Huiscomputer met tv te bespioneren Ansett is eerste klant Fokker-50 Kamer unaniem achter RSV-conclusies PTT ontwikkelt 'stoorzender' Heineken wint slag om bodemprijs bier Ouderen eisen plaats op in pensioenfondsen Rechter geeft pasklaar recept flessentrekkeri j WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 ECONOMIE PAGINA 9 UTRECHT (ANP) - Groothandel Unigro mag op straffe van een dwangsom van tien mille per over treding geen Heineken-bier meer leveren aan winkeliers die onder de door de brouwerij bedongen bo demprijs duiken. Dat bepaalde vi ce-president mr L. Schuman van de rechtbank in Utrecht gisteren in een kort geding dat Heineken te gen de groothandel had aange spannen. De brouwerij was in het geweer gekomen tegen het feit dat de groothandel aan ongeveer 200 su permarkten van de 'Super Club 199' bier bleef leveren ondanks het feit dat die winkeliers de verkoop voorwaarden van Heineken aan hun laars lapten en bier aan de man brachten onder de minimum- DEN HAAG (ANP/GPD) - Het via een gewone televisie afkijken' van informatie op een computerbeeldscherm in de buurt, soms tot op enkele kilometers, is uitermate eenvou- durend had gewezen op de dig, maar kan op vrij eenvoudige en goedkope wijze worden bemoeilijkt. Tot deze con clusie zijn onderzoekers van het Dr. Neher Laboratorium van de PTT gekomen. De PTT heeft inmiddels octrooi verworven op een door haar ontwikkeld codeersysteem. plichting om zich aan de mini mumprijzen te houden en dat Hei neken bij de supermarkten en niet bij Unigro moest ziin. Maar mr. Schuman rpeent dat Heineken terecht de groothandel aansprakelijk had gesteld. Dag vaarding van alle 200 winkeliers zou grote moeilijkheden opleve ren. In de contractvoorwaarden Unigro heeft die voorwaarden aan Ook vindt hij dat dat brouwerij aannemelijk heeft gemaakt dat ze schade lijdt door het gestunt. Het zit erin dat het publiek zich van het merk Heineken af zal wenden als de stuntactie voorbij is en men weer meer moet betalen. Boven dien zullen kleinere winkeliers door dit soort stuntacties geneigd zijn goedkopere biermerken te gaan verkopen. Het was binnen het laboratorium al vier jaar bekend dat informatie op een beeldscherm, gekoppeld aan huis- of bedrijfscomputer, af gekeken kan worden met een paar simpele hulpmiddelen, zoals een richtantenne en een meetontvan- ger. Het aftappen van telefoonlij wetenschap voor zich; de PTT moet tenslotte ook over telefoon- en briefgeheim waken. „We wilden de kat niet op het spek binden." Een woordvoerder van de com puterproducent Digital Equip ment spreekt van een schokkende ontdekking. „Een gevaarlijke computergegevens over tuatie", wordt bij andere bedrijven worden verstuurd,is hiermee ver geleken een buitengewoon moeilij ke klus. „Het verhaal kwam uit Amerika, waar het een erkende manier van bedrijfsspionage wordt genoemd. We dachten aan een indianenver haal, maar wij probeerden het ook en toen ging het", vertelt ir. W. van Eek. De onderzoekers hielden deze krijgen) zou vanuit een aangren zend huis of een gebouw aan de overkant van de straat, die gege vens kunnen oppikken. Met name als hij te werk gaat met een zoge naamde richt-antenne. Defensiekringen en veiligheids diensten hebben het probleem al lang geleden onderkend. De Ame- gezegd. Bij de Rabobank en bij de rikaanse defensie en de NAVO ABN is men op de hoogte van de mogelijkheid hebben ieder hun eigen geheime informatie te ste- normen waaraan beeldschermen moeten voldoen. De PTT-ers ken nen die normen officieel niet maar zijn ervan uit gegaan dat ze veel te streng zijn voor burgerlijk gebruik. - Beeldschermen kunnen ook wor- voorbeeld banksaldo of de code den 'ingepakt' met stalen kasten, Iemand die er zich op zou toeleg gen om persoonlijke gegevens