Gemeente op zoek naar gevaarlijke verkeerssituaties Ouderen: openbaar vervoer mag niet slechter worden Bijstand en inkomsten uit arbeid PAGINA 4 LEIDEN DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 Enquête moet enige Idaarheid brengen LEIDEN - De gemeente Leiden is op zoek naar gevaarlijk verkeerssi tuaties in de stad. Iedere Leidenaar wordt in een enquête uitgenodigd om de meest gevaarlijke plekken die hij of zij tegenkomt op weg naar werk, als de kinderen naar school worden gebracht of bij het boodschappen doen. op te schrij ven. De gemeente wil er naar stre ven deze plekken in de toekomst veiliger te maken. Uit het jaarverslag van de Leidse politie blijkt dat vorig jaar in Lei den zo'n 3000 ongelukken plaats hadden waarbij 390 gewonden en negen doden vielen. Het Lammen- schansplein was in 1984 de plaats in Leiden waar zich de meeste on gelukken voordeden. De recon structie van het plein (de rotonde wordt gewijzigd in een dubbele T- kruising) moet daar binnenkort een eind aan maken. Uit een lijstje van de politie blijkt welke gevaarlijke punten er nog meer zijn in Leiden. Dit lijstje van gevaarlijke verkeerssituaties komt tot stand op grond van het aantal aanrijdingen in de afgelopen twee jaar. De gemeente wil evenwel niet al leen afgaan op de 'koele' cijfers. Men gaat er van uit dat er nog heel wat meer plekken zijn in de stad waar zich verkeers-onveilige situa ties voordoen, zonder dat dit uit de ongevallencijfers blijkt. Het zijn met name punten die door fietsers en voetgangers als gevaarlijk wor den ervaren. Daar wil men nu ook iets aan doen. Eén van de uitgangspunten van het verkeerscirculatieplan (VCP) van de gemeente is om de ver keersveiligheid in de stad te bevor deren. En er is het gemeentebe stuur vooral veel aan gelegen de meest kwetsbare verkeersdeelne mers, fietsers en voetgangers, te beschermen. De gemeente wil er daarom naar streven dat de ver keersdeelnemers niet alleen veilig zijn, maar zich ook veilig voelen. Bezuinigingen Door de bezuinigingen van het rijk kan de gemeente evenwel steeds minder maatregelen treffen om gevaarlijke verkeerssituaties veiliger te maken. Verkeerslichten, tunneltjes en fietspaden zijn doel treffende voorzieningen, maar ook erg duur. Er is de komende jaren nog nauwelijks geld voor. Voor de hand ligt dat de gemeen te bij het oplossen van onveilige verkeerssituaties prioriteit zal ge ven aan knelpunten waarvan, mid dels ongevallencijfers, is gebleken dat die onveilig zijn boven het op lossen van knelpunten die als on veilig worden ervaren. Is zo'n en quête dan geen wassen neus? Het hoofd van de directie ver keer en vervoer van de gemeente, G.H. Aletrino, meent van niet. "Als het gaat om het treffen van voorzie- riingen zullen plekken waar veel ongelukken gebeuren natuurlijk het eerst aan bod komen. Maar de verkeerssituaties die door mensen als griezelig worden ervaren, zul len zeker meewegen als het gaat om het opstellen van een prioritei tenlijstje. Zo'n lijstje, en de knel punten die daarop voorkomen, is belangrijk voor als er wel geld be schikbaar komt. Dan weten we. tenminste wat we kunnen doen. Én, het is soms mogelijk om op ba sis van zo'n onderzoek ook extra geld los te krijgen om een knelpunt op te lossen". Aletrino verwacht dat in sommi ge gevallen mogelijk zal zijn om met betrekkelijk eenvoudige mid delen iets te doen aan verkeerssi tuaties die als onveilig worden er varen. "Ook is het soms mogelijk om in combinatie met andere werkzaamheden die in de stad worden uitgevoerd de