Kerncentrales SU opengesteld Israël pakt sji'iten hard aan 'Akkoord over internationale controle' Vietnam verovert verzetskamp Botha komt zwarten in Kaapstad tegemoet Fel protest van Libanon in Verenigde Naties VN: situatie in El Salvador verbeterd Abu Nidal nog springlevend VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WENEN (AP) Het Internationale bureau voor Atoomenergie (IAEA) en de Sowjet-Unie hebben gisteren een overeenkomst gesloten over internationale inspectie van Russische kerncentrales. 'T ienduizenden geheimen VS nu in het Oostblok' WASHINGTON Als gevolg van laksheid van de Amerikaanse mi nisteries van defensie en energie en het ruimtevaartbureau NASA komen 'tienduizenden' militaire en technische geheimen in handen van de Sowjet-Unie terecht. Dat zei minister van handel Malcolm Bal- drige vorige maand in een brief aan minister van defensie Weinberger, president Reagan en andere hoge functionarissen. Een kopie van de brief viel in handen van Associated Press. Volgens Baldrige is er sprake van een ware 'bloeding' waardoor 'het erop lijkt dat verschillende re geringsinstellingen een complete uitverkoop toestaan, waardoor de Russen tienduizenden weten schappelijke en technische rappor ten en andere strategische infor matie te pakken krijgen.' Hoewel volgens een zegsman van het IAEA het maar controle op een klein aantal kernreactoren betreft, wordt de overeenkomst gezien als een belangrijke stap voorwaarts, waarbij alleen China nog als kern macht buiten de controle van het IAEA blijft. De overeenkomst werd getekend op het hoofdkantoor van het IAEA te Wenen door directeur-generaal Hans Blik en voor de Sowjet-Unie door Alexei Petrosyants, voorzitter van de staatscommissie over het gebruik van atoomenergie. De Russen moeten nu een lijst over handigen van kernreactoren voor vreedzame doeleinden, waaruit de IAEA-inspecteurs een zeker aantal mogen kiezen. Petrosyants zei in een verklaring op een persconferentie dat het be sluit 'de positieve houding van de Sowjet-Unie toont tegenover inter nationale controle, waarbij we moeten bedenken dat zo'n controle het doel van wapenbeheersing en ontwapening moet dienen.' Hij ci teerde Gromyko die vorige maand gezegd heeft dat 'geen staat een verreikender voorstel ter tafel ge bracht heeft voor controle dan de Sowjet-Unie.' De Russische autoriteit ontken de niet dat de inspectie slechts licht-water-reactoren betreft en niet opwerkingsbedrijven of ande re geavanceerde reactoren. 'Alles moet eens beginnen. Dit is een be gin. Langs deze lijn zullen we door gaan,' zo zei Petrosyants. Een zegsman van het IAEA zei dat de overeenkomst niet de ver dere verspreiding van kernwapens voorkomt, omdat het niet om mili taire installaties gaat. Hij voegde hieraan echter toe dat 'het feit dat Rusland voor het eerst zijn kernreactoren openstelt voor internationale inspectie een crucia le stap is.' Petrosyants' vervanger Boris Semenov weigerde te ont hullen om welk soort atoomener gie-installaties het gaat en welk deel onder inspectie komt. ARANYAPRATHET (AP) - Vietnamese troepen hebben vanmorgen over een front van 64 kilometer langs de Thaise grens de aanval geopend op le den van de Cambodjaanse guerrillagroep de Rode Khmers. De Vietnamezen maken daarbij ge bruik van tanks.Volgens de zegs lieden hebben de Vietnamese troe pen gisteren een voorpost van de Rode Khmers veroverd in de buurt van het Thaise stadje Klong Nam Sai, ongeveer 14 kilometer ten zuiden van Aranyaprathet. Details over het verloop van de strijd waren niet bekend, maar plaatselijke kranten meldden dat ongeveer 600 guerrillastrijders over de grens zijn gevlucht. Viet nam gebruikt de afgelopen dagen een enorme vuurkracht in het of fensief tegen de Rode Khmers. In de eerste fase van het Viet- namnese offensief, dat in novem ber vorig jaar werd ingezet, werd een andere guerrillagroep, de niet- communistische KPNLF, van vrij wel al zijn bases in Cambodja be roofd. De derde en kleinste