Chemie voor golf van vernieuwingen Werkloosheid daalt niet verder Van Aard enne optimistisch over VDT Elsevier Akzo: Nederland te ldein Vanaf april strengere controle op garnalen Philips en AT&T krijgen order van de Engelse PTT 'Niet meer bezuinigen op volkshuisvesting' Mijnwerkers staken door Van der Giessen hoopt op order grote veerboot Zorgen over groot aantal jongeren in de landbouw Dollarkoers nu hoger dan ooit sinds oorlog Tienduizenden Grieken staken tegen regering VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ARNHEM (ANP) - De chemische industrie staat rekening met een nieuwe golf van vernieuwingen in de komende jaren. Akzo zal daarom veel meer geld gaan uitgeven aan vernieuwingsonderzoek. Momenteel besteedt deze multinational jaarlijks onge veer 600 miljoen, vier procent van de omzet, uit aan het ontwikkelen van nieuwe produkten. DEN HAAG (ANP) - Vanaf 1 april moet de controle op de kwaliteit en de hygiëne van garnalen strenger worden. Op die datum treedt het "Garnalenbesluit 1984" namelijk in werking. De staatssecretarissen Ploeg (visserij), Van der Reijden (volksgezondheid) en Van Zeil (economische Zaken) publiceer den dit besluit gisteren in het Staatsblad van het Koninkrijk der Nederlanden. Het garnalenbesluit is het gevolg van een dysenterie-uitbraak in de cember 1983, waardoor veertien mensen overleden. Ze hadden gar nalen gegeten die besmet waren met de shigella-bacterie. Die gar nalen waren ingevoerd uit Zuid- oost-Azië, waar ze met de hand ge peld waren onder weinig hygiëni sche omstandigheden. Het besluit geldt voor alle garna len. In de toelichting op het besluit staat dat garnalen met de hand moeten worden gepeld, omdat het Nederlandse bedrijfsleven niet op korte termijn machines kan aan schaffen om dat werkje over te ne men. De overheid zal ernaar stre ven om het thuispellen (enkele dui zenden adressen) zoveel mogelijk te concentreren om de controle op de hygiëne te vergemakkelijken. Het produktschap voor Vis wil het Dit zei Akzo-topman mr. A.A. Lou don gisteren in een toespraak voor de Maatschappij voor Nijverheid en Handel in Arnhem. Nieuwe plastics versterkt met glas-, kool stof- en aramidevezels zullen vol gens hem in de komende jaren hun intrede doen in de defensie-, trans port- en elektronische industrie. Hier en daar zullen de ontwikkelin gen even spectaculair zijn als mo menteel in de informatica en de elektronica. Akzo voert het meeste onder zoekswerk uit in Nederland, maar het concern wil vooral de thans nog geringe onderzoeksactivitei ten in Amerika uitbreiden. Onder zoekswerk in de VS biedt de moge lijkheid om meer dan thans betrok ken te zijn bij het sterk vernieu wende klimaat aldaar, aldus Lou don. Bovendien kunnen nieuwe ontwikkelingen daar veel sneller dan hier op de markt worden ge bracht. Voor een succesvol onderzoeks werk is het beleid van de overheid van grote invloed. De overheids steun op dit terrein is in ons land veel lager dan in ander industrie landen. Nederland heeft geen grote thuismarkt en mist de grotedefen sie-opdrachten zoals in de VS. De Nederlandse overheid zal daarom andere instrumenten moeten zoe ken om het onderzoekswerk te sti muleren, zodat een verdere achter stand kan worden voorkomen en HILVERSUM (ANP) - De geza- menlijke onderneming van Philips en AT&T in Hilversum heeft een order ontvangen van British Tele com voor levering en installatie van negen digitale telefooncentra les. De order, die 80 miljoen gulden omvat, is voor Philips/AT&T van groot belang omdat British Tele com als een autoriteit geldt in de wereld van de telecommunicatie. De keus van de Britse PTT, die on langs door de staat werd afgestoten aan particuliere beleggers, zou an dere potentiële opdrachtgevers over de streep kunnen trekken. Philips/AT&T is ook in de markt voor een komende order van Bri tish Telecom voor modernisering van het Britse telefoonnet. Tweeverdieners Ruim zesduizend part-time schoonmakers hebben tussen half december en begin februari hun dienstbetrekking opgezegd. Dit houdt verband met de Wet twee verdieners. Dat blijkt uit een on derzoek van de werkgeversorgani satie schoonmaak- en bedrijfsdien- sten in Tilburg. In