'Crisis in Unesco politieke kwestie' G (Schijn) eensgezindheid over ruimte-wapen Bouterse op zoek naar geldbronnen Lagerhuis wil einde reageerbuisbaby's Naarstig naar bezuinigingen gezocht |pp|Jp Botha wil met ANC aan tafel Aartsbisschop Durban maandag voor rechter GMD ZATERDAG 16 FEBRÜARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 PARIJS (AP) - De directeur-generaal van de VN-Organisatie voor Onderwijs, Weten schap en Cultuur (Unesco), Amadou Mahtar M'Bow, heeft gisteren gezegd dat de crisis in zijn organisatie een politieke kern heeft die haar oorzaak vindt in de twijfels over het gehele internationale orgaan voor samenwerking dat na de Tweede Wereldoorlog werd opgericht. De crisis is in hoofdzaak een poli- en de ontwikkelingslanden dan tieke kwestie, zei M'Bow, en reikt met het Oost-West conflict. M'Bow verder dan alleen wijzigingen in de zei verder de tendens naar bilatera- programma's van de Unesco. 'Het lisme in de ontwikkelingshulp ern- lijkt er op dat bepaalde personen stig tè betreuren, de willen betwisten M'Bow zei dit aan het einde het internationale systeem dat een debat van vier dagen het in de dagen na de Tweede Wereld oorlog werd opgericht,' aldus M'Bow. De discussie die het afgelopen jaar in het openbaar is gevoerd afsluiten met enkele adviezen aan hervormingen binnen de M'Bow inzake de juridische UNESCO-bestuur over de gevol gen van de Amerikaanse terugtrek king uit de organisatie. Het be stuur zal de vergadering zaterdag M'Bow haalde nogmaals uit haar de 'ongekende campagne in de pers' tegen de Unesco en zijn eigen persoon en uitte scherpe kritiek op de 'strategie van het gerucht' tegen de organisatie. Voorts betreurde hij het feit dat leden van perma nente delegaties en van het secre- tp-iaat informatie over de tie hadden doorgespeeld gevaardigden. Verder sprak M'Bow in zijn rede de Amerikaanse te- voornamelijk over de stappen die programmatische hij had ondernomen om het gat 28 miljoen dollar op te vullen PALERMO - Carabinieri's met machinegeweren doorzoe ken een van de kelderruimten onder het landhuis van de Si- ciliaanse maffialeider Miche- le Greco, even buiten Palermo. De kelders werden donder dagnacht ontdekt. Volgens de politie dienden ze als, schuil plaats en tegelijkertijd als on dergrondse burcht waarin maffialeiders elkaar geregeld troffen. (fotoAP) Unesco vormt een afspiegeling quenties 'van de diepgewortelde politieke, rugtrekking ideologische en filosofische tegen- en budgettaire kwesties. Voorts zal -r- stellingen in de wereld van van- het bestuur een uitspraak doen dat is ontstaan door de terugtrek- StPlin vnnr Fihcp nuor Hp nf Ho Cto. kinff van rfp VPFPnitrrfp Staten P.Pn UlCUI1 V UUI I lll&C Bij staken geweld JOHANNESBURG Wanneer het Afrikaans Nationaal Congres (ANC) verder afziet van geweld, is staatspresident P. W. Botha bereid met deze in Zuid-Afrika verboden organisatie aan tafel te gaan zitten. Dat zei Botha gisteren in Kaapstad ter gelegenheid van de uitreiking van de onderscheiding „De Ster van Zuid-Afrika" aan een aantal vooraanstaande militairen. Botha herhaalde tevens zijn eer dere uitspraak van 31 januari, dat alle politieke gevangenen die het grootste deel van hun straf hebben uitgezeten, met onmiddellijke in gang in vrijheid zullen worden ge steld, als ze publiekelijk verklaren af te zien van elke vorm van ge weld om de apartheid in Zuid-Afri ka te laten verdwijnen. door Ruud de Wit daag.' Hij zei dat deze tegenstellin- over de vraag of de Verenigde Sta- king ten als