Cam bodjaanse guerrillagroep, die be staat uit aanhangers van het voor malige staatshoofd prins Norodom Sihanouk, is nog niet door het Vietnamese leger aangevallen. Vietnamese troepen hebben de laatste dagen ook honderden gra naten afgeschoten op Chinees grondgebied. De Chinese troepen sloegen de Vietnamezen echter te rug. De gevechten zouden dinsdag avond zijn begonnen langs de grens in de provincie Yunnan en het autonome gebied Guangxi. Woensdag waarschuwde president Li Xiannian de Vietnamezen in zijn nieuwjaarsrede het Chinese territorium niet te schenden. Pe king steunt de Cambodjaanse guerrillastrijders die in 1979 na de Vietnamese invasie werden ver dreven. Buitenland kort Anzus-oefening De Australische defensieminis ter Beazley heeft gezegd dat vol gende maand een nieuwe Anzus- marine-oefening zal worden ge houden met de VS, maar zonder Nieuw-Zeeland, dat blijft volhar den in zyn eis dat Amerikaanse atoomschepen niet in zijn havens mogen komen. Canada doet vol gende maand ook mee. Later zul len Australië en Nieuw-Zeeland sa men nog oefenen. De Nieuwzee- landse premier David Lange heeft de Sowjet-Unie te verstaan gege ven dat ze zich niet moet mengen in het conclict. Volgens een opinie peiling geniet Lange de sympathie van 59 procent van de bevolking, tegen 67 procent volgens de vorige peiling. Peron voorzitter af Functionarissen van de Peronis- tische partij bekendgemaakt dat de vroegere Argentijnse president Isabel Peron haar 'onherroepelijke aftreden' heeft aangekondigd als voorzitter van de ernstig verdeelde partij die door haar overleden echt genoot generaal Juan Peron werd opgericht. Bij de verkiezingen van 1983 voor een nieuw burgerbewind leden de Peronisten een fikse ne derlaag tegen de centrum-linkse Radicale Burgerpartij van de hui dige president Raul Alfonsin. Tij dens een partijcongres in decem ber 1984 kwam het tot een scheu ring. Bahai-vervolging Meer dan 100 leden van het Ame rikaanse Congres hebben de men senrechtencommissie van de Ver enigde Naties gevraagd op te ko men voor de vervolgde leden van het Bahai-geloof in Iran. Volgens de Amerikaanse oproep tonen de jongste berichten uit Iran dat de druk op de ongeveer 300.000 Ba- hais niet is verminderd. „Sinds september zijn in Iran 16 Bahais geëxecuteerd en meer dan 700 Ba hais bevinden zich in gevangen schap", aldus de Amerikaanse Congresleden. Honger in Afrika Het onlangs ingestelde V.N.-bu- reau voor noodhulp aan Afrika meent dat nog voor 1,5 miljard dol lar aan spoedeisende voedselhulp nodig is voor 20 droogtegebieden in Afrika. Het bureau meldt dat zich in die gebieden een 'massale crisis voordoet die in de naaste toe komst waarschijnlijk niet zal af zwakken, zelfs niet als het weer tij dens het komende regenseizoen verbetert'. Volgens het bureau lij den 30 mihoen Afrikanen door de droogte honger. GENÈVE (AFP/Rtr.) - De situatie van de rechten van de mens in El Salvador is verbeterd, maar blijft zorgwekkend. Het aantal moorden door "doodseskaders" van leger en politie is sterk verminderd, zo con stateert een rapport dat gisteren is voorgelegd aan de VN-commissie voor de rechten van de mens in Ge- nève. De strijd tussen het leger en de guerrillastrijders heeft in 1984 aan enkele duizenden mensen het le ven gekost. Volgens het stuk van VN-rapporteur Jose Antonio Pas tor Ridruejo bekommeren de Sal- vadoriaanse autoriteiten zich op recht over de toestand van de rech ten van de mens. Maar het justi tieel apparaat schiet tekort bij het onderzoeken van schendingen van de mensenrechten. In de meeste gevallen is het nog niet tot strafver volging gekomen. Ook de guerrillabewegingen ma ken zich schuldig aan grove schen dingen van mensenrechten door moorden en ontvoeringen, maar volgens de meeste bronnen ge beurt dat op kleinere schaal dan aan de kant van het leger, aldus het rapport. De VN-rapporteur dringt BOSTON (Rtr/AFP) - Minstens 400.000 Amerikanen zijn besmet of in aanraking geweest met het virus waarvan