aanpak van een verkeersknelpunt mee te ne men", aldus het'hoofd van de afde ling verkeer. Enquêteformulieren met een antwoordenveloppe zijn verkrijg baar aan de balies van het stadhuis (stadhuisplein) en stadsbouwhuis (Langegracht 72). Ook is het moge lijk het formulier toegezonden te krijgen door te bellen met de heer H. van Gelder, telefoonnummer 254476. Men kan reageren tot en met 8 maart. Voetgangers en fietsers moeten volgens de gemeente niet alleen veilig zijn. Deze foto is gemaakt op de Zoeterwoudsesingel. Ledenvergadering De ledenvergadering van de PvdA gaat morgenavond niet door. Zij wordt verschoven naar volgende week, vrijdag 1 maart. Ouderen In het Dienstencentrum 'De Kooi' wordt morgen om twee uur een middag over voeding voor ouderen georganiseerd. Er zal niet alleen over gezonde voeding worden gepraat, maar ook vra gen over het bewaren van restjes en wat te doen bij slechte stoel gang komen aan bod. Aan het eind van de middag laat diëtiste Margje Buitenhuis van de Kruis vereniging proeven dat je om smakelijk en gezond te eten niet altijd hoeft te koken. Schaatspara.de Ijs en weder dienende vindt morgen de grote Leidse schaat- sparade plaats. Vanaf elf uur tot drie uur kan men zich laten in schrijven aan Beestenmarkt 6 in Leiden. De tocht, die langs diverse ka rakteristieke Leidse plekken voert, duurt ongeveer 45 minu ten. Wie inlichtingen wil over het al dan niet doorgaan van de tocht kan bellen naar nummer 216955, vraag naar de heer Mentink of Van Aken. LEIDEN - Verschillende oude- renorganisaties in Leiden maken zich zorgen over mogelijke bezui nigingen op het openbaar vervoer. In een brief aan het gemeentebe stuur pleiten bejaarden er voor dat de frequenties, rijtijden en service niet verder worden verslechterd. "Ondanks het feit dat de Leidse wethouder Peters heeft verklaard dat de bezuinigingen niet zover zouden gaan als hij eerder had ver wacht zijn de ouderen verre van gerustgesteld", schrijft de Wijk Ou deren Raad Binnenstad/Zeehel- denwijk in zijn brief. "Terecht moet onzes inziens de vraag worden gesteld welke prijs verhogingen en bezuinigingen er nog worden overwogen of binnen kort worden doorgevoerd. Op al lerlei fronten wordt de financiële positie van met name 65-plussers bedreigd. Zoals uit onderzoek is gebleken betekent minder inko men een slechtere gezondheid en lagere levensverwachtingen bij ou deren". De ouderen pleiten er daarom voor dat het openbaar wordt verbeterd in plaats van ver der verslechterd. De prijzen moe ten voor ouderen niet verder om hoog. Zij dringen er voorts op aan dat mensen niet in het ongewisse worden gelaten over te nemen maatregelen. De ouderen vragen de gemeente lijke overheid haar ongerustheid in de richting van het rijk duidelijk te maken. Bovendien zou de gemeen te een betere voorlichting moeten verstrekken over de aangekondig de bezuinigingen op het openbaar vervoer. Bij de brief zijn adhesie betuigingen van andere bejaarden organisaties gevoegd. Parkeren De Wijk Ouderen Raad Binnen- stad/Zeeheldenwijk heeft zich ook tot B en W gewend met een com mentaar op de gemeentelijke par- keernota. De raad bepleit daarin een voorkeursbehandeling voor 65-plussers die in het centrum wil len parkeren. Het parkeren zou voor de oudere binnenstadbewo ners gratis moeten zijn, zo niet dan is een flinke korting op haar plaats, meent de raad. Voor 65-plussers die alleen aow of een gering pen sioen hebben, is het toch al moei lijk om er een auto op na te "hou den. Verder zou er in de nabijheid van de