waarnemer bij de organisa- kwart tie betrokken mag blijven. i de Verenigde Staten. Een de Unesco-begroting LONDEN (GPD) Het Britse La- se medische wetenschap hebben gerhuis heeft zich gisteren met gro- steeds verklaard dat dergelijke ex- te meerderheid uitgesproken voor perimenten nodig zijn. Alleen dan een initiatief-wetsontwerp van de kan met succes het aantal reageer- hand van Lagerhuislid Enoch Po- buisbaby's worden vergroot, aldus well, waarin alle experimenten met 'deze medici, die bovendien de mo- menselijke embryo's strafbaar gelijkheid willen behouden met worden gesteld. embryo's buiten de baarmoeder Het wetsontwerp, dat met 238 te- proeven te nemen om vroegtijdige gen 66 stemmen werd aangeno- opsporing van bepaalde ziekten en men, stelt dat het enige dat nog afwijkingen mogelijk te maken, mag gebeuren is dat een eicel bui- Over het wetsontwerp-Powell is ten de baarmoeder wordt bevrucht de afgelopen maanden een verhitte om bepaalde bij naam genoemde discussie tussen voor- en tegen- vrouwen die daartoe officiële toe- standers van experimenten met stemming hebben gekregen, in embryo's gevoerd. De tegenstan- staat te stellen zwanger te worden, ders hebben twee mihoen handte- Maar alle andere handelingen met keningen weten te verzamelen en eicellen en embryo's buiten de daarmee het Lagerhuis de grootste baarmoeder worden door het wets- petitie aller tijden overhandigd, ontwerp verboden verklaard op Het is evenwel nog niet zeker dat straffe van maximaal twee jaar cel. het door het Lagerhuis aanvaarde Vertegenwoordigers van de Brit- voorstel nu ook wet wordt. De werd door de VS gefourneerd (43 miljoen dollar per jaar). M'Bow zei dat hij werkgroepen had benoemd die per geval moes ten bekijken welke banen binnen de organisatie konden vervallen en voorstellen moeten doen voor de reorganisatie van het secretariaat, in het bijzonder van het voorlich tingsbureau van de Unesco. M'Bow bedankte Frankrijk voor zijn vrijwillige bijdrage van twee miljoen dollar, Pakistan voor zijn 50.000 dollar en de Sovjet-Unie, In dia, Mexico en Venezuela voor hun besluit om af te zien van een be drag van naar schatting zes miljoen dollar aan terugbetalingen uit een valutafonds. De directeur-generaal zei tevens ongeveer vijf miljoen dollar te kun nen bezuinigen op de vertaal- en documentatiediensten. Die dien sten zouden worden teruggebracht tot twee voertalen, Engels en Frans, in plaats van de zes officiële VN-talen. PARAMARIBO (ANP) - De mische boycot van Nederland te adopteren, heeft Suriname genoodzaakt om te zien naar alternatieve financie- Bouterse heeft voor dit jaar nog ringsbronnen en daar is men goed enkele andere reizen op zijn pro- in geslaagd. Dit heeft bevelhebber gramma staan. Zo gaat hij volgen- Desi Bouterse gisteren op een de maand naar Brazilië, een maand persconferentie in Paramaribo ge- later naar India en later in het jaar GENEVE (Rtr) - Medici uit Fin- zegd aan de vooravond van het volgt een bezoek aan Korea. deVerenS ïï0 driedaags bezoek dat hij volgende Bnttanme en Nederland hebben week aaën Columbia brengt. Hij zal Volgens staatspresident Botha zijn er in Zuid-Afrika steeds min der mensen bereid nog langer zin loos geweld te accepteren. „Als het ANC en andere organisaties (be doeld wordt onder andere het Pan- Afrikaans Congres) besluiten ge weld in de nabije toekomst te ver werpen, dan is de regering even- zeer bereid met hen te gaan praten twee grote projecten jn Suriname als met de andere organisaties die streven naar