'Privé is porno voor de mensen' Klaas Beuker belooft bisschop Simonis gesprek 'Bossen moeten veel meer hout leveren' TER som. HET IS ASWOENSÜAS.. ....CARNAVAL IS AFGELOPEN.. Ex-verslaggever doet boekje open over het succes van Nederlands grootste familieweekblad opsteen hmO ciafcis \s>rr^b it W ^'ou ,JSÉr wei 'es vreemde d ingén bij haar gemerkt --feestjes ?..onfe- vangt ze veel mannen?-- Yioezo?eumi ygwifa?... DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 PAGINA 1T WAGENINGEN - Drastische op voering van de houtproduktie in eigen land is dringend gewenst. Die noodzaak klinkt door in de reacties van het bosbedrijfsleven op het meerjarenplan bosbouw van minister Braks (landbouw en visserij). door Ary Jassies De organisaties kunnen tot 1 maart reageren op deze begroting van bos en bosbouw die wil aange ven hoe het bos er in het jaar 2050 op eigen bodem moet bijstaan. Er moet veel meer bos komen, zo ver kondigt ook het plan. Maar de be zorgdheid van de meeste organisa ties geldt het feit dat Braks veel over voornemens, maar veel min der over financiering spreekt. De bedrijven in de bosbouw zit ten nu al in de rode cijfers, klaagt het bedrijfsschap voor de bosbouw en de houtteelt. Secretaris Schou ten wijst ook op het verder afbrok kelen van de werkgelegenheid in het bos: „Door allerlei werkverrui- mende maatregelen verdringen uitkeringswerkers, vrijwilligers en beunhazen de vakbekwame bosar- beiders. Het is zonder meer een ge volg van de slechte bedrijfsecono mische situatie in het bos". Eind deze week zal het schap in zijn inspraak-commentaar Braks om meer geldelijke ondersteuning vragen. „Hoogst noodzakelijk voor een goede ontwikkeling van de bosbouw", zegt Schouten. Het als weinig landen zo bosar- me Nederland bezit zo'n 300.000 bos. Het Meeijarenplan wil naar een uitbreiding met ruim 30.000 ha toe. Braks zelfheeft in een optimis tische bui al gezegd dat 23.000 ha al voor het jaar 2000 kan worden aan gelegd. De belangen van natuurbe houd, recreatie en houtproduktie zijn de drie pijlers onder het ambi tieuze plan, waarvan het ambitieu ze - en volgens sommigen onhaal bare - bij de produktiefactor zit. Van het hout, dat we nu voor klompen of boekenkasten in Ne derland gebruiken, komt slechts 8 procent uit eigen bos. Over een hal ve eeuw moet dat volgens de voor nemens liefst 25 procent zijn. Plan nen kunnen mooi bloeien, maar hout groeit langzamer. De stijging naar de 25 procent doet daarom menig betrokkene de wenkbrau wen fronsen. „Het kan alleen maar lukken als we vandaag nog zouden beginnen met de aanplant", vindt bijvoor beeld directeur H. Groenewegen van de Nationale Houtbank BV in Eerbeek, een van de organisaties die aan de rand van het schaarse bos op maatregelen aandringen. Hoe belangrijk is de houtpro duktie? We leven met hout. Ge middeld gebruikt de Nederlander op de weg tussen de houten wieg en de houten kist 70 kubieke meter massief hout naar de mening van ir. H. A. van der Meiden van de stichting Bos en Hout „een indruk wekkende hoeveelheid". Van der Meiden benadrukt dat de roep om investeringen een hoogst belangrijke economische achtergrond heeft. „Opvoering van de houtproduktie is absoluut noodzakelijk", zegt hij, „er gaan in de wereld krapte-situaties met het hout ontstaan. Dan moet je als het eenmaal zo laat is, niet nog eens met je maatregelen komen. Want De vergelijking is niet toevallig. Na olie is hout ons tweede import- produkt. Jaarlijks importeert Ne derland 15 miljoen kubieke meter, een