woning van een 65-plusser een gereserveerde parkeerplaats moe ten zijn, voorzover mogelijk. In het algemeen, vindt de raad, zouden binnenstadbewoners met een parkeervergunning verder gra tis op parkeerterreinen en in par keergarages met hun auto terecht moeten kunnen, omdat de voor hen gereserveerde zones vaak vol zullen blijken te zijn. Tot slot be pleit de raad twee of drie parkeer plaatsen te reserveren voor bezoe kers van het Dienstencentrum Bin nenstad aan de Hooglandsekerk- gracht. v Gevreesd wordt dat anders een bezoek aan dit gebouw per au to vrijwel onmogelijk wordt.' Bezwaar PPR tegen snackbar bij Maresingel LEIDEN - Nader onderzoek naar de vestiging van een snackbar bij het kruispunt Maresingel/Heren- poortbrug is noodzakelijk om te bezien of de vestiging van deze eet gelegenheid voldoet aan de bepa lingen van de hinderwet. PPR- raadslid Van Lint verzoekt in een brief aan de verantwoordelijke I PvdA-wethouder Peters burge meester en wethouders hierop te wachten voordat deze hinderwet vergunning wordt afgegeven. Van Lint vindt dit nodig omdat hij vreest dat speelterreintjes bij de snackbar in de buurt met afval van dit bedrijfje zullen worden veront reinigd. Ook omwonenden hebben een brief met deze en andere klach ten aan de betrokken raadscom missie geschreven. Voorts wijst de PPR-er op ver wachte overlast van (parkerende) auto's. Volgens B en W kan de hin derwet hieraan geen voorwaarden verbinden. Van Lint, die zelf bij het ministerie van volkshuisves ting, ruimtelijke ordening en mi lieu werkt, is echter van mening dat deze mogelijkheid er sinds 1981 is. Hij vindt het niet alleen onjuist maar ook onverstandig dat het col lege hieraan voorbij gaat. "Het risi co bestaat immers dat anderen zich op zo'n uitspraak zullen beroepen. De vraag is of de hier te verwach ten hinder voldoende grond ople vert voor een weigering van de hin derwetvergunning. Nader onder zoek lijkt me wenselijk". Mocht de weigering niet moge lijk zijn dan vindt Van Lint het noodzakelijk dat de gemeente zelf maatregelen neemt om overlast van het verkeer tegen te gaan, bij voorbeeld door paaltjes in de grond te slaan. Het PPR-raadslid verzoekt wethouder Peters te wachten met de verlening van de hinderwetvergunning tot de raads- /er heeft gesproken. Videobanden in vuilverbranding LEIDEN - De ongeveer 650 illega le videobanden die de opsporings dienst van de auteursrechtenorga nisatie Buma/Stemra in samenwer king met de politie dinsdag bij twee Leidse videotheken in beslag hebben genomen, zijn gisteren ver brand. Onder toeziend oog van de poli tie werden de banden naar de vuil verbranding vervoerd en daar ver nietigd. Ze vertegenwoordigden een waarde van ongeveer 30.000 gulden. Verkrachting Hierbij willen wij reageren op het artikel in het Leidsch Dagblad d.d. 7-2-1985 jongstleden onder de kop "Meisje verkracht in opvang huis aan de Rijnsburgerweg". Wij zijn zeer verontwaardigd over de suggestieve berichtgeving van de verkrachting. In dit artikel komt naar voren dat het slachtoffer en de vrouwen aanleiding hebben gegeven tot die verkrachting en dat de daders het recht hadden tot deze daad. Hiermee bevestigt het artikel, door de manier waarop de verkrachting beschreven wordt, de algemene 'valse' beeldvorming rond verkrachting. Dit blijkt onder meer uit hoe de sfeer geciteerd wordt (wiens woor den??): "gezellig en pikant". Alsof een vertrouwelijke en gezellige sfeer aanleiding moet geven tot verkrachting. Dit laatste wordt ook gesuggereerd in de alinea waarin wordt