Geld maakt niet gelukkig in Brunei Schatrijk ministaatje viert een jaar onafhankelijkheid 15Sr ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 EXTRA PAGINA 19 'LUZON'- thailand icambodja) Pnom-Penh JviETNAM: BROENEI iitjGAPOER: BORNEO KalimantanM |o n e s i eg Sulawesi Sultan Sir Muda Hassanal Bolkiah Mu'izzaddin Waddaulah (38) is de negentwintigste monarch van Bru nei. Terwijl het koningschap in de meeste landen van de wereld weinig feitelijke macht meer heeft, heeft het huis Bolkiah de touwtjes al eeu wenlang stevig in handen. De familie behoort tot de rijkste ter wereld. Zijn koopziekte lijkt geen gren zen te hebben. Hij voegde onlangs het fameuze Dorchester-hotel in Londen aan zijn buitenlandse hotelketen toe. Tij dens een bezoek aan het Parijse Ritz-ho- tel werd hij gestrikt om geld te geven voor de instelling van de literaire Ritz Paris Hemingway Award. Sultan Bolkiah stortte honderd vijftig duizend dollar in het fonds. Schrijvers die in de geest van Ernest Hemingway een roman hebben gepubliceerd maken kans op 50.000 dollar. De rest gaat naar organisaties of instellingen die zich bui tengewoon verdienstelijk hebben ge maakt door onderzoek naar het leven en werken van Hemingway. De royale sul tan ziet in de instelling van de prijs een goede manier om bekendheid te geven aan zijn nog jonge land. Een publiek geheim is dat de sultan twee vrouwen heeft. Zijn eerste vrouw staat bekend als een heuse 'choco-prinses'. In het overdadige paleis heeft zij een kamer vol met chocolade uit alle delen van de wereld. Aan haar omvang is te zien dat het niet by kijken naar de verzameling zoetigheid blijft. N oodtoestand mm—itmmmm Het klinkt allemaal leuk, maar er is ook veel mis in dit mini-land waar sinds 1962 de noodtoestand van kracht is. Chi nezen drijven tachtig procent van de handel, maar krijgen toch geen pas poort. De jeugd rijdt in dure Japanse au to's, maar gebruikt overvloedig drugs en alcohol om de verveling te verdrijven. Persvrijheid is er niet, de enige krant wordt door het ministerie van informa tie gemaakt. Buitenlandse bladen waar in negatief over het land wordt geschre ven komen 'gewoon' niet in de kiosken te liggen. De editie van 12 maart 1982 van het gezaghebbende weekblad Far Eastern Economie Review werd verbo den omdat er kritische kanttekeningen werden geplaatst bij de Chinese 'non-ci-- tizens' ('niet-burgers') van Brunei. Van een Nederlandse Shell-werknemer kre gen wij kopieën van dit verboden num mer. In de kantlijn waarschuwde zij: "N.B. Dit artikel is verboden in Brunei. Neem het dus maar niet mee in je kof fer". Het tekent; de controle die de staat heeft over de inwoners. De (politieke) onvrijheid is groot in Brunei. Armoede echter is er vrywel niet. De tegenstellingen met de omrin gende landen zijn groot. In Indonesië en Thailand ligt de armoede letterlijk op straat. Bedelaars, straatventers, prosti- tuées en andere zelfstandigen zijn hier in Bandar echter niet te bekennen. Ook zijn er geen vrouwen in strakke spijker broeken zoals in het westerse Singapore. In islamitisch Brunei dragen de vrou wen hun jurken hoog gesloten. De meters van de gammele taxi's in de Indonesische hoofdstad Jakarta werken nooit. Op de splinternieuwe luchthaven van Brunei echter staan glimmende zes- cilinders klaar met een meter die de - driedubbele - tarieven tot op de dollar cent nauwkeurig aangeeft. Eén op de vier inwoners heeft een au to. Dure Europese en Japanse voertui gen bepalen het straatbeeld. Als lifter hoef je nooit langer dan een minuut te wachten. Wie zyn duim opsteekt voor een lift wordt meewarig bekeken, maar te allen tijde meegenomen. Voor de wereldreiziger die met een kleine portemonnee zolang mogelijk weg wil blijven is een bezoek aan Brunei af te raden. De