LEIDSCH DAGBLAD Voordeel bij huisverkoop Laatkomers van het ijs gehaald Reagan hekelt sandinisten POLITIE CASINO 'De Nachtegaal van Lisse' 'Binnen een maand heeft iedereen zijn kruisje' Kamer wil verlaging of afschaffing overdrachtsbelasting Leiderdorpse valt in een waterval MICKEY MOUSE OP DE CHINESE MUUR Verkiezings rede van Tsjernenko afgelast VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37634 Directeur: G. Koopman hoofdredacteur: óre. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor M.nrs colofon Met man en macht aan 't werk in Voorschoten VOORSCHOTEN - By de Ko ninklijke Van Kempen en Begeer «riet Schut binnen. „Toen ik in LEEUWARDEN - Op de kop af 12.996 toerrijders hebben gisteren de Elfstedentocht voltooid. Dat heeft het organisatiecomité van ochtend meegedeeld nadat de af gelopen nacht om twaalf uur de controlepost in Leeuwarden werd gesloten. Om één minuut voor midder nacht kwam de 53-jarige H. van Asten, leraar op een middelbare school in Schagerbrug bij de fi nish op de Bonkevaart aan. Voor zitter Sipkema zelf stempelde zijn kaart af. Van Asten, die 's ochtends om kwart voor zeven was gestart, zei wel te hebben getwijfeld of hij op tijd zou aankomen, maar niet te hebben gewanhoopt. In 1956 reed hij de tocht uit en in 1963 werd hij bij Franeker van het ijs gehaald. Als laatste vrouw kwam om tien minuten voor middernacht de Amsterdamse docente Mar- het donker reed dacht ik: 'nooit Bijna 13.000 rijders halen finish gehouden, doe ik weer mee". Enkele duizenden deelnemers te wensen over. In opdracht van commissaris der koningin Wiegel werd de die ver achterop waren geraakt stempelplaats in Dokkum om werden gisteravond door politie en organisatoren van het ijs ge- de aankomst in Leeuwarden wer den te laat arriverende deelne mers met een opbeurend woord opgevangen. De EHBO-post aan de finish had het vooral in de avonduren druk. Zo moest een man die een gespleten neus had opgelopen toen hij tegen een brug botste worden behandeld, evenals drie dames die waren flauwgeval len omdat hun deelnemende man nen maar wegbleven. De vrouwelijke winnares Lenie van der Hoorn wordt vanavond om half acht in het gemeentehuis van Ter Aar officieel gehuldigd. Een uur later organiseert de IJs club Ter Aar een groot feest voor haar in het Dorpshuis. De ont- in Voorschoten gaat men maandag met man en macht aan de slag om 13.000 kruisjes te produceren voor de toerrijders die de dertiende Elf stedentocht gisteren hebben uitge reden. Omdat de organisatie met slechts 8000 uitrijders rekening had gehouden, zullen ongeveer 5000 eremedailles meer moeten worden aangemaakt. „Met twintig man zullen we er dag en nacht aan werken om de bestelling zo snel mogelijk te kunnen afleveren. Voor ons is het een erezaak", ver telt woordvoerder P.J. van Rensen van Van Kempen en Begeer. Vandaag was men al druk bezig met de laatste voorbereidingen. De tig is dat alle deelnemers maand hun kruisje krij- gen toegezonden. Normaal houdt van woningen fiscaal aan Van Kempen en Begeer voor het trekkelijker maken, produceren van medailles een le vertijd van drie maanden aan. Voor - de Elfstedentocht wordt echter een uitzondering gemaakt. „We zijn er trots op dat wij de kruisjes ook nu weer hebben mo gen maken", aldus Van Rensen. De aanmaak van de metalen Elfste- dentochthérinnering is zeer ar beidsintensief omdat het kruisje voorzien wordt van een stempel op de achterkant en ook nog geëmail leerd dient te worden. plukt. Die maatregel werd geno- deeld. Er werd gevloekt en ge- men nadat omstreeks negen uur scholden. Tierende rijders een 29-jarige Heerenvener bij Wier in een wak reed en rijders op het traject Bartlehiem-Dokkum in het donker met elkaar in bot- kwart voor tien gesloten. Vijf I°™_ kwartier eerder dan was meege- drongen zich voor de lege tafels. Ir. Sipkema reed daarop naar Bartlehiem om de daar verzamel den rijders toe te spreken. Ook