totaal zijn in de schoonmaakbranche 90.000 men sen werkzaam. Tweederde hiervan bestaat uit part-timers. Rond de ze ven procent heeft als gevolg van het belastingnadeel de achterlig gende weken ontslag genomen. GraficiHet bondsbestuur van Druk en Papier, de grafische bond van de FNV, houdt onverkort vast aan de invoering van de 36-uri- ge werkweek in de eerste helft van 1986 voor de 50.000 werknemers in de grafische sector. De bond maak te dit standpunt vandaag kenbaar aan de onderhandelingsdelegatie van de werkgevers. Groei VS Het bruto nationaal produkt van de Verenigde Staten is in het vier de kwartaal sterker toegenomen dan tot nu toe werd gedacht. De groei bedroeg niet 3,9 procent op jaarbasis, zoals een maand gelei' werd gemeld, maar 4,9 procent, is gisteren bekendgemaakt d het Amerikaanse ministerie handel. Het cijfer voor de infl; in de genoemde periode is ver hoogd van 3,7 procent tot 3,8 pro cent op jaarbasis. Scheepsbouw De scheepsbouw in de wereld heeft zich in het laatste kwart van het afgelopen jaar licht hersteld, heeft de Britse scheepvaartorgani satie Lloyd's Register of Shipping vandaag gemeld. Doordat de groot ste scheepsbouwer Japan nog steeds in een diep dal, zit vertoonde het opgeleverde tonnage ondanks een stijging in de meeste andere landen over de hele linie nog een lichte daling van 31,4 tot 30,7 mil joen ton. mogelijk kan worden verkleind, zo vindt Loudon. Zoals bekend is Ak zo in een felle octrooislag gewik keld met het Amerikaanse concern Du Pont, dat evenals Akzo een zeer sterke kunststofvezel (Aramide) op de markt wil brengen. De aard van het onderzoekswerk is volgens Loudon de afgelopen ja ren belangrijk veranderd. De ver nieuwingen lopen momenteel door verschillende vakgebieden heen. De wezenlijke vernieuwingen zul len gaan plaatsvinden op het grensvlak van traditionele kennis gebieden. Nieuwe materialen zul len worden toegepast zoals in de vliegtuigbouw en dit vereist een nauwe samenwerking tussen che mici, natuurkundigen en construc teurs. Andere sleutelterreinen voor de toekomst zijn het gebruik van kunststoffen in de elektronica en nieuwe ontwikkelingen bij verfsoorten. Veelbelovend lijkt ook de biotechnologie vooral in combinatie met de farmacie, aldus Loudon. Als eerste bedrijf in de wereld heeft Akzo inmiddels al kennis over biochemie toegepast in zwangerschapssystemen. Akzo is eigenaar van een reeks bedrij ven, waaronder Organon in Oss, Sikkehs in Sassenheim, Enka in Arnhem, Duyvis in Veenendaal en de instrumentenfabriek Enraf No nius in Delft. Bouwwereld: DEN HAAG (ANP) - De Tweede ring in een reeks van jaren telkens Kamer moet voorkomen dat er nog nieuwe bezuinigingsrondes heeft meer bezuinigd gaat worden op de uitgevoerd. overheidsuitgaven voor de volks huisvesting. Dat is de kern De brief is een initiatief van drs een B.G. Kempen, algemeen directeur brief die werkgevers en werkne- van de Nationale Woningraad, de mers in de bouw, alsmede de koe- grootste koepel van woningbouw- DONCASTER - Twee Britse mijnwerkers laden zakken kolen in die zij voor zichzelf hadden afgegraven. thuispellen aan een vergunning onderwerpen. De vissers zullen er rekening mee moeten houden dat zij in de toekomst speciale apparatuur die nen aan te schaffen die het zeewa ter waarin de garnalen aan boord worden gekoeld, ontsmet. Een be langrijke rol bij de controle is weg gelegd voor de nieuwe rijksdienst voor de keuring van vee en vlees, die ook vis keurt. Landen die garnalen naar Neder land exporteren moeten minstens dezelfde eisen hanteren als die in het Garnalenbesluit staan. De ex porterende bedrijven in die landen zullen worden gecontroleerd, zo blijkt uit de toelichting. LONDEN (AP) - Een speciaal con gres van de Britse mijnwerkers- bond NUM heeft donderdag beslo ten om de al 11 maanden durende staking tegen de voorgenomen sluiting van 20 mijnen voort te zet ten. Functionarissen van de bond zei den dat de 238 afgevaardigden una niem hadden besloten om niet aan het werk te gaan nadat woensdag avond de jongste poging om het conflict te beëindigen was mislukt. Op het congres werd ook een docu ment bekrachtigd waarin wordt opgeroepen tot directe onderhan delingen