Reagan: ruimte wapen komt er PMfl X^i W^KÊÊm Thatcher fel in de clinch met Kinnock EGministers verheugd over Genève Felle aanval op rechtse Le Pen Ook als kernwapens zijn afgeschaft De kunst van het liegen Tsjernenko blijft weg bij bezoek Papandreou Geen besluit over aanpak terrorisme VS straffen Nieuw-Zeeland WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (GPD/AFP) Ook als de VS en de Sowjet-Unie overeenstemming zou den bereiken over het afschaffen van kernwapens, dan zouden de Amerikanen een verde digingssysteem tegen offensieve wapens in de ruimte moeten ontwikkelen. Onafhankelijk van enige overeen komst met de Russen over vermin dering van zulke offensieve bewa pening wil president Reagan het onderzoek naar defensieve ruimte- wapens voortzetten, dat als het Starwars-project bekend is gewor den. Reagan heeft dit gezegd in een interview in de New York Times van gisteren. Indien het onderzoek uitwijst dat een bevredigende defensie te gen offensieve wapens in de ruim te kan worden geïnstalleerd, zou Reagan bereid zijn met de Russen aan tafel te gaan zitten om te on derhandelen over de vraag of zulke verdedigende systemen kunnen worden geïnternationaliseerd. „Met andere woorden'', aldus Rea- LONDEN - De Britse premier Thatcher en oppositieleider Neil Kinnock hebben gisteren in het Lagerhuis een knallende ruzie ge kregen over de zogenaamde Bel- grano-affaire. Tijdens het vragenuur kwam het tot een woordenwisseling tussen de twee politici zoals het Lagerhuis die maar zelden heeft meege maakt. De leider van de Labour- partij beschuldigde de premier tot zes keer toe van liegen, en me vrouw Thatcher eiste dat hij die opmerkingen terugtrok. Na het debat schreef mevrouw Thatcher Kinnock een brief waarin ze nogmaals van hem eiste dat hij zijn beschuldigingen waarmaakte of introk. Neil Kinnock echter heeft de premier gisteren rheteen geschreven dat hij daar niet over peinst. Het onderwerp van de verhitte woordenwisseling was de rechts zaak tegen Clive Ponting, een hoge ambtenaar op het ministerie van defensie die enkele maanden gele den documenten inzake de Belgra- no-affaire naar een parlementslid van de Labourpartij doorspeelde. Dat deed hij omdat hij het zijn plicht vond het parlement erop te gan de fondsen wijzen dat vanuit het ministerie van defensie onwaarheid werd ver teld over het tot zinken brengen van de Argentijnse kruiser Gene raal Belgrano tijdens de oorlog om de Falklandeilanden. Een jury sprak Ponting maandag echter vrij van de beschuldiging dat hij de Wet op de Geheimhou ding (OFicial Secrets Act) zou heb ben overtreden. Kinnock nu be schuldigde mevrouw Thatcher er gisteren in het Lagerhuis van, per soonlijk de hand te hebben gehad waarin politici in de vervolging van Ponting.Dat hun mening verkondigen, ontkende deze. „Ik was er niet Wiek deelde in Washington mee eens. Ik was op vakantie", aldus dat hij zijn voorstel enkele weken mevrouw Thatcher, die hem vroeg geleden per brief had doen toeko- die opmerking in te trekken. Dat men aan het hoofd van de afdeling weigerde Kinnock, die daaraan internationale voorlichting van de toevoegde de premier „domweg Russische communistische partij, niet te geloven". Dat leidde tot de Leonid Samjatin. Hij zei nog geen gan, „om tegen die tijd te onder handelen, voordat er sprake is van opstelling of iets dergelijks, tenein de te verzekeren dat zij begrijpen dat wij niet werken aan het vermo gen om zelf een eerste aanval te doen en dat ons doel nog steeds de uitschakeling van kernwapens is". Het is de eerste maal dat Reagan te kennen heeft gegeven defensie ve ruimtewapens oo{c nodig te ach ten als de supermachten zouden besluiten alle kernwapens te ver nietigen. In het gesprek met de N Y Times zei hij dat de wereld ook gif gas heeft afgeschaft, maar de gas maskers nooit heeft weggegooid, omdat men zich in geval van be drog moet kunnen beschermen. Ook in Amerika woedt de strijd over het Starwars-programma. Voor- en tegenstanders gaan elkaar hartstochtelijk te lijf, terwijl Rea gan de fondsen voor de research van 26 miljard dollar tot 33 miljard heeft verhoogd. De