'Ik hoef die miljoen gulden niet Van der Hoorn zet de traditie voort Teleurstelling komt morgen.. De verliezers Ter Aarse eerste bij vrouwen Evert van Benthem vindt boerderij belangrijker Held duikt al onder Nu dan op de kaart Dramatische taferelen op het ijs Karstens rijdt zwart VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 15 LEEUWARDEN (ANP) - De der tiende editie van de tocht der toch ten kende naast Evert van Ben- them tientallen verliezers. Zo voel den de meesten zich echter niet. De opluchting over de voltooiing Westerveld, een van de andere ge- klopten. wist langs de elf steden niet wat hem overkwam. „Het was zwaar, maar geweldig", vond hij, uithijgend op een bankje op de steeds meer water makende Bon van de unieke wedstrijd, met alle kevaart. „Ik kreeg er onder het rij- favorieten in het voorste gelid, ver drong de teleurstelling. „Die komt morgen pas", verklaarde Henri Ruitenberg. De op papier beste sprinter eindigde op de beroerdste plaats: de tweede. In de bus van de geldschieter, voorzien van televisie en een uitge breid communicatiesysteem, deed Jan Roelof Kruithof zijn verhaal. den kippevel van". En Bennie van der Weide, Fries onder de Friezen. „De mensen leken nog wel gekker dan ik". Dries van Wijhe, eveneens in de ban van het immense gebeuren, was kilometers voor de eindstreep reeds begonnen met het groeten van het publiek. De vrolijkste favo riet legde zich opgeruimd neer bij Over het verloop van zijn sportieve het wegrijden van de levensdoel, dat feitelijk eindigde i het begin, bij het vertrek uit de kooi. „Die 1200 meter te voet heb ben mij genekt", aldus de te klop pen rijder. „Ik achterhaalde welis waar de koplopers alsnog, maar ik heb me moeten forceren. Ik heb door een blessure aan de rechterk nie de gehele zomer niet kunnen lopen. Toen ik op het ijs stapte, wist ik dat ik een geklopt man was. De bovenbenen blokkeerden". Kruithof maakte een opgeluchte indruk. „Deze Elfstedentocht kwam vijf jaar te laat voor my", zei hij. „Ik geloof, dat mijn leeftijd van 48 jaar is onderschat. Het is voor bij. Ik voel me lekker. De wereld is heus niet voor me ingestort. Als je begint aan een wedstrijd, weet je dat de ook kunt verliezen". De opgeklopte sfeer rond zijn persoon in de laatste zenuwslopen de dagen voor de Elfstedentocht had Kruithof niets gedaan. „Ik was nog nooit zo ontspannen" om schreef hij zijn gemoedsrust. „Er is veel over mij gezegd en geschre ven. Dat iedereen vooral van mij wilde winnen. Dat ik vijanden had in het peloton. Onzin. In de wed strijd zijn we tegenstanders". Kruithof had de sfeer onderweg als geweldig ervaren. Ook Wim koplo pers. „Met Teun Busser heb ik nog geprobeerd ze terug te halen", al dus de topper met de talrijke bijna men. „Ze waren te sterk. Daar moet je je mee kunnen verzoenen". Waar Kruithof zich kapot liep op de eerste meters, brak Van Wijhe het vele klünwerk op. "Dat is nu eenmaal niets voor mij. Ik heb geen enkelbanden. Ik zwieberde op de schaatsen. Na elke klün- plaats moest ik een gaatje dichtrij den. Het is pure onkunde, dat ik niet heb gewonnen". Hylke Boerstra was de eerste van de favorieten, die in kansloze posi tie kwam. Bij het klunen brak de veter van de linkerschaats op twee plaatsen. Bij de stempelpost in Sneek verloor hij minuten bij het herstellen van dat euvel en raakte hij de aansluiting met de grote groep op kop van de wedstrijd voor goed kwijt. Van dat moment reed Boerstra, waarvoor bijna ie dereen aan de tocht was begonnen, het fel begeerde kruisje. Wim Vos, de veehouder uit Koc- kengen, had onderweg geen ver zorging. Hij greep om de zoveel ki lometer een etenszak van de ver zorgers van Kruithof en de zijnen. „Die hadden toch voldoende", al dus Vos, die zich na binnenkomst LEEUWARDEN - Lenie van der Hoorn hield gistermiddag de rijke Ter Aarse traditie in de Elfstedengeschiedenis in ere. In het spoor van de neven Jan en Jan van der Hoorn, die