beschreven hoe het meisje alleen bij de jongens terecht komt: "Om een tasje te halen". Hiermee wordt het meisje dom afgeschil derd; ze had, volgens het artikel, dan maar moeten weten dat ze ver kracht zou worden. Met andere woorden: door haar domheid krij gen de daders van haér de aanlei ding. Hoe dom de daders denken wordt in dit artikel totaal niet aan de kaak gesteld. Erger nog, hun daad wordt min óf meer vergoei- lijkt. Stomdronken zijn (het eerste excuus) wordt beschreven als te diep in het glaasje gekeken heb ben. Ook spreekt dit uit hun ver klaring voor de verkrachting (tweede excuus!) "niet te begrijpen waarom het meisje die avond niet met hen naar bed wilde, terwijl dat voordien toch geregeld was ge beurd." Kennelijk is het nog steeds zo dat als je als vrouw met een man naar bed bent geweest die man hiermee het recht heeft verkregen om jou te verkrachten! Het is voor ons onbegrijpelijk hoe het Leidsch Dagblad klakke loos en zonder commentaar de ver klaring van de jongens overneemt zonder zich hierbij te realiseren dat deze zeer kwetsend is voor het slachtoffer alle betrokkenen) en voor alle andere slachtoffers van verkrachting. De schuld aan de verkrachting wordt in de schoenen geschoven van het slachtoffer, de vrouw die gevlucht was en de bewoonsters en begeleidsters van Begeleid Wonen. Kortom, iedereen krijgt de schuld behalve de daders zelf. We zijn verontwaardigd over het feit dat het Leidsch Dagblad met geen woord rept over het gruwelij ke van deze verkrachting, het ver werpelijke karakter van deze ge weldsdaad en de ernstige gevolgen voor het slachtoffer en de betrok kenen. We willen hier nogmaals mee benadrukken dat vrouwen nooit en te nimmer er om vragen verkracht te worden! Bewoonsters en medewerksters van het vrouwen Opvang Centrum Boerhaavelaan 1 Leiden Het desbetreffende bericht was grotendeels een zakelijke weergave van wat het politierapport over de verkrachting meldde, zoals overi gens in het stuk was aangegeven. Een rapport dat tot stand, kwam door slachtoffer en dader te horen. De verslaggeefster heeft vervolgens een reactie gevraagd aan de mede werkers var het project Begeleid Wonen voor Vrouwen. Die was daar niet te krijgen; zij werd ver wezen naar het Vrouwen Opvang centrum. Vervolgens werd een uit gebreide reactie van een van de be geleidsters aan het bericht toege voegd. Dat u achter elke zin een negatie ve denkwijze vermoedt, is jammer. Maar er staat echt niet meer dan er staat. Tot slot: natuurlijk is een ver krachting gruwelijk. Zoals moor den en steekpartijen dat ook zijn. Denkt u niet dat lezers in staat zijn zo'n conclusie zelf te. trekken? Redactie Endegeest Naar aanleiding van een artikel van enige dagen geleden in uw krant, hebben wij de behoefte om daar even op te reageren. Het gaat om het bericht waarin melding wordt gemaakt van een man die geheel ontkleed in zijn auto door de stad heeft gereden. Wij vragen ons af, welk nut het heeft, om steeds uitgebreid aan dacht te geven aan voorvallen, die te maken hebben met psychisch zieke mensen. Dergelijk soort za ken zijn voor de persoon in kwes tie, en voor zijn familieleden, al erg genoeg. Onze ervaring met zulk soort zaken is, dat het grote pu bliek met veel hilariteit reageert. U vindt het verder steeds noodzake lijk om bij dergelijke berichten te vermelden dat de betreffende per soon is opgenomen in Endegeest. Waar het om gaat is, dat u het heeft over soms erg zieke mensen, waar het publiek dan even harte lijk om kan lachen. Zoals u weet wordt uw