Ik probeer mijn voeten warm en mijn hoofd koel te houden' Koudekerkse raad tevreden met nieuwe burgemeester L.V. Elfers, per 1 maart burgemeester van Koudekerk: Geen steun voor MVKV in commissie Katwijk Voedselvoorziening in Leiden tijdens oorlog Lezers schrijven WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 REGIO LEIDEN PAGINA 21 Leonard Vincent Elfers. Geboren op 9 januari 1946 in het Friese Drachten. Woonde een groot deel van zijn leven in Amsterdam. Na enige omzwervingen belandde hij negen jaar geleden in Kampen, waar hij hoofd van een lagere school werd. Een jaar later werd hij voorzit ter van de CDA-afdeling Kampen. Niet afkomstig uit een van de drie partijen die samen het CDA vorm den, maar wel Nederlands Her vormd. Hij werd direct lid van het CDA. Na twee jaar de voorzit tershamer te hebben gehanteerd, kwam hij in 1978 in de Kampense gemeenteraad. Vier jaar later werd Elfers wethouder met in zijn portefeuille financiën en cultuur. Hij is getrouwd, heeft vier kin deren (twee zoons, twee dochters) en is de nieuwe burgemeester van Koudekerk aan den Rijn. "Ik ga er vanuit dat het niet voor anderhalf of twee jaar is, maar minimaal voor een hele zit tingsperiode. Zes jaar dus". Burgemeester L.V. Elfers: "lk wil voor iedereen bereikbaar zijn". (foto Wim Dijkman) KOUDEKERK AAN DEN RIJN/KAMPEN - "Ik heb niet bewust voor Koudekerk gekozen", vertelt L. Elfers (39), met ingang van 1 maart opvolger van burgemeester Swaan. "Je bent niet in een positie om te kiezen. Als er zo'n zestig of zeventig mensen solliciteren, is het gewoon al een mirakel dat je het wordt". KOUDEKERK AAN DEN RIJN De wethou ders en fractievoorzitters van de Koudekerkse ge meenteraad hebben de be noeming van L.V. Elfers tot burgemeester van de ge meente positief ontvangen. Wel vonden PvdA-fractie- voorzitter J. Wondergem en de socialistische wethouder M. Tensen het jammer dat de nieuwe burgemeester geen partijgenoot is. CDA-wethouder en loco-burge meester M. Le Large zei blij te zijn dat er aan de onzekere periode om trent een benoeming een einde is gekomen. Ze zei vooral te hopen op een goede samenwerking tus sen de nieuwe burgemeester en de ambtenaren. "Ik ken hem niet, hij is voorgedragen door de drie frac tievoorzitters, ik neem aan dat hij een goede burgemeester zal wor den. Fijn dat Koudekerk weer een burgemeester heeft", aldus Le Lar- ge. Wethouder Tensen: "Zoals be kend hebben wij nogal wat moeite gedaan om in verband met deze va cature te kijken of het mogelijk was hier de eerste PvdA-burge- meester in de Rijnstreek te krijgen. Op zich spijtig dat dat niet zo is, maar ik ben best verheugd over de benoeming van de heer Elfers". Tensen zei te verwachten dat El fers een zware taak te wachten staat voordat de samenvoeging met Hazerswoude een feit wordt. "Ik hoop dat hij deze brugfunctie aan zal kunnen". "Ik denk dat we allemaal tevre den zullen zijn", zei M. Vorenkamp (WD), die ook vertelde er niet mee te zitten dat er geen vrouw tot bur gemeester was benoemd, hetgeen voor de Rijnstreek ook een pri meur zou betekenen. "Als vertrou wenscommissie hebben we met al le geselecteerde kandidaten een uitgebreid gesprek gehad. De bes te moet het worden en kwaliteit en capaciteit zijn het belangrijkst", al dus de liberale woordvoerster. "Gelet op de meerderheid van het confessionele deel van de be volking heb ik best vrede met deze benoeming", is de reactie van PvdA-fractievoorzitter J. Wonder gem. "Ik ben zeer benieuwd naar zijn entree. "Ik denk dat deze man goed beantwoordt aan de profielschets die de raad heeft neergezet", was de mening van CDA-fractievoorzit- ter J. van der Vlugt. "Hij beant woordt niet aan de keuze van elke politieke kleur maar beter een goe de CDA'er dan een slechte andere kleur". Van der Vlugt