de monstertocht in 1947 en 1956 op hun naam schreven, passeerde zij gistermiddag ruim drie kwartier na Evert van Benthem als eerste vrouw de finishlijn op de Bonkevaart. De verliezers treurden vooralsnog niet. Kruithof, Westerveld en Kooi man v.l.n.r.) namen bij de huldiging voorzitter Sipkema op de schouders, (foto ANP) nog lang bij de eindstreep ophield in een van een politieman geleende overjas om zijn lichaam tegen de afkoeling te beschermen. Tot de verliezers, die geen echte verliezers waren, behoorden ook de Friezen. Teun Busser, een naar Utrecht vertrokken Fries, hield de eer hoog met de vijfde plaats. De eerste echte Fries was Rein Jon ker, notabene de enige A-rijder, die in allerijl was teruggekeerd, toen het doorgaan van de echte Elfste dentocht, in plaats van de alterna tieve in Polen, werd afgekondigd. Een tumultueuze bustocht en twee slapeloze nachten hadden de kok uit Wijdgaard niet gebroken. Alleen al om die reden was hij geen verliezer. In de betrekkelijke rust van de Frieslandhal, op zoek naar haar schoeisel, kondigde Lenie van der Hoorn haar mogelijke afscheid van de wedstrijdsport aan. "Ik heb nu bereikt waar ik heel m'n leven voor heb getraind. Natuurlijk, de spon sors zullen nu in de rij staan, maar dat is eigenlijk wel tien jaar te laat. Ik ben nu bijna 37 en denk serieus aan stoppen", liet zij zich ontvallen om er meteen aan toe te voegen, "zeker weten doe ik het nog niet. Ik zal er de komende dagen eens rustig over na denken" Tot op de Dokummer Ee heeft Van der Hoorn getwijfeld aan een succesvolle afloop van haar Elfste den-debuut. "Ik zat daar behoor lijk stuk. We hadden haast geen drinken gehad en ik dreigde echt aan vochtgebrek te bezwijken. Juist op tijd kreeg ik van een vrouw een grote beker thee aange reikt en die heb ik tot de laatste druppel leegedronken. Misschien heb ik mijn overwinning wel daar aan te danken". Twee keer is Lenie van der Hoorn op de 200 kilometer onder uit gegaan. "Eén keer in het don ker en één keer tussen Harlingen en Franeker. Toen heb ik vijf tot tien kilometer alles gegeven en met de armen losgeschaatst om weer aansluiting te krijgen met de groep van tachtig rijders die ik door die tweede val was kwijtge raakt. Dat is me gelukt vooral ook door de hulp van een jongen die de hele tocht bij me in de buurt is ge bleven. Die heeft mij fantastische geholpen. Zijn naam weet ik niet meer. Vos of zo, maar niet die uit Kockengen. Ik had hem graag wil len bedanken want hij heeft ontzet tend veel kopwerk voor mij ge daan. Daar was ik vooral op het laatste stuk gewoon niet meer toe in staat". De prestatie van Van der Hoorn krijgt nog meer glans door weten schap dat zij, in tegenstelling tot haar gesponsorde concurrentes, nauwelijks hoefde te rekenen op de steun van verzorgers. "Zo'n Ine ke Kooiman kan het veel professio neler aanpakken. Die had LEEUWARDEN (ANP) - Evert van Benthem hoeft het miljoen niet, dat volgens commer ciële kenners klaar ligt voor de winnaar van de dertiende Elfstedentocht. „Ik verdien dat geld wel met mijn veertig koeien", liet de 26-jarige veehouder uit Sint Jansklooster na zijn als historisch aangeschreven zege uit de mond vallen. Voor Van Benthem was de superheffing op de melk in de Europese Gemeenschap het laatste jaar een venijniger tegenstander dan marathonrijders als Kooiman,. Niesten en Ruitenberg in de monster- tocht door het Friese land. In het schaatsen vindt de als atleet begonnen sportman uit het noor den van Overijssel de ideale om standigheden voor het afreageren van de spanningen, die er bij jonge en onder schulden gebukt gaande veehouders in ons land bestaan. Een „rijke boer" is Van Benthem niet. Hij is wel een doorzetter van het zuiverste soort, met een nuch ter karakter. „Hij is een zelfstandi ge ondernemer. Die weten hoe je zo'n klus aanpakt", analyseerde zijn begeleider Jaap Nassette de prestatie van zijn pupil. Woensdag had Nassette