Proef windenergie grote tegenvaller Bezuinigen op energie begint bij verwarming Dollar schrijft opnieuw geschiedenis 'Werkgevers sturen aan op conflict' Hoge onderhouds- en reparatiekosten ABP-zaak aangehouden ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 ALKMAAR (ANP) - Het eerste Nederlandse experiment met de opwekking van wind energie levert na twee proefjaren sterk tegenvallende resultaten op. In die wijk kunnen 28 gezinnen sinds maart '83 hun elektriciteits verbruik richten naar de opbrengst van twee windmolens met een ge zamenlijke capaciteit van 50 kilo watt. Slechts 38 procent van de door de molens opgewekte elektri citeit wordt rechtstreeks door die gezinnen verbruikt. De resterende 62 procent gaat naar het net van het Provinciaal Elektriciteitsbe drijf Noord-Holland (PEN), die het experiment bekostigt. Volgens de PEN zijn de ervarin gen bij de bijna tien proefprojecten die in het kader van het Nationaal Onderzoekprogramma Windener gie elders in Nederland zijn ge start, overwegend nog ongunsti ger. De PEN concludeert dan ook dat windenergie bij de huidige stand van de techniek commer cieel niet aantrekkelijk is, aldus ir. Boone. De grote tegenslagen met het project in Camperduin heeft de PEN geboekt in de onderhouds- en reparatiekosten. Die zijn circa vijf tien maal zo hoog als werd begroot. Zo bleken toegepaste materialen onvoldoende bestand tegen stuif zand, de zouthoudende wind AMSTERDAM - Elf nog nader aan te wijzen onderwijsinstellingen in de verschillende provincies zullen binnen kort worden verblijd met personal computers. Dat cadeau is een gevolg van de vestiging van het hoofdkantoor «uiia vic wuutuuucuuc wuiu c»i van bedrijf Sperry NV in Amsterdam, waarvoor prins Bernhard gisteren naar de hoofdstad kwam. Elf vocht Ook hebben beide molens glunderende, in klederdracht gestoken dames mochten met de prins en een bestuurslid van Sperry NV vervolgens bij harde wind veel sneller ge draaid dan de bedoeling was. Er zijn aan beide molens haarscheur tjes ontdekt in de ophanging van de wieken. Die ophanging moest uit veiligheidsoverweging volledig worden vervangen, terwijl het ma ximale toerental verder werd be perkt. De lange periode van stil stand in verband met reparatie en onderhoud leidde tot een daling in het eerste proefjaar van de op brengst van de molens tot bijna 60.000 kilowattuur. In het eerste proefjaar was dat nog 90.000 kwh. De PEN gaat de bewoners van de wijk in Camperduin voorstellen de windmolens voor een symbolisch bedrag over te nemen. Als daar geen belangstelling voor is wordt getracht de molens zo voordelig mogelijk in bedrijf te houden. Volgens PEN-woord voerder Boone zal, indien de hoge onder houds- en reparatiekosten niet zul len dalen, zeker moeten worden besloten de gehele installatie af te breken. In de loop van dit jaar neemt de PEN bij Medemblik de grootste windturbine van Nederland in ge bruik. Het bedrijf wil daarmee on derzoeken of op hoogspanningsni veau (10.000 volt) en bij een lagere zout- en vochtigheidsgraad het op wekken van windenergie wel ren dabel is. met computers Over arbeidstijdverkorting voorstellen die verder gaan en in grijpender zijn dan ooit tevoren. Ik zeg ronduit dat werkgevers zich belachelijk opstellen. Er is geen vakbond en geen lid van een vak- UTRECHT (ANP) - Binnen de vak beweging wordt de vrees steeds groter dat de cao-onderhandelin gen over verdere arbeidstijdver korting bij de volgende onderhan delingsronde