Op weg, na 22 jaar. Oranje scoort ook tegen VVV moeizaam: 3-0 Keulen en Baas nu naast elkaar 5Vergeet uw vlucht niet Orkaan van gejuich bij de start Rustige nacht in hoofdstad Paping er toch bij ELMEX- RCL JEUGDTRAINER. DONDERDAG 21 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 13 SCHIPHOL (ANP) - Op luchthaven Schiphol is besloten de beelden van de Elfstedentocht, zoals die door de NOS worden uitgezonden, niet aan de reizigers te onthouden. Op de zes beeldschermen, die in de lounge staan en waarop normaal video- filmpjes te zien zijn, zal vandaag het NOS-verslag worden uitgezon den. Omdat het hier geen gewone televisietoestellen betreft moeten hiertoe speciale schakelingen wor den gemaakt. Om de buitenlandse reizigers duidelijk te maken waar het om gaat, worden bij de beeldschermen bordjes geplaatst met daarop in het Engels enige tekst en uitleg over de Elfstedentocht waarbij, mede als excuus voor het feit dat de beel den niet van een Engelse ondertite ling kunnen worden voorzien, staat dat Nederland op dit evene ment al 22 jaar wacht. De tekst wordt besloten met de waarschu wing „Vergeet Uw vlucht niet". Bij het verbindingscentrum van het Rode Kruis in de brand weerkazerne van Leeuwarden kwamen sinds negen uur de eerste meldingen binnen over deelnemers aan de Elfstedentocht met verwon dingen als gevolg van bijvoorbeeld valpartijen. De verwondingen kunnen in de meeste gevallen door een EHBO-post of door een arts ter plekke worden behandeld. Verder zijn er enkele toeschouwers lichtge wond geraakt. Het aantal meldin gen betreffende verkeers- en andere ongevallen bij de alarmcentrale in Leeuwarden ligt volgens het cen trum voor de medische hulpverle ning overigens aanmerkelijk lager dan op een normale doordeweekse dag in de regio Leeuwarden. LEEUWARDEN (GPD) - Jarenlang vochten Atje Keulen en Stien Baas op het ovaal van de Europese schaatspistes een verbitterde strijd om de hegemonie bij de vrouwen. Halverwege de jaren zeventig kwam er een einde aan hun tijdperk en verloor het tweetal elkaar uit het oog. Vandaag hebben de twee meest prominente schaatsenrijdsters el kaar opnieuw ontmoet, maar nu met een gemeenschappe lijk doel: het Elfstedenkruisje. "Dat is de enige medaille die nog in je prijzenkast ontbreekt en die ik wel heb", plaagde Jelle Keulen de drievoudige Europees- en viervou dige wereldkampioene haar de laatste weken keer op keer. Daar om zette Atje Keulen het idee om in te schrijven voor de wedstrijd ook snel van zich af. "De kans dat ik dan op tijd binnenkom is wel heel erg klein, en dan zou ik dat Elfstedenkruisje nog mislopen". Dat risico wilde Atje Keulen on der geen beding lopen. Maar tege lijk plaatst zij vraagtekens bij de beslissing van de organisatie om mannen en vrouwen gelijk te scha kelen. "Ik zou het heel normaal vinden als er een beetje onder scheid zou worden gemaakt. Want geloof maar dat het vreselijk hard gaat bij de mannen. Het zou me ook helemaal niet verbazen als de eerste binnen zeven uur in Leeu warden terug is. En dat zou beteke nen dat ik er maar 84 minuten lan ger over mag doen. Nou, dat red ik nooit". Die wijsheid is gebaseerd op en kele tochten van 100 kilometer. „Daar deed ik zo'n vijf uur over, in clusief een pauze onderweg. Maar voor die tweede 100 kilometer mag je er gerust twee uur bij optellen, en dan kom ik uit op zo'n twaalf uur in totaal. Het kan me ook niet schelen hoe ik de Elfstedentocht uitrijd, als ik hem maar uitrijd. Dan heb ik in elk geval dat kruisje". Eveneens bevangen door de Elf- stedenkoorts leefde Atje Keulen de laatste dagen intensief toe naar de ze dertiende aflevering. In de we tenschap dat het wel eens haar Niezen: "Dit is bezopen" LEEUWARDEN (GPD) - De Elf stedentocht wordt bijgewoond door 1400 journalisten en fotogra fen. Een