Geen prijs voor Brandt Corstius POPAGENDA Ensemble verrassend 'Onpartijdig onderzoek naar functioneren BKR' Minister Brinkman legt advies literaire jury naast zich neer Brandt Corstius: geniale schrijver Voorschotens Vocaal WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 KUNST PAGINA 25 1(1) Easy Lover - P Bailye P Collins 2 4) Shout - Tears for Fears 3 (2) One night in Bangkok Murray Head 4(3) Solid - Ashford Simp- 5 5) Do what you do - Jer- maine Jackson 6(9) I want to know what love is Foreigner 7 (11) Loverboy - Billy Ocean 8 (8) Gimme all your lovin - ZZZ Top 9 6) I should have known bet ter Jim Diamond 10 (14) Sussudio - Phil Collins 11 7) I would die 4 u Prince 12 (21) Let it all blow Dazz Band 13 (18) Jungle love - The Time 14 (26) This is not America David Bowie 15 (16) Brinkman minister Brinkman Vader Abraham 16 (12) We all stand together Paul McCartney Frog Chorus 17 (22) SOS fire in the sky - Deodato 18 (39) Just another night Mick Jagger 19 (17) We are the young Dan Hartman 20 (20) The Touch - Kim Wilde 21 (15) Like a virgin - Madon- 22 (33) Watching you - Shaka- tak 23 (10) Last Christmas Wham 24 (36) 't Grote reklamelied Frans Peters 25 (25) Rock 'n' roll Status Quo 26 (31) I know him so well Elaine Paige .27 (13) Do they know it's Christ mas Band Aid 28 Ik meen't André Ha- 29 (34) .No mercy The Strang les 30 (37) This is my night - Cha- ka Khan 31 Sharp dressed man - ZZ Top 32 (29) Mijn opoe heeft een zadel André van Duin 33 Threat her like a lady - Temptations 34 (35) Fresh Kool The Gang 35 (32) Don't drive drunk - Ste- vie Wonder 36 (24) Rode rozen Jantje Koopmans en zijn band 37 The boys of summer Don Henley 38 Het feest kan beginnen De Deurzakkers 39 (40) We are family - Sister Sledge 40 Am I losing you forever Mai Tia AMSTERDAM (GPD) De geur van zweet golft in vlagen voorbij als de dansers door de smalle balletzaal van de Stadsschouwburg springen. Hun T-shirts zijn doorweekt en de beenwarmers over hun gerafelde maillots lubberen op enkelhoogte. Voor de spiegelwand keurt Margot Sappington, choreografe uit New York, onverbiddelijk de jonge dansers en danseressen die gisteren reageerden op de spoedoproep voor een audi tie van het Nationaal Ballet. Na twee uur heeft Margot een eerste selectie uit 40 sollicitanten gemaakt. Van drie jongens en drie meisjes worden naam en adres genoteerd. Ze krijgen morgen te horen of ze deel uit mogen maken van het ballet in de operette La Belle Hélène, die de Nederlandse Opera Stichting tussen maart en april uitbrengt in o.m. Amsterdam, Scheve- ningen en Utrecht. „Er is iets misgegaan met de afspraken die we met een balletschool hadden gemaakt". Die verklaring geeft Dick Hendriks van het Nationaal ballet voor de plotselinge auditie. „De Nederlandse Opera Stichting heeft voor gemiddeld vier van de twaalf produkties per jaar een ballet nodig en wij leveren als Nationaal Ballet de verlangde hoeveelheid dansers. Maar nu za ten wij klem omdat we zelf bijna de helft van onze 88 dansers nodig hebben voor een Diaghilev-programma en met de rest aan het repeteren zijn voor een nieuwe voorstelling in maart. Twee dagen voor de repetities van La Belle Hélène moesten beginnen, hoorden we dat we ook niet konden rekenen op leerlingen van een bal letschool. Toen zeiden we tegen elkaar: er schijnen zo veel werkloze dansers te zijn, laten we het proberen via een ad hoc-auditie".