Aantal aangegeven misdrijven met 22 procent toegenomen Woningbouwvereiu^iiig krijgt toch veertien miljoen van rijk Jaarverslag politie over 1984: Minder aanrijdingen in '84, maar meer doden en gewonden Lammenschansplein was het gevaarlijkst Belastingdienst geeft hulp bij en 'les'over invullen aangiftebiljet ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN Het aantal misdrijven in Leiden is in 1984 weer behoorlijk toegenomen. Althans: het aantal dat bij de politie werd aangegeven steeg ten opzichte van 1983 met 22 procent van 7333 naar 8997. Vorig jaar werden er 1880 misdrijven opgelost en een jaar eerder 1395, waardoor het oplossingspercentage van 19 naar 20,9 steeg. Deze cijfers staan te lezen in het jaarverslag over 1984 dat de politie gisteren openbaar maakte. Daarin wordt ook opgemerkt dat enige re lativering van de toeneming van de criminaliteit op haar plaats is. Naast het feit dat er meer misdrij ven worden gepleegd, vermoedt de politie ook dat mensen eerder dan vroeger naar de politie stappen om aangifte te doen. De stijging van de criminaliteit is een jaarlijkse tendens geworden en heeft er toe geleid dat over de laat ste vijfjaar het aantal zaken dat per medewerker van de justitiële dienst van de politie werd afge werkt is toegenomen van 302 naar 529. Dat er meer misdrijven bij de po litie werden gemeld is voor wat be treft 1984 ook te verklaren doordat de wijze van aangeven van winkel diefstallen en van diefstallen van (brom)fietsen werd vereenvou digd. Het aantal opgeloste misdrijven bleek door 1323 daders te zijn ge pleegd, onder te verdelen in 859 mannen, 179 vrouwen, 238 jongens (tot 18 jaar) en 47 meisjes. Het leeu- wedeel van het aantal aangegeven misdrijven bestaat uit diefstallen en inbraken e.d. Het aantal aange geven gestolen fietsen steeg van 1965 naar 2529 (256 teruggevon den), het aantal winkeldiefstallen van 404 naar 501 (416 opgelost) en het aantal diefstallen uit woningen van 909 naar 1040 (175 opgelost). Het aantal zogenoemde agressieve delicten (\yaaronder doodslag en mishandeling) steeg van 198 naar 243; opgelost werden vorig jaar 157 zaken. Ook het aantal vernielingen steeg: van 616 naar 690; in 148 ge vallen werden de daders gevon den. Aanrandingen Voor wat betreft de werkzaam heden van de kinder- en zedenpoli tie wordt de toeneming van het aantal aangiften van aanrandingen opvallend genoemd. Het steeg van 24 naar 52. Werden er in 1983 daar van maar drie opgelost, in 1984 be droeg dit cijfer 26. Het aantal aan gegeven verkrachtingen bleef ge lijk, 15, waarvan in zes gevallen de dader werd gegrepen. Verder wa ren er ook twee aangiften van ver krachtingen die verzonnen bleken te zijn en later werden ingetrok ken. Klachten over 'kinderlokkers' kwamen 38 keer bij de politie bin nen. Er werden vijf verdachten aangehouden, van wie er één be kende schuldig aan tien gevallen te zijn en een ander aan negen. Het aantal meldingen over 'hijgers' be droeg 44, terwijl er zes klachten over 'seksbrieven' binnenkwamen. In totaal kwamen er 438 minder jarigen voor een misdrijf met de kinderpolitie in aanraking, 37 meer dan een jaar eerder. Hhet waren 381 jongens en 57 meisjes. Drugs Volgens het Bureau Bijzondere Wetten van de politie is het ge bruik van verdovende middelen in •1984 weer toegenomen. De politie heeft meer energie gestoken in de bestrijding daarvan, maar toch werden er per actie kleinere hoe veelheden in beslag genomen. "Het bureau werd geconfronteerd met veranderde dealmethodes", wordt in het jaarverslag opge merkt. Er werden 27 handelaren in verdovende middelen aangehou den (vorig jaar 25) en 33 gebruikers (27). Drastisch toegenomen is het aan tal klachten over storingen op ra dio en tv door illegale zenders: van 57 naar 132. In samenwerking met de PTT werd 44 maal zendappara tuur door de politie in beslag geno- Het aantal buitenlanders dat zich in Leiden heeft gevestigd steeg van 4671 naar 4863, verdeeld over niet minder dan 82 nationaliteiten. Ma rokkanen (1506) en Turken (1052) vormen de grootste groepen; de derde groep in grootte zijn Britten (379). Ook de Leidse vreemdelin gendienst werd geconfronteerd met schijnhuwelijken. Een onder- Een van de drukste klussen voor de politie was de ontruiming van de bom aan de Morssingel op 19 december. Met kerst en nieuwjaar stroomden de wenskaarten van dankbare bewoners het politiebureau binnen, volgens het jaarverslag. Op de dag zelf was de verstandhouding meestal ook goed. Bij een woning aan de Morsweg werd een kopje koffie gedronken. (foto Reinout van Gullek) zoek in samenwerking met de poli tie van Amsterdam leidde ertoe dat zes personen voor de officier van justitie werden voorgeleid. Zeve nenzeventig buitenlanders werden de grens overgezet (of vertrokken zelf), omdat ze illegaal in Leiden verbleven. Egypte 'scoorde' hierbij het hoogst met 17, gevolgd door Marokko (14) en Israël (8). Vijen- twintig personen dienden een ver zoek in om toelating als politiek vluchteling. Zij waren onder meer afkomstig uit Turkije, Iran, Ethio pië en Sri-Lanka. De staatssecreta ris van justitie moet over hen een beslissing nemen. Kraken Bij de politie werd vorig jaar 54 maal het kraken van woonruimte gemeld. In acht gevallen werd het kraken als ten onrechte aange merkt en vertrokken de krakers Het aantal klachten dat officieel tegen de politie wordt ingediend, neemt de laatste jaren gestaag af. Van 29 in 1982 naar 28 in 1983 en 18 in 1984. Na intern onderzoek werd één klacht terecht bevonden en vier gedeeltelijk terecht. Een van de meest arbeidsintensieve klus sen voor de politie was de bom die uit het terrein aan de Morssingel werd verwijderd met allerlei werk zaamheden tot gevolg. De bewo ners van het ontruimde gebied wa ren de politie dankbaar: "Aan het einde van het jaar stroomden de kerst- en nieuwjaarskaarten bin nen". De geüniformeerde dienst van de politie streefde er vorig jaar meer dan voorheen naar zoveel mogelijk daadwerkelijk op straat aanwezig te zijn, met name in de late uren in de weekeinden. Het verschijnsel van lopende politie-agenten in het centrum is volgens het jaarverslag goed aangeslagen "en wordt lang zamerhand weer als een vertrouwd beeld ervaren". Ook in Leidse par ken en plantsoenen werd veel te voet gesurveilleerd. "Reacties op deze werkwijze, vaak afkomstig van wandelende vrouwen met kin deren, waren bemoedigend". Het tegengaan van vandalisme genoot hoge prioriteit en volgens het jaarverslag zijn scholen als De Rondedans aan de Bemhardkade LEIDEN - Het aantal aanrijdin gen nam in vergelijking met 1983 iets af: van 3069 naar 3004. Er vie len daarbij negen doden (in 1983 5) en 390 gewonden (370). Dit blijkt uit het jaarverslag over 1984 van de Leidse politie. Steeds meer mensen blijken door te rijden na een aanrijding: in 1984 600 bestuurders, dus in twin tig procent van de ongelukken. Van hen werden er 98 later gepakt. Rijden met drank op werd 259 maal geconstateerd (in 1983: 272 keer); 149 bestuurders kregen een proces-verbaal en 110 alleen een rijverbodvoor het moment. In 62 gevallen was er drank in het spel bij een aanrijding. De parkeerpolitie deelde 11.125 bekeuringen uit, tegen 9558 in 1983, en liet 63 auto's wegslepen. De controleurs (acht full-timers en vier vrouwelijke part-timers