Groei van steunfraude spectaculair Einde van Rode Khmer is nabij Klaas Beuker was niet privé bij de paus Reportage VRIJDAG 22 FEBRUARI 1985 èSSÊÊSÊÈËÊêi Steunfraude. De mate waarin dat gebeurt baart zor gen. Grote zorgen zelfs. Want die fraude groeit. Om diefstal van sociale gelden zoveel mogelijk tegen te gaan, hebben inmiddels heel wat gemeenten recher cheurs aangesteld. Zij controleren de uitkeringstrek kers en gaan na of ze zich wel aan de regels houden. De sociale diensten van Leiden en die van wat plaat sen er omheen, zijn er ook toe overgegaan om met behulp van zo'n rechercheur de fraude terug te drin gen. Justitie heeft het druk met de fraudeurs. Er is sprake van een spectaculaire groei, meldt mevrouw mr. I. Klopper, officier van justitie bij de rechtbank in Den Haag. Als een uitkeringstrekker meer dan dui zend gulden ten onrechte heeft geïncasseerd, wordt er een proces-verbaal opgemaakt. Vijfduizend gulden betekent twee weken cel. Jan Kleine: 'topje van de ijsberg wat boven water komt' (foto Hoii Bijna tien jaar na hun succesvolle bestorming var) de Cambodjaanse hoofdstad Phnom Penh levert de Rode Khmer een wanhopige strijd om het naakte bestaan aan de westelijke grens van Cambodja. In 1975 was de vijand het door de VS gesteunde regime van president Lon Nol, dat op 17 april de witte vlag moest hijsen toen de geharde guerrillastrijders de laatste defen sieve stellingen van Phnom Penh slechtten. Dit jaar vecht de Rode Khmer te gen de Vietnamezen, die de afgelo pen dagen belangrijke bolwerken van de guerrillastrijders in de jungle bij Phnom Malai hebben veroverd en tienduizenden met de Rode Khmer sympathiserende burgers over de grens met Thai land hebben gejaagd. Vietnam is eind 1978 Cambodja binnengevallen en bracht in janua ri 1979 het bewind van de Rode Khmer ten val. Is 1985 het eind van de Rode Khmer? De Rode Khmer en de Vietname zen lijken het erover eens dat de volgende fase in de Cambodjaanse oorlog gestreden zal worden in het binnenland. Het 'binnenlandse front', schreef de Vietnamese on derminister van defensie generaal Le Due Anh onlangs, zal 'de beslis sende plek zijn voor het succes van de Cambodjaanse revolutie.' Tussen Phnom Penh en Phnom Malai heeft de Rode Khmer een bloedig spoor achtergelaten. Hon derdduizenden, mogelijk zelfs mil joenen, van hun landgenoten kwa men om door de honger of execu ties. De Rode Khmer zegt de ultrara dical communistische ideologie en de harde methoden te hebben laten varen. Maar terwijl de strijd voortwoedde langs de grens tussen Thailand en Cambodja, vertelden vluchtelingen uit de gelederen van de Rode Khmer dat de beweging nog steeds wordt gekenmerkt door onderdrukking, minachting voor de mensenrechten en voor het le ven van burgers. ACHTERGROND door Dennis Gray/AP hanger van het niet-communisti- sche Khmer Nationale Volksbe vrijdingsfront (KPNLF), dat met de Rode Khmer in de coalitie zit, meent dat als de Rode Khmer 'weer aan de macht komt, zij Cam bodja weer naar de hel zullen voe ren.' Zijn mening wordt gedeeld door bijna alle door westerse jour nalisten ondervraagde burgers aan de grens en in Cambodja die niet met de Rode Khmer sympathise- Pol Pot, die tijdens het schrikbe wind de macht had, is nu opperbe velhebber van het leger van de Ro de Khmer. Ta Mok, zijn belangrijk ste beul, is nog steeds zijn rechter hand. De leiders van vandaag - on der wie ook Khieu