Wijziging van wwv niet per 1 maart Heibel over hulp aan Ethiopië Wet op chemische stoffen 'uitgehold' Medici moeten mens worden contact lenzen.. Centrum wil mensen met trauma's helpen Christelijk Steunfonds gegriefd door beschuldigingen WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 |:|IMI=MI:W»1 PAGINA 5 Kamer wil uitstel behandeling DEN HAAG (GPD) - De wijziging van de wwv-uitkering voor vrouwen die geen kost winner zijn kan niet op 1 maart worden ingevoerd. De Tweede Kamer zal pas op zijn vroegst eind maart toekomen aan het voorstel van staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) om de rechten van werklozen onder de 35 jaar op een wwv-uitkering te beperken. ARNHEM (ANP) - Er bestaan ver gevorderde plannen voor de op richting van een landelijk trauma- centrum voor directe en indirecte hulpverlening aan mensen die het slachtoffer zijn geworden van schokkende gebeurtenissen. Dat centrum zal mogelijk nog dit jaar in Arnhem gaan 'proefdraaien' en zich behalve met gerichte hulpver lening onder meer bezighouden met wetenschappelijk onderzoek naar en informatieverstrekking over de verwerking van trauma's en de opleiding van hulpverleners. Wat dat laatste betreft wordt on der meer gedacht aan de opleiding van speciale functionarissen bij PTT en banken (voor opvang van personeel dat het slachtoffer werd van overvallen), bij de spoorwegen (opvang van NS'ers die getuige wa ren van een zelfmoord voor de trein) en bij de politie (vaak als eer- Volgens de initiatiefneemster, de Stichting voor Onderzoek naar Psycho-sociale Stress (SOPS) in Wageningen, zit er in ons land nog te weinig lijn in de opvang van en zorg voor mensen met traumati sche ervaringen. "Slachtoffers blij ven nog te vaak in de kou staan", aldus desgevraagd drs. K. de Soomer, secretaris van de SOPS. Gerichte hulpverlening bestaat volgens hem wel, maar is te veel versnipperd en doorgaans moeilijk te bereiken. Het landelijke trauma centrum zal zich naar zijn mening daarom behalve met directe hulp verlening aan slachtoffers van bij voorbeeld geweldsdelicten, ernsti ge ongelukken en het verlies van dierbaren, vooral moeten bezig houden met coördinatie en onder steuning van daarop gerichte hulp in de geestelijke gezondheidszorg en de maatschappelijke dienstver lening. "Het centrum moet een vraag baak worden voor Regionale Insti tuten voor Ambulante Geestelijke Gezondheidszorg (RIAGG's), stichting voor maatschappelijke dienstverlening, artsen, psycholo gen en andere die via hun werk te maken krijgen met de gevolgen van traumatische ervaringen", al dus De Soomer. Her en der opererende vrijwilli- gersprojecten voor hulpverlening aan slachtoffers van geweld werken volgens De Soomer onvol doende gecoördineerd en missen vaak de steun van professionele zijde. Dat en de uit het SOPS-on- derzoek gebleken behoefte aan kennis en vaardigheden voor bege leiding van verwerkingsprocessen waren volgens De Soomer de di recte aanleiding voor het initiatief tot oprichting van een traumacen trum. Deze bezuiniging moet het geld op leveren voor de wwv-uitkering aan getrouwde vrouwen die geen kost winner zijn. Volgens een EG-richt- lijn moeten mannen en vrouwen in de wwv - kostwinner of niet - gelijk worden behandeld. Dit bleek gisteren tijdens een vergadering van de kamercommis sie van sociale zaken. De gelijke behandeling moet met terugwer kende kracht tot 23 december wor den ingevoerd. Dat is de datum die in EG-richtlijnen als uiterste in gangsdatum is voorgeschreven. De president van de Haagse recht bank heeft vorige maand de over heid in een kort geding, dat de FNV had aangespannen, opgedra gen de zaak uiterlijk 1 maart te re gelen. Die datum kan niet worden gehaald. De oppositie wil de gelijkberech tiging van vrouwen