beper ken hun werkzaamheden tot een deel van het centrum. In totaal werden er overigens 248 auto's weggesleept, mede op initiatief van andere diensten. Leden van de motorbrigade trof fen op de weg 424 auto's in beden kelijke staat aan. Na technisch on derzoek door de politie deden 217 eigenaren direct of na enkele da gen bedenktijd afstand van hun 'wrak'. Hun wagens werden naar een sloperij gebracht. De zeven rood-licht camera's fotografeerden 865 automobilisten die door rood reden. Veel minder dan in 1983, toen het er 1768 waren. Wordt er netter gereden? Nee, negen films met in totaal negenhonderd foto's konden niet worden verwerkt, doordat de apparatuur het liet af weten. Ten slotte dit cijfer: de 32 Leidse politievoertuigen reden in 1984 705.164 kilometer. Dat is een af stand die gelijk is aan 17% maal rond de aardbol. Een van de punten in Leiden waar veel aanrijdingen gebeurden: de kruising Haagse Schouwweg-Rijndijk. LEIDEN - Het Lammenschansplein was ook in 1984 de plaats in Leiden waar zich de meeste aanrijdingen voordeden. De reconstructie die mo menteel in uitvoering is (de rotonde wordt omgebouwd in twee T-kruisin- gen) moet daar een einde aan maken. Wat zijn andere gevaarlijke punten voor het verkeer in Leiden? Onderstaand staatje, met het aantal aanrij dingen in 1983 en 1984, geeft daar een indruk van. 1983 Haagweg-Churchilllaan Lammenschansrotonde Haagweg-Rijnzichtbrug-Morsweg Haagse Schouwweg-Rijndijk Stationsplein Levendaal-St. Jorissteeg Ir. Driessenplein-Kaasmarkt Lage Rijndijk-Zijlsingel Schipholweg Rijksweg 4 Rijksweg 44 1984 17 79 de Leidse Studenten Ekklesia vertoont maandag de film die Frank Wiering over de Bwagh- wan maakte, een film die door de VPRO reeds werd gedraaid. Na afloop is er gelegenheid voor discussie. De vertoning begint om acht uur. Plaats van hande ling is het Rapenburg 100. Oppascentrale De bij de vrijwilligerscentra- le ondergebrachte oppascentra le is gereorganiseerd. Dat bete kent dat er vanaf 4 februari tweemaal per week. iemand bij de telefoon zit, die aanvragen voor kinderoppas aanneemt en daar een geschikte oppasser- (ster) bij zoekt. De tijden dat de telefoon bemand is: maandag en vrijdag van tien uur tot één uur. U kunt natuurlijk ook op een andere dag bellen; deze aanvragen worden dan op maandag en vrijdag behan deld. De vrijwilligerscentrale is gevestigd aan de Langegracht, telefoon: 071-149064. Feesten Gedurende de krokus-vakan tie - op dinsdag tot en met vrij dag - zal het rijksmuseum voor volkenkunde extra aandacht wijden aan feesten die overal in de wereld jaarlijks worden gevierd. Jeugdige, maar ook volwassen bezoekers, kunnen daarbij gebruik maken van de grote, kleurige jaarfeestenwij- zer, die tijdens deze vakantie bij de portier verkrijgbaar is. Ter introductie van een rond tocht langs de feesten in de we reld aan de hand van de schijf wordt dagelijks regelmatig een dia-klankbeeld over jaarfees ten vertoond. Ook de film Feest en Schoonheid in Japan zal in datzelfde kader enkele malen per dag in een filmzaal ver toond worden. Architectuur Augustinus aan het Rapen burg 24 organiseert op dinsdag 19 februari een forumdiscussie over moderne architectuur met als thema: nieuwbouw in de stad. Onder de deelnemers be vinden zich onder anderen de ontwerpers van de Stopera, Kurhaus, universiteitsbiblio theek te Leiden en de studenten flat aan de Kaiserstraat. Aan vang half negen. Bingo Speeltuinvereniging 'Rond om de Maredijk' organiseert op maandag wederom een bingo avond. Om acht uur begint LEIDEN - De Leidse belasting dienst helpt ook dit jaar weer men sen die problemen hebben het in