(foto gpd> Kunstenaars doen beroep op Kamerleden In het Leids Vrijetijdscentrum vrijdag een benefietavond ten ba te van Nicaragua. De Amsterdam se band Blue Murder (net een nieuwe mini-elpee 'Energized' uit), de reggaegroep Sista Spliff Four 17 en het Leidse Clamor, dat Latijns-amerikaanse muziek maakt, treden er belangeloos op. De opbrengst gaat naar grensbe woners, die te lijden hebben on der aanvallen van anti-Sandinis ten. Blue Murder speelt om 22.00 Wardanse komt uit Rotterdam en maakt stevige muziek la Kil ling Joke, waarop zaterdagavond in het Leids Vrijetijdscentrum kan worden gedanst. Universiteitsbibliotheek - Witte Sin gel 27, 'Honderd jaar Mekka in Lei den', tot 28/2; ma t/m za van 8.30-17 uur, ma t/m vr van 19.15-22 uur. Zaailing - Hooigracht 41, schilderij en van Jan Kok; di t/m za van 12-20 Galerie Le Pigeon - Scheepmakers- steeg 2, wandkleden van Janny van der Linden, aquarellen op zijde van Margot Dietz, tot 6/3; woe t/m za van 12-16.30 uur. Holiday Inn - gravures van Connie van der Spek, tot 27/2. Piggelmee - Janvossensteeg, olie verfschilderijen met reliëfstructuur van Hendricus Cornelus Antonius Trouwborst, tot 28/2. Lak-galerie - 'edele fotografie', tot 17/2. Gerrit Doustraat 27 - objecten en zeefdrukken van Betsy Zonneveld, tot 24/2; van 12-18 uur. Charousko - Oude Rijn la, gouaches van Paula van der Weerdt-Schmit, 11 m 15/2; dag. van 12-22 uur. Lakenhal - Oude Singel, Leidse ate liers V: werk van Aad van Houwe- lingen, Fransje Krol en Rudolf Smeets, voorts: Maastrichts aarde werk, tot 3/3; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 uur. De Oude Rijn - Stille Mare 4, Johan nes Schimmer, olieverf, gouache, tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 uur, zo 11-18 uur, ma van 12-18 uur. Concert door het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble m.m.v. Barbara Borden, sopraan, Yvonne Benschop, alt, Ad van Baasbank, te nor, Jelle Draijer, bas en Bert Mooi- man, orgel en Het Utrechts Begelei dingsorkest. Algehele leiding Michel Havenith. Met werken van Vivaldi, Mozart en Albinoni. Gehoord op 12 februari in de Moeder Godskerk in Voorschoten. Odessa - Hogewoerd 18, foto's van Willem Neuteboom, t/m 30/3. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, schilderijen en prenten van Frans de Haas, tot 24/2; vr, za en zo van 13.30 tot 17.30 uur. Nederlandse Ver. van Huisvrouwen - Caeciliastraat 18, zeefdrukken van Anneke Kok en beeldend werk van Jozefien Verbiest, tot 9/3; za en zo van 12-16 uur. Leidse Beleg - Hooigracht 4a, foto's Frits Gierstberg, tot 15/3; ma t/m za van 9-18 uur. Warmond Mariënhaven - brooddeegfiguren Carla Pont thema 'Circus', tot eind febr. Galerie de Pomp - Dorpsstraat, Fri- gitte Holster, gemengde batik tech nieken, Cor Stooff en Liesbeth de Reiger, keramiek, tot 28/2; woe, do, vr, za 14-16 uur, woe ook van 10-12 Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Henny Rotteveel-Verstraate, roman tische paneeltjes in olieverf, tot 28/2; woe, do en zo van 14-16 uur, za van 11-16 uur. Leiderdorp Muzenhof - groepstentoonstelling grafisch werk van cursisten en do centen van de Vrije Akademie Vliet- streek, tot 6/3; ma t/m vr 14-18 uur, za 9.30-12.30 uur. Wassenaar Auberge De Kieviet - Stoeplaan, te keningen en aquarellen van Addi Kubbinga-Kwakkelstein, tot 14/2; dag. beh. ma, 9-12 en 15-19 uur. Noordwijkerhout Bibliotheek - beelden, aquarellen en olieverfschilderijen van Margreet Polanen, tot 15/2; tijdens openingsu ren bibliotheek. VOORSCHOTEN - De kennis making met het Voorschotens Christelijk Vocaal Ensemble gis teravond in de Moeder Godskerk in Voorschoten mag een aange name zelfs verrassende genoemd worden. Niet omdat het stem- menmateriaal zoveel boven het gemiddelde uitsteekt, maar voor al door de