Derde tv-iiet is uitgesteld Internationale organisatie prostituees Werkgroep stelt bezuinigingen voor Verloren generatie van jeugdwerklozen Rechter: reisgids met blote vrouw moet weg ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 (Vervolg van pagina 1) DEN HAAG (ANP/GPD) - Zoals verwacht heeft het kabinet besloten de komst van een derde televisienet voorlopig uit te stellen. Pre mier Lubbers en minister Brinkman (WVC) maakten dit gisteren bekend na af loop van de ministerraad. Weliswaar is er binnen het voor ontwerp van de mediawet ruimte voor uitbreiding van het aantal zendernetten, maar de vormgeving en financiering van een derde net vereisen nader beraad, aldus het kabinet. Het kabinet wil voorlopig liever het aantal uitzendingen overdag uitbreiden. Het kabinet wijst er daarbij op dat er in de avond 'al een ruime binnenlandse en buiten landse programmakeuze bestaat'. Ook zijn er mogelijkheden voor abonneetelevisie, kabelkrant en kabeltekst. Het beraad binnen het kabinet heeft zich de afgelopen weken voornamelijk gericht op de komst van een derde televisie-net en de scheiding tussen het niet op winst gerichte omroepbestel en de com- Premie-D regeling in Hellendoorn HELLENDOORN (GPD) De ge meente Hellendoorn heeft een spe ciale pot gevormd van bijna 430.000 gulden waarmee de wo: ningbouw wordt gesubsidieerd. Volgens deze nieuwe 'premie-D-re- geling' krijgen bewoners of beleg gers een eenmalige belastingvrije bijdrage van 6500 gulden. De pre- mie-D-regeling wordt van kracht zodra Hellendoorn alle premie-C- beschikkingen dat is 6500 gul den van het rijk heeft uitgege ven. Hellendoorn heeft met zijn eigen premieregeling een landelijke pri meur. Er is vooraf contact geweest met het hoofd van de provinciale afdeling van het ministerie van volkshuisvesting in Zwolle, die er geen bezwaar tegen zou hebben. Wethouder Spanjer van ruimte lijke ordening verwacht dat met de regeling 65 huizen extra kunnen worden gebouwd in deze gemeen te. De argumenten van de gemeen te om met een eigen regeling te ko men zijn het bevorderen van de werkgelegenheid in de bouw, de doorstroming en het beperken van de lasten van het gemeentelijk grondbedrijf. Hellendoorn heeft er al jaren te vergeefs op aangedrongen meer woningen, te mogen bouwen. Uit eindelijk werd in de gemeente het idee geboren een speciaal fonds voor de woningbouw te vormen. Met de nieuwe, gisteren bekend gemaakte, premie-D-regeling mag nu ook de bouw van koopwonin gen worden gesteund. Daarbij geldt als uitgangspunt dat huurwo ningen voor koopwoningen en dat goedkope huizen^voor dure gaan. Het is niet mogelijk voor woningen een premie-C- èn een premie-D- vergoeding op te strijken. mercieel te exploiteren abonnee televisie. De scheiding tussen omroep en abonnee-tv wil het kabinet strikt in stand houden. In geval van co-pro- dukties tussen omroep en een ex ploitant van abonnee-tv houdt het kabinet vast aan de eis dat - met uitzondering van speelfilms - eerst uitzending via het „open net" (dus door de omroeporganisaties) plaatsvindt. In de concept-wet staat verder dat omroeporganisaties verenigin gen (met inspraak van leden) moe ten worden. TROS, Veronica, KRO en Evangelische Omroep zijn stichtingen die, als zij niet bereid zouden zijn de verenigingsvorm aan te nemen, geen zendtijd meer krijgen toegewezen. Bovendien moet een abonnee op een omroep blad voortaan aangeven dat hij tot lid van de betreffende omroepver eniging gerekend wil worden. De faciliteiten