Huizenonderhoud komt in de knel ZON,ZEE, STRAND EN VLIEGTUIGEN IN DE AANBIEDING; Moebarak vraagt steun vredesplan Woningbedrijven: schuld van Brokx Beschuldiging ongewenste intimiteiten niet terecht 'Aruba niet per se in 1996 onafhankelijk' Niet-kostwinners bij ziekte deels ontzien CDA en WD willen wel provinciale politie Lelystad eist minder zones op bustraject Vrouw en 12 honden komen om door brand 480.- 630.- 580.- 449.- 689.- 760.- DE ANWB VUEGT NOOIT BOVEN JE BUDGET NAAR SPANJE OF GRIEKENIAND VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 UTRECHT (ANP) - Veel gemeentelijke woningbedrijven hebben geen geld meer om onderhoudsplannen voor hun woningen uit te voeren. Die plannen worden dan ook uitgesteld, vereenvoudigd of zelfs ingetrokken. Dit is het gevolg van de bezuinigingspoli- tiek van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting). Dat blijkt uit een rapport dat een werkgroep van het Platform Gemeentelijke Woningbedrijven heeft gemaakt en dat van middag in Utrecht door de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) openbaar is gemaakt. ARNHEM (ANP) - De kanton- rechter in Arnhem heeft een werk neemster veroordeeld tot betaling van 1.200 gulden aan haar werkge ver omdat zij de man ten onrechte had beschuldigd van ongewenste intimiteiten. Op verzoek van de werkgever werd de arbeidsover eenkomst bovendien ontbonden. Dit heeft het Nederlands Christe lijk Ondernemers Verbond (NCOV) gisteren bekendgemaakt. De werkneemster had haar werkgever ervan beschuldigd haar gedurende een aantal jaren te heb ben lastig gevallen met handtaste lijkheden. De vrouw had de kan tonrechter gevraagd de arbeids overeenkomst te ontbinden en eis te van haar werkgever als vergoe- ding voor wat haar zou zijn aange daan 11.000 gulden. De kantonrecher heeft het ver zoek van de werkneemster afgewe zen omdat zij haar beschuldigin gen niet waar kon maken. De werkgever op zijn beurt had de kantonrecher eveneens gevraagd de arbeidsovereenkomst te ontbin den. Hij stelde dat door de valse beschuldigingen van de werk neemster de arbeidsverhouding ernstig is verstoord. Hij vroeg de kantonrechter om de werkneem ster te veroordelen aan hem een vergoeding te betalen. Het hoofd van de juridische dienst van het NCOV, mr. L. Ver- heij, is zeer ingenomen met de uit spraak. „Wij hebben namens de ondernemer de kantonrechter om deze uitspraak gevraagd, mede om te voorkomen dat werkgevers in dit soort zaken als vogelvrij wor den beschouwd. Het moet niet zo zijn dat werkneemsters met derge lijke beschuldigingen naar de rech ter gaan met de gedachte: nee heb ik, ja kan ik krijgen, ik word er zelf toch niet slechter van", aldus Ver- heij. Hij noemt de uitspraak temeer opmerkelijk omdat deze afkomstig is van dezelfde kantonrechter die in 1984 als eerste in een dergelijke zaak een werkneemster in het ge lijk stelde. Heeft de kantonrechter met zijn eerdere uitspraak aan werkneemsters in zaken van onge wenste intimiteiten als het ware een noodrem verschaft, dan heeft hij met deze nieuwe uitspraak daarbij een bordje geplaatst: mis bruik wordt gestraft, aldus Verheij. Het Platform bestaat uit de wo ningbedrijven van veertig gemeen ten en is vorig jaar opgericht om een vuist te kunnen maken tegen het beleid van Brokx op het gebied van het onderhoud aan vooral na oorlogse woningen. De werkgroep bestaat onder anderen uit de direc teuren van twaalf woningbedrij ven, waaronder die van Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Utrecht en Eindhoven. Brokx heeft ruim een jaar gele den nieuwe regels uitgevaardigd voor de financiële rijkssteun ten behoeve van het (groot) onderhoud aan huurwoningen van gemeenten en woningbouwverenigingen. Vol gens de werkgroep maakt die nieu we regeling