Peres wil met Hoessein praten Rel rond Belgrano nergens voor nodig 'Geen grote Midden-Oosten-top' Spaanse jumbo vloog te laag Thatcher steunt Reagan Voorbehoedsmiddelen nu vrij in Ierland Surinaamse jacht op Guyanezen Waarom vertelde Britse regering niet gewoon de waarheid? DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 ROME (AP/Rtr/AFP/UPI/DPA) - De Israëlische premier Shimon Peres heeft gezegd dat hij bereid is naar Jordanië te gaan om vredesonderhandelingen te beginnen. Tegelijker tijd herhaalde hij de uitnodiging aan koning Hoessein om een bezoek te brengen aan Jeruzalem. BILBAO - Uit een voorlopige ana lyse van de vliegramp, afgelopen dinsdag bij Bilbao, blijkt dat ver ongelukte Boeing-727 te laag heeft gevlogen. De piloot, Jose Luis Pa- tino, die ruim 13.000 vlieguren op zijn naam had staan, had een mini mumhoogte aan moeten houden van 1321 meter, inplaats van de 1036 meter die hij heeft aangehou den. Diverse media speculeerden gis teren over de mogelijkheid dat Pa- tino, die de laatste tijd aan psychi sche depressies leed, op eigen ini tiatief naar een lagere hoogte ge zakt is om onder de laag hangende bewolking uit te komen en met ruim zicht de landingsmanoeuvre in te kunnen zetten. door Gerrit-Jan Hoek De 54 meter hoge zendmast van de Baskische regionale televisie, waar de Boeing van Iberia met 148 mensen aan boord tegenaan bot ste, blijkt bovendien op geen enke le manier aangegeven te zijn op de navigatiekaarten die de piloten ge bruiken. Evenmin komt de 1026 meter hoge berg Oiz, waarop de zendmast staat opgesteld, op de navigatiekaarten voor, zo heeft een woordvoerder van de Spaanse pi- lotenvakbond SEPLA gemeld. In afwachting van de publikatie van de informatie van de banden van de zgn. zwarte doos, waarop de technische gegevens van de veron gelukte Boeing en de gesprekken met de verkeerstoren van Sondica geregistreerd staan, gist men nog steeds naar de oorzaken van de vliegramp. Intussen is een storm van protest gerezen tegen de chaotische tafere len bij de reddingsoperatie, die pas gisteravond werd afgesloten. In de Spaanse pers werden de weinig verheffende ruzies, fricties en inci denten tussen de eenheden van de Guardia Civil, de Spaanse BB en de Baskische autonome politie breeduit gemeten. Gisteravond waren 77 van de 148 slachtoffer geï dentificeerd. De identificatie van de overige stoffelijke overschotten zal, vanwege de ernstige vermin kingen, waarschijnlijk nog maan den duren. Op een persconferentie voor zijn vertek naar Roemenië kleineerde Peres het belang van het Ameri kaans-Russische overleg inzake het Midden-Oosten en wees hij het voorstel voor een internationale bronnen in Tel Aviv werden de twee „terroristen" doodgeschoten toen zij probeerden te vluchten. De Israëliërs vielen het dorp Bazu- riyeh binnen om mensen op te spo- die aanslagen op Israëlische vredesonderhandelingen waarbij eenheden beraamden of hadden de Russen betrokken zouden zijn uitgevoerd, zo werd uit de bronnen af. in Tel Aviv vernomen. Buiten Ba- *Wy zijn tegen de internationale turiyeh werden eerder deze week conferentie. Wij willen geen verto- twee bomaanslagen gepleegd ning, maar een dialoog,' zo zei Pe- waarbij twee Israëliërs omkwa- res. Ook de op de persconferentie men. aanwezige Italiaanse premier Bet- tino Craxi ondersteunde het idee van directe onderhandelingen als de beste manier om vrede te krij gen in dit gebied. 