Steeds Stokkermans blijft bestaan 'Horecaproef voor nog zes cafés en één disco' 'Suikerpatiënt is weer terug bij af Surséance van betaling vandaag opgeheven Tekenen met de computer bij MTS WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN - Het sinds novem ber 1982 in surséance van beta ling verkerende galvaniseerbe- drijf Stokkermans chroomin dustrie bv is gered. Vanmiddag heeft de vergadering van credi teuren zich uitgesproken voor beëindiging van de surséance. Een ingrijpende reorganisatie is hieraan vooraf gegaan. De toekomst van het bedrijf met 43 werknemers is hiermee vei lig gesteld. Het personeelsbestand van het be drijf is tijdens de reorganisatie drastisch ingekrompen, van 77 tot 43 werknemers. Het galvaniseren van massa-artikelen, een verliesge vende bedrijfsactiviteit, werd stop gezet. Tevens moest de lakkerij aan de Van der Werfstraat worden afgestoten. De gemeente sprong hier bij door het gebouw van Stok kermans aan de Rooseveltstraat te kopen. Geldschieter de Nationale Investeringsbank heeft een flinke veer moeten laten in de sanering van de schulden van het bedrijf, aanzienlijk meer dan een miljoen gulden, terwijl de NMB het krediet heeft verhoogd. Al met al bieden deze ingrepen Stokkermans, volgens commissa ris C.A. Ruigrok, goede perspectie ven. "Het ziet er naar uit dat we 1984 met een kleine winst kunnen afsluiten. Ik noem het liever het 'break even-point', maar we heb ben in ieder geval voldaan aan de prognoses en aan de eisen van de banken". Er zijn verschillende oorzaken voor de financiële problemen van Stokkermans. In 1969 moest het bedrijf, op last van de gemeente, een kostbare afvalwaterzuiverings installatie bouwen. De aanschaf en de peperdure exploitatie ervan kostte het bedrijf tot 1982 ongeveer drie miljoen gulden. Omdat soort gelijke bedrijven elders in den lan de niet werden verplicht tot de aanschaf van een dergelijke instal latie kwam Stokkermans in een moeilijke concurrentiepositie te recht. Van invloed op deze positie wa ren ook de miljoenensubsidies die de Kerkradese concurrent Caja bv van minister Van Aardenne (van economische zaken) en later van het LIOF (Limburgs Instituut voor Ontwikkeling en Financiering) vanaf november 1978 kreeg. "Caja kon daardoor ver beneden de kost prijs gaan werken", stelt Ruigrok. "Wij, de commissarissen, hebben onder andere met Lubbers en Van Dijk (van de RSV-enquêtecommis- sie) gesproken om subsidie voor ons bedrijf los te krijgen. Al die tijd zijn we echter aan het lijntje ge houden". De directie schreef destijds in een persverklaring: "De maatrege len hebben reeds jaren geleden tot een ernstige verstoring van de con currentieverhoudingen geleid. Reeds vele jaren zijn er gesprek ken gevoerd met onder andere de betrokken ministeries, de gemeen te Leiden en het Hoogheemraad schap Rijnland over subsidies of andere vormen van steun. Echter zonder resultaat". Voorts speelde mee dat Stokker mans van 1975 tot 1978 investeerde in drie geautomatiseerde installa ties voor het galvaniseren van mas sa-artikelen. Het ging vooral om de bewerking van rijwielen, met me talen als chroom. Deze orders zijn korte tijd later in handen van Caja overgegaan. Opgaande lijn Toen de problemen zich duide lijk manifesteerden heeft bewind voerder mr. E.J.C. van Hartings- veldt surséance van betaling aan gevraagd - en gekregen - om de schuldenlast van het bedrijf te sa neren. Er werd een reorganisatie plan in elkaar getimmerd, dat na overleg met de banken, haalbaar leek en kon gaan proefdraaien. Halverwege 1984 gingen deze schuldeisers akkoord met de voor gestelde afwikkeling van de sur séance. In september vorig jaar dreigde de fiscus roet in het eten te gooien door zich te verzetten tegen de gang van zaken. Ook dit verschil van mening kon worden bijgelegd en ook de belastingsdienst slikte een vordering in. Met de banken is nu overeengekomen dat de Natio nale Investeringsbank een forse veer laat, terwijl de NMB meer geld beschikbaar stelt en derhalve een groter financieel risico op haar riek neemt. Commissaris Ruigrok voorziet nu een verder opgaande lijn. "Per 1 januari wordt strenger opgetreden