BOA bestaat 15 jaar: scala aan activiteiten 'Zuidafrikanen zijn waardig en sterk' Serie lezingen over martelen Leiden tegen apartheid C.J. Kokprijs voor Leidse onderzoeker Onderzoek naar school keuze ouders Enquête CDA onder Leidse bevolking WD bezoekt scholen Leiden, Leiderdorp, Katwijk en Oegstgeest VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 LEIDEN - De Boycot Outspan Aktie (BOA) heeft gisterochtend de aanzet gegeven voor de donatie- en informatiecampagne ter viering van het vijftienjarig jublieum. In de hal van het Leidse raadhuis werd de tentoonstelling van de fotograaf George Hallett 'Mensen in beeld' en 'Soweto juni 1976' geopend. Onder het motto 'Leiden tegen de apartheid; steun de BOA' organiseert de BOA vanaf 1 maart verder een heel scala aan jubileumacti viteiten. Vrijdagavond 1 maart is er in de Stadsgehoorzaal een culturele avond met een gemêleerd gezel schap van Zuidafrikaanse schrij vers en kunstenaars. De in Zweden woonachtige Zuidafrikaanse zan ger en musicus Brian Isaacs treedt hier op. Mazisi Kunene, Zuidafri kaans dichter in ballingschap en hoogleraar in de Afrikaanse litera tuur aan de universiteit van Los Angeles voert tevens het woord. Jan Boelens, dichter en vertaler van het werk van Kunene, Vernie February, Zuidafrikaans dichter en auteur in ballingschap, de musi cus Zapata, het koor 'Vlaardingen tegen apartheid' met Leslie Wijn berg en de Zimbabwese muziek groep Zimba verlenen verder hun medewerking aan deze avond. Boudewijn Büch is bereid gevon den om de avond te presenteren. In de Hooglandse Kerk heeft zondag 3 maart een themadienst plaats. De voorganger is dr. L.T. Ntoane. Hij vervangt Michael Chiakana, de Zuidafrikaanse do minee die de dienst eerst zou lei den en deze week samen met vijf andere apartheidsstrijders is opge pakt tijdens een razzia van de Zuidafrikaanse politie. Het koor 'Vlaardingen tegen apartheid' ver zorgt de muzikale begeleiding. In het theater van Imperium, Ou de Vest 33e, is er zondagmiddag vanaf 14.00 uur een kindertheater- middag. De toneelgroep 'Klef LEIDEN - Een onderzoeker met een "uitgesproken grote begaafd heid". Deze zinsnede uit het jury rapport is voor dr. R.J. van den Berg, wetenschappelijk medewer ker bij het laboratorium voor fysio logie. Hij heeft gisteren uit handen van de voorzitter van het college van bestuur, mr. K.J. Cath, de C.J. Kokprijs uitgereikt gekregen. Van den Berg ontvangt de prijs voor zijn onderzoek naar het ge drag van celmembranen. Hij heeft een uiterst ingenieus meetappa- raatje ontwikkeld waardoor men veel exacter dan voorheen de span ning van het membraan kan mete- n.Een membraan bestaat uit een dunne laag van sterk samenhan gende moleculen of cellen die als een vlies rond andere delen zit, en vooral van belang is voor de uitwis seling tussen cel en milieu. De wetenschapper werkt spe ciaal aan het vraagstuk van het transport van ionen door celmem branen. Bij dit onderzoek kwam hij tot de conclusie dat de gebrui kelijke methode van het meten van de spanning over het celmembraan niet voldoet. Boycot Maandag 4 maart van 14.00 tot 18.00 uur is in het Sint Antonius- clubhuis een themamiddag over 'Economische boycot en vak- bondsstrijd in Zuid-Afrika' in sa menwerking met Studium Genera le van de Leidse universiteit. Deel nemers aan deze themadag zijn Bart Pronk, CNV-medewerker voor internationale zaken, Willy Wagenmans, FNV-beleidsmede- werker internationale zaken, Aar on Themba, hoofd internationale zaken van de Zuidafrikaanse vak bond SACTU