groot deel van de pers kaarten is uitgegeven aan redac teuren van de omroepen. „Volko men bezopen, vierhonderd van de 1400 perskaarten zijrf naar radio en tv gegaan. Iedere zendgemachtig de is naar Friesland gekomen. En dat misschien voor drie minuten beeld. Ik vind het gekkenwerk. We werden compleet verrast door die geweldige toeloop", aldus Joop Niezen van de Nederlandse Sport Pers, die de perskaarten van de Elfstedentocht onder zijn beheer heeft. Onder de journalisten bevindt zich een vijftigtal buitenlanders, onder wie een grote groep Belgen en zelfs een journalist uit Israël. Uit Japan is een filmploeg geko- •pien en ook de BBC is aanwezig. laatste kans zou kunnen zijn om de tocht tot een goed einde brengen, verkneuterde Atje Keulen zich ook al bij voorbaat op de goede afloop. „Ik heb veel meegemaakt in mijn schaatsloopbaan, maar zo'n Elfste dentocht is met niets te vergelij ken. In 1963 heb ik de tocht bewust laten schieten omdat het toen zo slecht weer was en ik nog op de korte baan reed. Maar geen mens had toch kunnen denken dat het 22 jaar zou duren voor er weer een Elfstedentocht zou worden verre den. Het is daarom voor mij ook een enorm feest om mee te kunnen rijden". LEEUWARDEN (GPD) - Wanhopig zocht Zwier Sel- les naar een gaatje in de dicht opeengepakte men- senrij langs de Zwettekade. Terwijl Wim Westerveld en al die andere kopstukken uit het peloton van mara thoncracks al lang en breed de schaatsen hadden onder gebonden, probeerde de slechtste loper van de 277 wedstrijdrijders zich een eerste de Frieslandhal verliet die na zes minuten en e seconden ook al eerste nen aan de helse schaatstocht 200 kilometer. Het was even na vieren toen Ap- pie Weys zich vanmorgen als eerste in de Frieslandhal meldde. Rond de klok van half vijf had de num mer vier van 22 jaar geleden al ge zelschap gekregen van nagenoeg alle kanshebbers op de ning. Zenuwachtig heen •Het toneel van de Elfstedentocht handvol verplaatste zich vervolgens razend- begin- snel 800 meter verderop, waar ruim 15.000 toerrijders mochten begin nen aan de tocht waar zij jarenlang reikhalzend naar hadden uitgezien. Maar met het enthousiasme van de Friezen raakte ook de organisatie op het kookpunt. Met bijna over slaande stem smeekte de speaker het publiek langs de kant, onder wie Hans Wiegel en staatssecreta ris Van der Reijden, de ijsvloer te verlaten. „Het ijs is voor de rijders weg te banen naar de in de schijnwerpers glinsterende ijsvloer. Driftig zwaaiend drentelend bespiedden zij elkaar dik genoeg, maar niet voor het pu- tussen de dranghekken, ongedul- bliek". De oproep bleek aan dove mansoren gezegd. Maar beter dan wie ook moet de- met zijn schaatsen raakte de minuut,_op slag_ rijder uit Kampen de wan hoop nabij, maar niemand die er acht op sloeg. Ham het verlossende startschot ze speaker voorvoeld hebben met zou lossen. De spanning steeg met welke problemen de organisatie i zij ook vandaag wordt opgezadeld. Met het helse kabaal vergeten dat in de het uur nam het water op de ijs- nachtelijke uren vanuit de feest- vloer toe, zodat al vroeg i Atje Keulen op weg Reikhalzend hadden de Friezen uitgezien naar de dag waarop zij 22 jaar vergeefs hadden moeten wachten. Daarom waren ze ook massaal uitgelopen en zorgden zij met z'n duizenden voor een onver getelijk schouwspel, dat zijn weer ga in de vaderlandse sporthistorie tors duidelijk werd dat de wed- amper kent. De koude rillingen lie- strijdrijders waren begonnen pen menigeen over de rug, toen Jan Wessels om precies half zes als tenten en de discotheken tot diep gen de schaatsen diep in het werk- de hotelkamers was doorge- ijs wegprikten. Maar geen van de tochtrijders die zich daarom van morgen vroeg bekommerde, blij met de onverwachte drongen. Orkaan Na 22 jaar had Friesland