EG ziet af van aanval op dollar Fiscus wekt woede Zeeland Eerste lantaarnpaal op zonne-energie Ruding zet hoop op IMF Historisch record geeft beurs 'n nieuwe vlucht Volgend jaar nieuwe besprekingen GATT Shell en Esso investeren miljarden in Brits olieveld Actiedag voor Britse mijnwerkers mislukt Britten komen terug van aankoop van Noors gas DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 PAGINA BRUSSEL (GPD/UPI) - De tien landen van de Europese Gemeenschap zijn voorlopig niet van plan maatregelen te nemen tegen de hoge koers van de dollar, die gisteren steeg naar ruim 2,70 gulden. De ministers van financiën van de tien spraken gisteren in Brussel slechts hun grote bezorgdheid uit. AMSTERDAM (GPD) - Het re cord dat de Amsterdamse effecten beurs gisteren behaalde, zal nieuwe vlucht geven aan de beurs De hoop is groot dat nu ook mid delgrote en kleine bedrijven zich door het hoge koerspeil zullen la ten verleiden om nieuw aandelen kapitaal uit te geven. Aldus beurs- voorzitter Van Ittersum gisteren na het doorbreken van de grens van 200 van de ANP/CBS-index. Het behalen daarvan betekende voor de Amsterdamse beurs giste ren een historisch feit. Voor het eerst in de geschiedenis kwam de koersindex van het algemeen beursgemiddelde op 200, de dub bele stand van het gemiddelde koersniveau van 1970. Voor de beroepshandel op de beursvloer was er reden tot feest vreugde en de nieuwe mijlpaal werd met gejuich begroet. Eerder had het beursbestuur echter beslo ten aan dit feit geen officieel tintje te geven en er zonder veel opzien aan voorbij te gaan. In 1983 was al voldoende aandacht aan de op gaande koersontwikkeling ge schonken toen dezelfde index het oude historische record van 130 doorbrak. Toen werden aan dat feit zelfs officiële toespraken gewijd. over de 'aanhoudende gunstige stemming op de Amsterdamse ef fectenbeurs. Binnenskamers zal de gisteren bereikte mijlpaal zeker de nodige aandacht hebben getrok ken. Op zich is het natuurlijk ook een opzienbarende gebeurtenis. Want ook al vormt de algemene in dex maar een doorsnee van 55 aan delen uit een aanzienlek groter aantal dat notering bezit in Am sterdam, het zijn toch 55 van vele groepen de belangrijkste. Zo zijn alle vijf internationals op- Volgens de Nederlandse minister Ruding zijn alle landen het erover eens dat Amerika harder aange pakt moet worden, maar is dat "ge makkelijker gezegd dan gedaan". De mogelijkheid van een interven tie op de wisselmarkten door de EG-landen gezamenlijk wordt niet overwogen, aldus Ruding. Men hoopt vooral de Amerika nen via overleg tot maatregelen te kunnen brengen, bijvoorbeeld waar het gaat om het renteniveau. Ruding zei te betreuren dat de an dere landen van de 'Groep van Vijf (de financiële grootmachten Ja pan, West-Duitsland, Frankrijk en Groot-Brittannië) er tot nu toe niet in geslaagd zijn 'hun medelid Ame rika' tot andere gedachten te bren gen. Ruding hoopt dat via het In ternationale Monetaire Fonds stap pen ondernomen kunnen worden. Hij vindt dat het IMF zijn invloed ook moet kunnen uitstrekken tot lidstaten die niet lenen bij het IMF, zoals de VS. Overigens stak een aantal minis ters ook de hand in Europese boe zem. "We moeten ons afvragen of Europa attractief genoeg is voor beleggers en in dit verband moeten we er voor zorgen dat investerin gen in het Europese bedrijfsleven meer de moeite waard worden", al dus Ruding. Evenals zijn collega's van Groot-Brittannië en West- Duitsland constateerde hij dat de EG nog steeds niets heeft gedaan aan de in het Europese verdrag voorgeschreven liberalisering van het kapitaalverkeer. Jacques Delors, de vroegere Franse minister van financiën en nu voorzitter van de EG-commis- sie, heeft tijdens het ministefbe- raad geopperd om de ecu (de 'Eu ropese munt') een internationale rol te laten spelen. Ruding voelt echter niets voor Delors' suggestie om de ecu naast de dollar en de speciale trekkingsrechten van het IMF als internationale reserve- Krugerrand De directie van de Grenswissel kantoren NV heeft in navolging van onder meer de drie grootste banken in ons land (ABN, Amro en Rabo) besloten de verkoop te sta ken van de Krugerrand, de gouden beleggingsmunt uit Zuid-Afrika. GWK doet dit, zo blijkt uit een gis teren verspreid