berg van hout die ons bijna 7 miljard gulden kost. De stichting Bos en Hout benadrukt in de aardi ge brochure 'Leven met hout zorgen voor bos' ook al de naderen de krapte-situatie op de wereld markt. Vooral in de Derde Wereld moet veel bos plaatsmaken voor landbouwgrond. Bovendien is in die, voor de houtaanvoer belangrijke, landen steeds meer hout nodig voor de ei gen welvaartsvoorzieningen van krant tot meubelstuk. Een conclu sie is dat in het toch al niet met veel bos gezegende Nederland haast ge boden is met het ontwikkelings werk van de eigen houtproduktie. „De overheid moet iets doen, willen we niet vastlopen met de voorziening van voldoende hout en houtprodukten", betoogt directeur Van der Meiden met een bezorgde blik op de toekomst, „maar dat Meerjarenplan zegt om te begin nen al niks over de overgangsfase, niets ook over het realiseren van een aantal noodzakelijke dingen. Het is helaas een beetje onrijp, en weinig concreet". Natuurlijk leest u het grootste familieweekblad in ons land alleen in de wachtkamer van de dokter. Uiteraard ligt het net toevallig in uw huiskamer: 'van de buurvrouw gehad, zelf koop ik het niet'. En zater dags moffelt u het weg tussen de krat pils en de zakken chips met de verontschuldiging dat het 'allemaal onzin is' wat er in staat, 'maar ach Privé: het enige blad in Nederland dat niemand zegt te kopen of te lezen en waarvan toch iedereen de inhoud kent. Privé: het blad met gelogen en onzinnige verhalen waarvan toch elke week meer dan 600.000 exemplaren worden verkocht. Privé: het blad dat groeit en bloeit dankzij het onmiskenbare feit dat mensen graag roddels lezen over andere mensen. Het liefst over bekende populaire landgenoten die ze regelmatig op de buis kunnen zien. Mensen uit de omroepwe reld, acteurs en actrices, politici, maar vooral artiesten. De lezer krijgt wat hij wil: smeui- ige verhalen over de TRAGEDIE in het leven van HEPIE EN HE- PIE, hoe FRITS BOM zijn ver loofde OVERVIEL, de ZANGER die dagelijks ANDERHALVE fles WHISKY opdronk, de GROTE LIEFDE in het leven van PATTY BRARD, hoe MANFRED DE GRAAF aan de DOOD ONT SNAPTE. Geschreven volgens de onverslaanbare Privé-formule: 'echt of gelogen, het maakt niet uit. Alleen het idee telt'. Dat de waarheid in Privé vaak geweld wordt aangedaan, dat de verhalen sterk overdreven zijn, voelt het pübliek meestal wel aan. Over de werkwijze van de Privé-redactie komt af en toe iets naar buiten doordat ex-mede werkers uit de school klappen. door Margot Klompmaker Zelden is een duidelijker beeld van het blad gegeven als in het deze week verschenen boek 'Pri vé. Beleef het mee'. Geschreven door oud-Privé-verslaggever Leo van Rooien die vier jaar lang de kolommen van het blad vulde. Aan de hand van geruchtmaken de voorbeelden geeft Van Rooij- en een kijkje in de keuken van meesterkok Henk van der Meij- den en zijn hulpjes. Maar 'wie dit boek leest als een aanklacht tegen het blad en haar medewerkers begrijpt het maar half, schryft Van Rooijen in zijn voorwoord. Het is niet al leen een boek over Privé, maar ook over de mensen die het blad mogelijk maken. De bekende landgenoten die zichzelf en hun collega's verkopen .tegen forse geldbedragen. 