'Sprokkelen' op de RAI B.V. Automobielbedrijf LAG AUTO-HOME B.V. AUTO Autoshow die niet iedereen kan waarderen Zorgelijke tijden voor Duitse auto-industrie Off. Austin-Rover-dealer voor Leiden e.o. WOENSDAG 13 FEBRUARI 1985 PAGINA 19 Samengesteld door Koos Post De personenauto-RAI is nog in volle gang. Dagelijks drentelen duizenden in dichte drommen langs de schier eindeloze parade van paardekrachten. Langs de vloot- schouw van nagenoeg alle auto fabrikanten ter wereld. Een door velen, maar lang niet iedereen gewaardeerde show. Al vóór de opening hingen er in de reclametoren op het voorterrein spandoeken om protest aan te te kenen tegen de auto als veroorza ker van zure regen, als ruimte- vreter, als lawaaischopper en als schuldige bij duizenden ver keersongelukken. In de sner pend koude wind van de ope ningsdag was dit protest echter niet lang vol te houden. Gemakkelijker hebben de vele scribenten het die dezer dagen badinerend schrijven over de 'massale aanbidding van de heili ge koe'. Men kan er zeker van zijn dat weer vele pennen in gal worden gedoopt. De RAI is altijd gedrapeerd met sfeerstukjes over de adoratie van het blik, de rituele dans om de vele folders en de 'jacht' op onderdelen. Want iedere exposant kan beamen, dat niets dat niet muurvast zit, veilig is op zo'n RAI. Commerciële show Dat alles neemt echter niet weg dat de organisatoren in Am sterdam een magnifieke com merciële show op poten hebben gezet. Autotentoonstellingen in Genève, Parijs en Frankrijk heb ben veel meer faam, maar min der allure. Natuurlijk prikt dat gebrek aan internationale erken ning. Daarom wordt elke" kans om Amsterdam tot grotere be kendheid te brengen gretig aan gegrepen. Toevallig was de Nederlandse hoofdstad ditmaal aan de beurt voor de uitreiking van de trofee 'Auto van het jaar'. Zoals gemeld werd de nieuwe Kadett van Opel uitverkoren. Gekozen door een internationale jury van meer dan vijftig autojournalisten. Dat ge hele gezelschap is vorige week in Amsterdam geweest. Natuurlijk hebben al die jury leden volop gelegenheid gekre gen om de autoshow te bekijken, maar daarnaast heeft het bestuur van de RAI er wel voor gezorgd dat ze ook allerlei andere leuke facetten van een verblijf in Am sterdam leerden kennen. Alles tot grotere glorie van de perso nenauto-RAI. Een show, die wat bezoekers aantal betreft, een matig begin De 'Supercabrio' op basis van de Renault 5 heeft gehad. Na het weekeinde lag de tentoonstelling met 'slechts' 150.000 bezoekers toch een 30.000 beneden het aantal van twee jaar terug. Het bestuur wijt dat aan het bar koude weer. Het houdt vast aan het geschatte totaal van 600.000. 'We verwach ten het komende weekeinde een recorddrukte' Zoals bij alle autotentoonstel lingen waar ter wereld ook werd in Arrtsterdam de pers een dag voor de opening gelegenheid ge geven kennis te nemen van al het nieuwe en het oude, dat de fabri kanten het autorijdend publiek aanbieden. In Amsterdam kwa men daar in het verleden meestal zo'n achthonderd persvertegen woordigers op af. Ditmaal wer den er twaalfhonderd bezoekers' genoteerd, de helft meer dus. Het meeste, dat op de tentoon stelling wordt getoond, was al bekend. Internationale en natio nale primeurs worden veelal ruim tevoren gepresenteerd. An ders zouden zij nooit kunnen worden worden opgenomen in de speciale nummers van de au tobladen die vaak weken nodig hebben om de druk voor te berei den. De grootste attractie van zo'n persdag ligt dan ook in het totale overzicht. Niet vaak krijgt men de gelegenheid om het hele gam ma van alle merken rustig te be kijken. Maar helemaal zonder nieuwtjes is zo'n show nooit. Een enkele fabrikant heeft altijd wel iets, dat niet eerder werd ge toond. Door tijdgebrek. Of om dat men er brood in ziet een nieuwtje al of niet met fanfare te onthullen op zo'n persdag. Dan klinken vrolijke klanten door de grote hallen om de aan dacht voor zo'n