uiterst gedisciplineer de en lichtvoetige wijze waarop door dit omvangrijke ensemble onder leiding van Michel Have nith wordt gemusiceerd. Een keur van solisten als Barbara Borden (sopraan), Yvonne Ben schop (alt), Ad van Baasbank (te nor) en Jelle Draijer (bas) met muzikale omlijsting van Het Utrechts Begeleidingsorkest voegde daar nog een extra kleur rijke dimensie aan toe. Na een wat aarzelend 'Credo' van Antonio Vivaldi, dat door de wel zeer hoge noten en een haast moordend tempo wat miste aan homogeniteit en zuiverheid, kwamen solisten, koor en orkest bijzonder goed op dreef tijdens de evenwichtige vertolking van Albinoni's Magnificat. Uit de tijd dat men in de opera nog volop gebruik maakte van de zogehe ten Travestietrollen, waarin een vrouw de rol zingt van een jonge man, dateerde Mozarts aria's Fra Cento Affanni en bella Mia Fiam- ma. Door de sopraan Barbara Borden met bijzonder dramati sche kracht en warmte gezon gen, niet alleen door haar perfec te zangtechniek met een uiterst fraaie afwerking maar ook door haar schitterende timbre met een karaktervolle voordracht. Heer lik. Een andere climax vormde tenslotte de veelomvattende en uiterst lichtvoetige interpretatie van Mozarts Litaniae Lauretanae waarin solisten, koor en orkest onder leiding van Michel Have nith van het Kyrie tot aan het Ag nus Dei wisten te boeien. ANNEKE VAN VLIET Het besluit van het kabinet, met minister Brinkman als woordvoer der, om de PC Hooftprijs niet toe te kennen, zal daarom zeker in literai re kringen als een politieke daad worden beschouwd, en niet als een moreel-ethische daad, zoals het in de verklaring van de minister wordt voorgesteld. De jury heeft de prijs unaniem (en het was een gevarieerde jury!) toegekend aan Hugo Brandt Corstius voor zijn ge hele werk. Bij iemand die zoveel schrijft, en op zoveel verschillende terreinen, is het onvermijdelijk dat je het menigmaal niet met hem eens bent, noch over de opvatting, noch over de argumentatie, noch over de aanpak. Hugo Brandt Cor stius heeft sommige personen (pro fessor Buikhuizen, dr. Van Dant- zig) 'legendarisch' gemaakt door zijn niet aflatende aanvallen, die vaak op een 'vendetta' leken, waar bij alle middelen geoorloofd wa ren. Dan bijt hij zich vast als een terrier en kun je je vaak verbazen over de monomane 'gedrevenheid', om nu maar eens een eufemisme te gebruiken, waarmee hij de vijand aan flarden schiet. Maar buiten die politieke en maatschappelijke geëngageerd heid heeft hij bepaald 'wonderen' verricht op het gebied van de Ne derlandse taal, en met name als 'Battus' met het schitterende boek (qua inhoud, opzet en uitvoering) 'Opperlandse taal- letterkunde', waarin hij 'de taal op vakantie' in honderden facetten vernieuwde, verbeterde en aanvulde met een speelsheid, die zijn politieke tegen standers blijkbaar niet in zijn Sto kers en Jan Eters hebben aange troffen. Eén ding staat in elk geval vast: Hugo Brandt Corstius was van alle Nederlanders die de PC Hooftprijs voor essayistiek kregen zeker niet de slechtst schrijvende literator! Met dat woord 'slechtstschrijvend' verbeterde hij in 'Opperlandse taal- letterkunde' het al eeuwen lange record van 8 achtereenvol gende medeklinkers in één woord, dat op naam stond van 'angst schreeuw'. Slechtstschrijvend heeft er negen! DEN HAAG (GPD) - Er moet een onpartijdig onderzoek naar het functioneren van de Beeldende Kunstenaars Regeling (BKR) wor den ingesteld. In de tussentijd moet er een „adempauze" worden ingelast en niet aan de regeling worden getornd. Hierop dringt het bestuur van de vakbond voor beel