500 jaar na Columbus Woedende Kasparov: 'Absurde beslissing' Cl KLM Mexico en Zuid-Amerika uit acht projektoren ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 SPORT PAGINA 13 Bettine olé Bettine Vriesekoop kan in Ha- zerswoude natuurlijk geen kwaad meer doen. Vanzelfspre kend wordt zij bij de plaatselijke tafeltennisclub, Avanti, vanwege haar imponerende palmarès op handen gedragen. Zelfs de voet balvereniging uit Vriesekoops geboorteplaats blaast op de lof trompet ("grandioos spel, fantas tisch gewoon", na de Top-12 winst). In het clubblad haalt schrijver N. Stolwijk Nederlands beste tafeltennisster voor het voetlicht. Enkele citaten uit dit aardige interview: Vriesekoop over kranten en tijdschriften: "Zo'n blad als Privé vind ik verschrikkelijk en lees dat blad dan ook nooit. Ze hebben me wel eens een paar keer opgebeld, maar toen heb ik meteen gezegd dat ik daar niet aan mee doe. Ook toen ik de ziekte van Pfeiffer had, belden ze me op, eerst naar Gerard Bakker. Die zij dus al dat ik er helemaal geen trek in had en dat het niet doorging. Even la ter belden ze mij, natuurlijk zon der succes. Hun antwoord was echter dat ze net zo lang zouden proberen totdat ze mij te pakken zouden hebben. De volgende dag stond er een fotograaf van hen voor de deur, die mijn buur vrouw voor me heeft wegge stuurd. Ik begrijp zulke bladen niet, ze maken mensen af, hoe meer ellende hoe beter. Vele men sen schijnen het leuk te vinden om dat te lezen, maar er wordt niet bij gedacht wat een geestelij ke schade er wordt toegebracht aan degenen waarover geschre ven wordt. Dat is heel erg". Over doping in de tafeltennis sport: "Ik heb wel eens het idee dat anabole steroïde in de Oostblok landen wel gebruikt wordt, want daar zie je soms zulke sterke mannen achter de tafel staan. Als je veel traint en je bent licha melijk zo sterk, dan is het geeste lijk ook veel gemakkelijker op te brengen. Word je lichamelijk moe, dan word je geestelijk ook eerder moe. Het is de vraag of do ping specifiek gebruikt kan wor den bij tafeltennis. Om wat spie ren aan te kweken misschien, maar niet voor een wedstrijd". Over scheidsrechters: "Ik heb ook wel eens een scheidsrechter uitgescholden. Dat ik dat gedaan heb, snap ik ook niet hoor, want die man is juist heel aardig. Waarom weet ik niet meer, maar ik zei Jan met de kor te achternaam tegen hem. En toen zei hij: als je dat nog een keer zegt krijg je een waarschu wing. Dus ik zei het nog een keer en kreeg toen die waarschuwing! Met diezelfde man heb ik ook nog MOSKOU (DPA/Reuter/AFP) - Met een unieke beslissing in de ge schiedenis van de schaaksport is gisteren in Moskou de tweekamp om het wereldkampioenschap tus sen Anatoli Karpov (33) en Gari Kasparov (21) afgebroken. On danks heftige protesten van uitda ger Kasparov heeft de voorzitter van de Internationale Schaakfede ratie (FIDE) Florencio Campoma- nes op een persconferentie in de Russische hoofdstad de marathon match om de wereldtitel voor beëindigd verklaard. Het op 10 september begonnen duel, dat ha 48 partijen resulteerde in de stand 5-3 voor wereldkampioen Karpov, zal op 1 september met de stand 0-0 voortgezet worden. Over 24 partij en wel te verstaan. Ook Karpov, die evenals Kaspa rov op de dramatische persconfe rentie aanwezig was, verklaarde dat hij het niet met de beslissing van Campomanes eens was en ver der wilde spelen. Na een anderhalf uur durend overleg tussen Campo manes en beide grootmeesters ging Karpov alsnog akkoord, Kas parov bleef zich verzetten. De jonge uitdager verklaarde na het beraad, dat „Karpov gekregen heeft, wat hij wilde. Ik weet echt niet, of hij werkelijk nog verder wil spelen". De opgewonden Kaspa rov, een Armeniër van Joodse komaf, was zeer ontstemd over de beslissing van Campomanes, die zich zelf als een vriend van Karpov definieerde. „Reglementair moet het uitgesloten worden, dat de voorzitter over het lot van de twee kamp kan beslissen. Hoe moeten wij nog schaak spelen, als de voor zitter op elke gewenst tijdstip de match kan beëindigen. Zijn rede nering dat de tweekamp te lang duurt, is absurd. Na 46 partijen op de stand 5-1 had niemand moelijk- heden. Er werden geen vragen ge steld over de psychologische toe stand van de spelers. Die kwamen pas nadat ik twee partijen gewon nen had en de stand teruggebracht had tot 5-3. Ik geloof, dat daarmee alles gezegd is. Ik ben gezond en absoluut bereid verder te spelen", aldus de hevig geagiteerde Kaspa- Schijnvertoning Tot deze uitbarsting kwam het eens wat meegemaakt. Het was tegen Tempo Team. Ik stond te serveren en dacht: wat is ddt nou? Zat hij achter het telbord te slapen. Dat had ik nog nooit mee gemaakt. Het stond later ook met grote letters in de krant". Naar de bliksem Voorzitter B.J. van Dinten van de Voorschotense voetbalclub Randstad Sport vindt het de hoogste tijd om in 'zijn' clubblad De Treffer de voetbalbondsbe stuurders wakker te schudden: "De KNVB was weer in het nieuws. Helaas wedrom in nega tieve zin. Sturen ze net tegen zeer hoge kosten Kees Rijvers weg om 'Generaal' Rinus Michels de ruimte te geven, duikt diezelfde Rinus met een hartaanval z'n bed in. Zeist is kennelijk nog on gezonder dan we dachten. 'Voet bal is oorlog' zei dezelfde Rinus, doch tegen de guerilla-oorlogen in Zeist was-ie zelf ook niet be stand. Overigens heer Michels van harte beterschap toegwenst. Belachelijk echter is dat er van buitenaf Leo Beenhakker moest worden ingehuurd en dat terwijl het in Zeist letterlijk barst van de bondscoaches en assistenten. Of dit zijn allemaal sukkels en dan deugt er van het aanstellingsbe- leid niets,"of... er is geen beleid". "De gebeurtenissen van de laatste jaren wijzen helaas op dit laatste. Steeds duidelijker wordt het ook dat de huidige struktuur in de KNVB waarbij amateur voetbal en betaald voetbal zoge naamd beiden voor vijftig pro cent de zeggenschap hebben niet meer in één bond te verenigen zijn. Doodgewoon om de uit gangspunten totaal zijn gaan verschillen". Van Dinten geeft vervolgens een verhandeling over de "kijk- sport" betaald voetbal dat als uit gangspunt een "rendabele ex ploitatie van een voetbalbedrijf, gebaseerd op het verkopen van een aantrekkelijk produkt aan een zo groot mogelijk publiek" heeft en de "doensport" amateur voetbal dat als uitgangspunt het bevorden van de voetbalsport heeft. Beide sporten zijn volgens Van Dinten nog nauwelijks te vereni gen. Vandaar zijn opmerking: "Hoogste tijd om er een federa tie van te maken. Geef ruimte aan het betaalde voetbal, anders gaat én het amateurvoetbal én het betaalde voetbal naar de bliksem. Maar nu wel snel hande len". Zomer of winter Een halve maand geleden moch ten de voetballers heel even aan het gras ruiken. Een week later was de pret alweer voorbij, want Koning Winter transformeerde de voetbalvelden, voor competi tiedoeleinden althans, tot onbe speelbare pistes. Nu de winter nadat Campomanes zijn omstre den besluit openbaar gemaakt had. Op de persconferentie stond Kar pov plotseling op en verklaarde: „ik ben bereid verder te spelen". Hij stond afwijzend tegenover de beëindiging van de tweekamp en meende dat