Fanclub paus: stem van 'zwijgende meerderheid' Thuis sterven werd een uitzondering Ook Leidse pastoor Vreeburg bij de initiatieftiemers Goede wil en grandioze inzet niet voldoende ZATERDAG 16 FEBRUARI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 AMSTERDAM (GPD) "Als misdienaar heb ik eens het wijwatervat met inkt gevuld. Dat werd een drama, toen de pastoor de kerkgangers ging zegenen. Het was meteen de laatste keer dat ik als misdienaar op het altaar stond". De initiatiefnemer van de paus-fanclub glundert als hij te rugdenkt aan die kwajongensstreek van tientallen jaren geleden. Het verhaal dient ter opvijze ling van zijn imago. De Am sterdammer H. Creutz wil best weten dat hij een fanclub voor paus Johannes Paulus II heeft opgericht, maar hij is daarom nog niet vromer dan zijn ge loofsgenoten. Toch voelt niet iedere rooms-katholiek zich geroepen bij zo'n fancub te ho ren. Creutz wel. Hij wil zich verzetten tegen de - wat hij noemt - 'eenzijdige stroom van kritiek op de Heilige Vader en op het bezoek van de paus aan Nederland'. "Er zijn ontzettend veel katholie ken die menen zich te moeten af zetten tegen onze paus. Maar er is een nog veel grotere groep leken die gewoon wil doen wat de paus zegt", zo verklaart Creutz - in het dagelijks leven architect - zijn ini tiatief. "We willen die mensen ver enigen om de stem van de zwijgen de meerderheid te laten horen. Een katholiek die de paus steunt hoeft zich nu niet langer een roepende in de woestijn te voelen". Heldhaftig Creutz noemt Johannes Paulus II een 'heldhaftige leidersfiguur'. "Zoals iedereen weet is de paus een paar jaar geleden neergescho ten. Hij trekt zich nergens een bal van aan, ook niet van zijn veilig heidsmensen, gaat gewoon rustig door, rechttoe-rechtaan. Heeft zelfs zijn belager, die hem geprobeerd heeft te vermoorden, in de gevan genis opgezocht en hem vergeven. De paus heeft toen gezegd, dat hij niet meer kwaad op hem was. Wat hem betrof kon de aanklacht wor den ingetrokken. Daarvoor moetje over de nodige persoonlijkheid be schikken, nietwaar? En de meeste mensen hebben dat niet". De Amsterdammer weet zich on der anderen gesteund door de Leidse pastoor A. Vreeburg (van de Lodewijkskerk), die spontaan reageerde op het initiatief van Creutz. De pastoor: "Ik hoorde van deze stichting. Die wil tegengas geven aan de vele negatieve kritiek op het bezoek van de paus. Als leken een initiatief nemen dat positief is be doeld, dan vind ik dat wij dat als priesters moeten steunen. Ik zal mijn aandacht geven aan mensen uit de regio Leiden die zich als lid van de fanclub aanmelden". Als men Creutz op zijn woord mag geloven, staat de kersverse fanclub een opmerkelijke groei te wachten. Sinds de bekendmaking van de op richting, een paar weken geleden, blijft de telefoon rinkelen. Al meer dan tienduizend mensen hadden positief op de oprichting gerea geerd. Uit alle delen van het land melden zich gelovigen aan. Vooral in Limburg en in de omgeving van plaatsen als Den Bosch, Haarlem, Leiden en Amsterdam lijkt de fan club aan te slaan. "En ook het aan tal medewerkers groeit met de dag, ik mag wel zeggen met het uur", vertelt de architect enthousiast. Mihoen Stilletjes hoopt Creutz op een mil joen sympathisanten voor de paus. Nederland telt zo'n zes miljoen rooms-katholieken, van wie er meer dan een miljoen wekelijks naar de kerk gaan. "Het zou toch mooi zijn om dié onder de paraplu van de fanclub te verenigen", filo sofeert Creutz. Zover is het nog lang niet. "Maar nu in één week ruim dui zend leden hun contributie van tien gulden per jaar hebben be taald - en ik verwacht dat dit bin nen enkele dagen vertienvoudigd is ziet de toekomst er bepaald rooskleurig uit". Creutz rekent er op, dat mede onder invloed van het bezoek van de paus een ledental van 250.000 binnen enkele maan den zal zijn bereikt. Voor de administratie van al die le den beschikt de fanclub over com putercapaciteit, die een Japans reisbureau gratis ter beschikking heeft gesteld. "Dat bedrijf had een veel te grote computer gekocht. De meeste capaciteit ervan wordt niet benut". De fanclub wil in de toe komst twee