Ziektegeld geeft minima problemen Geen SER-advies over wwv gevraagd Elsevier BU ONS BETAALT U Meerderheid Kamer voor kortingen Arts vervolgd wegens euthanasie vrouw (72) Koningin wist van prijs voor Brandt Corstius Meer dan 1 miljoen mensen werken zwart Toch uitkering voor bezigheidstherapeute BAS VAN OIR HEUDE N DIGRDSenD IRKSOI 1 DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 ROTTERDAM (ANP) - De recht bank in Rotterdam behandelt vol gende maand een geval van eutha nasie, dat zich heeft voorgedaan in een Rotterdams verpleegtehuis. Een 34-jarige arts moet terecht staan, omdat hij op 15 december 1983 het leven van een 72-jarige pa tiënte op haar uitdrukkelijk ver zoek heeft beëindigd. De aan kan ker lijdende vrouw was opgeno men in de Humanitas-kliniek in Rotterdam, waar de arts werkt. Officier van justitie mr. R.A.F. Gerding vervolgt de arts krachtens artikel 293 van het wetboek van strafrecht dat het iemand van het leven beroven op „diens uitdruk kelijk en ernstig verlangen" straf baar stelt. Bovendien wordt de arts DEN HAAG (GPD) - Een grote meerderheid in de Tweede Kamer is voor verlaging van sehnfte^ln Vde overlijdensakte de ziektegelduitkeringen per 1 juli van 80 naar 75 procent van het laatst verdiende loon en heeft de arts in strijd me{ de waar. naar 70 procent per 1 januari 1986. Ook krijgt het kabinet steun voor zijn plan om over de heid vermeid, dat de vrouw een na- uitkeringen sociale premies te heffen. Alleen zijn er nog wel problemen voor mensen met tuurlijke dood is gestorven, in de een minimumuitkering, die door de maatregelen tijdens ziekte beneden dat minimumin- ^f^pthente" ?e?te!d' komen dreigen te zakken. Het kabinet wil alleen gehuwde kostwinners met tijdelijke rpaatre- gelen beschermen om te voorko men dat ze bij ziekte minder krij gen dan hun minimuminkomen. Maar een meerderheid in de Ka mer vindt, dat er ook maatregelen moeten worden genomen om te voorkomen dat alleenstaanden, jongeren en gehuwde vrouwen bij ziekte minder krijgen dan het mi nimumloon. De WD is bang dat de rekening hiervan zal worden ge presenteerd bij het midden- en kleinbedrijf omdat juist deze be drijfstak veel niet-kostwinners in dienst heeft. Het PvdA-kamerlid Ter Veld zei wel voorstander te zijn van het hef fen van sociale premies over het ziektegeld, maar niet voor de voor genomen verlaging. Op een vraag van CDA-woordvoerder Weijers of de PvdA de kortingen weer onge daan zal maken zodra deze partij weer in de regering zit, antwoord de Ter Veld dat haar partij de grootste voorrang zal geven aan het herstellen van de koppeling tussen lonen en uitkeringen. Ook zal de PvdA proberen betere vooz- ieningen te treffen voor bijvoor beeld langdurig werklozen, zei zij. Zij erkende niet in staat te zijn de uitkeringsbedragen te herstellen. Wel meende ze dat het mogelijk zou moeten zijn de kortingen voor een deel ongedaan te maken. Niet-vakbondsleden Als belangrijkste argument voor de verlaging van het ziektegeld verklaarden de meeste fracties dat bestaande kortlopende uitkerin gen gelijk moeten worden getrok ken met langlopende uitkeringen. Het CDA wilde van de regering we ten of er wettelijke belemmeringen zijn waardoor het onmogelijk zou worden dat in de cao's vakbondsle den bij het ziektegeld straks wor den bevoordeeld boven niet-vak bondsleden. Uit een discussie tussen de frac ties van PvdA, CDA en WD bleek, dat er mogelijkheden zijn in de cao afspraken te maken waardoor de vakbonden met geld van derden fondsen kunnen vormen om de le den extra uitkeringen te verstrek ken. Niet-vakbondsleden zouden daarop geen aanspraak kunnen maken. De regering werd gevraagd wettelijke belemmeringen die be voordeling van vakbondsleden in de weg staan op verzoek van de so ciale partners (werkgevers en vak beweging) te verzachten. De WD'er Nijhuis vroeg de re gering om wettelijke maatregelen die ervoor moeten zorgen dat de eerste twee wachtdagen bij ziekte niet worden uitbetaald. Ter Veld