vullen van hun aangiftebiljet. Nieuw is de voorlichting die de dienst aan groepen geeft over het zogenaamde E-biljet, dat door de meeste mensen moet worden inge vuld. Bovendien is er in de hal van Breestraat 18 op twee avonden in maart een infomarkt. Belastingplichtigen die niet de financiële mogelijkheid hebben om een deskundige in te schakelen voor het invullen van hun aangifte formulier kunnen op het belasting kantoor terecht. Men moet wel be langrijke gegevens over loon, ren te, ziektekosten en dergelijke mee brengen en het aangifteformulier ondertekenen. Hun wordt overi gens aangeraden niet tot de laatste week van maart te wachten, omdat de wachttijd dan al gauw enkele uren is. De dienst geeft dit jaar klassikale voorlichting over het E-biljet, een vereenvoudigd aangiftebiljet voor mensen die weinig aftrekposten hebben. Dit gebeurt aan de Bree straat 18, van 19.00 tot 21.00 uur op dinsdag 19, donderdag 21, dinsdag 26 en donderdag 28 maart. Belang stellenden kunnen zich opgeven via telefoonnummer 145444 of 251919 en moeten even vragen naar de afdeling inlichtingen. Op de donderdagen 21 en 28 maart wordt in de hal van Bree straat 18 van 19.00 tot 21.00 uur een Sectie gelast na overlijden hartpatiënt in het AZL LEIDEN - Het openbaar ministerie in Den Haag heeft sectie gelast op het stoffelijk overschot van een man die woensdag in het Acade misch Ziekenhuis in Leiden is overleden nadat hem een verkeer de injectie was toegediend. De re sultaten van die sectie waren giste ren niet bekend. Het OM heeft ver der de inspecteur voor de volksge zondheid van het geval op de hoog te gesteld. Een woordvoerder van het zie kenhuis vertelde donderdag dat het ziekenhuispersoneel de fout nog wel had ontdekt, maar dat ver der ingrijpen niet had mogen ba ten. Uit in het ziekenhuis verricht onderzoek bleek niet of de verkeer de ipjectie de doodsoorzaak was of dat de man aan zijn zwakke gestel is overleden, aldus de woordvoe der. De man was wegens hartklachten met spoed in het zie kenhuis opgenomen. Hij overleed daar woensdag. Woningbouw Gerestraat e.o. kan doorgaan LEIDEN - De Raad van State heeft het verzoek afgewezen om een ver gunning voor de bouw van wonin gen in het gebied rond de Gere- straat/Gortestraat en 4e Binnen vestgracht te schorsen. Omwonenden hadden bezwaar gemaakt tegen de bouw omdat dit ten koste zou gaan van licht en lucht in de buurt. Zij zagen liever een groenvoorziening in het gebied gerealiseerd. Wethouder Tesselaar zal, nu de laatste hinderpaal voor de woningbouw uit de weg is ge ruimd, op 1 maart de eerste paal slaan voor een centraal wonen-pro ject op het terrein van het vroegere hoofdpostkantoor aan de Gere straat. Het is tevens het startsein voor de bouw van 22 eengezinswo ningen en kleine wooneenheden op het terrein tussen Gerestraat, Geregracht en 4e Binnenvest- gracht. ONDERNEMERS - De KNOV-af- deling Leiden en den KNOV-Ver- enigingsraad Leiden houden maandag wederom een spreekuur voor ondernemrs in het midden- en kleinbedrijf in Wienerwald aan de Steenstraat. Aanvang acht uur. Dit spreekuur is geheel vrijblij vend en kan worden bezocht door zowel leden als niet-leden van bo- ïnfomarkt gehouden. Belangstel- vengenoemde verenigingen. Be- lenden kunnen daar terecht met langsteuenden kunnen hun vragen vragen over tweeverdieners, ver- onder strenge geheimhoding voor wervingskosten, buitengewone aan de aanwezige deskundi- en De Hoeksteen aan de Topaas laan voor veel onheil behoed. Als voorbeelden van geslaagd functioneren van de wijkdienst worden onder meer de inspannin gen van de wijkagent genoemd te gen de terreur van een jeugdgroep