acht Elfers best in staat om een goede burger vader te zijn. "Ik denk dat hij bij de bevolking goed zal overkomen", aldus Van der Vlugt. Hillegomse na ongeval overlijdt KATWIJK De gemeente Katwijk voelt er niets voor om ten behoeve van de voetbalvereniging MVKV een vierde sportcomplex aan te leggen. Dat benadrukte wethouder W. van der Plas gisteren nog een tijdens een gemeentelijke commis sievergadering. Vertegenwoordigers van de voet balclub deden staande de vergade ring nog het voorstel om de vereni ging dan ten minste te betrekken in het overleg dat nog met andere clubs (handbal, hockey en bedrijfs voetbalverenigingen) wordt ge voerd over de aanleg van nieuwe velden in De Krom. De commissie voelde daar niet veel voor. Wel werd door wethouder Van der Plas toegezegd dat wanneer de Zowel B en W als de commissie zijn van mening dat MVKV mo menteel niets anders rest dan tot een zekere samenwerking te ko men met een andere sportclub. De gedachten gaan daarbij dan uit naar de verenigingen KRV of Kat wijk. Zoals bekend zoekt MVKV naar andere velden omdat de club door de plaatsing van een zend mast op het hoofdveld door de ma rine is gedwongen naar elders uit te wijken. gesprekken die MVKV momenteel voert met andere Katwijkse voet balclubs - om mede gebruik te kunnen maken van bestaande vel den - spaak lopen de hulp van de gemeente kan worden ingeroepen. HILLEGOM De 63-jarige me vrouw J.D. Nederstigt uit Hille- gom is gistermiddag in het acade misch ziekenhuis in Leiden overle den aan de verwondingen die zij gistermorgen bij een ongeluk in haar woonplaats opliep. De vrouw kwam met haar auto op de Prinses Irenelaan in Hillegom in botsing met de auto van een 22-jarige plaatsgenoot. De man moest door de brand weer uit de wrakstukken worden bevrijd. Zowel de vrouw als de man werden met verwondingen overgebracht naar het Diacones- senziekenhuis in Heemstede. Later op de dag werd de vrouw overge bracht naar het Leidse ziekenhuis waar zij overleed. De nieuwe burgervader van Kou dekerk heeft tot nu toe een blik semcarrière in de politiek ge maakt. Na zes jaar gemeenteraads lid te zijn geweest in Kampen, waarvan de laatste twee en een half jaar als wethouder, wordt hij nu burgemeester in Koudekerk. De meeste wethouders willen deze functie langer uitoefenen om een eigen beleid te ontwikkelen. De eerste twee jaar worden meestal gebruikt om zich in te werken en daarna komt de wethouder toe aan zijn eigen wensen. door Henny van Egmond Maar dat is niet het geval bij El fers, die behalve wethouder ook voorzitter was van twee zieken huisbesturen. Enigszins onbe scheiden somt hij de zaken op die zijn bereikt in zijn twee en een half jaar wethoudersschap. "We heb ben in Kampen een nieuw mu seum gerealiseerd. De synagoge (de tentoonstellingsruimte van de gemeente Kampen-red.) was een pakhuis. Dat is verbouwd en er is nu een uitstekend tentoonstel lingsschema. We hebben exposi ties gehad van Karei Appel en Pi casso. En de bezoekcijfers zijn de laatste twee jaar bijna verdrievou digd. Ik heb een tientjesplan inge voerd voor het stadstheater, waar door alle voorstellingen voor een tientje konden worden bezocht", doet Elfers een greep uit zijn be leid. "Jazeker. Het is leuk om wat gedaan te hebben". Tevredenheid overheerst bij de wethouder uit Kampen, die in de gemeenteraad kan rekenen op een meerderheid van zijn partij. Maar tevredenheid is er ook over zijn be noeming als burgemeester. "De functie van burgemeester is erg aantrekkelijk. Je kunt je op een breder terrein bewegen". Wat voor beleidsterreinen hij in zijn portefeuille krijgt, weet hij nog niet. Hij heeft ook geen echte voor keur: "Ten eerste heb je je natuur lijk te schikken naar de verdeling die er nu is. Je valt gewoon in. Maar ruimtelijke ordening is