zullen vastlopen. De bond die dit accepteert". Industriebond FNV en Druk en De industriebond zegt er ver- Papier, de grafische bond van de trouwen in te hebben dat zijn leden FNV, waarschuwen de werkgevers zich niet zullen laten paaien door er deze week in hun bondsbladen loonsverhogingen, bedoeld om voor dat zij met hun weigerachtige verder korter werken af te kopen, opstelling aansturen op een breuk, „We zullen er met z'n allen voor die volgens de grafische bond zou moeten zorgen dat deze breuk niet kunnen resulteren in „het grootste tot stand komt, en dat we in een conflict in onze industrie dat ooit gesloten front op de 32-urige werk- beleefd is". week in 1990 af blijven stevenen". Overigens hebben de bedrijfslei ding van de PTT en de vakorgani saties hebben overeenstemming De industrie en de grafische sec tor zijn traditioneel speerpunten ir uci>ucii uvCICCIIS bereikt overde ^voering het cao-beleid ging. Belangrijke veranderingen i hX?,*' «hter 1 januari 1985 beschouwd, deze sectoren. De onder- wat inhoud dat over dit jaar totaaj twaalf dagen arbeidstijdverkorting MAASTRICHT (ANP) - De Maastrichtse rechtbank heeft gisteren beslo- nauwelijks te praten valt. handelingen tot dusverre (ATV) worden*toe'gekend^De'piT LPemendkunn?ndebeideFNV heeft dat "«dag meegedeeld. bonden echter slechts constateren dat er over het hoofdpunt, de vol gende stap arbeidstijdverkorting met de werkgevers DEN HAAG (ANP) - Eigenaren die Saneringspremie i Z. een van de hoofdverdachten i Volgens voorzitter J. Draijer hun zeevisserij schip aanmelden r de saneringsregeling van het ten om de zaak tegen ir. J.- - zogenoemde ABP-affaire, aan te houden tot 31 mei. De rechtbank legde Druk en Papier hebben de grafi- ministerie van Landbouw en Vis- daarmee een verzoek van officier van justitie mr. J. Laumen naast zich sche werkgevers in de onderhan- serij kunnen een vergoeding kry- Deze had gevraagd de zaak voor onbepaalde tijd aan te houden delingen een onverzoenbare hou- gen van 650 Europese Rekeneen- omdat het onderzoek tegen Van Z. nog steeds niet is afgerond. Van Z.'s raadsman, mr. F. Duynstee, vroeg gisteren wat de officier van justitie eigenlijk nog denkt te vii overtuigd te zijn dat de officier geen aanvullend bewijs meer zal aantref fen. Van Z. borgsom ding aangenomen, die compromis- heden (Ecu), dat is omgerekend de rechtszitting sen onmogelijk maakt. „Zo'n op- ongeveer 1.800 gulden per „ingele- m |g| -- - stelling heb ik zelfs in de aller- verde" bruto register ton. De rege- slechtste tijden van werkgevers ling geldt alleen voor schepen vorige maand op vrije voeten gesteld na betaling 350.000 gulden. Mr. Duynstee vroeg de rechtbank of over dit renlang gematigde eisen gesteld wordt gevist op vissoor- /oor in wateren van de Europese Gemeenschap een bedrag door de staat der Nederlanden geen rente kan worden betaald, Nu gaat het weer beter. De rende- vangstbeperking geldt. Mossel-, aangezien het ernaar uitziet dat de zaak nog wel eens Hij verzocht de rechtbank anders het geld in ruil weer terug te storten. i jaar kan duren! menten zijn aanzienlijk verbeterd, oester- ien bankgarantie de produktiviteit is gigantisch ge- daarom stegen en nu doen werkgevers ten. kokkelschepen zijn i de regeling uitgeslo- Nu het winter is, staat de verwar- ming en alles wat daarmee sa- OOOf LeX WOStmanfl Ir. M. Boone, de coördinator van het windmolenproject in een nieuwbouwwijk in het Noordhol- Bloembollen sector komt in de knel