wees hem erop, dat het niet uitbe talen van deze twee wachtdagen al bij wet is geregeld en dat hij door zijn vraag aan de regering blijkbaar wil ingrijpen in de onderhande lingsvrijheid van cao-partners. ABOP boos over enquête ministerie AMSTERDAM (ANP) - De Alge- mene Bond van Onderwijzend Per soneel (ABOP) is boos over een te lefonische enquête die het ministe rie van onderwijs vorige week on der hoofden van kleuter- en lagere scholen heeft gehouden. In een brief aan minister Deetman (onder wijs en wetenschappen) vraagt de bond om opheldering over de en quête waarin „achter de rug van de bonden om de leden is gevraagd of ze gevolg gaan geven aan een even tuele oproep van de bonden om de vernieuwingsactiviteiten te boy cotten". Een woordvoerder op diverse tijdstip pen uitdrukkelijk en ernstig de wens te kennen heeft gegeven, dat de arts haar leven zou beëindigen. Op 15 december 1983 gaf de arts de ernstig zieke vrouw een injectie met het middel Pavulon; kort daar op overleed zij. Pavulon is een spierverslappend middel dat tij dens operaties wordt gebruikt om spierkrampen tegen te gaan. Als het in een grote hoeveelheid wordt toegediend blokkeert het de wer king van de spieren en daardoor ook de ademhaling en de werking van het hart. Het middel werkt na ongeveer 45 seconden en na tien tot vijftien minuten treedt de dood Het geval is volgens mr. Gerding aan het licht gekomen doordat de apotheek die het middel had gele verd de zaak niet vertrouwde. Pa vulon werd vrijwel nooit aan Hu- manitas geleverd en het middel staat erom bekend dat het wel voor euthanasie wordt gebruikt. De apotheek stelde de directie van het verpleegtehuis op de hoogte en in overleg met de inspectie voor de volksgezondheid werd besloten de zaak bü Justitie aan te melden. Sinds enkele jaren worden alle euthanasie-gevallen die bij Justitie bekend zijn gewogen door de cen trale vergadering van alle procu reurs-generaal in Nederland. Daar bij worden de maatstaven gehan teerd die door de rechtbanken en de Hoge Raad in vorige euthana- sie-processen'zijn opgesteld. Vol gens mr. Gerding zijn de procu reurs-generaal tot de conclusie ge komen, dat tegen de Rotterdamse arts een vervolging moet worden ingesteld omdat hij niet zorgvuldig r DEN HAAG - Onderonsje tussen nisterie bevestigde gsiteren dat die de kamerleden Dales (PvdA, geheel vraag is gesteld. Het telefonische rechts), Brouwer (CPN, midden) en onderzoek was bedoeld om vast te Linschoten (VVD, links) tijdens het stellen hoe ver de scholen zijn met spoeddebat over de ww in de ka- hun voorbereidingen voor invoe- mer. «fotoANP» ring van de nieuwe basisschool. De onderwijsbond neemt in zijn schoolblad van deze week scherp stelling tegen „deze vreemd aan doende" enquête. Als het zo uit komt worden de bonden als de vol strekte vertegenwoordigers gezien van „het veld" en als dat niet in de kraam te pas komt worden die ver tegenwoordigers gepasseerd en de betrokkenen zelf geraadpleegd, al dus de ABOP. DEN HAAG (GPD) Premier Lubbers heeft koningin Beatrix op de hoogte gesteld van de mening van de jury dat de P.C.Hooftprijs 1984 zou moeten worden toege kend aan Hugo Brandt Corstius. In een interview met het weekblad Vrij Nederland zegt Lubbers met de koningin over de P.C.Hooftprijs te hebben gesproken, zoals hij ook oppositieleider Den Uyl op de hoogte heeft gesteld. Volgens Vrij Nederland ontving koningin Beatrix zelf ook een ex emplaar van het juryrapport, waar in de prijs aan Brandt Corstius wordt toegekend niet alleen van wege diens publicaties in boek vorm, maar ook als columnist. Juist in die hoedanigheid uitte Brandt Corstius (onder de schuil namen Jan Eter, Stoker en Piet Grijs) regelmatig kritiek op de ko ninklijke familie. Lubbers weigert in te gaan op de vraag of het ko ningshuis ook is geraadpleegd over het besluit van het k'abinet de prijs niet toe te kennen. Wel stelt hij vast dat tot zijn ver rassing drie VVD-ministers in kon- toegekend in het