communiqué, "on der druk van aktievoerende groe pen en organisaties" alsmede "ter bescherming van de belangen van het personeel en de cliënten". Steun Nederland krijgt uit de Europese kas een bedrag van 5.430.000 gul den ten behoeve van 1.084 Neder landse staalarbeiders die zijn ge troffen door sluitingen of een te ruggang van de activiteit in de Ne derlandse staalsector. Het gaat om wederaanpassingssteun die gege ven kan worden door de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal. Besloten is om aan acht EG-lidsta- ten een totaalbedrag van ruim 278 miljoen gulden uit te keren, zo heeft een woordvoerder van de EG-Commissie gisteren in Brussel meegedeeld. Failliet In de maand januari is het aantal uitgesproken faillissementen met twee procent gedaald in vergelij king met dezelfde maand van het vorig jaar. Dit blijkt uit voorlopige tellingen van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS), die giste ren bekendgemaakt zijn door het ministerie van Economische Za ken. In Zuid-Holland werden vori ge maand 157 faillissementen uit gesproken tegen 142 in januari 1984. Graan Al maanden lang doet de Sowjet- Unie recordaankopen van graan, zo is van westelijke zijde in Mos kou vernomen. Kennelijk is de graanoogst het afgelopen jaar weer ver bij de doelstelling ten achter gebleven. Volgens schattingen zul len de aankopen in het op 30 juni eindigende jaar uitkomen op 47 tot 50 miljoen ton. In de tijd van 1 juli 1984 tot eind januari jl. heeft de Sowjet-Unie al 35 miljoen ton graan gekocht, waarvan ongeveer 15 miljoen ton in de Verenigde Sta ten, 8 miljoen ton in Argentinië, 6 miljoen ton in Canada en 6 miljoen ton in de Europese Economische Gemeenschap. Beursberichten op pagina 13 munt naar voren te schuiven. Hij voelt wel voor een grotere rol van de ecu in het particuliere gebruik, zoals bij uitgifte van obligaties. De ministers werden het niet eens over de heffingen op dividen den van dochterondernemingen waarvan het moederbedrijf in een ander land staat. Dit is vooral een probleem voor Nederland en West- Duitsland. Veel dividenden vloeien over de grens naar het moederbedrijf en daarover wordt in West-Duitsland nu 15 procent belasting geheven, in Nederland 10 procent. De Europese Commissie heeft voorgesteld het Duitse tarief tot 10 procent te verlagen, het Neder landse tot 5, maar dat is voor minis ter Ruding niet acceptabel. Hij vindt dat het Duitse tarief moet worden gehalveerd (tot 7,5 pro cent) en dat Nederland slechts een derde omlaag hoeft (tot 6,67 pro cent). KYOTO (Reuter) - West-Europa, Japan, Canada en de VS gaan vol gens jaar praten over het afbreken van invoertarieven en andere be lemmeringen die de vrije handel in de wereld in de weg staan. Daar zijn de betrokken ministers van handel het tijdens informeel over leg in de Japanse stad Kyoto over eens geworden. Het zal gaan om onderhandelin gen in het kader van de GATT (Al gemene Overeenkomst inzake Ta rieven en Handel), een in Genève gevestigde organisatie die waakt over het naleven van internationa le handelsafspraken. Op de agenda moeten punten komen te staan die zowel voor ontwikkelingslanden als voor industrielanden van be lang zijn. De Japanse minister Keijiro Mu- rata (internationale handel en in dustrie) deelde gisteren mee dat Japan en de VS regels willen op stellen voor de wereldhandel op nieuwe gebieden, zoals de moder ne technologie, en voor het dien stenverkeer (banken, verzeke raars). Ofschoon de wereldecono mie en -handel groeien, zijn er vol gens Murata tal van signalen dat het protectionisme weer verder om zich heen grijpt. Hoge rentetarie ven en grillige wisselkoersveran deringen vormen volgens hem eveneens een bedreiging. De Amerikaanse presidentiële vertegenwoordiger inzake han delskwesties, William Brock, liet weten van Japan snel optreden te wensen bij het openstellen van zijn markten voor hout en houtproduk- ten, elektronica, medische appara tuur en geneesmiddelen. Het met externe betrekkingen belaste lid van de Europese Commissie, Willy de Clercq, heeft Murata meege deeld dat Japan zijn handelsbe trekkingen dient te spreiden en niet zo sterk aan de Verenigde Sta ten gebonden dient te zijn. Volgens De Clercq moet Tokio meer doen om zijn markten vrijer toegankelijk