Veel meer export naar Zuid-Afrika Milieudefensie: scharrelei komt gewoon uit legbatterij Vliegende start Netherlines Oorlogseconomie: braakliggend terrein -leasing? Hal Zwaardere sancties overwogen Bierschandaal in Beieren bom onder Reinheitsgebot Dollar verder omhoog na verklaring Volcker Olivetti verwerft belangen in Acorn Britse mijnwerkersbond wil verder met staking DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 MÜNCHEN/NEURENBERG (DPA) - Het zal voor West-Duits- land een stuk moeilijker worden nog langer buitenlandse bieren te weren op grond van het zogenoem de Reinheitsgebot, een eeuwenou de verordening die strenge voor schriften bevat inzake de toegesta ne ingrediënten van bier. Gisteren werd namelijk bekend dat uitgere kend in Beieren, waar de verorde ning in 1516 werd afgekondigd, brouwerijen zijn betrapt op het toevoegen van de schadelijke con serveringsmiddelen monochloora- zijnzuur en monobroomazijnzuur. STOCKHOLM (DPA/GPD) - Ook in Nederland worden initiatieven ondernomen om de dat andere keer wat minder, maar in de regel ging het om forse hoe veelheden", aldus het laborato rium. Vooral bij bier voor de ex port werd niet zo nauw gekeken. Het gebruik van de genoemde conserveermiddelen is bij de West- duitse levensmiddelenwetgeving verboden. Het staat vast dat de stoffen schadelijk voor de gezond heid zijn. Monochloorazijnzuur In twee gevallen is a} een procedu re op gang gebracht. Twee andere brouwerijen staan onder ernstige verdenking. Het Reinheitsgebot bepaalt dat bij de bereiding van bier uitslui tend gebruik mag worden gemaakt van water, gist, hop en mout. De verordening vormt al geruime tijd een bron van conflict tussen West- Duitsland en de Europese Com- De Westduitsers hebben Het laboratorium van het Beier- ;e ministerie van volksgezondheid n Erlangen heeft vastgesteld dat werd in de eerste wereldoorlog als steeds bij hoog en bij laag volge- economische sancties tegen Zuid-Afrika te versterken. Dat heeft de Zweedse minister één abuuènr°d "Teei"'tMtfrnogal Hellström gisteren gezegd. De export van Nederlandse produkten naar Zuid-Afrika is kwistig is geweest met het'toevoe- vorig jaar aanzienlijk gestegen. chemisch wapen gehanteerd. De bevindingen van het laboratorium in Erlangen zijn voor de gerechte lijke autoriteiten in Beieren aanlei ding geweest voor een onderzoek. houden dat zij buitenlandse bieren die andere ingrediënten bevatten uitsluitend weren uit zorg voor de volksgezondheid. Volgens de Eu ropese Commissie gaat het echter Hoewel de roep om i sche boycot van Zuid-Afrika dage lijks gehoord kan worden, tonen de laatste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek aan dat de waarde van de totale export tus sen de 900 miljoen en een miljard gulden bedroeg. De belangrijkste exportproduk- ten zijn chemische produkten, ma chines en vervoermaterieel. De be langrijkste reden van de grotere Nederlandse export naar Zuid- Afrika moet worden gezocht in de geringe inflatie in Nederland, die andere landen duurder heeft ge maakt. Nederland importeerde vo rig jaar ook weer meer Zuidafri- kaanse produkten. Het totaal wordt door het CBS geschat op een kleine 500 miljoen gulden. Ook Zweden heeft haar uitvoer naar Zuid-Afrika vorig jaar ver dubbeld. Gisteren namen de Zwe den echter met grote meerderheid een wet aan die zeker voor een da ling zal zorgen. De wet verbiedt na melijk bedrijven om leningen aan Zuid-Afrika of staatsinstellingen te verstrekken of deze kredietgaran ties te geven. Wanneer de wet in april van kracht wordt, zullen bedrijven geen Zweeds eigendom meer mo gen overdragen aan dochteronder- Zweden "dumpt' klompen in EG BRUSSEL (ANP) - De EG-com- missie in Brussel heeft een onder zoek geopend naar het dumpen van Zweedse klompen op de Euro pese markt. Dat is gebeurd na een klacht die werd ingediend door de Europese Federatie van de