bij genmiddag gepland, maar dan kan de winnares niet: ze wil dan de schaatsmarathon in Alkmaar rijden. Vanmiddag is de Ter Aarse te zien in het NCRV-tv-programma Wissels(Ned. 1,16.45-18.20 uur) DEN HAAG (GPD) - Vrij- wel de gehele Tweede Ka- verwachting is dat alle deelnemers mar ,lrii binnen een maand hun kruisje krij- aan- en verkoop Bij skiën in Oostenrijk pJaa^cda"™ LEIDERDORP/VELDKIRCH - De 22-jarige studente Maria Hak kaart uit Leiderdorp is ernstig ge wond in een ziekenhuis in het Oos tenrijkse Veldkirch opgenomen, nadat ze dinsdag tijdens het skiën in een diepe waterval was gevallen. Volgens een woordvoerder van de alarmcentrale van de ANWB is haar toestand kritiek. De Leiderdon?se heeft onder meer bevriezingsverschijnselen opgelopen, omdat ze na haar val uren moest wachten voordat zij uit de diepte kon worden gehaald. Een helikopter vervoerde haar vervol gens naar het Landeshospital in Veldkirch. De ANWB is nog niet van de precieze toedracht van het ongeval op de hoogte. Doodgestoken nrv tiA Afï rANPi De 32-iarice ParUien laten nog in het mid- jDKtS Den Ha^g is n«t welk percentage de over- afgelopen nacht in zijn woning &a„C^^"fn De drie grootste partijen - PvdA, CDA en WD - willen daartoe de overdrachtsbelasting verlagen of afschaffen. Ze zijn het niet eens met het kabinet dat heeft voorge steld bij een verhuizing in verband met een nieuwe werkkring 10 pro cent van de verkoopwaarde van de woning fiscaal aftrekbaar te ma ken. Een en ander blijkt uit schriftelij ke reacties van de drie partijen op van het kabi- WD vinden het vreemd dat het kabinet nieuwe aftrekposten wil scheppen; er gaan juist steeds meer stemmen op die zeggen dat het belastingbiljet een voudiger moet worden. De overdrachtsbelasting die de drie partijen willen verlagen of af schaffen bedraagt zes procent van de verkoopwaarde van de woning. Door die belasting vloeit er nu nog jaarlijks zo'n 800 miljoen gulden in 's rijks schatkist. Volgens de drie grote partijen, gesteund door D'66, is het twijfel achtig of het kabinet met zijn voor stel bereikt dat mensen makkelij ker bereid zijn te verhuizen en dus makkelijker elders een baan accep teren. Het CDA denkt dat de mees te mensen die verhuizen om een baan dat anders ook wel haddeir gedaan. Die mensen zullen volgens de christen-democraten het kabi netsvoorstel slechts als een aardige bijkomstigheid zien. De partij ver wijst naar de fiscale aftrekbaarheid van schilderwerk, waarvan eigen lijk alleen die mensen profiteren die toch al van plan waren hun huis opnieuw te schilderen. 1860-1985 k\k} 30 PAGINA'S Componist Warner van Es: 'Geen noten, geen ritme, louter geluid'. PAGINA 29 Woningonderhoud komt door bezuinigingen in de knel. PAGINA 5 Sowjet-Unie staat interna tionale inspectie op kern centrales toe. PAGINA 7 Chemie staat voor een golf van vernieuwingen. PAGINA 9 Spectaculaire groei van steunfraude. PAGINA 11 DUBBELDEMAN 24 u service voor bedrijven bel: 071 - 220907 149556 Pekel tast de onderzijde van uw auto aan. Denk daar aan als u hem laat wassen. doodgestoken. De Haagse politie had vanochtend nog geen spoor de dader. Het slachtoffer belde ÏLUIUIICI UCIUC 1 's nachts om één uur kennissen op Joen kosten en vertelde dat hij gewond was. Zij waarschuwden direct de politie en Een verlaging van één procent kost de schatkist 130 miljoen gulden. Het kabinetsvoorstel zou 50 mil- CDA, PvdA en WD i de GGD, die de man bewusteloos deel va" hun voorstel dat behalve en ontkleed op de galerij voor zijn degenen die vanwege een baan flat aantroffen met een groot aantal moeten verhuizen, ook andere messteken in rug, buik en armen. Hij overleed aan zijn verwondin- kopers ervan profiteren. Daar staat tegenover, zeggen CDA en PvdA, gen tijdens het vervoer naar een dat de maatregel het eigen-woning- ziekenhuis. bezit zal stimuleren. I"minder dan de HALVE PRIJS I Witte volnerf-leder vrijetijds/trimschoen