'Het is goed mis hier' 5 0 T Matty Baart vindt jaar voldoende één Handbalteam in volgende ronde Jan Arnouts in kwartfinale Jan Evert Veer wil polo-peil opkrikken FC Lisse vanmiddag tegen PSV ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 SPORT WASSENAAR - Jan Evert Veer blijft zich opstellen als dienaar van de Nederlandse waterpolowereld. Zowat twee decennia stelde de nu 34-jarige inwoner van Wassenaar zonder morren zijn talenten beschikbaar voor de sport, die met 200 interlands en tiental len duels voor de Europa Cup rijkelijk profiteerde van Veers kwaliteitsvolle activiteiten. Vorig seizoen haakte de leraar lichamelijk opvoeding aan een Haags lyceum door een slepende blessure af, maar komend seizoen is de rijzige gestalte van de oud-international in de Nederlandse ereklasse weer te bezichtigen. Niet in het water evenwel. Onlangs werd Jan Evert Veer benoemd tot opvolger van trainer Rob Schouten bij de Zijl/LGB. Met die actie toon de het bestuur van de Leidse club zich overigens heel wat veerkrach tiger dan de spelers, die de lopende competitie letterlijk en figuurlijk door allerlei oorzaken in het water zagen vallen. Terwijl de verwach tingen aan de vooravond van het seizoen toch hooggespannen wa ren. De tegenvallende prestaties liggen evenwel niet ten grondslag aan het aanstaande vertrek van Rob Schouten. De polocoach vindt het na acht seizoenen welletjes en wil zich bezighouden met de natio nale jeugdselecties. Complimenten "Rob Schouten", complimen- LISSE - In de schaduw van Quick Boys-Nederlands elftal speelt FC Lisse (za) vanmiddag tegen PSV. De Eindhovense koploper in de eredivisie vaardigt een zo sterk mogelijk team af, zo is afgespro ken, maar komt in verband met de extra oefenwedstrijd van Oranje zonder de internationals Van der Gijp, Valke, Van Breukelen, Brandts en Willy van der Kerkhof naar Ter Specke. De wedstrijd be gint om 14.30 uur. teert Jan Evert Veer de coach, "heeft bij de Zijl uitstekend werk afgeleverd. Weliswaar had hij er meer van verwacht, maar voorlo pig ligt er toch een jonge ploeg in het water, waarvan wat valt te ma ken. Het is zeker niet mijn bedoe ling om een andere weg in te slaan. Ik blijf de lijn Schouten volgen, het zou waanzin zijn om als een stoom wals tekeer te gaan. Maar ik heb natuurlijk wel bepaalde ideeën over waterpolo. Ik ga mezelf niet wegcijferen". Veer is heel wat van plan. Zon der zich te bestempelen als een 'po loprofeet', wil hij de komende ja ren proberen het niveau van de Ne derlandse competitie op te krik ken. "Want", constateert Veer on omwonden, "het is goed mis hier. De laatste jaren is het peil schrik barend achteruit gehold. Daar moet wat aan gedaan worden". "Het is toch een teken aan de wand", oordeelt hij, "dat AZC dit seizoen zelfs zonder wisselspelers nog geen wedstrijd heeft verloren. Dat was vroeger ondenkbaar. Dan kunnen de overige clubs wel schreeuwen dat AZC zo sterk is en de betere spelers naar Alphen zijn gehaald, maar met die mening ben ik het niet helemaal eens. Natuur lijk, AZC heeft de competitie afge roomd, maar aan de andere kant hebben de clubs stilgezeten. Ik heb tijdens mijn actieve periode gecon stateerd dat de elementaire polobe grippen niet werden beheerst en dat er jongens met tegenzin in het water lagen. Dan zit er iets fout in de begeleiding". motiveerd? Omdat er te eenzijdig wordt getraind en dan verdwijnt het plezier natuurlijk snel. Voorop gesteld, het is niet bij alle vereni