jaar dat de paus den stemmen met de weigering de Nederland bezoekt." Het kabinet, prijs toe te kennen. Hij had dat niet maar vooral ook Lubbers persoon verwacht. Als alle minister op het lijk, achtte deze opmerking discri standpunt hadden gestaan dat de minerend. prijs moest worden uitgereikt, dan zou Brandt Corstius hem gekregen hebben, zegt Lubbers. De premier heeft zelfs nog eens nadrukkelijk aan minister Kort hals Altes (justitie) gevraagd poli tiek overleg te voeren met de top van zijn partij en fractie om zeker te zijn, dat de WD niet op het laat ste moment anders zou reageren. Net als Korthals Altes stemden ook de WD-ministers Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en Rietkerk (binnenlandse zaken) in met de af wijzing. De WD- ministers Schoo (ontwikkelingssamenwerking) en Winsemius (VROM) waren tegen. Lubbers bevestigt verder dat de fractieleiders De Vries (CDA) en Nypels (WD) al in een vroeg sta dium van het probleem op de hoogte waren gesteld. Beiden ac cepteerden een eventueel afwij zend besluit van het kabinet. In een fractieverklaring zeiden de li beralen later overigens dat zij het besluit slechts 'respecteerden'. Het CDA bleef achter het kabinet' staan. In het interview zegt Lubbers dat het kabinet vooral is gevallen over de mededeling in het juryrap port dat het geen toeval is dat „de prijs aan Brandt Corstius wordt Pensions ontruimd! AMSTERDAM (ANP/GPD) - De Amsterdamse politie heeft gisteren op last van het ge meentebestuur acht brandge vaarlijke pensions in de bin nenstad ontruimd. In de pen sions verbleven 94 vluchtelin gen uit Sri Lanka (Tamils) en 19 Europeanen. Bij douane en Koninklijke Marechaussee bestaat het ver moeden dat de stroom Tamils, die de laatste dagen via de grens naar ons land probeert te komen, wordt geleid door men sen die er flink geld aan verdie nen. De vrees bestaat dat het aantal illegale Tamils de ko mende tijd snel zal toenemen. genoeg zou hebben gehandeld. Volgens Gerding was het een uiter mate moeilijke beslissing om tot vervolging over te gaan. „Ik ben er van overtuigd dat de arts gewe tensvol heeft gehandeld en dat hij niet zomaar de beslissing heeft ge nomen aan de wens van de patiënt te voldoen", zo verduidelijkt de of ficier. De behandeling van de zaak is vastgesteld op 6 maart, maar zal vrijwel zeker worden uitgesteld, omdat de advocaat van de arts die dag verhinderd is. Bovendien wil de raadsvrouw, L. van den Putte- laar, meer tijd om de zaak voor te bereiden. Zij overweegt een of meer getuige-deskundigen op te roepen die de rechtbank meer in zicht kunnen geven in het lijden van de betrokken patiënt. Volgens de advocaat verwijt het Openbaar Ministerie haar cliënt, dat hij bij zijn beslissing om de pa tiënt een 'zachte dood' te laten ster ven geen andere arts heeft geraad pleegd. Dit is een van de normen waaraan euthanasie moet voldoen, wil het juridisch toelaatbaar zijn. Team ingesteld voor opsporing milieudelicten DEN HAAG (ANP) - Generaal Frackers van het korps rijkspolitie heeft gisteren in Den Haag de vijf tien leden van het nieuwe milieu bijstandsteam beëdigd als onbezol digde medewerkers van het korps rijkspolitie. De ambtenaren in dienst bij de milieu-inspectie van het ministerie van milieubeheer zullen worden ingezet bij de rijks recherche voor het opsporen van milieudelicten. De leden van de milieubijstands- groep worden alleen ingeschakeld als er een concreet vermoeden be staat dat er strafbare handelingen zijn verricht. Het toezicht op de uit voering van de milieuwetgeving en de assistentie bij kleinere vormen van milieucriminaliteit blijven ta ken van de milieu-inspectie. In ernstige gevallen zal het milieubij standsteam aan de recherche van de rijkspolitie worden toegevoegd. DEN HAAG (GPD) Meer dan een miljoen mensen in ons land verdient zwart bij. Het totaal aan inkomsten dat jaarlijks niet aan de belastingen wordt opgegeven wordt geschat op 3,5 miljard gul den. Dat blijkt uit cijfers