Schoe nenindustrie. Het gaat om klom pen met een houten zool en een le deren bovenstuk. De Federatie heeft aanwijzingen dat de Zweedse klompen hier verkocht worden te gen een prijs die ligt beneden de produktieprijs in Zweden. Volgens de Federatie was in 1983 al 62,2 procent van de Europese klompenmarkt in handen van de Zweden. De prijzen waarvoor die Zweedse klompen worden ver kocht liggen 54 tot 72 procent lager dan de prijzen die de Europese producenten rekenen. Pe EG-pro- duktie van de klompen is gedaald van 2,2 miljoen paar in 1981 tot 1,3 miljoen paar in 1983. Audatex Akzo Systems in Dueren en Au datex Deutschland in Minden gaan elk voor de helft deelnemen in een nieuwe gezamenlijke onderne ming, Audatex Systems, zo heeft Akzo gisteren meegedeeld. De twee bedrijven werkten al samen op de Duitse markt. Audatex is een automatiseringssysteem waarmee autoschade kan worden vastge steld. In de centrale computer in Min den zijn gegevens opgeslagen over auto-onderdelen en alle mogelijke reparatietijden per onderdeel van 30 automerken, 1800 types en 4000 uitvoeringen. Via een landelijk ge spreid terminal-netwerk kunnen deze gegevens worden opgevraagd voor het vervaardigen van een ge detailleerd autoschade-calculatie rapport. Spaarverschil Het spaarverschil, het verschil tussen de inleggingen van en te rugbetalingen aan spaarders op spaarrekeningen en spaarbank boekjes, was vorig jaar positief. Het bedroeg 0,9 miljard gulden. In 1983 was er nog sprake1 nemingen in Zuid-Afrika of Nami bië, noch lease-contracten voor be- drijfsianstallaties, fabrieks- en an dere uitrusting alsmede voertuigen mogen sluiten. Daarnaast mogen geen voertui gen of computerapparatuur aan politie en leger in Zuid-Afrika meer worden verkocht. Wapenle veranties aan Zuid-Afrika had Zweden al verboden. Bedrijven dienen bovendien gegevens be schikbaar te stellen over lonen en andere sociale en arbeidsvoor waarden van personeel in Zuid- Afrika. Met Noorwegen en Dene marken zal worden nagegaan op de gezamenlijke luchtvaartmaat schappij SAS vluchten op Johan nesburg moet staken. De Zweedse minister van han del, Mats Hellström, verklaarde dat Nederland, de VS én Noorwegen eraan denken tot een soortgelijke wetgeving te komen. Hij zei dat de Zweedse wetgeving als model zou kunnen dienen voor versterking van internationale economische sancties tegen Zuid-Afrika. Zuidafrikaanse deskunidgen hebben inmiddels voorspeld dat er in Nederland zeker 45.000 arbeids plaatsen verloren zullen gaan wan neer het zou komen tot een totale verbreking van de Nederlandse za kenrelatie met Zuid-Afrika. AMSTERDAM (ANP) - De koers van de Amerikaanse dollar is giste ren en vandaag verder gestegen, nadat de president van de centrale banken in de VS, Paul Volcker, verklaarde weinig mogelijkheden te zien om in te grijpen. Op de wisselmarkt in Amster dam werd vanmorgen een koers van bijna 3,68 gulden genoteerd. De banken vragen donderdag 3,8£ gulden voor een dollar en betalen er bij aankoop 3,70 gulden voor. Opk op de andere Europese valuta markten steeg de dollarkoers ver- dep. ke interventie om de stijging van de dollarkoers tot staan te brengen geen effect hebben en zal daardoor de positie van de Amerikaanse munteenheid misschien zelfs nog worden versterkt. De Amerikaanse minister van financiën, James Ba ker, verklaarde vorige week dat de VS deze maand op de valutamark ten dollars hebben verkocht, maar volgens Volcker was deze inter ventie zeer beperkt van omvang. Valutahandelaren zagen in de opmerkingen van Volcker een te ken dat er geen belangrijke wijzi ging komt in het Amerikaanse Volcker zei gisteren tegenover standpunt dat de ontwikkeling de bankcom missie van de Senaat dat de Amerikaanse regering naar zijn mening wel bereid moet zijn in te grijpen op de wisselmarkten als dat zinvol zou zijn, maar hij voegde er aan toe dat de mogelijkheden