fulltime medewerkers aanstellen voor het secretariaat. Voor een tientje per jaar krijgen de pausfans een lidmaatschapskaart en een speldje. Ook gaat de club een blad uitgeven, dat in het begin per kwartaal zal verschijnen en la ter eens in de maand. Het blad wordt gevuld met nieuwtjes over de fanclub én berichten uit Rome, waarvoor het onlangs opgerichte Katholiek Nieuwsblad medewer king heeft toegezegd. Creutz zegt nu al over voldoende adverteer ders te beschikken om het blad te bekostigen. "Wij zullen zelfs adver tenties moeten weigeren". Massa-missen Het bestuur van de .fanclub voor de paus rekent op een miljoen leden/sympathisanten. Links pastoor Vreeburg De fanclub is in ieder ge (Leiden), rechts de Amsterdamse architect Creutz. Geheel rechts een touiuende paus. (foto gpd> plan, massabijeenkomsten ieder geval van te orga niseren met eucharistievieringen. Creutz rekent op zeker 70.000 men sen die zo'n mis willen bijwonen. "We gaan daarvoor voetbalsta dions en congresruimten, zoals de Ral of de Jaarbeurs, afhuren. Ook denkt de initiatiefnemer aan jaarlijkse reizen naar Rome met ten minste tweeduizend bussen. Daarvoor worden spaarprogram ma's opgesteld, zodat de leden niet opeens voor hoge kosten komen te staan. "We zullen het de Romeinse politie knap lastig maken met het vinden van parkeerplaatsen voor al onze bussen". Zoals het een modeme fanclub be taamt, kunnen leden tal van artike len kopen. Er komen pausposters (met een formaat van 1 bij 2 meter), T-shirts met het portret van de paus, stickers met de paus, gram mofoonplaten van gezongen paus missen, vlaggetjes, door de paus gewijde rozenkransen en kruis beelden, preken en nog zo het een en ander. Niet-katholieken Men hoeft niet beslist rooms-ka tholiek te zijn om lid van de fan club voor de paus te kunnen wor den. Creutz: "Iedereen die onze paus een aardige man vindt en in princi pe achter hem staat willen wij lid maken. Wij vinden het al voldoen de als de persoon in kwestie, ook al is hij van een andere kerk of ander geloof, sympathiseert met deze paus. Hij mag natuurlijk later ook katholiek worden. Maar ook hoeft men het niet met élle ideeën van de paus eens te zijn. Wij zullen niet op voorhand gaan scherpslijpen. Aan onze bestuursleden worden uit de aard der zaak wel hogere eisen ge steld". Creutz is erg opgetogen over het succes van zijn initiatief. Toch hoopt hij nog één wens op korte termijn te realiseren: een bezoek van de paus aan de fanclub. "Als de paus in mei hier komt, heb ben we voldoende leden voor een massabijeenkomst, een huldeblijk aan de paus. Ik ga met de Stichting Pausbezoek praten, want ik zou graag willen dat de paus iéts van de voorgestelde route afwijkt om zijn fanclub te ontmoeten". Waarom sterven 75 van de 100 mensen in ziekenhui zen, terwijl het een 'veel gehoorde wens' is thuis te mogen sterven? Ongeveer 10 procent van alle men sen die overlijden sterft thuis. Negentig procent overlijdt dus niet thuis, hoewel een meerderheid dat wel zou willen. Deze 'enorme discrepantie' was voor Henri Kerckhoffs en Sjef Martin aanleiding om vanuit hun ervaringen daarover een boekje te schrijven. Dat is deze week uitgekomen bij J. N. Voor hoeve, Den Haag, in de serie 'Pastorale Handreiking'. De titel is: "Waarom mag ik niet thuis sterven?' Het boekje telt 64 pagi na's en kost f. 12,50. Kerckhoffs (67) is jarenlang be trokken geweest bij het begelei den van stervenden in een ver zorgingstehuis. Martin (ook een zestiger) heeft veel thuis-sterven- den en hun verzorgers bijge staan. Beiden zijn rooms-katho liek. De laatste was tot voor kort regionaal vicaris in het bisdom Den Bosch. Thuis sterven is een uitzonde ring geworden, stelt Kerckhoffs vast. Er zijn ook nogal wat rede nen waarom tot overbrenging van de patiënt naar het zieken huis wordt besloten. De arts kiest in de meeste ge vallen voor het ziekenhuis, de ziekte en de huiselijke om standigheden. "Of hij altijd pri mair rekening houdt met wat de patiënt wil, is een andere vraag". Kerckhoffs kan niet aannemen, dat de patiënt, eenmaal in het ziekenhuis opgenomen, in dezen nog langer een rol zou spelen. Naar zijn