enige goedkope slaap- ruimte in het land is een sportcomplex. Hier kan je voor vijfendertig gulden per persoon een nacht in een stapelbed op de slaapzaal terecht. Als er tenminste ie mand is die zin heeft om je in te schrij- OfcTrl»', «WH De hoofdstad Bandar Seri Begawan wordt gedomineerd door de contouren van de Sultan Omar Ali Saifuddin-moskee. De bladgouden koepel schittert op kilometers afstand Naast de moskee is het ministerie van godsdienst. Het land is zo groot als Drente en telt iets minder dan tweehonderduizend inwoners. Negara Brunei Darussalam is een schatrijk sultanaat in de kop van het voormalige eiland Borneo waar de olie rijkelijk uit de grond spuit. Het land stond tot vorig jaar onder Brits protectoraat. Op 23 februari wordt op grootse wijze de éénjarige onafhankelijkheid gevierd. Brunei, een land waar de islam staatsgodsdienst is, maar waar gemakkelijk een vergelijkend warenonderzoek van tien verschillende soorten bier kan worden gehouden. De helft van alle bodemschatten is in handen van de Brits-Nederlandse multinational Shell, reden waarom het land in de buitenlandse pers ook wel de 'Shell-fare state' wordt genoemd. Onze verslaggever Dirk Jan Roeleven en freelance journalist Bart Reterink reisden door dit schatrijke oliesultanaat. In bijgaand artikel hun bevindingen. door Dirk-Jan Roeleven en Bart Reterink Protectoraat Brunei is nooit een echte kolonie ge weest zoals de omringende landen Indo nesië, Maleisië en Singapore. In de der tiende eeuw werd de eerste sultan geïn stalleerd, vlak na de komst van de islam. Een voorvader van de huidige sultan veroverde een gebied dat zich over heel Borneo uitstrekte en in het noorden zelfs tot de huidige Filippijnse hoofd stad Manilla reikte. In de negentiende eeuw knabbelde de Engelse avonturier James Brooke aan het grondgebied van de sultan. De Engelse regering nam Bru nei als protectoraat op in hun koloniale imperium. Tot die tijd was Brunei voor niemand interessant. Pas in 1929 veranderde dit met de ontdekking van een groot olie veld door Shell. In de Tweede Wereld oorlog bezetten de Japanners Brunei en gebruikten de olie voor hun oorlogsbe hoeften. De Engelsen trokken pas in 1959 hun handen gedeeltelijk af van het ministaatje. In het begin van de jaren zestig liep een aansluiting bij de Maleisi sche federatie mis door een weigering van de vader van de huidige sultan Bol kiah. De pas opgerichte Volksparty van Brunei PRB had bij de eerste algemene verkiezingen een stembusoverwinning behaald en eiste aansluiting bij de fede ratie. De sultan antwoordde hierop door vanuit de Britse kolonie Singapore een regiment Gurkha's in te vliegen om de uitgebroken rebellie met harde hand te onderdrukken. De politieke leiding werd gearresteerd of vluchtte het land uit. Op de lyst van politieke gevangenen van Amnesty International komt 'sprookjesachtig Brunei' nog steeds voor. Negen mensen zitten in de Jeru- dong staatsgevangenis waar de sultan dagelijks langs rijdt op weg naar zijn po loclub. Politieke partijen zijn verboden. De sultan neemt alle beslissingen zelf, bij gestaan door zijn vader( de huidige mi nister van defensie), zijn broer Moham med (minister van buitenlandse zaken) en zijn broer Jefri (minister van cultuur, jeugd en sport). deze ogenschijnlijk armoedige omge ving staat 's avonds de kleurentelevisie aan. Wat de Bruneiers zien? Islam, sul tan, sport en Dallas. Gondels met bui tenboordmotor brengen de kampongbe woners naar hun aan de overzijde van de Sungai Brunei-rivier geparkeerde auto. De overheid zorgt goed voor haar bur gers. Medische zorg is gratis, en als ie mand ernstig ziek is en niet in het lokale ziekenhuis kan worden behandeld, wordt hij op staatskosten overgevlogen naar Singapore. Ook de scholen zijn gra