Samphan, leng Sary en Son Sen - zijn dezelfden die in Cambodja aan de macht wa ren voor Vietnam het land binnen viel en de Rode Khmer afzette, waardoor de guerrillastrijd ont brandde. Het Gemeentelijk Admi nistratiekantoor Amstel veen komt twee Turkse broers op het spoor. Ze worden verdacht van steunfraude. Het tweetal krijgt al meer dan acht jaar een wao- en aaw-uit- kering thuis gestuurd. Een onderzoek in het ge boorteland brengt aan het licht dat er vele honderd duizenden guldens zijn uitgekeerd waarop beide broers geen recht hebben. De ambtenaren van het GAK ontdekken boven dien dat er is gerommeld met de medische verkla ringen. door Jan Westerlaken De sociaal-rechercheur in Al phen spoort enkele fraudeurs op die van de sociale dienst geld ontvangen, maar verzwijgen dat er neveninkomsten zijn. Als de cijfers op een rijtje staan, blijkt het om een bedrag te gaan van ruim een half miljoen gulden. De rechercheur is dan nog maar net een jaar in dienst. De Haagse politierechter legt een inwoner van Alkemade een boete van twaalfhonderd gulden op. De reden: oplichting van de sociale dienst voor meer dan honderdduizend gulden. De straf is mild. De rechter legt hem geen gevangenisstraf op, omdat zijn vrouw ernstig ziek is. Wel moet hij élke maand twee honderd gulden aan de gemeen te terugbetalen. Zo maar een greep uit wat fei ten. Wat deze gevallen betreft: het gaat niet eens om zo bar veel geld. Zeker niet als we naar de talrijke affaires rond de koppel bazen kijken. Ooit is er een schatting gemaakt, waarbij is vastgesteld dat die koppelbazen zo'n vijftienhonderd miljard gul den aan premies en loonbelas ting niet afdragen. Schrikbarend Steunfraude, mevrouw Klop per vertelt dat er in 1984 honderd procent meer zaken zijn aange bracht dan in het jaar ervoor. "Er zit", zegt zij, "een schrikbarende stijging is. Diefstallen die gaan om een bedrag van nauwelijks duizend gulden, maar ook frau des die een ton ver overtreffen. Justitie heeft haar handen vol aan deze zaken. Het gevolg van die stijging is, dat we er bij de afhandeling een behoorlijke ach terstand is ontstaan". Het grote probleem waarvoor sociale diensten zich zien ge plaatst is het leveren van het be wijs dat er wordt gefraudeerd. Dat blijkt niet mee te vallen. Landelijk houden deze diensten aan dat twee tot vijf pfocent van de uitkeringstrekkers geld incas seert waarop geen aanspraak kan worden gemaakt. Wat betekent dat, bijvoor beeld, voor de sociale dienst in Leiden? Medewerker Jan Kleyne: "Wij hebben een klantenbestand van ongeveer achtduizend. Als je daarop die percentages toepast, dan zou dat inhouden dat wij maandelijks minimaal 160- x/ 1000,- 160.000,- ten on rechte uitbetalen en maximaal 400x/ 1000.- 400.000,-. We we ten allemaal dat er wordt gefrau deerd, maar wat ervan boven wa ter komt, is slechts het topje van de ijsberg. Het is al uiterst moei lijk om die vijf procent hard te maken". Leiden heeft, om die fraude te bestrijden, drie sociaal-recher cheurs aangesteld. Alphen, Oegstgeest en Wassenaar samen, Voorhout en Nieuwkoop met wat omliggende dorpen hebben elk een opsporingsambtenaar in dienst. Zekerheid Het zal duidelijk zijn: de so ciaal-rechercheur heeft het druk. Hij gaat echter pas achter een zaak aan als hij voor 99 procent zekerheid heeft dat er wordt gef raudeerd. Komen ze op die ma nier veel misstanden op het spoor? De directies van de socia le