'De vrienden van Privé', noemt Van Rooijen hen. Dankzij hun inbreng kan het grootste familieweekblad van Nederland blijven verschijnen. Vorstelijk In 1980 komt Leo van Rooijen op de redactie van Privé terecht. Het salaris dat hem wordt gebo den is vorstelijk: rond de 8000 gulden netto per maand! Wat daarvoor van hem wordt ver wacht, blijkt al snel. Al snel raakt Van Rooijen ver trouwd met de manier waarop Privé wordt samengesteld: een mengelmoes van knipselverha- len over buitenlandse artiesten ('geleend' uit andere bladen), ge zondheidsartikelen, en vooral roddel en 'nieuwtjes' over beken de Nederlanders. Dagelijks vergaderen Henk van der Meijden en hoofdredac teur Willem Smitt over de vul ling van het blad. De aangedra gen onderwerpen en ideeën ver deelt Smitt over zijn redactie. Zo krijgt Van Rooijen zijn eerste echte verslaggeversopdracht: een bezoek aan de goochelaar Fred Kaps die op sterven ligt. 'Als hij niet meteen wil, bied je maar geld', zegt Smitt. Van Rooijen aarzelt. Zijn collega's vinden het 'een rotopdracht'. 'Maar zo doen ze altijd. Testen hoever je gaat'. Van Rooijen slaagt voor de proef. Hij weet (heel belangrijk voor een Privé-verslagever) zijn gêne te overwinnen. Twee we ken voordat het verhaal in Privé verschijnt overlijdt Kaps. 'Fred Kaps' laatste interview was mijn eerste', tekent Van Rooijen aan. 'Iedereen kan bij Privé werken', meent Van Rooijen. 'Wat je nodig hebt zijn een hoop lef, bluf, oogkleppen en doorzet tingsvermogen. Of je in staat bent een verhaal te schrijven is niet belangrijk. Dat leer je wel van Smitt'. Tipgevers Van Rooijen heeft zijn boek vooral geschreven om het verte kende beeld dat van Privé be staat bij te stellen. 'Het is te sim pel om te zeggen dat Van der Meijden en Smitt oplichters zijn. De sfeer by Privé is eigenlijk niet duidelijk te maken. Ik wil met mijn boek ook geen waardeoor deel over Privé uitspreken of me zelf van alle schuld vrijpleiten. Ik draag geen enkel excuus aan voor wat ik in die vier jaar heb gedaan'. Van Rooijen geeft een reeks voorbeelden waaruit de werkwij ze van het blad en de rol van de betrokkenen zelf duidelijk wordt. Privé bestaat dankzij een grote kring van 'vrienden'. Dat zijn niet de 'lieve lezeressen en beste lezers' tot wie Henk van der Meijden zich in zijn voor woord altijd richt, maar tipge vers. Artiesten of andere beken den die hun informatie tegen be taling aanbieden. Hun tips wor- 'den tot schreeuwerige verhalen opgeblazen. Sommige artiesten komen rond voor deze medewerking uit (Jos Brink, Adele Bloemendaal). Anderen doen voor de buitenwe reld of ze niets met het blad te m'\j "r De werkwijze van Privé op de hak genomen door striptekenaar Jaap Vegter i maken willen hebben, terwijl ze als het hen uitkomt best bereid zijn mee te werken. Er is immers altijd wel een plaatje of een nieu we show waarvoor publiciteit nodig is. Van Rooijen noemt het voor beeld van actrice Renee Souten- dijk, die zich er op laat voorstaan zich niet met bladen als Privé in te laten. Toen zij een baby kreeg was zij echter wel bereid om een foto van haar kind voor een fors bedrag exclusief in Privé te laten publiceren. 'Van zo'n mentaliteit word ik niet goed', aldus Van Rooijen. Juist dankzij de medewerking van artiesten kan Privé blijven bestaan. Het is dus volgens Van Rooijen onzin om het succes van het blad uitsluitend te 'wijten' aan de invloed van Henk van der Meijden. Natuurlijk heeft deze een feilloos gevoel voor wat men sen willen lezen, maar zijn blad moet het voornamelijk hebben van 'vrienden', stelt Van Rooijen. Het systeem wordt door de ko pers van Privé in stand gehou den. Willeke Alberti vertelt tegen geldelijke vergoeding hoe geluk kig ze is met voetballer Lerby. Dankzij het feit dat meer dan 600.000 mensen bereid zijn ruim twee gulden voor haar 