gingen slecht gesteld, maar er zijn een paar bij die het verkeerd doen. En dat is jammer, het belang van het waterpolo wordt er niet mee gediend". In het kader van de herstelwerk zaamheden kwalificeert Veer de benoeming van George Geurtsen als bondscoach als "een stap in de goede richting". Veer juicht het toe dat de oud-AZC trainer diverse oudgedienden weer in Oranje te rughaalde. "Want wat maakt leef tijd nu in hemelsnaam uit", meent Veer, "indien de speler waardevol is, waarom hem dan niet opstellen in het Nederlands team? Geurtsen weet precies wat er zich afspeelt in Nederland, hij kent de mentaliteit. Die kende Pocsic (de voormalige coach) dus niet. Die wilde ama teurs een professioneel program ma laten afwerken. Dat kan niet en zal nooit kunnen" "Neem Stan van Belkum", stipt Veer aan, "omdat hij na zeven jaar wel eens een keer op vakantie wil de, dacht Stan er beter aan te doen om er een heel jaar tussenuit te Eenzijdig Het ligt dus aan de trainers. "Ten dele wel", stelt Jan Evert Veer, "want waarom zijn spelers niet ge Programma play offs Ereklasse, kampioensafdeling: 23 febr: AZC-Zül/LGB; 26 febr: HZC de Robben-VZC; 2 maart: HZC de Rob- ben-AZC, VZC-Zijl/LGB; 9 maart: AZC- VZC, Zijl/LGB-HZC de Robben; 16 maart: Zijl/LGB-AZC, VZC-HZC de Robben; 23 maart: VZC-AZC, HZC de Robben-Zijl/LGB; 30 maart: AZC-HZC de Robben, Zijl/LGB-VZC. knijpen. Nu heeft Geurtsen toch een prachtige oplossing gevonden om het programma aan Stan aan te passen, inplaats van andersom. Nu profiteert het Nederlands waterpo- loteam tot juni van het talent Van Belkum". Vertrek De veelzijdigheid van de Leidse waterpoloër is Jan Evert Veer be kend. Zoals de toekomstige Zijl- coach ook kundig is van een even tueel vertrek van de 'Witte Torna do' naar de profcompetitie in Italië. "Het woord is aan de KNZB", stelt Veer, "zij hebben de mogelijkheid om hem in Nederland te houden. Buunk stopt aan het eind van het seizoen en wordt Van Belkum de belangrijkste speler van Oranje. Het is dan niet zo aantrekkelijk om je beste man in het buitenland te hebben. Dat moet de KNZB voor komen door Stan te steunen, an ders gezegd zijn verblijf in Neder land aantrekkelijk maken". "Maar Stan zit een twee drie nog niet in Italië", koestert Veer hoop, "hij moet zich terdege beseffen dat hij daar wordt geleefd, hij krijgt daar voortdurend te maken met opgefokte toestanden, want die mensen beleven de sport heel an ders dan hier. Stan kennende vraag ik me af af-ie dat wel zo leuk vindt". Veer hoopt van niet, want dan blijft de Zijl/LGB immers verze kerd van een international. Of de tweede Oranje-klant het komende seizoen in het Kooibad actief is, is ook onzeker. Vanuit Hilversum wordt er momenteel druk getrok Jan Evert Veer: "Waarom zijn de spelers niet gemotiveerd?" ken aan Ronald Hermsen, die Jan Evert Veer evenwel heeft toege fluisterd dat er van een vertrek bij de Zijl/LGB geen sprake is. "Daar houd ik hem aan". "Maar als Van Belkum en Herm sen wegvallen, dan gaat volgend seizoen uiteraard een ander verJ haal op", is Veer overtuigd. "De ploeg bestaat uit jonge, goedwil lende en getalenteerde jongens, maar die zijn natuurlijk minder dan die twee. Dan wordt het uit gangspunt van de Zijl heel an ders". Zoals de Leidse vereniging twee jaar geleden ook de aanvankelijk optimistische prognoses in de koelkast moest deponeren, toen Jan Evert Veer van een overgang naar de Zijl/LGB afzag. Hij was 'rond' met Schouten en de zijnen, maar