het opknappen van na oorlogse woningen onmogelijk. Woningbedrijven wier financiële reserves geheel of bijna zijn uitge put, staan machteloos aan de kant en worden bovendien geconfron teerd met bewoners die de jaarlijk se huurverhogingen weigeren in verband met achterstallig onder- teUjk woningonderhoud nog dit houd, zo staat het in het rapport, De financiële i jaar moet verhogen tot het niveau van de werkelijke behoefte. Voor die het rijk naoorlogse woningen moet de be- hanteert voor het onderhoud aan windsman de oude regeling in ere huurwoningen is overigens al tien- herstellen, vindt de VNG. tallen jaren lang een lachertje, zo *n ^et rapport wordt er nog op blijkt uit een vergelijking van ge- gewezen dat behalve huurweige- gevens die de werkgroep ring ook huurachterstand als ge- woningbouwvereniging in Slie- volg van de economische ^situatie drecht heeft gekregen. Tussen 1958 T" en 1983 zijn de bouwkosten met 1.183 procent gestegen, terwijl de toegestane onderhoudsuitgaven slechts met 526 procent omhoog stand zijn gegaan. Hieruit blijkt dat de u' kosten voor het bouwen in die pe riode ruim twee keer zo hoog zijn geworden als de onderhoudsuitga ven die het rijk toestond. Als het rijk niet onmiddellijk maatregelen neemt, zullen de wo ningbedrijven over zes jaar een ge zamenlijk tekort hebben van 1,5 miljard gulden, zo stelt de werk groep. De VNG vindt dat Brokx de financiële norm voor het gemeen- toeneemt. In de vier grootste ste den van het land had in 1984 ruim tachtig procent van de huishou dens met huurschuld een achter drie maanden of meer. De huurachterstand zelf was daar twintig procent hoger dan in 1983. CDA-motie voor minima SCHIPHOL (ANP) De Arubaan- DEN HAAG (ANP) - Het PvdA- kamerlid Kosto (links), voorzitter van de vaste Tweede-Kamercom- DEN HAAG Niet-kostwinners zullen bij ziekte gedurende de eer ste zes weken niet minder krijgen dan het minimumloon. Het kabi net zal de ziektewetplannen aan deze eis van de Tweede Kamer moeten aanpassen. CDA-kamerlid Weijers zal dins dag daartoe met steun van de op positie een motie indienen. Staats secretaris De Graaf (sociale zaken) zei gisteren tijdens de behandeling van de kortingsplannen zich by dit voorstel te zullen neerleggen. In de voorstellen van de regering was een bepaling opgenomen waarin alleen werd voorkomen dat ge huwde kostwinners gedurende ziekte door het minimum zouden zakken. Niet alleen het CDA had had gro te bedenkingen tegen deze bepa ling. PvdA, CPN en D'66 spraken van discriminatie ten opzichte van samenwonenden, gehuwde werkende vrouwen en jongeren die geen kostwinner zijn. Alleen WD-woordvoerder Nijhuis, die zich aanvankelijk eveneens sterk maakte voor gelijke behandeling van kostwinners en niet-kostwin ners, bleek gisteren ineens te vre zen dat de wijziging ten koste van kleine ondernemers zou gaan. De door het CDA voorgestelde wijziging, die volgens De Graaf een extra uitgave van 50 miljoen gul den op jaarbasis betekent, vormt een bescherming op minimumni veau tegen de plannen van het ka binet om de lasten van een verla ging van de wettelijke uitkering bij ziekte te verdelen over werkne mers en werkgevers. Elfsteden-pauze DEN HAAG (ANP) - Kamervoor zitter Dolman heeft gisteren een kwartier voor de finish van de El- stedentocht het debat over de kor ting op het ziektegeld geschorst om de kamerleden en bewindslie den de gelegenheid te geven de fi nish van de Elstedentocht te vol gen via een van de televisietoestel len in het kamergebouw. Dolman en staatssecretaris De Graaf (socia le zaken) volgden de afloop van de wedstrijd via de televisie samen met tal van journalisten en andere belangstellenden Tijdens het debat gisterochtend waren de toespelingen op de Elste dentocht niet van de