van de NOS zullen worden ondergebracht in het Ne derlands Audio-visueel Bedrijf NV dat door overheid en omroepen zal worden bestuurd. De huidige NOS zal in tvjeeën uiteenvallen. Behalve het onafhankelijke audio-visueel bedrijf wordt een Programmas tichting opgericht, die onder meer de programmatische taken van de NOS overneemt. In een sterk ver kleind NOS-bestuur zullen de om roepen in deze Programmastich ting in meerderheid vertegenwoor digd worden. Uit de concept-wet blijkt verder dat de STER-zendtijd tot een maxi mum van 5 procent van de totale tv-zendtijd wordt uitgebreid. 'Zwe vende' reclame-blokken tussen de programma's komen er niet. Verder stelt het kabinet voor een Ombudsman voor de Media in te stellen, waar instanties en burgers met hun klachten terecht kunnen. Te koud... NIJMEGEN (ANP) - De tradi tionele Nijmeegse carnavalsop tocht, die morgen zou worden gehouden, is door de organisa toren afgelast in verband met de hevige kou. „Met deze extre me temperaturen is er vóór nie mand enige lol aan", aldus een woordvoerder van de Stichting Openbaar Carnaval Nijmegen. „De blazers van de dweilorkes ten zouden aan hun instrumen ten vastvriezen". ASSEN (ANP) -Vier deskundigen gaan een onderzoek verrichten naar de echtheid van de stenen die de amateur-archeoloog Tjerk Ver maning heeft opgegraven. Zij heb ben op initiatief van de provincie Drenthe en de Stichting van Ne derlandse Archeologen (SNA) zit ting genomen in een werkgroep. Het gaat om prof.dr. L.P. Louwe Kooymans en drs. W. Roebroeks van de Rijksuniversiteit Leiden, drs. B.L. van Beek van de Gemeen telijke Universiteit Amsterdam en drs. A.D. Verlinde van het Rijksin stituut voor Oudheidkundig Bo demonderzoek in Amersfoort. De provincie Drenthe, die van Vermaning stenen kocht ten be- Deskundige onderzoeken stenen Tjerk Vermaning hoeve van het Provinciaal Mu seum, had al eerder honderddui zend gulden voor het onderzoek gereserveerd. De werkgroep zal onder meer gaan graven in het ge bied waar Vermaning zijn stenen heeft gevonden. Vondsten van Vermaning worden tentoongesteld in het Provinciaal Museum van Drenthe. De amateur-archeoloog reageer de verheugd op de mededeling van de provincie: „Ik heb er tien jaar op moeten wachten. Het zal een volledig eerherstel voor mjj bete kenen". Tien jaar geleden klaagden twee medewerkers van het Biologisch Archeologisch Instituut van de Rijksuniversiteit Groningen Ver maning aan wegens vervalsing. Het ging hier onder meer om pijl punten en vuistbijlen uit pre-histo- rische tijden. Van die beschuldi ging werd de amateur-archeoloog door het gerechtshof in Leeuwar den vrijgesproken. DEN HAAG (ANP) - De uitgevers M en I en Kosmos krijgen precies een maand de tijd om de vakantie gids van de Internationale Naturis tenfederatie (INF) uit de roulatie te nemen. Dit heeft de president van de Haagse rechtbank, mr. J.J.R. Bakker, gisteren bepaald. Bakker vindt dat een 30-jarige Haagse, die ongevraagd en ongekleed op de achterkant van de gids prijkt, recht heeft op een schadevergoeding van 2500 gulden. De vrouw was naar de rechter ge stapt nadat zij zichzelf Jij toeval op de gids had ontdekt. Ze had er geen idee van wie de foto genomen kon hebben en eiste een schade vergoeding van 5000 gulden en het terughalen van alle onverkochte gidsen. Ze beschouwt de publika- tie van de naaktfoto als een in breuk op haar persoonlijke levens sfeer. Mr. Bakker is het daarmee eens en hij vindt dan ook dat de vrouw er een redelijk