loskoppelen van de voorstellen die de staatsse cretaris heeft ingediend om de ex tra kosten die de gelijke behande ling vergt te dekken. De bewinds man heeft echter het verzoek om splitsing afgewezen. De PvdA zal mogelijk morgen een nieuwe poging doen om de splitsing erdoor te krijgen. Ze wil de briefwisseling erover onder werp maken van een debat in de voltallige Kamer. De wwv-uitkering aan vrouwen die geen kostwinner zijn wil de be windsman Financieren door een vermindering van het aantal men sen dat een beroep op de wwv kan DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft bij de opstelling van de nieu we wet op de milieugevaarlijke stoffen veel te veel de oren laten hangen naar de bezwaren van de chemische industrie. De wet is daardoor uitgehold, stelde gisteren de linkse oppositie in de Tweede Kamer. Ook CDA en WD hebben zich laten beïnvloeden door met name de Vereniging Nederlandse Chemische Industrie (VNCI), die een waar offensief tegen de wet heeft ingezet. Vooral de WD kreeg er gisteren van PvdA'er De Waart van langs. Vijf jaar geleden namen de libera len mede het voortouw voor een wet met het oog op nieuw op de markt te brengen chemische stof fen. Het wetsontwerp is in 1981 in gediend door de toenmalige WD- minister Ginjaar. De Waart consta teerde dat diezelfde WD nu op es sentiële punten een 'diametraal an der standpunt' inneemt. Met de nieuwe wet loopt Neder land in de pas met de EG-richtlijn wat de regels aangaat voor het in de handel brengen van nieuwe en van gevaarlijk chemische stoffen. Dit vooral met het oog op bescher ming van mens en milieu. Die re gels houden onder meer in dat eerst grondig wordt onderzocht wat de gevaren van die stoffen zijn voordat ze op de markt mogen. De resultaten van dat onderzoek moeten bij de overheid worden aangemeld. Voor gevaarlijke stof fen geeft de richtlijn regels voor verpakking, etikettering, aanbeve lingen voor veiligheid en dergelij ke. De nieuwe wet legt de bedrij ven onder meer de verplichting op de produktie, invoer of in de han del brengen van nieuwe stoffen ten minste 45 dagen van te voren aan te melden. De industrie vindt dat dat veel verder gaat dan de EG- richtlijn en bovendien concurren tievervalsing door bedrijven in het buitenland in de hand werkt. Voor al de linkse partijen in de Tweede Kamer vinden dat argument nogal overtrokken. CDA-woordvoerder Lansink be treurde dat de VNCI ondanks in tensief overleg tegen de wet blijft. De wet heeft wel degelijk ook voor de belangen van de chemische ind- strie, aldus Lansink. De WD toon de bij monde van woordvoerder Braams het meeste begrip voor de bezwaren die bij de industrie le ven. Volgens de liberalen is geen sprake van een lobby door de be drijven, maar is de actieve inzet van die zijde juist te prijzen. Dierproeven De kamer drong bij minister Winsemius (milieu) aan op de noodzakelijke terughoudendheid op het gebied van de dierproeven. De bewindsman dient vooral in Minister WinsemiiLS. (foto anp> Europees verband een betere posi tie voor die proefdieren te bedin gen. Tommei (D'66) vroeg in een motie Winsemius extra geld uit te trekken voor onderzoek naar alter natieven voor dierproeven, om het gebruik van levende dieren voor giftigheidsonderzoek van milieu gevaarlijke stoffen terug te drin gen. Naleving Voorzitter Van Noordwijk-Van Veen van de centrale raad voor de milieuhygiëne heeft gezegd dat het tijd wordt voor een goede cotrole op de naleving van de uitgebeide milieuwetgeving. Dat heeft vol gens haar tot nu toe veel te weinig aandacht gekregen. In welke vorm die gegoten moet worden - bijvoor beeld via de oprichting van een speciale milieupolitie - heeft ze nog geen uitgesproken mening. Wel moeten de lagere overheden geld krijgen om een effectief opspo ringsapparaat