de vrouw van Evert, Janet, ingefluis terd dat het goed zat met haar spor tieve echtgenoot. „De spieren voel den na de laatste training in Hee renveen goed aan. Ik heb tegen zijn vrouw gezegd: Evert wint 'm. Zelf heb ik hem niet met die druk opge zadeld". Jeen van den Berg, de trainer van de Friese marathonse lectie waar Van Benthem deel van uitmaakt, had ook al zijn geld gezet op zijn sterke pupil. „Toen ik on derweg hoorde, dat Evert van Ben them gewonnen had, sprong ik een gat in de lucht", was de spontane reactie van de man, die door zijn leerling werd afgelost als houder van het snelheidsrecord. Van Benthem was zelf meer ver rast over de uitkomst van de snelle race dan zijn trouwste volgers. „Jeen had gezegd dat ik bij de eer- SINT-JANSKLOOSTER (ANP) - In navolging van de Shorts en Hein Vergeer, die eveneens het proces meemaak ten van een plotselinge en enor me populariteit, ontfermt de NOS zich in eerste instantie over Evert van Benthem. On middellijk na de overwinning in de dertiende Elfstedentocht werd de 26-jarige schaatser uit Sint-Jansklooster overstelpt met aanbiedingen en uitnodi gingen. „Rust is het eerste, waar Evert nu behoefte aan heeft", aldus Wiemer Veenstra van de omroepstichting. „We hebben hem dit aangeboden. De overwinning heeft iedereen overvallen. Nu kan hij in alle rust zoeken naar een eigen ver trouwensman, die zijn zaken, ook op financieel gebied, re gelt". Teneinde de drukte te ontspringen is Van Benthem voorlopig op eigen verzoek on dergebracht op een schuila dres. ste drie kon komen. Zelf rekende ik bij een plaatsje bij de eerste tien. Dit overtreft al mijn verwachtin gen", was het commentaar van Van Benthem, die pas twee uur na de wedstrijd beschikbaar was voor de pers. De dopingcontrole, het praatje met de koningin en zijn ei gen vorstin, Janet, moeder van zoon Rolf, hadden veel tijd geëist. Loper „Verwachtingen koesterde Van Benthem lange tijd niet van zijn sportloopbaan. Bij de atletiekver eniging NOP was hij een redelijke loper op de middenafstanden en in de cross. Door toedoen van Janet, toen al zijn vaste verkering, kwam hij op zijn zestiende in de schaats sport terecht. De ijsclub Rutten kreeg een redelijk talentvol lid, dat echter nooit doorbrak tijdens de wedstrijden. Op het kunstijs van Heerenveen werd Van Benthem onder handen genomen door Gau- ke Nijholt, de latere trainer van de nationale sprintploeg, donderdag een van de dienmstdoende politie mannen langs de route. Het- gaf weinig resultaat. „Ik haalde de B-titelstrijd steeds net niet. Daar kreeg ik op een gege ven moment genoeg van. Vier jaar geleden, 22 jaar oud, ben ik in de B-categorie op de marathon gaan rijden". Van Benthem werd in die klasse kampioen van Nederland en stapte twee seizoenen geleden over naar de A-rijders. Het eerste sei zoen was bepaald geen doorslaand succes. Emiel Hopman, een ander nieuw gezicht heerste. Van Ben them had die winter de macht niet echt indruk te maken. De bouw van een ligboxenstal bij zijn zeven tiende eeuwse boerenhoeve „De Leeuwte" slorpte te veel tijd op. Gelegenheid tot echte training was er niet voor de veehouder. Resultaat Dit jaar had Van Benthem meer mogelijkheden. In december in As sen werd het eerste resultaat van die arbeid duidelijk. Van Benthem won een KNSB-marathon in de Drentse hoofdstad en werd vervol gens een gevreesd concurrent. „Hij kan versnellen als geen ander", was het oordeel van routinier Réin Jonker, die Van Benthem dit sei zoen nauwlettend heeft gevolgd. Voornamelijk van achteren. De wat schuchtere jongeman uit Sint Jansklooster, een gehucht bij Vol- lenhove, werd, toen hij dit seizoen naar de vierde plaats in de KNSB- competitie oprukte, gerangschikt in de rij van nieuwelingen, die de aflossing van de oude garde, met Giling, Niesten en Pronk als ge- zichtsbepalers, diende te verzor gen. Van Benthem, met 26 jaar een van de jeugdigsten in het door taaie dertigers