Kasparov dezelfde me ning was toegedaan. Toen Karpov daarop naar de perstribune liep, nam de geëmotioneerde Kasparov het woord. Woedend liep hij naar de microfoon. „Waar dient dit spektakel voor", riep hij uit. „Juist op dit moment, als ik kansen heb op de overwinning, probeert u die mij te ontnemen", verweet hij de Filippijnse voorzitter. „Deze be slissing is een farce, in scene gezet, een poppenkast, een schijnverto ning, waarin gemanipuleerd is", brieste hij. Vertoornd riep Kasparov naar het publiek, dat Karpov zich klaarblijkelijk niet gezond voelde. Over de vele 'technische time-outs in de laatste weken zei hij: „waar voor dienen die! Elke vertraging Vermindert mijn kansen en ver hoogt die van Karpov". Op het voorstel van Campomanes zich met Karpov terug te trekken voor beraad, repliceerde de Armeniër: Het heeft voor mij geen nut met de voorzitter overleg te voeren. Ik ver trouw hem niet". Tenslotte ging Kasparov toch overstag en zette hij zich met Campomanes en Karpov om de tafel. Toen de door schaakkenners als ij del en autocratisch gekarakteri seerde FIDE-voorzitter verklaarde, dat hij de beslissing genomen had in het belang van het welzijn van de spelers, de leiding en de schaak sport in het bijzonder, reageerden de aanhangers van Kasparov met hoongelach. De bewering van Campomanes, dat hij zijn besluit na lang nadenken pas 25 minuten voor het begin van de persconfe rentie genomen had, werd onmid dellijk weerlegd. Een westerse journalist was donderdag al op de hoogte. Campomanes had voor de pers conferentie niet één keer met Kas parov gesproken. Volgens de voor zitter omdat Kasparov veel sliep of niet op de afspraak verscheen. De moeder van Kasparov, tevens dele gatieleidster, die eveneens aanwe zig was op de persconferentie, pa reerde die aanval. „Gari is nimmer bodewijk Kallenberg, de door wethouder Tesselaar op het verkeerde been gezette secretaris van de Leidse Sport Federatie, slaat terug. Met een grimmig gezicht haalt 'Lo' meedogenloos uit met links. (archieffoto) voor de tweede keer hard heeft toegeslagen, vragen heel wat clubbestuurders (en trainers) zich af of de opzet van de compe titie niet moet worden aange past. De clubbladredacteur van Ter Leede gaat in Rood-Geel dieper in op de kwestie: "Waarom zou het voetbalsei zoen, dus de voetbalcompetitie, niet verplaatst kunnen worden, net zoals bijvoorbeeld in de Scan dinavische landen? Ik weet wel, daar zijn de temperaturen vaak uitgenodigd voor een gesprek. Hij wilde immers gewoon door spe len". De beslissing van Campoma nes vond ze „verschrikkelijk". Speculaties Kort voor de opschudding ant woordde Campomanes ontken nend op de vraag of hij met deze oplossing Karpov wilde redden. „Met deze oplossing slaap ik zeer goed". Over de motivering van zijn besluit zei de voorzitter, dat „deze ongewone tweekamp ongewone problemen gecreëerd had die on gewone beslissingen noodzakelijk maakte". Hij voegde er aan toe, dat dit betrekking had op zowel het ongewoon hoge aantal partijen (48) als de ongewoon vele remises (40). "Niet alleen de beide grootmees ters, maar ook alle andere betrok kenen waren fysiek en geestelijk aan het einde van hun krachten. Ik zelf bijvoorbeeld was niet in staat mijn andere plichten te vervullen", aldus Campomanes. Na het anderhalf uur durende overleg met beide spelers zei Cam pomanes tot de pers, dat zijn be sluit onveranderd bleef. Beide spe lers hadden volgens hem zijn be slissing nu geaccepteerd. Wat in flagrante tegenstelling stónd tot de waarheid, want Kasparov was het absoluut oneens met de voorzitter