en de historicus Chris Quispel. Brian Isaacs treedt deze ook middag op. Maandagavond heeft er een the ma-avond plaats in het universitai re faciliteiten gebouw aan de Cle- veringaplaats over 'Politieke effec ten van de culturele en economi sche boycot'. Godfrey Motsepe, hoofdvertegenwoordiger van het ANC (de bevrijdingsbeweging Af rican National Congress), prof. dr. D. van Arkel, hoogleraar sociale geschiedenis aan de universiteit, P.G. van Duin van de vakgroep so ciaal-economische geschiedenis, Peter Sluiter, econoom en lid van de werkgroep Europarlementa riërs, en universiteitsbestuurder drs. M.J. Koornstra nemen hieraan deel. Professor dr. Masizi Kunene houdt dinsdag 5 maart om 16.00 uur een lezing over 'De rol van de literatuur in de vrijheidsstrijd' in het academiegebouw van de uni versiteit aan het Rapenburg. Woensdagavond 6 maart is er in LISC, Eerste Binnenvestgracht 22 vanaf 20.00 uur een schrijfavond van Amnesty International. Toneel In de Leidse Schouwburg voe ren de Zuidafrikaanse acteurs Ian Bruce en Joseph Mosikili zaterdag avond 9 maart het toneelstuk 'The Blood Knot' van Athol Fugard op. De regie is in handen van de in Amsterdam woonachtige Zuidafri kaan Anthony Akerman. Het stuk gaat over twee Zuidafri kaanse broers die in een krotten wijk bouwen aan hun toekomst droom. Een blanke corresponden- tievriendin doet de tegenstelling tussen de blanke en zwarte wereld het huis binnensluipen. De voor stelling begint om 20.15 uur. Tijdens de jubileumcampagne zijn er verschillende tentoonstel lingen te bewonderen in de stad. Die van Hallett is vanaf gisteren tot en met 8 maart te bezichtigen in entreehallen van het stadhuis. In de openbare bibliotheek is de foto expositie 'Zuid-Afrika in zwart/wit' van Babeliowsky te zien van 26 fe bruari tot 19 maart. Fotograaf George Hallet: "Je zult geen foto tegenkomen waarop iemand wordt vernederd". LEIDEN - "Je kunt foto's verto nen van mensen die dood zijn, zijn neergeschoten of geslagen. Maar de bewoners van Zuid-Afrika zijn waardig en sterk. Ik probeer dat te laten zien. Zo laat ik hen liever zien. Wij worden over het alge meen niet gezien als mensen met gevoel, we worden meer gezien als werkende objecten, die de steden schoonhouden en het huishouden doen", zegt George Hallett, de ge renommeerde Zuidafrikaanse foto graaf. Fototentoonstelling George Hallet "Zuidafrikanen zijn ook mensen die over creativiteit beschikken, mensen die een persoonlijkheid hebben. Er zijn musici en schrij vers die de stem van de zwarte ge meenschap vertolken. Ik probeer stereotypen te vermijden". Gal- lett's foto's tonen veel Zuidafri kaanse kunstenaars, anti-apart- heidsstrijders, maar ook veel beel den uit het dagelijks leven: een zwarte huishoudster die de slaap kamer van haar 'master' onder handen neemt met aan de muur pin-ups van blonde en blanke schoonheden. Een veelzeggend contrast. "Ik heb nooit gehouden van het beeld van verslagenheid en ellende dat je vaak in de media ziet. Daar op zie je nauwelijks mensen met wie je kunt meevoelen. Neem bij voorbeeld die beelden van de on menselijkheden in Soweto. Ik weet niet wat ik zou doen als ik zag dat in Soweto een kind werd doodge schoten: een foto maken of die po litieagent met mijn camera te lijf gaan". Het laatste dus. Gallett's ge zicht spreekt boekdelen. Gallett's 'strijd tegen apartheid richt zich meer tegen de psychi sche dan de fysieke onderdruk king. "De culturele onderdrukking is minstens zo erg. Nog beschouwt men troms en schilden meer als