'Ik ben bereid naar Amman te gaan. Ik ben er zeker van dat de WASHINGTON - De Britse pre- sprekingen over wapens, terroris- mier Margaret Thatcher heeft gis- me en de economie. Zij beklem- teren in de Amerikaanse hoofdstadtoonde bij herhaling dat zy en de verklaard 'voorzichtig optimis- Amerikaanse president over de meeste dingen hetzelfde denken, „hoewel strategie en tactiek op sommige punten kunnen verschil len". Thatcher heeft dan ook na drukkelijk gepleit voor verder on derzoek naar een verdediging te gen raketten in de ruimte en meer in het algemeen het handhaven en opbouwen van een sterke defensie. tisch' te zijn over de pitkomst het Amerikaans-Russische wapen een toespraak tot het Congres Amerikanen (voornamelijk die van Ierse afkomst) opgeroepen geen geld te zenden naar de IRA in Ier land: „Zij terroriseren hun eigen gemeenschappen. Zij zijn de vijan den van democratie en ook van vriiheid" Met Reagan voerde Thatcher be- Thatcher, die het Congres een buste van oorlogsleider Winston Churchill cadeau gaf, heeft weinig nieuws gezegd. Haar komst was voor Reagan nuttig vanwege haar pleidooi voor zijn defensiepro gramma, dat volgens de begroting uitgaven vergt die het Congres sterk wil beknotten. Tussen de besprekingen door vonden president Reagan en premier That- iff? cher gisteren tijd voor een wandeling met Reagans hond Lucky. PARAMARIBO (GPD) - Volgens pater S. Mulder v is-katholieke gemeente in Paramaribo zijn achterlaten en hun geld afgeven. Vaak plunderen de - soldaten zelf de woningen, die open en bloot worden gen de uitdrukkelijke LONDEN - De Ierse Dail (Tweede Kamer) heeft gisteravond met 83 stemmen een wet goedge- iedereen van 18 jaar en ouder mogelijk maakt niet- medische voorbehoedsmiddelen als condooms te kopen. Het was een historische beslis sing, want de Dail heeft zich daar mee voor de eerste keer sinds Ier- lands onafhankelijkheid (1922) te- Israeliërs het eoed vinden dat ko- de rooms-katholieke gemeente in Paramaribo zijn er Udie",£e11 wu.iii.gcn, u.c uFc rürre Hoessein naar Jeruzalem de afgelopen twee maanden bij de actie „Schoon achtergelaten", zo verklaarde pater Mulder. Talloze nuiR xioessem naar jeruzaiem r - Jmoeten zich de vrypostigheden laten welge- hart heeft^zefperesWHeUs de S" ne^G^I^ vallen van de müitaire poUtie en er z«n twee Peres^voorsteft XTSSM onmenselijke transportsysteem is het do- gaan hoewel hii wel geregeld ko- maribo zijn geverifieerd. De Guyanese ambassadeur dental inmiddels gestegen tot negen. In Nickenewor- ning' Hossein uitenodfgd heeft in Paramaribo, Jones, heeft zijn bezorgdheid geuit by den de Guyanezen met tweehonderd tot driehonderd vüor eesnrekkenhf Israël de Surinaamse minister van buitenlandse zaken Wim personen tegelijk opgesloten in een loods, zonder door Henk Dam r gesprekken in Israël. Ook dé voormalige oremier Be- Udenhout, over de manier waarop naar schatting drie- voedsel of sanitaire voorzieningen. Omdat t. n heeft vïoêrergeregdTt Mi te- duizend Guyanezen door de militaire politie Surina- twee veerboten per dag varen naar Spnngf.elds Hoge functionarissen kerk hebben de afgelopen meerderheid in de Dail vóór de wet, die al vanaf volgende maand een eind maakt aan de huidige praktijk waarbij voorbehoedsmid delen slechts voor echtparen en dan nog op doktersvoorschrift ver krijgbaar zijn. De beslissing van de Dail is een belangrijke overwinning voor pre mier FitzGerald, die zijn eigen par tij Fine Gael op drie man na voor zag stemmen, daarbij gesteund door alle Dail-leden van coalitie partner Labour en enige onafhan- kelijke parlementariërs. De grootste oppositiepartij, Fian- na Fail onder leiding van Charles Haughey, stemde in zijn geheel te- gen. Deze partij toonde zich daar- de mee ook niet gevoelig voor het ar gument, dat de wet een wijdere de gin heeft vroeger gezegd dat hij be reid was naar Amman of elders te me z,Jn uitgezet. togen TarardlCingndHoheasse.n Sinds december vorig jaar houdt de militaire politie keur 's nachts worden deuren ingetrapt, mensen het huis uitgesleept en op transport gesteld naar de grens", zo zei pater Mulder. „Als ze niet snel genoeg reageren, worden ze toegetakeld en bedreigd. Dik- Craxi verklaarde op de perscon ferentie dat hij Peres tijdens diens driedaagse bezoek aan Italië inge licht heeft over zijn besprekingen met Arabische leiders eerder dit jaar en over de inhoud van een re cente brief die hij kreeg van PLO- leider Arafat. Hij zei ook dat de overeenkomst tussen koning Hoessein en Arafat over een geza menlijke strategie tegenover Israël niet ver genoeg