met de Kolenraad om zo een oplossing van het conflict tot stand te brengen. Het congres was bijeengeroepen nadat het bestuur van de NUM de voorstellen van de mijndirectie voor hervatting van de onderhan delingen had verworpen. Het bleek dat beide partijen meer dan ooit van mening verschilden over de bevoegdheid van de Kolenraad om onrendabele mijnen te sluiten. Hierover was op 12 maart van het vorig jaar het geschil ontstaan. Minister van energie Peter Wal ker heeft donderdag verklaard dat er geen gesprekken meer komen over een oplossing van de 11 maan den durende Britse mijnstaking. Volgens hem zit er voor de mijn werkers niets anders op dan weer aan het werk te gaan. pels van woningbouwverenigin gen, gisteren naar de Kamer heb ben gestuurd. Aanleiding hiervoor zijn „de steeds luider klinkende signalen uit de Kamer en y verenigingen In een tweede brief aan de Ka mer protesteert het Bouwberaad (werkgevers en vakbonden) tegen het plan van Sociale Zaken en minister van financiën die duiden Werkgelegenheid om werkloze op nieuwe drastische bezuinigin- bouwvakkers het recht op een ha ACT (GPDi - - «mm.tiitWorincr to nntnomon war». WrU) Evenals staatssecretaris Brokx eerder deze maand, die ook tegen nieuwe bezuinigingen is, voorzien de bouwbonden van FNV en CNV, de werkgevers, en de corporaties een verdere aftakeling van de be drijfstak, een hogere werkloos heid, nog hogere woonlasten, en een weer toenemende woning nood. Ze wijzen erop dat de rege- afdus loosheid sal niet veel verder dalen dit jaar op rond de 800.000 blij- neer zij niet minimaal 130 weken hebben gewerkt in de drie jaar voorafgaand aan hun werkloos heid. Volgens dat plan komen werklo- heT^antrekken O Kninmrolrlrorc ns oor» ioop Pet aantreKKen ze bouwvakkers na een halfjaar WW dirppt.in Hp Mistend *1* *ii im Daarmee kwam het gemiddelde aantal werklozen in 1984 uit op direct in de bijstand als zij 129 weken of minder werk hebben ge had. Het Sociaal Fonds Bouwnij verheid heeft berekend dat er dan 30.000 bouwvakkers extra in de bij stand vallen. drijfsleven meer hebben te beste- die de bedrijven ook dit jaar weer den door daling van de belastingen zullen maken. Berekend is dat de en premies. bedrijven dit jaar een financie- Verwacht wordt dat de investe- ringsoverschot zullen hebben van ringen van bedrijven met een pro- 10 miljard gulden. Dit geld zal weg- cent zullen toenemen. Volgens het vloeien door investeringen in het Centraal Plan Bureau blijven deze buitenland en versterking van de investeringen achter bij de winsten vermogensverhoudingen. DEN HAAG (GPD) - De scheeps- tin, zei woensdag „vol goede hoop" staan. De laatste helft afgelopen jaar daalde het aantal werklozen met ruim 50.000 door de economie. 820.000, zo heeft het Centraal Plan Deze daling van de werkloosheid zal zich de eerste maanden van dit jaar nog wel voortzetten, maar dan is de rek er uit. Het Centraal Plan Bureau heeft in de berekeningen voor 1985 geen rekening kunnen houden met de jeugdwerkplannen, omdat nog niet vast staat hoe die zullen uitwerken. Volgens het Centraal Plan Bu reau zal het plan van minister De Koning (sociale zaken en werkge legenheid) om langdurig werkloze jongeren via de uitzendbureaus van de overheid aan werk te hel pen, er toe leiden dat anderen hun baan zullen verliezen of niet aan de slag kunnen komen. Ook de ver dere jeugdwerkplannen van de in dustrie en bij de overheid zijn in de meeste gevallen nog niet van de grond gekomen. De Centraal Plan Bureau ver wacht dat het aantal nieuwkomers op de arbeidsmarkt dit jaar 70.000 zal zijn. De groei van de economie is echter niet voldoende om die aan werk te helpen. Door de arbeids tijdverkorting zullen enkele tien duizenden wel werk kunnen vin den. De economische groei zal vol gens de berekeningen 2 a 2,5 pro cent bedragen. Voor het eerst sinds 1980 zal de particuliere consumptie weer stijgen en wel met 1,5 pro cent. De groei van de economie doet zich vooral voor dank zij een toenemende export. Voor onze ex- portprodukten worden gemiddeld ook hogere prijzen betaald. Volgens het Centraal Plan Bu reau waaiert de groei van de export ook uit naar andere sectoren van het bedrijfsleven, zoals