te maken. Het tekort van de EG op de balans van haar handel met Japan bedroeg vorig jaar 10,1 miljard dollar. De EG wil len ook aandacht voor de positie van ontwikkelingslanden; die vre zen dat bij de een vrij verkeer van diensten hun nog in de kinder schoenen staande ondernemingen het af zullen leggen tegen de wes terse banken en verzekeraars. genomen, vrijwel alle bank- en ver zekeringsaandelen, het vervoers wezen en van handel en industrie de meest gangbare. Het belangrijk ste aspect van de rijzing is dat het bijna 15 jaar heeft moeten duren tot er van een verdubbeling van de in deze 55 gestoken beleggingsgel- den sprake was. Hiermede hebben de aandelen hun achterstand op de sinds 1970 opgetreden inflatie en munterosie enigermate kunnen in lopen. De eerste tien jaar was er zelfs sprake van een volledig tegenge stelde beweging. Want in de jaren 1973 tot '75, toen de inflatie het felst was, zakte ook de effecten beurs bijna bodemloos weg. De zelfde index die nu de 200 bereikt heeft, sloeg in 1974 op een niveau van 70 de laagste stand van de ja ren zeventig aan. Voor overname van Hofnar zijn 3 gegadigden VALKENSWAARD (ANP) - Er zijn drie gegadigden voor overne ming van de sigarenfabriek Hof nar, zo heeft directeur A. Lürling vandaag bevestigd. Op het mo ment wordt onderhandeld met de sigarenfabriek Henri Wintermans, een dochteronderneming van de Britse BAT Industries. Tot de belangstellenden behoort ook de sigarenfabriek Willem II. Er is volgens Lürling nog een derde, buitenlandse, kandidaat. Wie dat is wilde hij niet zeggen. De bespre kingen met Willem II zijn in zover re afgerond, dat duidelijk is onder welke voorwaarden deze Hofnar wil overnemen. Besprekingen met de twee andere kandidaten zullen moeten aantonen wat hun voor waarden zijn. Directeur Lürling zei vrij opti mistisch te zijn over de mogelijk heden om het bedrijf te verkopen en een groot deel van de werkgele genheid in stand te houden. Hij verwacht dat de besprekingen in de tweede helft van de volgende week afgerond kunnen zijn. ROTTERDAM (ANP) - Shell en Esso hebben besloten om 910 miljoen Engelse ponden ofwel f3,7 miljard te investeren in het in produktie bren gen van het Tern-olieveld. Dit veld op het Britse deel van de Noordzee ligt 150 km ten noorden van de Shetland-eilanden. De Britse tak van de Shell-groep zal als uitvoerder van het project optreden, zo heeft een woordvoerder van Shell laten weten. Eerder was in 1982 de beslissing om het veld in produktie te nemen uitgesteld. Dit had toen te maken met de hoge technische kosten voor het project, de belastingheffing van de Engelse overheid en de onzekerheid omtrent de olieprijzen. De Engelse regering heeft de belastingheffing inmiddels versoepeld om de oliewinning ook uit kleinere velden moge lijk te maken. Noorwegen verhoogt olieprijs OSLO (Rtr) - Noorwegen zal de prijs van olie die deze maand wordt ingeladen vaststellen op 28 28,50 dollar per vat, een dollar meer dan de prijs voor ja nuari en 0,50 dollar meer dan het bedrag dat in december werd berekend. Dit is gisteren vernomen in kringen van de staatsoliemaatschappij Statoil. Statoil is in december opge houden met het vaststellen van officiële prijzen voor de ruwe olie uit de Noordzee wegens de instabiele situatie op de inter nationale oliemarkt. Besloten werd toen maandelijks een prijs overeen te komen met de afnemers. Verwacht wordt dat het Noorse besluit voor Groot- Brittannië aanleiding zal zijn om de officiële prijs van de cember, 28,65 dollar per vat, weer te gaan hanteren. De Brit ten hadden tot nu toe dit jaar geen officiële prijs vastgesteld, maar brachten de afnemers minder in rekening dan de de- cemberprijs. De zegslieden binnen Statoil verwachten niet dat de nieuwe Noorse prijs lang van kracht zal blijven. De prijzen op de vrije markt zijn nu betrekkelijk hoog als gevolg van de koude in Europa en de Verenigde Sta ten, maar omstreeks april wordt een daling verwacht. Navorderingen van ruim zes ton MIDDELBURG (ANP) - De amb tenaren van de provincie Zeeland en leden en oud-leden van het col lege van Gedeputeerde Staten, voeren een verbitterd gevecht met de fiscus. Oorzaak van deze strijd is een navorderingsaanslag van ruim zes ton die deze groep van de belastingdienst heeft