Federatie van Amerikaanse Wetenschappers heeft in een rap port over het Strategische Defen sie Initiatief gezegd dat de ontwik kelingskosten tot 1993 zo'n 70 mil jard dollar zullen belopen. De directeur van het Amerikaan se officiële voorlichtingsbureau USIA, Charles Wiek, heeft de Sow jet-Unie het voorstel gedaan televi sieprogramma's uit te wisselen beide kanten WASHINGTON - Het spreek woord zegt: „Al is de leugen nog zo snel, de waarheid achterhaalt haar wel", en de daad bij het woord voe gend, zijn Amerikaanse weten schappelijke onderzoekers dan ook aan de slag gegaan. Zij komen tot de verrassende conclusie dat de gemiddelde mens tweemaal per dag liegt en veel minder bekwaam is in het ontdekken van leugens die anderen vertellen, dan zij door gaans zelf denken. door Henk Kolb Psychologen van een reeks we tenschappelijke instellingen heb ben uitgezocht dat zelfs 'deskundi gen' als douane-beambten en poli tiemannen niet behendiger zijn bij het ontdekken van leugens dan de gemiddelde student. In doorsnee zijn de resultaten van degenen die op grond van vermeend inzicht een onwaarheid trachten vast te stel len, nauwelijks beter dan wanneer zij eenvoudig zouden raden. Volgens de onderzoekers is ge bleken dat mensen hun oordeel omtrent de waarheid van ander mans beweringen vaak baseren op vertrouwde maar verkeerde 'aan wijzingen': aarzelen bij antwoor den, heen en weer schuiven, een ontwijkende blik en nerveus ge drag komen bij leugenaars niet meer voor dan bij degenen die de waarheid vertellen. In een boek, 'Telling Lies', dat binnenkort wordt gepubliceerd, heeft dr. Paul Ekman, een psycho loog verbonden aan de Universiteit van Californië in San Francisco, vastgesteld dat de minst betrouw bare signalen omtrent leugens de expressies zijn die iemand het best kan beheersen. Ekmans onderzoek (waarover de wetenschappelijke bijlage van de New York Times een dezer dagen publiceerde) ontdekt de sleutel tot de leugen in reacties die iemand niet of nauwelijks de baas is: het optrekken van het binnenste stuk je van de wenkbrauwen, wat slechts 15 procent van de mensen bewust blijkt te kunnen doen en een teken is van verwarring of schuldgevoel; het op- en samen trekken van de wenkbrauwen als signaal van vrees, dat niemand van de onderzochten uit eigen bewe ging bleek te kunnen; het samen trekken en verstrakken van de rand van de lippen, als teken van opkomende woede, en een ge veinsde glimlach, die een beetje scheef hangt. Anderen stellen vast dat bij het vertellen van onwaarheden de toonhoogte van de stem oploopt, de bespraaktheid afneemt, ant woorden korter en aarzelender worden en meer versprekingen voorkomen. Ekman zegt dat een aanwijzing nooit genoeg is om te veronderstellen dat iemand liegt, en dat sommige mensen die de waarheid zeggen, buitengewoon gevoelig zijn voor de verdenking van liegen. In de VS wordt belanghebben den zodoende onderwezen hoe zij het best de leugen kunnen onder scheppen, en daarvoor heeft Ek man een lijst van 30 aanwijzingen opgesteld. Elke leugen, bij voor baat bedacht of spontaan ge creëerd, heeft zijn eigen signale ment van verraderlijke bijver schijnselen. Maar, bewees het onderzoek te vens, sommigen zijn zo bekwaam in het opdissen van leugens, dat zij bijna niet kunnen worden betrapt. Veel van die mensen hebben ac- teerervaring, zijn goed in het be denken van verhalen, beschikken over een goed geheugen en beho ren tot de soepele praters. En tot de slechte 'leugenontdek kers' moeten doorgaans degenen worden gerekend die tegen dé ver onderstelde leugenaar al een voor oordeel hebben, problemen ont kennen of vermijden en emotio neel zeer geladen zijn. Zulke men sen achterhalen de leugen niet, of zü ontwaren die ten onrechte. TT 73 yL^ 91 v r ff 9KR Mm MOSKOU Samen met premier Tichonov legde de Griekse premier Papandreou gisteren een krans bij het graf van de onbekende soldaat, in het park achter het Kremlin. (foto tass) knallende ruzie. antwoord te hebben gekregen. BRUSSEL - De Belgische Senaat is akkoord gegaan met een wets voorstel dat de publikatie van poli tieke opiniepeilingen verbiedt