en keerde na het beraad niet meer terug in de perszaal. De regels voor de nieuwe tweekamp zullen, aldus de FIDE-voorzitter, op het congres in Graz, eind augustus, vastgesteld worden. De voortijdige beëindiging van de schaakmarathon leidde in Mos kou tot vele speculaties. In de meeste speelde Karpov een voor aanstaande intrigerende rol. Zo zou op zijn verzoek de tweekamp beëindigd zijn. Kenners in Hotel Sport viel op, dat de verklaring van Karpov tijdens de persconferentie dat hij bereid was verder te spelen, niet erg overtuigend klonk. Boven dien zag de wereldkampioen er slecht uit: bleek en rode ogen. Kar pov werd evenwel in de rug gedekt door Campomanes, die letterlijk zei: „Ik heb evenwel, hoewel ik een vriend van Anatoli ben -dat zeggen velen en dat zal ik niet bestrijden, zijn verzoek afgeslagen. En ik doel hiermee op zijn verzoek de twee kamp voort te zetten". nog extremer dan hier, maar toch... Het zou het proberen, voor een periode van bijvoorbeeld viif jaar, best waard kunnen zijn. Ik denk dat het echt niet onaantrek kelijk zou zijn om de competitie te laten verspelen tussen 1 maart en 30 november. Met een onder breking van de maand juli, vaak de heetste en ook als vakantiemo gelijkheid". De Sassenheimse auteur somt de nadelen op. Degenen die typi sche zomersporten, zoals atle tiek, zwemmen, tennis en wiel rennen beoefenen, zouden in de knel kunnen komen. Maar de na delen wegen niet op tegen de voordelen: "Het is natuurlijk buiten kijf dat het aantal bezoekers veel gro ter zal zijn bij wedstrijden dan in een winterse periode. Dus meer inkomsten voor de clubs. En wat denkt u van de spelers en toe schouwers. Je staat als supporter toch veel liever in het zonnetje dan in een snijdende wind bij een lage temperatuur". Maar wat moet er dan in de wintermaanden gebeuren? Het antwoord uit Sassenheim: "De zaalactiviteiten zouden nog meer uitgebreid kunnen wor den, iets wat vooral voor de jeugd interessant is. Bovendien zijn er toch de kerstdagen en de jaarwisseling, een periode die toch voornamelijk, en terecht, in huiselijke kring wordt doorge bracht. En veel mensen gaan nog steeds naar de wintersport in de maanden januari en februari. En dan zijn de amateurteams ook al vaak onvolledig". Benieuwd of 'Zeist' gevoelig is voor de argumenten. Een groot scheeps opgezette actie zou de bondsbonzen van de KNVB wel licht over de drempel kunnen helpen. Een maandje vrieskou kan daarbij de helpende hand bieden... Gemuilkorfd Met veel bombarie werd het Ne derlands zaalkorfbalteam begin deze maand naar de 5 Meihal ge haald. Een speciale selectiecom missie kreeg de opdracht de sterkst mogelijke formatie van Leidse spelers en speelsters sa men te stellen, om Oranje flinke tegenstand te bieden. Het werd dus een afgang voor het Leids team. De forse nederlaag (10-22) was aanleiding voor de voorzitter van De Danaïden (de club had overigens geen afvaardiging in de seniorenselectie) om het "ou derwetse Leidse spelletje met da mes onder de korf' aan de kaak te stellen. In het clubblad Hermes schrijft Roelof de Bruyn Prince (kan je met zo'n naam niet beter gaan hockeyen?): "Wat vooral opviel was het gro te aandeel van de Nederlandse dames in de score. Zij draaien volledig in de aanval mee, kleu men niet onder de korf en zijn daardoor veel gevaarlijker dan de Leidse dames. Als in het Leid se team een heer wordt verdedigd - en dat gebeurde natuurlijk - wordt een aanval bijna direct lamgelegd. De laatste wedstrijd werd niet zozeer gekenmerkt door een individueel verschil in speelsterkte, al telde dat