mening moet men aan de arts in het stervensproces én bij de vraag waar het sterven zal plaats hebben niet te veel bete kenis toekennen. Slecht De mogelijkheden van ster vensbegeleiding beschrijvend, neemt Kerckhoffs eerst het zie kenhuis onder de loep. Dat is er niet op ingesteld mensen te hel pen sterven, zegt hij. Het is ge richt op herstel, gezondheid. Het heeft ook geen relatie met de pa tiënt. "De begeleiding op de plaats waar (helaas) de meeste mensen sterven is ronduit slecht". Natuurlijk niet altijd en overal, "maar het aantal uitzon deringen is voorzover mij be kend erg klein". Vanzelfsprekend zijn er ook positieve dingen over te zeggen, zoals het feit dat in een zieken huis, medisch en verpleegkun dig gesproken, elke gewenste hulp permanent aanwezig is. Toch vraagt de schrijver zich af, of het ziekenhuis niet veel meer op terugplaatsing naar huis zou moeten aandringen. "Zou het, misschien via de polikliniek, niet een hoeveelheid medische en verpleegkundige kennis be schikbaar kunnen stellen als te rugplaatsing naar huis in het be lang van de patiënt én/of familie in hoge mate wenselijk is?" Het verpleeghuis is anders. De verpleegduur is daar in de mees te gevallen veel langer. Veel pa tiënten ervaren dit huis op den duur als hun 'thuis'. "Sterven in een verpleeghuis kan in de regel niet als een sterven-in-den- vreemde worden gezien". Volgens Kerckhoffs is het ver pleeghuis een van de weinige plaatsen waar de pastor een over wegende rol in de stervensbege leiding kan vervullen. Maar ook daar zal terugplaatsing in princi pe mogelijk moeten zijn, al kan de verpleegkundige zorg zo in tensief zijn dat aan thuisverple ging eenvoudig niet valt te den ken. Vrij veel mensen sterven in een verzorgingstehuis. Verreweg de meeste voldoen aan de eisen van wonen en leven, zegt Kerck hoffs. Een goed verzorgingste huis moet ook de laatste zorg kunnen geven. Er is daar ver- pleegdeskundigheid, de huisarts heeft er royaal entree en - wat het voornaamste is - de sterven de is daar echt thuis. In een apart hoofdstuk gaat Kerckhoffs concreet in op wat van het ziekenhuis en verzor gingstehuis mag en kan worden verwacht. Heel belangrijk is: rust voor de patiënt. "Dat lijkt een vanzelfsprekendheid, maar dat is het helaas niet". 'Sterven op zaal' vindt hij uit den boze Een 'trieste ervaring' is, dat zelfs in confessionele ziekenhui zen de pastor nogal eens te laat wordt gewaarschuwd. "De eer lijkheid gebiedt, erbij te zeggen dat de pastor zich niet altijd laat vinden. Wat zowel voor de pa tiënt als voor de desbetreffende pastor heel verdrietig is". Voldoening Over het thuis sterven zegt Kerckhoffs, dat het besluit daar toe mede wordt bepaald door de duur van het ziekteproces. Het vraagt breed overleg tussen allen "die hierin recht van spreken hebben". Het besluit houdt niet méér in dan dat alle betrokkenen zich bereid verklaren de conse quenties te aanvaarden. Een on herroepelijk besluit kan het niet zijn, omdat de gevolgen meestal niet geheel zijn te c "Met goede wil en een grandio ze inzet alléén kan men de pa tiënt niet verzorgen, laat staan verplegen. Er mag en moet een bepaalde deskundigheid worden vereist". Die is, volgens Kerck hoffs, met wat bijstand van pro fessionele mensen 'best wel haal baar'. Maar belangrijker is of de verzorger(s) psychisch is (zijn) De eerst aangewezene voor de verzorging en verpleging mag niet enige zijn, stelt Kerckhoffs met nadruk. Er moeten ook an deren zijn, professioneel en niet- professioneel. De keuze van de niet-professionele helpenden laat de schrijver primair aan de patiënt, hoewel deze helpers ook voor de eerst aangewezene aan vaardbaar moeten zijn. Heeft de eerst aangewezene heel het ziekteproces aange kund, dan kan hij of zij dat zeker ook in de laatste levensdagen, zo is Kerckhoffs' ervaring. Het ver driet over het naderende af scheid neemt zeker toe, maar ook de voldoening dat de laatste wens op deze wijze kon worden vervuld. En dat gebeurt 'helaas te weinig'. Gezin Sjef Martin, die alleen het laat ste hoofdstuk van dit - uit de praktijk voortgekomen en op de praktijk gerichte - boekje voor zijn rekening