tegen concurrenten die niet kun nen voldoen aan eisen die door de waterbeheerders worden gesteld. Een aantal bedrijven zal moeten sluiten waardoor ons klantenpo- tentieel groeit. De investering in de zuiveringsinstallatie blijkt achteraf toch een goede greep". Ruigrok verwacht voorts dat van relaties die als gevolg van de sur séance een terughoudende of af wachtende houding hebben aange nomen nu weer orders voor Stok kermans zullen loskomen. "We verwachten mede daardoor dit jaar een aanmerkelijk verhoging van de activiteiten. We zouden zelfs vijf tot tien werknemers meer nodig kunnen hebben". Stokkermans, dat in 1971 nog 110 werknemers telde, is één van de grootste galvaniseerbedrijven in Nederland. Momenteel zijn de belangrijkste activiteiten het gal vanisch en chemisch behandelen van metalen onderdelen, vooral met zink, chroom en koper. Tevens verwerkt de onderneming che misch afval in de eigen afvalwater zuiveringsinstallatie. Bezorger laat motor draaien: auto gestolen LEIDEN - Een automobilist die gisteren reclamefolders op de Lan- gegracht bezorgde dacht het zich gemakkelijk te maken door met zijn auto steeds een eindje verder te rijden en wanneer hij aan het uit delen was het voertuig met draai ende motor te laten staan. Een tijd je ging het goed, maar toen hij op nieuw in zijn auto wilde stappen, was die verdwenen. Behalve de auto mist de man ook drie haakse slijpmachines, video banden en metselgereedschap. Dat lag achterin. Advies aan college van B en W LEIDEN - Zes cafés en één disco theek moeten alsnog toestemming van de burgemeester krijgen om op zaterdag open te blijven tot drie uur 's nachts in plaats van twee uur. Dat is althans het advies aan het college van B en W van de ge meentelijke commissie voor de be roep- en bezwaarschriften. B en W Lever en maag (van voren) Twaalfvingerige darm De pancreas of de alvleesklier is - de naam zegt het al - een klier, lang en smal, ongeveer 15 centimeter, die vlak onder de lever en vlak achter de maag ligt. De pancreas heeft twee belangrijke functies: de produktie ven enzymen die het voedsel helpen verteren en de produktie van hormonen, insuline en glucagon. Als de eerste functie het laat afweten, is dat een betrekkelijk eenvoudig te verhelpen kwaal die geen transplantatie be hoeft. Bij een defect aan de tweede functie zou dat wel eens het geval kunnen zijn. Als de pancreas weinig of helemaal geen insuline produceert ontstaat suikerziekte (diabetes) met alle gevolgen en complicaties van dien. Nieuwe operatie niet uitgesloten LEIDEN - Tekenen met de compu ter. Dat kan binnenkort op de christelijke middelbare technische school aan het Lammenschans- park. Het ministerie van onderwijs heeft namelijk in het kader van het Informatica Stimulerings Plan de ze Leidse mts samen met nog twee mts'en in Hilversum en Nijmegen bij wijze van experiment toestem ming verleend tot aankoop van het zogenaamde CAD-systeem. Voluit is dat Computer Aided Design of, zoals de Nederlandse vertaling luidt: Computer Ondersteund Ont werpen, dat wordt al in een groot aantal bedrijven toegepast. Om de leerlingen alvast met een dergelij ke werkwijze te laten kennis ma ken zal twee jaar lang het CAD-sys teem worden uitgeprobeerd. Aan het eind van het schooljaar in 1987 zal een eindrapport met aanbeve lingen verschijnen. In het CAD-systeem worden werktekeningen niet met potlood Twee leerlingen van de christelij ke mts bekijken de tekencomputer. Donderdagavond kunnen belang stellenden van zes tot negen uur een demonstratie van het apparaat bijwonen. (foto Holvast) op papier gezet, maar direct op het beeldscherm 'getekend'. In het ge heugen is grafische informatie op geslagen, die de tekenaar met een voudige commando's via het toet senbord kan oproepen en in het ontwerp verwerken. De tekening kan op het beeldscherm worden gedraaid en gekanteld, zodat zij van alle kanten kan worden beke ken. Vervolgens kan de tekening via een 'plotter' op papier worden afgebeeld. Inbraken LEIDEN - Mogelijk via een kla- praam zijn inbrekers in de nacht van maandag op dinsdag een huis in de Weddesteeg binnengekomen en hebben daaruit een