lucht. Zo werd gesproken van „glad ijs" en „klunen". Vier kamerleden wer den door Dolman afwezig gemeld met als reden „een werkbezoek aan elf Friese steden". Zoals bekend wil minister De Koning (sociale zaken) deze uitke- MEP-leider Betico Croes zal niet missie voor justitie, heeft gisteren vasthouden aan de onafhankelijk- 2.500 handtekeningen in ontvangst I "J 6eJ°°f genomen uit handen van mevrouw dat Nederland, Aruba en de andere Ciska Kranenburg van de belan- delen van het Koninkryk het be- gengroep'Relaties van Gedetineer- langryk vinden om een zodanige den'. De handtekeningen zijn van politieke stabiliteit te bereiken dat mensen die zich verzetten tegen de iUitillen aantrekkelijker ge- plannen om twee gedetineerden in maakt kunnen worden voor bui- één cel onder te brengen. (fotoANP) tenlandse investeerders. Daar moet hard aan worden gewerkt", aldus de MEP-leider gistermiddag op Schiphol na zijn terugkeer uit Bonn. De onafhankelijkheid van Aruba in 1996 zou daaarbij wat hem be- ring verlagen van 80 tot 75 procent treft uitgesteld mogen worden, van het loon. Bovendien zullen Croes merkte op, zoals hij dat ook straks premies worden geheven in het verleden steeds heeft ge- over het ziektegeld, dat daarvan nu daan, dat aan die onafhankelijk- nog als enige uitkering is vrijge- heid toch een toetsingsconferentie steld. Het kabinet wil door middel vooraf zal gaan waarbij vastgesteld van een overgangsmaatregel voor- zal moeten worden of die onafhan- komen, dat dit gepaard gaat met kelijkheid in 1996 wel haalbaar is een lastenverzwaring voor de voor Aruba, werkgevers. In tal van collectieve Onvoorwaardelijk houdt Croes arbeidsovereenkomstens (cao's) is wel vast aan de invoering van de afgesproken, dat de werknemers status aparte voor Aruba op 1 ja- bij ziekte het volledige nettoloon nuari 1986. Dat is volgens Croes de krijgen doorbetaald. voorwaarde voor het effectief kun- De Koning bestreed gisteren dat nen streven naar politieke stabili- het kabinet ingrijpt in de cao's, teit en het werken aan de herstruc- Volgens hem geldt de maatregel al- turering van de economie van de leen na afloop van de contractpe- overige vijf Antilliaanse eilanden riode en kunnen werkgevers en Croes, die afgelopen zaterdag on- werknemers in de volgende cao verwacht naar Nederland kwam nieuwe afspraken maken. Volgens heeft in Bonn de afgelopen dagen het kamerlid Ter Veld (PvdA) blijft besprekingen gevoerd met het in de juridische praktijk echter de doel Duitse financiële steun voor oude cao gelden op het moment Aruba te krijgen. Croes heeft onder dat er nog geen nieuwe is. anderen ontmoeting gehad De Konmg ging die juridische met Willy Brandt, leider discussie uit de weg en volstond Westduitse socialistische partij met op te merken dat er geen wet is SPD. Volgens Croes hebben zijn die de mening van oppositie uit- Westduitse gesprekspartners toe- drukkelijk onderschrijft. Volgens gezegd met het ministerie van eco- hem gaat het om de politieke nomische zaken in Bonn contacten vraagstelling. "Dit varkentje moet te zullen leggen ten behoeve van gewoon gewassen worden", aldus het verkrijgen van technische bij- de minister. stand voor Aruba. Man doodt vrouw en zichzelf bij ruzie over bejaardenhuis BREDA (ANP) - Bij een ver moedelijke ruzie over een op handen zijnde verhuizing naar een bejaardencentrum heeft een 83-jarige man uit het Noordbrabantse Oud en Nieuw Gastel gisteren de 85-jarige J. van Nes, met wie hij 35 jaar had samengewoond, door steken met een mes om het leven ge bracht. Na zijn daad doodde de man zichzelf. Dat heeft de rijks politie in Breda meegedeeld. Volgens de rijkspolitie schuilt het motief voor de daad van de man waarschijnlijk in de problemen die er tussen de man en de vrouw