echte vrede en ont- actie tegen polio ken polio. Er zal gezamenlijk derzoek worden gedaan naar de va riant van het polio-3 i ween. aan 0SHSÜH5B uxcugu HH ^ai Bouterse bevestigde dat Libië en „if- fn J er een samenwerkingsovereen- enkele weken geleden een ambas- in h -.t6!, komst tekenen. sade - door de Libische regering stryding van m Finland uitgebro- volksbureau genoemd - in Param a 3°"' Het bezoek aan dat land juist in ribo heeft geopend. Hij noemde rf.1 ,,ni de periode kort voor de vijfde ver- dat een normale zaak en gaf aan 'eens' Ftose'eezöndVwslutaritei jaardag van de revolutie heeft een dat het de samenwerking zal be ten verantwoordelijk is voor de demonstratief karakter, zo legde vorderen Bevelhebber Bouterse doodvmeennjariïe Tnrpn h« uit' Het volk zal hierdoor mer- bevestigde de berichten dat Suri- Stods oktoberriinvHf IXnvan ken dat de problemen de autoritei- name thans, mede als gevolg van tode^ertomi^B^nS zo ve? ten niet ongemoeid laten en dat zij het opschorten van de herstelbeta- Kinaerveriamming ontdekt, zo ver zich bewust 2ijn van hun verant. ling door Nederland, erg krap zit in woordelijkheid ervoor te zorgen zijn deviezenvoorraad. Wat de lo- dat er brood en medicijnen zijn. De kale middelen betreft zijn er geen bevelhebber lichtte toe dat de sa- problemen, er is zelfs een over- menwerking met Columbia niet schot, verzekerde hij. zozeer het verstrekken van harde gering moet daarvoor parlementai- JOHANNESBURG (GPD) - Ver- informatie 'Koevoet' wreedheden re tijd ter beschikking stellen ten- schillende katholieke bisschoppen had begaan tegen de plaatselijke einde een artikelgewijze behande- uit alle delen van de wereld wor- zwarte bevolking. Van overal in de wereld zijn pro- ling mogelijk te maken, en het is den dit weekeinde in Zuid-Afrika zeer de vraag of de regering-That- verwacht bij wijze van adhesie met testtelegrammen gestuurd cher daartoe bereid is. de Zuidafrikaanse aartsbisschop Zuidafrikaanse staatspresident Een aantal kabinetsleden, onder van Durban, Denis Hurley, die Botha vanwege dit proces. Hurley wie mevrouw Thatcher zelf, vindt maandag in Pretoria moet terecht- heeft ook talrijke ondersteunings- de wet te rigide en wil zelf met e~~ ~x— Tr-1J- - -- regeringsvoorstel komen Uitgewezen De Spaanse premier Felipe Gon- aüTprenatafe" experimenten '(vvaar- zalez heeft gisteren bevestigd dat onder ook commercieel draagmoe- politie-eenheid, Koevoet genaamd, staan. Volgens de aanklacht heeft betuigingen ontvangen. In Zuid- Hurley valse verklaringen afgelegd Afrika worden in ieder geval de het optreden van een speciale volgende katholieke bisschoppen klaarde gisteren het hoofd van het Finse instituut voor volksgezonde heid, Tapani Hovi. Daarnaast zijn v h» twee 'lichtere' gevallen geconsta- bevelhebber lichtte toe dat de teerd en bij tien personen ver- Volgens'Hbvi'^s<gemi"praice*van J?™ zal inhouden, dan we. het een nieuw polio-virus. Finland gaan van barter-deals (dat zijn af spraken voor het leveren van goe deren door het ene land tegen goe deren van het andere). De bevel hebber sloot overigens de moge lijkheid van een akkoord over een zachte lening door Columbia niet uit. De volgende maand zal met de Libische regering in Tripoli een sa menwerkingsovereenkomst wor den gesloten. Bouterse wees er op dat men in Libië behoefte heeft aan bijvoorbeeld rijst en hout die door Suriname geproduceerd wor den en dat Suriname op zijn beurt olie nodig heeft, die door Libië ge leverd zou kunnen worden. Over zijn