'onthul lingen' neer te tellen, komt het geld dat de zangeres ontvangt verzoveelvoudigd terug. Een ander voorbeeld: een foto- modelletje uit Brabant ziet kans Privé 20.000 gulden te laten beta len voor een paar onbenullige fo tootjes waarop ook prins Albert van Monaco staat afgebeeld. De romance verzint ze erbij. Com mentaar van Smitt: 'echt of gelo gen, het maakt niet uit. Het gaat om het idee'. En dergelijke ideeën verkopen, dat blijkt elke week uit de oplagecijfers. De hoge oplage en de mede werking van veel artiesten geeft het blad macht, stelt Van Rooij en. 'Daarom ook kunnen diege nen die tegenwerken genadeloos worden weggeschreven'. Van der Meijden en zijn compaan Willem Smitt beschouwen Privé als één groot familieweekblad, waaraan alle artiesten MOETEN meewerken. Als het niet goed schiks kan, dan maar kwaad schiks. Over een bekende Nederlan der die blijft weigeren te praten, valt altijd wel wat te verzinnen. Ook al heeft Van der Meijden een hekel aan Sonja Barend en haat Willem Smitt alles wat links is (dus ook de VARA), zelfs Privé kan het zich niet permitteren Sorya Barend en Frits Bom dood te zwijgen. Gezondheid Behalve het wel en wee van ar tiesten worden vele bladzijden gevuld met gezondheidsverha- len. Met name hoofdredacteur Smitt is volgens van Rooijen een gezondheidsfreak, die zeer gein- teresseerd is in de nieuwste mid delen, therapieën en dergelijke. 'Ziekten, vooral kanker, ver koopt', stelt Van Rooijen. Hij vertelt over het gigantische effect van een artikel over 'de Be- res-druppels', een dubieus 'won dermiddel' tegen kanker. Privé jubelde over de werking van de druppels. Wekenlang werd de redactie overstelpt met telefoon tjes van wanhopige lezers. Reac ties die zelfs Privé schokten. Sindsdien is men wat voorzichti ger geworden met verhalen over nieuwe wondermiddelen. Onthullend is ook het door Van Rooijen opgetekende ver haal over de zogenaamde laetri- le-behandeling tegen kanker. De aan kanker lijdende echtgenoot van Ria Valk lu-eeg een gratis be handeling, in ruil voor foto's en een driedelig exclusief verhaal over zijn lijdensweg. Dankzij de uitgebreide berichtgeving liep het storm in de laetrile-kliniek. Inmiddels is bewezen dat de be- Reclame Het is fout om te denken dat Privé gemaakt wordt door 'ech te' journalisten, schrijft Van Rooijen. Het blad baseert zich nauwelijks op feiten, maar gaat voornamelijk af op geruchten en roddel. Privé wordt gemaakt vol gens de formule 'wat de lezer wil krijgt hij ook'. 'Het is gewoon tekst schrijven. Privé wordt gemaakt als reclame met allerlei kreten, waarbij de grenzen van onbetamelijke soms worden overschreden. Het idee verkoopt, de coverkreet (tekst op de omslag, red.) verkoopt. Het verhaal is een tweede. Vaak zijn de coverkreten al klaar, voordat het verhaal geschreven is'. Wat brengt een journalist - Van Rooijen werkte by de regionale pers in Brabant voor hij bij Privé kwam - ertoe met een dergelijk blad in zee te gaan? 'Het is een soort verslaving. Natuurlijk speelt het enorme salaris een grote rol, maar ook de weten schap dat elke week meer dan half miljoen mensen lezen watje schrijft en erover praten. Boven dien: de walging die je ontmoet wanneer je vertelt voor Privé te werken, geeft op de redactie een groot gevoel van saamhorigheid. Iets samenzweerderigs van 'wij tegen de rest van de wereld'. Werken bij Privé is niet leuk, maar de sfeer van 'iedereen is te gen ons' en het geld maken veel goed. Wel moet je leren je gewe ten uit te schakelen'. 