bestonden over het intrekken in een be jaardentehuis. De tragedie werd ontdekt doordat in de wo ning van het paar in Oud en Nieuw Gastel brand was ont staan. De brandweer was snel ter plekke en wist de brand te beperken tot de keuken. De gaskraan stond hier open. In de slaapkamer werden de ontziel de lichamen aangetroffen. DEN HAAG (ANP) - De rege ringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer houden vast aan de invoering van een provinciale poli tie, ondanks het feit dat de minis ters Korthals Altes (justitie) en Rietkerk (binnenlandse zaken) de plannen daarvoor hebben inge trokken. De twee bewindslieden lieten gisteren weten dat zij samen voeging van rijks- en gemeentepo litie tot een provinciale politie - kosten: omstreeks 1 miljard - te duur vinden. De PvdA reageerde gisteren verheugd op het ministe riële besluit. Het CDA toonde zich teleurge steld, de WD eveneens, maar bei de fracties lieten weten nog goede hoop te hebben op de invoering van een provinciale politie. De PvdA wijst er op dat zij van meet af aan heeft betoogd dat het 'onzalige wetsontwerp' geen kans van slagen zou hebben. Alle ge meentebesturen, de helft van de politievakbeweging en meerdere kamerfracties hebben zich tegen het plan uitgesproken en ook was het zonneklaar dat de hele zaak on betaalbaar zou zijn, aldus de PvdA. Dat neemt niet weg dat intrekking van het wetsontwerp de proble men van de huidige politie-organi- satie allerminst oplost. De PvdA laakt vooral de voortdurende twee strijd tussen de departementen van binnenlandse zaken en justitie alsmede het verspillen van tijd, geld en energie door het naast el kaar laten functioneren van ge meente- en rijkspolitie. De PvdA-fractie noemt het onbe grijpelijk dat het kabinet zonder veel redenen het goede plan van de politievakbeweging verwerpt. Dat plan (handhaving gemeentelijke korpsen, vervanging rijks- door provinciale politie en merendeel van bevoegdheden doorschuiven naar Binnenlandse Zaken) is bo vendien vrijwel zeker betaalbaar en snel in te voeren, aldus de PvdA. Het CDA vindt de conclusies van de ministers Rietkerk en Korthals Altes 'bijzonder spijtig'. Het stemt de christen-democraten overigens tot voldoening dat het kabinet de pogingen op langere termijn wel licht alsnog tot een provinciale po litie te komen niet helemaal op geeft. Een fundamenteel oordeel over de voorstellen om de samen werking tussen gemeente- en rijks politie te bevorderen is eyenwel pas mogelijk wanneer de plannen meer uitgewerkt zijn en de reacties van betrokken organisaties en in stanties binnen zijn, zegt het CDA. De WD staat, los van de over heersende teleurstelling, niet af wijzend tegenover de plannen om het beleid te richten op een inten sievere samenwerking. De libera len zijn met het kabinet van me ning dat alleen door gezamenlijke inspanning een effectieve bestrij ding van de criminaliteit mogelijk ISMAILIA - Blijft de Palestijnse Bevrijdings Organisatie (PLO) wei geren Israël te erkennen, dan zijn vredesonderhandelingen in het Midden-Oosten verder weg dan ooit. Tussentijdse uitspraken van de PLO over de uitleg van het ak koord van Amman, waarin Jorda nië en PLO-leider Jasser Arafat een gezamenlijk vredesinitiatief zijn overeengekomen, schaden het beoogde vredesproces. Dat zei minister van buitenland se zaken Van den Broek na afloop van het ruim een uur durende on derhoud met president Moebarak van Egypte in de stad Ismailia aan het Suezkanaal. De bewindsman was tijdens het vijfdaagse officiële bezoek aan Egypte pas woensdag avond laat door Moebarak voor een gesprek uitgenodigd. Vrijwel het grootste deel van de tijd was besteed aan het akkoord van Amman. Volgens Van den Broek deed Moebarak evenals de overige leden van de Egyptische