in de buurt van de Uiterstegracht en het sussen van de 'schoolstrijd' in het Houtkwartier. Hond Daar waar de surveillancedienst weinig kan komen wordt de taak veelal overgenomen door de hon denbrigade. Agent en hond wor den als "een preventief werkend koppel" gezien, die wekelijks mee doen aan de instructie in Alphen aan den Rijn. Eén diensthond heeft een minder gelukkig jaar achter de rug. Deze Belgische herder kreeg bij een ontruiming in Capelle aan den IJssel, waarbij de Leidse poli tie ter assistentie was geroepen, een klap met een stalen pijp en brak daardoor een poot. Hij werd daarna door de politieman thuis verzorgd. "De Belgische herder is thans weer voor honderd procent inzetbaar!", meldt het jaarverslag monter. lasten enzovoorts. gen. 'Laat mensen niet in de kou' LEIDEN - Het Leids Komitee Vrouwen in de Bijstand heeft in een brief aan burgemeester en wethouders verzocht maatregelen te nemen in ver band met de tweede koudegolf. Veel mensen, die hun gas- en lichtreke- ning niet konden betalen, zijn al vóór de winter afgesneden. "Men kan deze mensen niet in de kou laten zitten en daarom moeten waar nodig heraansluitingen plaatsvinden", aldus het comité. In de brief wordt ook gepleit voor een koudetoeslag voor de laagstbe taalden. "Wij doen een ernstig beroep op u om maatregelen te treffen in overleg met het gas- en elektriciteitsbedrijf, omdat de verantwoordelijk heid geheel bij u en het GEB berust". Tuinstadwijk dank zij dreiging kort geding uit de zorgen LEIDEN - De woning bouwvereniging Tuinstad wijk is uit de financiële zor gen. Het rijk heeft onder druk van een kort geding toegezegd de achterstallige renovatievergoedingen, een bedrag van ongeveer 14 mil joen gulden, op korte ter mijn terug te betalen. Het kort geding dat advocaat mr. M. Teekens jr. namens de woning bouwvereniging tegen de staat had aangespannen, wordt opgeschort in afwachting van de betalingen. Voor andere woningbouwvereni gingen, die nog geld te goed heb ben van het rijk, biedt deze gang van zaken wellicht aantrekkelijke perspectieven. Via telex en brief heeft het minis terie van volkshuisvesting Tuin stadwijk bericht dat de komende weken betalingen tot 14 miljoen gulden van de staat kunnen wor den verwacht. "De zaak is in kan nen en kruiken", verwacht mr. Teekens. "Al die jaren zijn er nooit schriftelijke toezeggingen op tafel gekomen. Vermoedelijk is er de staatssecretaris veel aan gelegen om een kort geding te vermijden. De staat heeft zich kennelijk gerea liseerd dat hij beter kan betalen dan een kort geding riskeren. Het risico van een veroordeling is te groot". De jurist meldt dat het kort ge ding wordt aangehouden, tot de staat aan zijn verplichtingen heeft voldaan. Als alle betalingen over eenkomstig het schrijven en de te lex zijn verricht, wordt het kort ge ding ingetrokken. Riant Tuinstadwijk verkeert nu in de riante positie dat zij volgende week 3,9 miljoen gulden kan verwach ten, een week later 4,9 miljoen en nog eens 969.649 gulden. Voor 8 maart komt er 2.050.000 gulden binnen en binnen drie weken na dat het ministerie de resterende re keningen heeft ontvangen in totaal nog eens bijna twee miljoen. Het gaat om de afrekeningen van vier gerenoveerde complexen, in totaal 440 woningen. Van twee complexen krijgt Tuinstadwijk de exploitatietekorten vergoed vanaf 1978. Een renteverlies van een mil joen gulden per jaar blijft de ge plaagde vereniging nu bespaard. "Als alles doorgaat zijn we voor een belangrijk deel van de schul den af', constateert secretaris J.J. Meerburg van Tuinstadwijk. "Pe situatie is nu een hoop gunstiger dan een maand geleden. Toen