van ander te weten te komen (bij- om toegang tot een computer te Lening Mees en Hope mislukt; ?ere rentetarieven verwacht hoge AMSTERDAM (ANP) - Een obliga tielening van 150 miljoen gulden van de bank Mees en Hope, waarop den. tot 8 februari kon worden inge- Dit onder voorbehoud dat de schreven, is niet gelukt. Er is Duitse centrale bank morgen niet slechts voor 100 miljoen op inge- de Lombarrente of het disconto schreven. verhoogt. In dat geval zal waar- Een woordvoerder van Mees en schijnlijk ook de Nederlandsche Hope wijt de geringe belangstel- Bank tot een dergelijke maatregel ling voor de lening, die een effec- besluiten, aldus geldmarktkrin- tief rendement oplevert van 7,72 gen. procent, aan de stijgende tendens Voor de komende week ver van de rente. De bank zal als. het wachten handelaren dat de geld- getij beter wordt alsnog proberen markt verkrapt, hoewel er grote de resterende 50 miljoen te plaat- belastingbetalingen in de schat- sen. kiost zullen vloeien. De staat moet De voortgaande rentestijging is een namelijk 2,3 miljard gulden re- ook af te leiden uit de stroom veria- severen voor aflossing en rente op gingen van de afgifteprijzen van oude leningen reserveren. Dit is verschillende pand-en spaarbrie- volgens de geldmarkt tot dusver ven. Een lagere afgifteprijs bete- het grootste bedrag dat de staat kent een hoger rendement. De hieraan in een keer moest uitge- geldmarkt houdt er intussen reke- ven. ning mee dat er nog deze week iets aan de officiële rentetarieven ge daan zal worden. Mogelijk zullen de banken de rente-opslag weer in- kooien en filters, maar die oplos sing is volgens de onderzoekers te duur voor toepassing op grote schaal. Daarom zochten zij verder en vonden een oplossing die zij taxe ren op twintig dollar per beeld scherm, ruim honderd gulden dus. De vinding is gebaseerd op het be sturen van de elektronenstraal in de beeldbuis. Deze vliegt vijftig maal per seconde, of vaker, over de 625 beeldlijnen op het scherm. Dat kan vrij eenvoudig veran derd worden in een quasi willekeu rige volgorde, afhankelijk van een codesleutel in het circuit. Ook de sleutel kan naar wens gewijzigd worden. De gluurder ziet nu on leesbare beelden op zijn tv. Alleen met verfijnde en dus kostbare de- codeerapparatuur kan hij die puz zel nog oplossen. De onderzoekers van het Dr. Ne- herlaboratorium in Leidschendan^ beschouwen hun vinding als een bijdrage aan de privacy van de ge wone computergebruikers. "We moeten het besef hebben dat de in formatie via het beeldscherm ook heel ergens anders terecht kan ko men." zegt ir W.P. Wapenaar, de di recteur van het onderzoeksinsti tuut van de PIT. Al met al vindt mr. Schuman de klacht van de brouwer terecht dat met dit soort stuntacties roofbouw wordt gepleegd op de goodwill die de handelsmerken van Heineken hebben. Hij wees eveneens het ar gument van Unigro van de hand dat de bodemprijzen in strijd zou den zijn met bepalingen in EG-ver- dragen over mededinging en mis bruik van machtspositie. Schuman meent dat het de afne mers van Heineken volledig vrij staat om bier van andere brouwe rijen te verkopen. Wel kan wellicht de bodemprijsregeling indirect een drempel vormen voor de handel tussen de EG-landen. Maar op het eerste gezicht lijkt het erop dat an dere brouwerijen uit de EG door de bodemprijs van Heineken juist in een gunstiger concurrentieposi tie komen op de Nederlandse markt, aldus mr. Schuman. Prij s voorstellen voor landbouw vallen slecht in Straatsburg STRAATSBURG (ANP) - De voor stellen die de Europese Commissie heeft gedaan over de landbouw prijzen in de EG, zijn door het Eu ropees Parlement slecht ontvan gen. Met uitzondering van de Brit se conservatieven beschouwden de parlementariërs de prijsvoor stellen