krant bij ons in het zie kenhuis op alle afdelingen gelezen. Zeer veel van onze bewoners erge ren zich uitermate aan uw manier van berichtgeving over psychisch zieke mensen. U maakt toch ook geen melding van het feit dat iemand opgeno men is in een ziekenhuis met een maagzweer of een blindedarmont steking. Gewone ziektes zijn ken nelijk geen nieuws, psychische ziektes kennelijk wel. Psychiatri sche en ex-psychiatrische patiën ten dragen door de onwetendheid van het publiek, toch al een stem pel. Uw manier van berichtgeving helpt alleen maar mee dat onbe grip in stand te houden. Wij vragen u, namens al onze bewoners, deze manier van berichtgeving te veran deren. U kunt al een hoop goed maken door deze brief onverkort in de rubriek "Lezers schrijven" te plaatsen. Namens de Bewonersraad Ende geest N. van der Keur Oegstgeest Wie gekle'ed achter het stuur kruipt, kan voortdurend onge merkt zijn gang gaan, ook al heeft hij een maagzweer of is hij op weg naar Endegeest. Wie in adamskos tuum zijn ruiten in de vrieskou gaat schoonpoetsen, al even onge kleed instapt, wegrijdt en door de politie wordt aangehouden, komt wel in de krant. Uiteraard ano niem. Ter verklaring van dit ge drag wordt er aan toegevoegd dat het hier iemand betrof die psy chisch ziek is. Redactie Kraakpand Maandag 11 februari diende het kort geding, door de krakers van Van der Werfstraat 19a aangespan nen tegen de eigenaar Marskramer bv. Zij vinden nog steeds dat de be drijfsleider van Marskramer geen woonvergunning kan krijgen. De burgemeester had weliswaar op vragen geantwoord dat de be drijfsleider registrabel was als wo ningzoekende en ook dat zijn inko men geen breekpunt zou zijn, maar wat hij buiten beschouwing liet, is dat je in je eentje nooit een woon vergunning krijgt voor een huis met vier kamers. In het kort geding bleek ook dat hij er niet meer wilde wonen. De Marskramer wil de woning nu gaan verhuren via huisvesting. De rechter vond dit genoeg om de kra kers op straat te zetten. De burge meester wil echter eerst kijken of de krakers in aanmerking komen voor een woonvergunning. De kra kers denken hiervoor wel in aan merking te komen. Als dit niet zo is, wordt er gewacht met ontrui ming tot er wel gegadigden zijn. De burgemeester laat terecht niet voor opnieuw leegstand ontruimen. De krakers hopen met Marskra mer bv een redelijke overeen komst te kunnen sluiten. En hier voor alle mogelijke obstakels uit de weg te ruimen. Namens de bewoners Harry v.d. Zanden Van der Werdstraat 19a Leiden Bejaarden Gaarne zou ik even willen reage ren op het artikel in uw dagblad van 15 februari onder de kop 'Iden titeit bejaardenhuizen onderwerp van discussie'. Mijnheer v.d. Berg voelt zich na-, getrapt door een onderzoek en ge deputeerde de heer Boone. Hij vindt het generaliserend. Hij gaat zichzelf dan even na als hij zeven tig is!! Misschien wil hij dan wel in een bejaardenhuis of is het noodza kelijk. Bang hoeft hij dan echt niet te zijn. Er is keus genoeg voor de ou deren die hun geloof willen belij den. Hier in Leiden zijn zeven te huizen die daarvoor keus bieden, namelijk één rooms-katholiek, drie Nederlands-hervormd, één gere formeerd, één protestants-christe lijk en één vrijzinning-christelijk. Verder zijn er in de omgeving van Leiden ook nog mogelijkheden ge noeg. Gelukkig heeft het onderzoek uitgemaakt dat er meer algemene tehuizen moeten komen. In die te huizen is het niet nodig om te zeg gen "er komt hier geen pastoor of dominee". Een ieder die daar be hoefte aan heeft, moét