einde- j""1? die dan, Sipkema het vader- landse schaatslegioen alsnog had .V vu*, geboden. Niemand echter gaf op Van de ene op de andere minuut dat moment nog een stuiver voor steeg er een orkaan van gejuich op, de aankomstkansen van de laatste toen via de meegebrachte transis- v'-£ zesduizend tochtrijders. Zich echter amper bewust van de tegenslagen die zij op hun lange mistige weg zouden ontmoeten, de 1200 meter loopwerk die vooraf en ™Salgu Ve,g zoude" ontmoeten, ging aan de steeole-chase. zoals wachtte het leger schaatsenthou- siasten m de Frieslandhal geduldig de steeple-chase, zoals Dries van Wijhe deze Elfsteden tocht al vooraf karakteriseerde. Het aftellen was begonnen. Na iets meer dan vijf minuten ar riveerde Wim Westerveld als eerste in de haven van het Harinxmaka- naal, waar het publiek tot hoog bo ven in de silo's een plaats had ge zocht om maar niets te missen van het feeerieke schouwspel. Toen Zwier Selles uiteindelijk als laatste toch nog de van het water glinste rende ijsvlakte had verlaten, bood de haven de aanblik van een twee dehands schoenenzaak. Her en der lagen half versleten gymnastiek schoenen en ander schoeisel ver spreid over de ijsvloer, ten teken dat de wedstrijdrijders waren ver trokken. het moment supreme. Via de achteringang kwamen ze binnen om vervolgens als vee in een fuik te worden gedreven. Om het kwar tier werden ze vervolgens losgela ten, de een sprintend, de ander hin- nekend als een schaap en rustig sjokkend op weg naar het ijs, waar weer een ander er de voorkeur aan gaf om innig omarmd met zijn vriendin de weg in het duister te zoeken. Startkaart Van enige rust was bij meneer Zwart man uit Dronten echter geen sprake. Vertwijfeld keek hij bij De Zwette om zich heen, dood ongelukkig als-ie zich voelde door dat hij in de mist zyn startkaart LEEUWARDEN (GPD) - Wat een bruisend feest van Elfstedensup- porters leek te worden, is uitge draaid op een verrassend rustig partijtje van een paar duizend stap pers aan wie de politie geen kind had. Hier en daar een gebroken ruit en bij het aanbreken van de ochtend slechts één patiënt (gat in het hoofd) voor de drie ziekenhui zen die met hun personeelsbezet ting gerekend hadden op meer. In plaats van een kolkende hap pening met gevreesde incidenten (de politie hield een peloton agen ten achter de hand om bij de eerste tekenen van calamiteit uit te ruk ken) werd het in de binnenstad van Leeuwarden een samenkomst die kalm verliep en bovendien sfeer miste. De hoge verwachtingen van een spektaculair volksfeest, opgejaagd door het feit dat voor het eerst in Leeuwarden alle cafés gedurende de nacht open mochten zijn, ble ven steken achter de gesloten deu ren van kroegen en snackbars. Daar, binnenskamers, was het te doen maar buiten wat uitzonder lijk gezang onderscheidde de stem ming zich niet van die op een wille keurige weekendavond. Voor de Friezen zat het unieke alleen in de mogelijkheid om op een anders verboden uur aan de tapkasten te hangen. De straten misten het carnavals beeld waarop was gerekend. Geen hossende, springende en lallende menigtes. Buiten een verdwaalde gitarist en twee in Schotse rok ge stoken spelers, geen muziek langs de weg. Met de handen op de rug en de speciaal voor deze gelegen heid van dienstwege verstrekte blauwe ijsmuts op het hoofd, lie pen de 45 agenten die voor de bin nenstad waren ingezet, werkeloos rond. „Een opvallend correct verlopen zaak", meldde de brigadier van dienst na „De Nacht". Af en toe maar werd het sfeerloze beeld in de straten doorbroken. Daarvoor ko zen de feestgangers de ruimte voor de patatwagens („heden Elfsteden- worst") op de stoep en de hoeken van de straten waar agenten spon taan werden opgenomen in de roes die er via de bierkranen was inge pompt. Alleen in de op de