daarvoor beperkt zijn. Volgens Volcker zal omvangrij- de wisselkoersen aan de markt krachten moet worden overgela ten. De stijging van de dollarkoers ging dan ook onverminderd door. Volcker verklaarde gisteren ver der, dat de centrale banken in de Verenigde Staten, samen de „Fed" genoemd, voor dit jaar streeft naar een groei van de geldomloop met vier a zeven procent. Dit betekent dat wordt vastgehouden aan de in juli van het afgelopen jaar genoem de doelstelling. Volcker zei dat daarmee een eco nomische groei mogelijk is van tussen de 3,5 en vier procent, ter- wijlde tegelijkertijd de inflatie be perkt zal blijven tot eenzelfde per centage. De bankpresident ver klaarde dat de Fed heeft besloten de komende periode iets voorzich tiger te zijn met het pompen van geld in de economie dan in de laat ste maanden van 1984. Een tijdelijke versoepeling van het monetaire beleid leidde toen tot een daling van de rente en een opleving van de economische groei na een inzinking in het derde kwar taal. In de laatste maanden van 1984 is het Amerikaanse disconto tweemaal verlaagd. r de kippen niet, maar de handelaren wel kunnen scharrelen. AMSTERDAM (ANP) - Jaarlijks gaan tientallen miljoenen batterij eieren als scharreleieren over de toonbank, ondanks het keurmerk op de verpakking dat een waar borg is voor echte scharreleieren. Dat zegt de vereniging Milieude fensie, die schat dat negentig pro cent van de eierhandelaren wel eens de hand licht met de regels voor scharreleieren, die in de win kel drie tot vijf cent duurder zijn dan 'gewone' eieren. Milieudefensie denkt dat de (te) grote vraag en het gestunt van su permarkten oorzaak zijn van het gescharrel met de eieren. De han delaren zien zich dan gedwongen bij legbatterijen grote hoeveelhe- landbouw en visserij is de zwendel volgens Milieudefensie op het spoor gekomen nadat inspecteurs van die dienst zich erover hadden verbaasd dat de stichting Scharre- leierencontrole nooit klachten had over de naleving van de regels voor de handel in scharreleieren. De stichting is door het bedrijfsleven zelf opgericht en bestaat volgens de milieuorganisatie bijna geheel uit controleurs met financiële be langen in de handel. Daarin zijn producenten, handelaren en die- renbeschermingsorganisaties ver tegenwoordigd. De zwendel zou bovendien ver gemakkelijkt worden doordat er geen verschil in kwaliteit bestaat tussen scharreleieren Het ministerie van landbouw en visserij bevestigt dat er sprake is van een onderzoek, dat administra tief „zeer ingewikkeld" is omdat de inspecteurs aan een ei niet kunnen zien of het uit een legbatterij of uit een scharrelhok afkomstig is. Na dere gegevens zijn door het minis terie niet verstrekt. om een ordinaire protectionisti sche maatregel die in strijd is met de vrijhandelsbepalingen van de EG. De commissie heeft in juli van het afgelopen jaar een procedure tegen de Bondsrepubliek aange spannen bij het Hof van Justitie van de Europese Gemeenschap pen in Luxemburg. Dat leidde in West-Duitsland alom tot veront waardiging over de mogelijkheid dat de bevolking zou worden blootgesteld aan de gevaren van de „chemische" bieren uit vreemde landen. De affaire rond de Beierse brouwerijen lijkt er op zijn minst toe te zullen leiden dat de Duitsers wat minder hoog van de toren zul len blazen over de zuiverheid van hun bier. Grote buitenlandse brou werijen, zoals Heineken, zullen on getwijfeld met voldoening kennis nemen van het schandaal. IVREA/LEIDEN (Reuter) - Het Ita liaanse kantoorautomatiserings- en computerconcern Olivetti heeft een belang van 49,3 procent ver worven in Acorn Computer, de in moeilijkheden verkerende Britse fabrikant van kleine compu ters. Dat heeft de vice-president Olivetti, Elserino Piol, bekend gemaakt. Zowel Olivetti als Acorn hebben een vestiging in Leiden. Olivetti voert de verwerving uit door een