een heel interessante portefeuille, maar financiën niet minder". De taak van een burgemeester is in zijn ogen vooral er voor zorgen dat B en W een eenheid vormen, iets dat nu vaak niet het geval is in Koudekerk. De wethouders en ook zijn voorganger wilden nogal eens afwijken van het meerderheids standpunt. "Het is uiterst fnuikend als er steeds minderheidsstand punten worden ingenomen. Dat mag af en toe wel, maar het moet niet te vaak voorkomen", vindt El fers, die dat werk omschrijft als "een brug slaan". Hij ziet zichzelf niet als "een eenling, die boven de partijen staat. Maar wel als iemand, die afstand van de politieke partij en houdt". Hij is dus voorstander van een heid in B en W, maar niet ten koste van alles. "Als het compromis fut loos wordt dan niet. Het is niet zo erg", gaat hij verder, "als je in de politiek af en toe iets moet inleve ren. Als het resultaat voor de ge meenschap maar goed is". Burgervader Koudekerk kan een echte 'bur gervader' verwachten in de per soon van Elfers: "Eigenlijk moet de deur dag en nacht openstaan. Een beetje overdreven natuurlijk, maar je moet wel voor iedereen be reikbaar zijn. En een soort om budsfunctie bekleden, wanneer je als burgemeester kan bijdragen in het zoeken van een oplossing". Elfers noemt zichzelf een harde werker. "Ik besteed veel tijd aan zaken. Ik stop er erg veel energie in. Mijn werkweken zijn ook niet kort. Nu werk ik zestig uur per week, maar het is voor mij niet gauw te lang". Onderdeel van zijn werk als bur gemeester is het representatieve gedeelte, wel eens gekscherend het lintjes doorknippen genoemd, maar ook het bezoeken van jubile rende bruidsparen en dergelijk. Hij is vast van plan daaraan veel aan dacht te besteden. "Dat is onlos makelijk met het ambt van burge meester verbonden. En ik vind de persoonlijke relatie van belang, ook bij dit soort zaken". Zijn vrouw Irene, evenals hij 39, zal hem bij dit onderdeel van het werk assisteren. "Jawel hoor. Voor zover mogelijk wel", vertelt ze. Hoewel ze beseft dat de functie van haar man haar ook een zekere sta tus geeft in een kleine gemeente als Koudekerk, hoopt ze niet in een isolement te komen. Behalve de zorg voor het huishouden en de vier kinderen in leeftijd varië rend van vijf tot veertien jaar wil ze bezig blijven met haar grote hobby: kantklossen. Zij geeft in Kampen nu cursussen en wil dat in Koudekerk eigenlijk ook wel blij ven doen. Tweede brug Terug naar de nieuwe burge meester. Veel weten van Koude kerk, doet Elfers nog niet. "Ik ben er twee keer geweest. Ik heb wat door het dorp gewandeld en gere den. En ik ben een keer in het ge meentehuis geweest, natuurlijk zonder mezelf bekend te maken", vertelt hij. "Wat me is opgevallen? Het vele verkeer van de industrie. De Hoogewaard heet dat, geloof ik. Een tweede brug lijkt me geen lu xe". Als hem wordt verteld dat daar al jaren over wordt gespro ken, maar de plannen steeds niet doorgaan wegens geldgebrek, zegt hij verbaasd: "Zyn daar dan geen reserves voor gevormd?" Zijn interesse gaat ook uit naar de financiële positie van de ge meente Koudekerk en dan met na me naar de rechten en belastingen die de burger jaarlijks moet beta len. "Een van mijn politieke uit gangspunten is altijd geweest de lasten voor de burgers zo laag mo gelijk te houden. Eerst moetje kij ken wat je intern kan doen en dan pas naar de burgers gaan. In dat opzicht ben ik ook heel benieuwd hoe de lastendruk in Koudekerk "Als ik nu iets tegen de Koude- kerkers kon zeggen", herhaalt El fers de vraag. "Nu aarzel ik een beetje. Dat zou betekenen dat je hoog op een voetstuk moet gaan staan. Ik denk dat ik er vooral ben om te luisteren en niet om te zeg gen. Verder probeer ik mijn voeten warm en mijn hoofd koel te hou den". Naar aanleiding van uw artikelen