Zuidafrikaanse cultuur dan wat anders dan ook. Terwijl er vol doende eigentijdse, Zuidafrikaan se kunstenaars actief zijn. Zij het dan over het algemeen in het bui tenland, want de gemiddelde Zuid afrikaanse kunstenaar kan niet zonder gevaar in zijn thuisland blij ven". Gallett zelf overigens ook niet. "Die 'braindrain' is een onder drukking van de Zuidafrikaanse cultuur. Daartegen probeer ik me te verzetten. Je zult op expositie dan ook geen foto tegenkomen waarop iemand wordt vernederd". Gallett's fotoexpositie is tot en met 8 maart te zien in de entreehal van het Leidse stadhuis. Initiatief Amnesty International en Studium Generale LEIDEN - De afdeling Leiden van Amnesty International en het Stu dium Generale van de Leidse Uni versiteit organiseren een serie le zingen over martelen onder de titel 'Zo lang ik er niets van weet, be staat het niet'. Aanleiding hiervoor is onder meer het feit dat begin deze maand de conventie tegen marteling en andere wrede en vernederende be handelingen in werking trad. De serie begint dinsdagavond 26 februari met een inleiding van H. van der Klaauw, lid van de thema commissie van Amnesty. Op 5 maart zullen prof. dr. G. van der Wal. ex-voorzitter van Amnes ty, en prof. dr. M. Fresco van de Centrale Interfaculteit van de Leidse Universiteit spreken over 'Intuïties en waardenrelativisme'. Prof. dr. A. Heijder, procureur generaal bij het Gerechtshof in Den Haag zal op 12 maart 'De rol van politie en justitie. Het anti- martelingenverdrag' behandelen. Over de medische aspecten van het martelen spreken dinsdag 19 maart dr. H. van Geuns, plaatsver vangend inspecteur-generaal voor de volksgezondheid, dr. J. van Dijk van het AZL-team voor opvang van gemartelden en drs. L. van Wil ligen, van het centrum gezond heidszorg vluchtelingen van het ministerie van wvc. Op donderdag 28 maart zal dr. P.R. Baehr, voorzitter van de voor lopige adviescommissie mensen rechten buitenlands beleid, een le zing over de onmacht van de poli tiek houden Daarna zullen mr. J. Gualthérie van Weezei (Tweede Kamerlid CDA) en mr. M. van Traa, buitenland-secretaris van de PvdA zich onder leiding van drs. T. Zwart van de Nederlandse Juris ten Commissie voor de mensen rechten, over de kwestie buigen. Na afloop van de lezingen is er ge legenheid tot discussie. De lezingen worden gehouden in zaal 9 van het Academiegebouw, Rapenburg 73 (26 februari), in het Centraal Voorzieningengebouw, Cleveringaplaats 1, zaal 03 (5, 12 en 19 maart) of in zaal 005 (28 maart), steeds om acht uur 's avonds. De toegang is voor iedereen gratis. DEN HAAG/LEIDEN - De pro vincie gaat in Leiden en directe omgeving en de Bollenstreek on derzoeken naar welke richting de voorkeur van ouders uitgaat bij de schoolkeuze voor hun kinderen: protestants-christelijk, openbaar, katholiek of algemeen bijzonder onderwijs. Het onderzoek begint volgende week en zal halverwege dit jaar worden afgesloten. Bij de herschikking van het voortgezet onderwijs, waarbij het aantal scholen wordt verminderd, heeft de provincie een adviserende taak. De gegevens die het onder zoek oplevert, zullen worden ge bruikt om dat advies zoveel moge lijk af te stemmen op de regionale behoefte. Het Instituut voor Toegepaste Sociologie uit Nijmegen zal het on derzoek uitvoeren. Dat gebeurt aan de hand van een enquête onder ou ders van ruim tweeduizend leerlin gen uit de zesde klassen van lagere scholen en de tweede klassen van het voortgezet onderwijs. Het onderzoek omvat vijftien ge meenten. In de Bollenstreek