aanstaande bezoek aan Libië wilde de bevelhebber alleen nog kwijt dat het land besloten heeft wikkeling voor alle mensen van ons land", aldus Botha. Ondertussen hebben drie andere gevangen ANC-leden, Walter Sisu- lu, Ahmed Kathrada en Andrew Mlangeni een zes pagina's tellend memorandum gestuurd aan de staatspresident, waarin ze zeggen dat ze niet akkoord gaan met zijn vrijlatingsaanbod. Ze willen vrijla ting zonder enige voorwaarde. Vol gens de vrouw van Sisulu beschou wen ze het aanbod van Botha slechts als een politieke geste, be doeld om aan de regering in Preto ria enig internationaal krediet te verschaffen. Het Verenigd Demo cratisch Front, UDF, heeft gisteren in een verklaring gezegd dat de weigering om Mandela en de ande re ANC-leden onvoorwaardelijk vrij te laten alleen maar kan leiden tot toename van geweld in Zuid- Afrika. ADVERTENTIE Spanje twee Amerikanen met di plomatieke status het land heeft uitgezet. Volgens het Spaanse persbureau EFE hebben de twee geprobeerd de code te breken van de geheime interne communicatie lijnen van de Spaanse regering. Niet aan tafel Sinds de invoering van een nieu we grondwet mogen kleurling- en Indiër-afgevaardigden weliswaar samen met blanke parlementariërs beraadslagen over 's lands wetten, maar samen aan tafel zitten in het restaurant van het parlement is niet toegestaan. Een parlementslid van de blanke liberale oppositie partij PFP, David Dalling, noemde zijn ontnuchterende ervaring vrij dag "schandelijk". Derde kunsthart De 58-jarige voormalige auto monteur Murray P. Hay don krijgt zondag in de Amerikaanse stad Louisville als derde mens, in de me dische geschiedenis een kunsthart. De transplantatie staat onder lei ding van dr.William Devries, die ook de vorige twee operaties uit voerde. Aanslag De woning van het hoofd van de veiligheidspolitie van West-Berlijn is gisternacht het doelwit geweest van een aanslag. Manfred Gan- schow, chef van de Westberlijnse Staatsschutz, was thuis toen rond 02.00 uur in de ochtend een bom ontplofte op zijn balkon. De bal kondeur werd vernield, ruiten sneuvelden, de afdekking van een markies scheurde en de gevel werd beschadigd, maar Ganschow bleef ongedeerd. Over een mogelijk ver band met de Rote Armee Fraktion wilde de woordvoerder van de po litie zich niet uitlaten. Hongerstaking Eddie Callagher, de man die in 1976 Akzo-directeur dr. Tiede Her- rema ontvoerde en langdurig gegij zeld hield, heeft gistèren een einde gemaakt aan zijn hongerstaking. Callagher heeft 38 dagen lang voedsel geweigerd uit protest te gen de omstandigheden in de ge vangenis. De tot 20 jaar cel veroor deelde Ier eiste bovendien straf- verkorting. derschap) aan duidelijke richtlij nen onderworpen worden. Namibië twee jaar geleden. Hur ley had beweerd dat volgens zijn ADVERTENTIE KUNST- EN ANTIEKBEURS §k|gfex, 'De Grote Kerk' - in de Grote Kerk, Groenmarkt, Dgi Haag. Met expositie voorwerpen opgraving V.O.C.-schip te Hastings, za. 9 t/m zo. 17 febr. Dag. 12-22 u., zo. 11-18 u. verwacht: dè aartsbisschoppen Winning van Glasgow en Mikko Juva van Finland, en de bisschop pen Lamont van Groot-Brittannië, Casey van de Ierse bisschopconfe rentie en Brennan van de Australi sche bisschoppenconferentie. Naar wordt aangenomen, zal het proces vier weken duren. De Zuidafrikaanse bisschoppen conferentie heeft in een herderlijk schrijven de katholieken van Zuid- Afrika opgeroepen hun solidariteit te betuigen met de aartsbisschop. HONGERCONFERENTIE - in Genève wordt op 11 maart een in