diensten antwoorden voor de opsporingsambtenaar. Directeur J. Spannenmaker van de dienst in Alphen: "Voor de rechercheur is het een beroepseer om een op lossing op tafel te krijgen. Maar de bewijzen moeten er wel naast liggen. Als dat niet zou lukken? Dan heeft hij het bij het verkeer de eind gehad. Ik denk dat mijn ambtenaren het bewijs weten te vinden als er iets gebeurt dat niet door de beugel kan". Steunfraude. Wie maken daar meer misbruik van: vrouwen of Kijken we naar de gegevens van mevrouw Klopper, de offi cier van justitie, dan blijkt dat hetrvooral mannen (75 zijn die frauderen. "Ik zie hier, om maar eens een voorbeeld te noemen, heel weinig bijstandmoeders. Als we er een tegenkomen is er dikwijls sprake van samenwo nen. Af en toe zit er iemand bij die 's avonds wat werk doet en dat niet opgeeft". De ervaringen van de sociale diensten zelf? Spannenmaker weet het niet. Wanneer het gaat om verzwijgen van inkomsten is het vaak de man, denkt hij. Bij samenwonen maakt de vrouw daar in veel ge vallen geen melding van. De di recteur van de sociale dienst in Alphen denkt dat vrouwen en mannen elkaar, wat steunfraude aangaat, in evenwicht houden. Jan Kleyne omschrijft het zo: "Het maakt niets uit. Zwart werken tref je zowel bij mannen als vrouwen aan. En wat je niet mag vergeten zijn de schijnverla- tingen. Kortom, je kunt niet stel len dat de een meer fraudeert dan de ander". Niet waterdicht Fraude is alleen mogelijk als het systeem niet waterdicht is. Hoewel mevrouw Klopper het niet met zoveel woorden zegt, blijkt uit haar opmerking dat er aan de controle wel wat hapert. "Uitkeringstrekkers worden niet wekelijks gecontroleerd", zegt ze. "Het systeem is dus niet slui tend. Een rechercheur gaat op tips af of hij treft iemand aan op een werk. Tegenwoordig gebeurt het ook nog wel eens dat een maatschappelijk werker een tip geeft dat zijn cliënt dingen doet die niet kunnen. Zo iemand ziet in dat hij de rol van beschermer niet door dik en door dun kan hanteren". Tips, er is nogal wat over te doen. Voor mevrouw Klopper is het geen enkel punt. Als er zorg vuldig mee wordt omgespron gen, mag daar, wat haar betreft, gebruik van worden gemaakt. Ook al zijn ze anoniem. Gebeurt dat in de praktijk? Mevrouw Blom, wethouder van sociale zaken in Oegstgeest: "We krijgen niet zoveel tips. Komen ze binnen, dan leggen we ze in principe terzijde. De meeste tips zijn klikbrieven in de geest van: 'die vrouw heeft een vriend' of 'die man klust erbij'. Kijk, als we weten dat iemand naast een uit kering verdiensten heeft, ja, dan gaan we daar achteraan. Oegst geest is echter niet de geëigende gemeente voor dit soort zaken. Ja, we hebben (samen met Was senaar) een rechercheur. Wij hebben ongeveer achthonderd klanten in de bijstand van wie er een paar zijn die aanleiding ge ven om nagetrokken te worden. Al woont men in Oegstgeest, daarom zijn het nog geen engel tjes hoor". Geen heksenjacht Het standpunt van Jan Kleyne hierin is duidelijk: klikbrieven met een of ander indianenver haal legt de dienst opzij. Maar als er een serieuze brief op het bu reau belandt, wordt de informa tie wel degelijk nagetrokken. "Heksenjacht", zegt hij, "moeten we te allen tijde voorkomen. Wij hebben best wel eens klikbrie ven gekregen die hebben geleid tot het aantonen van fraude". Tips komen ook bij de sociale dienst in Voorhout binnen. Maar ze zijn slechts