als een aanslag op de inko mens van boeren. Dat bleek giste ren toen de Nederlandse socialist Woltjer vragen stelde over de in ning van de 'superheffing'. De prijsvoorstellen, ficieel pas in maart wordt gedebat teerd, komen in de meeste gevallen neer op een verlaging. De voorzit ter van de Landbouwcommissie van het Europees Parlement, de Nederlandse christen-democraat Tolman, zei dat de inkomensaspec ten onvoldoende aandacht hadden Europa is gisteren geplaatst bij de ferry- gekregen. Zijn Belgische geestver- 1 Holland. De 1600 ton wegende brug gaat want Polmarck wees op de Neder- HOEK VAN HOLLAND De grootste rij-op en rij-af brug ii aanlegplaats van de Stoomvaart Maatschappij Zeeland in Hoek i w het getij en zal dienen als schakel tussen schip en kade. Er meren steeds grotere ferry-schepen af bij de landse aardgastarieven waardoor SMZ. De brug is gebouwd door de Hollandia Kloos. IBM IBM heeft dinsdag de eerste twee modellen openbaar gemaakt van de lang verwachte nieuwe ge neratie mainframes. De nieuwe ge neratie mainframes wordt de 3090- serie genoemd, en de twee eerste modellen zijn de 200 en 400.Gezien de dominante positie van de Ame rikaanse computergigant op de we reldmarkt voor mainframes heeft dit gevolgen voor de vele bedrijven die op IBM-systemen geënte com puters maken. De prijzen van de huidige 308X-serie zijn met gemid deld 5 procent verlaagd. Netherlines De Brabantse Ontwikkelings maatschappij BOM is in principe bereid de luchtvaartmaatschappij Netherlines fihancieel te steunen als het bedrijf, dat nu op Zestien hoven zetelt, zich wil vestigen op Eindhoven Airport. Over de hoog te van de steun is niets bekend. De BOM mag maximaal 4 miljoen gul den in een bedrijf steken. De BOM is ook met het luchtvaartonder houdsbedrijf Schreiner in onder handeling over een mogelijke ves tiging op Eindhoven Airport. Schreiner heeft zich onlangs ook gevestigd in Leiden. DEN HAAG (ANP) - De Pensioen- belangentegenstelling tussen ge- Spaarfondswet dient zodanig te pensioneerden en werkenden worden gewijzigd dat ouderenbon den naast de organisaties werkgevers besturen a fondsen kunnen worden betrok ken. Zolang dat wettelijk recht op bestuursdeelname er niet is, is het wenselijk dat de werkgevers, de vakbonden en de besturen de sta tuten en reglementen van onderne mingspensioenfondsen zodanig herzien dat de huidige zeer beperk te mogelijkheden om gepensio neerden in die besturen op te ne men niet langer worden geblok keerd. denkbaar is, aldus de NFB. Met enige voorzichtigheid wijst de werknemers bij het NFB op de mogelijkheid dat bij- bedrijfspensioen- voorbeeld in het bestuur in stem ming wordt gebracht een voorstel de verlaging van de door de werk nemer te betalen pensioenpremie af te wentelen op de gepensioneer den. Dat afwentelen is vaak mogelijk doordat reglementen en statuten de bepaling bevatten dat pensioe nen slechts voor zoveel mogelijk worden aangepast aan de stijging van de kosten van levensonder houd. Het bestuur, waarin de vak bonden, moet dan een afweging maken voor wiens belangen wordt opgekomen: de gepensioneerden of de werkenden. De NFB betreurt het dat vakbon- vreemde situatie dat het door den en werkgevers tot dusverre zich niet erg geïnteresseerd heb ben getoond gepensioneerden meer bij het pensioengebeuren te betrekken. Dit staat in het gisteren door de Nederlandse Federatie voor Be jaardenbeleid (NFB) gepresen teerd rapport. De NFB vindt het gepensioneerden bijeenge brachte kapitaal wordt beheerd door de werkenden. Dit is een on rechtvaardige situatie, ook omdat China wil in twee jaar effectenbeurs SHANGHAI (RTR) - De autori teiten in de Volksrepubliek China denken er hard over in Shanghai een effectenbeurs te openen. Over twee jaar kan het zover