fototoestel met toebehoren ontvreemd. De waarde van de gestolen spullen be draagt ongeveer 2300 gulden. Ook ;en giropas en-cheques In het weekeinde was bij een ka merbewoonster in hetzelfde huis ook al ingeslopen, vermoedelijk met gebruik van een valse sleutel. Daarbij werden een giropas en -cheques gestolen. De cafés die volgens de commis sie alsnog aan het experiment met de sluitingstijden moeten kunnen meedoen zijn Het Praethuys, Het Lisser Veerhuis, Aniba, Haagweg, Oude Vest en De Drie Haringen, alsmede disotheek Twins. De commissie (bestaande uit ge meenteraadsleden en een onafhan kelijke voorzitter) is tot haar uit spraak gekomen naar aanleiding van bezwaarschriften die horeca- ondernemingen vorig jaar hadden ingediend tegen de proef met de sluitingstijden. De proef ging op 17 juni in. Dit experiment maakte het mogelijk dat dertien cafés gedu rende één jaar hun sluitingstijd op zaterdag met een uur mochten ver ruimen. De dertien werden geko zen op grond van hun ligging; de kans op overlast werd bij deze be drijven het geringst geacht. Tegen dit beleid werd door horeca-onder- nemers die niet aan de proef moch ten meedoen, bezwaar gemaakt on der het motto 'gelijke monniken, gelijke kappen'. De commissie wijst de bezwaren grotendeels af. Zij is van mening dat er wel degelijk onderscheid mag worden gemaakt tussen hore cabedrijven waarvan veel overlast wordt verwacht en vestigingen waar dit niet het geval is. Daarom vangen de meeste ondernemers (het duo Kamphuis/Bik had na mens 67 van hen een bezwaar schrift ingediend) bot bij de com missie. Wel meent de commissie dat B en W voor een aantal horeca bedrijven niet hebben aangetoond dat zij te veel overlast zouden ver oorzaken om aan de proef te mo gen meedoen. Buurtcafés Op de hoorzitting van september vorig jaar had gemeente-ambte naar Pluyter al namens de burge meester toegegeven dat aan Het Praethuys (Vrouwenkerkkoor- straat) en aan café Oude Vest in fei te ten onrechte geen toestemming was verleend. Maar ook meent de commissie voor beroep- en be zwaarschriften dat ten onrechte een ontheffing is geweigerd aan horecabedrijven met het predikaat 'buurtcafé'. Alleen op grond van deze karakterisering toestemming voor een latere sluitingstijd ont houden, is volgens de commissie onjuist. Mocht de overlast bij dit soort cafés door latere sluitingstij den toenemen, dan is het juist de proefperiode die daarover duide lijkheid moet brengen. Op grond daarvan meent de commissie dat alsnog café Aniba (Herenstraat), café Haagweg, café De Drie Harin gen (Middelstegracht) en Het Lis ser Veerhuis (Lage Rijndijk) aan de proef moeten kunnen meedoen. Dit laatste geldt ook voor disco theek Twins aan de Breestraat. De commissie vindt dat de politie en B en W onvoldoende hebben aange toond dat dit bedrijf te veel ver keersoverlast zou veroorzaken, ge zien de breedte van de straat en het tijdstip waarvoor de ontheffing geldt. Ook acht de commissie niet aangetoond dat de 'loop' van het publiek van en naar de Breestraat/ Boommarkt geluidsoverlast zou veroorzaken. Al met al volgens de commissie reden om Twins het voordeel van de twijfel te geven. Club 70 Dat voordeel krijgt niet Club 70 aan de Stationsweg. Omwonenden klagen volgens de politie over het lawaai van "wegrijdende auto's, schreeuwende en lallende jonge ren" 's nachts tussen twee uur en half drie en ook meldt de politie dat ze regelmatig moet optreden bij vechtpartijen en andere 'verto ningen'. Op grond van deze klach ten is de commissie met B en W van mening dat Club 70 geen latere sluitingstijd moet krijgen. (Vervolg van pagina één) LEIDEN "De patiënt is nu weer terug naar af. De kwaliteit van het leven heeft jammer genoeg een "kortstondige opleving gehad. Maar hij heeft een prima half jaar ge had". Dat zegt diabetoloog Lemkes over de mislukte alvleesklieropera tie in het AZL. Wat precies de oorzaak is geweest, is overigens nog onduidelijk. Lem kes oppert twee mogelijkheden: af stoting of trombose in vaatverbin- dingen, waardoor de boel is dicht geslibd. Dat is het team nu aan het uitzoeken. De patiënt had voordat de trans plantatie werd uitgevoerd geen