eenvoudig weg zijn wens in vervulling zien gaan. Vrijheid, blijheid. Mijnheer v.d. Berg vindt dat er in Leiden-Noord geen verzorgings huis moet komen, maar een psy chogeriatrisch tehuis. Hier is to taal onbegrip bij v.d. Berg. Want een échte demente weet niet meer of hij nu in Leiden of Katwijk zit, dat is alleen een probleem voor de familie (reizen). Leiden-Noord wil ook zijn oude ren zo dicht mogelijk in de wijk houden. De renovatie heeft voor deze ouderen genoeg ellende ach tergelaten. En nog speelt hier een grote rol dat ze. liever in hun eigen huis sterven, dan de wijk uitgaan, naar een tehuis. Vandaar, heer v.d. Berg, is een wijkfunctie beter dan een stadfunctie. Wat de renovatie en de daaraan verbonden ellende betreft, zou ik een boek kunnen schrijven, dat zal ik u besparen, maar ik heb er wel praktijkervaring mee. Op het arti kel is zoveel te antwoorden wat de mentie en ouderen aangaat, dat het niet te beschrij ven is. Wel durf ik een confrontatie aan met de heer v.d. Berg en eventueel een verslag gever van uw blad. Ik eindig het stuk met een op merking die nogal cru is: er is een directeur aan het woord gewèest, die alleen aan zijn baantje denkt, maar niet aan de ouderen. Herman Heetveld Voorstraat 13 Leiden Mevrouw Veenstra is bijstands moeder met twee jonge kinderen. Het valt haar steeds zwaarder de eindjes aan elkaar te knopen. Nu zou ze kunnen bijverdienen met oppassen er) huishoudelijk werk. Maar zouden die inkomsten dan niet net zo hard weer van haar uit kering afgaan? Sinds 1 januari 1983 is in de Bij standswet geregeld, dat een deel van de inkomsten uit arbeid gedu rende een bepaalde periode wordt vrijgelaten, dus niet in mindering wordt gebracht op de bijstand of de uitkering op grond van de Rijksgroepregeling Werklozé Werknemers (RWW). De vrijlating geldt alleen als de netto inkomsten minder bedragen dan de zg. norm bedragen, dus de standaard-bedra gen, waarop men volgens de Bij standswet recht heeft. Als iemand wel een volledige werkweek werkt, maar daarmee niet de bijstands norm verdient, dan bestaat geen recht op de vrijlating. Wel kan men in dat geval mogelijk aanspraak maken op aanvullende bijstand tot het normbedrag. Op één groep is de vrijlatingsre geling helemaal niet van toepas sing (dus ook al zou men aan de verdere voorwaarden voldoen). Dat zijn de alleenstaanden van 18 jaar, die niet bij hun ouders wonen. Hoeveel? Van het netto inkomen uit arbeid wordt 25 vrijgelaten. Alleen staande ouders hebben recht op een extra vrijlating. De eerste 73,55 die zij per maand verdie nen, wordt helemaal vrijgelaten. Van de rest wordt dan nog 25 vrijgelaten. Als van een echtpaar of samenwonende partners beiden inkomsten uit arbeid hebben, wordt van hun gezamenlijk inko men 25 vrijgelaten. De vrij te la ten bedragen zijn aan maxima ge bonden. Het maximum vrij te laten bedrag per maand is voor een echt paar en voor alleenstaande ouders 220,70 en voor een alleenstaande vanaf23jaar/ 154,50. Voor jongere alleenstaanden gelden lagere ma xima, afhankelijk van de leeftijd. Voordat bepaald wordt welk deel van het inkomen wordt vrijge laten en welk deel op de uitkering in mindering komt, mag het netto loon zelf worden verminderd met 'buitengewone wervingskosten'. Daarbij moet u vooral denken aan de kosten van kinderopvang, die alleenstaande ouders maken. Maar ook hoge reiskosten behoren hier toe. Volgens een richtlijn van de sociale dienst Leiden moeten de reiskosten in dat geval meer dan 20,- per week bedragen. De vrijlatingsregeling