zijn. Dat zei Sheng Baiz- hang, vice-president van de Shanghai Investment and Trust Corporation, gisteren meegedeeld. Die tijd is nodig voor het opleiden van mensen en het opstellen van rechtsre gels. Vóór het overnemen van de macht in China door de com munisten in 1949 was Shanghai het financiële centrum van het land en daarom is het volgens Baizhang logisch dat de eerste keus voor het vestigen van een beurs op deze stad valt. De cen trale Bank van China over weegt ook effectenbeurzen te stichten in de economische zo nes Shenzhen en Zhuhai in het zuiden van het land. Vorige maand stonden dui zenden in de rij om aandelen te kopen in de fotokopieer- en drukkerij-onderneming Yanz- hong in Shanghai. De aanbie ding van 100.000 aandelen voor 50 renminbi (65 gulden) per stuk was op de eerste dag 's middags al geheel uitverkocht. Verscheidene bedrijven in Chi na hebben aandelen uitgege ven; de aandeelhouders ont vangen jaarlijks dividend maar kunnen hun stukken niet op de beurs verhandelen. De regering ziet in aandelen een middel om de spaargelden van de bevolking aan te wen den voor de modernisering van de Chinese Tien toestellen naar Australië SCHIPHOL (ANP/GPD) - De Au stralische luchtvaartmaatschappij Ansett heeft bij Fokker een order geplaatst voor de levering van tien Fokker 50-vliegtuigen. Daarnaast heeft de maatschappij een optie op nog eens vijf van deze toestellen genomen. Dit is gistermiddag door Fokker bekendgemaakt. Met de or der is een bedrag van in totaal 340 miljoen gulden gemoeid. Ansett is de eerste luchtvaart maatschappij die een order voor dit nieuwe Fokker-produkt plaatst. Begin december maakte Fokker al bekend dat de fabrikant met de luchtvaartmaatschappij in een ver gevorderd stadium van onderhan deling was over de levering van Fokker 50-vliegtuigen. De Fokker 50, een afgeleide van de Fokker F27 (Friendship), is een met twee Pratt Whitney propjet- motoren uitgerust vliegtuig voor de korte afstand. Het toestel biedt plaats aan vijftig passagiers. De eerste vlucht van de eerste Fokker 50 zal naar verwachting tegen het einde van dit jaar kunnen worden gemaakt. Tussen Ansett, de belangrijkste binnenlandse luchtvaartmaat schap: pij in Australië, en Fokker bestaan al zeer lang banden. De Australische maatschappij was een van de eersten die de Fokker F27 Friendship bestelde en behoorde eveneens tot de eerste Fokker F28- gebruikers. De maatschappij heeft Moerdijk Van Aardenne blijft aan als minister DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft gisteren eenstemmig de conclusies van de parlementaire enquêtecommissie RSV onder schreven. Dat bleek gisteren bij de stemmingen over de motie van het PvdA-kamerlid Meijer. Ook de Het kabinet is niet bereid meer te steken in de sanering van de schul den van het Industrie- en Haven schap Moerdijk (IHM) dan de 109 miljoen gulden die zij begin dit jaar heeft uitgetrokken. De deelnemen de gemeenten en de provincie Bra bant zullen zelf negentig miljoen WD stemde voor de motie, gulden moeten fourneren. Staats- danks het feit dat deze partij een secretaris Van Zeil (Economische aantal conclusies van de enquête- Zaken) heeft dat de Tweede Kamer commissie niet deelt. Het gaat meegedeeld, die heeft gevraagd de daarbij vooral om de harde conclu- gemeenten meer tegemoet te ko- sies over het beleid men. De schulden die het Indus- Van Aardenne. trieschap heeft gemaakt beliepen eind 1984 199 miljoen gulden. Elke PvdA-voorman Den Uyl beklem- maand uitstel voor een definitieve toonde gisteren dat met het aan- sanering kost nog eens twee mil- vaarden van de motie van Meijer Korthals joen gulden, aldus Van Zeil Avebe Bij de coöperatieve aardappel meelfabriek Avebe zijn de laatste weken duizend boeren uit Duits land op