mondjesmaat. "Omdat", legt de heer Augusti- nus uit, "er l!en behoorlijke so ciale controle in het dorp zelf is. Er wordt hier wat afgebabbeld. We hebben net een rechercheur aangesteld die moet nagaan of klanten van ons in bollenschu ren werken. Die man hebben we in dienst genomen omdat we zelf die controles niet kunnen doen. Indien er klachten over een be paald iemand blijven binnenko men, dan trekken we die na of we nodigen de persoon in kwes tie uit voor een gesprek. Zwart werken? Het zal best wel eens voorkomen. Met name in de bol- len-peltijd. In de meeste gevallen wordt die bijverdienste wel op gegeven. Het gemeentebestuur doet daar niet zo moeilijk over. Wanneer het om grote jongens zou gaan, ja, dan zou dat mis schien wat anders liggen. Nu niet. Ik denk dat er drie of vier gevallen zijn die de boel flessen. Of je daar een rechercheur voor nodig hebt? Het college vindt van wel". Terugbetalen Diefstal van gemeenschapsgel den: als dat bewezen wordt, moet de fraudeur het gestolen bedrag dan altijd terugbetalen? Officier van justitie mevrouw Klopper: "We proberen altijd een regeling te treffen. Wanneer er is gefraudeerd, kun je dat niet laten zitten. Soms heb je gevallen waarin je dat werkelijk niet kunt eisen. Grote gezinnen, bijvoor beeld. Als je van die mensen ver langt dat ze alles terugbetalen, dan stort je zo'n gezin nog dieper in de ellende. Je moet wel reëel blijven. Een uitkering is laag. In deze categorie vind je gevallen tegen wie je afwijkend optreedt. Wat ik wel doe is deze mensen oproepen voor een gesprek. Al gaat het maar om een tientje. Ze moeten weten dat ze dingen heb ben gedaan die niet kunnen". Fraude kan niet. Maar kun je het de mensen met een heel smalle beurs wel kwalijk nemen dat ze frauderen? Er zijn slechte voorbeelden. RSV en ABP zijn er twee van. Mevrouw Klopper daarover: "Op het eerste gezicht zou dat kunnen aanspreken. Ik ben het daar niet mee eens. Neem zo'n RSV-affaire, ik ben daar zeker niet gelukkig mee. Maar als er strafbare feiten zijn, dan moet daar wat aan gedaan worden. Je kunt toch niet zeggen: de hoge bazen doen het, waarom zou ik het dan niet doen?. Zou iedereen zo reageren, dan werd het een grote chaos. Want dan zou je dit soort affaires op alle terreinen kunnen doortrekken. Als je fiets gestolen is, steel je er maar een terug. Enzovoorts". Te gek Jan Kleyne (sociale dienst Lei den) doet er nog een schepje bo venop. "Ik vind het werkelijk te gek dat een topman van het ABP, die is ontslagen wegens mislukt management wordt be noemd tot adviseur van de rege ring. Dan zet je toch de geloof waardigheid op het spel? Toch mag je je als uitkeringstrekker daar niet aan spiegelen, vind ik". Spannenmaker is ook duide lijk. "Zie ik iemand een koe ste len, dan hoeft dat niet te beteke nen dat ik een kilo vlees moet gappen. De RSV? Of dat nu via de Tweede Kamer moet of via de enquêtecommissie. Vraag je het aan mij, dan zeg ik, dat de offi cier van justitie eraan te pas moet komen. Net zo goed als dat bij ons gebeurt. Klassejustitie? Nee, daar geloof ik niet in. Of je nu in een Mercedes rijdt of op een fiets. Fout is fout". Kunnen de sociale diensten begrip opbrengen voor mensen die misbruik maken van de voor zieningen? Directeur Spannenmaker van de sociale dienst in Alphen: "Als iemand zijn luxe wil vergroten met geld dat hem niet toekomt, dan kan ik daar geen greintje be grip voor opbrengen. Doet