vergroting van het aande lenkapitaal van Acorn met 12,1 miljoen pond sterling door middel een emissie op de Londense ef fectenbeurs. Olivetti zal daarop 10,39 miljoen pond inschrij- n het publiek voor de rest. Acorn is op de markt voor micro computers bekend geworden door haar BBC Micro die op tachtig pro cent van de Britse scholen in ge bruik is. De kerstverkopen waren teleurstellend en zij heeft zich nog niet geheel hersteld van de misluk king op de Amerikaanse markt. Acorn heeft zich daar met een ver lies van zes miljoen pond van te ruggetrokken. De onderneming heeft onlangs een nieuwe serie zakelijke compu ters voor de nog grotendeels on ontgonnen Europese markt geïn troduceerd. Olivetti ziet daar wel wat in en heeft groot vertrouwen in de onderzoekers van Acorn. Vol gens Piol kan Acorn met de steun van Olivetti haar positie op de Brit se markt consolideren en haar kun nen op wereldniveau ten toon spreiden. r de consument vinden. SCHIPHOL (GPD) - De Nederlandse luchtvaartmaat schappij Netherlines, die sinds be gin januari van Schiphol vluchten uitvoert op Groningen en Luxem burg, lijkt haar bestaansrecht al te bewijzen. De maatschappij ver voerde de afgelopen anderhalve maand 350 procent meer reizigers dan Netherlines zelf had verwacht. Als startende maatschappij had Netherlines een gemiddelde bezet ting van twee tot drie stoelen ver wacht. De afgelopen weken is de achttien stoelen tellende Jet- stream-31 van de maatschappij, ge middeld gevuld met zeven passa giers. Een gemiddelde bezetting van 60 tot 65 procent is goed in de luchtvaart voor een gevestigde maatschappij. De huidige bezet- Journalisten: korter werken AMSTERDAM (ANP) - Dagblad- (wao) het loon blijven aanvullen tot gatief spaarverschil, namelijk 4,6 journalisten gaan per 1 september honderd procent. niljard gulden. Dat blijkt uit recente publicatie van het Centraal Bureau voor de Statistiek. vijf procent korter werken. Zij krij gen per jaar dertien vrij op te ne- vakantiedagen erbij en leve- Orders In januari is deorderontvangst by de industrie enigszins toegeno men. Bij de goederen-industrie die halffabrikaten levert is zelfs sprake van een flinke toename. De ont wikkeling van de orderontvangst uit het binnenland blijft achter bij die uit het buitenland. Dit blijkt uit de maandelijkse coiyunctuurtest van het Centraal Bureau voor de Statistiek. De uitkomsten van de enquête in de aardolie-industrie en in de voedings- en genotmiddelen industrie zijn hierin nog niet ver werkt. hun prijscompensatie in. De ging van Journalisten (NVJ) zijn vrijkomende arbeidstijd zal geheel dat gisteren in principe overeenge- ting noemt Netherlines „heel hoog hierbij met de vijftig stoelen tellen- beginnende maatschap- de F-50 geen kans. Netherlines kreeg in juli vorig jaar toestemming om met vliegtui gen (met een maximum capaciteit van dertig stoelen) diensten uit te voeren vanaf Schiphol naar Lu xemburg, Straatsburg, East-Mid- lands, Groningen en Enschede. Vanaf Rotterdam-Zestienhoven mag de maatschappij vliegen naar Hamburg, Liverpool en Londen- Gatwick. Als de nieuwe toestellen zijn afgeleverd, zullen de huidige diensten op Groningen en Luxem burg met (sommige van) deze be stemmingen worden uitgebreid. De lijndienst op Groningen heeft inmiddels al echt de aard van een "feederline": de reizigers vanuit Groningen worden „aangevoerd" op Schiphol en reizen door naar Amerika, Verre Oosten en tal van andere bestemmingen. py Netherlines vliegt momenteel met één toestel dat is gehuurd van British Aerospace. Op 8, 15 en 25 maart en in mei worden achtereen volgens de vier Jetstream-31 toe stellen afgeleverd die Netherlines bij British Aerospace heeft ge kocht. Volgens een woordvoerster van Netherlines wordt momenteel den (goedkope) eieren te kopen die een legbattery zegt Milieudefen- vervolgens als scharreleieren hun sie- Het verschil