belang bij heeft dat haar portret niet openbaar wordt gemaakt. De uitgevers en de fede ratie hebben naar zijn mening de auteurswet overtreden. Ze moeten nu al het mogelijke doen om de reisgidsen terug te nemen. De naturistengids is al een jaar in de handel. Van de oplage van 15.000 exemplaren is al tweederde verkocht. i het Haagse Nieuwspoort na ajloop van de DEN HAAG (GPD) Een werk groep van topambtenaren heeft het kabinet plannen voorgelegd om opnieuw enkele honderden miljoe nen guldens te besparen op het werk van de departementen. De groep komt met voorstellen om ruim zeventig miljoen te besparen op de buitenlandse dienst en bijna zestig miljoen op onderwijs. Ook stelt de werkgroep aanzien lijke bezuinigingen voor bij de bouw van rijkskantoren, door het terughalen van ten onrechte uitge keerde subsidies en door vereen voudiging van ambtenarenregelin- gen. De bezuinigingen maken deel uit van de heroverwegingsoperatie, die door het kabinet-Van Agt-Wie- gel werd ingezet om de uit de hand lopende overheidsuitgaven terug te dringen. Met ingang van vorig jaar zijn de heroverwegingen een vast onderdeel geworden bij het voorbereiden van de rijksbegro ting. De werkgroep heeft inmiddels zo'n zeventig overheidstaken on derzocht. De zes onderwerpen, waarover gisteren verslag werd ge daan zijn: - taak, omvang en opbouw van de buitenlandse dienst; - uitvoering vreemdelingenwet (het vervangen van de mare chaussee door douaneambte naren bij alle grensposten); - partiële leerplicht; - utiliteitsbouw rijksoverheid; - vervreemding van met rijks middelen bekostigde goede- - vereenvouding van regelingen voor ambtenaren. Volgens de werkgroep kan op de begroting van buitenlandse zaken zo'n twintig procent worden bezui nigd. Het bedrag kan worden ge haald door van de 123 buitenlandse posten er dertig of veertig te slui ten. Maar de gewenste bezuinigingen kunnen ook worden bereikt door minder hulp te verlenen aan Ne derlanders in het buitenland, of dit werk voor een deel te privatiseren (over te laten aan particuliere on dernemingen). Een tweede grote bezuiniging (van 34 miljoen) is haalbaar op de post voorzieningen ten behoeve van partiële leerplichtigen van het ministerie van onderwijs, schrijft de werkgroep. Hierbij wordt zelfs gedacht aan het volledig afschaf fen van het verplichte onderwijs voor 16- en 17-jarigen. Maar ook is het mogelijk om de verplichte tweede dag af te schaffen (bezuini ging 22 miljoen) en minder aan vor ming te doen, maar te kiezen voor beroepsonderwijs (bezuiniging 3 miljoen). Ook op de rechtspositionele re gelingen voor ambtenaren zijn aan zienlijke bezuinigingen mogelijk. De werkgroep denkt bijvoorbeeld aan het afschaffen van de voor schotregeling bij de aankoop van een privé-auto door ambtenaren en bezuinigingen op het woon-werk- vèrkeer. AMSTERDAM (ANP) - In Amster dam is gisteren een internationale hoerenorganisatie, de ICPR (Inter national Committee Prostitutes Rights) opgericht, die tot doel heeft de leef- en werkomstandighe den van prostituees over de hele wereld te verbeteren. De organisa tie werd opgericht tijdens het eer ste internationale hoerencongres dat daar werd gehouden. Volgens de organisatoren van het congres betekent de oprichting van de organisatie een revolutie in de prostitutiewereld. Een paar honderd mannen en vrouwelijke prostituees uit de hele wereld na men aan het congres deel en praat ten daar over het stigma dat hoeren hebben en de criminalisering van hun vak in