Opleiding voor kort middelbaar beroeps- onderwijs in Leiden Populair-wetenschappeKjk blad: Boerhaave Wetenschapsbulletin MODESHOW NIJENBURG NODE, b o e r h a a_ v e Wetenschaps bulletin Verspreid over drie scholen Bezoek van Deetman nu vlekkeloos Reeks lezingen over wereldvoedselvraagstuk DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 LEIDEN Kwartaaluitgave van AZL en Medische Faculteit LEIDEN - Boerhaave Weten schapsbulletin. Zo luidt de naam van een nieuw blad dat door het bureau Voorlichting van de Medi sche Faculteit en Academisch Zie kenhuis Leiden is uitgegeven. Een wetenschapsblad dat viermaal per jaar verschijnt voorlopig in een op lage van tweeduizend exemplaren. Het eerste nummer is vorige week van de pers gerold. "Populair-wetenschappelijk", zo zou initiatiefnemer en hoofd van het bureau voorlichting, A.D. de Jonge, de teneur van de artikelen willen omschrijven. Er zijn spe ciaal voor dit doel twee weten schapsjournalisten aangetrokken, die onder toeziend oog van een redactieraad, elk kwartaal een nummer vol pennen. De tweedui zend exemplaren gaan behalve naar de 'eigen werknemers' ook naar de huisartsen in de regio, zus terfaculteiten, andere gezond heidszorg- en wetenschappelijke instellingen en het bedrijfsleven. De Jonge: "Het is de bedoeling dat hierdoor de bekendheid van het onderzoek, zowel naar binnen als naar buiten toe, wordt vergroot. Dit gebeurde eerst intern in de zo genaamde vrijdagochtendvoor drachten waarin onderzoekers hun onderzoek presenteerden. Echter, de belangstellenden waren veelal leden van de eigen vakgroep. We hopen met deze opzet veel meer te bereiken". Onder de top Op de vraag of dat ook noodzake lijk is, laat De Jonge een resoluut "ja" horen. "AZL en faculteit heb ben meer dan vierduizend werkne mers. Van die mensen kan je niet verlangen dat ze alles van eikaars werk weten. We hebben de afgelo pen jaar via allerlei bezuinigings- en taakverdelingsoperaties aange geven welke onderzoeksgebieden de meeste aandacht krijgen. Aan de hand van die gebieden zullen we gaan publiceren. Dat betekent overigens niet dat alleen het topon derzoek, dat al vaak in de publici teit staat een plaatsje in het bulle tin zal verwerven", waarschuwt De Jonge. "Integendeel we zullen het juist gaan zoeken in de laag er on der: het goede en gekwalificeerde onderzoek". Het fraai ogende kaft met de veelzijdige Leidse arts Herman Boerhaave (1668-1738) voorop, lijkt in eerste instantie van een buiten issig formaat. Echter, na enig me ten blijken we gewoon te maken te hebben met een A4-vel dat over dwars is bedrukt. Volgens De Jonge wordt slechts een gedeelte van het onderzoek in faculteit en AZL bekend via de me dia. "Maar het is ook ondoenlijk om al het wetenswaardige onder zoek dat hier wordt gedaan voor het voetlicht te brengen", zegt hij ietwat gekscherend. Daarna weer serieus: "Er is immers ook veel fundamenteel onderzoek dat geen directe nieuwswaarde heeft, maar dat voor de wetenschappelijke ont wikkelingen van groot belang is". Twee van de vier artikelen uit het bulletin die bij deze opmerking van De Jonge aansluiten zijn: 'Elk gewricht kent zijn grenzen' en de 'scintigrafïe'. Bij het eerste onder werp maakt prof.dr. A. Huson, hoogleraar in de anatomie, duide lijk hoe de krachten in de gewrich ten worden verdeeld en wat de ve zelige elementen als kapsels en banden daarbij doen. Samen met de Technische Hogeschool Eind hoven heeft hij driedimensionale modellen ontwikkeld voor kniege wrichten, heup-gewrichten en de voet. Fraaie tekeningen en foto's verluchtigen dit verhelderende verhaal. Gedegen populair Bij de scintigrafïe is het pro bleem de juiste radio-actief ge merkte stof te vinden. Door een fo to te maken met een speciale came ra kan men nagaan waar die stof fen blijven in het lichaam. Op die manier kan het functioneren van die organen zoals lever, nieren en longen worden bestudeerd en kan of i wat de hand is. Ook dr. E.K.J. Pauwels slaagt er.in, als