dende kunstenaars, BBK, aan in brieven aan de leden van de Twee de Kamer. De BBK is verontrust en uiterst zorgelijk gestemd over de ontwik kelingen met betrekking tot de BKR. Steeds meer kunstenaars verdwijnen uit de regeling, door dat zij niet meer aan de door staats secretaris De Graaf van sociale za ken en werkgelegenheid ingevoer de normen voldoen. Zo heeft de bewindsman onder meer bepaald dat kunstenaars, willen zij met suc ces een beroep doen op de rege ling, tenminste voor 6000 gulden aan eigen kunstwerken moeten hebben verkocht. Onder druk van de Kamer heeft de staatssecretaris deze bepaling overigens met twee maanden uitgesteld tot 1 maart aanstaande. In de brief van de BBK wordt er op gewezen dat niet alleen de be roepsorganisaties voor beeldende kunstenaars, maar ook de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten (VNG) en de Centrale Commissie (advieslichaam van de staatssecre taris inzake de BKR) het gewijzig de beleid ten aanzien van de rege ling krachtig afwijzen. Deze kritiek werd vorige week geleverd tijdens een hoorzitting van de vaste ka mercommissies voor welzijn en cultuur en sociale zaken en werk gelegenheid. De hoop van de vakbond is er nu op gevestigd dat de leden van de commissies zich vanavond tijdens een vergadering met staatssecreta ris De Graaf en minister Brinkman (WVC) uitspreken tegen de plan nen van het kabinet. Geëist wordt dat de kamerleden er bij de be windslieden op aandringen dat de moties die eerder zijn aangenomen (noodzaak van een onderzoek; adempauze), ook worden uitge voerd. De problemen waarin de kunste naars verzeild zijn geraakt door de verscherpte maatregelen van de re gering, worden volgens de BBK- brief alleen maar ernstiger en ne men snel in omvang toe. Er moet een oplossing komen voor de on houdbare en onzekere positie waarin duizenden kunstenaars thans verkeren. In de brief wordt hoewel voorlopig de voorkeur aan het bewandelen van parlementaire wegen wordt gegeven - aangekon digd dat „door zeer verontruste collega's" elk moment „buitenpar lementaire acties" ondernomen kunnen worden. Tenslotte spreekt de vakbond zich zorgelijk uit over berichten dat de BKR zou worden overgehe veld van het ministerie van sociale zaken naar het departement van WVC. Daarvan wordt weinig heil verwacht. IVENS ONDERSCHEIDEN - De Nederlandse filmer Joris Ivens (86) heeft een Spaanse koninklijke onderscheiding gekregen. Hij kreeg de gouden medaille voor zijn verdiensten op het gebied van de kunst vori ge week uit handen van de Spaanse minister van Cultuur. Ivens kon bijna vijftig jaar na de film 'Spanish Earth' over de Spaanse burgeroor log met commentaar van Ernest Hemingway te hebben gemaakt, in Madrid de vertoning er van bijwonen. De film werd een paar jaar geleden voor het eerst in Bilbao in Spanje op een festival vertoond. Dit werd aanleiding tot een groots eerbetoon aan Ivens, waarvoor het Nederlands Filmmuseum een tentoonstelling samenstelde over het werk van Ivens in alle werelddelen. Deze mani festatie, die tot half maart duurt, is vorige week in Madrid begonnen. De schrijver Hugo Brandt Corstius (49) krijgt de P.C. Hooftprijs- - 1984, de belangrijkste staats prijs voor letterkunde groot 10.000 gulden, niet. Minister Brinkman van WVC heeft deze beslissing, on danks een unaniem positief advies van de jury onder leiding van prof. dr. Cornelis Verhoeven, genomen na uitvoerig beraad in het kabinet. Over de kwestie zal de PvdA-frac- tie in de Tweede Kamer vandaag een spoeddebat aanvragen. In een brief aan de jury wijst Brinkman er op dat het werk van