regering met wie de minister had Moebarak (links) gesproken, op hem een dringend beroep het nieuwe vredesinitiatief van harte te steunen. „De presi dent vroeg de Nederlandse rege ring en de EG via bilaterale (twee zijdige) contacten met Israël en de Verenigde Staten een beroep te doen dat akkoord als basis voor verdere vredesinitiatieven te aan- (roto AP) vaarden", aldus de minister. Moebarak had Van den Broek verder gezegd dat er nog „zeer vele moeilijkheden zijn te overwin nen", voordat de partijen om de onderhandelingstafel zitten. Het Egyptische staatshoofd is bezorgd over de vraag of de Palestijnen zich aan de afspraken zullen houden. In dat verband merkte minister Van den Broek op dat het van Palestijn se leiders erg onverstandig is al maar te roepen dat VN-resolutie 242 voor hen onaanvaardbaar blijft. Bovendien is voor Moebarak de wezenlijke vraag, of de PLO nu echt genoegen wil nemen met au tonomie op de westelijke Jordaan- oever in confederatie met Jorda nië, niet beantwoord. Ook de Nederlandse bewinds- vroeg zich huiverig af of de PLO uiteindelijk niet zal blijven vasthouden aan een Palestijnse on afhankelijke staat. Voor Israël, maar ook sommige Arabische lan den, is dat vooralsnog onaanvaard baar. Volgens Van den Broek schep pen deze en andere factoren onze kerheid. „Het gaat er nu om wat haalbaar is. Alle tot nu toe gepro duceerde vredesplannen voor het Midden-Oosten stuiten wel bij een of meerdere partijen op ernstige bezwaren. Het plan-Fez van de Arabieren spreekt nog steeds over een onafhankelijke Palestijnse staat. We weten nu langzamerhand wel dat deze opstelling nooit de partijen om de onderhandelingsta fel brengt. Dat akkoord van Am man biedt meer openingen, maar een lange weg van stille diplomatie moet nog worden gegaan". De Nederlandse bewindsman zei verder Moebarak te hebben ge complimenteerd met het voort gaande democratiseringsproces in zijn land. Hij noemde Egypte een „volwassen" democratie met een vrije pers. Dat stemt met overeen met de feiten. Er is weliswaar lega le oppositie, vertegenwoordigd in het parlement, maar de Egyptische regering reguleert dat wel. Ook de pers is nog niet geheel vrij in het publiceren wat zij goeddunkt. Er is nog steeds staatscontrole op wat de media naar buiten willen bren gen. Niettemin is er in Egypte sinds het totalitaire regime van Na sser heel veel veranderd en zijn er meer mogelijkheden het democra tische proces uit te breiden. LELYSTAD (ANP) - Het gemeen tebestuur van Lelystad wil dat mi nister Smit-Kroes (verkeer en wa terstaat) binnen drie weken het aantal zones voor het openbaar vervoer op het traject Lelystad- Amsterdam van veertien met één zone terugbrengt naar dertien. Doet zij dit niet dan zal de minister door de gemeente voor de rechter worden gedagvaard. De gemeente heeft alle inwoners van Lelystad die de afgelopen jaren de dupe zijn geworden van het zone-indelings besluit van de minister, opgeroe pen om als mededagvaarder op te treden. Indien de rechter de gemeente en de actievoerende inwoners in het gelijk stelt, moet het ryk het te veel betaalde geld rechtstreeks te rugbetalen aan de gedupeerden. In sommige gevallen kan dit volgens de gemeentewoordvoerder zelfs oplopen tot 750 gulden. „Het zone geschil spitst zich vooral toe op de zonelengte tussen Lelystad en Al- mere over rijksweg-6. De zones op dit gedeelte van het traject tussen Lelystad en Amsterdam hebben een gemiddelde lengte van 3,6 kilo meter. Dat is ver onder het lande lijk gemiddelde, dat tussen 4,5 en 5,5 kilometer ligt", zo verklaarde de gemeentewoordvoerder. In totaal hebben busreizigers vanuit Lelystad naar Amsterdam de afgelopen drie jaar samen 2,1 miljoen gulden te veel betaald, al dus de zegsman van de gemeente