over "Leiden en het verzet" zou ik het op prijs stellen -voor het eerst na 40 jaar- enige opmerkingen te maken. Waar het gaat om het artikel van de heer en mevrouw Spoor ben ik van mening dat zij veel te beschei den zijn geweest. Dick Spoor ver geet te vertellen dat hij en zijn groep gedurende de gehele oorlog Londen op de hoogte hield en van troepenverplaatsingen in Leiden en de wijde omgeving; in die dagen een tijdrovende en zeer gevaarlijke activiteit! In het artikel over de groep-Lex is er aan het slot onbedoeld iets ge suggereerd dat niet geheel juist is. De groep-Lex heeft nimmer iets met de HABO (Hulp aan burgerbe volking in oorlogstijd) te maken gehad. Daar er vele indianenverha len over de HABO de ronde heb ben gedaan, vertel ik hieronder -zeer in het kort- iets over de bij eengeraapte organisatie die op ini tiatief van Thijs Baart, Henk de Geus en ondergetekende door le den van de Binnenlandse Strijd krachten is opgericht. Henk de Geus en later ook ondernemer Van der Horst hebben als verbindings mannen tussen de BS-staf en ons clubje gefungeerd. De bedoeling was aan te pappen met iedereen die maar enigszins met voedselvoorziening te maken had om zodoende de vele in Leiden aanwezige onderduikers en zoveel mogelijk burgers van voedsel te voorzien. Eind 1944 was er op bon kaarten zo goed als niets meer te verkrijgen; bovendien werd voor zien dat er een 'hongerwinter' te wachten stond. De commandant van de BS ging akkoord met de geplande activitei ten, mits de BS als zodanig er in niet in werden betrokken. Wel wer den fondsen toegezegd; of daarvan nog gebruik is gemaakt, is mij on bekend. Door ons werden mannen met een goede naam aangezocht om de functies van voorzitter, pen ningmeester en secretaris te ver vullen; geen mensen die als 'ver zetsman', 'zwarthandelaar' of in een andere hoedanigheid bekend heid genoten bij de Duitsers. Vriescellen Bij de VITA op het Levendaal werd reeds gekookt voor de 'Schoolkindervoeding', die tegen eind 1944 zonder grondstoffen kwam te zitten. De VITA was een Duitse instelling, had als Duitse keuken gediend. De kamergrote vriescellen zaten volgepropt met hoogwaardige voeding. In de loop der jaren hebben wij, onze maga zijnmeester en ondergetekende, deze cellen met hulp van een me dewerker leeggemaakt. Door mijn relatie met de Leidse afdeling van het 'Roode Kruis' (waarvan de top fout was) konden spoedig partijen voedsel worden opgespoord, die door vele mede werkers (o.m. met een auto van de brandweer) naar de VITA werden afgevoerd. Direct nadat de eerste maaltijden in het St. Liduïnahuis waren ver strekt, werd ik opgehaald door twee soldaten. Ik moest mee naar de Ortskommandant die mij vertel de dat hij er mee akkoord ging'dat zijn keuken werd gebruikt om maaltijden te bereiden voor kinde ren, zieken, bejaarden enz. Hij zou ons bij dat werk niets in de weg leggen, onder voorwaarde dat er geen activiteiten werden ontplooid die waren gericht tegen de Duitse staat in het algemeen en de Wehr- macht in het bijzonder. Aan de Landwacht, waarvan wij nogal wat last hadden, zou hij berichten dat alle voedseltransporten van het 'Roode Kruis', de HABO of het IKO (Interkerkelijk overleg) onge moeid moest worden gelaten. Wie zegt dat er destijds bij de HABO heldenwerk is verricht, ver telt. een indianenverhaal. Nee, er werd ontzettend veel verzet ge pleegd door de veldwerkers. Door de mannen, vrouwen, meisjes en jongens die (soms in het bezit van door mij verstrekte papieren van twijfelachtige allooi) van her en der het opgespoorde voedsel moesten ophalen. Al die medewerkers heb ben hun werk gedaan zonder dat daar loon of een onkostenvergoe ding tegenover stond. Hooguit kre gen zij wat voedsel. Eén naam herinner ik me nog goed: groenteboer Schoneveld, die