zijn dat Hillegom, Lisse, Katwijk, Noordwijk, Noord wij kerhout, Rijnsburg, Sassenheim, Valken burg en Voorhout. In de regio Lei den zijn, behalve Leiden zelf, hier bij betrokken Leiderdorp, Oegst- geest. Voorschoten, Warmond en Zoeterwoude. In de Bollenstreek bestaat geen voorgezet onderwijs voor alle rich tingen, terwijl uit deze regio signa len komen dat daar wel behoefte aan is. De regio Leiden is bij het onderzoek betrokken vanwege de belangrijke regionale rol van de ge meente Leiden voor het aanbod van onderwijsvoorzieningen. LEIDEN - Onder de Leidse bevol king houdt de CDA-werkgroep economie een enquête om erachter te komen hoe de inwoners de eco nomische ontwikkeling van de stad mede bepalen. Ook proble men, opvattingen en verlangens van de Leidenaars krijgen een plaats in dit onderzoek. In de enquête vraagt het CDA onder meer naar de bereikbaarheid van de Leidse binnenstad wat be treft winkels, uitgaansgelegenhe den en openbare instellingen als de bibliotheek. De partij wil weten met behulp van welk vervoermid del de mensen zich over het alge meen door de stad bewegen en Tevens wordt gevraagd naar de overlast van bedrijven in de buurt van de woonomgeving en of men wenst dat een dergelijk bedrijf ver huist. Mensen die buiten Leiden werken krijgen de vraag voorge schoteld waarom zij Leiden als woonplaats hebben gekozen. De uitkomsten van het onder zoek zal het CDA gebruiken voor de verdere ontwikkeling van zijn economische beleid en vooral het beleid van de gemeenteraadsfrac tie. "Beleid dat uiteindelijk en ui teraard aan u ten goede moet ko men", schrijft de partij in de bege leidende brief. De C.J. Kokprijs bestaat uit een geldbedrag afkomstig van het C.J. Kokfonds. Dit fonds is gevormd uit het vermogen dat de bioloog Kok, die in 1859 werd geboren en jarenlang werkzaam was op de plantentuin in Bogor, bij zijn over lijden in 1965 aan de Leidse univer siteit naliet. LEIDEN - Een delegatie van de WD, bestaande uit Tweede-Ka merleden en leden van Provinciale Staten van Zuid-Holland, brengt vrijdag 1 maart een werkbezoek aan een aantal onderwijsinstellin gen in Leiden, Katwijk, Leider dorp en Oegstgeest. De aandacht gaat uit naar het basisonderwijs, het buitengewoon onderwijs, het beroepsonderwijs en de aanslui ting van het onderwijs op het be roeps- en bedrijfsleven. Het alge meen voortgezet onderwijs is bij een vorig bezoek aan de orde ge weest. De WD'ers worden in twee groepen gesplitst. De eerste groep begint de dag in de Leidse nieuw bouwwijk Stevenshof, waar een bezoek wordt gebracht aan de ge lijknamige openbare basisschool, die met de rooms-katholieke en de protestants-christelijke basisscho len in één gebouw is onderge bracht. Vervolgens reist de WD- delegatie naar Oegstgeest, waar achtereenvolgens de Lagere Agra rische School en de prof. dr. Leo Kannerschool. (buitengewoon on derwijs met projecten voor autisti sche en zg. zeer moeilijk opvoedba re kinderen) worden bezocht. De groep sluit haar werkbezoek aan de Leidse regio af in Katwijk bij het Instituut KABOK (Kontakt Be- drijfs- en Beroepsleven/onderwijs). De tweede groep WD-politici gaat 's ochtends naar de MEAO aan het Lammenschanspark in Leiden (middelbaar beroepsonderwijs) en zal daar een les maatschappijleer volgen. Na de lunch begeven de WD'ers zich naar het Rijnlands Instituut voor Ondernemersonder wijs (RIO) in Leiderdorp en voegen zich ten slotte bij de eerste groep bij het KABOK in Katwijk. Het volledige gezelschap bestaat uit de Tweede-Kamerleden Kamp, Den