Lelystad. Tamil-gezin met valse paspoorten aangehouden SCHIPHOL (ANP) - Een uit vier le den bestaand Tamil-gezin, afkom stig uit Sri Lanka, is woensdag op Schiphol gestrand bij een poging op valse paspoorten naar Canada te reizen. De vier, een 32-jarige man, zijn 28-jarige echtgenote, een anderhalf jaar oud zoontje en een 29-jarige halfbroer van de man, zijn gisterochtend op eigen verzoek te ruggekeerd naar Frankrijk. Daar is een aanvraag om in dat land als po litiek vluchteling te mogen blijven in behandeling. Dit hebben woordvoerders van de rijkspolitie Dienst Luchtvaart en de gemeentepolitie Haarlem mermeer gisteren meegedeeld. Drie en een half jaar geleden vluchtten de drie volwassenen naar Oost-Berlyn. Daar vroegen ze politiek asiel aan voor West-Duits- land, hetgeen werd geweigerd. Daarop reisden ze door naar Frankrijk, waar hetzelfde verzoek nu in behandeling is. In de hoop echter in Canada een financieel be ter bestaan op te bouwen, had het gezin voor een vlucht vanaf Schip hol naar Canada geboekt, na valse paspoorten van een in Frankrijk verblijvende landgenote te hebben gekregen. EEFDE (ANP) - De 78-jarige me vrouw F.S. van Lonkhuizen uit Eefde is gisteravond samen met twaalf van haar dertien honden in haar woning door verstikking om het leven gekomen. Volgens de politie was de vrouw voor de kachel in slaap gevallen. Doordat de kachel vermoedelijk te hard brandde begon materiaal in de omgeving te smeulen en kwam rook vrij. Ook zou de woning on voldoende zijn geventileerd. De schade aan de woning bleef be perkt. ADVERTENTIE Campingvluchten perMartinair- charter vanaf eind maart/begin april. Allicante Malaga Costa Blanca. Vacanza - Benidorm. Uitstekend onder houden 2- en 3-kamer appartementen in rustige wjjk. Grote tuin, zwembad, speeltuin. vanaf f420.- tennisbanen. 750 m. van strand. Bij bewoning door 6 pers. p.p.p. w. vanaf tbiza vanaf (450.- ■n in rustige wijk. Ibiza. Mare Nostrum - PI ay a den Bossa. Sfeervolfamilie- Korfoe. Zoi - Morailika. 2-kamer appartementen ii hotel. 150 m. van strand. Groot zwembad, speeltuin, centrum. Alle winkels en restaurants op loopafstand, zonneterras, kamers met badkamer f Ook strand vlakbij. Bij bewoning en balkon. Volpension. r*\vJ| I door 4pers. p.p.p.w. p.p.p.w. vanaf V/ \J vanqf r op loupajsiana. Costa del Sol. El Velero - Torremolinos. Eenvoudig, goed onderhouden hotel, bij centrum van Torremolinos. Strand op 800 m. Zwembad en zona terras. Alle kamers met badkamer en balkon. Halfpensionp.p.p.w. v.a. van lurrcmunnus. Mallorca Athene Korfoe Vanaft 420.- Mallorca. Portofmo-Santa Ponsa. Rullig gelegen 2-kamer appartementen met balkon en uitzicht o baai. Zwembad en zonneterras. 50 meter van strand. Bij bewoning door 4 pers. p.p.p. w. vanaf vanaft402.- vanaft530.- vanaff530.- Rhodos. Caracas - Rhodos-stad. Rustig gelegen hotel, maar op slechts enkele minuten van restaurants e uitgaaansmogelijkheden. Kamers met badkamer en balkon. Logies/ontbijt p.p.p.w. vanaf restaurants en vanaft600.- Krela vanaff560.- vanaft 580.- Kreta. Minoas Heraklion. Rustig gelegen hotel op 5 min. lopen van strand. Verzorgde kamers met bad kamer en balkon. Logies/ontbijt p.p.p.w. vanaf Bovenstaande aanbiedingen gelden alleen voor ANWB-leden. Inlichtingen en boekingen bij alle ANWB-kantoren en de ANVR reisbureaus. Telefonisch boeken kan tijdens kantooruren en zaterdagmorgen tot 13.00 uur 070-264411. De ANWB heeft nog veel meer reisbestemmingen in Spanje en Gnekenland. Alle informatie vindt u in het Vakantie '85 Voordeel Boekingsboek,a f 1,- verknjgbaar bij alle ANWB-kantoren en de ANVR reisbureausTelefonisch Pr'Js""-w"Keni:orbil":uJt'n- bestellen kan ook: 070-264411. Uit en thuis met de ANWB. AfwwwMf*

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5