Predikanten moeten de duivel overtroeven 'Werkverruiming' redt kerk Hoogmade Heropening na restauratie op zondag 3 maart Bisdomblad wil vrij blijven Exalto (Benthuizen): studeren in pastorie vorm van 'kruisdragen' ZATERDAG 23 FEBRUARI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 HOOGMADE - De restauratie van het zo schilderachtig gelegen kerk je aan de Does in Hoogmade is ten einde. Op zondag 3 maart om 2 uur wordt het officieel heropend. Later op een zaterdag die nog wordt bekendgemaakt - kan iedereen het komen bezichtigen. De kleine hervormde gemeente - bestaande uit veertig betalende gezinnen - had een geluk. Toen restauratie van het kerkje hard no dig bleek, was men niet afhanke lijk van de toestemming en medefi nanciering van Monumentenzorg die waarschijnlijk nog wel een poosje op zich hadden laten wach ten maar greep het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur het karwei aan in het kader van zijn 'werkverruimende maatre gelen'. En dat betekende een snelle uitvoering en een subsidie van 80 procent. De restauratie was be groot op rond f. 300.000. Maar nauwelijks was het werk begonnen, of daar kwam de strop: het torentje (voornamelijk van hout) bleek zo verrot, dat het ge- redactionele formule die voor een hedendaags communicatiemiddel geldt". Het bestuur van het bisdom - onder bisschop Bluyssen - heeft dat tien jaar geleden vastgelegd. De redactie zou niet willen werken in een verhouding van onderge schikte tegenover baas. Het blad is het enige bisdomblad in dit land dat wekelijks verschijnt. Er werken zes mensen aan en een tiental redactionele medewerkers (sters). Het blad van het bisdom Den Bosch wil zijn zelfstandigheid en opinievrijheid ook onder de nieu we bisschop behouden. In een hoofdartikel antwoordt het blad (19.000 exemplaren) deze week op vragen van lezers, waar het onder de huidige omstandighe- den staat. "Dit blad is van het hele bisdom en probeert alle meningen en stromingen binnen dit bisdom aan het woord te laten, onder een heel moest worden vervangen. En dat was een kostenverhoging van maar liefst f. 80.000. Over de beta ling daarvan wordt op het ogenblik druk onderhandeld. De provincie heeft al min of meer een bijdrage toegezegd, maar hoe groot die zal zijn is nog de vraag. In elk geval moest de kerkelijke gemeente hier voor een lening sluiten. De burgerlijke gemeente Wou- brugge - waartoe Hoogmade be hoort - neemt alleen de kosten van verlichting van het herstelde uur werk voor haar rekening. Normaal draagt een gemeente financieel bij in de totale restauratie, maar dat is in dit geval anders, omdat het een werkverruimingsprojekt was. De restauratie gebeurde overigens wel onder toezicht van Monumenten zorg. De kerk dateert van 1729 en staat op de monumentenlijst. Last Zwakke punten van het kerkje waren het dak, uit- en inwendig, het plafond en de muren. Daar is dus later de toren bij gekomen. "Juist wat van buitenaf onzicht baar is, bleek slecht te zijn", vertel de de predikant H. L. Boonstra. "Zoals de kapbalken". Hij kon niet zeggen hoeveel dit alles de kerkelijke gemeente pre cies gaat kosten, omdat de defini tieve rekening nog moet worden opgemaakt en het aandeel van de provincie nog niet bekend is. "Maar de last die op de gemeente drukt zal voorlopig niet gering zijn". Hetgeen de tevredenheid over het nu voltooide karwei toch niet kan wegnemen. Hervormd Hoogmade onder vindt ook meeleven van buiten de eigen kring. Zo hield de rooms-ka- tholieke parochie een kerkcollecte voor haar protestantse zuster. Een groep vrijwilligers heeft de consistorie achter de kerk, de hal en het toilet aangepakt. Dat onder deel viel buiten het subsidiabele restauratieplan. Daaraan wordt nu de laatste hand gelegd. Het antieke kabinetorgel kan nog niet spelen als de kerk straks weer open gaat. Het wordt nu ook met een subsidie van 80 pro cent van het ministerie van WVC - opgeknapt bij de orgelbouwer Van Vulpen in Utrecht. Ds. Boonstra verwacht, dat het rond 1 juli van dit jaar weer op z'n plaats komt. Hervormde Kerk: aangenomen naar Vianen (buitengewone wijk- gemeente) als bijstand in het pasto raat B. Haverkamp Kesteren, naar Heusden C. Huisman Houten; be dankt voor Oud-Beijerland G. Hen driks 's Grevelduin-Capelle, voor Chaam kandidaat R. J. Favier Pa- pendrecht; toegelaten tot de evan geliebediening mevrouw J. Nak- Visser Amsterdam; beroepbaar J. van Meerveld Voorthuizen, J. Moens B ree zand, mevrouw P. J. van der Plas Amsterdam en P. Ver meer Apeldoorn. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: bedankt voor Dronten en voor Meppel B. Luiten De Lier. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Hoogvliet R. Boogaard Leiden; bedankt voor Nijkerk P. Blok Capelle aan de IJssel, voor Enkhuizen J. Mol Elspeet. Baptistengemeenten: beroepen te Amsterdan-West-Haarlem A. H. Agtereek Westerhaar. BENTHUIZEN - De ernstigste aanslag op de tijd van geestelijke werkers is tijdens een huisbezoek het koffie- of theezetten door de vrouw des huizes. "Als uw gastvrouw - goed be doeld naar de keuken verdwijnt, is uw morgen of middag voor een groot deel foetsie. Wees daar dus op bedacht. Veel koffie is bovendien een verslaving. Het doet uw ge zondheid alleen maar kwaad. En een dienaar van het evangelie moet juist matig zijn. Hoe matiger hij leeft, des te helderder is zijn hoofd". Dat kregen jongere predikanten - voor onderling contact in confe rentie bijeen - te horen van de Benthuizer dominee K. Exalto, een hervormd man van rechts-orthodo- xe signatuur (Gereformeerde Bond), die er in zijn toespraken en geschriften niet voor terugschrikt bepaalde dingen opvallend pikant te zeggen. Wat te denken bijvoor beeld van zijn uitspraak dat predi kanten in hun tijdsbesteding naar stig moeten proberen de duivel te overtroeven. Van de duivel staat immers (in de bijbel) geschreven, dat hij 'weinig tijd' heeft. Hij gaat rond als een briesende leeuw, zoe kende wie hij zou kunnen verslin den. De dominee van Benthuizen was al 37 jaar toen hij predikant werd. Niet dat het hem zoveel moeite kostte om de titel theologisch doc torandus te halen, nee, het was ge woon een kwestie van 'late roe ping'. Na Brakel, Melissant, Noorde loos en Hasselt - waar de Gerefor meerde Bond stevig in het zadel zit - kwam hij in Benthuizen (rond 3000 inwoners) terecht, dat hem naast het dagelijkse gemeentepas toraat voldoende ruimte biedt om de kerk en het christelijke leven nog in wijder verband te dienen. Zijn vlotte, vaak originele pen stelt hem in staat zijn brede historische en theologische kennis in boek en blad op bevattelijke wijze door te geven, waarbij hij mag rekenen op belangstelling ook buiten de enge re kring van de gereformeerde ge zindte. Net als zijn 19de-eeuwse door luchtige voorganger in Benthui- Drs. Exalto geen 'gevestigd' man... zen, de tegen het landelijke kerk bestuur van die tijd rebellerende dominee Ledeboer, beschikt drs. Exalto over een zeer uitgebreide bibliotheek. Van Ledeboer is bekend dat hij, tegelijk met het begraven van de verfoeide gezangenbundel en de kerkelijke reglementen, resoluut een deel van zijn boekenbezit weg deed, toen hem van Boven duide lijk was gemaakt dat de onderwij zing des Heeren voldoende was. (Hoewel bij Ledeboers dood zijn boekenbestand toch nog zo'n 2300 titels bleek te bevatten). Hij werd zelfs opzettelijk slordig in het schrijven van stukjes en brieven. Maar Exalto ervaart zijn gedruk te bezit niet als een obstakel op de weg des heils. "Onkunde en slor digheid zijn geen kenmerk van godzaligheid", schrijft hij ergens. Leeshonger en schrijfdrift maken hem tot een geïnspireerd theoloog. "Met zijn kennis van zaken heeft hij zich altijd hartstochtelijk inge zet voor een goed en zuiver zicht op de Schrift en de belijdenis der kerk", zo prees het blad 'De Waar heidsvriend' hem bij zijn zilveren jubileum als predikant. Hap en snap De confererende predikanten kregen van de Benthuizer pastor geen gezellig, vrijblijvend praatje opgediend. Reeds de aanhef klonk als een klaroenstoot: "Dominees moeten vechten voor hun tijd". Ge brek aan kennis is er de oorzaak van, dat "een aantal predikanten onder ons waggelend door de ge meente gaat". "Ze kunnen hun koers niet vinden". "Studie kost de predikant zijn gemak, het luieren in de tuin, het veelvuldig uitgaan met de vrouw, het langgerekt zitten op een recep tie, het drentelen in de studeerka mer of in de keuken (wij zijn geen 'hulp in de