Brandt Corstius, die behalve een tweetal literaire studies op zijn naam heeft staan vooral bekend heid heeft verworven als columnist in dag- en weekbladen onder de pseudoniemen Battus, Piet Grijs, Jan Eter en Stoker, „het kwetsen tot instrument heeft gemaakt". Naar het oordeel van de be windsman is het werk van Brandt Corstius omstreden en vaak kwets end voor personen en bevolkings groepen. Daarom mag deze om streden literatuur niet met een staatsprijs als blijk van waardering van de overheid worden gehono reerd. De minister wil de schijn voorkomen dat door toekenning van de in 1947 ingestelde prijs het kabinet zou willen kiezen voor de schrijver. De PvdA-fractie in de Tweede Kamer wil minister Brinkman zo snel mogelijk op het matje roepen. CDA en WD voelen daar niets voor. Beide regeringsfractie res pecteren het besluit van de be windsman. Jury-voorzitter prof. dr. C. Ver hoeven, zelf winnaar van de PC Hooftprijs, is verontwaardigd over het het „onverstandig optreden" van Brinkman. Hij meent dat, hoe wel de minister het recht heeft het juryadvies te negeren, de situatie dreigt dat deze 'begeerlijke prijs' door de beslissing van de bewinds man in feite niet meer bestaat. „Hij zal nooit meer een jury bij elkaar krijgen, of het moet een club slappe, napratende hovelingen zijn. Wat dus het allerergste is, is dat hij de P. C. Hooftprijs eigenlijk daarmee heeft afgeschaft. Hij had dit niet moeten doen. Hij miskent de overwegingen van de jury en daarmee heeft deze 20 jaar jongere, aardige, goedlachse man, met wie ik vanmorgen een uur lang heb ge sproken, mij nodeloos en hard ge kwetst. Wij zijn gepasseerd". „Voor zover ik weet is dit nog nooit gebeurd, hoewel er heel lang geleden al eens een relletje is ge weest tussen minister Cals en Ge rard Cornelis van het Reve. Ik ver wacht zo'n rel nu weer", aldus Ver hoeven. "Er is geen sprake van dat wij als jury dol zijn op kwetsen", aldus Verhoeven. „Brandt Corstius schrijft prikkelend. Zijn bijdragen zijn literaire bruisende fonteinen en hij hanteert een taalgebruik waar niemand aan kan tippen. Dat hij daarbij op tenen trapt, is min der belangrijk dan de stijlfiguren waarbinnen hij dat doet. Hij is geen misdadiger, want hij is nooit vervolgd". Prof. dr. Verhoeven, die ver klaart ooit door Brandt Corstius zelf voor 'roomse gluiperd' en 'fas cist' te zijn uitgemaakt, gelooft dat Brinkman zich door het juryoor deel 'gepest' voelt. „Hij heeft de in druk dat wij een club aanhangers van Brandt Corstius zijn. Maar dat is helemaal niet waar: ik ben geen aanhanger van hem. Hij heeft ook het juryrapport, waar hij kritiek op had, willen misbruiken om de prijs te kunnen weigeren. Maar dat is een smoes. Hij heeft geen zin ge had om de prijs toe te kennen. En daar is hij zelfs nog voor te rade gegaan bij premier Lubbers ook". Het socialistisch kamerlid Nies- sen zei gisteravond dat er door de beslissing van minister Brinkman twee soorten auteurs dreigen te ontstaan: zij die in de pas lopen met met de regering en zij die dat niet doen. Als de P.C. Hooftprijs honderd jaar geleden zou hebben bestaan, zouden volgens de criteria van Brinkman auteurs als Multatu- li, Lodewijk van Deyssel, Du Per ron en Ter Braak nooit in aanmer king zijn gekomen. Thorbecke zei al: kunst is geen regeringszaak, al dus het kamerlid. De christendemocraat Beinema vindt dat de minister geen verleng stuk van de jury hoeft te zijn, maar een zekere persoonlijke marge heeft om het advies al dan niet op te volgen. „Het is zijn vrijheid en die respecteer ik". Beinema voegt daar aan toe dat Brinkman niet de