op touw te zetten, al dus Van Noordwijk. Minister Win semius onderschrijft het stand punt van de milieuraad dat aandacht moet komen voor d leving van de milieuwetten. De be windsman denkt daarbij aan een verplichte 'milieuboekhouding' voor chemische bedrijven en een speciale milieupolitie. doen en door verkorting van de uit keringsduur van de uitkering. Het eerste voorstel houdt in dat de ter mijn die iemand moet hebben ge werkt voor hij of zij recht heeft op een wwv-uitkering wordt verlengd tot 130 weken. Een eis die momen teel alleen geldt voor jongeren on der de 23 jaar. Vooral in de bouw, de kunste naarswereld en de horeca vreest men dat tienduizenden mensen door de verscherpte toelatingseis geen kans meer krijgen om in de wwv terecht te komen. Zij zouden daardoor rechtstreeks na de ww in de bijstand terechtkomen. De verkorting van de uitkerings duur van de wwv (variërend van een half tot anderhalf jaar) wil de staatssecretaris laten gelden voor mensen onder de 35 jaar. Boven de 35 blijft de uitkeringsduur van twee jaar gehandhaafd. De maatregelen die De Graaf heeft voorgesteld voor de dekking van de extra kosten van de gelijke behandeling vallen niet alleen bij de oppositie, maar ook bij het CDA in slechte aarde. De Tweede-Ka mercommissie van sociale zaken beschouwt de verscherping van de toelatingseis en de verkorting van de uitkeringsduur als een zodanig vooruitlopen op de herziening van het sociale zekerheidsstelsel, dat deze voorstellen niet even tussen door kunnen worden doorgevoerd. De commissie verlangt daarom van de regering dat zij er de Sociaal Economische Raad een spoedad- vies over vraagt. In kringen van de vakbeweging is daar trouwens al eerder om ge vraagd. De FNV heeft er in een brief aan de Kamer haar verwonde ring over uitgesproken dat er geen advies over was gevraagd. Om een, wat zij noemt, behoorlijke behan deling van de maatregelen moge lijk te maken, zou ook volgens de FNV het wetsvoorstel trouwens moeten worden gesplitst. CBS wil niet naar seksueel geweld vragen DEN HAAG (GPD) Het Centraal Bureau voor Statistiek (CBS) is niet bereid onderzoek te verrichten naar seksueel misbruik van kinde ren en naar vrouwenmishandeling. Het onderzoeksbureau heeft zich daarmee de woede van staatssecre taris Kappeijne van de Coppello (emancipatiezaken) op de hals ge haald. Die vindt dat er hoe dan ook onderzoek gedaan moet worden naar seksueel geweld. Het CBS heeft van vragen over seksueel geweld bij de jaarlijkse enquête afgezien toen externe des kundigen erop wezen dat vragen stellers niet in staat zijn om reac ties van slachtoffers op te vangen. In een eerder gehouden proefon derzoek was overigens geen sprake van dat soort problemen. Hoewel veel geënquêteerden het beant woorden van de vragen heel moei lijk vinden, ervaren ze het ook als een opluchting. 1 het Kappeijne van de Coppello ver klaarde dat ze het niet eens is met ANP> het standpunt van het CBS. Ze vindt het onderzoek van belang voor de beleidsvorming en geplan de vervolgonderzoeken. Ze heeft inmiddels aan de minister van eco nomische zaken gevraagd het CBS alnog opdracht te geven de enquê- Amsterdamse onderzoekers vinden Egyptische tempel AMSTERDAM (GPD) - Onderzoekers van de Universiteit van Amster dam hebben in de noordoostelijke Nijldelta in Egypte restanten gevon den van vermoedelijk een tempelcomplex van koning Ramses II die leef de van 1290-1224 voor Christus. De vondst, die opzienbarend wordt ge noemd, is gedaan in de buurt van het huidige dorp Qantir. Het tempel complex moet deel hebben uitgemaakt van de toenmalige hoofdstad Pi- ramesse - het bijbelse Rameses (waarover wordt gesproken in Exodus 1:11), die koning Ramses II hier had laten bouwen. De afgelopen tien jaar zijn al delen van deze stad