BOVENKARSPEL (ANP) - De ho ge grondprijzen bedreigen de ont wikkeling van de bloembollensec tor. De mogelijkheden voor schaal vergroting zijn vooral beperkt voor de bedrijven in de oude teeltgebie- den in het westen van het land. Ir. P.J. Lardinois, voorzitter van de hoofddirectie van Rabobank Ne derland, heeft dit gisteren gezegd in Bovenkarspel, waar hij de 52ste Westfriese Flora opende. Het aantal bedrijven in deze sec tor is de laatste vijftien jaar ruim gehalveerd tot 4.000. Het met bloembollen geteelde areaal is in de zelfde periode gestegen van 12.000 hectare tot 14.500. De ge middelde grootte per bedrijf ging van 1,4 hectare naar 3,5 hectare. Lardinois noemde het jammer dat veel bedrijven nu in hun uitbrei dingsmogelijkheden worden be perkt. Zoals bekend is de bollensector voorstander van inpoldering van het Markermeer, omdat daar dan nieuwe grond vrijkomt. ADVERTENTIE EEN VERTROUWD ADRES VONDELLAAN 45. 2332 AA LEIDEN. TELEFOON: 071-769303. FUSTWEG 2, HOEK OUDE WEG, 2031 q HAARLEM. TELEFOON023 - 3192 88. Alleen bedrijfswagens. RIJNSBURGERWEG132. 2231 AG RIJNSBURG. TELEFOON: 01718-22500. HOOFDSTRAAT 81, 2171 AS SASSENHEIM. TELEFOON: 02522 -19124. GOUWESTRAAT 60A, 2407BC ALPHEN A/DRIJN. TELEFOON: 01720-75155. BINNENWEG 2-4, 2411 NA BODEGRAVEN. TELEFOON: 01726-19341. Alleen bedrijfswagens. AMSTERDAM Het beurswe- zen liet deze week een zeer grillig beeld zien en sloot zich daarbij aan bij de dollar, die af en toe wel een jojo leek in de prijsvorming. Zowel op obligatie- als aandelen markten nam de vrees toe voor mogelijke maatregelen tegen de stijgende dollarkoers. Toch werden nieuwe historische topstanden bereiken. In Amster dam overschreed het algemeen beursgemiddelde zelfs de magi sche 200-grens. Op maandag kwam de eindstand op de histo rische top van 200,4, dinsdag moest even tot 198 worden terug geschakeld, maar donderdag werd de 200 opnieuw overschre- De dollar begint door zijn voort gaande stijging steeds meer ge schiedenis te schrijven en dei ning te veroorzaken. Op steeds meer financieel-politieke bijeen komsten staat de dollar boven aan het lijstje met agendapunten. Zo kwam deze week in Washing ton het belangrijke college van de gezamenlijke centrale banken bijeen om zich te beraden over de mate waarin de geldvoorraad dit jaar in de Verenigde Staten zal toenemen. Aangenomen wordt dat, juist om de dollar niet te steunen, de FED, zoals dit college in de wan deling genoemd wordt, zich soe pel zal opstellen en ten minste een even grote geldcreatie zal toestaan als vorig jaar; rentever- hogende maatregelen blijven naar verwachting uit. Dat bericht was een goede steun voor de beurs. De woensdag opgetreden krachtige sprong voorwaarts - tot tijdens de beurs zelfs over de 1300 - was daarop gebaseerd. Ook president Reagan gaf weer voedsel voor de nieuwe histori sche recordstanden van de New- yorkse effectenbeurs. De presi dent wees voor de oorzaak van de dollarhausse met de beschul digende vinger naar het buiten land. Vooral de belangrijkste lan den van de EG blijven volgens hem in economische groei zwaar achter by de VS en maken de dollar steeds gewilliger in het Minder leden, toch rijker UTRECHT (ANP) - De Indus triebond FNV wordt, ondanks het aanhoudende ledenverlies, een steeds rijkere vakbond. De bond, die het afgelopen jaar weer 20.000 leden verloor en op dit moment onder de 220.000 zit, heeft in datzelfde jaar het vermogen met maar liefst 32 miljoen gulden zien groeien