van het Centraal Bureau van de Statistiek, dat in 1983 een enquête heeft ge houden naar de omvang en aard van het zwartwerken. Meer dan de helft van de onder vraagden heeft geen antwoord ge geven aan de enquêteurs van het CBS. De uitkomsten van het on derzoek moeten dan ook met de nodige reserves worden gezien. De enquête geeft meer informatie over Schoo wil ook China helpen en Andes-landen DEN HAAG (ANP) - Minister Schoo (ontwikkelingssamenwer king) wil dat landen als China, Ka meroen, Thailand en een aantal La- tijnsamerikaanse landen in het An- des-gebied gaan profiteren van de Nederlandse ontwikkelingshulp. Dat zou moeten gebeuren via het plattelands- en het industriepro gramma van de minister, program ma's die zich ook uitstrekken tot de zogenaamde programmalanden UTRECHT (ANP) - Een bezigheidstherapeute uit Dordrecht heeft toch en -regio's waarop de Nederlandse recht op een werkloosheidsuitkering. De Centrale Raad van Beroep heeft hulp zich speciaal richt. dit bepaald omdat de vrouw in dit geval onvrijwillig werkloos zou zijn. Dat bleek gisteren uit een toe- De betrokken bedrijfsvereniging die de uitkering.had geweigerd moet nu spraak van de minister op een van de Centrale Raad 'een nadere beslissing nemen' over de aanspraken voorlichtingsdag van het Neder- van de vrouw op een ww-uitkering. lands Christelijk Werkgeversver- De arbeidsovereenkomst van de therapeute met èen verpleeghuis in bond over ontwikkelingssamen- Dordrecht werd in 1982 ontbonden na een ruzie over haar pas geboren werking. Vorig jaar is zij van ver- dochtertje. Volgens de vrouw was al voor de geboorte van het kind met schillende kanten ónder vuur ge- haar directe chef en de adjunct-directeur afgesproken, dat ze de baby nomen voor haar beslissing geen mee mocht brengen naar haar werk. Er stond zelfs al een kinderbedje enkel Latijnsamerikaans land als klaar. programmaland aan te duiden. Wat Maar toen het zover was stak de algemeen directeur er een stokje voor. China betreft zei mevrouw Schoo De therapeute mocht haar baby wel in het verpleeghuis voeden, maar het vooral te denken aan die instru- kind mocht er niet blijven. Het bleek echter onmogelijk de baby een paar menten uit het industrieprogram- keer per dag naar het verpleeghuis te laten brengen, ma die beogen kennis van Neder- Volgens de bedrijfsvereniging raakte de vrouw niet onvrijwillig werk- landse bedrijven via samenwer- loos. Zij had zich er volgens de vereniging onvoldoende van overtuigd, of king met Chinese bedrijven over te ook de directeur achter de afspraak met de chef en de adjunct-directeur dragen. stond. Minister Winsemius (VROM) on dertekende gisteren de instelling van het milieuteam. De bewinds man zei dat hiermee een belangrij ke mijlpaal in het milieubeleid is bereikt. De handhaving van het milieurecht is naar zijn mening on- de bevolkingsgroepen die makke- gisbaar voor een goede doonyer- lijk vertellen dat ze zwart bijwer- king en uitvoering van het milieu- ken: studenten, jongeren, mensen met zeer lage en mensen met hoge inkomens. De categorie mensen met een inkomen van tussen de - 1700 en 4500 gulden netto per bijstandsteam kan de milieucnmi- maand geven minder vaak dan Met de instelling van het milieu- jijstandsteam kan de milieucrimi- naliteit beter worden bestreden. Niettemin waarschuwde de minis ter voor te grote verwachtingen HIIII9 .HÜ van de opsporingsgroep. De minis- denken'dat" de'pakkans' 'vrij groot ter benadrukte dat de uit vijftien Zwartwerkers daarentegen den- medewerkers bestaande groep niet ■MgMMÉHMMM^^vvergcleken mag worden met de Fiscale Inlichtingen en Opsporings deel van "hun"ïnkó'rn- Dlenst (FIOD), die 350 man telt. de belasting te verzwij- noch met de Economische Contro- deren op dat ze zwarte komsten hebben. Mensen die niet zwart werken, ken dat dat wel meevalt en boven dien vinden ze het niet daad sten gen. De 3,5 miljard gulden die schatting niet op de belastingfor mulieren wordt ingevuld, komt