The Eagles zullen nooit meer uitvliegen Pia Zadora op zoek naar het succes Blue Murder: terug naar jaren zestig 'Darrenslacht' de mist in Stevig cabaret Van 't Hek "ATERDAG 16 FEBRUARI 1985 RADIO-TV-KUNST PAGINA 29 Don Henley over de teloorgang van de Amerikaanse droom Zonder dat die beslissing ooit wereldkundig is gemaakt, werden - vijfjaar geleden The Eagles ontbonden. Najaren met wereldsuc cessen verdween geruisloos de groep, die gezichtsbepalend was voor de Amerikaanse rockmuziek in de 70'er jaren. Na het tijd- ;perk van The Byrds waren het immers The Eagles, die er als ^enigen in slaagden commercieel gestalte te geven aan de country- vrock, waar andere groepen als Poco en Flying Burrito Brothers hun tanden op stuk hadden gebeten. Van hun elpees 'Eagles' ('72), 'Desperado' ('73), 'On the Border' ('74), 'One of these nights' ('75), 'Hotel California' ('76) en 'The Long Run' ('79) gingen in de hele wereld miljoenen exemplaren over de toonbank. Aantallen die nu door de solerende muzikanten Glenn Frey, Joe Walsh, Don Felder en Timothy Schmit bij lange na niet meer worden gehaald. Mede-oprichter Don Henley vormt echter een uitzondering. De maatschappelijk geëngageerde filosoof van het voormalige quin s' tet was onlangs een dagje in Nederland. Voor het eerst een ver klaring waarom die roemruchte Eagles ten onder gingen en hoe het kan dat peace en flower-power in de Amerikaanse muziek hebben plaatsgemaakt voor koele zakelijkheid. AMSTERDAM (GPD) - „In de ja ren '60 en begin jaren '70 leefde in mijn generatie de droom, dat van Amerika een beter plekje op aard te maken zou zijn. We probeerden de wereld te veranderen. We had den lang haar, droegen aparte kle ren, liepen rond met protestbor den, hielden vredesbetogingen, deelden op straat bloemen uit en dachten iets te bereiken. Van die zelfde groep heeft menigeen nu een keurig pak aangetrokken, kijkt of z'n stropdas goed zit, heeft al leen oog voor zijn eigen baantje en denkt als ik mijn geld maar ver dien, Er zit een oude republikeinse acteur in Het Witte Huis, conserva tisme heerst alom, er is overal weer oorlog en alles is nog precies het zelfde als toen we begonnen". 'Don Henley (37), zonder Despe rado-baard maar nog wel gekleed in een gedateerde spijkerbroek -met een slonzig wit T-shirtje, filo sofeert aan de hand van zijn nieuw ste composities over de teloorgang van de Amerikaanse droom, zoals hij en andere westkustmuzikanten die jarenlang koesterden. 'The boys of summer' is Henley's huidi ge hit in de Verenigde Staten en Europa. Op het eerste oog en ge hoor een gewoon liefdeslied, af komstig van zijn elpee 'Building the perfect beast', waarmee hij een cynisch beeld geeft van puur uiter lijke dadendrang in zijn land. „Ik kwam erg aan het nadenken toen ik in Los Angeles een Cadillac zag rijden met een sticker van de 'Deadheads', dat zijn de fans van Grateful Dead. Dat was een typi sche band van de 60'er jaren: pea ce, love, marihuana, blue jeans en flowers. Toen ik die sticker op de Cadillac zag, begreep ik dat er iets niet meer klopte. De Cadillac is na melijk een symbool van ons con servatisme: de rechtervleugel, re publikeinen, de bourgeoisie en middenklasse. De sticker en die door Dolf Ruesink auto kunnen eigenlijk niet samen gaan. Het feit dat ze nu wel passen tekent de veranderingen die een hele generatie idealisten heeft on dergaan. Daar gaat mijn muziek over: kijk hoe naief en maf ik was. We dachten het systeem te kunnen veranderen met bloemetjes en lief doen, maar het is gebleken dat je het hele systeem moet aanpakken. Als ik nu zing 'I thought I knew what love was' gaat dat niet alleen over een meisje, maar over de mensheid, waarin we ons vergist hebben". „Dat het met The Eagles een keer zou aflopen zag ik aankomen. We kwamen na 'Hotel California' onder enorme druk te staan. Ieder een wil dat je zo'n toverkunstje herhaalt en weer twaalf miljoen ex emplaren van