vrijwel elk land. Op het congres werd een mani fest aangenomen voor de rechten van de prostituees overal ter we reld. Daarin staat ondermeer dat punten als wetgeving, mensen rechten, arbeidsomstandigheden, gezondheid, dienstverlening, be lasting en de publieke opinie ver anderd dienen te worden. Prostituees worden in de hele wereld gediscrimineerd en gecri minaliseerd. In de Verenigde Sta ten worden jaarlijks 2000 hoeren vermoord zonder dat er „ooit een haan naar kraait". In veel Europese landen worden hoeren verkracht en seksueel mishandeld, ook door de politie. In Nederland is het stukken be ter geregeld dan in andere landen, maar ook hier worden hoeren slecht behandeld door politie en justitie en hebben ze niet de abso lute vrijheid hun vak uit te oefenen zoals ze dat willen, aldus de woord voersters op de persconferentie na afloop van het congres. Met het manifest in de hand wordt door ICPR op korte termijn aangeklopt bij onder meer het Eu ropees Parlement, Amnesty Inter national en de Verenigde Naties. Bovendien wordt door de contact groepen in de diverse landen geïn ventariseerd welke problemen er precies bestaan in de prostitutie wereld in ieder land afzonderlijk. Staan deze duidelijk op papier, dan worden daadwerkelijke stappen ondernomen om uitvoering te ge ven aan de eisen, gesteld in het ma nifest. Dit manifest is een waslijst van verbeteringen die, volgens de pros tituees, nodig zijn om een einde te maken aan hun discriminatie en hun ellendige leef- en werkomstan digheden. Het belangrijkste daar bij is de legalisering van het vak, waardoor prostituees de vrijheid zouden krijgen hun eigen werk- en woonplaats uit te kiezen en niet on dergebracht worden in eros-centra of in speciale prostitutie-zones. Prostituees zijn gewone werkne mers en dus moeten zij gebruik kunnen maken van sociale voorzie ningen als alle andere burgers en moet er geld van de overheid ko men voor onderdak en diensten als herscholingscursussen voor ex- prostituees, zo vinden de hoeren. Speciale belastingen voor prosti tuees - volgens hen worden hun in komsten altijd te hoog geschat - moeten afgeschaft worden. Gediscrimineerd ook voelen de prostituees zich op het gebied van gezondheid. „Een verplichte medi sche keuring voor prostituees is onaanvaardbaar, tenzij die ver plichting voor iedereen geldt", al dus het manifest. ADVERTENTIE Onroerend goed te koop aangeboden Loowoude KERKLAAI Eengezinswoning garage, met als uitgebouwde k massief eiken met inb. app., L-vormigi woonkamer (34 m2), entree Driehuizen Halfvrijstaand HERENHUIS, met afzonderlijke tuinkamer, goed onderhouden, prima ligging, ruime woonkamer, jaal 4 sl.k. [stekende, verbindingen, T.k. royaal HUIS met o. keuk., haard, 4 sl.k., badk., dak terras, carport, tuin a.d. zonk. pr. n.o.t.k. NIJKERK (10 km v.a. Amersfoort). Woonhuizen, bungalows enz. prijsklassen. ggids. Bungalow te koop bij Oosterpias Paters- wolde. Brieven onder nr. v.d. blad. EINDHOVEN Ruim woonh. vrij uitz. 6 sl.k., badk., 2e toil., kid. c.v.-gas, thermop., tuin op Z. Vr.pr, f149.000 k.k. tuin/siertuin en groot betegeld terras aan het huis. Los varr woning staat een gr. garage/werkplaats (5.54 m x 9.54 m). De bouwwijze is ouderwets degelijk. Ind. beg.grruime L-vorm, woonkam. m. open haard, keuk., bijkeuk., studeerkam., sl.kam., hal en toil. Verd.: 3 sl.karri., badkam. C.v., smaakvolle betegeling/sanitair. keuk. incl. app., 5 sl.k., 2 badk. n 2 toiletten. Vr.pr. f 239.000 k.k. LAUWERSMEERGEBIED Div. woningen en landhuizen v.a. f 45.000 tot f 220.000. 