dag en nacht met zijn paard en wa gen gereed stond om gecharterde aardappelen, balen suiker, bloem, puddingpoeder, peen, uien en wat al niet meer op te halen en bij de VITA af te leveren. Vele tientallen koeriers en koeriersters hebben vanuit bepaalde plaatsen in de stad bij onderduikadressen vrijwel da gelijks emmers met voedsel afgele verd. Toen bij het 'Roode Kruis' alle voorraden waren weggehaald, de grossiers niets meer in bezit had den dan het voedsel waar embargo van de Duitse bezetter op rustte, op het moment ook dat aanvoer vanuit het noorden of oosten niet langer mogelijk was, werd ik uitge nodigd lid te worden van het IKO. Oberzahlmeister Nadien werd er veel voedsel weggehaald bij opslagplaatsen van de Wehrmacht met medewerking van een Oberzahlmeister die be slist geen nazi was en nog minder SS'er. Die stond mij toe op inge nieuze wijze vele opslagplaatsen (vriescellen met voedsel e.d.) van de Wehrmacht leeg te maken. Hoe dat allemaal in z'n werk ging, hoe de koeien en varkens met medewerking van een veearts in onze noodslachtplaats werden ge slacht, hoe die na keuring door een Leidse keurmeester tot ballen ge hakt werden verwerkt en hoe het overgebleven vlees in vriescellen werd opgeborgen of aan ziekenhui zen werd uitgedeeld, is een verhaal apart. In elk geval hebben we dank zij de medewerking van die Ober zahlmeister onze maaltijden tot aan bevrijdingsdag in de Stadsge hoorzaal kunnen serveren. We kon den daardoor ook de voedselvoor ziening aan onderduikers conti nueren, terwijl de HABO de zorg op zich kon nemen voor het kin dertehuis aan de Oude Singel voor zover het ging om de voedselver- strekking aan de patiëntjes en de staf. Alle Leidse huisartsen en zie kenhuizen hebben aan de medi sche verzorging hun steentje bijge dragen. Dr. Maas van het Academisch Ziekenhuis Leiden en dr. Van Leeuwen hebben alles -waar het de verpleegsters en de medische ver zorging betrof- gecoördineerd. Door één van de HABO-mede- werkers is de Oberzahlmeister op 6 mei naar de Belgische grens ge bracht. In een oude auto werd hij als burger vervoerd, compleet met paspoort. Naast lof voor het vele werk, voor de organisatie van de BS en voor het verzetswerk dat in de oor logsjaren garant stond voor de voorziening van bonkaarten aan onderduikers, passen ook enkele woorden van kritiek: a. Er waren te veel groepen die afzonderlijk werkten en tegen el kaar in werkten. b. De illegaliteit wist niet af van het vele voedsel dat door de Leidse afdeling van het 'Roode Kruis' van 1943 af werd aangevoerd; dat ver volgens door dr. Maas (directeur AZL) over de ziekenhuizen werd verdeeld en dat ook gedeeltelijk op vele plaatsen in Leiden en omge ving werd opgeslagen. Uit deze voorraden heeft de HABO in de hongerwinter nog lang kunnen putten. Slechts een enkeling bij de HABO (Thijs Baart) was op de hoogte van de gang van zaken; wist van de herkomst van de aange voerde levensmiddelen. c. Op verzoek van dr. Maas en een zekere heer George heb ik een reis naar Berlijn gemaakt. Van te voren was mij verzekerd dat ik bin nen tien dagen terug zou zijn, het geen ook is gebeurd. Met een mili taire trein ben ik teruggereisd. In Berlijn moest ik een boodschap ophalen. De boodschap van de chef hospitaal Berlijn („Zeg uw arts dat u 'furchtbar krank' bent") heb ik onmiddelijk na terugkomst in Leiden aan dr. Maas overge bracht. Daar ik binnenkort 82 jaar word, zal ik in 1942 niet zo „furcht bar krank" zijn geweest. Later bleek dat de illegaliteit van deze reis nooit iets heeft geweten. d. Ik betreur het dat door de pen ningmeester van de HABO nim mer enige verantwoording is afge legd. Dat evenmin eventueel be taalde rekeningen van mijn fiat zijn voorzien, terwijl h(j niet kon weten of de rekeningen klopten en of ze betaald moesten