nog wel mee. Nee, het ouderwetse, nog vol ledig in zwang zijnde systeem dames-onder-de-korf-de-heren- aanvallen, bij mijn weten heef t al- leen trainer Ron Ek daar destijds verandering in proberen te bren gen, dat uit de tijd zijnde systeem beleefde woensdagavond een pijnlijk bankroet. Iets voor de Leidse trainers om over na te denken". Peter weet het.. Een misverstand tussen de Leid se Sport Federatie (LSF) en de k-REIZEN directie sport en recreatie leidde tot veel misstanden. Een korfbal club (Fides Pacta) en een gym- annex volleybalclub (Concordia) uitten kritiek op de "logge en lompe" Federatie, dat de begro ting voor de tarieven van sport accommodaties niet op tijd bij de directie sport en recreatie had in geleverd. LSF-secretaris Kallen berg klom direct in de pen en liet de critici (en de Suizebollen redactie) weten dat het echt niet de schuld van het LSF dat het zo was gelopen. Wethouder Tesse laar zette de LSF, volgens Kal lenberg, op het verkeerde been waardoor 'zijn' club vervolgens onterecht werd bestempeld als "een moeizaam bewegend or gaan". Kallenberg heeft auteur 'Peter' van Fides Pacta echter niet kunnen overtuigen. De re dacteur van het korfbalblad schrijft: "Nu ben ik van mening dat een orgaan als de LSF wel degelijk een belangrijke invloed kan heb ben op het wel en wee van het Leidse sportgebeuren. Echter, wil de LSF vanuit de gemeente en vooral de directie sport en re creatie serieus worden genomen, dan zal zij zich moeten profileren als een krachtig lichaam". Het terugbrengen van het aan tal leden van 73 naar 25 is vol gens Peter de oplossing. Als voorbeeld dient de LKF, waarin Leidse korfbalclubs zijn verte genwoordigd. "Dit voorzittersoverleg komt op Rijndelfland- én LSF vergade ringen vaak als één blok naar vo ren, hoewel de mening per club nogal eens verschilt. Ik hoop dat Dhr Kallenberg en met hem de LSF iets met deze suggestie doet, anders vrees ik dat verenigin genschrijvertjes als o.g. nog vaak de vinger op een zwerende wond zullen moeten leggen". Hol vat Niet alleen LSF-secretaris Lode- wijk Kallenberg reageerde op de schrijfsels van Fides-redacteur Peter van de Velde. Jan Duives- teijn, directeur sport en recrea tie, ergerde zich aan "de onvolle digheid van kennis" van de scri bent en schreef het bestuur van Fides Pacta een brief: "Schrijver heeft duidelijk 'de klok horen luiden maar weet niet waar de klepel hangt'. Wij bieden Peter gaarne tijd aan om de juis te informatie te geven en op basis daarvan mag hij desgewenst zijn oordeel vormen. Ook de laatste alinea betreffende het 'grijze, saaie, d sportieve korps der kler ken', waarbij onze directie zich duidelijk aangesproken voelt, is ver bezijden de waarheid. Hij mag deze mening hebben maar dan permitteren wij ons het be kende spreekwoord: 'Holle vaten klinken het hardst". Schandalig Garri Kasparov, uitdager in de tweekamp om de wereldtitel schaken, reageert verbaasd, teleurgesteld en boos op de beslissing van Campoma nes om een eind te maken aan het marathongevecht. (foto api heid. In vele zaken zeer ondoor zichtig, dan weer sympathiek, bru taal of bard. Dat Kasparov een slechte verhouding met Campoma nes heeft, is bekend". Hoewel de tweekamp in 1 sep tember wordt voortgezet, is de plaats van handeling nog onbe kend. Pfleger houdt het voor waar schijnlijkheid, dat de tweekamp in het westen wordt voortgezet. „Kar pov onderhoudt zeer goede betrek kingen met Oostenrijk. Graz heeft bijvoorbeeld duidelijk interesse om de tweekamp te organiseren". De beslissing van Campomanes wordt door het Franse blad Le