eerste en de enige is die vindt dat Brandt Corstius vrij ver over de schreef gaat. Ook de WD kan zich vinden in de opstelling van Brinkman. Woordvoerster Heemskerck Pillis- Duvekot: „In het werk van Brandt Corstius is sprake van bewust, op zettelijk en uitgebreid kwetsen. Moet je hem daar dan ook nog een prijs voor geven?". Brandt Corstius wilde gister avond geen commentaar geven op de affaire. „Nu niet en later niet. Dat lijkt mij het beste". De schrij ver verklaarde ook in zijn stukken in krant of weekblad niet in te zul len gaan op de beslissing van mi nister Brinkman om hem te prijs te onthouden. In De Volkskrant van woensdag morgen zegt Brandt Corstius ech ter: „Een columnist heeft de plicht een minister belachelijk te maken als hij daar aanleiding toe geeft. Een minister heeft de plicht een prijs uit te reiken als een jury die toekent. Ik hield me aan mijn plicht. De minister niet". Brandt Corstius heeft een dagelijkse co lumn in De Volkskrant. Een van de weinige zekerheden die we in dit leven hebben is, dat Hugo Brandt Corstius geniaal is. En dan spreek ik niet over de computer- taaldeskundige prof. dr. H. Brandt Corstius die colleges geeft aan de Erasmus Universiteit in Rotter dam en de Gemeentelijke Univer siteit in Amsterdam, maar over de columnisten Piet Grijs, Stoker, Ra- oul Chapkis, Jan Eter, Victor Baarn, Dolf Cohen, Battus en drs. G. van Buren, onder welke pseudo- pseudoniemen (want welk pseudo niem hij ook kiest, je herkent zijn stijl onmiddellijk, na een tijdje) Hugo Brandt Corstius 'in Vrij Ne derland, de Volkskrant en NRC Handelsblad placht of pleegt te schrijven. Evenzogoed ook een af gang voor die bladen dat een van hun meestgelezen medewerkers niet de eer van een staatsprijs is waardig gekeurd door het kabinet! door Nico Scheepmaker Als columnist is H. B. C. onge twijfeld de beste en vooral: de meest originele, de creatiefste en de vindingrijkste. Het is vermoede lijk zijn wiskundig brein, dat hem onderscheidt van de andere Neder landse (en trouwens ook buiten landse) columnisten. Hugo Brandt Corstius maakt in zijn colums na melijk gedachtensprongen die in al hun onverwachte grilligheid toch een ijzeren logic vertonen, en moeilijk door te prikken zijn. Het is, wat Edward de Bobo ooit het 'la terale denken' heeft genoemd. De meeste columnisten zijn in staat een eenmaal gegraven kuil al dóór redenerend steeds dieper te graven en mooier te maken, net zo lang tot zij het gezochte ook gevonden heb ben (of niet), maar de laterale den ker (dat is dus Hugo Brandt Cor stius) blijft niet nijver doorgraven in die ene kuil, maar springt over naar een andere kuil ernaast, en naar nog een derde kuil, om daar dan te vinden wat hij zocht. Zijn taalgebruik is betrekkelijk kaal. Geen fraaie letteren, geen kunstige zinswendingen, geen sier werk, geen opsmuk. Het avontuur zit in de gedachtensprongen en de formuleringen. Van het laatste en kele voorbeelden uit 'a is een let ter', waarin hij woorden definieert: Aardig iemand die jou aardig (zie aldaar) vindt; Adem - lucht die een ander niet meer hebben wou; Anarchie - alles mag, en zelfs dat niet; Bidden - gebeurt voor al le zekerheid vaak hardop; Bloed loopt als een gek in je rond op zoek naar snee of gat; Conducteur - rijdt mee maar hoeft nergens heen; Geweten soort filmmuziek die het verbodene spannend maakt; God - tussenwerpsel; Heiden - ie mand die minder of meer goden heeft dan zijn buren; Onmenselijk dit bijvoeglijk naamwoord kan alleen gebruikt worden voor men sen of menselijke daden; Tete a te- te - 99; Toast - onrijpe beschuit; Wachten