ternationale conferentie gehouden over de problemen van een twin tigtal Afrkaanse landen die door droogte en honger worden getrof fen, zo is uit westerse diplomatieke bron vernomen. De conferentie zal onder voorzitterschap staan van VN-secretaris-generaal Javier Pe rez de Cuellar. Vermoedelijk zal ook de Amerikaanse vice-presi dent George Bush aanwezig zijn. Gemeenschappelijk Administratiekantoor (GAK) Uitvoering Ziektewet, AAW/WAO, Werkloosheidswet Districtskantoor Leiden Gemeenschappelijke Medische Dienst Adviesorgaan AAW/WAO, Woningaanpassingen Perifeerkantoor Leiden Vanaf dinsdag 19 februari 1985 zullen GAK en GMD ge huisvest zijn in het nieuwe kantoor aan de Verbeekstraat 1 (bij de Plesmanlaan) te Leiden. Telefoon GAK: 071-350150 Telefoon GMD: 071-350151 Aanbevolen bezoektijden: tussen 09.00 en 12.00 uur, en tussen 14.00 en 16.00 uur Het nieuwe kantoor is te bereiken met de buslijnen 13,14 en 43. Met nog een maand te gaan voor het begin van de onderhandelin gen zijn de Verenigde Staten in Eu ropa een diplomatiek offensief be gonnen om de Sowjet-Unie in Ge nève met een eensgezinde NAVO te confronteren. Sinds het gesprek tussen de ministers Gromyko en Shultz is duidelijk dat Europa op tenminste twee punten wantrou wen koestert tegen de Amerikaan se benadering. Daarbij gaat het om de vraag of de wederzijdse vermin dering van de in Europa geplaatste kernraketten voldoende aandacht zal krijgen en om de benadering van Reagans Strategische Defensie Initiatief (SDI), in de wandeling bekend als Star Wars. door Ton van Brussel De Europese NAVO-bondgeno- ten hebben hun achterdocht .over gehouden aan de door de Sowjet- Unie afgebroken Geneefse onder handelingen over de Euro-raket- ten. De Amerikanen zouden hen onvoldoende van het verloop van dat gesprek op de hoogte hebben gehouden en daardoor zou de in vloed van Europa te gering zijn ge weest. Dat gegeven heeft geleid tot de door bondskanselier Kohl en premier Thatcher vrij straf gefor muleerde eis dat er in geval van een nieuw gesprek met de Russen, voortdurend binnen de NAVO moet worden overlegd over voort gang en strategie. VN-resolutie Veel minder eensgezind zijn de Europese bondgenoten in hun op stelling tegenover de plannen voor een ruimtewapen dat op aarde ge lanceerde kernraketten onschade lijk kan maken. Anderhalf jaar ge leden stemde de hele wereld - met uitzondering van de VS en Enge land - in de Verenigde Naties voor een resolutie waarin een vreed zaam gebruik van de ruimte werd bepleit. De VS waren tegen, de Britten onthielden zich van stem ming. Sindsdien is er in de opstelling van Europa het een en ander ver anderd. De Sowjet-Unie bleek niet tot nieuwe onderhandelingen over strategische en middellange-af- standswapens bereid, als de VS de militarisering van de ruimte van onderhandelingen wilden uitzon deren. Aan die eis is door de VS toegegeven, maar uit redevoerin gen van Reagan is duidelijk gewor den dat het ruimtewapen in feite een breekpunt voor onderhande lingen kan zijn. Onderzoek President Reagan benadrukt dat er geen sprake is van de ontwikke ling van zo'n wapen. De mogelijk heden zijn in studie en die studie moet doorgaan, want ook de Sow jet-Unie houdt zich ermee bezig. De afgelopen week bleek dat Rea gans benadering tot een gewijzigde opstelling van de meeste bondge noten heeft geleid. Over de ontwik keling en inzet van een ruimtewa pen wordt nu gezwegen, de discus sie beperkt zich tot de onderzoeks fase. Het offensief van de Amerikanen is niet zonder succes