huishouding'). Het is een vorm van kruisdragen, eist zelftucht, een harmonisch huwe lijksleven, orde in het gezin". Het niet-studeren in de pastorie - wat meer voorkomt dan men denkt - is, naar Exalto's vaste overtuiging, niet in de eerste plaats een kwestie van tijd, al heeft men nóg zo'n drukke gemeente. Het is zo goed als altijd te wijten aan - wat hij noemt - de 'verstrooiing'. "De geest is te veel in beslag ge nomen door allerlei. Men leeft van een hap en een snap. Ook al begint men aan een boek, men kan het niet meer uit krijgen, zeker niet als het een pittig boek is. De geest raakt verslapt. Men is eigenlijk oud vóórdat men oud is. Wie niet tot studie komt, slaapt in, verbeuzelt ettelijke uren, wordt met het jaar trager. Hij wordt een 'gevestigd' man. Alle frisheid is eraf. Hij be helpt zich met cliché's". Exalto raadde zijn jonge colle- ga's aan, vooral de vroege morgen- Veel gepUI uren voor studie te gebruiken. "Dan zit nog niemand op ons te wachten". besproken. Dat bespaart u ten min ste een uur. Vertel wat u kwijt wilt de volgende morgen aan het ont bijt. En met mate". Gehandicapte en bejaarde kerk leden zouden allemaal kerktele foon moeten hebben. "Dan kun nen zij, als ze dat willen, naar de kerkdiensten en bijbellezingen luisteren". Als er dan ook nog re gelmatig een bejaardenmiddag wordt georganiseerd, kan het per soonlijke bezoek beperkt blijven tot het werkelijk nodige. "Huisbe zoek moet natuurlijk wel rustig ge beuren, mag niet vluchtig zijn, maar lange bezoeken dienen alleen maar de gezelligheid, en daarvoor komt u niet". En dan de vergaderingen. "De vergaderitis is een van de ergste kwalen van onze tijd". Advies van Exalto: de avonden niet rekken. "Blijft men bijvoorbeeld in een kerkeraadsvergadering te lang zeu ren over één onderwerp, maak er dan een eind aan. Zorg voor een agenda en houd u daaraan. De rondvraag niet aan het eind maar aan het begin van de vergadering. Ziet ge een ouderling of diaken geeuwen, weet dan dat het hoog tijd is om op te houden. De man moet morgen alweer vroeg op. Wees dus niet onbarmhartig". Exalto gaf zijn jongere collega's de raad, ook zelf niet te laat naar bed te gaan. "Dan kunt ge weer vroeg beginnen". "Thuisgekomen behoeft ge uw vrouw niet alles te vertellen wat op een vergadering is Er zijn predikanten die van hun kerkeraad één dag per week vrij krijgen voor studie. Daar ziet drs. Exalto weinig of geen heil in. "Negen van de tien keer wordt het een 'uitgaansdag'. Bovendien is men na een week de draad goed kwijt. Het boek op het bureau moet ópen blijven. De pen moet nat blijven. Elk verloren uurtje moet worden benut. Elke dag wót is beter dan één dag ólles. En dan vooral aanpakken. Niet treuzelen". Exalto kent predikanten die, wat hun studie betreft, lijken op de ou de stoomtreinen uit zijn jeugd: veel gepuf, veel lawaai en pas na een heel lange aanloop kwam er de gang in, en dan ging het nóg met horten en stoten. "Studeren moet een gewenning worden. Maar we moeten daar wel wat voor doen. Net zoals sportmensen, die steeds in conditie proberen te blijven. Be denk toch dat wij niet tien levens hebben, maar slechts één". Overigens hoeft studeren thuis niet ongezellig te zijn, zo verzacht te de - niet ver meer van zijn eme ritaat verwijderde dominee van Benthuizen zijn onderrichting. "Wees niet de 'meneer' die door 'mevrouw' nooit gestoord mag worden". Hij vertelde van zijn geestelijke vriend Maarten Luther, die bij zijn studie zijn vrouw Kathe vaak pal tegenover zich had. Exalto kon dat uit eigen waarneming in het Lu- therhuis in de Oostduitse stad Wit tenberg opmaken. "De knieën van Maarten en Kathe moeten elkaar wel geraakt hebben. En Hansje en Leentje kropen over de vloer zon der dat Luther er ook maar één ogenblik over klaagde. Integen deel, hij genoot ervan". In de Benthuizer pastorie wordt studie niet als hobby maar als roe ping beleefd, ja als bevel. "In geen wetenschap kan men het zich ver oorloven niet 'bij' te blijven. Zou de dominee het dan moeten doen met wat hij eens hoorde? Alle ach ting voor leermeesters als Van Ru ler, Van Rhijn of Severijn, maar er is méér". Exalto kan schrikken bij het le zen van meditaties in kerkbladen, hoe slordig daar met de