onthulling te vra gen. Renault gooide er dit jaar zelfs een heuse modeshow van Max Heijmans tegenaan. Bont jassen en bruidsjurken op het plankier waarop even eerder Jan Lammers naast de nieuwe Alpi ne te zien was geweest. Miljoen of meer Het was duidelijk zichtbaar, kosten noch moeiten waren ge spaard. Bedragen van een mil joen gulden of meer voor stand- huur en opbouw vormen geen uitzondering. Kleine merken met een enkel model kunnen het af met enkele vierkante meters, maar grote merken die een uitgebreid assor timent moeten neerzetten heb ben honderden vierkante meters nodig. En dat loopt stevig in de papieren. Mij sprak de stand van Merce des het meeste aan. Een enorm vloeroppervlak met lichtgrijs ta pijt en veel ruimte tussen de au to's. Waarbij natuurlijk de nieu we 200-300-serie de meeste aan dacht krijgt. De serie, waarmee Das Haus eigenlijk in één klap afrekent met het imago van geza pigheid. Het lot wilde dat de grote con current BMW in dezelfde hal een plaats kreeg. Het merk, dat uiter aard het zwaarst gebukt gaat on der het directe succes van Merce des. Hoewel BMW te elfder ure nog met een primeur op de prop pen kwam was dat toch niet het nieuws, dat ingewijden hadden gehoopt te zien. De uitbreiding van de 5-serie met een M5 werd niet als specta culair ervaren. Als je al een M 535i in de gelederen hebt is een versie met de motor van de vroe gere Ml weinig verrassend. Ze ker, de prestaties liegen er niet om. Uit stilstand naar 100 km per uur in 6.5 seconden en een top snelheid van ver over de 200 km per uur. Dat is adembenemend. Maar dat is de prijs ook: tussen de 140.000 en 150.000 gulden! Op de RAI verder geen nieuws van BMW. Dat komt in septem ber in Frankfurt. Daar zullen en kele versies aan de 3-serie wor den toegevoegd: onder meer een diesel en een zuinige 'eta'. Een opvolger voor de 5-serie is er nog niet, eerst komt de 7-serie aan de beurt. Hetgeen ook wel in de lijn der verwachting ligt als men de imponerende concurrentie op de stand van Mercedes ziet. Kapitaal geweld Laat ik verder wat sprokkel- werk doen op de RAI. Hoewel men de wereldprimeur die Hes- sing op de valreep op zijn stand plaatste niet zo kan kleineren. Een Rolls-Royce Spur Limousi ne van meer dan zes meter leng te, bijna barstend van luxe. Hoe kan het anders als er meer dan zevend) ton voor deze wagen moet worden neergeteld. Hes- sings grootste zorg: hoe krijg ik hem onbeschadigd van de RAI weer in De Bilt? Bij zulk kapitaal geweld lijkt alles in het niet te zinken. Toch kwam ik directeur Iserief van Binckhorst Auto en Motor Im port in Voorschoten weer breed stralend tegen. Ook hij had een nieuwtje. Weliswaar een belegen nieuwtje. De Polski Fiat is name lijk terug. Misschien herinnert men hem nog, dezelfde Fiat waaruit de Lada is geboren werd ook in Polen gemaakt onder de naam Polski. Nu komt hij onder de naam Polonez weer op de markt. Met anderhalve liter mo tor, voor nog geen twaalf mille. Tweezitter Dat Toyota-importeur Louw man en Parqui met veel nieuws naar de RAI zou komen wist ik, maar er was nog meer bijgeko men. Een kostelijke tweezitter met de motor in het midden, op de plaats waar normaal de ach terbank zit. Een collega karakte riseerde het wagentje zeer kern achtig als een 'kleine Ferrari'. Voor 40 mille kan men deze MR- 2 kopen. Een dochterbedrijf van Louw man en Parqui, Nimag in Hei- nenoord, die Suzuki's met veel succes aan de man poogt te bren- Frits Kroymans, bouwer van een autorijk Prins Bernhard was - met een arm in een mi tella na een duimope- ratie - op de dag voor de opening ook op de RAI aanwezig. Op de stand van Ferrari werd hij gefotografeerd met rechts van hem Frits Kroymans, de Hilver summer die duidelijk bouwt aan een auto- imperium. Als Nederlands im porteur van het be faamde Italiaanse merk Ferrari (met mo dellen van ruim ander half tot bijna vier ton) wil hij geen genoegen meer nemen met een marktaandeel van