Ouden-Dekkers, Dijkstal en Franssen; de Provinciale-Statenle- den Günther (tevens gedeputeer de), Slob-Minkema, Boelen en Joh. D. van Dijk, alsmede plaatselijke VVD-bestuurders. Hofjessoos gaat naar Rapenburg LEIDEN - De Hofjessoos voor en van bewoners van de Leidse hofjes verhuist met ingang van maandag 4 maart naar het gebouw van de Leidse Studenten Ekklesia, Ra penburg 100. De soos, die begin dit jaar werd opgericht, was tot nu toe gevestigd in het zaaltje van buurtvereniging Noord Rijnevest aan de Groenes- teeg. De werkgroep die de soos or ganiseert, noemt het een voordeel van het gebouw aan het Rapen burg dat het ten opzichte van de meeste hofjes dichterbij ligt.De wekelijkse soos moet een ontmoe tingspunt worden voor alle bewo ners van hofjes, jong en oud. Met ingang van 4 maart elke maandag om twee uur. Het Bewoners Over leg Leidse Hofjes zal voortaan in een bijruimte van de Ekklesia ver gaderen. Kunstrijden (1) Kunstrijden (2) Nee, Hein van Woerden bleef op timistisch. Gisterochtend pro beerden we de ambtenaar en Lei den Promotor op het stadhuis te bereiken om te vragen of het kunstschaatsen op de Nieuwe Rijn 's avonds nog wel zou door gaan. Leiden Promotion had dit spektakel georganiseerd in sa menwerking met de winkeliers vereniging Nieuwe Rijn, maar het zag er naar uit dat het ijs don derdagavond niet goed genoeg meer zou zijn. "Pap wordt het", voorspelde een kenner. Maar Van Woerden bleef opti mistisch, zoals hij ons even later vanuit zijn woning liet weten, waar hij naar de Elfstedentocht zat te kijken. En zie: het optimis me bleek niet ongegrond. Het ijs glansde dan wel niet, het lag er dof bij, maar door regelmatig te vegen, werd het geen zwembad en konden de schaatsers goed uit de ijzers. Toen wij arriveerden, was juist een nieuw aantal schaatsers op geroepen om op het ijs te ver- schijnen en mee te doen aan wat men noemde: de Open Leidse Kunstschaats- en Schoonrykam- pioenschappen. Muziek van Michael Jackson schalde vervolgens keihard uit de speakers en de schaatsers be gonnen. Hoe oud waren ze, deze schaatsers? Jonger dan twaalf, dacht een kijker. "En kijk eens hoe fraai ze zich al bewegen, het is een wonder". Vooral een jongen trok de aan dacht. In de eerste plaats was hij de enige op het ijs met een fraai pak aan. U weet wel: zo'n kos tuum dat echte kunstschaatsers ook aan hebben. Het halve werk, zo'n kostuum. Natuurlijk, je mag niet stuntelen in zo'n pak. Maar kun je een beetje schaatsen, dan steek je de toeschouwers al na tien seconden de ogen uit. En hij kon schaatsen. Het leek wel alsof hij z'n hele leven niets anders had gedaan. Een beetje eenzaam leek hij wel, op dat ijs, maar dat kan ook niet anders: goed maakt eenzaam. Na deze deelnemers kwamen er echte kleintjes aan de beurt. Er deed zelfs een meisje mee dat niet ouder dan vijf jaar kan zijn geweest. Voorzichtig, zoals pas geboren lammetjes in de wei, be woog ze zich voort. Vanzelfspre kend kwam ze ten val. Na dat moment kon ze helemaal niet meer stuk bij het publiek: vooral oudere dames gunden haar de grootste beker van de stad. "En Sjoukje, hoe vind je het", vroeg presentator Olaf Hoenson even later aan het jurylid Sjoukje Dijkstra. De voormalige kunst schaatskampioene (wat een woord) antwoordde: "Eeenig". En nu waren de oudere schaat sers aan de beurt. De popmuziek werd verwisseld voor klassieke. Terwijl zware klanken over het ijs dreunden, betraden de goed getrainde jongens en meisjes het ijs. Opvallend was overigens dat ze van heinde verre kwamen. Nou