tot ruim 255 miljoen gulden. Dat wordt deze week gemeld in het bondsblad „Zin". Daarbij wordt aangetekend dat het tegenstrijdig lijkt dat er tegenover het aanhoudende le denverlies een forse vermo genswinst staat. De daling van het aantal leden zorgde welis waar voor een tegenvaller in de contributies van 1,7 miijoen den, maar dit bedrag valt in niet bij het rendement van de beleggingen van de Indus triebond FNV en de rente-op brengst van het vermogen. In vakbondskringen wordt wel eens gekscherend opge merkt dat de bond zelfs geheel zonder leden met de vergaarde miljoenen moeiteloos zou kun nen blijven doordraaien. buitenland. Tussen neus en lip pen door legde Reagan daarbij de kracht van de dollar ook uit als erkenning van macht en grootheid van de zijn land. Ame rikanen horen dat graag en ont ketenden een storm van optimis me op de beurs. Een andere belangrijke bijeen komst waarnaar ook in ons land met toenemende nervositeit werd uitgekeken, was het don derdag gehouden interne beraad van de Westduitse centrale bank. Dit college nam enkele weken te rug een initiatief tot het gebruik van het rentewapen, om de dol lar in zijn opmars te beteugelen, hetgeen prompt door onze cen trale bank werd gevolgd. Nu die verhoging van een half procent niet heeft geholpen, ver wachtte men op het Damrak een DEN HAAG (ANP) - De Neder landse boeren hebben vorig jaar ondanks het slechte najaarsweer een recordoogst consumptieaard appelen gehaald, namelijk 4,3 mil joen ton. Dat is ongeveer 200.000 ton meer dan het vorige recordjaar, 1982. Dit heeft het Nederlands Voorlichtingsinstituut voor Aard appelen (NIVAA) gisteren meege deeld. Volgens het NIVAA is de jaren lange daling van de aardappelcon sumptie in ons land de laatste jaren tot staan gekomen. In 1980 be droeg de consumptie gemiddeld 83 kilogram per hoofd van de bevol king. Aan het begin van deze eeuw was dat nog 130 kilogram. Het in stituut schrijft de daling toe aan de nieuwe verhoging van ten min ste een procent, die dan weer on middellijk door ons land zou worden overgenomen. De ge vreesde discontomaatregelen bleven overigens uit, terwijl de dollar donderdag en vrijdag toch licht daalde. Er is trouwens enige twijfel de dollar daarmee een de finitief halt toe te roepen is. Veel Amerikaanse multinationals hebben hurt buitenlandse doch ters verzocht voorlopig te wach ten met het overhevelen van win sten naar de VS. Er ligt dus nog een grote/potentiële dollarvraag, zodra d^/dollar iets zakt. Het nam niet allemaal weg dat de obllgatiemarkt opnieuw een flin ke val doormaakte, mede door de aanhoudende stroom van afgifte- prysverlagingen voor pand-. Recordoogst aardappelen toegenomen welvaart en een lagere behoefte aan arbeidscalorieën. De laatste jaren is er volgens het NI VAA een groeiende waardering voor de aardappel als „gezonde voedingsbron". Aardappelen be vatten een hoog gehalte vitamine C en aanzienlijke hoeveelheden mi neralen en vitamines A, BI en B2. Ten onrechte denkt ongeveer de helft van de bevolking nog dat aardappels dikmakers zijn, aldus het NIVAA, dat er op wijst dat aardappels geen vet bevatten. bank en spaarbrieven. Ook stel den de banken wederom een op slagrente in van een half procent. Allemaal maatregelen om het uitstromen van Europees kapi taal naar Amerika en nieuwe vraag naar dollars tegen te gaan. Intussen bleef de aandelenmarkt ondanks heftige schommelingen per saldo toch omhoog gericht, bij een vaste stemming voor Ko