nog geen procent. Kroy mans denkt dat aan deel te kunnen op schroeven tot zo'n twee procent. In totaal telt ons land nu ongeveer 200 Ferrari's, rijdend of pronkend in een of an der automuseum. Maar sinds 1 januari heeft Frits Kroymans ook de import van Ja guar in handen. Welis waar is daar een apart bedrijf voor opgericht (Jaguar Nederland), met een eigen direc teur en een nieuw hoofdkwartier in Hou ten, maar achter de schermen trekt Frits Kroymans aan de fi nanciële touwtjes. Zoals men zich wel licht kan herinneren is Jaguar 'geprivati seerd', losgekoppeld dus van het staatsbe drijf British Leyland. Gelijk met Jaguar Ne derland zijn ook zelf standige importbedrij- ven in Frankrijk, Bel gië en Luxemburg, Ita lië en Spanje aan het werk gegaan. In Nederland ver wacht men dit jaar ze ker weer 355 Jaguars te kunnen verkopen, net zo veel als vorig jaar. De nieuwe generatie Jaguars - de zogenaam de XJ 40 serie - is dit jaar niet meer te ver wachten. Directeur Geert Tax heeft daar geen moeite mee. 'Ik gun de fabriek graag nog even de tijd om een automobiel op te markt te brengen, die de beste van de wereld zal moeten zijn', zei hij aan de vooravond van de RAI, niet gehinderd door enige bescheiden heid. (foto Anefo) gen, had ook een plaatje van een auto op de stand staan. Een ca briolet op basis van de Swift. Een stuk eigen initiatief. Even peilen hoe het publiek reageert, dan de hoofden bij elkaar steken en kijken of er met een aantal van die wagentjes (gemaakt in Duitsland) niet wat is verdienen in enkele Europese landen. Een soortgelijk proefballon netje liet Renault op. Het Neder land/Belgisch bedrijf EBS heeft in samenwerking met de Techni sche Hogeschool in Eindhoven een zogenaamde 'Supercabrio' gemaakt van de nieuwe Renault 5. Als richtlijn voor de ombouw kosten geldt volgens de docu mentatie een bedrag van negen mille. Dus komt de goedkoopste op ongeveer 23 Vz mille. Daarmee zou hij wel de laagste geprijsde cabriolet op de Nederlandse markt zijn. Panda 4x4 En natuurlijk had Fiat ook nog wat in petto. Het toch al indrukwekkende gamma Panda's is weer verder uitgebreid met een 4x4 versie, die werd ontwikkeld in samen werking met Steyr-Daimler- Puch in Oostenrijk. Door een simpele druk op de knop kan de vierwielaandrijving worden in geschakeld, die deze Panda ge schikt maakt voor het gebruik op slechte wegen of in het terrein. 'Elke verkochte Maestro is een strijd met en een overwinning op de concurrentie geweest. Zo zal het ook het geval zijn met de Montego'. Directeur G.van Overbeke van Austin Rover Benelux en sinds kort ook opperhoofd van de Ne derlandse tak van het bedrijf is een gezonde realist. Bij de intro ductie van de Montego - nog niet zo lang geleden in Leid- schendam - wilde hij de stand van zaken niet rooskleuriger schetsen dan de werkelijkheid gebood. Austin Rover heeft niet alleen een moeilijke tijd achter de rug maar ook voor de boeg. De kleine Metro is immers niet het wonderwagentje gebleken, dat de Britten hadden gehoopt. De Maestro kwam wel, hij werd gezien, maar hij overwon ook niet meteen. Daarom stelde Van Overbeke zich bij de presentatie van de Montego wat bescheide ner op: 'Elke verkochte auto is een overwinning...' Toch was de ondertoon van zijn toespraak de verwachting dat het getij eens zal keren. Ze zijn er in Gouda vast van over tuigd dat de Metro eens zal door breken (zeker nu aan het aanbod weer is uitgebreid), dat de ver diensten van de Maestro einde lijk in wijdere kringen zullen worden ontdekt en dat de Monte go ten slotte de waardering zal krijgen, die de echt wel imposan te auto verdient. Deze Montego is onweerleg baar afgeleid van de Maestro. De 'familietrekken' zijn duidelijk zichtbaar. Maar het is niet juist te spreken van een Maestro-met kontje. Van een Maestro met aangeplakte kofferbak. De Mon tego van 4,47 m lengte is meer. Hij moet ook meer zijn als hij moet optornen tegen gevestigde