bijbel verklaring wordt omgesprongen. "Binnen de kortste keren zit men op oude stokpaardjes. De veelkleu rige wijsheid Gods wordt verduis terd door dat ene punt waarop men zich blind staart. De tekst wordt omgebogen naar wat de predikant pas echt voor 'geestelijk' of 'bevin delijk' houdt. En dat heet dan schriftuurlijk-bevindelijke predi king". Verplichte scholing Om elke gedachte aan 'water in de reformatorische wijn' uit te slui ten, liet drs. Exalto zijn toehoor ders niet heengaan vóór de oude belijdenisgeschriften en kerkelijke formulieren te hebben aangepre zen. "Die hebben we hard nodig. Ze bewaren ons voor dwaling en ketterij. Men moet ze bestuderen tegen de achtergrond van de theo logie der reformatoren". Sommigen zijn doodsbenauwd voor een herhaling van wat vroeger geleerd is. "Ze zijn als vakantie gangers die wel naar China zouden willen maar de paadjes in hun ei gen dorp nog niet eens kennen". Exalto waarschuwde de jongere theologen, zich niet onmiddellijk te werpen op godgeleerden als Barth, Brunner, Miskotte, Noord mans of Van Ruler. Als het in zijn macht lag, zou hij elke predikant dwingen om eerst een scholing te ondergaan in de 'oude reformatori sche theologie'. 'Omdat die ondergrond ont breekt, komt menig jong predikant in onze tijd óf bij het Gekrookte Riet terecht óf bij de barthianen, zodat hij op z'n best een half-gere- formeerd man wordt". (Het 'Ge krookte Riet' is een nog jonge groep oud-reformatorische, ultra rechtse predikanten in de Her vormde Kerk; 'barthianen' zitten op de lijn van de 20ste-eeuwse theoloog Karl Barth). Voor Exalto is een diepe duik in de theologie van de reformatoren een 'levensbelang van de kerk'. "Dan krijg je in de duivel wel een geduchte tegenstander. Je wordt dan extra belangrijk voor hem. Het kan zelfs zo ver komen, dat hij je uit de weg wil ruimen". Een kras docent, die 65-jarige do minee van Benthuizen. De jongere herders hebben nog eens gehoord, dat ze ook nog leraar moeten zijn. En dat wórd je meer dan dat je het bént. Samenstelling van deze pagina: S.J. de Groot LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Kramer, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. De Jong; Maranathak. (L. Mors weg) 10 ds. Kool- Oecumenische geloofsgeméenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 en 11.15 pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) zie Petrakerk; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 (mmv jongerenkoor) en 5 ds. Rietveld; Vredesk. (Burggravenl.) 10 mevr. ds. De Mey, ha; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 dr. v.d. Zwaan; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. A. de Jonge. Stevenshof: zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. Terlouw; Diakonessenhuis 10.30 d6. v. 't Hof; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Panne- koek, gez. dienst; Oude Vest 10 ds. Hortensius, mmv Pe tra-gospelkoor; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Hem- Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. H. P. de Roest. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 leesdienst, 7 ds. De Gier. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 pastor Delemarre. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. Koek, gezins- dienst Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld, jeugddienst. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe te rw.singel 21) 5 hr. De Leeuw. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 en wo. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 5. Nieuw-Apost Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap -(Steensch. 6) 10.30. Leidse Soefi-stichting (Pieterskerk) 11 mevr. A J. Maurer-Molt over 'tegenslag en teleurstelling'. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zo. 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, ha, 7 ds. Vlasblom, Bos koop. Geref. Kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Fern- hout. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. Roos, Utrecht. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, ha, 5 ds. v.d. Heiden; Kruiskerk 10 ds. De Jonge; Opstandingskerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; G. Herderkerk 10 ds. Taselaar, 6.30 ds. Moll; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 ds. Moll, 6.30 ds. Verheul, zangdienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder; Drie- hoome 7 nam. ds. Hanemaaijer; Oudshoornse kerk 10 ds. Ter Bals; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Wattel, Hoofddorp; Salv.kerk 10 ds. Femhout, 6.30 ds. Stolk. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 en 6.30 leesdienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. Blom. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 ds. Koekkoek, 6.30 zend. Sj. Verkerk. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 stud. C. Stavleu, 6.30 hr. v. Geme- Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. P. Waljaard. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 kand. 't Lam, Houten. Geref.-Herv. Gem. (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. Klijnsma, Z.meer. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Venema, Mid delburg. Wieman; Salv.kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Roet- man. Wadd.veen; Bethl.kerk 10 ds. Richter, 6.30 kand. Middelkoop, Dordrecht. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 ds. Mouissie, 4.30 ds. v.d. Scheer. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 ds. Bac. Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. De Stek 9.30 prof. dr. Graafland, Gouda. Geref. Kerk 9.30 dienst, 5 ds. Hooger- werf, Reeuwijk. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Brands- ma, Ermelo. Geref. Gem. 9.30 leesd., 7.15 ds. Hakken berg. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaf, 6.30 kand. De Reuver, Nieu- werkerk a.d. IJssel. Geref. Kerk 10 ds. v. 't Hoff, Boskoop, 5 ds. Wilschut, Alphen, jeugddienst. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz, 5 ds. Krispijn. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 hr. Goed- hart, Nieuwkoop. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. Rk Kerk zat. 7, 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Gebraad, 6 dr. v.d. Bank, Ede, jeugddienst; Ontm.kerk 10 drs. A. Spaans, 6.30 ds. v. Niel. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. v. Bree- voort. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Driebergen, 6 ds. H. Visser, afscheid; O. Kerk 10 ds. Visser, 5 ds. Driebergen; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Schuur- Pniè'lk. 9.30 ds. v. Roon, 5 kand. Den Besten; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. v. Sliedregt; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 ds. v.d. Lage- maat, Den Haag. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Baas, S.heim, 5 ds. Koster; Leiden - Maranathakerk Triumfatork. 10 ds. Koster, 5 ds. Ribbe- rink, Rijnsburg. Geref. K. Vrijg. 10.15 leesd., 3.30 ds. Hei- da. Ned. Geref. K. 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Tanis. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. De Boo, Uitwijk, 7 hr. P. C. v.d. Bos, Katwijk. Geref. Kerk 10 dr. Bade, 7 zie herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 en 6.30 ds. Knorth; Hoofdstr. 10 ds. Stegeman; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. v.d. Born. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. De Vries. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk, Zevenbergen, 7 ds. Wilschut, Alphen, jeugddienst Geref. Kerk 9.30 hr. Koenes, A.dam, 7 zie herv. gem. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. 't Hooft, 7 hr. Drijver, Voorschoten, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vrijg. 8.45 en 4.30 ds. De Put- Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 5 ds. v. Veelen, Soest. Chr. Geref. Kerk 10 en 7 ds. v. Dijken. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Hakkenberg. Rk Kerk: Agathakerk zat 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30, 10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 dr. Haitsma, Boskoop, 6.30 ds. G. v. Doorn, Hilversum. Geref. Kerk 9.30 ds. Nooteboom, 5 ds. De Goede, Waarder. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 7 ds. Beek huis, R.dam. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Graaff, 6.30 ds. Heikoop, Nieuwegein. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema, Valken burg, 7 hr. v. Wallinga, L.dorp. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds.. Bergsma, 7 hr. Hoffenaar, Voorhout. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser, NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Velden, 7 ds. Geluk, beiden Woerden. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 en 7 ds. Schouten, Baambrugge, ha. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v. Dok, R.dam, 5 hr. J. van Doorn, Oud-Beijer- ha; De Rank (Golfbaan) 10 hr. v. Doom. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Elgersma, 7 ds. Keuning; Stichtingskerk 11 drs. P. Wamelink. Rk Kerk Zee zat. 7, zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 ds. Kooman; Pauluskerk 10 ds. P. Sierat; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa, 7 ds. De Haan, afscheid. Geref. Kerk 10 ds. Bovenberg. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 ds. De Putter, 4.30 dienst. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. Biewenga, Z.meer, 4 ds. De Lange. Van Wijckerslooth 4 dr. D. Bakker. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7, zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. Kielder, Vianen. Geref. K. 9.30 en 5 ds. Jaspers Focks. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Went, Bloemendaal. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp, 7 ds. Stelwagen, Den Haag. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. v. Niel, 5 ds. Wagter; Bethelkerk 9.30 ds. Wagter. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Snel, 5 ds. Baayen; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Mar.kerk 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Snel. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. Geref. Kerk 10 ds. Baas. Zie ook herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 ds. Luikinga, Beverwijk. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 kand. Stam, Barendrecht 2.30 ds. Klem Kranen burg. afscheid. Geref. Kerk 9.30 ds. Damsma, Rijns burg, 6.30 ds. Taselaar, Alphen. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Teygeler, Scheveningen, 6.30 hr. Goed hart, Nieuwkoop, jeugddienst. Geref. Kerk 9.30 ds. Veenstra, Leiden, 6.30 ds. Oegema. Geref. K. Vrijg- 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 hr. W. de Boer, Valkenburg, jeugddienst 7 ds. v.d. Schoot; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. college, Beeth.laan) 9.30 ds. Heikoop, Vreeswijk-Nieuwegein, 7 ds. Schaap, Arnemuiden. Geref. Kerk 10 ds. De Zeeuw. Geref. K. Vryg. (Bachlaan) 9.30 ds. v.d. Haar, 2.30 ds. Knjtenburg. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 informele dienst. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN. Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland. 5 ds. Roet man, Hoeksteen 9.30 ds. Roetman, 3 ds. Goos- sen, aangepaste dienst, 6.30 ds. Ver boom, Hierden; Bethelk. 9.30 ds. Goossen, 5 kand. Breg- man, 's Gravendeel; Imm.kerk 10 ds. v. Veen, Wassenaar, 5 Gilhuis, Adam; Ontm.kerk 10 prof. mr. Reugebrink, L.dorp, 5 ds. Gilhuis. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Gelder, Den Haag. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Magré, 5 ds. Meijering, Voorschoten. Rk Kerk zat 7, zo. 8.30. 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. Blenk, A.dam, 7 zo. 9 muziekdienst; Kievietk. 10 dr. Vlijm; Messiask. 10 ds. Hartzheim, Schevenin- 10.30 gen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref. Kerk ZijUaan 10 en 5 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) zie herv. gem. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 zie herv. gem. Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze. Noorden, 7 ds. Rang, Nieuw- Vennep. Geref. Kerk 9.30 ds. Davidse, Zevenhui zen, 7 zie herv. gem. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Wolthaus. Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7. zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndijk zat 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eysenga. 6.30 kand. H. v. Dalen. A.foort. Geref. Kerk 10 kand. v. Wallinga. L.dorp, 6.30 ds. v. 't Hoff, Boskoop. Remonstr. Gem. 10 mevr. ds. Thieme- Tiesing.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11