een langspeler weet te verkopen. Dat had misschien ge kund wanneer we twee jaar vakan tie hadden genomen, om ons los te maken van die spanning. Dat is niet gebeurd en dus hebben we het geweten. Elke groep komt dit loe rende gevaar eens tegen in z'n car rière. De popmuziek is een soort bergpad, waarbij je elke keer als je om de hoek van een rots kijkt weer een piek hoopt te zien en die dan bereikt. Het pad gaat echter ook wel eens naar beneden en dan be sef je hoe moeilijk het is om op dat hoge niveau te blijven. Het maken van 'The Long Run' als opvolger van 'Hotel California' was dan ook geen prettige bezigheid". „Vervolgens gingen we in 1979 en 1980 anderhalf jaar op tournee en moest er enorm gepeesd wor den. We werden er stapelgek van, iedereen begon door te draaien. treden tijdens het US-festival in Amerika. Twee miljoen dollar zou er geboden zijn. Ik heb het aanbod zelf niet gezien, was er ook nooit op ingegaan". „Rockgroepen moet je niet te rughalen. Dat pakt doorgaans ver keerd uit. De mensen ervaren het als een teleurstelling, omdat de tij den nu eenmaal veranderen. Mu ziek identificeer je met een be paald tijdperk. Probeer je kunst matig die muziek weer nieuw le ven in te blazen, dan merk je dat iedereen ouder is geworden en je ontgroeid is. Er is ontzettend lang gesproken over een reünie van de Beatles. Ze zouden weer bij elkaar moeten komen en gaan spelen. Ge lukkig is dat nooit gebeurd. Zelfs de Beatles zouden het namelijk niet gered hebben. Je kunt beter nieuwe wegen inslaan". Don Henley: 'je moet geen graven gaan openmaken'. (foto gpix Glenn Frey en ik konden niet meer met elkaar overweg, goede compo sities ontstonden niet meer omdat de innige samenwerking ontbrak. De sfeer was slecht, The Eagles was een in kampjes opgedeelde band. Het is het aloude liedje, waarmee elke succesvolle pop groep te maken krijgt: de één is ja loers op de ander, één wil er meer optreden en reizen, de ander juist minder omdat 'ie meer bij zijn fa milie wil zijn, de één moet meer zingen op de elpees, sommigen willen per se benefietconcerten doen en een ander heeft daar weer bezwaren tegen. Het zijn de dood gewone oorzaken, waaraan elke band kapot gaat". Magie „Glenn Frey en ik hadden het er vroeger al eens over gehad, dat we met The Eagles moesten ophou den, als we werkelijk aan de top zouden staan. Te veel groepen, neem de Beach Boys, gaan maar door, terwijl de magie al lang uit hun muziek is verdwenen. 'A good gambler should always know when to quit' heb ik me altijd voor gehouden en ik geloof dat de be slissing om ermee op te houden, al kwam die laat, de enig juiste was. Ik was er overigens best door ver rast toen Glenn me in september 1980 na een tournee plotseling bel de en vertelde dat hij voor zichzelf The Eagles toen. ging beginnen. Oké, zei ik, dat was het dan, maar ik had wel zes maan den vakantie nodig om uit te ma ken wat ik nu in vredesnaam in eens moest gaan doen. Een discus sie met de andere leden van de band was er niet. De naam van de groep was van mij en Glenn. The Eagles was ons samenwerkingsverband. De ande ren geloofden het aanvankelijk niet eens, toen ze via de manager hoorden dat het afgelopen was. Ie dereen rondom de band was erg geschokt: men zag het grote geld plotseling wegvliegen. Dat is de re den, dat het einde van The Eagles nooit officieel is bekend gemaakt. Pas met het uitkomen van de (foto gpd) soloplaten zag men dat het werkelijk afgelopen was. De naam „The Eagles" zullen we nooit weer gebruiken. Het is aardig om herin nerd te worden, maar je moet geen graven gaan openmaken". „Met The Eagles is een tijdperk definitief afgesloten. Er is geen af- scheidstournee of iets in die geest geweest. Gelukkig, want van der gelijke dingen walg ik. 'Give us your money, one more time kids!' Daar gaat het toch allemaal om? 