concurrenten als de Volkswagen Jetta, de Fiat Regatta, de Peu geot 305, de Japanse mid denklassers en de vele andere aanbiedingen in deze zwaar be vochten klasse. Tussen al die 'collega's' staat nu de wat statig ogende Monte go. Een auto die als het ware comfort en luxe ademt. Het is niet allemaal schijn. De vormge ving heeft ten opzichte van de Maestro door het aanbouwen van de grote kofferbak veel winst geboekt. Maar die winst is niet alleen estetisch, de kolossale kofferruimte (met een klep, die in het midden tot aan de bumper doorloopt) is natuurlijk ook nut tig- Toch is het 'mooie plaatje' niet datgene, wat mij het meest is bij gebleven van de tijd dat ik de Montego ter beschikking had. Ik had een middenmotor van de se rie meegekregen. De reeks be gint bij een versie met een 1,3 li ter motor van 69 pk, een wagen van bijna 22 mille. Bovenin de serie zitten voorlopig enkele ex emplaren met een 2 liter kracht bron, waarvan de MG Montego (117 pk) de top is. In het midden twee versies met een 1,6 liter motor van 86 pk. Afhankelijk van de gewenste lu xe 24'/2 of 27 mille. Ik had de goedkoopste van dit tweetal: de LS. Zij het met een enkel ex traatje, zoals de altijd weer hoog gewaardeerde centrale vergren deling. Maar dat kost natuurlijk Niet echter de fraaie vormge ving, de smetteloze afwerking, de voorname luxe, de redelijke, wat stugge stoelen of de goede wegligging is bij mij voorop in de herinnering blijven staan. Het was voor alles de opvallende rust in de auto. Het gemak, de sou plesse, maar vooral de stilte, waarmee de motor zijn werk deed. De auto is niet opvallend fel, niet verrassend snel (hoewel ik persoonlijk aan een topsnelheid van dik 160 km per uur meer dan genoeg heb), maar het gebrek aan motorgeluid doet weldadig aan. Dat is een vorm van com fort, die maar al te vaak in de au towereld wordt verwaarloosd. In tegenstelling tot wat de do cumentatie beloofde kwam ik echter niet bijzonder zuinig uit de bus. Met pijn en moeite haal de ik een gemiddeld gebruik van 1 op 10,5. In Gouda deed men daar nogal teleurgesteld over. Volgens de woordvoerder van het bedrijf hadden mijn collega's moeiteloos 1 op 12 genoteerd. Misschien in betere jaargetijden en op gunstiger trajecten. Ik ge loof grif dat het ook gunstiger kan. Alleen, ik haalde het niet. De fraai functionerende motor wordt gedirigeerd via een ge makkelijk te bedienen vijfbak (van Honda). De besturing gaat wat minder gemakkelijk, die is zelfs aan de zware kant. Ook de draaicirkcl van de wagen valt niet mee. In parkeergarages bij voorbeeld is het manoeuvreren niet eenvoudig. De ruimte in de auto is heel bevredigend, achter in zelfs aan de royale kant. De ruitenwissers zijn door de constructeurs fraai achter de bo venkant van de motorkap gepar keerd. Zitten dus keurig verzon ken. Komen weliswaar met een tik naar buiten, maar wie daarop kijkt behoort tot de bekende kniesoren. Alleen jammer dat de constructeurs de sproeiers heb ben gecombineerd met maar liefst vier slagen van de wissers. En dat bleek bij druilerig weer vaak vele strepen te betekenen. Niet zo bijster prettig. Nog een negatief punt: ik vond de mogelijkheden van de ver warming te beperkt. Warm of koud, al of niet met aanjager en boven of onder. Meer smaken zijn er niet. Dat is zeker verge leken met de concurrentie aan de erg magere kant. Maar goed, dat zijn onderge schikte details als men het totaal bekijkt. Het is een fraai ogende, smaakvol ingerichte limousine, die vooral dank zij de rustige mo tor een overdaad aan comfort heeft te bieden. Een stijlvolle middenklasser met enkele opval lende eigenschappen, die vooral de liefhebbers van de Britse au to's zullen aanspreken. Een ech te Engelse wagen. Om het met Marten Toonder te zeggen: een Brit van stand. Kopers aarzelen nog in verband met milieu-eisen De fabrikanten van Westduitse auto's vooral die van de kleine re zien de naaste toekomst niet zo