ja, van heinde en verre...Lei- muiden, Den Haag, Haarlem. "Maar dit is ook een unieke ge beurtenis", meende Olaf Hoen son. "Dit is de eerste keer dat zoiets in Nederland word gehou den in de open lucht". Zou het? Dat hij vervolgens dit spektakel net zo bijzonder vond als de Elf stedentocht, moet hebben gele gen aan het feit dat de presenta tor koude tenen had. Kunstrijden (3) De uitslagen: meisjes tot zes jaar, 1. Leslyane Olivera; meisjes tot twaalf jaar, 1. Monique v/d Velde: meisjes van twaalf tot zes tien, 1. Pachiera Boukkrien; meisjes ouder dan zestien, 1. Lin Liere. Jongens tot zestien, 1. Ka- roy Gludofacz; jongens ouder dan zestien, 1. Reinder Genuit. Pachiera, Karoy, Lin, Leslya ne. Zo horen kunstschaatsers ook te heten. Video-banden Videotheek-eigenaar De Groot is woedend. Afgelopen dinsdag werden bij hem 441 video-ban den in beslag genomen en giste ren moest hij in de krant lezen dat vierhonderd banden hun ein de vonden in de vuilverbran ding. "Waar ben je dan mee be zig, ze trappen je zomaar in de goot". De Groot, eigenaar van video theek 007 aan de Doezastraat, kreeg drie dagen geleden bezoek van de Buma/Stemra en de poli tie. "Ik was zelf niet in de zaak aanwezig. Maar ik hoorde het van m'n zoon. Ze liepen gewoon de rekken langs: die is illegaal en die is illegaal. Zonder ook maar iets te vragen". Dat hadden ze volgens De Groot beter wel kunnen doen, want hij houdt vol dat zijn ver brande banden legaal waren. "Ik heb hier de echte facturen en de echte kaften nog staan". Echte kaften? "Ja, ik heb waterschade gehad. Dat kan ik aantonen en van die kaften zijn toen die eti ketten afgeweken". Waar De Groot zich dus vooral over opwindt, is dat gelijk de brand in zijn banden is gegaan. "Ik hoor niets meer van ze en dan lees ik dat ze naar de vuilver branding zijn gegaan. En dan zeggen ze ook nog: waarde van 30.000 gulden. Nou, maak daar maar 80.000 gulden van". De Buma/Stemra, belangenbe hartiger van auteursrechten en gevestigd in Amstelveen, wil wel uitleggen hoe het is gegaan. "We zijn bij die meneer geweest", zegt een woordvoerder, "hij heeft een afstandsverklaring voor die banden getekend. Daar mee zijn wij naar de officier van justitie in Den Haag gegaan. Daar is een verbaaltje opge maakt en de officier heeft beslo ten tot verbranding van de ban den. Dat is zijn verantwoorde lijkheid". Die afstandsverklaring is dus een soort schuldbekentenis? "Nou, hij geeft daarmee wel toe dat de banden illegaal zijn. Ja, ei genlijk is het wel een verkapte bekentenis". Bekentenis of niet, De Groot laat het er niet bij zitten. "Ik laat Vlissinger bom De Leidse bom maakt school, althans het draaiboek voor de ontmanteling. In Vlissingen denkt men 4 maart een bom te moeten demonteren. En dat ge beurt dan naar Leids of eigenlijk Spijkenisses model, want daar waren ze het eerst. Zogenaamde Bristol-bommen- werpers vlogen tijdens de oor logjaren boven de Zeeuwse stad en deden daar 'stoute dingen', zegt een collega van de Provin ciaal Zeeuwse Courant. Kleine bommetjes in de orde van 250 pond (niks vergeleken natuurlijk bij onze duizendponder) werden gelost. Metingen wijzen er op dat er nog zo'n bommetje in Zeeuwse bodem ligt. Journalist Cats van de PZC: "Er moet een metaalachtig voorwerp liggen. Ze moeten dat nog verder onder zoeken. Waarschijnlijk is het een bom, maar het kan net zo goed een potkachel zijn". Laat het Leidse draaiboek nou niets zeggen over de ontmante ling van potkachels.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3