verkoos te langen leste AZC boven een verblijf in Leiden. "Het was jammer dat het niet doorging", herinnert hij zich, "maar in Alphen kwam Geurtsen aan de macht. Die wilde een internationaal waardige ploeg op de been brengen. Dat trok mij zeer aan". Prachtig Met Veer en Geurtsen i de AZC vele successen, met de ver loren finale tegen Pro Recco in '83 als 'hoogtepunt'. "Een prachtig sei zoen", glimt de Wassenaarder, "AZC was in dat seizoen zelfs ster ker dan het Nederlands zevental. Toen wonnen we in de halve finale van Spandau, zowat het hele West- duitse team. Een 15-2 nederlaag, zoals Oranje in Los Angeles leed, had AZC nimmer overkomen". Veer probeert de kloof met het buitenland te dichten. Enerzijds als coach van een clubteam, ander zijds als opbouwwerker binnen de KNZB. "Ik geef trainingscursus sen, zit ook in het opleidingswerk. Ik probeer iedereen ervan te over tuigen dat het met het Nederlands waterpolo niet goed gaat. Dat er vanaf de basis goed werk moet worden afgeleverd. De trainer is immers in het geheel een belangrij ke schakel. Die hoop ik bij de Zijl ook te zullen worden. Zeker weten doe ik dat niet. Ook al heb je veel ervaring en kijk op het waterpolo; als het bij de spelers niet goed overkomt kun je beter direct stop pen". Fides Pacta weer op drempel hoofdldasse LEIDEN - Als een 'streber' kan Matty Baart allerminst worden ge karakteriseerd. Toen vorig jaar duidelijk werd, dat Gerard Bos niet langer aan zou blijven als coach van Fides Pacta en een op volger niet gevonden kon worden, wilde hij zijn club niet in de steek laten en meldde zich als tijdelijke vervanger. Wat de Leiderdorper zelf betreft blijft het ook bij dat ene seizoen. Zelfs de terugkeer naar de hoofdklasse, die Fides zondag door een overwinning op Sperwers kan bewerkstelligen, doet daar niets aan af. "Ik vind dat er iemand van bui ten de vereniging moet staan als' coach". Matty Baart maakt al snel zijn mening kenbaar. "Een buiten staander kijkt nu eenmaal anders tegen de selectie aan. En andersom kijken de spelers ook anders tegen hem aan. Ze kennen mij te lang, te goed. Ik heb Dick Onderwater nog meegemaakt in de adspiranten van Vicus Orientis en Robin Somme- ling kwam bij mij trainen, toen hij na twee jaar voetbal voor het eerst ging korfballen". Wat bezielde Baart dan toen hij eind juni, nadat de contractverlen ging van Bos op het laatste mo ment afketste, erin toestemde om Fides 1 onder zijn hoede te nemen? Het antwoord is uiterst simpel. "Omdat er toen helemaal niemand meer was. De knoop met Bos is veel te laat doorgehakt en er bleek zo kort voor het einde van het sei zoen ook niemand meer te krijgen. Er is toen intern overleg geweest onder de trainers binnen de vereni ging. Dat zijn er tenslotte nogal wat: Sjaak Sjardin, Jan Hensen, Ruud- en Ab Niesing, Frans de Haas... Daaruit ben ik naar voren geschoven. Het was in eerste in stantie niet eens zeker of ik wel een heel jaar zou blijven. Als Fides tus sentijds iemand had kunnen aan trekken, was ik zondermeer een stapje opzij gegaan". Onbevangen "Ik heb me tegenover de selectie zo onbevangen mogelijk opge steld. Ik ben geen Bos en ik veran der ook niet in die richting. Mijn stelling is dat spelers voor zichzelf bezig zijn, niet voor mij. En ik denk dat dit tijdens Bos anders was. In het begin heeft de selectie dat erg vreemd gevonden. Somigen heb ben die instelling nog wel. Maar voor wie speel je eigenlijk? Je moet er als speler toch