3BEL HERENHUIS m. GARAGE. DAKTERRAS, besl. tuin, etc. vr.pr. f 198.0.00 k.k. HELFT V. DUBBEL HEREN- HUIS m. GARAGE, L-kamer, Meppel. Bouwjaar 1976. apparatuur. 3 sl.kmrs en zol der met dakkapel. Ruime tuin. Het geheel is uitstekend onderhouden en geïsoleerd Koopsom f149.000 k.k LELYSTAD helft van twee onder één kap, met garage, voor- en achter- Uw makelaar weet alles over onze lage rente en onze lage afsluitprovisie. Bovendien kunt u op 200 postkantoren terecht voor een persoonlijk gesprek in een aparte ruimte met een deskündig adviseur. Lees er over in onze folder 'Hypotheken', die op elk post kantoor ligt. Of die u thuisgestuurd krijgt via de coupon hiernaast of (elke werkdag tot 21.00 uur) een gratis telefoontje met 06 -0400. Stuurt u mij documentatie over de RPS- hypotheek, plus de adressen van de postkantoren met een hypotheekadviseur postgiro/rijkspostspaarbank, Antwoord nummer 1000,1520 VB WORMERVEER. Deze bon in een envelop zonder postzegel verzenden naar: Hypotheekbedrijf j Naam:n/v?+r,;rA I Adres: Postcode/Plaats: ISi'fcS/J f postgiro 1 rijkspostspaarbank ENSCHEDE - Nederlanders hebben terdege besef van de pro blematiek van de jeugdwerk loosheid. Maar met de opvatting dat jongeren daar zelf, door een gebrek aan motivatie en inspan ning, een belangrijke oorzaak van zijn is het merendeel het niet eens. Aan de andere kant zijn er nog genoeg mensen die best dur ven te zeggen dat ze er wel zo over denken. Dat is een van de conclusies van een opinie-onderzoek naar opvattingen over werkloosheid, dat de Nederlandse Stichting voor Statistiek onlangs heeft ge- door Anja Kruise houden. Dat die werkloosheid groot is, is het overgrote deel van de ruim 800 ondervraagde Ne derlanders niet ontgaan. De NSS signaleert dat de jongeren als veruit de belangrijkste pro bleemgroep onder de werklozen worden beschouwd (door 84 pro cent). De steeds meer gebruikte term 'verloren generatie', tevens de titel van het NSS-onderzoek, is dan ook veelzeggend. Enkele cijfers: de totale werk loosheid groeide in vijf jaar tijd uit van 186.000 tot 800.000 in 1984, waarbij de werkloosheid onder jongeren toenam van 80.000 in 1978 tot 325.000 nu. Pro centueel nam de jeugdwerkloos heid af: van 43 naar 41 procent. De NSS is een van de vele in stituten die de afgelopen jaren zijn ingegaan op de werkloos heid, de oorzaken en gevolgen. Een uitvoerige studie over jeugd werkloosheid werd vijf jaar gele den verricht door het IPM, het Instituut voor Psychologisch Marktonderzoek. Dat instituut kon zes jaar geleden niet den dat het aantal jonge zonder een baan in zo'n korte tijd zo dramatisch zou stijgen. Een voorspelling van (in totaal) 650.000 werklozen in 'de komen de vijftien jaar' werd uitermate pessimistisch geacht en wat be treft de 325.000 jeugdigen onder hen: zo'n aantal was, zo luidde de strekking van het IPM-rapport, maatschappelijk volstrekt on aanvaardbaar, en er zouden ver voordat een dergelijk aantal werd bereikt dus effectieve maatregelen moeten zijn geno- Politiek Tegelijkertijd met het toene men van de cijfers groeide vooral in de politiek het besef dat het met de jeugdwerkloosheid me nens was. Inmiddels besteedt ie dere zichzelf respecterende poli tieke partij er ruim aandacht aan, terwijl werkgevers en werkne mers met de regelmaat van de klok met nieuwe oplossingen op de proppen komen om jongeren blijvend aan het werk te helpen of te houden. Voorstellen om