blootgelegd. De aan wezigheid van een tempel werd verondersteld, maar kon niet nader wor den vastgesteld. De vakgroep Egyptologie van de Amsterdamse universi teit heeft een kalkzandstenen blok van 2,5 bij een halve meter gevonden, met daarin reliëfscènes van koning Ramses. Het blok is waarschijnlijk de sluitsteen van een deuringang of doorgang in het gebouw geweest. Ook werden andere architectonische resten gevonden, zoals muren opgetrok ken uit kleitichels. De Amsterdamse onderzoekers hebben toestemming gekregen van de Egyptische oudheidkundige dienst om vier seizoenen lang in de streek rond Qantir veldwerk te doen. Het gaat om een betrekkelijk klein gebied van 30 bij 30 km, dat steekproefsgewijs wordt onderzocht. De bedoeling van het onderzoek is de oud-Egyptische nederzettingen in dit gebied te registreren om zo een beeld van de bewoningsgeschiede- nis te krijgen. Daarvoor is nog maar weinig tijd beschikbaar. De vind plaatsen worden om verschillende redenen, al of niet legaal, afgegraven: soms gebruikt men de grond wegens het hoge fosfaatgehalte als een soort kunstmest. In andere gevallen maakt men er kleitichels van (traditionele bouwmateriaal). Anderzijds willen de plaatselijke bewoners over de grond beschikken voor landbouw of om er woningen op te bouwen. Junkiebond voor Duitsers in Amsterdam AMSTERDAM (ANP/GPD) - Duitse drugsverslaafden in Amsterdam hebben een eigen junkiebond opgericht. Ze wil len daarmee de naar schatting 800 tot 1200 Duitse junks in de Nederlandse hoofdstad helpen en de drugssituatie in de Bondsrepubliek beïnvloeden. De bond krijgt voorlopig on derdak bij de Amsterdamse junkiebond. Duitse junks in Amsterdam krijgen het dit jaar moeilijker, zo verwacht de bond, door nieuwe maatregelen die de ge meente heeft aangekondigd te gen met name buitenlandse verslaafden. Duitse junks kun nen vanaf volgende maand bij voorbeeld nauwelijks meer aan het heroïnevervangende mid del methadon komen. Apothe kers mogen dat middel alleen nog maar verstrekken als Duit se junks een verblijfsvergun ning hebben of een zieken- fo.ndskaart kunnen tonen. Het gevolg zal in de praktijk zijn dat veel Duitse junks naar hun land worden terugge stuurd via bemiddeling van AMOC, de oecumenische orga nisatie uit West-Duitsland die in Amsterdam verslaafde land genoten helpt. Teruggaan naar Duitsland is echter moeilijk omdat de Duitse overheid veel strenger optreedt tegen ver slaafden. Ze kunnen daar slechts kiezen uit de gevange nis of gedwongen afkicken. De Duitse junkiebond wil nu trachten het grote aantal over doses terug te dringen door middel van voorlichtingsmate riaal. Duitse junks worden ver der aan eten en onderdak ge holpen. Van de 60 heroïnedo- den vorig jaar in Amsterdam was het grootste deel afkomstig uit West-Duitsland. De Duitse politieke partij de Grünen heeft inmiddels zijn sympathie be toond met de oprichting. DEN HAAG (GPD) - Mag een ziekenhuis een patiënt die al tien jaar in coma ligt als gevolg van een medische fout een zachte dood onthouden? Dat is de kernvraag van het proces dat eind deze maand begint voor de rechtbank in Almelo begint. De echtgenoot van de coma-patiënte, Gerard Stinissen, wil dat er een einde komt aan het al tien jaar du rende lijden van hem en zijn vrouw Ineke Stinissen. Zij raakte bij een bevalling als gevolg van een narco- sefout in coma en is nooit meer bij bewustzijn gekomen. op een j rechte blijft zoeken..." De staatssecretaris ging overi gens niet in op de uitnodiging poli tieke uitspraken te doen over het probleem van comapatiënten. Over Ineke Stinissen wilde hij in verband met het ontbreken van een kabinetsstandpunt over eutha nasie geen uitspraken doen. Wel bekende Van der Reijden dat hij dit weekend, na het lezen van de drukproeven van