'Ik ben weggegaan op het mo ment dat ik het niet meer kon op brengen te schrijven over de zo veelste nieuwe liefde van Willeke Alberti en de zwangerschap van die en die. Ik kon het niet meer serieus nemen. En dan is het voorbij. Als je bij Privé werkt, moetje heilig geloven in datgene waarmee je bezig bent. Er zijn mensen voor wie het een obses sie wordt. Die dag en nacht met deze leugenfabriek bezig zijn'. 'Privé kan volgens mij niet meer worden ontkend. De fout ligt bij de artiesten die wel op het blad schelden maar er toch aan meewerken als het ze uitkomt Dan houd je het systeem in stand'. 'Rudi Carrell heeft een keer ge zegd: alle artiesten die regelma tig in Privé over de tong gaan moeten een pot vormen om pro cessen tegen het blad te betalen. Een mooi idee, maar je kunt het wel vergeten. Ik denk niet dat de artiesten die nu bij Privé op de loonlijst staan aan een dergelijke pot mee willen werken'. 'Privé is Hollandse kneuterig heid. In iedere mens schuilt een voyeur. Iedereen wil graag weten hoe met het wel en vooral wee van bekende Nederlanders is ge steld. Privé speelt daar feilloos op in. Het geeft antwoord op wat iedereen graag wil weten: wie doet 'het' met wie. Willem Smitt heeft eens gezegd: 'Privé is por no voor de mensen'. Daarin heeft hij gelijk'. De paus heeft gistermiddag de heer Klaas Beuker, voorzitter van de (behoudende) Titus Brandsma-Stichting, in particu liere audiëntie ontvangen. Zo deelde de secretaris van de stich ting, Jan Leechburch Auwers, in Rome mee, nadat hij was gecon fronteerd met de toezegging van aartsbisschop Simonis (voor de KRO-tv) dat deze gaat proberen aan de gemakkelijke bezoeken van Beuker bij de Vaticaanse congregaties definitief een eind te maken. Beuker lijkt daar vrije toegang te hebben teneinde de kerkleiding te kunnen informe ren over allerlei 'misstanden' binnen de Nederlandse kerkpro- "Het is de laatste keer geweest dat Beuker op een dergelijke wij ze in het Vaticaan is ontvangen", zei bisschop Simonis dinsdag avond vanuit Rome in een Brandpunt-uitzending. In dat programma waren ook de voor zitter en secretaris van de Titus Brandsma-Stichting te zien. Zij liepen bij de Vaticaanse bureaus in en uit om inlichtingen over de toestand in de Nederlandse kerk af te geven. Secretaris Leechburch Auwers zei gistermiddag, niet te hebben geweten dat zij met aartsbis schop Simonis in één program ma zouden optreden. Zijn reactie op de nogal ferme uitspraak van Simonis was, dat geen enkele rooms-katholiek ooit kan wor den verboden informatie aan Ro me te verstrekken. Beuker zelf kwam vanmorgen met een gespierd commentaar. Hij wil een 'hard gesprek' met Si monis als beiden uit Rome terug zijn. "Ik wil niet met een aarts bisschop over het Pietersplein rollen, maar ik wil wel, dat mgr. Simonis zijn woorden terug neemt". Het Vaticaanse secretariaat dat de bezoeken aan de paus regelt wilde niet zeggen wie de paus gisteren in particuliere audiëntie heeft ontvangen. Wel ontkende het, dat de paus om kwart voor 1 's middags iemand persoonlijk zou hebben ontmoet, het door Leechburch Auwers genoemde tijdstip. De algemene audiëntie van woensdagmorgen 11 uur in de Nervi-zaal van het Vaticaan loopt meestal uit tot 2 uur. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen te Klooster ter Apel kandidaat F. Kruyne Ter Apel, te Harkema- Opeinde (Fr.) C. S. Verwoert Ber- likum (Fr.); aangenomen naar Harderwijk (voor verpleeghuis 'Sonnevanck') J. Enderlé Zeven huizen (ZH), naar Voorthuizen (deelgemeente) kandidaat H. Gij- sen Kampen; bedankt voor Goe dereede L. Ruijgrok Bruchem- Kerkwijk. Gereformeerde Kerken: aan genomen naar Soest J. van Buu- ren Delft. Gereformeerde Gemeenten: bedankt voor Haamstede A. Hof man Aalburg. Oud-Gereformeerde Gemeen ten: bedankt voor Kampen M. van de Ketterij Urk. Doopsgezinde Broederschap: aangenomen naar Noordwest- Veluwe G. J. vain Hiele Almere. Wilde Ganzen. De inkom sten van de 'Wilde Ganzen' zijn terug op het niveau van 1981. Dat blijkt uit het jaarverslag 1984 van deze met de IKON (Interkerkelij ke Omroep Nederland) samen werkende stichting. Vorig jaar werd ruim f. 4 miljoen bij elkaar gevlogen, evenals in 1981 en de twee jaren daarvóór. In 1983 lie pen de inkomsten terug tot f. 3,65 miljoen. Het jubileumjaar 1982 van de Ganzen gaf een opbrengst van f. 4,6 miljoen te zien. Voor 73 procent gaat het ont vangen geld rechtstreeks naar het projekt of programma, 10 procent wordt besteed via inter nationale organisaties in het bui tenland en 3 procent via Neder landse instellingen zoals de pro testantse werelddiakonaten. Vo rig jaar kregen vooral gehandi capten, vluchtelingen en de hon ger aandacht in de gesteunde projekten. konaat' heeft dit jaar een begro ting van f9.400.000. Dat is f 150.000 meer dan vorig jaar. Iets meer dan 15 procent gaat weg aan bureaukosten, reizen en pu bliciteit. Dat is een lager percen tage dan vorig jaar; toen was het bijna 17 procent. Op de begroting staat een be drag van f400.000 voor hulp in rampsituaties, maar dat kan te weinig zijn; vorig jaar moest daarvoor ruim f 1 miljoen wor den uitgetrokken. Tot de zomer van dit jaar wordt nog gewerkt met het thema 'Werken om te overleven'. Sa men met de hervormde en gere formeerde zendingen en het ge reformeerde werelddiakonaat is men nu bezig met een nieuw the ma voor de rest van dit jaar en volgend jaar. 'Pax Christi'. De rooms-ka- tholieke vredesbeweging 'Pax Christi' in Nederland heeft de vaste kamercommissie voor bui tenlandse zaken per brief ge vraagd, actie te ondernemen te gen het plan van de Israëlische autoriteiten om op de westelijke Jordaanover een nieuw netwerk van wegen aan te leggen. Door deze wegen worden de Israëli sche nederzettingen en agglome raties op de Jordaanoever ver bonden met het centrum van Is-, raël. Aanleiding tot de brief is de be handeling van de begroting voor buitenlandse zaken, die op 5 maart begint. Volgens de Pale stijnse organisatie voor de men senrechten ('Law in the Service of Man') leiden deze plannen tot verdere ontwrichting van de Pa lestijnse samenleving in de be zette gebieden. 'Pax Christi' ziet het plan als een stap in de richting van een feitelijke inlijving van deze ge bieden. Ze vraagt de kamerleden na te gaan hoe de Palestijnse or ganisatie voor de mensenrechten in haar verzet tegen de wegen aanleg kan worden gesteund. Leiden. Te beginnen volgen de week dinsdag, 26 februari, wordt elke dinsdagavond van 7 uur tot half 8 in de oud-katholie ke kerk aan de Zoeterwoudsesin- gel in Leiden een 'oecumenisch avondgebed' gehouden. 'Leken' en pastores (hervormd, gerefor meerd, luthers, doopsgezind, re monstrants, oud- en rooms-ka tholiek) zullen er afwisselend in voorgaan. "Hulde aan het kabinet, dat grenzen stelde aan de verdraag zaamheid". (Hoofdredacteur ir. J. van der Graaf vandaag in 'De Waarheidsvriend' (rechts-her- vormd) naar aanleiding van de weigering van de P. C. Hooftprijs aan de schryver Brandt Cor- stius).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17