gebleven. Op Frankrijk na hebben alle Europese NAVO-partners ingestemd met de voortgang van het onderzoek. Mi nister Van den Broek (buitenland se zaken) verwoordde onlangs in de Tweede Kamer kernachtig waarom hij voorstander van het onderzoek is. Als we nu stoppen hebben de Russen nog niets inge leverd. Zo werkt dat niet, aldus de bewindsman. Met andere woor den: een onderbreking of beëindi ging van het onderzoek naar het ruimtewapen kan pas aan de orde zijn, als ook de Sowjet-Unie con cessies doet. De oude onderhande lingsstrategie - opereren vanuit een positie van kracht - blijft kortom gehandhaafd. De Franse bezwaren hebben be trekking op de verzwakking van de Franse force de frappe die een feit zal zijn zodra een ruimtewapen is opgesteld. Frankrijk, het buiten beentje in de NAVO, hecht aan een eigen verdediging met kernwa pens en deze zou in de toekomst waardeloos kunnen blijken als het onderzoek tot positieve resultaten leidt en tot plaatsing van een ruim tewapen wordt besloten. President Mitterand heeft daar om twee varianten opgelepeld: Het ruimtewapen komt er niet. Blijkt dat onmogelijk, dan moeten Euro pa er zelf één lanceren, als symbool van het eigen Europese belang, dat zich niet altijd met de Atlantische benadering zou verdragen. Betrekkelijk De huidige eensgezindheid van de NAVO kan in de nabije toe komst betrekkelijk blijken te zijn. President Reagan heeft onomwon den verklaard dat het onderzoek hoe dan ook moet doorgaan. On derhandelingen veranderen daar aan niets, aldus Reagan, die zo aan de vooravond van de gesprekken met de Sowjet-Unie al een eerste breekpunt formuleert. Het is twij felachtig of de bondgenoten zover willen gaan. Een andere hypotheek op het on derhandelingsproces is het onder zoek dat de Amerikaanse lucht macht uitvoert naar raketten die het ruimte-afweer kunnen weer staan. Dat onderzoek ontneemt de basis aan Reagans veelbesproken Star Wars-rede. Bij zijn inauguratie meldde Reagan de term Star Wars vreselijk te vinden, omdat deze niet zou corresponderen met wat hij van plan is. Een ruimtewapen brengt vrede, zo zegt hij, omdat het alle kernwapens overbodig maakt. Op het ministerie van defensie wordt daarover kennelijk anders gedacht. De wapenwedloop in de ruimte kan volgens deskundigen pas op zijn vroegst over vijftien jaar beginnen, maar de daarop vol gende plannen liggen al op de te kentafels. Uitvindingen Brigade-generaal Berkhof be toogt in een deze week gepubli ceerd boek dat de ontwikkelingen rond ruimtewapens niet meer te stoppen zijn. De techniek gaat door en succesvolle uitvindingen blijven nu eenmaal nooit zonder toepassingen. Berkhof, die overi gens positief tegenover Reagans plannen staat, heeft zonder meer gelijk. Maar zijn stelling hoeft niet tot berusting te leiden. Die kan evengoed worden opgevat als een pleidooi om in een heel vroeg sta dium overheidsmiddelen te ont houden aan onderzoek dat omstre den voldongen feiten oplevert. In het geval van de ruimtewa pens is een levensvatbare studie zonder overheidsfinanciering vrij wel uitgesloten. Dat schept op zijn minst keuzemogelijkheden, die door voorstanders van het project doorgaans worden ontkend. Voeg daarbij het onderzoek naar raket ten die ruimte-afweer kunnen om zeilen en er is voldoende aanlei ding een nieuwe verantwoording voor het Star Wars-onderzoek te verlangen. Een Atlantische spraak verwarring ligt in het verschiet. De eensgezindheid is nu al niet meer dan schijn.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7