tis en iedere Bruneier kan naar een En gelse of Amerikaanse universiteit op een overheidsbeurs. De bedevaarten naar het heilige mekka worden door de over heid gesubsidieerd, evenals de wonin gen, elektriciteit, water, benzine en voedsel. Er is geen inkomstenbelasting en ook luxe-artikelen zoals auto's en vi deo's komen zonder invoerrechten het land binnen. Waterdorp" De hoofdstad Bandar Seri Begawan wordt gedomineerd door de omtrekken van de Sultan Omar Ali Saifuddin-mos kee met zijn bladgouden koepeldak. De islamitische invloed is duidelijk, maar de straten doen 'westers' aan. Parkeer terreinen vol dure auto's, moderne geas falteerde wegen en strakke flatgebou wen. Toch leeft de helft van de inwoners in Kampong Ayer, een 'waterdorp' met houten paalwoningen en steigers die een ingewikkeld netwerk vormen. Ook in De troonzaal in het 'Istana Baru', het nieuwe paleis van sultan Bolkiah. De Vene- tiaanse kristallen luchters wegen anderhalve ton per stuk. De muren zijn met een laagje 22-karaats goud bedekt. Het paleis heeft bijna twee miljard gulden gekost. Het telt tweeduizend kamers. Chinezen"""""^ Meer dan een kwart van van Brunei is van Chinese afkomst. Zo als overal elders in de wereld zijn de Chi nezen hoofdzakelijk actief in de handel en in de dienstverlenende sector. Som mige families wonen al generaties lang in Bandar, maar toch zijn velen sinds de onafhankelijkheid statenloos geworden. Maar zesduirtsnd Chinezen hebben het staatsburgerschap gekregen. Een wet uit 1961 maakt het weliswaar mogelijk om staatsburger van Brunei te worden, maar er zijn twee voorwaarden aan verbonden. Ten eerste moet men aantonen dat de familie al minstens twintig jaar in Brunei woont. Dit is meestal geen punt, maar de tweede voorwaarde is het eigenlijke vangnet: ie dere Chinees wordt getest op zijn kennis van het Maleis. De Chinese Kamer van Koophandel in de hoofdstad Bandar klaagt al jaren dat de testen onwaarschijnlijk streng zijn zodat bijna niemand de voordelen van het staatsburgerschap kan genieten. Voor degenen die zakken is er dus géén gratis medische zorg en onderwijs, ter wijl het heel moeilijk is om land te ko pen of een firma te bezitten. Vaak wordt de officieel verboden 'Ali Baba'-constructie gebruikt om geld te verdienen. Dit betekent dat een onder neming op papier van een 'volbloed' Bruneier is, terwijl een Chinees het be drijf leidt. Gurkha's Brunei heeft een goed getraind leger tje van vierduizend man. Vanwege de opleiding van de sultan aan de Britse mi litaire academie Sandhurst en door het geld dat bijkans niet op kan, hebben ze de beschikking over moderne wapens. Een derde van de overheidsuitgaven gaat naar defensie. Veel modern Brits en Duits wapentuig heeft de sultan aange kocht. De patrouilleboten van de marine zyn uitgerust met Franse Exocet-raket- ten. Behalve het door de Engelsen getrain de leger beschikt de sultan over een regi ment Gurkha's die onder bevel van Lon den staan. Deze vechtjassen van het En gelse leger hebben wereldfaam verwor ven met hun optreden tijdens de Falk- land-oorlog. Toen werden zij in de barre poolkoude als eerste aan land gezet om Argentijnse wachtposten te verrassen en vervolgens uit te schakelen. In Brunei bewaken de uit de hooglanden van Ne pal gerecruteerde Gurkha's de oliein stallaties in Seria. Tijdens de onderhandelingen over de onafhankelijkheid van Brunei stond de sultan er op dat de Gurkha's zouden blij ven. Londen zat eerst danig met dit ver zoek in de maag. Men had weinig zin om ook na de onafhankelijkheid als 'politie agent' te blijven optreden. Toen in de Britse en Singaporese pers werd gespe culeerd dat Brunei plannen had om Shell uit het land te zetten als de Gurk ha's moesten vertrekken, ging de Engel se regering snel overstag. De