'The Who' en dat soort groepen, die nog één keer de wereld rondtrek ken, nee, daar moet ik niets van hebben. Er is nog geprobeerd om ons dan toch één keer te laten od- Meisjes „Als ik weer thuis ben, ga ik een band samenstellen. Ik wil werken met een mengeling van muzikan ten: Amerikanen en Britten, man nen en vrouwen, blank en zwart. Ik hou van groepen met meisjes. Prince, bijvoorbeeld, die heeft een gitariste en een meisje op key boards. Vrouwen in een groep oogt speciaal en straalt een aparte sfeer uit. In Amerika hebben we op het ogenblik erg veel jonge getalen teerde zangeressen. Carl Olsson met de Tex Tones en de groep Scandal met ene Patty Smith. Met dat meisje wil ik in de toekomst duetten gaan zingen. Niet zoiets als Kenny Rogers en Dolly Parton of Willie Nelson en Julio Iglesias, zo van „help jij mij aan wat bekend heid, dan doe ik dat voor jou", nee, zuiver vanwege de muziek". „In Los Angeles lopen momen teel jonge muzikanten, die echt kwaliteit hebben. Ik werk er graag mee samen, ze kunnen een hoop van mij leren en ik ook van hen. Op mijn plaat speelt nu een jongetje mee van 16 jaar, Charlie Sexton. Hij is de nieuwe gitaarwizzard van Texas. Ik ga 'm helpen bij zijn ei gen elpee, want veel beginnende artiesten kunnen nog geen songs schrijven. Dat is in z'n algemeen heid hèt grote probleem bij jonge groepen. Zelf doe ik over een lang speelplaat anderhalf tot twee jaar. Dat is langzaam, maar de resulta ten zijn dan tenminste ook goed. Tegenwoordig hoor ik te veel pop platen, waar slechts één of twee nummers op staan die goed zijn, de rest is bijeengeraapte rommel. Dat wil ik niet, ik gooi alles weg wat me niet aanstaat, werk net zo lang tot het resultaat er mag zijn. Ik ben net als mijn vader een 'work-a-hollic'. AMSTERDAM/HILVERSUM (GPD) - Kleine meisjes wor den groot en willen wel eens wat meer dan acteren in een tweederangsfilm met bloot. Pia Zadora (28) behoort tot die categorie naar meer succes smachtende actrices. Het zat haar aanvankelijk niet mee, maar vanaf het moment dat ze de Amerikaans-joodse multi miljonair Meshulam Riklis (59) in de armen sloot was haar vic- torietocht door Hollywood en Top Pop-land nog slechts een kwestie van afwachten. Nu ze bovendien enige swingende ondersteuning heeft gekregen van Jermaine Jackson, is het kleinste opdondertje van New York helemaal in de zevende hemel. door Dolf Ruesink Pia Zadora is het bijna perfecte symbool van de Amerikaanse vrouw, zoals we die maar al te goed uit Dallas en Dynasty kennen. Na een wat overdadige „haiijjjj!" ter begroeting volgt een goedbedoelde i doch vermoeiende uiteenzetting over haar zes weken oude baby Ka- dy („Ze zingt nu al en wordt vast i zangeres"), haar zorgzamè moeder £adora („Elke vijf minuten belt ze me vanuit Amerika hoe het met me de baby is") en niet te vergeten idool Jermaine Jackson, van wie we te weten komen dat hij niet al leen een onvervalste broer van ene Michael is, doch ook nog eens als grote broer van Pia door het leven Dat Pia Zadora en Jermaine Jackson zich geschaard hebben in de eindeloze stoet artiesten die met een duetje de kassabei willen laten rinkelen, valt makkelijk te verkla ren. Wat voor de een een vrienden dienst is, betekent voor de ander een onmisbaar ruggesteunfje. Jackson helpt de nagenoeg a-muzi kale Zadora aan wat vrolijke deun tjes en krijgt vervolgens via het miljonairsvrouwtje een makkelijke entree in de filmbusiness. Dat Pia zich in drie films (Butterfly, Fake Out en The Lonely Lady niet heeft weten te ontpoppen tot een echte diva, is slechts voor de echt geïnteresseerden van belang. „Jermaine heeft mij de nodige soul bezorgt" analyseert het zange resje met een grote voldoening ademende zucht, „belangrijk hoor, want alles is nu eenmaal gebaseerd op de zwarte muziek. Hij vindt me een talent en gaat mijn volgende el pee produceren. Er zijn al zes num mers klaar. Nee, zelf componeren doe ik niet. Jermaine zoekt alles uit. We gaan samen ook een toer- nee maken, ieder onze eigen num mers en