bezoek geweest met ver zoeken om informatie over het le veren van fabrieksaardappelen aan Avebe. Ook boeren uit Gelderland melden zich bij het concern. Vol gens woordvoerder Drenth is de toegenomen belangstelling een ge volg van de overproduktic en de mestproblemen in het bocrcnbe drijf. Volgens hem is de fabrieks aardappel een van de weinige land- bouwprodukten waar nog moge lijkheden voor zijn. Beursberichten op pagina 15 niet enkele bevindingen clusies in algemene zin worden on derschreven, maar dé conclusies". Dat betekent volgens hem inclu sief het keiharde oordeel over het optreden van minister Van Aar denne. Bovendien zegt de motie volgens Den Uyl dat de commissie terecht heeft afgezien van verdere verhoren, zoals de VVD in het de bat van vorige week eiste. VVD-fractievoorzitter Nijpels plaatste daarentegen 'een aantal kritische kanttekeningen. "De VVD heeft op onderdelen kritiek op conclusies en werkwijze van de commissie, maar het eindoordeel is niettemin positief, aldus Nij pels. De liberalen blijven erbij, dal om vast te stellen of Van Aardenne in 1979 zonder instemming van het kabinet aan RSV een 'blanco che que' gaf, de meest betrokken mi nisters had moeten verhoren. Verder zei Nijpels dat zijn fractie zou stemmen tegen de tweede mo- tie-Meijer, waarin de minderheids standpunten van Korthals worden verworpen. Korthals heeft als eni ge in de commissie afstand geno men van de term 'onaanvaardbaar' over Van Aardenne's misleiden van de Tweede Kamer. De vice- minister voorzitter van de commissie, VVD- kamerlid Joekes, stemde wel voor deze motie. Ook het CDA stemde voor de beide moties. De christen-demo craten hebben evenals de VVD la ten weten aan de kameruitspraken geen gevolgen te verbinden voor de positie van Van Aardenne. Het aanblijven van deze minister komt eind deze maand als de Kamer met de regering debatteert over het RSV-rapport, opnieuw aan de or de. De voorzitter van de commissie, Van Dijk, toonde zich na de stem mingen tevreden over de afloop. "Het is een pak van mijn hart", zei hij. Volgens Van Dijk probeert de PvdA met haar motie duidelijk Van Aardenne weg te krijgen. Te gelijk kan hij begrip opbrengen voor de moeilijke positie waarin de VVD is geraakt. De liberalen wil den immers de enquêtecommissie niet afvallen, terwijl zij ook haar ^ak belangrijkste man in het kabinet op dit moment negentien F27's en negen F28's in dienst en voert vluchten uit op meer dan 65 be stemmingen. Verdere orders Fokker zal de eerste Fokker 50 in januari 1987 aan Ansett afleveren. De overige negen volgen in de eer ste helft van dat jaar. Fokker zei verder te hopen binnenkort nieu we mededelingen te kunnen doen over verdere orders voor de Fok ker 50. Volgens een woordvoerder bestaat er bij de maatschappijen die nu met de F-27 vliegen veel be langstelling voor de F-50. De F 27 is het meest succesvolle toestel van Fokker. Het vliegtuig is in gebruik bij 165 maatschappijen over de he le wereld. Minder voorspoedig dan ge hoopt lopen de onderhandelingen rond de Fokker-100 (opvolger van de F28). Van dit toestel, met een ca paciteit van maximaal ruim 100 zit plaatsen, heeft Fokker er inmid dels acht verkocht aan Swissair. De KLM heeft vorige week in prin cipe besloten een tiental toestellen van het type Fokker-100 aan te schaffen. de Nederlandse tuinders naar zijn mening een concurrentievoordeel hebben. De Franse communisten om schreven de prijsvoorstellen als een 'provocatie' aan het adres van de boeren terwijl volgens de Fran se socialisten de plannen het Ver drag van Rome aantasten. De Westduitse christen-democraten wezen een systeem van prijsverla ging af dat tot doel heeft de pro- duktie te verlagen. Volgens commissaris Andries- sen zijn de voorstellen van de Com