hoofd van de afde ling Isotopendiagnostiek, een boeiend aspect van zijn vakgebied naar voren te brengen. De andere twee verhalen gaan over de opleiding van de medisch studenten per computer en de de strijd tegen de chronische pijn, waarbij het aan de pijnkliniek ver bonden pijnteam van het AZL aan het woord komt. Het Boerhaave Wetenschapsbulletin mag gerust een loffelijk initiatief worden ge noemd. De Jonge: "We hopen hier mee de medische wetenschap op een enigszins populaire, maar toch gedegen manier dichter bij het geïnteresseerde publiek te bren gen". SASKIA STOELINGA LEIDEN Met ingang van het ko mende schooljaar zal in Leiden de mogelijkheid bestaan om kort mid delbaar beroeps onderwijs (kmbo) te gaan volgen. Deze vorm van on derwijs maakt gebruik van lokaal ruimte in andere scholen. Het kmbo 'Het groene hart', dat in Gouda is gevestigd, krijgt op een aantal Leidse scholen de mogelijk heid lessen te geven in administra tie (in scholengemeenschap De Nieuwe Vaart), elektro- en motor- voertuigtechniek (in de Techni sche School aan de Haagweg) en toegepaste vormgeving (in het Rijnlands Instituut voor het On dernemersonderwijs in Leider dorp, waar nu al het vak detailhan del wordt gegeven). Directeur Blok van 'Het groene hart' vertelt dat in deze vorm van onderwijs afdelingen ziin. die elk een eigen coördinator hebben. "Het is een schooltje in een school". Leiden had al een tijd ge- Gebroken neus na carnaval LEIDEN - Een 22-jarige Leidse carnavalsvierder heeft gistere nacht de feestneus voor een gebro ken neus verwisseld. De man stond bij Club'70 aan de Stations weg na de carnavalsviering nog even na te praten toen hij werd be sprongen door een hem onbeken de man. Deze diénde hem enkele, dusdanig ferme peüten op het ge zicht toe dat de Leidenaar zich met een gebroken neus onder dokters behandeling moest stellen. W. Blok, directeur van 'Het groene hart'. leden een aanvraag voor kmbo in gediend. Het Leidse pakket zou ge lijkwaardig moeten zijn aan dat in Gouda. Het verschil met gewoon onderwijs is volgens Blok dat ie dere leerling in zijn of haar eigen tempo kan werken. Dat moet ook wel, want niet alle beginnende leerlingen zijn even ver. Leerlin gen die deze vorm van onderwijs kiezen zijn afgehaakt op een ande re school (lts of leao), willen verder gaan in een al gekozen beroep of willen omschakelen van het ene naar het andere beroep. Experimenteel Het kmbo bestaat sinds 1979. Het is experimenteel onderwijs met kleine klassen, waarbij de stof is verdeeld in een aantal 'stukken'. Voor elk stukje kan een deelcertifi caat worden behaald en alle stuk jes samen leveren een certificaat voor dat vak op. Na het behalen van de certificaten en het doorlo pen van een stage, wordt het diplo ma verkregen. "Wanneer iemand bijvoorbeeld snel is in wiskunde, kan hij dat vak vlug doorlopen, waardoor tijd overblijft om alvast praktijkuren te volgen", aldus Blok. Het voordeel van het kmbo is ook dat de prak tijk terugkomt op school. Daarmee bedoelt hij dat tijdens de opleiding steeds stages worden gelopen in het bedrijfsleven. De leraar zoekt zelf stageplaatsen bij bedrijven en gaat ook mee als stagebegeleider. Voor belangstellenden van het kmbo in Leiden en Leiderdorp wordt dinsdagavond 26 februari van zeven tot tien uur een informa tie-avond in het RIO, Leidsedreef 4 in Leiderdorp gehouden. Beeld i LEIDEN - Ook dit jaar zal er weer een Leidse Uitmarkt worden ge houden, gezien de geestdriftige reacties van publiek, pers en deel nemers. De Werkgroep Leidse Uit markt kondigt dit aan in een rond schrijven aan alle betrokkenen van de vorig jaar gehouden Uitmarkt. Uit gegevens uit een enquête on der de deelnemers blijkt dat het merendeel, 43 van de 70 deelne mers, voelt voor een herhaling van deze gebeurtenis, waarbij allerlei verenigingen zich aan het begin van het seizoen aan het publiek presenteren. De meeste verenigin gen hebben wel wat suggesties ter verbetering van de organisatie. Zo i vorig jaar in