van af een maand voor verkiezingen. De Kamer van Volksvertegen woordigers moet het voorstel nu nog bespreken. door Hans de Bruijn De regering wil met dit voorstel vooral de beïnvloeding van het stemgedrag door opiniepeilingen in de laatste weken voor verkiezin gen tegengaan. Maar ondanks de algemene instemming van de Se naat bestaan in België nogal wat twijfels over de zin en wenselijk heid van deze maatregel. In hetzelfde wetsontwerp name lijk heeft de regering maatregelen België beperkt opiniepeilingen voorgesteld die de wildgroei aan enquêtebureaus moet tegengaan. In Vlaanderen alleen zijn al ruim dertig van dergelijke bureaus, waaronder nogal wat beunhazen, die een klein straatonderzoek hou den en dat vervolgens presenteren als ware een representatief deel van de bevolking ondervraagd. Als het wetsvoorstel wordt aan vaard door de Kamer, zullen de bu reaus bij elke enquête een 'tech nisch dossier' over de werkwijze moeten opstellen, dat ter keuring moet worden voorgelegd aan een speciale commissie. De critici vra gen zich nu af waartegen de kiezers moeten worden beschermd, als zo veel garanties worden ingebouwd voor de kwaliteit van de onderzoe ken. Overigens zullen enquêtes over andere zaken dan het stemgedrag van de kiezers in de weken voor verkiezingen wel mogelijk blijven. Het publiceren van de resultaten van een enquête over de plaatsing van de kruisraketten mag een week voor de verkiezingen dus wel; schrijven over een onderzoek naar de partij waarop men gaat stemmen mag dan niet. Het verbod betreft overigens al leen de publikatie van opiniepei lingen, niet het houden ervan. De resultaten van dergelijke onder zoek blijven dus intern (bijvoor beeld bij de politieke partijen) wel beschikbaar. De kiezer moet wach ten op die enige echte opiniepei ling: de verkiezingsuitslag. Afrika-actie van Belgen valt tegen BRUSSEL (GPD) - Belgen, of in dit geval tenminste Vlamin gen, blijken minder vrijgevig dan de organisatoren van de 'Operatie Overleven Afrika' hadden verwacht. De resulta ten van deze actie voor Ethio pië en de andere hongerlanden in Afrika, die deze week bij de zuiderburen wordt gehouden, vallen tegen. De actie begon vorige week woensdag, maar had maandag avond pas 2,8 miljoen gulden opgebracht. Ruim 1,1 miljoen kwam binnen via stortingen op de diverse gironummers, 1,7 miljoen via de verkoop van spe ciale stickers a raison van 100 frank (f 5,78), de belangrijkste inzamelingsmethode. De actieleiders hadden ge hoopt vandaag 100 miljoen frank (5,7 miljoen gulden), bin nen te hebben, maar dat bedrag is niet gehaald. Daarom is be sloten de inzameling met vijf dagen te verlengen. ATHENE - Het bezoek van de Griekse premier Andreas Papand reou aan Moskou wordt in Grie kenland steeds minder als succes vol beschouwd. Tekenend voor de teleurstelling was, dat het nieuws uit Moskou dat de geplande ont moeting tussen Sowjet-president door Frans van Hasselt Tsjernenko en Papandreou giste ren niet doorging, met aanzienlijke vertraging werd gemeld in de nieuwsberichten op de Griekse ra dio en televisie. De ontmoeting had een spectaculair hoogtepunt moeten vormen van wat nu een ge woon routinebezoek dreigt te wor den. De rechtse oppositiepers be stempelt het bezoek nu reeds als een „fiasco", omdat Sowjet-pre- mier Tichonov in zijn toespraken nauwelijks is ingegaan op Papand- reou's aanroeren van de Griekse geschillen met Turkije. Het is dui delijk dat Moskou inzake de Egeï- sche kwestie dichter bij het Turkse standpunt staat. Ook heeft Moskou de Turkse militaire interventie op Cyprus van 1974 nooit veroor deeld, iets wat in het slotcommuni qué van het bezoek ongetwijfeld ook niet zal gebeuren. Papandreou zal echter elke vorm van een slotcommuniqué als een overwinning kunnen bestempelen, omdat er na Tichonovs bezoek aan Ankara in december in het geheel geen slotcommuniqué tot stand kwam. Dat werd toen onder meer geweten aan het feit dat de Russen het Armeense terrorisme niet wil den veroordelen. 