ging om een kader te verschaffen voor vredesonder handelingen. Na afloop van het tweedaagse overleg dat de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten in Wenen over het Midden-Oosten hebben ge voerd, zijn gisteren geen medede lingen gedaan. Verwacht wordt dat president Reagan vanavond op een persconferentie wel informatie over de besprekingen zal geven. Inval in Libanon Israëlische troepen hebben giste ren een inval gedaan in een sji'i- tisch dorp in Zuid-Libanon. Vol gens militaire bronnen schoten zij twee guerrillastrijders dood. Zij hielden 200 mensen aan voor on dervraging. Volgens de militaire wijls hebben de Guyana, moeten sommigen een of twee nachten in de loods doorbrengen. In veel klachten die bij de Guyanese ambassade bin nenkomen, wordt de persoon Van Kessel als hoofd schuldige genoemd. Deze agent van de militaire poli tie is kort geleden tot hoofd van de immigratie bevor derd. Legerleider Bouterse verklaarde dat de actie „Schoon Schip" noodzakelijk was, omdat veel misda den meer dan duidelijk hun afkeer strekking heeft dan alleen de Ierse de wet laten blijken, en by die zedelijkheidswetgeving, die tot de gelegenheid onder gezegd achterlijkste in Europa behoort, dat het plicht is van katholieke par- wat te moderniseren. lementariërs de leerstellingen 1 de kerk te volgen. Bovendien werden de leden Die strekking is, dat het Ierse parlement nu getoond heeft, niet de leiband van Rome te lopen, alleen hun nachtgoed aan of den in Suriname door buitenlanders worden ge- pleegd. Hij ontkent overigens dat de militaire politie zich misdragen heeft. de Dail onder druk gezet door con- hetgeen altijd een .belangrijke i servatieve actiegroepen, die zelfs den voor de protestantse meerder- met ontvoering en in brand steken heid in Noord-Ierland is geweest dreigden, als het parlement met de om tegen alle pogingen gekant te wet akkoord zou gaan. zijn Ulster en Ierland dichter bij el- Niettemin was er een kleine kaar te brengen. ADVERTENTIE IRA-gelden De politie in de Ierse republiek en Noord-Ierland heeft gewaar schuwd dat het beslag dat is gelegd op een bankrekening van het ver boden Ierse Republikeinse Leger (IRA) wel eens tot een golf ontvoe ringen zou kunnen leiden ter com pensatie van het verlies. Op de re kening stond meer dan zes miljoen gulden. Het beslag is een grote fi nanciële klap voor de IRA. ETA-aanslag ETA-militar heeft gisteravond via een reeks telefoontjes aan Fran se persmedia de verantwoordelijk heid opgeëist van de moord op de directeur-generaal van de centrale bank in Madrid, Ricardo Tejero Magro. Bij een controlepost werd gisteren Venancio Sebastian Orca- jo gearresteerd, een lid van ETA- militar, die in december vorig jaar door Frankrijk naar Venezuela was uitgewezen. Of hij met deze aan slag van doen had is niet duidelijk. Afluisteren Een televisiedocumentaire waar in wordt beweerd dat de Britse ge heime dienst de telefoons aftapt van vakbondsleden en linkse poli tici mag niet op televisie vertoond worden. De IBA, de raad van toe zicht van de commerciële Britse te levisie, verbood de uitzending van de documentaire omdat zij in strijd zou zijn met de wet op de geheim houding. Explosieve koffer Een man met twee paspoorten en niet opgehelderde nationaliteit is de bezitter gebleken van de kof fer waarin dinsdag op het vliegveld Rhein-Main van Frankfort, 10,5 ki lo van het zeer explosieve hexo- geen werd gevonden.De ongeveer 25-jarige man reisde op paspoorten van Marokko en Oman. Nadere bij zonderheden omtrent zijn persoon en zaken zijn niet meegedeeld. Zaccaro gestraft John Zaccaro, de echtgenoot van de Democratische kandidaat voor het vice-presidentschap, is veroor deeld tot 150 uur verplichte dienst verlening aan de gemeenschap we gens betrokkenheid bij een fraudu leuze transactie in onroerend goed. LONDEN - Het Britse dagblad Fi nancial Times maakte deze week gewag van een merkwaardig feit: in Argentinië bestaat maar heel weinig belangstelling voor de rel die