worden. Dit betreur ik des te meer omdat de ge bruikte, door banken enz. verstrek te voorschotten na de oorlog door het rijk zijn terugbetaald. M. Bosselaar, mede-oprichter/ voedselcommissaris van de HA BO; lid van het IKO; leider van de Schoolkindervoeding in de hon gerwinter. Paramaribohof 71, Leiden. Leids verzet (3) Het eerste nummer van de belang rijke 'Geus onder studenten' zag op 4 oktober 1940 het licht. Aan het einde van datzelfde jaar verscheen 'de Vrije Katheder'. Dank voor de artikelenreeks. A. Bosch-Gans, Rapenburg 87, Leiden. Mengele Ik wilde graag reageren op de be richtgeving over Mengele. De Amerikaanse Justitie gaat Mengele opsporen. Een zucht van verlich ting rijst op uit de volksrangen, want als Big Brother zich ermee gaat bezighouden...nou, dan zal het wel loslopen. Iedereen schijnt te vergeten dat Mengele al lang achter slot en gren del had kunnen zitten, ware het niet dat Interpol, en de hierin geïn filtreerde CIA, zich er in gemengd heeft. Dat Interpol zelf zeker tot 1972 bestond uit ex-nazi's, met als kopstuk de Interpol-president en ex-SS'er Paul Dickopf, die zelf - zo als later door onderzoekers van de Scientology Kerk werd aange toond - gerecruteerd en in het wes terse politieapparaat en Interpol gemanoeuvreerd was door Paul Blum, agent van de Amerikaanse OSS (voorloper van de CIA), is blijkbaar ook vergeten. Toen de Argentijnse rechter Jor ge Luque uit Buenos Aires aan Pa raguay de uitlevering vroeg van Mengele voorkwamen Interpol-or ganisaties in beide landen dat Men gele ook maar enigszins in moei lijkheden kwam. De bekende schrijver Ladislaus Farago heeft op zyn rondreizen door Zuid-Ame- rika veel contacten gehad met plaatselijke Interpol-bureaus. Hij schrijft: "Met betrekking tot mijn project had ik ruim gelegenheid vast te stellen dat ze allemaal, met uitzondering van het Chileense bu reau, bezig waren met de bescher ming van nazi-vluchtelingen". Simon Wiesenthal komt onge veer tot dezelfde conclusie: "Ik kreeg al vroeg het onaangename gevoel dat Interpol maar eens on derzocht moest worden". Er staat ook een ongewoon hoog aantal joodse namen in de Inter pol-archieven. Big Brother moest zich maar eens met deze beschermers van de ex-nazi's gaan bezighouden. Wel licht het beste middel om een tweede Ausschwitz te voorkomen. M. Eeraerts M. Kerkstraat 18' Amsterdam Pornofilms Jarenlang heb ik een hekel gehad aan het Leidsch Dagblad. Op 11 mei 1940 was het LD een vriend van de Duitsers. Van de ene dag op de andere draaide het LD zijn ja nuskop naar de NSB. De tijd gaat verder; de jeugd weet daar niets meer van. Het LD is een belangrijke krant in de regio en wordt veel gelezen. Ook door mensen die - in tegenstelling tot het LD - er wel een principe op na houden. En nu schrijft u in uw krant van 6 februari over de ver huur van porno-videofilms die in overwegend streng godsdienstige plaatsen als Rijnsburg, Katwijk, Spakenburg, Bunschoten e.d. ho ger scoort dan elders. U begrijpt wat ik bedoel? Dit is wel het stom ste wat u kunt doen. Als u verontwaardigd bent over deze zaak en als u er iets aan wilt doen, zijn er toch wel andere we gen om te waarschuwen voor deze tendens. En een goede krant zal dat ook doen. Maar niet op deze manier. Dit is een schandelijke ma nier om de vuile was van de kerken buiten te hangen. Of wist u niet - nee natuurlijk weet u dat niet - dat juist de kerken een strijd voeren te gen deze smerige uitwassen? Waarom moeten juist de kerk mensen genoemd worden? Waar om bestrijdt u niet deze vuiligheid in het belang van héél Nederland? Er zijn veel 'Christen'-jongeren die de vieze advertenties lezen. Be grijpt u wat ik bedoel? 't Is jammer maar waar. A. v.d. Mey Anjelierstraat 36 Rijnsburg

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 21