missie echter "hard maar realis tisch". Over de vraag van Woltjer inzake de inning van de superhef fing verklaarde de Nederlandse landbouwcommissaris dat ten aan zien van belastingverplichtingen vóór 15 februari uitstel zal worden verleend. De Commissie wil wel flexibel zijn waar het de inning be treft maar wenst geen aantasting van de grondslagen van het quota systeem, zei hij. Andriessen haalde verder fel uit naar de Europese boeren- en land bouworganisaties die forse kritiek hebben geleverd op zijn prijsvoor stellen. "De critici verwarren dat gene wat wenselijk is met dat wat mogleijk is". De landbouwcom missaris betoogde dat verhoging van landbouwprijzen "niet ge rechtvaardigd" is. Kou: weinig werk in bouw DEN HAAG (ANP) - De werkloos heid is in januari ten opzichte van december met 7700 gestegen tot 804.200. Bij de mannen bedroeg de stijging 10.900, bij de vrouwen trad een daling op met 3200, aldus cij fers van het ministerie van sociale zaken. Het winterweer, dat stren ger was dan in andere jaren, is vol gens het departement een belang rijke oorzaak van de stijging. Het extra koude winterweer de vorige maand had tot gevolg dat er veel bouwprojecten werden stilge legd en geen nieuwe werden aan gevangen. Dit heeft de werkloos heid onder bouwvakkers met meer dan 2000 opgedreven. Ook onder het landbouwpersoneel trad een aanzienlijke stijging van de werk loosheid op, aldus het ministerie. Niet weglopen nldcn blijven stcu Van Aardenne zelf heeft gisteren verklaard niet te zullen aftreden naar aanleiding van de RSV-affai- 'Je mag niet weglopen voor de >r je gesteld bent, ook al heeft dat wat negatieve persoon lijke aspecten", zei hij. Hij gaf wel toe dat het niet leuk is om weken lang op een zo negatieve wijze in het middelpunt van de belangstel ling te staan. Van Aardenne heeft zich inmid dels bereid verklaard bij de verkie zingen van volgend jaar voor de Tweede Kamer opnieuw een plaats in te nemen op de kandidatenlijst van de VVD AMSTERDAM (ANP) - Bij de behandeling van een miljoenenzaak van flessentrekkerij heeft mr S.Slagter, rechter bij de rechtbank in Amster dam, gisteren een soort 'college' gegeven in 'snel rijk worden'. Alle geval len van flessentrekkerij hebben immer hetzelfde patroon, betoogde hij. "Onder valse naam of door een stroman met een blanco strafblad wordt een besloten vennootschap ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. Vervolgens vragen de 'vennoten' bij bedrijven zoveel mogelijk documen tatie en monsters, bestellen zo snel mogelijk goederen, verkopen die zo snel mogelijk weer door en vervolgens verlaten ze het pand en liquideren de nep bv". "De leveranciers krijgen nooit betaald voor hun goederen. Eén nep bv maakt op die manier meestal zes tot zeven ton aan goederen buit. Betrok kenen bij zo'n bv zijn bovendien bijna altijd mensen die naast hun in komsten uit de vennootschap ook een sociale uitkering hebben", aldus Slagter. De vijf verdachten van flessentrekkerij die gisteren terecht stonden, werkten geheel volgens dit recept en bestelden in korte tijd voor ruim twee miljoen gulden aan spullen in binnen- en buitenland die nooit wer den betaald en vooral aan markten in Amsterdam en Beverwijk werden doorverkocht. Twee van de verdachten zouden bovendien lid van een familie zijn die zich in het verleden met 37 nep ondernemingen voor 20 miljoen gulden had verrijkt met flessentrekkerij. Tegen hen werd twee jaar gevangenis geëist wegens heling van uit flessentrekkerij afkomstige spullen. Drie mede-verdachte hoorden achtereenvolgens twee jaar, 18 maanden en 12 maanden tegen zich eisen Enkele van de verdachten zouden ook de sociale dienst hebben geflest. De rechtbank doet 26 februari uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9