wordt vermoed dat het aids (acquired immune deficiency syndrome) veroorzaakt. Deze ziek te vernietigt de natuurlijke weer stand van de mens tegen infecties. De kosten van bestrijding zullen in de VS dit jaar zeker vijfhonderd miljoen dollar bedragen. Onderzoekingen hebben aange toond dat bijna een half miljoen Amerikanen antistoffen in hun bloed hebben die erop wijzen dat zij in aanraking zijn geweest met het virus HTLV-3. Dit onlangs ont dekte virus is zeer waarschijnlijk verantwoordelijk voor het ont staan van aids. Het hebben van de ze antistoffen hoeft niet te beteke nen dat men aan aids lijdt. Slechts In de VS zeker 400.000 dragers van aids-virus een klein percentage krijgt deze ziekte, die bijna altijd tot de dood van de patient voert. Sinds de ziekte vier jaar geleden voor het eerst werd herkend zijn ongeveer 8.000 Amerikanen met aids geregistreerd. Ongeveer de helft is intussen overleden. Het rapport citeert gegevens van het Amerikaanse Bureau voor Ziekte bestrijding, waarin wordt geschat dat er in de periode oktober 1984 tot oktober 1985 8.000 nieuwe ge vallen van aids bij zullen komen. „Een epidemie van deze omvang zet het stelsel van de volksgezond heid in financieel opzicht onder sterke druk. De gemiddelde kosten voor ziekenhuisverpleging van ie dere aids-patient bedragen onge veer 42.000 dollar. Dat betekent dat- de rekening voor de verwachte 8.000 nieuwe gévallen dit jaar 336 miljoen dollars zal bedragen. Sa men met de reeds geregistreerde gevallen zullen de medische kos ten oplopen tot minstens 500 mil joen dollar", aldus het rapport, dat is samengesteld door de artsen Sheldon Landesman van het Downstate medical centre, Harold Ginzburg van het nationaal insti tuut voor drugsmisbruik en Stan ley Weiss van het nationaal kanke rinstituut. De ondertekening van het atoomverdrag gisteren in Wenen. Hans Blik en Alexei Petrosyants (rechts) wisselen de akten uit. (foto apj Eén café voor iedere 260 Belgen BRUSSEL - In België is er een café op iedere 260 inwoners (baby's inbegrepen) en het aan tal cafés neemt nog steeds toe. Maar hoewel de spoeling dun zou moeten zijn (na aftrek van niet-cafébezoekers niet meer dan zo'n 100 klanten gemid deld) nemen toch de omzetten toe. In Nederland is er, volgens het Bedrijfschap Horeca in Den Haag, één cafe op iedere 1100 Nederlanders. De totale omzet van de hore ca bedroeg ruim 6,7 miljard gulden, waarvan bijna de helft van restaurants en ruim 40 pro cent van cafés afkomstig is. België doet overigens zijn naam als 'lekker-eten-land' eer aan, want het aantal restau rants nam ook toe, tot meer dan 4000. KAAPSTAD/JOHANNESBURG (Rtr/UPI) Zwarten met woonver gunning in drie woonoorden rond Kaapstad zullen recht van pacht voor een periode van 99 jaar krij gen. Dit zijn de oorden Langa, Nyanga en Guguletu, zo heeft de Zuidafrikaanse minister Gerrit Vil- joen gisteren namens de regering- Botha bekendgemaakt. Cross roads, een grotendeels illegale ves tiging van 60.000 mensen, noemde de minister echter niet. Daarjuist vielen in de afgelopen dagen 18 doden en 230 gewonden als gevolg van politie-optreden met hagel, rubberkogels en traangas te gen mensen die ontruiming vre- Viljoen verklaarde wel regelin gen te hebben getroffen om voor het eerst persoonlijk met leiders in Crossroads te gaan spreken. Dit om tot een ordelijk vertrek van de bewoners uit deze wat hij noemde illegale en onhygiënische woonsi tuatie te bereiken. Het jongste besluit van de rege ring, ook al zou Crossroads er niet onder vallen, lijkt toch een belang rijke concessie, omdat de regering eerst alle Afrikanen rond Kaapstad wilde onderbrengen in een groot, nieuw woonoord, Khayelitsa, dat verder van Kaapstad ligt. Cubanen moeten massaal uit VS ATLANTA (AP) - De Amerikaan se regering heeft gisteren 23 Cuba nen die vijf jaar geleden per boot naar de VS waren gevlucht als on gewenste vreemdeling op het vliegtuig naar hun vaderland gezet. De komende tijd zullen totaal 2.700 Cubanen naar