je tijd vooruit zijn; WC stoel met als zitvlak uw zitvlak. En nu een voorbeeld van zijn ge dachtensprongen, een Stoker uit de Volkskrant: U kent de olifant op de Volkswa gen, de oma op het imperiaal, en de autodieven met de schouwburg- kaartjes. Die verhalen zijn zo oud als de auto. Nog ouder is het ver haal van de etnische bom. De rege ring van Zuid-Afrika zou werken aan een bom die zwarten doodt en blanken laat leven. Ik sluit niet uit dat de Afrikaanders inderdaad naar zo'n bom zoeken. Ze zijn er idioot genoeg voor. Maar ik wil er op wijzen dat die bom er allang is. De etnische bom wordt elke dag opnieuw uitgevonden door elk achterlijk zwijnshoofd dat een mens met een gekleurde huid an- ders behandelt. De zwarte Zuid- afrikaanders worden al generaties lang geterroriseerd door de etni sche bom die de sterfte onder zwarte baby's tien keer zo hoog maakt, zwarte kinderen slecht on derwijs geeft, zwarten lager loon uitbetaalt, zwarten rechteloos maakt. Die etnische bom werk per fect. Hij maakt zwarten dakloos, en smijt ze uit het land waar ze gebo ren werden. Het lijkt science-fic tion maar het is waar: die etnische bom is onmenselijker dan dyna miet of uranium. Het is waar dat Hugo Brandt Corstius dikwijls kwetsend heeft geschreven over personen, kabi netten en instituten. Anderzijds schrijft hij zoveel, dat zonder meer gesteld kan worden dat hij meestal niet kwetsend heeft geschreven, over wat dan ook. Sterker nog: hij heeft heel vaak partij gekozen voor de gediscrimineerde, voor de arme, voor de bijstandsmoeder, voor de minimumloner, voor de gastarbei der, enzovoort. Maar hij is nooit een 'Wim Kan' geweest, die de uit haal naar de ene kant weer com penseerde met een uithaal naar de andere kant. Zijn sympathie voor, en geëngageerdheid met de Partij van de Arbeid heeft hij nooit ver borgen gehouden. Hij heeft minis ter Ruding in een van zijn Stokers ooit 'een smeerlap' genoemd, en hij deed dat in relatie tot diens uitla tingen over bijstandsmoeders en jeugdwerkloosheid. Stoker heeft toen uitgelegd dat hij dit geen schelden vond, maar het constate ren van een feit. Voortaan zou hij het woord smeerlap vermijden en gewoon 'Ruding' zeggen. Dat is, inderdaad, geen taal voor heren onder elkaar, maar het is wel het soort taal dat bijvoorbeeld lite ratoren onder elkaar gebruiken (zie W. F. Hermans' 'Mandarijnen op zwavelzuur'), en het is ook een taal die duidelijkheid schept in een (po litieke) wereld waarin taal- en bete kenisversluiering aan de orde van de dag zijn. Denk aan de RSV-af- faire, Van Aardenne, en wat daar allemaal omheen gepraat wordt. AMSTERDAM (ANP) - Door nu inhoudelijk op eigen ge- zag het werk van Hugo Brandt Corstius naar zijn aard te beoordelen en op grond daarvan het juryadvies niet te vol gen heeft het kabinet op, ook voor de journalistiek in het algemeen, bedenkelijke wijze partij gekozen. Dat stelt het dagelijks bestuur van de Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) in een reactie op het niet toekennen van de P.C. Hooftprijs aan Brandt Corstius. Toen vroegere kabinetten de prijs toekenden aan zo uit eenlopende schrijvers als Theun de Vries en Gerard Reve is vanzelfsprekend bij niemand de gedachte opgekomen de toen verantwoordelijke minister en/of het kabinet van instemming met de standpunten van die schrijvers te ver denken,. aldus de NVJ. Hugo Brandt Corstius ifotoANPi Dr. Brandt Corstius is geen journalist maar geeft niette min de Nederlandse journalistiek mede gezicht, zo vindt het bestuur van de vereniging.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 25