ook zelf lol in hebben? Baart beseft, dat hij als 'tussen- door Brarn van Gent paus' weinig wezenlijk kan veran deren. "Je kunt niet alles kwijt. Dat weet je tevoren als je zegt: ik doe het maar voor één jaar. Als je er twee, drie jaar voor staat, kun je echt iets veranderen als je dat wilt. Er is geen ploeg, die na een jaar heel anders speelt". Ook de eigen stijl van verdedi gen is gebleven. "Ik mag dat spel letje wel. Het maakt aanvallers ze nuwachtig, je komt er gauw door in balbezit en bovendien is het spectaculair. Nico Pikaar is daar een meester in, het is ook zijn vin ding om zo te verdedigen. Hij is erg creatief in dat soort dingen: allerlei grappen en grollen met de bal uit halen onder de korf. Die individue le mogelijkheden moet je zo goed mogelijk gebruiken". Terugkeer Na een eerste veldhelft, beëin digd op een wat teleurstellende derde plek, moesten er in de zaal competitie successen komen. De weg terug naar de hoofdklasse bleek echter bezaaid met hinderni- sen en ook Fides ging daarbij enige malen pijnlijk onderuit. "Toen er voor de tweede maal verloren werd bij HKC, zag de ploeg het hele seizoen niet meer zitten. Favoriet zijn drukt ook zwaar op de schouders en dat kon den we maar moeilijk aan. De hele ploeg was ook niet met 'korfbal' gevraagd wat de overgangsklas sen in de hoofdklasse te zoeken hebben. De wijze waarop toppers, Fides Pacta incluis, boven kwa men drijven was immers weinig imponerend. Beaamde Baart in het Nederlands Korfbalblad destijds deze uitspraak, nu is hij aanmerke lijk optimistischer, althans op lan ge termijn. "We hebben potentieel genoeg binnen de vereniging om langere tijd in de hoofdklasse te spelen. Kijk maar naar de talentvolle ju- niorenploegen. Maar we hebben ook die beer nog niet geschoten. Het eerste jaar zal zeker moeilijk worden, maar voor welke debutant geldt dat niet? Zou je maar één jaar handhaven in de hoofdklasse, dan is er veel gewonnen". Het lijken uitspraken passend in een voorbeschouwing voor het ko mend seizoen. Eerst zal Fides nog de titel in de wacht moeten slepen. "Het woord is nu aan de spelers. Zij zullen het zondag moeten ma ken. Ik kan het honderd keer zeg gen, hoe ze moeten spelen, maar zij moeten die bal toch in dat korfje gooien". Opvolging Matty Baart: 'Het woord is n Duidelijkheid ontbreekt ook nog waar het gaat om de opvolging van Matty Baart. Hijzelf pleit voor een aanstelling van een manager, die tussen selectie, TC en bestuur ope reert en alle technische zaken re gelt rondom het eerste team. Con crete namen noemen wil hij echter niet, omdat het bestuur nog in ge sprek is met een aantal kandida ten. Eén ervan blijkt de Hagenaar Frank Berendes te zijn, speler bij ce-voorzitter Rens Dekker leert slechts, dat de beslissing kort na het einde van het zaalseizoen valt. Waar Matty Baart zelf volgend seizoen werkzaam zal zijn, is nu al wel bekend. Hij heeft nauwelijks ambities om bij andere clubs aan HKV, die vorig jaar ook al werd ge- de slag te gaan, meldt hij beschei- polst, maar er toen nog een derde jaar aanknoopte bij Oegstgeester tweedeklasser Fiks. Navraag bij vi- den. "Ik heb al wel een aanbieding gekregen. De pupillen 1 van Fides zoeken nog een trainer... bezig Er is toen een gesprek ge- ERKELENZ (ANP) - Het ankerkader 71/2 bergt een 'KCpn pn n np nm alles toevalsfactor in zich. Een goede speler kan door een slechte partij tegen een mindere tegenstander onver wacht worden uitgeschakeld. Toch is