al vleesklier (pancreas). Na verschei dene operaties en ontstekingen was er van dit orgaan weinig meer over. Er was in mei 1984 voor een transplantatie gekozen, omdat de hoeveelheid insuline die de patiënt nodig had heel moeilijk te bepalen was. Zijn gezondheid ging, volgens Lemkes, door de ene keer een te veel aan suiker en de andere keer te weinig, zienderogen achteruit. Behoort een tweede transplantatie nu tot de mogelijkheden? Lemkes is daarin heel terughoudend. "Het is nog te vroeg daar al definitief voor te kiezen. Wij willen eerst het een en ander rustig laten bezinken. Van het begin af aan hebben wij gezegd dit is een op zichzelf staand geval". "Kijk, de transplantatie op zich is een gevoelig terrein geworden. Ik vind dat jammer, want deze trans- plantatievorm is niet te vergelijken met bijvoorbeeld een harttrans plantatie. Bij de alvleesklier is het geen kwestie van leven en dood, de operatieve behandelingsmethode is ook niet zo duur. Zeker niet als je bekijkt wat een diabetespatiënt jaarlijks aan medicijnen en behan delingen nodig heeft". Na een korte stilte vult hij zichzelf aan: "Dit plan is natuurlijk niet zo maar opgekomen. Diabetes is een enorm probleem voor de volksge zondheid. Patiënten met ernstige suikerziekte kunnen op den duur met allerlei nare complicaties wor den geconfronteerd. Ik denk hier bij aan blindheid, amputaties, hart en vaatziekten en nierafwijkingen. Deze problemen kun je op twee manieren te lijf gaan. Ten eerste door op de traditionele manier de bestaande behandelingsmethode nog effectiever te maken en ten tweede door het vervangen van de bron van alle ellende, de pancreas dus". Geen experiment Jaren van voorbereiding is er aan deze transplantatie vooraf gegaan. "We zijn heus niet over een nacht ijs gegaan", zegt Lemkes. Het klinkt haast als een verontschuldi ging? "Ja, zo voel ik het ook. Je moet je steeds maar verdedigen. Mensen denken gauw dat wij maar een beetje aan het experimenteren zijn. Dat is niet zo. De resultaten van de centra in het buitenland (Zweden, Duitsland, Amerika) zijn bemoedigend. Bij de gecombineer de nier-alvleeskliertransplantatie is na een jaar bij meer dan de helft van de patiënten een blijvende functie van honderd procent", Het is daarom niet zo verwonder lijk dat het team op dit moment het meest optimistisch is voor patiën ten met diabetes bij wie ook de nie ren niet voldoende werken, zodat een gecombineerde transplantatie kan worden uitgevoerd. Lemkes: "Wij hebben aanwijzingen dat deze twee organen elkaar steunen, waardoor afstoting wordt voorko men. Natuurlijk gaan wij door met ons onderzoek, maar wij denken nog steeds dat we voldoende erva ring en inzicht hebben om op ver antwoorde wijze deze ingreep te doen". Redactie: Wirn Brands en Bart Jungmann Het Kerstkind (1) Het Kerstkind (2) De bom: mensen die 's nachts weer over de oorlog droomden. Oude wonden die open gingen. Anderen die de hele nacht geen oog dicht deden, want stel je voor dat? Je hele hebben en hou den naar de maan. De dag zelf: afgezette straten, horden politieagenten, lege hui zen, een gymnastiekzaal vol mensen wier woningen in de ge vaarlijke zone lagen. En uitein delijk de sisser waarmee het af liep, nou ja: van een sisser was zelfs geen sprake, want die bom werd keurig gedemonteerd. Wie nog eens wil zien hoe het allemaal was op die negentiende december van het vorige jaar, vlak voor Kerstmis, kan tot 1 maart in het Leidse stadhuis te recht. In de hal hangen foto's die op de bewuste dag werden ge maakt door Reinout van Gulick en Fred Rohde. Verslaggeving van het front zullen we maar zeg gen. Op de tentoongestelde foto's kun je nog eens goed zien hoe Leiden in de ban van de bom was, of moeten we zeggen: hoe de waanzin een dag aan de macht was. "Wat 'n gedoe", heeft ie mand in het schrift geschreven waarin reacties mogen worden neergepend. Iemand anders schrijft: "Was dat alles?" Die opmerking slaat niet op de dag dat de bom werd gedemonteerd. Veeleer zal de schrijver bedoelen: hadden jullie niet meer foto's kunnen ophan gen? Inderdaad, er hangen niet veel foto's in de hal van het stadhuis. Maar dat mag geen