Gurkha's mochten blijven. En zo zit het Sixth Queen Elizabeth's Own Gurkha Rifles nu nog steeds in Seria. Behalve dit regiment onder comman do van de Britse kolonel Tim Whitehead (die zo uit de tv-serie 'Moeder, wat is het heet!' lijkt te zijn weggelopen) heeft de sultan ook nog een soort 'pretoriaanse garde' opgericht van gepensioneerde Gurkha's. Deze zeshonderd man sterke Gurkha Reserve Unit bewaakt de lucht haven en de twee paleizen van de sultan. Ze staan onder bevel van gepensioneer de Britse officieren die hier een flinke duit verdienen. heen zou lopen. Een rij van vijfentwintig Rolls Royces blinkt in het tl-licht. Een Shell-werknemer zegt later met stellig heid dat niemand behalve de sultan in een Rolls Royce rijdt. "De sultan geeft gewoon geen importvergunning af, zo simpel werkt dat hier". De weelde die de sultan zich kan ver oorloven is onverbrekelijk verbonden met het geluk dat er grote olievoorraden in de bodem zitten. Door de olieinkom sten is Brunei het rijkste land in Zuid- Oost Azië met een gemiddeld jaarinko men van 22.000 dollar per hoofd van de bevolking. Met dit oliegeld financiert de sultan zijn verzorgingsstaat 'van de wieg tot het graf. Het sultanaat is één van 's werelds grootste exporteurs van vloeibaar gas (LNG). Vorig jaar werd vijf miljoen ton gas verscheept naar de enige afnemer, Japan. De Brunei LNG Ltd. is een doch termaatschappij van Shell die in gelijke delen in handen is van Brunei, Shell en het Japanse concern Mitsubishi. In 1983 leverden de olie-inkomsten de staat drie miljard dollar op, terwijl de uitgaven slechts 1,2 miljard dollar belie pen. Met een deviezenvoorraad van 12 miljard dollar kan dit sultanaatje reke nen op een toekomst zonder geldzorgen. De olie wordt gewonnen door Brunei Shell Petroleum Limited (BSP), een 'joint-venture' onderneming waarin de overheid en Royal Dutch Shell een ge lijk aandeel hebben. De toekomst ziet er ook voor Shell niet slecht uit De bewe zen olievoorraden zullen in ieder geval niet opdrogen vóór de éénentwintigste Tot 1973 was de oliewinning volledig in handen van Shell, maar de directie zag aankomen dat het met een naderen de onafhankelijkheid beter was om de sultan een aandeel in de onderneming aan te bieden. Nationalisering was im mers niet denkbeeldig. Het oliecentrum Seria, waar in 1929 het eerste veld werd ontdekt, wordt van wege het grote aantal 'expatriates' (bui tenlanders, voornamelijk Engelsen en Nederlanders) ook wel 'little England' genoemd. Het stadje zelf telt maar een paar straten. Het eigenlijke centrum ligt een paar kilometer verderop temidden van de olievelden: het Shell-dorp waar alle werknemers en hun gezinnen een riante bungalow met tuin bewonen. Langs rechte straten met keurig onder houden tuinen liggen de bungalows ver scholen in het groen. Hier en daar doemt een 'donkey' Ga-knikker) tussen de hui zen op. Aangenaam Voor de Shell-werknemers zijn allerlei voorzieningen getroffen. Zo is er voor het hoger personeel de Panaga-club. Een zwembad, tennisbanen, golf-course, zeilboten, bibliotheek en theater moeten het leven zo aangenaam mogelijk ma ken. Voor de 'drillers' van de booreilan den voor de kust en de lokale werkne mers is er de Shell Recreation Club, een goedkopere en minder luxe variant van de Panaga-club. In de supermarkt van het Shell-dorp zijn alle produkten verkrijgbaar die ook in Nederland en Engeland te koop zyn. Potten pindakaas, hagelslag, marmela de, Edammertjes en echte roomboter liggen uitgestald in de vitrines. De pry- zen zijn fors, maar aan Brunei-dollars (een US-dollar is twee Brunei dollar) hebben de klanten geen gebrek. Seria is een kweekvijver van jonge ge zinnen. "Je struikelt hier over de baby's en zwangere vrouwen. Het sociale leven speelt zich 's avonds