de Pieterskerk. Werkgroep wil weer Uitmarkt op touw zetten zou het tegelijk optreden van groe pen in de Pieterskerk onmogelijk zijn zonder hinder van elkaar te hebben. Sommigen vinden het grote aanbod van majorette-groe pen te eenzijdig en hebben be zwaar tegen de geluidsoverlast er van. Ook zou het contact vooraf met de deelnemers, vooral wat be treft hun specifieke wensen ten aanzien van lokatie van de kraam en technische voorzieningen, voor verbetering vatbaar zijrn Uit een vraag of de deelnemers' de Uit markt op zaterdag of zondag willen houden, kwam de zaterdag als bes te dag voor een dergelijk evene ment naar voren. Het financieel verslag geeft aan dat de organisatoren geen finan cieel overschot aan de Leidse Uit markt overhielden. Een uitkering van een 'winstaandeel' aan de deel nemers is dus onmogelijk. Maar daar staat tegenover dat slechts een kwart van de verkregen garan tiesubsidies behoefde te worden gebruikt. LEIDEN - Het bezoek dat minister Deetman gisteren bracht aan het Academisch Ziekenhuis Leiden en de Rijksuniversiteit is vlekkeloos verlopen. Actievoerende studen ten die zichzelf 'de nieuwe lente' noemen, hebben het programma van de bewindsman niet kunnen verstoren. Ze waren wel ter plekke met spandoeken tegen het nieuwe studiefinancieringsstelsel, maar ze kwamen dit keer niet verder dan de poorten van het ziekenhuis. Dezelfde actiegroep was verant woordelijk voor de bezetting van het Academiegebouw eerder deze maand, toen minister Deetman de universiteit bezocht in verband met het 410-jarig bestaan. Zelfs de lunch die de minister overigens gewoon in het AZL ge bruikte, heeft gisteren in alle rust plaatsgehad. De studenten hadden er zelf op gerekend dat ze tijdens de lunch de minister zouden kun nen overvallen. Echter, het broodje werd niet genuttigd in het restau rant 'De Doelen' aan het Rapen burg, zoals zij een dag eerder meenden te hebben opvangen. "Ze zijn vast en zeker uitgewe ken. We hebben het gecontroleerd. In 'De Doelen' was een tafel gere serveerd", vertelde een teleurge stelde demonstrant gistermiddag. Een woordvoerder van het AZL meldde vanmorgen dat de minister van onderwijs en wetenschappen voor een werkbezoek naar Leiden was gekomen en dat de lunch van begin af aan in het AZL stond ge pland. Verder verklaarde hij dat van onderhandelen met de minis ter geen sprake was. "Een werkbe zoek heeft tegenwoordig een oriën terend karakter. De minister wil wat zien". Daarom toog Deetman naar de nieuwbouw van het AZL, naar de afdeling waar beenmergtransplan taties bij kinderen worden verricht en mocht hij een van de nieuwste vindingen van Nederland aan schouwen: de NMR. Een apparaat dat zonder röntgenstralen toch het inwendige van de mens kan afbeel den. Volgens de woordvoerder vond de minister het allemaal buitenge woon interessant. En volgens de actievoerders gaat de strijd tegen de minister de komende weken ge woon door. "Bij elk bezoek dat hij brengt aan een universiteitsstad kan hij op verzet rekenen". ONTUCHT - De Leidse politie heeft maandag een 34-jarige Lei denaar aangehouden op verden king van het plegen van ontucht met een 11-jarige jongen. Vrijdag middag had de moeder van de jon gen aangifte gedaan, nadat zij de man, een kennis van de familie, op heterdaad met haar zoon had be trapt. De man heeft bekend gedurende een jaar geregeld ontuchtige han delingen met de jongen te hebben gepleegd. De man heeft de jongen daartoe overigens nooit gedwon gen. LEIDEN - Over het voedselvraag- stuk gaat een aantal lezingen dat het Studium Generale van de Leid se Universiteit in februari en maart organiseert. De serie begint vanavond met een algemene inleiding over het wereldvoedselvraagstuk door prof. dr. W. Tims van de stichting onder zoek wereldvoedselvoorziening; op donderdag 28 februari spreekt prof.dr. J. de Hoogh van de Landbouw Hogeschool in Wage- ningen over het EG-landbouwbe- leid en de wereld voedselsituatie: ir. A. Oomen (ministerie van bui tenlandse