hun land terug wor den gestuurd nadat daarover een akkoord is bereikt tussen de Ame rikaanse regering en de Cubaanse leider Castro. Een Amerikaans gerechtshof voor beroepszaken corrigeerde eerder op de dag een vonnis van een lagere rechtbank dat de uitwij zing van 16 van de 23 Cubanen had tegengehouden. Deze rechtbank oordeelde dinsdag dat de uitwij zing van de 16 moest worden aan gehouden om hen in de gelegen heid te stellen om aan te tonen dat hun verzoek om politiek asiel in de VS gerechtigd is. Twaalf van hen hadden bekend in Cuba misdrij ven te hebben begaan en de vier anderen waren in de VS gearres teerd wegens wetsovertredingen. Het hof van beroep vonniste giste ren dat de zorg voor de veiligheid van de burgers in de VS zwaarder weegt dan het verzoek van de cri minelen in aanmerking te komen voor politiek asiel. Uitgever van boulevardblad Athene vermoord ATHENE (GPD) De 62-jarige uit gever van het rechts-georiënteerde Griekse boulevardblad Apogevma- tini, Nikos Momferatos, is gister avond in zijn auto op weg naar zijn werk neergeschoten door drie jon gemannen, die in een gestolen wa gen wisten te ontkomen. Zijn chauffeur werd zeer zwaar ge wond. Momferatos, tevens voorzit ter van het verbond van krantenei genaren, was tijdens de dictatuur in 1973 enige maanden minister van industrie in het burgerkabinet- Markezinis, dat ten val kwam door de opstand op de Polytechnische Hogeschool. Volgens de Griekse televisie zijn op de plek van de misdaad ma nifesten gevonden van de organi satie „17 november" (genoemd naar de datum waarop die opstand plaatshad), die al sinds 1975 moordaanslagen heeft gepleegd op Amerikaanse functionarissen, een bekend folteraar tijdens de junta, en de chef van de mobiele eenhe den en zijn chauffeur. Twee jaar geleden werd de toen malige voorzitter van het verbond van kranteneigenaren, George Athanasiadis, uitgever van het rechtse dagblad Vradini, eveneens doodgeschoten, een moord waar voor de verantwoording echter niet door de „17e november" werd opgeëist. Premier Papandreou noemde de moord een „schakel in de keten vanuit het buitenland geïnspireer de pogingen het democratische be stel in Griekenland te ondermij nen". President Karamanlis drukte behalve leedwezen ook ongerust heid uit over deze bedreiging, „die systematische vormen begint aan te nemen". BOEKAREST - De Israëlische premier Peres bezocht gisteren tijdens zijn verblijf in de Roemeense hoofdstad Boekarest onder meer een monu ment voor vrijheidsstrijders. (foto AP) TEL AVIV (Rtr./AFP) - Het Israëli sche leger is gisteren samen met zijn bondgenoten van de Libanese militie SLA enkele sji'itische dor pen in Zuid-Libanon binnengeval len op zoek naar Libanezen, die worden verdacht van anti-Israëli sche aanslagen. Israël begon woensdag met een nieuwe harde aanpak van dorpen, waar zich guerrillastrijders zouden bevin den. Nadat woensdag twee doden vie len bij een inval in een Zuidliba- nees dorp, kwamen gisteren weer drie mensen om het leven tijdens de operaties. In het dorp Arab Sa- lim, dat ten noorden van de stad Nabatiyeh ligt, doodden strijders van het SLA (Het Zuidlibanese Le ger) twee bewoners, zo werd verno men uit Israëlische bron. In dit plaatsje werd afgelopen zondag een Israëlische kolonel gedood. Israëlische soldaten vielen Deir Qanoun An-Nahr bij Tirus binnen en brachten daarbij één Libanees om het leven. Een ander werd ge wond, zo zei eep woordvoerder van de VN-troepenmacht UNIFIL. De Israëliërs trokken zich terug nadat zij vijftien personen hadden gear resteerd en een woning hadden verwoest. Volgens Libanese bronnen trok ken de Israëlische troepen ook de nieuwe linies over, waarachter zij zich sinds de terugtrekking van af gelopen zaterdag bevinden, voor een aanval op het dorp Zrariyeh ten noordep van de rivier de Litani. Gezegd werd dat hier drie mensen werden gewond, enkele huizen zijn vernield en zes dorpsbewoners werden opgepakt. Een Israëlische militaire woordvoerder wilde be