dan tot slot een gezamen lijk optreden". Dat het Europese succes met de hitsingle „When te rain begins to fall" uitgerekend samenviel met de laatste maanden van haar zwanger schap, kan Pia Zadora slechts tot nog meer enthousiaste ontboeze ADVERTENTIE VLIEGVAKANTIES ADRIATISCHE KUST ITALIË (njichlingen en boekingsn. KE03H02HKJ GOEDE REIZEN. LAGE PRIJZEN Pia Zadora: met Jermaine Jackson r mingen brengen: „Kady zat hele maal niet in de weg, ik kon gewoon mijn werk doen, ze trappelde lek ker mee op de muziek en kent de succesformule inmiddels. Als ze nu begint te huilen hoef ik alleen „When the rain..." te zingen en ze valt al weer in slaap. Godzijdank was het geen wild dansnummer en vielen de televisieopnamen best te doen". Amerika maakt nu pas kennis met de regendruppels van het duo Jackson-Zadora. „De plaat mocht daar niet eerder uitkomen, omdat Jermaine al een single in de hitpa rade had staan en de platenmaat schappij het niet verstandig vond gelijkertijd nog eens een plaat met hem te lanceren. Bovendien wilde men het nummer het liefst zo kort mogelijk voor de film „When the rain begins to fall" op de markt brengen. Die film verschijnt medio juni in Amerika en in Europa ver moedelijk al rond maart of april". Ook Pia's nieuwste single „Let's dance tonight" is te horen in die film. Pia en Jermaine reizen eind fe bruari vol verwachting af naar het sterrengala in Los Angeles, waar de jaarlijkse Grammy's worden uitgereikt. „We hebben beiden een nominatie gekregen" kirt Zadora vrolijk verder. „Jermaine voor zijn duet met Michael Jackson en ik in de categorie vrouwelijke rockzang. Met Tina Turner en Kim Wilde lijkt me de concurrentie echter een beetje te groot. Ik denk dat ik niet LEIDEN - Het LVC heeft er ook wel eens een thema-avondje tussen zitten. Gisteravond was het Nicara gua dat de klok sloeg. Door middel van nauwelijks bekeken dia's en een over de volle breedte van de zaal opgehangen spandoek met een leus alsmede de vertoning el ders in het gebouw van de rolprent 'Under Fire', verkondigde het LVC zijn Sandinista. Wel wat erg ge makkelijk, dat heeft pakweg The Clash toch beter gedaan. Afgaande op gisteravond man keert er nogal wat aan de politieke bewustwording van Leidse jonge ren. De belangstelling was name lijk beneden alle peil. De onderhoudende pretpop van Blue Murder is het resultaat van een denkbeeldige fusie: die van The Byrds en The Velvet Under ground. Van de laatste doet in de Murdermuziek een welhaast olijke interpretatie opgeld, zij het met be houd van de psychedelica. Van de eerste zijn vooral de fraaie meer stemmige samenzang en de wat melancholieke melodieën 'overge- De titelsong van de onlangs ver schenen elpee 'Energized', de der de in een jaar, vormde het onbe twiste hoogtepunt. Het was dit nummer waarin het zestal in één keer al - en dat zijn er heel veel zijn troeven uitspeelde: knappe sa menzang, humor, pakkende melo dieën, gitaristische hoogvlieger- tjes, alles gedragen door de prach tige, flexibele bas van de zich ach ter het gitaristenkoppel Ploeg/Van der Ploeg verstoppende Annemiek Lelyveld. In Blue Murder gaan drie vokale talenten schuil. Het keeltje van Phil van Tongeren doet het vooral goed doet in de wat tragere stuk ken. Blue Murder op volle snelheid klinkt het best als Maarten Ploeg het vokale voortouw neemt. Nog leuker wordt het als gitarist Rogier van der Ploeg zijn snaren op hun spankracht test en de mysterieuze Ryu Tajiri op en over haar toetsen hamert en racet. Met groepen als Blue Murder kan de jaren zestig re vival niet lang genoeg aanhouden. WIM KOEVOET 'Darrenslacht' van Frouke Fokkema door Theater Persona. Regie: Paul Vermeulen Windsant. Toneelbeeld: Roel Schneemann. Lichtontwerp: Reinier Tweebeeke. Kostuums: Roel en Dlnorah Schneemann. Spelers: Ansje Beentjes, Cor van Rijn, Erik de Vries. Gezien op 15 februari in het LAK-theater. Daar ook vanavond nog. Schrijfster Frouke Fokkema