het niet zo'n gro- span- te gok om bij de strijd om het Europees kampioen- weer gestegen. We wisten dat schap in deze speelsoort, de Oostenrijker Franz Sten- het bij OEC een zware wedstrijd ze| te bestempelen als favoriet. "De laatste weken worden, want in Leiden was het verschil al minimaal. We waren dan ook al blij met het punt. De nederlaag tegen HKC lag anders. De week ervoor hadden we in Den Haag de wedstrijd tegen HKV ge zien. HKC was toen echt heel ma tig. Maar hier speelden ze planken uit de vloer. Of de naam 'Fides Pacta' daar nu iets mee te maken heeft? Maar we gaven het toch ook weer zelf uit handen",, voegt hij er realistisch aan toe. Potentieel Velen hebben zich al in een eer der stadium van de competitie af- ste zich echter door deze zeges wel al voor de kwartfi nales die vanavond worden gespeeld. Nog niet helemaal zeker van een plaats bij de laatste acht is de nationale kampioen in deze speelsoort, Wil ly Steures. Na een overwinning op de Fransman Coue- spel, verloor hij in de tweede ronde van de Westduitse kampioen Zenkner, die in de derde beurt verrassend hard uithaalde met een serie van 118. Steures heeft echter nog twee mogelijkheden de kwartfinales te halen. Die dankt hij paradoxaal ge noeg aan het in Erkelenz gehanteerde en door hem afgewezen systeem. Uit de drie poules gaan de num- mers een en twee van elke groep over. Daar komen andere favoriet, de Luxemburger Fonsy nog eens de beste, of minst slechte, nummers drie bij. 1 L' -- Zij gaan vandaag dan weer in een afvalsysteem uitma ken wie er een ronde verder komt. Door het in West- Duitsland gehanteerde systeem is het theoretisch mo gelijk dat iemand die in de poule twee maal verloren In de eerste twee ronden in de aula van het gymna sium in het Westduitse plaatsje Erkelenz, maakte de Oostenrijker verreweg de beste indruk. In de eerste partij tegen de Italiaan Oddo had hij nog wat proble men met het verdedigende spel van zijn opponent. Tegen een andere favoriet, de Luxe de Grethen, liet de Oostenrijker pas echt zien in topvorm te zijn. In twee beurten maakte hij de 200 caramboles vol en bereikte daardoor als eerste de kwartfinales. In de uiterst ongezellige zaal hadden de twee Neder landse vertegenwoordigers het veel moeilijker. Titel- heeft Europees kampioen wordt door in de finale zijn verdediger Jan Arnouts gebruikte veel meer beurten dan Stenzei om zijn beide opponenten: de op dit ni veau niet thuishorende Spanjaard Albert en de Tsje- choslowaak Kovac, te verslaan. De Nederlander plaat tegenstander, diens enige nederlaag toe te brengen. Een rare zaak die alleen maar nog meer pleit voor een terugkeer tot het AVE-systeem, waarbij iedereen el kaar een keer ontmoet. Na winst op Koeweit FREDRIKSTAD (van een speciale ANP-verslaggever) - Hoe onaan zienlijker de positie van Nederland in de internationale handbalwereld wordt, des te exotischer zyn de te genstanders. Nederland ontliep een eventuele confrontatie met de handballers van Kongo door vrij dagavond in de derde wedstrijd van het toernooi om het B-wereld kampioenschap ruim afstand te nemen van Koeweit: 22-15. Bij rust leidde Nederland al veilig met 11-4. Koeweit ontdekte het handbal pas dertien jaar geleden en pro beert zich met de verdiende olie dollars ook aanzien in deze tak van sport te verwerven. Onder aanvoe ring van een heuse sjeik, Mfahid Al-Ahmed, heeft dit handbalont wikkelingsland daar kapitaal voor over. Zo is tegen een maandelijkse