zitten. Ze maken zich zor gen over de duidelijke aarzeling bij het koperspubliek. Dat is erg voorzichtig omdat het nog niet weet welke kant het uitgaat met de wetgeving die de schadelijke werking van uitlaatgassen moet te gengaan. Het kabinet in Bonn heeft inmiddels wel gezegd dat de belasting omlaag zal gaan voor auto's die aan de nieuwe voorschriften zullen voldoen en dat de auto's, die daar niet aan tegemoetkomen, daarentegen zwaarder belast zullen worden, maar het publiek kijkt de kat nog even uit de boom. Laat eerst het parlement maar spreken! Het gaat dan ook niet goed met de autoverkopen in Duitsland. In december lagen die 25 procent beneden het niveau van 1983. Januari gaf eenzelfde beeld te zien. Het is zelfs niet uitgesloten dat enkele fabrieken tijdelijk korter zullen gaan werken. Ford en Opel hebben het zo te zien het moeilijkst. Aanpassing van hun veelal kleinere modellen is relatief erg duur. En ze kunnen als dochters van Amerikaanse bedrijven uiteraard niet als andere merken terugvallen op de export naar de Verenigde Staten. Volkswagen wel, die doet goede zaken in Amerika. Bovendien lijkt Wolfsburg met eigen technologie voor de fabricage van katalysatoren beter toegerust voor de naaste toekomst. Want voor lopig vormen die katalysatoren nog het enige antwoord op de mi lieu-eisen. Maar hoewel Volkswagen de toekomst 'vol vertrouwen tegemoet ziet' vult het bedrijf voor alle zekerheid vrijgekomen ar beidsplaatsen toch maar niet op. Volgens deskundigen loopt BMW wat achter bij de concurrentie. Hoewel het Beierse bedrijf al achttien modellen verdeeld over alle series met katalysator kan leveren en volgens zeggen staat 'te popelen' om over te gaan naar het loodvrije tijdperk, schijnt de 3-serie alleen met hoge kosten te kunnen worden aangepast aan de voorschriften. Daar komt bij dat de grotere modellen op het ogen blik worden overklast dóór nieuwe Mercedessen. Mercedes is evenals Porsche met eigenlijk alleen dure wagens in de winkel toch al minder kwetsbaar. Das Haus speelt het ook handiger. Klanten kunnen voor ongeveer een duizendje meer al vast alle aanpassingen aan een nieuwe wagen krijgen. Dan kan er te zijner tijd in een wip een katalysator aan worden gehangen. Bij elkaar niets duurder dan meteen zo'n katalysator. Bovendien, bij zulke hoge prijzen telt een mille meer of minder niet zo zwaar. Het enige waaruit de Duitse fabrikanten troost kunnen putten is het feit dat merken uit andere Europese landen ook nog niet klaar zijn. Italiaanse en Franse fabrikanten bijvoorbeeld kunnen hun produkten niet tijdig van katalysatoren voorzien. Dus kunnen zij niet terecht op de Duitse markt en zal de Duitse import wat teruglopen. Derhalve meer ruimte voor de Duitsers zelf. Van de andere kant kunnen de Duitsers tegengas verwachten nu ze zo nadrukkelijk hun eigen weg gaan inzake de - overigens terechte - eisen voor het milieu. De Europese Commissie had pas in 1995 met bindende voorschriften willen komen. Maar onder de druk van milieu-organisaties is de Westduitse regering nu al met maatregelen op de proppen gekomen. De Europese Commissie geeft wel toe, dat snellere invoering wen selijk is, maar betwijfelt of het ook haalbaar is. Voorlopig zal de verkoop van loodvrije benzine - auto's met katalysatoren kun nen op niets anders rijden - pas in 1989 in alle lidstaten van de EG verplicht zijn. Het ziet er nu ook niet naar uit dat de Europese Commissie zich alsnog zal aanpassen aan de Westduitse plannen. Dat brengt Bonn in een moeilijke positie. Want de Westduitse regering kan zich eenvoudigweg niet veroorloven maatregelen te treffen die de niet-Duitse autofabrikanten kunnen opvatten als beperking van de handelsmogelijkheden. Van Oldenbarneveldtstr. 37 (zijstraat Warmonderweg bij park "Leidse Hout") Leiden Tel. 071-172679/154909 Touwbaan 2 2352 CZ Leiderdorp Tel. 071-899275*

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19