in Engeland is ontstaan rond de vraag wat er precies met de Gene raal Belgrano gebeurde. Dat is inderdaad curieus. De Ge neraal Belgrano, die op 2 mei 1982 met behulp van torpedo's van de Britse onderzeeboot Conqueror naar de bodem van de Zuidatlanti- sche Oceaan werd geschoten, was tenslotte een Argentijnse kruiser. Het waren 368 Argentijnen, die daarbij hun leven verloren. De regering-Alfonsin heeft er echter weinig belang by, de massa hysterie die er in 1982 tijdens de Falklandoorlog in Argentinië heer- door Henk Dam ste te doen herleven. Dat was de tijd van de militaire junta, en de huidige Argentijnse regering wil daarmee onder geen voorwaarde in verband worden gebracht. Boven dien vindt de regering in Buenos Aires, dat alle gepraat over de Ge neraal Belgrano alleen maar afleidt van de werkelijk belangrijke vraagstukken: de soevereiniteit over de Falklandeilanden („Malvi- nas" in Argentinië) en het opheffen van de nog steeds geldende oor logszone rond de eilanden. Gedane zaken Het opmerkelijke aan de slepen de Belgrano-affaire is dat de hard ste verwijten en de grootste woede niet gericht waren op de op zich zelf bedenkelijke moraal die spreekt uit het naar de kelder schieten van een Argentijnse krui ser die zeker geen bedreiging voor de Britse oorlogsvloot betekende. Die waren gereserveerd voor wat er na de oorlogsdagen gebeurde: voor de pogingen van de regering eerst helemaal geen, en later, daar toe door de omstandigheden ge dwongen, zo weinig mogelijk ope ning van zaken te geven. De centrale vraag bij de Belgra no-affaire is steeds geweest: heeft de regering het parlement misleid? Ja, riepen woordvoerders van de Labour-partij maandag tijdens het debat in het Lagerhuis over de af faire hard. Nee, riep minister He- seltine (defensie) nog veel harder, als we dingen niet hebben willen vertellen, dan is dat omdat 's lands veiligheid in het geding was. Dooddoener Dat is een makkelijke dooddoe- Kinnock: woede. ook niet door ten einde gekomen, maar het debat van maandag heeft één ding meer dan duidelijk ge maakt: het is heel onwaarschijnlijk dat de zaak nog eens leidt tot de val van de regering. Het is niet That chers Watergate-schandaal, zoals haar vele vijanden likkebaardend hoopten. Want: Heseltine beloofde maan dag dat een speciale Lagerhuis commissie alsnog de zogenaamde „crown-jewels" mag zien, de gehei me documenten waarin precies staat wat er met de Generaal Bel grano is gebeurd. En afgezien daar van zijn de meeste aspecten aan de affaire die de regering onder zich wilde houden, nu inmiddels al pu bliek bezit geworden. Er valt met andere woorden niet veel meer te onthullen, ook niet door de onvermoeibare Labour- parlementariër Tam Dalyell, aan wiens bijna obsessioneel te noe men achterdocht en speurzin het te danken is, dat er zoiets als een Bel grano-affaire kon ontstaan. Heseltine was maandag boven dien zo handig zijn zwaarste ge schut in stelling te brengen tegen Clive Ponting, de hoge defensie ambtenaar die enkele maanden ge leden Tam Dalyell vitale documen ten in handen speelde die de om vang van de doofpot waarin de re gering de Belgrano had willen stoppen, aardig weergaven. Hij wees er onder meer op, dat het nota bene Ponting zelf was ge weest, die aanvankelijk had gead- 'viseerd niet alles naar buiten te brengen, en dat Ponting in een la tere fase geen enkel bezwaar tegen geheimhouding van weer andere feiten had geuit, terwijl hij onder tussen stiekem documenten liet uitlekken. De precedentloze manier waarop Heseltine uit de school klapte en over Pontings rol by de beraadsla gingen op het ministerie vertelde, moet ten koste zijn gegaan van de heldenstatus die de inmiddels ex- ambtenaar in de ogen van velen had gekregert. Voorliegen Die status had Ponting zich ver worven nadat hij met succes had aangevoerd dat hij de documenten over de Belgrano-affaire had laten uitlekken omdat hij dat in het be lang van de staat achtte. Dat be lang, aldus Ponting, schrijft voor dat regeringen