is alleen terug te voeren op de produktiewyze. Kip pen die scharreleieren leggen, heb ben meer leefruimte dan hun lotge noten in een fabriek. Volgens de milieu vrienden komt 25 procent van alle verkochte eie ren in Nederland van de scharrel kip. Die eieren zijn duurder dan batterij-exemplaren. In 1984 zijn er voor de binnenlandse particuliere consumptie volgerts het produkt- schap voor Pluimvee en Eieren drie miljard eieren gelegd. Bij ge scharrel met enkele tientallen mil joenen eieren uit de legbatterijen gaat het dus om hooguit enkele procenten. een studie gemaakt om, misschien dit jaar nog, ook grotere toestellen aan te schaffen met een capaciteit dertig stoelen. Fokker maakt LONDEN (GPD) üet bestuur van de vakbond van de Britse mijnwer kers, de NUM, heeft gisteravond nieuwe voorstellen verworpen om te komen tot bindende onderhandelingen over beëindiging van de nu al bijna een jaar durende staking in de kolenmijnen. De afwijzing kwam als een bittere teleurstelling voor Norman Willis, de secretaris-generaal van de overkoepelende vakcentrale TUC, die de afge lopen dagen tal van langdurige besprekingen heeft gehouden met onder andere premier Thatcher, minister Walker (energie) en Ian McGregor, de baas van de Nationale Kolenraad (NCB). Het resultaat van al deze, goeddeels geheime besprekingen legde hij gisteren voor aan het bestuur van de NUM, dat maar enkele uren nodig had om het pakket voorstellen te verwerpen. Andermaal waren de crucia le plannen van de NCB om verliesgevende mijnen te sluiten het breek punt. De staking gaat daarom onverminderd door, al is nu 46,5 procent van de mijnwerkers weer aan het werk en zijn er geluiden uit ook tot dusver met de bond loyale regio's als Zuid-Wales en Yorkshire, die erop wijzen dat meer en meer stakers er nu echt genoeg van beginnen te krijgen. Vandaag vergaderen de 134 gedelegeerden van de NUM, mannen die in voortdurend contact staan met de mijnwerkers zelf. Deze vergadering zal beslissend zijn voor de vraag of de staking kan doorgaan, zoals het be stuur nu zeker zal adviseren. onderhandelingsdelegaties de Nederlandse Dagbladpers (NDP) en de Nederlandse Vereni- ROTTERDAM (ANP) - De on derhandelingen over de haven cao zijn gisteren in Rotterdam na een incident door de werkgevers geschorst. Vlak na het begin van de vergadering drongen onge veer 25 leden van het actiecomité „Steun de Britse mijnwerkers" met spandoeken de zaal in de ha ven- en vervoersschool Jan Backx binnen. Zij eisten van de havenwerkge- vers de toezegging dat zij de Brit se mijnwerkersstaking met hon derdduizend gulden per maand zullen steunen, „om het bloed geld goed te maken dat de Rot terdamse havenbedrijven aan de extra overslag van kolen naar Actie in haven voor mijnstakers Engeland hebben verdiend". Toen die toezegging uitbleef strooiden de demonstranten een plastic zak met kolengruis uit over de onderhandelingstafel. De werkgevers, die woedend zijn over de ordeverstoring, lie ten na een schorsing weten het niet zinvol te vinden de vergade ring voort te zetten. Volgens woordvoerder Zeebregts worden de onderhandelingen nu op 5 maart voortgezet. De Vervoers- bond FNV vindt op haar beurt dat de werkgevers zwaar over dreven hebben gereageerd op de „ludieke actie". De bond wijst er op, dat door de houding van de werkgevers de onzekerheid over het tot 100 procent aanvullen van het zie kengeld blijft bestaan. Ook zijn de werkgevers kennelijk bang om kleur te bekennen over de andere cao-eisen, zoals arbeids tijdverkorting, herbezetting van hierdoor vrijgekomen banen en het voortzetten van het systeem van prijscompensatie, aldus de bond. Werkloosheid jeugd omlaag DEN HAAG (ANP) - In tegenstel ling tot de totale werkloosheid is de jeugdwerkloosheid (tot en met 22 jaar) in januari gedaald en wel met 7.400. De jeugdwerkloosheid ligt nu op 224.800 ofwel 28 procent