af tijdens feestjes in de bungalows. Een noemenswaardig uit gaansleven is hier niet, je bent aangewe zen op het groepje kennissen waarmee je optrekt. Gelukkig zijn er veel sportfa ciliteiten waarin je je kunt uitleven". De Hollandse 'expats' Joost en Moniek de Groot leggen kernachtig uit hoe het le ven in dit tropische oord er aan toegaat. Na het behalen van zijn ingenieurstitel in Delft wilde Joost 'iets van de wereld zien' en solliciteerde daarom bij Shell. Na een paar jaar werken in Oman werd hij overgeplaatst naar Brunei. Hij heeft het goed naar zijn zin in Brunei, dat by Shell-personeel bekend staat als één van de betere plaatsen om te werken. De vrouwen van de Shell-werknemers zyn vaak gedwongen om hun tyd door te brengen op de tennisbaan, in de club of bij een vriendin op de koffie. MogeUjk- heden voor zelfontplooiing zyn er byna niet. Moniek: "Sommige echtgenotes voelen zich happy met de koffieochten den en de tennispartijen. Ik voel me hier vaak nutteloos. Ik sport, doe wat vry wil- ligerswerk bij de knutselclub en volg een cursus Maleis, maar ik mis veel din gen. Uitgaan, een goed concert, wat meer aan jezelf werken, dat zijn dingen die je opzij moet zetten als je voor zo'n leven in het buitenland kiest". Shell beschikt "Als je goed en wel vrienden hebt ge maakt, wordt je alweer overgeplaatst: 'De mens wikt, maar Shell beschikt' is hier dan ook een gevleugelde uitdruk king. Natuurlijk verdien je erg goed, de huisvesting, het jaarlijkse reisje naar Holland, al dat soort dingen vergoeden veel. Toch verveel ik me hier". Zoals in veel plaatsen in de tropen waar buitenlanders werken, doen verha len de ronde over regenjassenclubs en sleutelclubs. Joost: "Je kent dat wel, alle huissleutels in een potje en het lot be slist met wie je die avond doorbrengt. Wij hebben dat nog niet meegemaakt". De Nederlandse honorair-consul in Brunei, H.Joubert, maakt naar zijn zeg gen weinig gevallen van heimwee mee. "We proberen het voor de Hollanders hier zo plezierig mogelijk te maken. We organiseren allerlei culturele activeiten zoals toneelstukken en cabaret. Zo heb ben we Peter Faber en de toneelgroep Appel hierheen gehaald. Ook hebben we een actief Oranje-comité dat Koningin nedag altijd op feestelijke wijze viert. De Nederlanders trekken veel met elkaar op. Contact met de Engelsen buiten werktijd is er bijna niet, laat staan met de lokale bevolking. Al met al moetje er hier maar het beste van zien te maken. Maar je hoort ons niet klagen". Paleis Ter gelegenheid van de onafhankelijk heid heeft sultan Hassanal Bolkiah een paleis laten bouwen waarbij Bucking ham Palace in het niet valt. Het 'istana baru' (nieuwe paleis) telt maar liefst tweeduizend kamers en heeft ruim zes honderd miljoen dollar gekost. Vijf kilo meter buiten de hoofdstad Bandar is een eindeloos complex van lange gangen, gi gantische troonzalen en overdadige luxe gebouwd dat de belichaming van Bru nei's welvaart moet zijn. Behalve de privévertrekken van de sultan en zijn familie heeft het paleis een moskee waarvan de enorme koepel is bekleed met 22 karaats goud. Ook de troonzaal heeft met goud ingelegde mu ren en Venetiaanse kristallen luchters die anderhalve ton per stuk wegen. De oprijlaan naar het paleis is ongeveer een kilometer lang. Verder heeft het paleis in de hal vier vijvers met fonteinen, een helikopterveld en een ondergrondse ga rage waar het gemotoriseerde speelgoed van de sultan staat. Bij hoge uitzondering mogen wij een kijkje nemen in deze autosalon waar me nig liefhebber kwijlend van genot door- Gurkha's flankeren kolonel Tim Whitehead. Op het behoud van de Gurkha's was de onafhankelijkheid van het voormalige Britse protectoraat bijna afgeketst.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19