en veertigers gere geerde marathonschaatsen, is geen man die met zijn krachten smijt. Op de boerderij heeft hij veel ener gie nodig. Het kunstijs is de plaats, waar hij zijn sportieve lusten bot viert. Veel tijd en kracht was er de ze winter niet voor het schaatsen op natuurijs. Een paar wedstrijden over honderd ronden (veertig kilo meter) en de nationale titelstrijd op het Amstelmeer, over honderd ki lometer (vijfde), vormde de voor naamste ervaring van de Overijs selse schaatser, tóen hij donder dagmorgen half zes op weg ging voor de bijne 200 kilometer langs elf Friese steden. Die monsterin spanning, die zijn leven zou veran deren, was pas voorzien voor vol gende week zaterdag bij de Alter natieve Elfstedentocht in Kuopio. Rust „Ik was in de kopgroep de man met de minste ervaring en met de minste kilometers in de benen. Kooiman, Niesten en Ruitenberg hadden Zevenhuizen wel gereden. Ik ben zondag niet gegaan. Ik was pas laat uit Utrecht terug van de KNSB-marathon. Ik hield toch re kening met de Elfstedentocht en heb daarom rust genomen. Achter af misschien een goed besluit". Een oordeel, waar verzorger Na ssette het helemaal mee eens was. „Het kan op die laatste meters wel eens van beslissend belang zijn ge weest". Toen 's nachts de dooi Friesland binnen viel, was voor de kenners duidelijk, dat men Van Benthem rekening gehouden moest worden. De oostelijke atleet weegt slechts 62 kilogram, een belangrij voordeel op het snel zachter wordende ijs. De schaatsen snijden minder diep in de ijsvloer. Van Benthem wilde dat voordeel niet onderschatten. „Maar het ijs was toch beter dan gedacht. Het gleed goed, ondanks het water erop. Ik nam bij het klu nen steeds veel voorsprong. Ik had Benthem wordt onthaald door Jan Sipkema, de grote r, er nooit op geoefend, maar ik vloog over het tapijt". In de rol van beste kluner kreeg de vroegere hardlo per slechts concurrentie van Al- bert Bakker en Wim Westerveld. Favorieten als Van Wijhe, Giling en Vos gingen er kapot. SINT-JANSKLOOSTER (ANP) - Sint-Jansklooster heeft het geweten. De overwinning van Evert van Benthem in de dertiende Elfstedentocht werd in het duizend zielen tellende polderdorpje gevierd als het carnaval in Rio de Janeiro. Het plaatselijke dorpszaaltje barstte bijkans uit zijn voegen, toen de eenvoudige veehouder in gezelschap van zijn vrouw Janet na een rondrit door het plaatsje in een open sportwagen arriveerde. Sint- Jansklooster was trots op zijn volksheld en maakte daarvan geen geheim. „Tijdens het radioverslag van de wedstrijd", sprak J.C. Berendse, de stra lende wethouder van sportzaken van Brederwiede, „bestond er nogal eens onduidelijkheid over de ligging van Sint-Jansklooster. In het noorden van Groningen of in de buurt van Staphorst werd gezegd. Na vandaag weet iedereen het. In de toekomst ligt Staphorst in de buurt van Sint-Janskloos ter en niet andersom". Routinier In de beslissende fase van de wedstrijd, op de Bonkevaart, op weg naar koningin Beatrix en Wie gel, handelde Evert van Benthem als een routinier. „We werden ver rast door dat finishdoek. Niemand van ons vieren had gedacht, dat het eind na die bocht zo dichtbij zou zijn. Kooiman ging aan. Niesten volgde. Ruitenberg, voor mij de ge vaarlijke man, ging links weg. Ik ben achter hem aangedoken en heb gewacht. Wie voorop aanzet te gen de wind in, is geklopt. Dat wist ik en het kwam uit", aldus de voor lopig tot Sportman van het Jaar 1985 uitgeroepen Van Benthem. die vervolgens ondergedompeld werd in de eerste uit een onafzien bare reeks huldigingen en inter views. Net als bij zijn provinciegenoot Paping in 1963, zal het leven van Van Benthem van de ene op de an dere dag veranderd zijn. Voor koeien melken zal de komende tijd weinig gelegenheid zijn, hoe nuch ter Van Benthem donderdag ook reageerde op het succes. werkelijk overal haar verzorgings- punten. Ik had er maar twee. Bij Sloten had ik een kennisje