Apparaten- en ketelfabriek AKF van het totaal aantal werklozen, de Nederlandse Stikstof- Eind december lag dat percentage op 29. De jeugdwerkloosheid on- Salpeterzuur heeft maatschappij NSM een pakket ders ontvangen ter waarde van meer dan f9 miljoen. Het betreft orders voor ontwerp, fabrikage en levering van apparaten, bestemd voor de bouw van een nieuwe sal- peterzuurfabriek van NSM der mannen maakte in januari 22 procent uit van het totaal aantal mannelijke werklozen, bij de vrou wen was dat percentage 41, zo blijkt uit het maandverslag van So ciale Zaken. De totale werkloos- komen. Het akkoord zal binnen kort worden voorgelegd aan de le den van deze organisaties. De 75 tijdelijke arbeidsplaatsen van kennismakers in de journalis tiek, op grond van de cao 1983- 1984, zullen structureel in de redac tionele sterkte van de dagbladen worden opgenomen. Ook komen er met ingang van 1 juli dit jaar voor jonge journalisten die geen baan hebben weer 75 nieuwe ken nismakingscontracten voor een jaar. Ook zij zullen in de loop van 1986 in de redactionele sterkte worden opgenomen. De delegaties hebben afgespro ken over verdere verkorting van de arbeidsduur in de komende jaren te zullen overleggen. In nauwe sa menhang daarmee zal worden na gegaan, of ook in 1986 en 1987 kan worden overgegaan tot jaarlyks 75 kennismakingscontracten Tinbergen pleit voor onderzoek naar prijs bewapening DEN HAAG (ANP) - Economen moeten hun onderzoekterrein uitbreiden met oorlogsvoe ring en oorlogsvoorbereiding. De economie houdt zich bezig met het welzijn van de mens. Het menselijk welzijn wordt aangetast door oorlog. Oorlog is zo slecht voor het menselijk welzijn dat ook economen daar niet aan voor bij mogen gaan. Nu er steeds meer gemilitari seerd, wordt geldt dat des te meer. NoBelprijswinaar prof.dr. J. Tinbergen schrijft dit in Economische Statistische Be richten (ESB), het vakblad van economen. Volgens Tinbergen hebben economen oorlog altijd gezien als iets dat buiten hun vak stond. Maar oorlog hoort wel in de economie thuis vanwege de invloed op het welzijn van de mens en omdat oorlog veel geld kost. Bewape ning opvoeren is een voorbeeld van onecono misch te werk gaan omdat je dan minder ande re dingen kunt doen. Een slechte aanwending van het geld derhalve, aldus Tinbergen. De schrijver brengt een onderscheid aan tus sen analytische en politieke economie. De eer ste moet verklaren waarom oorlog wordt ge voerd en of er een bepaalde omvang van oor logsvoorbereiding plaatsheeft (hoogte van de fensiebegroting). De politieke economie on derzoekt welke omvang van het oorlogsver- schijnsel optimaal is. Tinbergen noemt als voorlopige conclusie dat de verwezelijking van een optimale omvang van de militaire sec-> tor, namelijk een zeer veel kleinëïe omvang, kan worden nagestreefd door het afsluiten van verdragen tussen de grote mogendheden, in hoofdzaak Rusland en Amerika. Tinbergen zegt benieuwd te zijn of zyn boodschap aankomt bij economen. Hij ver wacht veel kritiek. „Men heeft nu eenmaal de neiging een nieuwe indeling in het weten schappelijk denken tegen te houden", aldus de 82-jarige econoom. Hy wijst er op dat uit breiding van het economisch onderzoekveld niets nieuws is: de economie is recent nog nieuwe schaarsten als zuivere lucht en water gaan bestuderen. ADVERTENTIE Sluiskil. De levering zal in de heid lag zoals bekend eind januari herfst van 1985 plaatsvinden. Met op 804.204, een stijging ten opzich- de fabrikage zijn voor AKF ruim 40 te manjaren gemoeid. AKF heeft 155 medewerkers in dienst. december met 7.700. Daar mee is 16,5 procent van de beroeps bevolking werkloos. T Kamsteeg Auto Lease B J 01720-21521 VW POLO VAN v.3 399.- AUDI 100 v Kamsteeg heeft vestigingen in: Oegstgeest, Voorschoten. Leiderdorp. Katwijk. Lisse. Hillegom en Alphen a/d Rijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9