neemt, schenkt veel aandacht aan de gezinspro blemen bij een verpleging thuis. De kwetsbaarheid van het hele gezin wordt in deze situatie vaak onderschat, zo is zijn ervaring. "Het hele gezin lijdt onder de ziekte van één lid van dat gezin". Zorgen voor een zieke, inclu sief het gezin, kan alleen gebeu ren door mensen die echt van mensen houden en bij wie de zie ke én het gezin-in-nood werkelijk centraal staan "Wie brengt eens een bloemetje mee voor de thuisverzorger? Wie ziet om naar de kinderen, naar hun huiswerk, hun vorderingen op school, hun ontspanning, hun problemen?" Martin denkt dat veel mensen hun leven lang de 'beschadiging' meedragen van zo'n ontredderd gezin. Verpleging thuis zou wellicht méér kunnen en moeten, ze blijft een 'soms bijna bovenmenselijke opgave'. S.J. DE GROOT Eekhof, 11.45 studentenekkicam, Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. Talsma, Den Haag; Maranathak. (L. Morsweg) IQ ds. Kra- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Horten- sius, 11.15 ds. Hortensius en pastoor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 ds. Panne- koek, gez. dienst; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Sterringa, 5 ds. Jansen; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Schou ten, mmv kinderkoor; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10 mevr. ds. De Mey; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10 hr. Wijk 'Stevenshof: zie na geref. kerk. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 mevr. ds. v. Beimum; Diakonessenhuis 10.30 ds. Vroeginde- wey, Katwijk aan Zee; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) zie Bethl.kerk, 10.30 dovendienst, hr. J. Storm; Oude Vest 10 prof. mr. Reugebrink, L.dorp; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 dr. v.d. Zwaan; Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 ds. Jansen. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 ds. Grut ter, 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Geref. Gem. in Ned. .(Bethl.kerk Driftstr.) 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 mevr. ds. De Clercq. Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld, mmv koor. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 7.45 r Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) 10 hr. Zijlstra, van ma. tem vr. gebedsweek. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 evang. H. Haan. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30,10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) 10. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; HaarLstraat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 prof. dr. Zandee, Utrecht, 7 ds. Panne- koek, Leiden. Geref. Kerk 10 ds. v. Es, Hoofddorp. 6.30 ds. Stolk. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Den Har- tog, Veenendaal. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. De Jonge; Kruiskerk 10 dr. Mooi, Den Haag: Opstandingskerk 10 ds. Lamme, Delft, met doven, ha, 6.30 ds. Koelewijn, Wou- brugge; Nabij 10 jeugdkapel; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Verheul; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 en 6.30 ds. Nieuwenhuis; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll; Oudshoomse kerk 10 ds. M. Roos; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Borsje, Eethen. Geref. Kerk Mar.kerk 10 dr. v. Raalte, Driebergen, 6.30 ds. Rijper, Zwijn- drecht, opendeurdienst; Salv.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. v. Loe- nen, Leiderdorp. Geref. K. Vryg. (aula chr. techn. school) 9.30 leesdienst, 6.45 ds. Houtman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 br. Fröling, 4.30 ds. M. de Jong. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesd., 2.30 ds. De Romph, 20 febr. 7.30 ds. v. Heteren. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 en 4. Baptgem. (Molenwerfstr. 1) 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 ds. A. van den Berg, 6.30 hr. J. A. Jongejan. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v. Putten. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) 10 dr. Cramer. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 5.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 kand. v. Vreeswijk, Z.meer. Geref.-Herv. groepering (dorpshuis 'De Tas'): 10 drs. v.d. Sar, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesd., 21 febr. 7.30 ds. Hakkenberg. Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. Ver boom, Zegveld; Bethl.kerk 10 kand. Boer, Nieuwveen, 6.30 ds. Richter, jeugddienst. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, 6.30 ds. Buikema, Zw.dam. Geref. K. Vryg. (Ichthusk.) 9.30 leesd., 4.30 stud. A. H. v.d. Velden. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30. Evang.-Luth. Gem. 10.30 ds. Tielkemeij- er, Reeuwijk. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk 9.30 ds. v. 't HofT, 5 ds. Mon- deel, Reeuwijk. Chr. Geref. Kerk 9.30 ds. De Boer. Vee nendaal, 5 ds. v.d. Boomgaard, Den Haag. Geref. Gem. 9.30 leesd., 7.15 ds. Katten- berg. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. De Jonge, Alphen. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Versluys, Maas sluis, ha. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 en 5 (zang- dienst) ds. Rothfusz. Geref. Kerk 10 ds. Krispijn. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk zat 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 hr. Hoffe- naar, Voorhout Rk Kerk zat 7, zo. 10. Ontm.kerk 10 ds. Gebraad, 6.30 ds. Boer; De Wiek 10 hr. A. Bor, interk. evangelisatiedienst. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. Bolwijn, Rijswijk, 5 ds. Koster. Rk Kerk zat 7, zo. 9.30 en 11.15. O. Kerk 10 ds. Schuurman, 6 ds. Vroe- gindewey; Ichthusk. 10 ds. Aarents, 5 ds. Visser; Pniêlk. 9.30 ds. Vroegindewey, 6 ds. Schuurman; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Driebergen; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 mevr. ds. Weste ra, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Koster, 5 ds. Bolwijn. Rijswyk; Triumfatork. 10 ds. Kersten, 6.30 ds. Jaspers Focks, Oude Wetering, jeugd dienst. Geref. K. Vryg. 10.15 en 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 8.45 ds. Janse, 7 ds. Smouter, Rijswijk. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5 lees dienst. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5 leesdienst Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 br. H. Bakker. Lisse. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. Doesburg, 5 ds. P. Booys, Kampen, ivm week tegen apart heid, mmv jongerenkoor; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman, ha. Elis.ziekenhuis 9.30 hoogmis, 10.45 ds. Brommet, ha. Baptgem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. De LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Driel, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 7 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk zat. 7, zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Pettinga, Utrecht, 7 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha. Geref. Kerk 10 hr. S. v.d. Land, Wasse naar, 5 kand. v. Wallinga, L.dorp. Geref. K. Vryg. 8.45 leesdienst. 3 ds. Kamphuis. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 ds. Waagmeester, gez. met chr. geref. kerk, 5 ds. Rietkerk. Chr. Geref. Kerk 10 ds. Waagmeester, 7 ds. Aarnoudse. Geref. Gem. 10 en 4 ds. Driessen, Slik kerveer. Rk Kerk: Agathakerk zat. 7, zo. 10 en 11.30; Poelpolder zat. 7, zo. 9 en 11.30; Mariakerk zat. 7, zo. 8.30,10 en 11.45; Engelbew. zat. 7, zo. 9.30,10.30 en 5.45. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. Wegerif, 6.30 ds. Cnossen, Delft. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Cremer, Am stelveen. Remonstr. Gem. 10 ds. Paardekooper. Evang. gem. (Kruispunt, Kennedylaan 33) 9.30. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaff, ha. Geref. Kerk 9.30 kand. v. Wallinga, L.dorp, 7 hr. Th. O. Vreugdenhil, Kou dekerk a.d. Rijn. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma, 7 ds. Ten Voorde. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Wijngaar- NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 en 7 ds. Geuze, ha. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 ds. v.d. Bos, Gouda, 7 hr. J. P. Karstens, Leiden. NOORDWIJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 5 ds. T. Guyt, Hei- en Boeicop; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Keuning, ha; Sole Mio 9 ds. v.d. Lee; De Rank (Golfbaan) 10 ds. Guyt. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Kuiper, ha; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Korenhoff, 7 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 hr. M. de Ridder, S.heim. Ned. Prot Bond (aula O.Zeew.) 10.30 dr. Meijering, O.geest Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat 7, zo. 8,10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Hemmes, O.geest; De Zilk 10 mevr. ds. v.d. Mey. Rk Kerk Victork. zat 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7. zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 mevr. drs. Eggink-Hoog; Pauluskerk 10 ds. Vegter; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. H. Faber, 7 ds. Friederich. Geref. Kerk 10 ds. Da Costa. Geref. Kerk Vrijg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 ds. v.d. Berg, Utrecht, 4 ds. Kiezebrink, Baarn, ha. Van Wijckerslooth 4 ds. Da Costa. Endegeest 10 pater Boshouwers. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat 7, zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 hr. Krispijn, Scheve- ningen. Geref. K. 9.30 hr. L. v.d. Broek, O.geest, 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Wagter, 5 ds. Smaling; Bethelkerk 9.30 ds. Smaling. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Ribberink, 5 ds. Cziria; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Snel; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Ribberink. Geref. Kerk Vryg, 10 ds. Houtman, 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. iris tengei A. Davidse, Delft. Rk Kerk zat 7, zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv. Gem. 9 en 10.30 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg, 7 ds. Germans. Geref. Kerk 10 ds. Ferwerda. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Aarnoudse. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Klein Kranenburg, 6.30 dr. Meyers, Leiden. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 6.30 ds. Broer. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat 7, zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 ds. Vermeulen, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 9.30 ds. Oegema. 6.30 hr. P. Schot, O.geest, gez. zendmgsdienst. Geref. K. Vrijg. 9 30 leesd., 5 ds. Heida. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. Meijering, 7 ds. De Zwart; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Blanken; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 dr. Ver- heule, ha. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Kunz, Dor drecht 4.30 ds. Kamphuis, Stolwyk. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10.15 en 4.30 ds. Boxman. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 gebedsdienst. Rk Kerk Laur.kerk zat 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Verduin, Zeist 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 dienst, 6.30 ds. Vermaat, Veenendaal; Bethelk. 9.30 ds. Roetman, 5 ds. Goos- Imm.kerk 10 dr. De Moor, 5 ds. J. Sierat, L.dorp. Geref. Kerk Kruisk. (in Trefpunt') 10 R.dam, 5 ds. T. de Kok, R.dam. Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters. Geref Kerk Zijllaan 10 en 5 ds. v.d. Woude; Zuid (Bloemcamplaan) 10 hr. W. J. Schot O.geest. Ned. Prot Bond (Kerkdam) 10.30 prof. dr. Sperna Weiland, R.dam. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul. Zoetermeer, 6.30 ds. Boonstra. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. v.d. Berg, Bodegraven. Ned. Prot Bond (De Wyk) 10.30 ds. Wer ner, Wassenaar. Rk Kerk zat 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 kand. Tram per, Kamerik. Geref. Kerk 9.30 hr. Schreuder, Tienho ven, 7 ds. Cziria, Rijnsburg. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 ds. Rietveld. Rk Kerk St Jan zo. 9.30 en 11; ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Eysenga. 6.30 ds. Weegink, Heerde. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11