Oude Vee markt weggezette feesttent van 50 meter lang, ontwikkelde zich iets van wat van de „Nacht van Leeu warden" was voorgesteld. Daar troffen Nederlanders uit alle wind streken, in hoog tempo dronken wordend, elkaar aan de voet van een podium waarop een overspan nen discjockey de verschillende overdreven aan. Zoals de trompet provinciegenoten handig tegen el- van de tochtrijders driftig kaar uitspeelde. Hossend op het repertoire van de onvermijdelijke smartlappen en geheide meestampers, vonden de Elfstedengangers elkaar in polo naises en handgeklap. Op het pla veisel bij de ingang een kop van jut waarvan de rake tikken doorklap- ten tot binnen. Hoe gezellig ook, het kon het totale sfeerbeeld niet redden. „De Leeuwarder Nachten zijn lang, 't komt er hier wat lang zaam van", zong er een met zuidelijk accent. En zo was het. was kwijtgeraakt. Maar nog bonter maakte een rijder uit Wierden het, die zijn schaatsen was vergeten en die uiteindelijk maar de hulp van de organisatie inriep. „Mamma wy staan hier", was de tekst op een spandoek bij de Frieslandhal. Of dat nou sloeg op de gammele keu kentafel ernaast, waar een handige inwoner van Leeuwarden bekers snert te koop aanbood? Die erwtensoep was in elk geval niet besteed aan Jan Kroon uit Ab coude, die royaal was voorzien van krentebollen met honing. De hele nacht had hij er bovenop gelegen. „Want hoe platter die dingen zyn, hoe meer dat ik er mee kan ne men". Zo bedacht iedereen wel iets om zo goed mogelijk voorbereid aan de Elfstedentocht te kunnen beginnen. De sneeuwbril en de met veel vaseline ingesmeerde ge zichten deed daarentegen wat hanteerde wel van erg veel pessi misme getuigde. Maar de aandacht ging op de eer ste plaats uit naar de wedstrijdrij ders, de dragers van deze dertiende Elfstedentocht. Zij waren al meer dan halverwege toen de laatste toerrijder de Frieslandhal verliet. De eindstreep op de Bonke in Leeuwarden zullen zij vermoede lijk echter nooit bereiken. En daar mee gaat het zilveren kruisje aan deze grote groep van fanatici voor bij. LEEUWARDEN (GPD) - Reinier Paping, de winnaar van de Elfsteden tocht van 1963, is alsnog uitgenodigd om aanwezig te zijn by de start of finish van de Elfstedentocht. Volgens het Elfstedenbestuur, dat eerder had verklaard daarvoor geen aanleiding te zien („Niemand heeft een spe ciale uitnodiging ontvangen. Ook Reinier Paping niet Hij is wel lid, maar heeft niet ingeschreven"), moet er sprake zijn geweest van een misver stand. „Want er is wel degelijk een uitnodiging naar Paping verstuurd. Maar op de een of andere manier is die niet op de juiste plaats aangeko men", zo luidde althans de reactie van een lid van het Elfstedenbestuur nadat Paping gisteravond onder andere in de TV-show van Ivo Niehe nog eens zijn teleurstelling had uitgesproken over het uitblijven van een offi ciële uitnodiging. Leo Beenhakker niet veel wijzer VENLO (GPD) - Het Nederlands elftal heeft gisteravond in Venlo te vergeefs getracht de vrieskou te lyf te gaan. In een allesbehalve hart- ZATERDAG 2 MAART NASHUA Aanvang 20.30. voorverkoop vanaf heden vs>fc° VIJF MEIPLEIN 9 TEL. (071) 765935/313137 verwarmend duel won de voorlopi ge Oraiye-ploeg met 3-0 van FC VW, maar daar waar interim- coach Leo Beenhakker zocht naar antwoorden, heeft hij er juist vraagtekens bijgekregen. Behalve oefenduel was de ontmoeting met VW, na een lange voetballoze periode, vooral een selectiewed strijd, die echter maar weinig aan knopingspunten bood voor de tij delijke bondscoach. In vergelijking met de wedstrijd van twee en een halve week gele den tegen RKC had Beenhakker zijn basisteam op vier plaatsen ge wijzigd. De weer fitte Hans van Breukelen speelde in de plaats van Joop Hiele, terwijl Michel Valke, René van der Gijp en Simon Taha- mata de