ninklijke Olie, KLM en de verze keringsaandelen. Deze laatsten werden gesteund door een voor gestelde aandelensplitsing van de Nationale Nederlanden die voor elk aandeel van tien gulden vier van f 2,50 wilde verstrekken. De koers schoot er acht gulden door omhoog. Andere uitschieters in hogere zin waren behalve Koninklijke Olie en KLM: Audet, Leidsche Wol, Macintosh en Schuitema. ACF, Wolters Samsom en VNU moes ten terug. De Europese Optie- beurs had donderdag een zeer hoge omzet, waardoor de week- omzet op 140.500 contracten kwam tegen 112.000 in de vooraf gaande werkperiode. KLM ont moette donderdag vraag naar 12.000 calls. Op andere dagen stond Koninklijke Olie meer dan eens bovenaan. Opvallend was de sterke stijging van putt-con- tracten in staatsleningen. menhangt weer sterk in de be langstelling. Het leven zonder verwarming zou nu eenmaal niet erg aangenaam zijn en er moet veel voor worden betaald. Van het maandelijks voorschot op de energierekening is bijna twee derde voor de verwarming. Van daar dat besparen op de energie rekening begint bij de verwar ming. Elke cent die wordt be spaard door verstandig en zuinig met energie om te gaan, is ten slotte meegenomen. Er zijn verschillende manieren "om een huis te verwarmen: de lo kale en centrale verwarming. Bij lokale verwarming staat in elke ruimte die verwarmd moet wor den een kachel. Vroeger bete kende dit dat alleen in de woon kamer werd gestookt. Gevelka chels bestonden immers nog niet. In de slaapkamer moesten een warme kruik en extra de kens voor warmte zorgen. Goed koop was het wel, maar niet al tijd even behaaglijk. Vaak ston den de ijsbloemen op de ramen. De laatste jaren is het comfort echter steeds belangrijker ge worden. En dat is een van de re denen van de opkomst van de centrale verwarming. Van alle soorten centrale verwarming is die door middel van radiatoren wel de bekendste. Door de radia toren stroomt heet water, afkom stig van de ketel. Die ketel staat op een 'centrale' plaats in huis. Wordt in een apart ketelhuis de warmte voor een hele flat of blok huizen geproduceerd, dan wordt gesproken van blokverwarming. Wijk- of stadsverwarming is weer iets anders. Het warme wa ter daarvoor komt niet van een ketel, maar van een energiecen trale waar het anders zou worden geloosd en verloren zou zijn ge gaan. In plaats daarvan wordt het nu in geïsoleerde buizen naar de te verwarmen wijk gebracht. De Stevenshof in Leiden is zo'n wijk. En dan is er nog de vloerverwar ming. Hierbij wordt geen ge bruik gemaakt van radiatoren, maar van dunne buizen die in de vloer zijn gelegd. Door deze bui zen stroomt water van 25 30 graden dat geleidelijk de vloer van het huis opwarmt. Soms is het bijplaatsen van radiatoren nodig omdat deze vorm van ver warming nogal langzaam gaat. Maar het is een energie-zuinige methode van verwarmen, aange zien de temperatuur van het wa ter maar dertig graden hoeft te zijn. Comfortabel En een comfortabele, want het huis wordt geleidelijk vanaf de vloer opgewarmd. De vloerver warming is in feite al een heel oud systeem. Al in de Romeinse tijd werden huizen verwarmd door de vloer te verwarmen. Dat gebeurde toen wel anders dan nu, namelijk door een groot vuur aan te leggen in de kelder. Een betrekkelijk nieuwe ontwik keling op het gebied van verwar mingsinstallaties is de luchtver- warming. De verwachtingen voor deze methode zijn hoogge spannen. Op de lange duur zal luchtverwarming waarschijnlijk de grote