reden zijn om de tentoonstelling negatief te beoordelen, zoals de bedenker van die ene regel lijkt te doen. Er hangen namelijk mooie foto's bij. Zo zien we op één foto een weegschaal van een bakker met daarop de tekst: 'Woensdag a.s. wegens de bom gesloten. Gelieve hiermee a.s. dinsdag bij het ha len van brood rekening te hou den'. Wegens de bom gesloten: het zou de titel van een boek kunnen zijn. Ook mooi zijn de foto's waarop burgemeester Goekoop en poli tieman Mostert worden geprepa reerd voor de televisie-uitzen ding. Mostert grijnst. IJdelheid? Of ziet hij in gedachten de bom al afgaan? Goekoop wordt in al zijn naaktheid getoond: zonder bril. Je krijgt ook een aardige impres sie van het stadsbeeld op de bomdag. Lege straten en soms - hoog in de lucht - een helicopter. Een onwerkelijk landschap, als of de bom al is afgegaan en gek genoeg alleen de huizen zijn ge spaard. Dit zijn de beelden die opdoemen in nachtmerries over hel verdoemenis. Wat is de mooiste foto? Een voorbijganger desge vraagd: "Ik denk die ene waarop een oude man in een rolstoel zit met een hondje op z'n schoot. Dat afwachtende...wat hangt ons nou boven het hoofd? Zo'n foto behoeft geen toelichting. Alles wat er gebeurde, ligt er in ver vat". Fotograaf Rohde, de maker, vindt het zelf ook één van zijn be tere foto's, zo horen we later. "Op de bewuste dag liep ik door die straat en ik dacht: dat is het, klik! Instinctmatig. Trouwens, op die foto komt ook een vrouw voor die kwaad wegloopt. Ze was geïr riteerd door de belangstelling van al die fotografen". "Wel begrijpelijk, vind ik. Ze zal gedacht hebben: anders tel len we niet mee en nu opeens een foto maken! Ga nou gauw weg". Het Kerstkind (3) De foto's zijn, zoals gezegd, ge maakt door Reinout van Gulick en Fred Rohde. De eerste is ge meenteambtenaar en kan vaak - gewapend met een fototoestel - in de stad worden aangetroffen. De tweede is fotograaf en vooral bedreven in wat hij zelf typeert als sociale fotografie. Dat de ten toonstelling wordt gehouden, is het gevolg van een ontmoeting vorige maand op het ijs. Rohde: "Ik wist dat hij ook fo to's had gemaakt van die dag. Kunnen we niet samen iets op zetten, vroegen we ons af. Zo kwam deze tentoonstelling tot stand". "Kijk, ik werk niet echt als een persfotograaf, zo van: vandaag nieuws, morgen vergeten. Voor mij begint het de volgende dag eigenlijk pas. Dan ga ik selecte ren en probeer ik de foto's zo te rangschikken dat je een goed beeld krijgt van een gebeurte- Wat is hem van die dag in de cember het meest bijgebleven? "Die merkwaardige sfeer. Er hing dreiging in de lucht. Dan kun je op sommige foto's ook goed zien, ik bedoel, kijk alleen maar eens naar al die agenten. Tegelijkertijd was er iets anders- ...hoe zal ik het zeggen?...kijk eens naar deze foto: deze weten niet echt of ze moeten kijken of moeten lachen. Dat bedoel ik". "Van de politie en gezagdra gers heb ik ook voortdurend twee gezichten willen laten zien. Dus niet alleen het dreigende, maar ook het menselijke. Bij de gezagdragers merkte je op die dag overigens ook een twee slachtige houding. Ze wisten dat het mis kon gaan en waren dus De ontruiming voor de demontage. Een meisje en jongen met baby op de borst verlaten het huis. Agenten kijken op de achtergrond toe. (foto Fred Rohde) ker laten zitten. Ik bedoel, bij het ontwikkelen kun je ze lichter maken. Maar het mooie is nu dat je ze pas in tweede instantie ziet zitten. Een dreigend effect krijg je daardoor". Het is onmiskenbaar een ge slaagde foto. Maar de afdruk die op ons de meeste indruk maakt, is die waarop de oorzaak van al les is te zien: de bom zelf dus. Het projectiel ligt vredig op een kussentje van stro. Als een kerst kind in de kribbe, zogezegd. lar tegelijkertijd hadden ze iets van: kijk ons nou eens bezig zijn. IJdelheid dus". Het Kerstkind (4) We wandelen nog één keer langs de wanden waaraan de fo to's hangen. Welke is de mooi ste? Die waarop we de explosie ven-wagen uit de duisternis zien komen? Een foto waarover Roh de zegt: "Ik heb die mensen ach ter het stuur expres in het don-

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3