'Reagan misleidt Congres over El Salvador' WASHINGTON (UPI/DPA) - De regering-Reagan heeft het Congres „onvoldoende, misleidende en in sommige gevallen onjuiste" infor matie verstrekt over de Ameri kaanse betrokkenheid in El Salva dor. Dat staat in een gisteren gepu bliceerd zeer kritisch rapport van de Republikeinse Congres-leden Hatfield en Leach en de Demo craat Miller. Zy beschuldigen de regering er van dat er twee maal zoveel Ameri kaanse militaire adviseurs in El Salvador zijn als ze toegeeft. Offi cieel mogen het er hooguit 55 zijn. De Amerikaanse militaire hulp zou ook twee keer zo groot zijn als de economische hulp. Volgens Was hington ligt die verhouding op 3:1 ten gunste van de economische hulp. „Dit betekent dat het Salvado raanse leger 50.000 dollar voor ie dere rebel krijgt, terwijl onze bij dragen aan hervormings- en ont wikkelingsprojecten erop neerko men dat voor iedere arme Salvado- raan slechts 300 dollar wordt uitge geven". Verder zou het Salvadoraanse le ger zonder enig onderscheid steeds meer dorpen hebben gebombar deerd, ondanks Washingtons be weringen van het tegendeel. Ook betwisten de Congres-leden Rea- gans bewering van het voorjaar van 1984 dat het Salvadoraanse le ger vrijwel door zijn munitievoor- raad heen was en dus extra gelden noodzakelijk waren. Het Pentagon had nog 32 miljoen dollar over waarvoor munitie had kunnen worden gekocht, aldus het rapport. Canadese minister neemt ontslag na bezoek sex-club OTTAWA (AP) Minister van de fensie Robert Coates is gisteren uit de Canadese regering getreden na dat een krant had bericht dat Coa tes en twee van zijn medewerkers een bezoék hadden gebracht aan een Westduitse nachtclub met stripteasedanseressen. Volgens het persbureau Cana dian Press verklaarde Coates in het Lagerhuis dat de persberichten 'onjuist en lasterlijk' waren, door te suggereren dat de verplichte ge heimhouding was geschonden. Hij zei dat hij een advocaat in de arm had genomen en juridische stap pen zou ondernemen tegen de Ot tawa Citizen. Premier Brian Mulroney zei gis teren dat de nationale veiligheid bij het incident niet in het geding was geweest, aldus Canadian Press. Volgens het persbureau sprak Coates met een brok in de keel Robert Coates: onjuist. (foto ap> toen hij in zijn ontslagrede zei: 'Ik ben een man met eergevoel en res pect voor het parlement.' Canadian Press berichtte van bronnen in Canada en Europa te hebben vernomen dat het bezoek aan de nachtclub plaatsvond tij dens een reis door vier NAVO-lan- den van de minister en zijn mede werkers. ROME De ministers van buiten landse zaken van de tien EG-lan- den hebben zich gisteren in Rome akkoord verklaard met een Neder lands voorstel om in een gemeen schappelijke verklaring voldoe ning uit te spreken over en steun te betuigen aan de Oost-West-onder- handelingen in Genève, die op 12 maart zullen beginnen. door Hein ten Kortenaar De Tien „spreken de hoop uit, dat beide partijen in de onderhan delingen elke kans zullen uitbuiten om tot substantiële resultaten te komen, en merken daarbij op dat er ook andere besprekingen gaan de zijn over wapencontrole en -be perking, die zij eveneens van groot belang achten". Tegelijk plaatsten zij deze be sprekingen in de wijdere context van de Oost-West-betrekkingen: de heropening van de dialoog, waar toe ook Europa een belangrijke bij drage heeft geleverd, betreft niet alleen de wapenbeheersing, maar een totale herziening en verbete ring van het klimaat tussen Oost en West. In dit verband wijzen zij in een verklaring op het belang van de Europese ontwapeningsconfe rentie in Stockholm, de bijeen komst in Ottawa over mensenrech ten en fundamentele vrijheden, en het forum over cultuur in Boeda pest, die moeten dienen om de cul turele identiteit van Europa te be nadrukken. Terrorisme In de vergadering, die vijf uur duurde, werd in een straf tempo nog een groot aantal andere be langrijke problemen aangesneden. Een daarvan was de heropleving van het politieke terrorisme in ver schillende Europese landen en de aanwijzingen van internationale verbindingen tussen de terreuror ganisaties. De ministers lieten de bestaande instanties die zich met dit verschijnsel bezighouden de re vue passeren en