richten over deze operatie niet be vestigen. Met een groot aantal jeeps, pantserwagens en een bull dozer trokken Israëlische militai ren Tair Debbeh, ten oosten van de kustplaats Tirus, binnen. UNIFIL-woordvoerder Timor Goksel verklaarde dat de Israëliërs in Deir Qanoun An-Nahr en Tair Debbeh alle mannen hebben aan gehouden voor verhoor. Er is een Franse UNIFIL-eenheid naar deze dorpen gestuurd, maar het is niet tot botsingen met de Israëliërs ge komen. Minder dan een week na de te rugtrekking uit Sidon en omge ving introduceert Israël een nieu we harde aanpak van vermeende guerrillastrijders. Het nieuwe be leid bleek woensdag voor het eerst toen Israëlische troepen het dorp Bazuriyeh bestormden, daar twee guerrillastrijders doodschoten en 200 personen aanhielden voor on dervraging. Volgens Israëlische kranten bestaat de harde aanpak verder uit het afkondigen van uit gaansverboden, preventieve arres taties en zoekacties. „Het heeft geen zin een totale oorlog te begin nen tegen de sji'iten, maar wij moe ten zo hard terugslaan dat zij weten dat zij met ons geen loopje kunnen nemen", zo bracht een Israëlische officier het onder woorden. De sji 'itische AMAL-beweging waar schuwde woensdag dat zij zal door gaan met „het verzet". De Libanese regering heeft haar vertegenwoordiger bij de Verenig de Naties opdracht gegeven een klacht in te dienen tegen de „Israë lische afpersing van de bevolking in Zuid-Libanon en het oostelijk deel van de Bekaa-vallei". ADVERTENTIE er bij de Salvadoraanse regering op aan haar greep op leger en veilig heidsdiensten te versterken. Uitgaand van gegevens van ker kelijke organisaties in El Salvador vermeldt het rapport dat in de eer ste 10 maanden van 1984 2.285 bur gers zijn omgekomen door toedoen van het leger en paramilitaire groe pen. Een honderdtal mensen is verdwenen, en 385 burgers zijn vermoord zonder dat er sprake was van een gevechtssituatie. Tussen mei en augustus 1984 zijn 121 ge vallen gemeld waarin het leger zich schuldig heeft gemaakt aan marte lingen. In de eerste acht maanden van 1984 waren guerrillastrijders ver antwoordelijk voor het vermoor den van 39 burgers en voor 43 ont voeringen, volgens gegevens van de Salvadoraanse kerk. De natio nale garde van El Salvador schrijft 136 doden en 98 gewonden op het conto van de guerrillabewegingen. Ook zijn honderden jongeren on der dwang geronseld voor de guer rilla-eenheden. In maart werden twee Rode Kruis-werkers door guerrillastrijders vermoord, aldus het VN-rapport. STAAT DER NEDERLANDEN Q% LEIMING 1985 PER 1991/1905 bedrag open bedrag koers de koers wordt na de inschrijving op 26 februari vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 1 april aflossing in 5 jaarlijkse termijnen van 1 april 1991 af inschrijving 26 februari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 1 april 1985 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs PARIJS (AFP) - De Palestijnse lei der Abu Nidal zou in tegenstelling tot eerdere berichten nog leven. Lucien Bitterlin van een Frans- Arabische solidariteitsbeweging heeft naar zijn zeggen op 6 en 7 fe bruari jl. een vraaggesprek met hem gehad. Bitterlin zei gisteren dat het in terview vandaag zal worden gepu bliceerd in het orgaan van de örga- nisatie waarvan hij hoofdredacteur is. De ontmoeting met Abu Nidal had 'ergens' in de Bekaa-vallei in Oost-Libanon plaats. Bitterlin zei tegenover het Fran se persbureau AFP dat Abu Nidal er „kerngezond" uitzag. De dood van Abu Nidal werd begin novem ber gemeld door het Britse televi siestation Channel Four en vervol gens door een bron bij de familie van de Palestijnse leider in de Jor daanse hoofdstad Amman. Abu Nidal zou volgens die be richten op 20 oktober in Bagdad (Irak) zijn overleden aan een hart aanval. Hij kreeg bekendheid als leider van Palestijnse splintergroe peringen die verantwoordelijk zijn voor talloze moordaanslagen en terreuraanslagen

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7