is ook van toepassing op de vakantietoeslag. Dat wil zeggen dat 75% van de vakantietoeslag in minderiig wordt gebracht op het vakantie geld, waarop u volgens de Bij standswet recht hebt. De speciale vrijlating voor alleenstaande ou ders geldt hier niet. Ook de maxi mum vrijlatingsbedragen zijn niet van toepassing. Als de vrijlatings regeling wordt toegepast op uw in komsten uit arbeid, dan geldt deze ook als u in de Ziektewet komt of een uitkering op grond van de Werkloosheidswet gaat ontvangen. Hoe lang? De vrijlating duurt in principe niet langer dan twee jaar. De ter mijn van twee jaar begint te lopen zodra men met werken begint. Voor de mensen, die op 1 januari 1983 al werkten, is de vrijlatingspe riode op dat moment begonnen. Als de periode van twee jaar onder broken wordt door perioden waar in men niet werkt, dan kan de vrij latingsperiode worden verlengd met de perioden van onderbre king. Zolang men uitkering heeft, kan men in principe maar eenmaal voor maximaal twee jaar van de vrijlatingsregeling gebruik maken. We schreven hierboven al: "De vrijlating duurt in principe niet langer dan twee jaar". De vrijlating wordt namelijk ook na die twee jaar voortgezet, als sprake is van "in de persoon of het gezin gelegen belemmeringen", die een volledige inschakeling in het arbeidsproces in de weg staan. Volgens de sociale dienst in Leiden is sprake van in het gezin gelegen belemmeringen als een alleenstaande ouder de zorg Instituut Burgerraadslieden Breestraat 92, 2311 CV Leiden telefoon 071-254142 heeft voor één of meer kinderen die jonger zijn dan 16 jaar. Verder zijn er "in de persoon gelegen be lemmeringen" als mensen om me dische redenen niet volledig kun nen werken of als zij 57V2 jaar of ouder zijn. Ten slotte wordt de vrij lating na twee jaar ook voortgezet, als van een echtpaar of van samen wonende partners diegene inkom sten ontvangt aan wie de arbeids voorwaarde niet kan worden opge legd. Als de termijn van twee jaar vrij lating voorbij is, zal de sociale dienst van geval tot géval moeten bekijken of de vrijlating al dan niet kan worden voortgezet. Stopt de vrijlating, dan krijgt u daarvan schriftelijk bericht. Bent u het met die beslissing niet eens (omdat u meent dat uw persoonlijke of ge zinsomstandigheden een volledige baan in de weg staan) dan kunt u een bezwaarschrift indienen. Eenmalige uitkering Nu weer even terug naar 'af, naar mevrouw Veenstra. Stel dat zij 300,- per maand gaat verdie nen. Wat houdt ze daar nu van over? Van die 300,- wordt eerst 73,55 vrijgelaten. Van de rest 300,- - 73,55 226,45) wordt 25 vrijgelaten. Dat is dus 56,61. De totale vrijlating bedraagt dus 73,55 56,61 130,16. Gelukkig is de Wet Eenmalige Uitkering in 1984 zo veranderd, dat deze extra inkomsten voor de be paling van het recht op eenmalige uitkering buiten beschouwing blij ven. Overigens geldt dat alleen voor de groep waartoe mevrouw Veenstra behoort: de alleenstaan de ouders met bijstand. Met de vrijgelaten inkomsten van echtpa ren en alleenstaanden wordt wél rekening gehouden bij het vaststel len van hun recht op eenmalige uit kering. Voor alle groepen mensen met bijstand geldt dat het kan zijn dat ze door de vrijgelaten inkom sten niet meer in aanmerking ko men voor kwijtschelding van on- roerend-goedbelasting. Ook is het niet uitgesloten, dat de extra in komsten van invloed zouden kun nen zijn op hun recht op huursub sidie. Het lijkt in elk geval goed daarover informatie te vragen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 4