plaats innamen van Adrie van Tiggelen, Gerald Vanenburg en Ruud Gullit. Toch zal het voor de interim- bondscoach ook na het duel in Venlo puzzelen worden. Zo waren Vanenburg (geblesseerd) en Schoenaker (ziek) niet beschikbaar in de Limburgse „diepvrieskist"1 en kon Simon Tahamata alleen voor rust enkele goede acties afle veren. Ook defensief speelde Oran je allesbehalve vlekkeloos. Vooral in de eindfase werden Brandts en Van de Kerkhof herhaaldelijk in de problemen gebracht. Risico's Al te veel risico's zal het Neder lands elftal woensdag in Amster dam tegen Cyprus niet mogen ne men, want het doelsaldo zou nog wel eens beslissend kunnen zijn in de aanloop naar het WK in 1986. Wil Oranje de deur naar Mexico op een kier houden dan moet er ge scoord worden, en ook dat leverde net als in het oefenduel tegen RKC woensdagavond problemen op. „Een van de moeilijkheden is dat we te veel willen voetballen", meende Leo Beenhakker na af loop. „Het uitgangspunt is dat we in die negentig minuten tegen Cy prus beter veertig ballen in hun zestienmetergebied kunnen gooi en dan twintig. Vanavond ging het vaak over te veel schyven, dan gaan ze terug om te zoeken en dat duurt te lang. Straks krijg je te ma ken met een ploeg die er gaat staan en niet van zijn plaats afkomt. Het is een van de problemen waar ik tegenaan zit te hikken". Het zal Beenhakker nog de nodi ge hoofdbrekens kosten voordat hij zijn definitieve ploeg rond heeft. „Gullit en Van der Gijp lie ten na rust op rechts nogal eens een gat achter zich vallen. De vraag is of je ze daar samen moet laten spelen. Simon Tahamata? Er gaat dreiging van hem uit. Hy kan bin nendoor of buitenom. Simon heeft een duidelijke inbreng". Toch kon de Feyenoord-speler na een afwezigheid van twee jaar slechts bij vlagen imponeren in het Nederlands elftal. „Zelf ben ik wel redelijk tevreden over mijn spel. Ik ben blij dat ik er weer bij ben", al dus Tahamata, die zijn terugkeer vierde met een schitterend doel punt. De overige Oranje-goals kwamen van Gullit en van Houtman, die net als Marco van Basten lang onzicht baar bleef in de punt van de aanval. „Toch wil ik niets aan die twee op hangen. Ze werden weinig aange speeld en konden zichzelf moeilijk in het spel betrekken", vond Been hakker, die komende woensdag zonder een duidelijke spelbepaler wil opereren. „Ik heb er nog een beetje mijn twijfels over. Ik denk dat we geen echte spelbepaler no dig hebben. Je praat over voetbal in de lengte van het veld. Twee, drie passes om een afstand van ze ventig meter te overbruggen, en dan moet die bal in die zestien me ter". Waarheid Ook wat dat betreft bood de ont moeting met FC VW weinig klaar heid. Voor rust kregen Valke en Been de voorkeur, maar dat duo werd in de tweede helft vervangen door Erwin Koeman en Ruud Gul lit. Op dat moment leidde Orarye met 2-0 na doelpunten van Peter Houtman (dank zij een blunder van VW-doelman Roox) en Si mon Tahamata na een combinatie met Valke. Vijf minuten na rust scoorde Gullit met een ouderwetse knal 3- 0, maar verder konden de 8500 toe schouwers de handen alleen nog maar op elkaar krijgen voor VW, dat via Verlijsdonk en Van Aarts' schitterende kansen kreeg, maar niet tot scoren kwam. Mocht er dit weekeinde opnieuw geen competitievoetbal zijn, dan wil Leo Beenhakker („Ook een man als Schoenaker is goed te ge bruiken") zyn selectie opnieuw bij elkaar roepen voor een oefenduel. „Als daar mogelijkheden voor zijn, wil ik ze benutten, maar dat zal wel in overleg met de clubs moeten ge beuren", zei Beenhakker, die ver moedelijk dinsdag zijn definitieve elftal bekendmaakt. ADVERTENTIE vraagt voor het komende seizoen Soil, binnen een week te richten aan secretaris RCL, Luykendreef 46. 2353 BH Leiderdorp.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13