de dien stensector. Dit is mede een gevolg van de groei van de particuliere consumptie, onder meer mogelijk doordat werknemers in het be- werf Van der Giessen-De Noord i Hardinxveld-Giessendam wacht binnenkort opnieuw een c te zijn over het succes van de on derhandelingen. Over de proble- i die nog overwonnen moeten DELFT - De TH in Delft heeft gisteren een nieuwe laserafstandsmeter getoond. Het draagbare instrument wordt wetenschappelijk gebruikt bij het meten van afstanden naar aardsatellieten (foto ANP) DEN HAAG (ANP) - Eén van de belangrijkste figuren uit de agrarische wereld in Nederland, drs. J. Schouten, is bezorgd over het groeiend leer lingenaantal op de land- en tuinbouwscholen. Hij zal deze kwestie van daag aansnijden in een vergadering van de bestuursraad van de Katholie ke Nederlandse Boeren- en Tuindersbond, waarvan hij voorzitter is. Volgens Schouten is er geen werk meer voor alle jongeren die hun heil in de land- en tuinbouw willen zoeken. Hij is van mening dat de produk- tie per hectare en per arbeidskracht sterk zal blijven toenemen. De groep jongeren die thans in de agrarische sector instroomt, is volgens Schouten groter dan het aantal werklozen dat noch in de eigen bedrijfstak, noch daarbuiten aan de slag kan. AMSTERDAM (ANP) - De Ame rikaanse dollar is nog nooit sinds de Tweede Wereldoorlog zo duur geweest als op dit momnent. Rond het middaguur werd van daag in Amsterdam op iets bo ven de 3,83 gulden gehandeld, en dat betekende een nieuw record. In 1956, toen het oude record werd gezet, werd 3,83 gulden voor de Amerikaanse munt be taald. Bij het slot van gisteren be vond de Amerikaanse munt zich nog rond de 3,80 gulden. De voortgaande opmars van de dol lar wordt toegeschreven aan een lichte stijging van de rente in Amerika en aan het bijgestelde groeicijfer van de Amerikaanse economie in het vierde kwartaal van 1984. Die bedroeg op jaarba sis niet 3,9 procent, zoals eerder werd geschat, maar 4,9 procent. Tenslotte deden uitlatingen van president Reagan, dat niet op interventies behoeft te wor den gerekend, een duit in het zakje. Op de valutamarkt in To kio vloog de dollar afgelopen nacht (Nederlandse tijd) direct na Reagans toespraak door naar 3,3605 mark. De officiële mid denkoers in Frankfort bedroeg gisteren 3,3480 mark. Valutahan delaren daar houden er rekening mee dat de dollarkoers volgende week verder zal stijgen tot 3,40 of zelfs 3,50 mark. De records die tot nu toe wer den bereikt waren hoogtepunten sinds het loslaten van de vaste wisselkoersen in 1973. Toen was de dollar 3,60 gulden waard. Het systeem van vaste wisselkoersen is in 1944 ontworpen in Bretton Woods en na de oorlog inge voerd. Door devaluaties van de gul den bereikte de dollar echter in de jaren vijftig een waarde van 3,80 gulden. Het na-oorlogs laag- tepunt lag volgens De Neder- landsche Bank op 30 oktober 1978. De dollar was toen beland op 1,8725 gulden. der binnen te halen voor de bouw worden wilde het bedrijf echter van een groot ferry-schip. Het gaat geen mededelingen naar buiten hier om een van de twee schepen brengen, die North Sea Ferries in 1987 in ge bruik wil nemen op de route Rot terdam-Huil. Dinsdag maakte de Schotse werf Govan Shipbuilders bekend de order voor het andere, vergélijkbare, schip voor de rederij in de wacht gesleept te hebben. Tussen de eigenaren van North Sea Ferries - de Britse reder P O en de Nederlandse NedLloyd Evenals in Engeland moet ook de Nederlandse overheid bijsprin gen om de concurrentie uit het Verre Oosten en - in dit geval ook Frankrijk - het hoofd te kunnen bieden. Van der Giessen-De Noord kan aanspraak maken op de rege ling 'generieke steun scheeps bouw', die voor dergelijke omstan Van der Giessen-De Noord wordt digheden in het leven is geroepen onderhandeld over de bouw van Hierover is al overleg geweest tus 31.000 ton metende veerboot voor passagiers en voertuigen. Met het andere schip dat in Schotland gebouwd gaat worden is een be drag van ongeveer 40 miljoen pond gemoeid (ruim 160 miljoen gul- de werf en het ministerie van economische zaken. De Britse overheid heeft ongeveer 8 miljoen pond subsidie gegeven aan de Go- van-werf aan de Clyde. Enkele maanden geleden kreeg den). Aangenomen mag worden ^an der Giessen-De Noord even dat met het tweelingschip een der gelijk bedrag gemoeid is. De president-commissaris van de Nederlandse werf, mr. F. Mar- een opdracht voor de bouw van een grote veerboot van de Stoomvaart Maatschappij 'Zee land'. 