het boek, met zijn vrouw een afspraak had ge maakt in dit verband. Hij sprak wel van 'pijn, verdriet en ellende waar tegenover wij al len, ook politici, met onze gehele bagage onmachtig staan". Van der Witteman staatssecretaris Van der Reijden zei in het boek over de Reyden (volksgezondheid) het zaak-Stinissen medici, juristen en boekje 'De zaak Stinissen' aan, dat talloze andere professionele hulp pad oprecht het soonlijke, te weinig menselijke t te vaak vijandige samenleving gemaakt", aldus Van der Reijden. Hij stelde verder dat 'het niet zo zeer zaak is tegenover medici mon dige patiënten te plaatsen, maar veeleer zaak de medici weer tot medemens te maken'. te uit te voeren. De slachtoffer-* quête van het CBS is inmiddels bij na afgerond. De staatssecretaris wil eventueel een nieuw onderzoek onder slachtoffers van seksueel ge weld. Als blijkt dat dat niet via het CBS kan, zal een onderzoek buiten dat bureau om worden gehouden, hoewel dat veel geld kost. ADVERTENTIE hebben geschreven naar aanlei ding van twee door hen gemaakte radioprogramma's over de zaak. Van der Reyden gaf het eerste ex emplaar op zijn beurt aan de ook verleners te hebben ontdekt die niet in staat zijn soms niet eens de moeite lijken te nemen zich in te leven in de situatie die was ont staan. "Ze hebben getracht de pro- aanwezige Gerard Stinissen, met blemen zelfs bewust uit de weg te handgeschreven voorwoord in gaan. Wat hebben 1 met zijn het boek "...Met respect voor wie allen toch een vreemde, onper- Katwijk - Voorstraat 80; Heemstede - Binnenweg 114; Leiden. - Haarlemmerstraat 58 Sassenheim - Hoofdstraat 253, Vlaardlngen - Hoogstraat 209, Babyhandel SAO PAULO (AFP) - Drie Neder landers en twee Brazilianen zijn in Brazilië gearresteerd omdat zij be trokken zouden zijn geweest bij de handel van Braziliaanse baby's naar Nederland. Na een tip ontdekte de federale politie in een crèche in de haven stad Santos, niet ver van Sao Pau lo, vier baby's die volgens daar aangetroffen adoptiepapieren op het punt stonden naar Europa te worden overgebracht. De drie Ne derlanders werden ter plaatse wer den gearresteerd. Zij zijn in dienst van een Nederlandse liefdadig heidsinstelling die de crèche finan cieel ondersteunt. NAARDEN - „Het is schandalig. Er zijn allerlei aantijgingen geweest ten aanzien van het Internatio naal Christelijk Steunfonds die kant noch wal raken. Het kost vreselijk veel tijd om die te ontzenuwen, maar we gaan keihard met ons werk door". door Bert Pol André Beekman van het ICS rea geert fel op de volgens hem onjuis te informatie die in de pers heeft gestaan over zijn eigen organisatie in Naarden en de internationale or ganisatie ICA (International Chris tian Aid), waarvan ICS de Neder landse tak is. Beekman is net teruggekeerd uit Ethiopië en noemt zich logistics manager Europe, wat erop neer komt dat hij belast is met allerlei vervoerszaken vanuit Europa naar andere werelddelen. Het begon allemaal met ICA, dat volgens de New York Times 20 miljoen dollar had ingezameld voor Ethiopië via een tv-wervings- campagne, geld dat nooit zou zijn aangekomen in het land waar al duizenden mensen van honger zijn omgekomen. ICA-leider dominee Bass zou het geld in eigen zak heb ben gestoken, zo heette het in de Amerikaanse krantenpublikatie. De opschudding daarover was nog niet weggeëbd toen er ook twijfel rees over de hulpverlening aan Ethiopië door het ICS in Naar den. Ook de hulpgoederen van ICS zouden Ethiopië nooit hebben be reikt. Inmiddels mag ICS, dat in Ethiopië opereert onder de naam Inter-Aid, voorlopig geen activitei ten in dat land ondernemen. De re gering in Addis Abeba was de in ternationale publikaties blijkbaar ook niet ontgaan. Eigen projecten Beekman, die voorheen als com merciële man werkzaam