vergoeding van 18.000 gulden de Hongaar Mihaly Faludi als trainer aangetrokken. De Oosteuropeaan heeft eigen lijk alleen in zijn cirkelloper Ismail Sja Zadah en opbouwer-Adel Ala- mer op een aanvaardbaar niveau acterende handballers ter beschik king. Hun produktie, vrijdagavond in Fredrikstad in totaal acht tref fers, woog bij lange na niet op te gen de overmacht die Nederland met topschutters Kees Boomhou wer (zes keer), Patrick van Olphen, Lambert Schuurs en Wil Jacobs (ieder vier) ten toon spreidde. Van al te hoge kwaliteit was het schouwspel, dat Nederland en Koeweit de 250 liefhebbers in de Kongsten-hal boden niet. Daar voor kwam Nederland te simpel- tjes aan zijn ruime voorsprong. Sja Zadah permitteerde zich de merk waardigste manieren om een straf- worp te verzilveren en miste dan ook prompt drie keer. Een keer liet de bebaarde Koeweiti de bal vrij van zeven meter eenvoudig uit zijn handen vallen. Na rust verzuimde Nederland nog ruimer afstand te nemen. Alamer scoorde vier keer in successie. Evenals voor rust zette Boomhou wer en Jacobs de ploeg weer op het goede spoor. Gezien zijn spel tij dens het C-wereldkampioenschap van vorig jaar had Boomhouwer die uitblinkende rol eigenlijk al in het treffen met Bulgarije moeten vervullen. Naast Ron de Jonge, die zich tij dens de training van vrijdag bles seerde en dit toernooi waarschijn lijk niet meer in actie zal komen, miste Nederland tegen Koeweit ook Henk Groener. De hoekspeler van Swift Arnhem kreeg weer last van een oude schouderblessure bij de poging zijn ploeg tegen Bulga rije aan de winnende treffer te hel pen. Groener werd vervangen door Henco de Jong. Toch werd de ontmoeting niet als een formaliteit afgewerkt. Vooral in de eerste helft bemoeide de bank zich veelvuldig met de gang van zaken in het veld. Bonds- trainer Jan Kecskemethy, een er kende babbelaar, hield zich betrek kelijk rustig. Dit keer voerde met name zijn assistent Ton van Linder het woord als een verdedigingssys teem weer niet naar behoren werd uitgevoerd. Binnen de lijnen gaf Bert Bouwer zijn ploeggenoten de opdracht „een uur langer te werken", maar het consigne van de 131-voudige international behoef de niet te worden opgevolgd. Na dertig minuten was al een marge van zeven treffers geslagen. Nederland mag dus nog hoop koesteren niet tot de kleinste hand- ballanden te worden gerekend. Met de derde plaats in de voorron de op zak kunnen de vaderlandse handballers zich opmaken voor wedstrijden tegen achtereenvol gens Polen, de Verenigde Staten en Hongarije. Als gevolg van de ne derlaag met 13-24, die Bulgarije vrijdag in Drammen tegen de op permachtige DDR-formatie leed, kon Nederland die derde plaats niet meer ontlopenfw.v.) Veteranen- kampioenschap bij Docos LEIDEN - Docos Tafeltennis orga niseert in opdracht van de Neder landse tafeltennisbond morgen de eerste Veteranenkampioenschap- pen van Nederland. De titelstrijd tussen de 'sterren' uit het verleden begint om negen uur 's ochtends. De finale staat voor vijf uur 's mid dags gepland. Even later zal dan bekend zijn wie zich de historische titel 'Eerste veteranenkampioen van Nederland' mag toeëigenen. Van Bemmelen naar Sleutels LEIDEN - Jan van Bemmelen neemt aan het einde van dit voet balseizoen de plaats in van Mat Keereweer als trainer van De Sleu tels. Van Bemmelen, nu nog trai ner bij SVLV, heeft een verbinte nis van voorlopig één jaar.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15