het parlement niet mogen voorliegen, en ik vond het mijn plicht aan te tonen dat dat aan het gebeuren was. Een gerechtelijke jury steunde hem in die gedachte, ondanks het feit dat de rechter dié de zaak tegen Ponting leidde, zich uitgesproken partijdig opstelde en de jury (die per definitie onafhankelijk is) van tevoren zo ongeveer dwingend voorschreef Ponting schuldig te vinden aan overtreding van de Of ficial Secrets Act. Wel, dat is allemaal achter de rug. Het Lagerhuis heeft zijn debat gehad en zal vrijwel zeker (met uit zondering van Tam Dalyell) vinden dat het land voor belangrijker pro blemen staat. Ponting heeft zijn ontslag genomen (en grif gekre gen), en is een boek over zijn erva ringen aan het schrijven. Iedereen is gehoord, alles is wel zo'n beetje gezegd. Verder: de Falklandoorlog maakte de regering-Thatcher po pulair. Met die oorlog nog vers in het geheugen zou bijna niemand het erg hebben gevonden te moe ten vernemen dat de Britten als eerste hadden aangevallen, hoewel daar misschien geen legitieme aan leiding toe bestond. Is in de oorlog niet alles geoorloofd? En bovendien: zouden de Argen tijnen niet hetzelfde hebben ge daan, als ze daartoe de kans had den gehad? En tenslotte: zorgde het tot zinken brengen van de Bel grano er niet voor, dat geen Argen tijns oorlogsschip zich sindsdien meer op zee waagde? Kaarten op tafel Kortom, de politieke schade i Dom Men kan zich achteraf verbazen over de ronduit domme manier waarop de regering-Thatcher steeds weer heeft geprobeerd, niets of dan toch op z'n minst zo weinig mogelijk te vertellen, en daarbij steeds weer heeft moeten buigen voor de feiten zoals die dankzij onthullingen van betrok kenen en lekken a la Ponting aan het licht traden. Er zijn legio aspecten aan de Bel grano-affaire aan te wijzen waar de regering eerdere verklaringen moest bijstellen, gaandeweg wijzi gen of helemaal terugnemen. Waarom niet direct de hele waar heid verteld? Dat zou een veel makkelijker weg zijn geweest. Nie mand zou het John Nott achteraf hebben kwalijk genomen dat hy, direct na de ramp met de Belgrano, nog niet precies wist wat er was ge beurd en dus het Lagerhuis vals had voorgelicht. Alfonsin: geen hysterie, (foto AP) beperkt zyn gebleven als de Britse regering direct alle kaarten op tafel had gegooid. Waarom werd dat dan niet gedaan? Daarop zijn verschil lende antwoorden mogelijk. Het eerste is: omdat een heel belang rijk gegeven, dat nog steeds niet boven water is gekomen, moest worden verzwegen. Deze „complot-theorie" wil, dat mevrouw Thatcher opdracht gaf de Belgrano tot zinken te brengen uit angst dat een veelbelovende Peruaanse poging tot bemiddeling tussen Argentinië en Engeland zou slagen. Tam Dalyell hangt de theo rie aan, maar hij is een van de wei nigen. Alles wijst er op, dat er nog helemaal geen uitgewerkt Pe ruaans plan was op het moment dat opdracht werd gegeven de Bel grano tot zinken te brengen. Een tweede antwoord is van mi nister Heseltine. Hy zei, zoals ge zegd, maandag in het Lagerhuis dat niet alles kon worden verteld met het oog op 's lands veiligheid. Maar dat argument houdt geen steek. Immers, allerlei gegevens zijn de afgelopen maanden onder druk van onthullingen en uitgelek te documenten wél toegegeven. Men kan slechts gissen naar de werkelijke reden van zoveel ge heimzinnigheid. Britse commenta toren hebben dat met aanzienlijke ijver gedaan. Twee observaties worden daarbij het meest gedaan. De eerste is, dat de Britse regering en ambtenarij traditioneel veel ge- slotener zyn dan die in andere Wes terse landen. De tweede heeft met het karak ter van de huidige regering te ma ken. Het kabinet heeft zichzelf in toenemende mate de kroon van on feilbaarheid op het hoofd gedrukt, niet in de laatste plaats onder in vloed van premier mevrouw That cher zelf. In een dergelijke sfeer is het moeilijk toe te geven, dat men zo menselijk is, er wel eens naast te zitten.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7