met lichtgewicht P U zool j. Leiden - Lange Gracht 5 (naast Oigros) tel. 071 - 142864 donderdag koopavond BADAL1NG (CHINA) - Mic key Mouse begroet een stralende toerist tijdens de viering van de 'Dag van de Os' (het Chinese nieuwjaarsfeest) op de befaam de Chinese muur. De wereldvermaarde Disney- figuur was naar China geko- n in het kader van een recla mecampagne van een vlieg maatschappij. (foto AP) MOSKOU (Rtr./UPI) - De verkie zingsrede die Sowjet-partijleider Tsjernenko vandaag zou houden is afgelast. Eerder deze week werd meegedeeld dat de verkiezingsbij eenkomst waarop Tsjernenko zou spreken naar het Kremlin was ver plaatst, vanwege de ziekte van de partijleider, die overigens wel het woord zou voeren. De 73-jarige Tsjernenko heeft longemfyseem en zou een beroerte hebben gehad. Hij is al 57 dagen niet meer gezien. Eerste persconferentie in tweede ambtsperiode WASHINGTON (Rtr./AFP/UPI/ DPA) - Alleen als het sandinisti- sche bewind zijn 'communistische structuur' wijzigt, mag het van de Amerikaanse president Reagan in Nicaragua blijven. Als de beginse len van vrije verkiezingen en een vrije pers niet worden eerbiedigd, zullen de VS blijven oproepen tot een omverwerping van het sandi- nistische bewind. President Rea gan heeft dat gisteravond gezegd tijdens de eerste persconferentie in zijn tweede ambtsperiode. „Wij willen dat ze een kans hebben de democratie te krijgen waarvoor ze hebben gevochten", aldus Rea gan. De president begon zijn op de televisie uitgezonden persconfe rentie met het voorlezen van een verklaring dat de Amerikaanse economie in 1984 een onverwacht sterke groei van 6,9 procent te zien heeft gegeven. „Het beste resultaat in één jaar sinds 1951", aldus Reagan die beloofde „deze econo mische expansie te zullen handha ven en beschermen". Reagan maakte verder duidelijk Het Congres weigert nog langer dat hij er nog steeds niet aan denkt financiële steun te gevèn aan het de belastingen te verhogen om op verzet in Nicaragua, maar volgens die manier het begrotingstekort, Reagan begrijpen de Congresleden dat dit jaar waarschynlijk zal oplo- niet waarom het gaat. Het sandinis- Pe.n. een recordbedrag van 222 tische bewind is niet gekozen door niiljard dollar, te verminderen, het volk. Washington heeft daarom Volgens hem hebben de Ameri- de plicht de „contra's" te helpen, kaanse kiezers hem bij de verkie zingen van vorig jaar een mandaat gegeven om het tekort terug te brengen zonder de belastingen te verhogen. „Deze kwestie is bespro ken en beslist op 6 november". Inzake de kwestie van de ruimte wapens zei Reagan dat hij bereid is te zijner tijd met de Sowjet-Unie te spreken over garanties dat de VS geen eenzijdige voordelen nastre ven met het de uitvoering van het zogeheten „Strategische defensie Initiatief' (SDI). Na een intensieve en ook slepende discussie van r twaalf jaar is de provinciale politie op de lange baan geschoven. Het ontwerp voor een nieuwe politie wet, ingediend in 1981, voorzag in een samensmelting van gemeentelij ke en rijkspolitie in een nieuwe, pro vinciale politie. Door middel van een rijkelijk vage notitie aan de Tweede Kamer hebben de ministers Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) la ten weten dat zij liever van de hele operatie af zien. Het gaat volgens hen te veel kosten, circa een miljard gulden, en het kan ook stukken een voudiger, vooral indien aan de basis naar hechtere vormen van samen werking wordt gestreefd. De beide ministers willen kennelijk de indruk wekken hier verstandig en pragmatisch te handelen, geheel in overeenstemming met de no nonsen se benadering van het kabinet. Maar de eerste conclusie die zich opdringt is eenvoudig, dat we met de reorgani satie van de politie weer terug zijn bij AF. In het verleden is er zeker te dra matisch gedaan over de zogenaam de 'stammenoortog' tussen de rijks politie, ressorterend onder de minis ter van