hij dat omdat hij honger heeft, ja, dan kan ik dat billijken. Kijk, ik heb in de oorlog het gappen van aardappels meegemaakt. Die mensen kregen niet de kogel. Heeft iemand nu een aardappel op zijn bord en steelt hij daar ook nog eens bij, dan keur ik dat af. Ik weet best dat het moeten le ven van een uitkering bepaald geen vetpot is. Bedenk wel dat de werkers die uitkering moeten opbrengen. Op de een of andere manier moet daar een evenwicht tussen worden gevonden. Dat is nu net het grote knelpunt". Grote zaken Wat er ervan waar: gaan de so ciaal-rechercheurs alleen maar achter grote zaken aan? "Nadrukkelijk nee", reageert Jan Kleyne. "Praat je over frau de, dan heb je het over mensen die heel bewust een inkomen hebben naast hun uitkering. Ze verzwijgen dat voor de dienst. Maar er zijn situatie waarin je wat mag bijverdienen. De bij standswet geeft die mogelijk heid. We moeten hier wel priori teiten stellen. Het is onmogelijk om achter alle zaken aan te gaan. Zaken met een grote kans op succes komen het eerst in aan merking om te worden aange pakt". Spannenmaker voegt eraan toe: "Eigenlijk weten wij nooit hoe groot een zaak is. Wanneer wij vermoeden dat een bijstands moeder fraudeert, krijgt zij ook de rechtercheur achter zich aan. Voor ons is een klant een klant. Iedere burger moet zich aan de wet houden. Dus ook de mensen die van ons een uitkering krij gen". Steunfraude. Of het ooit uit te roeien is? "Ik geloof het niet", zegt Spannenmaker. "Er zullen altijd mensen blijven die kans zien om misbruik te maken van de sociale wetten. Het is onmo gelijk om een gemeenschap te creëren die niet fraudeert. Altijd zullen er mensen blijven die - alle maatregelen ten spijt - hun eigen weg gaan". Rooskleurig De Rode Khmer en zijn aanhan gers, zoals de Thais en de Chine zen, doen hun best om de militaire situatie zo rooskleurig mogelijk voor te stellen. Volgens een recen telijk communiqué van de uit drie partijen bestaande verzetsorgani satie waartoe ook de Rode Khmer behoort, biedt het feit dat nu zo veel Vietnamese troepen langs de grens tussen Thailand en Cambod ja zijn ingezet 'een gouden kans voor onze verzetsstrijders om diep er in het binnenland van Cambodja toe te slaan.' Volgens betrouwbare westerse diplomatieke bronnen is de Rode Khmer inderdaad bijna overal in Cambodja actief en beroemde de beweging zich op twee succesvolle aanvallen op de twee belangrijkste provinciale hoofdsteden in het westen van Cambodja - Battam- bang en Siem Reap. Hoe groot de verliezen waren, is niet bekendgemaakt. Maar zelfs als de Vietnamese bewering dat 5000 verzetsstrijders buiten gevecht zijn gesteld correct is, dan bestaat de Rode Khmer nog altijd uit een in drukwekkende strijdmacht van 35.000 man te velde, van wie 10.000 het gebied rond Phnom Malai ver dedigden. Prins Norodom Sihanouk, die de coalitieregering van Democratisch Cambodja leidt, heeft echter een sombere waarschuwing gedaan. De coalitie, waarvan de Rode Khmer de sterkste partij is, is er kend door de Verenigde Naties, die ieder jaar hebben opgeroepen op terugtrekking van de Vietnamese troepen uit Cambodja. 'Zij kijken ook naar het slagveld,' zei Siha nouk in Thailand toen de Vietna mezen de bases van de Rode Khmer innamen. 