zaken) zal vervolgens spreken over de stelling 'Voedsel hulp; geven is makkelijker dan ontvangen'; drs. H.A. Meilink van het Afrika Studiecentrum in Leiden spreekt op donderdag 7 maart over de in terne en externe oorzaken van de voedselcrisis in Afrika; 'De beperkingen van het land bouwkundig onderzoek; macht en onmacht van de groene revolutie' is het onderwerp waarover ir. L.O. Fresco (Wageningen) op 14 maart een lezing houdt; drs. M. Marchand (RU Leiden) spreekt vervolgens over de ecologische voorwaarden voor voedselproduktie in de Derde Wereld. Prof.dr.ir. C.T. de Wit (Wagenin gen) en drs. R. Boeringa van de Na tionale Raad voor het Landbouw kundig Onderzoek spreken op 21 maart over 'Beginnen in Neder land, perspectieven voor de land bouw hier'. De serie wordt afgesloten op 28 maart, wanneer M. van Brakel van de Vereniging voor Milieudefensie 'de wereld voedselsituatie en wes terse consumenten' zal bespreken. De lezingen worden gehouden in het Centrale Voorzieningen Ge bouw, Cleveringaplaats 1, Leiden. Ze zijn gratis toegankelijk voor ie dereen en beginnen steeds om acht uur 's avonds. BB 0 0 0 OWB fl 0'0'0'0'0'0-B"C"0"0'0'0'0~0'fl'0'0'0'0~g~0"fl"0~{rO'B~g~0"fl'0"0'g'0'0 op dinsdag 26 februari om 10.00,13.30 en 15.30 uur. GRATIS TOEGANG. Gangetje 6, Leiden. Gelieve tijdig te reserveren onder telefoonnummer: 071-144779. Kinderfestival Onderwijsdeskundigen zullen het binnenkort wel in een lijvig I rapport aan de kaak stellen: play back is slecht voor kinderen, doodt de creativiteit. Sinds pre sentator Henny Huisman de tv voor imitatoren openstelde, heeft het virus snel om zich heen gegrepen. Het Leids Kinderfestival, gis teren in de Emilie scholengemeenschap Storm Buysingstraat, was er het wettig en overtuigend bewijs van. De organiserende buurthui zen beloofden in een persbericht clowns, toneel, acrobatiek en dergelijke, maar het kwam toch voor negentig procent neer op I het nadoen. De overgave waarmee dat in de overvolle Knappert-school ge- beurde, was overigens een vin- gerwijzing dat nadoen nog hele maal niet zo slecht is voor de j jeugd. De deelnemers hadden er veel werk van gemaakt en de tweede versie van het kinderfes tival mocht dan ook gerust een groot succes heten. Corien van der Linden van buurthuis De Rolleman werd door een jury als beste beoordeeld. Zij was voor drie minuten zangeres Cindy Lauper in het nummer 'Girls just want to have fun'. A1 die geoefende play-back nam niet weg dat bijvoorbeeld in I groep 2 de vierjarige Kizzy Ver hoeven de show stal. Eigenlijk durfde ze niet zo goed, maar toen j Kizzy als Danny de Munck een maal met microfoon en al op het podium stond, was alle schroom in een oogopslag verdwenen. Met krachtige stem had ze de zaal gauw plat. "Jammer dat ze nou die microfoon kreeg", vond I haar moeder. "Nu vergat ze hele maal de bewegingen". Dat mocht dan wel zo zijn, maar het is toch ook wel eens leuk om bij al dat geplay-back een heuse stem te horen. De wonderdokter (4) We ontvingen een schrijven van de telepaat/magnetiseur D. Duglas over wie we enige tijd ge leden in deze rubriek berichtten. De wonderdokter laat weten dat hij zijn praktijk gaat uitbreiden: "Het is mij een succesvolle me thode gebleken om mensen on der hypnose hun eetgedrag te la ten veranderen of van het roken af te helpen. Er is slechts een licht hypnotische toestand voor nodig om het beoogde doel te be reiken en bovendien zal iedereen het als een bijzonder prettige li chamelijke en geestelijke ont spanning ervaren". Die Duglas. Het zal ons niet verbazen als we binnenkort een brief van hem krijgen waarin hij meedeelt dat hij er in is geslaagd een muilezel onder hypnose te brengen met als resultaat dat het dier na de behandeling meende een renpaard te zijn. Niet iedereen is te spreken over Duglas. Nadat het artikel over hem was verschenen, belde mevrouw Bosje op. Kwaad, want, zo zei zij, in weerwil van al die positieve verklaringen van patiënten is haar niet gebleken dat Duglas