constateerden dat er geen behoefte bestaat aan nieu we speciale organisaties. Wel bena drukten zij de noodzaak, dat de be staande-contacten worden geinten- siveerd om tot een betere uitwisse ling van informatie en coördinatie van activiteiten te komen. Zij de den een aanbeveling aan hun colle ga's van binnenlandse zaken en justitie om binnenkort een speciale vergadering aan dit urgente pro bleem te wijden. Tijdens de persconferentie na af loop van de EPS-vergadering zwakte de Italiaanse voorzitter Andreotti de polemiek tussen zijn land en Frankrijk over de uitwij zing van terroristen aanzienlijk af, door te wijzen op de problemen die ontstaan door de uiteenlopende nationale wetgevingen op dit ge bied. Hij herinnerde aan de Euro pese conventie tegen het terroris me, die in 1977 in Straatsburg werd opgesteld en nog maar door vier landen is geratificeerd. Italië zelf is daar niet bij, evenmin als Frankrijk en Nederland. Inzake het Midden-Oosten spra ken de tien ministers hun voldoe ning uit over het Israëlische besluit om zijn troepen uit Libanon terug te trekken. Zij besloten tot een ge zamenlijk signaal naar alle betrok ken partijen: Israël, Libanon, Syrië en de verschillende strijdende frac ties in dat gebied, moeten de nade lige gevolgen van deze terugtrek king zoveel mogelijk ondervangen, om te voorkomen dat er een machtsvacuüm ontstaat, waarin de onderlinge vetes opnieuw zouden opvlammen en de burgerbevol king grote risico's zou lopen. De ministers dringen aan op „een or delijke, volledige en gecoödineer- de terugtrekking, met afdoende veiligheidsmaatregelen voor beide landen", en doen zij een beroep op Syrië om een dergelijk proces te bevorderen. Massale sterfte zeevogels door lozingen olie HELGOLAND (DPA) - De laatste weken worden steeds meer vogels het slachtoffer van afgewerkte stookolie die schepen stiekem op de Noordzee lozen. Eenden, zee koeten, zeemeeuwen en andere watervogels spoelen bij honderden op de stranden aan, dood of niet meer tot vliegen in staat. Op Helgo land telden vogelwachters in de eerste week van februari al meer slachtoffers van de olievervuiling dan in de gehele periode januari en februari van vorig jaar. Patrouillerende vliegtuigen sig naleerden vorige week in de Duitse Bocht verscheidene olievlekken. Bij Sylt dreef vrijdag een partij olie met een oppervlakte van zo'n vier hectaren en in de wateren rond Helgoland, waar tienduizenden eenden, zeekoeten, alken en meeu wen uit geheel Noordwest-Europa overwinteren, dobberen talloze kluiten van deze kleverige sub stantie. De vogelwacht van Helgoland, die in opdracht van de Westduitse overheid de gevolgen van de olie- vervuiling onderzoekt, heeft haar medewerkers gealarmeerd om de honderden vleugellamme vogels te verzamelen. Men tracht de dieren te reinigen, maar vele zijn al zo ver zwakt dat zij als reddeloos verloren moeten worden beschouwd. PARIJS - De Franse socialisten in partij en regéring hebben een of fensief geopend tegen de ultra rechtse leider van het Nationale Front Jean-Marie Le Pen. De op zienbarendste aanval kwam giste ren met een acht pagina's lang arti kel in de links-onafhankelijke Li- bération. Daarin wordt Le Pen er door Rudolph Bakker op basis van getuigenissen van vijf Algerijnen van beschuldigd, als luitenant van het Franse leger in '56 en '57 Algerijnse gevangenen te hebben gemarteld. Le Pen maakte toen deel uit van de Franse troe penmacht die Algerije ervan dien de te weerhouden zijn onafhanke lijkheid te verkrijgen. De aanval in Libération was evenwel niet de eerste. Ook het sa tirische weekblad Le Canard En- chainé had enige weken geleden Le Pen ervan beschuldigd dat hij gevangen genomen leden van de toenmalige vrijheidsbeweging FLN eigenhandig gemarteld had. (In de jaren van Algerijes onafhan kelijkheidswording hadden aan beide zijden onwaarschijnlijke wreedheden plaats). Ten slotte kwam het partijge trouwe dagblad Le Matin met het verhaal dat Le Pen in het Europese Parlement van Straatsburg een aanhanger had laten kiezen die als Roemeen voor de Sowjet-Unie spionneerde. De regeringswoord voerster Georgina