'En als het erop lijkt dat wij zware nederlagen lij den, als het erop lijkt dat wij onze belangrijkste bases hebben verlo ren, en als het erop lijkt dat al onze belangrijke bases zijn verplaatst uit Cambodja naar Thailand, dan ziet het er slecht voor ons uit in de Algemene Vergadering.' Hel Lavy Som, een geschoolde aan- Ek Chun, een voormalige func tionaris van de Rode Khmer die vorig jaar oktober met 598 anderen uit een kamp van de guerrillabewe ging ontsnapte, beschreef de kam pen van de Rode Khmer weliswaar niet als de oorden des doods uit de jaren 1975-1978, maar toch als vreugdeloze plaatsen met een har de discipline, waarvan de bewo ners werden gekoeionneerd en geen enkele informatie kregen be halve over de orders en het beleid van de Rode Khmer. Hij vertelde dat hij geen enkel contact mocht onderhouden, zelfs niet per brief, met zijn ouders, die in een kamp zaten van het KPNLF. In tegenstelling tot de propaganda is de Rode Khmer nog steeds scherp gekant tegen het Boeddhis me en andere religies. De Rode Khmer heeft wel een Boeddhistische tempel neergezet in het modeldorp Phum Thmei. dat door de Vietnamezen is ver overd. 'Dat was een farce,' zei Ek Chun. 'De tempel was alleen ge bouwd om aan buitenlandse jour nalisten te laten zien.' Prins Norodom Sihanouk. (archieffoto ANP) Het bureau van de pauselijke vertegenwoordiger in Den Haag ontkent in een gistermiddag uit gegeven communiqué, dat de heer Klaas Beuker, voorzitter van de (conservatieve) Titus Brandsma-Stichting, tijdens zijn laatste verblijf in Rome door de paus in privé-audiëntie zou zijn ontvangen. De nuntiatuur zo heet de zetel van de pauselijke- vertegenwoordiger - kwam met dit bericht 'om verdere misver standen te voorkomen'. "De heer Beuker was aanwezig op de algemene audiëntie van de paus, op de eerste rij, zoals vele andere personen. Dan strookt het niet met de waarheid om te spreken over een privé-audiëntie of een persoonlijke ontmoeting van twintig minunten". De nun tiatuur liet verder weten, "dat er geen herinnering is aan andere privé-audiënties uit het verleden tussen de heer Beuker en de Hei lige Vader". Titels of benamingen als 'raad gever van Johannes Paulus II' of 'de drukst geraadpleegde advi seur van de paus' noemt het communiqué ongegtond. "Zoals overal ter wereld heeft de Heilige Vader ook in Nederland officiële organen die hem informatie ver strekken". Ook secretaris Jan Leech- burch Auwers van de Titus Brandsma-Stichting kwam gis termiddag namens voorzitter Klaas Beuker met een verkla ring. Die luidt: "Naar aanleiding van telefoongesprekken tussen mgr. Simonis, de KRO en de heer Beuker hebben wij op ver zoek van anderen besloten geen commentaar te geven voordat wij een onderhoud hebben ge had met mgr. Simonis. Dat zal di rect na aankomst in Nederland worden aangevraagd". Leechburch Auwers wilde ook geen antwoord geven op de vraag welke kardinalen, congre gaties of andere Vaticaanse orga nen hij met Klaas Beuker giste ren nog zou bezoeken. "Wij moe ten nu verder alles maar met de mantel der liefde bedekken", zei hij alleen. "Want dat is toch het grote gebod waaraan christenen zich moeten houden". Wel gaf hij toe, dat er afspraken waren ge maakt in Vaticaanstad en dat die gewoon zouden worden afge werkt. Aartsbisschop Simonis komt vandaag uit Rome terug in ons land. De heren Beuker en Leech burch Auwers eveneens. Ze rei zen niet met hetzelfde vliegtuig. Steun. De dekens van het bisdom Haarlem steunen hun collega's van Den Bosch in hun afwijzing van de benoeming van mgr. J. ter Schure. In