gouden handjes heeft. Integendeel. Volgens haar hadden die mensen de kwalitei ten van de magnetiseur overdre- "Ik heb", zo vertelt ze, "sinds mijn geboorte een afwijking aan de rugwervels. De hoofdschar- nier deugt niet en daar draait al les om. Ik ben er voor bij een spe cialist geweest en die zei dat ik niet meer te opereren was. Daar was ik inmiddels te oud voor. Hij zei letterlijk: u zit de rit er wel mee uit. Vreselijk uitgedrukt na tuurlijk en zo'n man gaat geheel voorbij aan de pijnen die mij kwellen. Als ik uit bed kom, duurt het uren voordat ik weer een beetje mens ben. Het corset dat ik draag, brengt maar ten de le verlichting". De wonderdokter (5) Ze dacht: ik' ga maar eens naar die Duglas toe. Baat het niet dan schaadt het niet. "Als je voortdu rend ergens pijn hebt, dan grijp je elke strohalm aan. Dat klinkt misschien overdreven, maar zo is het wel. Hoop doet leven, niet- i der Sloot waant zich enkele minuten Pat Bexnatar in het nu Op een dinsdagavond ging ze vergezeld van haar man naar res taurant Eigenzorg. Ze kwam niet aan de beurt, zo druk was hét. "Allemaal mensen die hun heil zochten bij Duglas. Hun laatste heil, kreeg ik de indruk toen ik die mensen eens goed in me op nam. Maar goed, ik kon dus niet terecht bij Duglas op die avond. Mij werd verteld dat ik op woensdagavond maar eens moest terugkomen. Dan zou hij er weer zijn". De volgende woensdag was ze weer in het Eigenzorg. "Het duurde nog een hele tijd voor ik aan de beurt was. Bij half tien was bet eindelijk zo ver. Ik heb nog even met een voorganger ge sproken. Die man zei dat Duglas hem niet had kunnen helpen. O, dacht ik, gaat dat zo. Maar ik ging wel naar binnen". Eenmaal binnen in de donkere ruimte waarin Duglas zijn prak tijk uitoefent, legde ze uit wat er aan scheelde. "En toen begon hij met die therapie. Voelt u de hitte, vroeg hij. Nou, ik voelde geen hitte en die zou ik niet voelen pok. Toen hij hoorde dat ik ook last had van slapeloosheid ver klaarde Duglas dat hij daar wel wat tegen kon doen". "Ik moest maar strak in de kaars staren, zei hij. En daarna begon hij met een rustige stem te kletsen. Dat ik me loom zou voe len, dat m'n oogleden zwaar wer den, dat soort gezwets. Die nacht, zei Duglas, zou ik heerlijk slapen. Nou meneer, ik kan u verzekeren: die nacht heb ik weer gewoon pillen moeten slik ken om in slaap te komen. Het had helemaal niets geholpen". De wonderdokter (6) Het ergste van alles vond me vrouw Bosje de tarieven die Duglas hanteert. "U bent tien mi nuten over tijd, kreeg ik te horen en dat betekende dat ik hem ex tra moest betalen. In totaal ont ving hij voor die behandeling vijftig gulden, een behandeling die absoluut niets heeft gehol pen". Ze wil niet uitsluiten dat Duglas over zekere gaven be schikt, maar: "Ik heb sterk de in druk dat hij ook misbruik maakt van de ellende van andere men sen. En ik ben niet de enige die er zo over denkt. Ik heb met an dere bezoekers gesproken die hetzelfde zeiden". "Kijk, u weet wat het is: je komt bij zo'n man nadat je al, ik weet niet hoeveel dingen hebt geprobeerd, je denkt, misschien dat hij...En Duglas weet drom mels goed dat er op deze wereld veel van dit soort mensen rond lopen. Dat noem ik misbruik". "Wat me ook stoort, is dat hij zijn tarieven niet aan de muur heeft hangen. Dat moet de medi sche stand ook doen. Bovendien houdt hij niet eens een admini stratie bij. Merkwaardig, vindt u ook niet? W(j moeten alles aan de belasting verantwoorden. En hij, hoe zit het met hem?" Hoe zit dat, Duglas? "Nou, wat die vrouw zegt over de belastin gen klopt niet. Ik niks opgeven, hoe weet ze dat? Ze doet maar een gooi in de lucht. En wat be treft haar andere klachten, daar kan ik kort over zijn: sommige mensen kan ik niet helpen. Ja, en die mensen zijn dan soms onte vreden. Maar ik kan u verzeke ren dat de meeste mensen die ik help wel degelijk tevreden zijn. Wat moet ik verder nog zeggen?"

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3