volgens berekeningen van overeen met één procent) nationaal inkomen. Ie Dienst van 300 man. De leden van de milieubijstandsgroep zullen alleen'worden ingeschakeld, als er het CBS sPrake is van een concrete verden- van het k'ng van een niilieudelect van eni ge omvang. ADVERTENTIE ADVERTENTIE Ondanks dringend verzoek oppositie in Kamer: Vijfjaar Parelpockets. En dat vieren we met de Jubileum Parel- pocket Vijf verhalen en novellen van Catherine Cookson, Hammond Inn es, Heinz G. Konsalik, Johannes Mario Simmel en Trevanian. Nu ver krijgbaar bij de boek- m* handel voor slechts T Met de mogelijkheid om nóg een Parel Pocket naar keuze aan te schaffen voor f 5,- in plaats van f9.90! DEN HAAG (ANP/GPD) - On danks het verzoek van de Kamer zijn minister De Koning en zijn staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) niet van plan de SER om advies te vragen over de voorgeno men veranderingen en bezuinigin gen in de wwv. Evenmin wensen zij te voldoen aan het verzoek van de oppositie in de Tweede Kamer om het wetsontwerp te splitsen, zo dat de discriminatie in de wet voor vrouwen kan worden opgeheven, los van de bezuinigingen. Dit bleek gisteren tijdens een spoeddebat tussen de bewindslieden en de Ka- Volgens minister De Koning weigerde zijn staatssecretaris op goede gronden naar de SER te stappen omdat deze raad al op 29 juni van het vorig jaar advies over het ontwerp heeft uitgebracht. Het spoeddebat was aange vraagd door CPN-fractieleider Brouwer en de PvdA'er Dales. WD en CDA namen niet aan de interpellatie deel. Het kabinet is bang dat door het vragen van een advies de aanpas sing van de wwv. waarin de gelijke Minister De Koning, behandeling van mannen en vrou wen wordt geregeld, opnieuw ver traging zal oplopen. De president van de Haagse rechtbank heeft de staat echter opgedragen nog vóór 1 maart de noodzakelijke wijziging aan te brengen. Maar omdat deze datum al niet meer haalbaar is (de Kamer begint pas op 7 maart met de behande ling) wil de oppositie dat het wets voorstel wordt gesplitst. Eerst zou een wetsvoorstel moeten worden behandeld waarin de gelijke be handeling wordt geregeld den later pas de financiering hiervan. Kabi net en regeringspartijen verzetten zich echter tegen deze opsplitsing, omdat zij vrezen dat hierdoor een gat in de begroting zal ontstaan. De wijziging houdt in dat alle werkloze vrouwen (kostwinner of niet) recht op een wwv-uitkering krijgen. Deze maatregel kost jaar lijks f 445 miljoen. Om dit geld te vinden wil De Graaf het moeilijker maken om recht op een wwv-uitke ring te krijgen. Hij vindt dat alleen werklozen die minstens 2,5 jaar ge werkt hebben recht op de wwv moeten krijgen. Ook wil hij voor mensen die jonger zijn dan 35 jaar, de uitkeringsduur verkorten. Mevrouw Brouwer (CPN) stelde vast dat vooral bouwvakkers, vrou wen en jongeren door de ring van het recht op een uitkering de wwv-uitkering dreigen te verlie zen. Omdat deze verslechteringen van ingrijpende aard zijn, vindt de oppositie een SER-advies gewenst. Moties van de oppositie hierover, waarin ook de weigering van de staatssecretaris betreurd wordt, zullen echter geen steun krijgen van de regeringspartijen. De oppositie verzet zich vooral tegen deze verslechteringen en probeert de nadelige gevolgen zo veel mogelijk te beperken. Split sing van het wetsvoorstel (waar door voorlopig alleen de verbete ringen worden ingevoerd en de na delen pas over geruime tijd) zien de linkse partijen als een mogelijk heid hiertoe. Ook wordt niet uitge sloten dat het CDA over enige tijd minder zwaar tilt aan het dreigen de tekort van 445 miljoen gulden. CPN-fractievoorzitter Brouwer en PvdA-kamerlid Dales vroegen in moties om onverwijld tot split sing van het wetsontwerp over te gaan. Deze motie kan rekenen op steun van de oppositiepartijen en het GPV, maar zal geen meerder heid voor een heel gesneden WIT of BRUIN tónHnrnhkaêettfy

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5