met re- serveschaatsen langs de kant gezet omdat ik als de dood was dat er in het donker een schaats zou breken. Maar ik heb haar in de duisternis niet eens gezien. En woensdag avond heb ik in Leeuwarden nog iemand opgeduikeld die ergens met een paar sinasappels langs de kant zou staan. Die heb ik dan wel gezien, maar ze had die dingen niet eens in partjes verdeeld dus daar had ik ook weinig aan". Het kon de moraal van de Ter Aarse echter niet breken, want puur op karakter spotte zij gisteren met alle logica van de hedendaagse 'verzorgingswetten'. LEEUWARDEN (GPD) - Wat bij de start van de dertiende Elfste dentocht al werd gevreesd is gis teravond voor een hele grote groep toerrijders inderdaad bittere reali teit geworden: het Elfstedencomi- té haalde hen voortijdig van het ijs. Voorzitter ir. Jan Sipkema reisde hoogstpersoonlijk naar de plaats des onheils om tekst en uitleg voor de beslissing te geven. Volgens be stuurslid Auke Nauta was de ijs vloer door dooigaten plaatselijk le vensgevaarlijk geworden. „Bij de mensen die moesten opgeven en die ik heb gesproken was sprake van teleurstelling, maar vooral ook van begrip". Hoewel de controlepost in Dok- kum, de laatste van de elf steden, een uur eerder dan gepland werd gesloten haalde toch een bijzonder groot aantal rijders van de 16.000 deelnemers de eindstreep op de Bonkevaart bij Leeuwarden. Nau ta schatte het aantal rond de 10.000. Aanzienlijk meer dan voorziter Sipkema in de ochtenduren als zijn verwachting uitsprak. Toen name lijk, na een nacht met een tempera tuur net boven het vriespunt en een vochtige lucht, ging de kwali teit van het ijs zienderogen achter uit. Er stond hier en daar heel wa ter op, waardoor met name in Har lingen en Franeker de stempel- huisjes moesten worden ver- Toch kwam het niet tot een vroegtijdig ingrijpen van de orga nisatie. Men slaagde er in door een aantal klunplaatsen (omleidingen via de vaste wal) te verlengen de voortgang van de 199 kilometer lange tocht tot in de late avond te waarborgen. Probleem daarbij was echter wel dat men in de loop van de middag tapijten tekort kwam om de klunplaatsen mee te beleg gen. Er werd via de radio een op roep gedaan aan de bevolking vloerbedekking ter beschikking te stellen. Gisteravond was er op een be paald moment echter geen redden meer aan. De schaatsers reden plaatselijk tot de enkels door het water en zagen in de duisternis de dooigaten niet meer. Om ongeluk ken te voorkomen moest daarom zoals in het verleden wel vaker is gebeurd worden ingegrepen. Een hard gelag voor de laat uit de Frieslandhal vertrokken deelne mers, die nu hun Elfstedenkruis misliepen en ook geen vervangend aandenken ontvangen. De 13e Elfstedentocht had een zeer ordelijk verloop. Het vertrek vanuit de Frieslandhal ging zeer gedisciplineerd en ook de toe schouwers langs de route gedroe gen zich voorbeeldig. „Dat is vol gens mij een gevolg", aldus Nauta, „van het feit dat iedereen gewoon al blij was dat de Elfstedentocht na zoveel jaar weer eens gehouden werd". Gering was het aantal men sen dat als zich gevolg van de tocht onder doktersbehandeling moest laten stellen. Wel was er sprake van een flink aantal oogklachten, waar van de oorzaak niet bekend is. LEEUWARDEN - Gerben Karstens heeft zo'n 160 kilometer van de Elfstedentocht gisteren voltooid als 'zwartrijder'. De vroegere prof wielrenner negeerde het uitdrukkelijke verzoek van de organisatie om niet het ijs op te gaan als niet was ingeschreven en mengde zich in het donker bij Balk tussen de wedstrijdrijders. Met een wielernummer (85) op de borst reed hij vervolgens 'met groot gemak' onopgemerkt tussen de wedstrijdrijders naar Leeu warden. "Ik heb ze allemaal in de maling genomen", aldus Kar stens, maar hij had ook zichzelf te pakken. Hij had geen schoenen bij zich en wist niet waar hij op zijn schaatsen heenmoest.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15