nieuwkomers op de arbeids markt slechts 32 uur te laten werken, zijn daar een voorbeeld Die plannen, alternatieven en andere initiatieven hebben ook maatschappelijk gezien invloed gehad. Het jongste rapport van de NSS concludeert dat de be trokkenheid van de bevolking bij de werkloosheid de laatste ja ren heel wat groter is geworden. Zoveel meedenkers vindt de NSS verheugend, maar die vreugde wordt weer enigszins getemperd door de meningen van de ondervraagden over de oorzaken, de maatregelen ter be strijding en zicht op verbetering van het werkloosheidsprobleem. De NSS meent dat eenstemmig heid daarover sinds het IPM-on- derzoek van 1978 nog ver te zoe ken is. Sterker nog: de uiteenlopende meningen bij het publiek weer spiegelen hier duidelijk het ge harrewar onder allerlei deskun digen, die het er nog steeds niet over eens zijn of de oorzaken nu moeten worden gezocht bij de hoogte van het minimum-jeugd loon, de gebrekkige aansluiting van opleiding bij behoeften van het bedrijfsleven of de door de welvaartstaat gestimuleerde 'Jan Saliegeest', aldus het rapport. Dat klinkt niet alleen weinig hoopgevend, het is het ook. Zo lang wetenschappers en politici blijven twisten over de vraag wie er nu precies schuldig is, zal de uiteindelijke oplossing nog wel op zich laten wachten. Over de oorzaken van de jeugdwerkloos heid zegt de NSS dat een gebrek aan motivatie of inspanning bij de jongeren door slechts 5 pro cent van de ondervraagden is ge noemd. Een meerderheid - 61 procent - meent dat de oorzaken van de jeugdwerkloosheid voor al moeten worden gezocht bij 'de maatschappij'. Dat wordt geïllustreerd aan de hand van de vraag of men het eens is met de opmerking waar voor minister Ruding (financiën) enkele maanden geleden door de Tweede Kamer ter verantwoor ding werd geroepen. Ruding zei dat werklozen liever bij 'Tante Truus' thuis bleven dan dat ze bereid waren actief naar werk te zoeken. Behalve de Tweede Ka mer heeft 73 procent van de on dervraagden dit de minister niet in dank afgenomen. Bovendien meent tweederde van de onder vraagden die in contact komen met jonge werklozen, dat deze het erg vinden om geen baan te hebben. Tweeëntwintig procent meent dat dit niet het geval is. Oplossingen De maatschappelijke oorzaken die het merendeel van de onder vraagden noemt, blijken ook uit de oplossingen die worden ge suggereerd. Men denkt hierbij vooral aan verbetering van oplei dingen, het opleggen van ver plichtingen aan werkgevers en aan snelle uitvoering van banen plannen. Veel minder mensen denken aan verlaging van de mi nimum-jeugdlonen (19 procent). De overheid moet daarbij veel actiever de jeugdwerkloosheid bestrijden dan ze tot dusver heeft gedaan, zegt 60 procent. De plannen om een oplossing te vin den zijn talrijk, maar verreweg de meeste mensen hebben aan zienlijk meer vertrouwen in de ideeën van de PvdA, dan in die van CDA of WD (respectievelijk 39. 17 en 12 procent). Tekenend voor deze tyd schien dat men bij de van jeugdwerkloosheid slechts in heel beperkte mate denkt aan politiek radicalisme van links of rechts (10 procent), maar zoveel te meer aan verlies van vertrou wen in 'de politiek' (49 procent). Wel delen de meeste mensen de opvattingen van (sociale) weten schappers die vandalisme, agres sief gedrag, alcohol- en drugge bruik en kleine cirminaliteit in verband brengen met het gebrek aan werk. Aan de bevolking lijkt het dus niet te liggen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5