justitie, en de gemeentelijke korpsen, vallend onder de minister van binnenlandse zaken. In de prak tijk van alledag was deze splitsing ze ker niet altijd even doelmatig en snel, maar toch ook geen reden tot ernsti ge bezorgdheid. De discussie over een andere op zet werd met name gevoed door het sleutelen aan het hele binnenlandse bestuur. Nederland was enerzijds te kleinschalig en te verbrokkeld, terwijl anderzijds nieuwe machten opkwa men. Samenvoeging van kleinere ge meenten tot één grotere, het ontwer pen van een nieuwe provinciale inde ling, nieuwe gewesten, gemeen schappelijke regelingen, op papier was het ene nog mooier dan het an dere. Jarenlang hebben bestuursju risten, politici en gemeentescretaris- sen hun hart kunnen ophalen tot het hun bang te moede werd. Uiteindelijk is van die grootscheepse en zeer in grijpende vernieuwingen bar weinig terechtgekomen. Een voorlopig hoogtepunt bereikte de huidige minis ter van binnenlandse zaken, Riet kerk, die het gewest Rijnmond de nek wenst om te draaien. De afloop van de discussie ligt in de lijn van bezuinigingen en van be stuurlijke onmacht. In weerwil van al le plannen en discussies is er nu een voudig een streep door gehaald, zon der dat er een betere oplossing wordt aangedragen. Zonder een spoor van enige creativiteit wordt aangehaakt bij de toestand zoals die thans is, zij het dat de politiemensen aan de ba sis worden aangespoord toch maar vooral goed samen te werken. Die in spanning wordt dan beloond met 126,5 miljoen gulden voor de komen de vijf jaar en ook nog eens 8,6 mil joen gulden op jaarbasis extra. Daar moet de politie, van welke soort of ty pe ook, het dan maar mee doen. Overigens hoeven we er niet rou wig om te zijn dat we verschoond zul len blijven van die politie- nieuwe- stijl. De ervaring in gemeenten met een eigen korps bewijst hoe belang rijk het is als de bevolking zich zo di rect mogelijk betrokken weet bij het reilen en zeilen van de plaatselijke politie. Via democratisch gekozen po litieke organen, zoals een gemeente raad. kunnen politie en burgerij heel goed met elkaar in gesprek blijven. Iedere vernieuwing die deze afstand zou vergroten, maakt ook het werken voor de politie moeilijker. Dat is dan nog een lichtpuntje bij de treurnis die de hele discussie over de reorganisa tie van de politie heeft gekenmerkt tot aan het suffe einde toe. De hele krant voor de Droog weer Oranjeteam oefent bij Quick Boys In de nacht en ochtend plaatselijk mist en minimumtemperatuur even onder het vriespunt. In de middag half tot zwaar bewolkt en droog. Middagtem- peratuur ongeveer 4 graden. Eerst wei nig wind, overdag, zwakke tot matige zuidwesten wind. 23 februari 1985 Zon op: 07.39 uur, zon onder: 18.09 uur. Maan op: 09.11 uur, maan onder: 22.13 gesteld dat volgende week woens dag in Amsterdam tegen Cyprus speelt. De selectie bestaat uit: Boe- ve. Schoenaker en Van Basten (Ajax); Hiele, Wijnstekers, Gullit, Houtman en Tahamata (Feye- ZEIST (ANP) - De KNVB heeft het complete voetbalprogramma voor het komende weekeinde afgelast. Alleen de selectie van het Neder-, lands elftal zal morgenmiddag om 3 uur een oefenwedstrijd spelen by noord), Van Breukelen, Brandts, Quick Boys in Katwijk. Leo Been- Van de Kerkhof, Valke en Van der hakker heeft voor deze wedstrijd Gijp (PSV), Koeman en Van Tigge- vijftien spelers uitgenodigd. Uit len (Groningen). De Ajacieden Si- deze groep - plus Willem Kieft (Pi- looy en Koeman en de Feyenoor- sa) - zal het elftal worden samen- der Been zijn dus afgevallen. Lisse in GOLDEN TULIP HOTEL Dagelijks geopend van 14.00 tot 02.00 uur. Vrijdag en zaterdag: KOUD BUFFET Wij zien uw bezoek gaarne tegemoet. Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9.80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend ir de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65.70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1