ston den we, globaal gesproken, voor een faillissement. Nu zijn we een heel eind op streek". Als het geld inderdaad binnen komt zal de vereniging advies vra gen aan de Centrale Boekhouding voor Woningcorporaties (CBW) wat nu le doen. "Het gaat er naar uitzien dat we straks ook de daken aan de Van 's Gravensandestraat en omgeving kunnen repareren", werpt Meerburg vast een blik voor uit. "We kunnen moeilijk het geld in de knip houden en er niets mee doen". Geval apart De gang van zaken rond Tuin stadwijk werpt de vraag of niet meer woningcorporaties van een kort geding gebruik moeten ma ken om achterstallige verbete- ringsbijdragen los te krijgen. Het ministerie van volkhuisvesting laat echter weten dat Tuinstadwijk een geval apart is. "Het is een incident en staat er op zichzelf. De achter standen die er zijn in de betalingen aan andere woningbouwverenigin gen bedragen niet meer dan een paar maanden, en geen anderhalf jaar". "Wij kennen geen andere geval len in Leiden of elders in den lan de. U moet ook niet vergeten dat er een ingewikkelde serie gegevens over en weer moet worden uitge wisseld. Het is een uiterst ingewik kelde procedure. Het ambtelijk ap paraat is bovendien overbelast, zo dat het wel eens een paar maanden langer kan duren". In tegenstelling tot deze medede lingen blijkt uit brieven van de ge meente aan het ministerie dat nog vier Leidse woningbouwverenigin gen financieel moeilijk komen te zitten als het rijk achterstallige ver goedingen niet snel uitkeert. De renteverliezen van alle corporaties, over vooroorlogse renovatieplan nen, worden van 1983 tot 1987 op 12,6 miljoen gulden geschat. Zo staat het rijk bij Ons Doel voor ruim 2,4 miljoen gulden in het krijt Van 1981 tot eind 1983 heeft de vereniging 377.000 gulden aan renteverlies geleden. Jaarlijks komt ongeveer 170.000 gulden ten laste van de algemene bedrijfsre- serve (abr) van Ons Doel. Als deze onder een bepaald minimum daalt kan de vereniging geen groot on derhoud meer uitvoeren aan na oorlogse woningen. Hetzelfde gaat op voor Werk manswoningen, dat nog minstens drie miljoen van de staat te goed heeft, een schuld die vanaf juni 1983 loopt. Per jaar moet de vereni ging ruim twee ton aan rente op brengen. Bij De Eendracht zijn drie renovatieplannen nog niet af gerekend. Tot en met 1983 krijgt deze vereniging nog 3,2 miljoen gulden van het ministerie. Een ren teverlies van 345.000 gulden moest al worden geslikt. Nijpend Ons Belang krijgt van twee in 1983 gerenoveerde complexen nog ruim 2,1 miljoen gulden van het rijk. Al meer dan een ton rente heeft de corporatie uit de reserves moeten halen. De Eensgezindheid tot slot krijgt nog minstens 350.000 gulden van de staatssecretaris en derft jaarlijks 25.000 gulden rente verlies. "We hebben herhaaldelijk aan de bel gehangen. Het gaat namelijk ook vaak om de corporaties die er financieel moeilijk voorstaan", zegt van B.L. van Zijll van de ge meentelijke directie volkshuisves ting. "De situatie wordt zo nijpend dat verenigingen onderhoudsplan nen niet meer kunnen uitvoeren als zij op de bedrijfsreserves moe ten interen". Van Zijll vermoedt dat het pro bleem landelijk ook speelt. "Ik heb gehoord dat er enorme bedragen mee zijn gemoeid, zowel wat het renteverlies als de vergoedingen betreft". Hij vermoedt dan ook dat het rijk het kort geding daarom niet heeft afgewacht omdat andere woningcorporaties, met de moge lijk positieve gerechtelijke uit spraak van Tuinstadwijk in de hand, met hun aanspraken het mi nisterie van volkshuisvesting het vuur na aan de schenen kunnen leggen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3