'Afhaken MIP levert geen problemen op' DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) vindt dat er naar gestreefd moet worden binnen drie tot vier weken een nieuwe participant in Van Doorne's Transmissie te vinden nu de Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP) van deelneming heeft afgezien. Van Aardenne zei dit gisteren tijdens een mondeling overleg met de vaste kamercom missie voor economische zaken. Het afhaken van de MIP levert op korte termijn geen acute proble men op voor VDT, aldus Van Aar denne. Hij zei dat er van verschei dene kanten nog wel belangstel ling is getoond voor VDT en dat er vandaag weer contact zal zijn tus sen het ministerie van economi sche zaken en een belangstellende. Het bedrijf kan voorlopig nog vooruit en het opstarten van de produktie van de volautomatische transmissie gaat door. De overheid wil echter niet meer geld in VDT stoppen. "De bijdrage van econo mische zaken en financiën acht ik nu maximaal", aldus Van Aarden ne. De minister draaide er niet om heen dat hij teleurgesteld is over de opstelling van de MIP. De wei gering van de MIP om aandelen van VDT over te nemen, is veroor zaakt door verschillen van mening over de door alle partijen noodza kelijk geachte balanssanering bij VDT. Ook van de zijde van de Kamer viel kritiek te beluisteren op de op stelling van de MIP. PvdA-woord- voerder Castricum zei dat het er op lijkt dat de MIP een tamelijk risico loze deelneming wilde, terwijl de MIP juist door de overheid is opge richt met het doel deel te nemen in innovatieve projecten, waaraan nogal wat risico's verbonden zijn. Van Dis (SGP) sloot zich bij deze opvatting aan. Jacobse (WD) noemde de op stelling van de MIP "wonderlijk". Van Aardenne zei niet van plan te zijn op grond van deze ene erva ring te zeggen dat de MIP zijn taak niet goed heeft opgevat. Wel hield hij de Kamer voor dat het zaak is de opstelling van de MIP in de toe komst goed in de gaten te houden, omdat deze instelling uiteindelijk is opgericht met 330 miljoen gul den overheidsgeld. Castricum liet zich somber uit over de mogelijkheid een nieuwe gegadigde te vinden voor deelne ming in VDT, nu de MIP zo duide lijk in de media heeft uitgelegd waarom de maatschappij niet mee wil doen. ATHENE (AFP-Reuter) - In Grie kenland zijn gisteren bijna 240.000 mensen in staking gegaan tegen de weigering van de regering aan hun verlangens tegemoet te komen. Bouwvakkers hielden een protest mars door de Griekse hoofdstad. Ze eisten een verlaging van de pen sioengerechtigde leeftijd tot 55 jaar, een 35-urige werkweek en ogenblikkelijke maatregelen van de regering om meer banen te scheppen. Het wegverkeer werd ernstig ge stoord doordat 90.000 buschauf feurs bij het openbaar vervoer niet aan het werk zyn gegaan. Ook de taxichauufeurs rijden niet. Zij eis ten hogere tarieven, verlaging van de benzineprijzen en betere pen sioenen. De taxi-tarieven in Grie kenland zijn de laagste in Europa. De 40.000 bankbedienden, die sinds dinsdag in staking zijn, heb ben hun actie met een dag tot en met vandaag verlengd. Zij willen een nieuwe cao met hogere lonen en een kortere werkweek. Ook de 2.000 werknemers in de aluminiumfabriek van Péchiney werkten niet. Zij eisen een loons verhoging en meer bevoegdheden voor de vakbonden. Minister van arbeid Evanghelos Yannopoulos had de communisti sche partij er dinsdag van beschul digd dat zij door het organiseren van deze stakingen een politiek Vijfjaar Parelpockets. En dat vieren we met de Jubileum Parel pocket. Vijf verhalen cn novellen van Catherine Cookson, Hammond Innes, Heinz G. Konsalik, Johannes Mario Simmel en Trevanian. Nu ver- knjgbaar bij de boek- mt handel voor slechts Tl™ Met de mogelijkheid om nóg een Parel Pocket naar keuze aan te schaffen voor f 5,- ïn plaats van f 9.90!

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9