Dufoix heeft na het verschijnen van het artikel in Libération verklaard, dat Le Pen onder een vaak uiterst hoffelijk ge drag stellingen vol haat verkon digt". En in verband met de be schuldigingen van marteling voeg de Georgina Dufoix eraan toe dat dit dossier met getuigenissen in Li bération „moeilijk te verwerken is voor democraten als wij en voor de mensen die gevochten hebben - zoals ik - voor een onafhankelijk Algerije". Van de zijde van de socialisti sche partij werd de aanval op Le Pen gisteravond officieel geopend door de tweede man in de leiding, de dogmatische Jean Poperen. In een lang en veelbekeken politiek tv-programma verklaarde Poperen onder meer dat Le Pen ooit in de zelfde protestoptocht tegen de kneveling van het privé-onderwijs had meegelopen als de gaullisten- leider Jacques Chirac, en dat daar mee Jacques Chirac als politiek lei der iedere geloofwaardigheid ver loren had. De geconcerteerde actie van de socialisten tegen Le Pen komt eni ge weken voor de kantonale ver kiezingen (waarbij afgevaardigden voor dc regionale raden worden ge kozen) en nauwelijks een jaar voor de parlementsverkiezingen. Beide verkiezingen dreigen de socialis ten op dramatische manier te ver liezen. Ze kunnen ook niet meer re kenen op de steun van de commu nisten, die na hun uittreden uit de regering en hun 25e partijcongres vorige week op hun beurt een mas sale aanval op hun vroegere rege ringspartners hebben geopend, met president Mitterrand als spe ciaal doelwit. De toenmalige commandant in Algerije, de legendarische generaal Massu, heeft al meteen na het ver schijnen van het „dossier" in Libé ration verklaard er zeker van te zijn dat de toenmalige luitenant Le Pen de grenzen van zijn taak zeker niet zal hebben overschreden. Een cu rieuze maar boekdelen sprekende formulering. Le Pen heeft vanzelfsprekend de beschuldigingen als een regerings complot van de hand gewezen en Libération een proces aangedaan. Dat hij in beide gevallen gelijk had Mitterrand: doelwit. dit te doen, doet juist de vraag rij zen waarom de socialisten begon nen zijn met een dergelijke grove bijl te hakken. LONDEN (AP) - De Verenigde Staten hebben Nieuw-Zeeland uitgeslo ten van door inlichtingendiensten vergaard materiaal over de Sowjet- Unie, omdat de Nieuwzeelandse regering weigert Amerikaanse atoom schepen toe te laten, zo heeft Jane's Defense Weekly gisteren bericht. Het gezaghebbende militaire blad beriep zich op 'betrouwbare bron nen' in de Australische hoofdstad Canberra. De maatregel zou de zwaar ste Amerikaanse sanctie zijn tegen Nieuw-Zeeland, dat bondgenoot is van de VS volgens het in 1951 gesloten ANZUS-verdrag. Volgens Jane's is Nieuw-Zeeland geschrapt van een lijst van landen die afgeluisterde radioboodschappen doorkrijgen, toen premier David Lan ge op 4 februari voor de tweede keer zei dat de torpedobootjager Bucha nan geen Nieuwzeelandse haven mag aandoen, tenzij Washington garan deert dat er geen kernwapens aan boord zijn. De informatie wordt vergaard volgens een verdrag van 1947 tussen de VS, Groot-Brittannië, Australië, Canada en Nieuw-Zeeland voor het af luisteren van Russisch militair en diplomatiek radioverkeer in de Stille Oceaan. Nieuw-Zeeland was belast met de afiuistering van het radioverkeer in het zuidoosten van de Stille Oceaan, maar de Nieuwzeelandse bijdrage is de laatste jaren veeleer symbolisch geworden door het gebruik van satel lieten en hoogwaardige technologie door de VS, aldus Jane's. De Nieuwzeelandse premier Lange heeft voor de Australische televisie gezegd dat zijn land geen enkele behoefte heeft aan een officiële positie van neutraliteit en ook geen lid wil worden van de beweging van niet- gebonden landen. Lange gaf aan dat hij bij zijn beleid tegen kernwapens zal blijven en dat het wat hem betreft niet uitmaakt, als er een atoombom valt, of die nu uit de VS of de Sowjet-Unie afkomstig is. 'Wij willen voor geen van beide landen op de blaren zitten en wij menen dat onze veiligheid het beste is gediend door ons niet in de kernwapens te steken.'

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7