staat de laatste tijd nogal in de belang stelling. Haar stijl van schrijven wordt daarbij wel eens in verband gebracht met die van Thomas Ber nard. Haar nieuwste stuk 'Darren slacht' voldoet echter niet als to neeltekst. Althans niet op de wijze waarop Theater Persona het heeft gemeend te moeten doen. Het ver haal is eenvoudig. Mus, een meisje uit de stad, trekt in bij Buckvast, een bijenimker in de provincie. Zij zoekt in zijn omgeving, maar voor- al in hem zelf, de puurheid en rust van het natuurlijke. Hij fs de na tuur: zorgzaam waar het functione le werkbijen betreft, meedogen loos ten opzichte van de darren: na de bevruchting van de koningin gaan ze er allemaal aan. Als Mus zwanger blijkt, wijst hij haar af. Dat was niet afgesproken. Terug in de stad krijgt ze een miskraam, ze raakt psychisch in de problemen en als ze uit wraak de bijen wil ver nietigen, wordt ze door de nijvere beestjes doodgestoken. Het grote probleem is, denk ik, dat de tekst op papier de nodige kracht heeft. Vooral doordat ze zo associatief is en ons heel geleide lijk de vele aspecten van valse ver wachtingen en verschillende visies op de werkelijkheid (of het natuur lijke) openbaart. Iedere lezer kan zijn of haar eigen Mus en Buckvast zijn of haar eigen associaties creë ren. Op het toneel weten we echter al na vijf minuten dat de schoen wringt en waar. De realistische de tails botsen voortdurend met de gelede structuur. De drukke geba ren van Beentjes en haar gemaakte spel begonnen mij al snel te irrite ren. Zij en met haar de regisseur hebben duidelijk geen raad gewe ten met deze stadsmus. Het decor had ook weinig met de enscenering te maken. Een 'stuk vormgeving' als extra attractie ten toongesteld achter de spelers, en meer niet. MARC VAN DER VELDEN Verlopen en verlaten, soloprogram- ma van Youp van 't Hek. Muziek: Ton Scherpenzeel. Regie: Peter Ro mer. Decor: Frits Jansma. Gezien op 15 februari in de Leidse schouwburg. Aldaar nog vanavond te zien. LEIDEN - Youp van 't Hek geniet van zijn succesvolle toernee. Het straalde er ook gisteravond in een tsjokvolle schouwburg weer duide lijk vanaf. Met zijn nieuwe pro gramma brengt hij eigentijds tekst- cabaret, waarin hij zijn 'eigen' pu bliek lang niet altijd spaart en een aantal keren goed uithaalt. Pas na een tv-optreden is zijn po pulariteit aanzienlijk toegenomen; er is nogaf wat durf nodig voor de manier, waarop hij het publiek ver wijt, dat het in zulke grote getale op een "tv-artiest" afkomt. Evenals in zijn vorige programma hangt 't Hek zijn grappen, opmerkin gen en anekdotes op aan een ver haallijn. In dit verhaal speelt hij de 'verlopen en verlaten' zoon van een Canadese bevrijder, die natuurlijk al lang en breed vertrokken is. Dat geeft de voorstelling een strakke opbouw, waardoor een basis wordt gelegd voor verdere ontwikkelin gen. Het programma bevat ook aar dig wat aan zelfbespiegeling (met name over de rol van de cabare tier), zodat van 't Heks maatschap pelijke betrokkenheid door dit per sonage van de asociale buiten staander extra reliëf krijgt en tege lijkertijd ook weer gerelativeerd wordt. Binnen dat kader ziet hij kans om tal van actuele toespelingen te maken. Zelfs een hinderlijke ge luidsstoring (zijn zendmicrofoon liet hem een aantal keren in de steek) ving hij schitterend op en bracht hem tot enkele fraaie geïm proviseerde momenten; 't lijkt wel experimenteel theater - man worstelt met zender", was een van zijn commentaren. Helaas maakt hij in dit program ma gebruik van (op zich heel ge schikte) muziek op geluidsband. Een piano is misschien te geijkt, maar 'levende' muziek verdient verreweg de voorkeur we wor den al zo overspoeld door ingeblikt materiaal. Maar dat is dan ook de enige dissonant in dit (origineel vormgegeven) programma; stevig cabaret, dat elke rechtgeaarde fan gezien moet hebben. WIJNAND ZEILSTRA

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 29