vervanger van warmwa- tercv's zijn. Groot voordeel van de luchtverwarming is de recht streekse methode van verwar ming: de lucht wordt niet meer via water opgewarmd, maar di rect in de ketel. Via een centrale schacht wordt die lucht naar de verschillende vertrekken ge voerd. Leidingen of radiatoren zijn niet meer nodig. Bovendien is de luchtverwar ming goed te combineren met de ventilatie. De verbruikte lucht van de keuken, douche en toilet wordt afgezogen en geeft, door middel van een warmtewisse laar, een deel van de warmte af aan de frisse lucht die het huis binnenkomt. Door deze lucht verder op te warmen is er tegelij kertijd sprake van verwarming en ventilatie. In sommige apparaten voor luchtverwarming is een geiser ingebouwd, waarvan de rookgas sen ook door de warmtewisse laar gaan. De energie die zo ge bruikt wordt op die manier het huis van warmte, frisse lucht en warm water te voorzien, wordt zo ENERGIE(K) BEZUINIGEN optimaal gebruikt. De woning waarin zo'n systeem wordt toe gepast, moet natuurlijk wel goed tochtdicht zijn gebouwd en opti maal geisoleerd. Ramen openzet ten om te ventileren is dan ook niet meer nodig. Voorlichting By een goed gebruik van lucht verwarming zijn de energiekos ten iets meer dan de helft van de energiekosten in een woning met een gewone centrale verwar ming, geiser en mechanische ventilatie. In de praktyk blykt echter nog te vaak dat goede voorlichting over het gebruik van de luchtverwarming tekort schiet. Jammer genoeg worden daardoor niet altijd alle moge lijkheden van luchtverwarming benut. Maar luchtverwarming is voorlo pig voor de meeste mensen nog toekomstmuziek. Nog altijd heeft het grootste deel van de nieuwe en gerenoveerde wonin gen centrale verwarming of blok verwarming. De rest is meestal in het bezit van een kachel. En overal komen problemen voor die, direct of indirect, te maken hebben met de verwarming. Voor sommigen is het onmoge lijk de woning warm te krijgen, bij anderen lukt dat wel maar wordt het langzamerhand te duur. Veel van deze problemen zijn vaak erg simpel op te lossen. Om te besparen op de energiereke ning hoeft er echt niet altijd di rect voor veel geld geisoleerd te worden of dubbel glas geplaatst. In de volgende rubriek: hoe te besparen op de verwarmingskos- ten. Wat kunnen bewoners zelf doen en wat moet aan een vak man worden overgelaten? TIP Hebt u er enig idee van hoeveel kubieke meters gas u per jaar verbruikt? Veel mensen weten wel hoeveel benzine of diesel de auto gebruikt, maar hebben er geen idee van hoeveel gas er per jaar aan de verwarming opgaat. Toch gaat het vaak om een flink bedrag. Want elke kubieke me ter gas kost nu al ruim 60 cent. Kijk eenmaal in de week, altijd op dezelfde dag, eens op uw gas meter en schrijf het getal voor de komma op. Zo weet u na ver loop van tijd precies hoeveel gas u gebruikt. En die weten schap kan u een onaangename verrassing besparen wanneer de energierekening komt. In veel gevallen blijkt het op schrijven op zich al tot bespa ringen te leiden. Want: meten is weten. (Dit is de eerste aflevering van een eens per drie weken te ver schijnen rubriek met raadgevin gen en nieuws op het gebied van energiebesparing in en om het huis. Vragen en reacties onder vermelding van 'Energie(k) be zuinigen' naar: redactie Leidsch- Alphens Dagblad, Postbus 54, 2300 AB Leiden). Kijk eenmaal in de week eens op de gasmeter <foto Dijkman)

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9