een brief zeggen de Haarlemse dekens te begrijpen, hoe hun Bossche col lega's zich door deze benoeming bedreigd voelen in het verwerke lijken van hun visie op het pasto rale beleid. "Vooral voelen wij aan, dat deze benoeming bij u overkomt als een afkeuring van het beleid dat u samen met bis schop Bluyssen hebt gevoerd". Het vaste voornemen van de dekens in Den Bosch om op het door Bluyssen uitgezette spoor verder te gaan heeft de volle in stemming van de Haarlemse de kens. Wel voegen zij daaraan toe, dat moet worden geprobeerd de dreigende splitsing tussen twee vormen van kerk-zijn te voorko men. De dekens van Haarlem willen hierover met hun Bossche collega's graag overleggen. Zonde In zijn Vastenbrief voert aartsbisschop Simonis een plei dooi voor terugkeer naar de oor biecht, zoals die vroeger in de Rooms-Katholieke Kerk gebrui kelijk was. De priesters, diakens en pastorale werkers vraagt hij, zijn brief onder de aandacht van de gelovigen te brengen, "ook als u deze niet geslaagd mocht vin den". Simonis knoopt aan bij de bij beltekst (Johannes 20) waarin Je zus de discipelen macht geeft de zonden al of niet te vergeven. Daaruit leidt hij af, dat Jezus Gods vergeving sacramenteel wil laten voortzetten in de vrij spraak door de gewijde en dus gevolmachtigde bedienaar. Zonde duidt ten diepste op een verbroken relatie met God. Die kan alleen door de gewijde be dienaar worden vergeven, "die dan optreedt in de persoon van Christus". "Zonde is wel een per soonlijke zaak, maar raakt altijd de gemeenschap van de kerk". "Zeker wanneer het een ernstig kwaad betreft past het niet, je achter de massa in de anonimi teit te verschuilen". Maar de zondaar moet ook per soonlijk op de knieën. "Wanneer de kerk dan ook geen algemene absolutie of vrijspraak toestaat, dan volgt zij hierin het spoor van Jezus en de apostelen". Bezoek. De Poolse kardinaal Jozef Glemp brengt op het ogen blik een tiendaags bezoek aan Engeland. De bisschoppenconfe rentie van Engeland en Wales heeft hem daartoe uitgenodigd. Omdat het vliegtuig wegens de mist zeer vertraagd aankwam, kon een misviering met de kardi naal in de kathedraal van West minster - gisteren kort na zijn aankomst gepland niet door gaan. Naakte vrouw. Volgens aartsbisschop Eugenio Sales van Rio de Janeiro (Bralizië) lijkt het carnaval in deze sted in vele op zichten op de uitspattingen in het bijbelse Sodom en Gomorra. Als voorbeeld noemde hij het ge bruik van 'de naakte vrouw'. 'Een diskwalificatie van de De kritiek van de kardinaal slaat vooral op de honderden sexfoto's die de 'sensatiepers'-de laatste dagen publiceert. De tv toont dit jaar geen 'uitdrukkelij ke sex', nadat sommige stations vorig jaar daarvoor boetes had den gekregen. Naaktscènes blij ven nu beperkt tot een klein aan tal beelden van topless-danseres sen in de carnavalsoptochten van de stad. In de komende vastentijd wil kardinaal Sales vergiffenis vra- China. Binnen afzienbare tijd zal de Raad van Christelijke Kerken in China worden omge vormd tot de Verenigde Protes tantse Kerk. Dan zal er geen on derscheid meer worden gemaakt tussen lutheranen, baptisten en hervormden. Deze mededeling kwam van bisschop Eduard Lohse van de regionale Lutherse Kerk in Han nover. Hij stond aan het hoofd van een zestien leden tellende delegatie, die een studiereis door China heeft gemaakt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11