was bij enkele luchtvaartmaatschappijen, heeft intussen in Bonn een bespre king gevoerd op de Ethiopische ambassade. Hij heeft daar zijn ICS- verhaal gedaan, waarbij hij er on der meer op heeft aangedrongen om voor Inter-Aid de 'status' van NGO (Non Government Organisa tion) af te geven. Dat zou beteke nen dat ICS (volgens eigen opgave 47.000 donateurs in 1984 en werk zaam in Oeganda, Zaïre en Kenya) eigen hulpprojecten in Ethiopië kan beginnen. Tot nu toe ging de verstrekte hulp via andere hulporganisaties. Een van die organisaties was, vol gens ICS, Mêdecins Sans Frontiè- res (MSF), de internationale artsen organisatie. Maar volgens deze or ganisatie en volgens de Nederland se Artsen Zonder Grenzen zijn er nooit contacten geweest met ICS. Het Internationaal Christelijk Steunfonds daarentegen had via advertenties laten weten dat er wel degelijk hulpgoederen naar Artsen Zonder Grenzen waren gestuurd. Artsen Zonder Grenzen was daarover zo woedend, dat deze or ganisatie dreigde met een rechts zaak tegen ICS. De woede schijnt inmiddels enigszins te zijn be koeld. Maar inmiddels wil ICS een proces aanspannen tegen de art senorganisaties, omdat volgens Beekman de naam van ICS is ge schaad „Het is een schofterige zaak dat Artsen Zonder Grenzen in kranten blijft volhouden dat ze van niets weet, terwijl mensen ter plekke in Ethiopië bevestigen dat de zending medicijnen van ICS is aangeko men. Deze zending stond al sinds 20 december in Addis Abeba". Beekman spreekt in dit verband van 'foute informatie' die ten grondslag zou hebben gelegen aan het conflict. Vrachtbrieven Voorzitter Jacques de Milliano van Artsen Zonder Grenzen is niet onder de indruk van wat ICS tegen zijn organisatie wil ondernemen. Hij blijft erbij dat ICS geen enkele hulpzending aan MSF heeft ver stuurd. „Je moet duidelijk zijn wanneer het om ontwikkelings hulp gaat. Er is een groot verschil als je over contacten spreekt of aan daadwerkelijke hulpverlening doet". ICS heeft aan enkele krarrten ko pieën gestuurd van vrachtbrieven waaruit moet blijken dat niet al leen medicijnen aan MSF zijn ver zonden, maar ook 25 ton eiwitrijk voedsel. Dat laatste is volgens de vrachtbrief op 19 december van het vorige jaar vanuit Hamburg in de richting van Afrika gegaan. „Men kan wel iets versturen, maar dan moet je het ook wel in je bezit krijgen. Op die manier kun je alle papieren van de wereld wel la ten zien", zegt De Milliano, die evenmin hoog opgeeft van het bundeltje tweedehands kleding dat ICS heeft gestuurd naar de Ne derlandse ambassadeur in Ethio pië. Van Eek ..Dat is zo'n negentig kilo aan kleren geweest... Als je dat hulp noemt". Beekman spreekt hem tegen en noemt twee balen kleding die aan de ambassadeur zijn gestuurd. „Die kleding heeft Van Eek gege ven aan Nederlanders die onder de arme bevolking werkzaam zijn. De Beekman: schandalig. <fo( ambassadeur heelt ons laten weten dat die kleding goed is aangeko men en dat er om meer kleren is verzocht. Daar zijn we nu ook mee bezig". Na de negatieve publikaties over Inter-Aid (de internationale bena ming van ICS dus) spoedde ICS- medewerker Hans Hatting ('direc tor of operations') zich naar Addis Abeba om te proberen alles recht te zetten Hij bleef echter steken in Parijs. Op het vliegveld van de Franse hoofdstad kreeg hij een ernstig ongeluk Andre Beekman zegt dat hijzelf daarna slechts met de grootste moeite Ethiopië kon binnengekomen. Op het ogenblik wachten een medisch team en een landbouw deskundige van ICS gelaten de verdere ontwikkelingen af. Zij ho pen op een 'ja' van de Ethiopische ambassade in Bonn „Ik wil verder niets over deze besprekingen zeg gen. Ik hoop alleen dat wij als NGO worden erkend", zegt Beekman.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5