Monde sterk bekritiseerd. „Dit be sluit is niet alleen schandalig, bovenal grotesk'", schreef de krant. „De fysiek en geestelijk ster kere zou gewonnen hebben. Maa helaas. Het was niet de wereldkam pioen, de hoogst officiële en repre sentatieve Wit-Rus Karpov, lid var het Polit-bureau van de commu nistische jeugd, voorzitter van he fonds voor de vrede in de Sowjet Unie, drager van de Lenin-orde der Brezjnev. Het was Gari Kaspa rov, jood en Armeniër..." Op de vraag of de schaakfedera tie van de Sowjet-Unie met zijn be slissing akkoord ging, antwoordde de voorzitter bevestigend. Karpov staat in de schaakwereld bekend als een beschermeling van het Kremlin, terwijl Kasparov, wiens vader een jood was, het wezenlijk zwaarder heeft zich een weg om hoog te banen in de Russische schkak-hierarchie. De felle uitbar sting van Kasparov op de perscon ferentie na vijf maanden strijd on derstreept volgens de kenners die indruk. Kasparov had eindelijk de kans bij een overwinning op Kar pov de hiërarchie voor een voldon gen feit te plaatsen. De Westduitse grootmeester Hel mut Pfleger, die de Russische schaakwereld van zeer nabij kent en zondag weer naar Moskou vliegt, is er heilig van overtuigd, dat Campomanes en Karpov een afspraak hebben gemaakt. „Die twee zijn zeer goed bevriend. Bei den regeren de wereldschaakfede- ratie. Campomanes is een onge looflijk veelkleurige persoonlijk Spaski: 'Noem arbiter voortaan maar Karpomanes' REYKJAVIK (Reuter) - De vroegere voorzitter van de wereld schaakbond Fridrik Olafsson heeft gisteren kritiek geuit op de beslissing van zijn opvolger Campomanes de match om het we reldkampioenschap tussen Karpov en Kasparov te onderbreken. Dit is zonder enige twijfel in het voordeel van de titelhouder", zei Olafsson. Volgens de IJslandse grootmeester is uithoudingsver mogen een belangrijke factor in alle schaakmatches en is het ab surd de kampioen te helpen door hem een rustpauze te gunnerv Ook oud-wereldkampioen Boris Spasski, die deelneemt aan een toernooi op IJsland, had kritiek op de beslissing. Volgens hem moet Campomanes in het vervolg worden aangesproken als Kar pomanes. Amerikaanse schaak-experts zien in de beslissing van Campo manes de hand van het Kremlin. „Ik denk dat de Sowjet-regering Campomanes zwaar onder druk heeft gezet", beweerde Steven Doyle, zegsman van de Amerikaanse schaakfederatie. De vroegere Amerikaanse kafnpioen Arthur Bisguier omschrijft Karpov als een 'goede partijman', terwijl volgens hem door de Joodse af komst van zijn vader Kasparov door het Kremlin niet als een echte Sowjet wordt gezien. „Het verbaast me niets", vertelde Bisguier.,, De publieke opinie verschoof steeds meer ten gunste van Kaspa rov en dat was iets, dat de autoriteiten niet konden tolereren". ADVERTENTIE Kom ook kijken naar het moois dat Mexico en Zuid-Amerika hun bezoekers bieden. In een grootse dia film presentatie wordt het op een opzienbarende wijze aan u onthuld. Bijna twee uur lang wordt u meegenomen naar de pyramides en tempels van Mexico en het fascinerende continent Zuid-Amerika. Toegangsprijs f 7,50. Reserveren bij: A-REIZEN Tel. 02979-2501 Wegens grote belangstelling reserveren gewenst. Gereserveerde kaarten graag vóór 19.30 uur afhalen. U kunt deze opzienbarende film en diashow nog in de volgende steden gaan zien: Rotterdam: Groothandelsgebouw 25 febr. 1985 Groningen: Evenementenhal 27 febr. 1985 Leiden: Holiday Inn 28 febr. 1985 Amsterdam: Hilton Hotel 04 mrt. 1985 Zaal open: 19.15 uur begintijd: 20.00 uur

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13