ontvangen. De aanslag heeft betrekking op be taling van volgens de fiscus te hoge verblijfs-, telefoon- en reiskosten zaken. Nu heeft de minister van fi nanciën deze lijn doorkruist en hanteert eigen tarieven, die veel la ger liggen dan de door ons gehan teerde vergoedingen, zegt Vente- vogel. We volen ons verbitterd en gegriefd, er wordt gedaan of we een stel zakkenvullers zijn". De provincie heeft inmiddels een verweerschrift ingediend voor de navordering van de ruim tweehon derd ambtenaren en het zittend vergoedingen de afgelopen vijf college van Gedeputeerde Staten. jaar. Dit bedrag is vermeerderd met een boeteclaim van honderd procent. De navordering van de belasting heeft veel irritatie gewekt bij de provincie. Volgens gedeputeerde J. Ventevogel van financiën, ligt de zaak voor de gedeputeerden moei lijker dan voor de ambtenaren. Ge deputeerden worden volgens de belasting aangemerkt als ambtena ren. Ambtenaren zijn wettelijk ver plicht binnen twee jaar na aanstel ling op hun standplaats te gaan wo nen. Voor gedeputeerden is dat on mogelijk, meent Ventevogel. Wij worden voor vier jaar gekozen en wonen over de hele provincie ver spreid, waardoor de soms hoge reis-, verblijf- en telefoonkosten worden veroorzaakt. De navordering heeft des te meer boosheid veroorzaakt, omdat de reis- en verblijfkostenregelingen door de Staten van Zeeland zijn vastgesteld. Ze zijn goedgekeurd door de minister van binnenlandse Het is bij de provincie niet bekend hoe hoog de navordering is bij de oud-gedeputeerden, die verspreid door de hele provincie wonen. Maar als je de bedragen optelt waarom het gaat dan kom je ook voor deze groep aan zeer forse be dragen, aldus Ventevogel. Zeeland is overigens niet het enige slachtof fer. Ook bij de ambtenarenkorpsen van de provincies Utrecht en Noord-Brabant heeft de na-aanslag van de belasting voor boze reacties gezorgd. Volgens een woordvoerder van Financiën is Zeeland echter in 1979 al gewaarschuwd dat de reis- en verblijfkostenregelingen in Zee land niet stroken met wat fiscaal kan. "Er zijn bovenmatige vergoe dingen gegeven en als bedrijven die aan hun personeel geven wor den er ook naheffingen uitgedeeld. Van een donderslag bij heldere he mel kan dus geen sprake zijn". De woordvoerder ontkent dat er boetes van honderd procent wor den opgelegd. "Honderd procents boeten worden alleen bij zeer ern stige fraudes opgelegd. Van fraude is hier geen sprake want het ge beurde open en bloot". LONDEN (GPD) - Een actiedag i: Britse vakfederatie TUC en be doeld ter ondersteuning van de sta kende mijnwerkers, is gisteren goeddeels in het water gevallen. door Henk Dam MÜNCHEN - China kocht onlangs de hele vestiging van Zündapp in München aan. Chinese arbeiders zijn nu bezig de hele fabriek in te sche pen (foto AP) LONDEN (GPD) - De Britse rege ring heeft besloten definitief af te zien van de aankoop van grote hoe veelheden gas, afkomstig uit het gigantische Noorse Sleipner-gas- veld. Minister Walker (energie) heeft dat gisteren in het Lagerhuis gezegd. Daarmee is een eind gekomen aan maandenlange speculaties de vraag of de Britten een omzetten in een definitief contract. De Nederlandse Gasunie was daar bij een zeer geinteresseerde derde partij. De Nederlandse Gasunie heeft- nooit onder stoelen of banken ge stoken erop te hopen dat de Brits- Noorse overeenkomst niet zou doorgaan. In dat geval zou er wel licht een mogelijkheid zijn om Ne derlands gas aan de Britten te slij ten. Plannen voor een pijpleiding Maar heel weinig vakbondsleden gaven gehoor aan de oproep van hun bond solidariteit te betonen met de sinds meer dan elf maan den stakende mijnwerkers. Zelfs het doorgaans zeer militante spoor wegpersoneel bleef voor het over grote deel aan het werk. Gevreesde acties in het onder- De terugkeer naar de mijnen van moegestreden kompels blijft in middels doorgaan, zij het niet in zo'n hoog tempo als vorige week, direct na het vastlopen van verken nende besprekingen tussen de mijn werkers vakbond en de Natio nale Kolenraad. Gisteren meldden 1100 mijnwer kers zich voor het eerst weer aan. Het totale aantal werkende mijn werkers bedraagt nu 84.000, ofwel een kleine 45 procent van het totale aantal mijnwerkers. Koudekerks bedrijf levert rijk mobiele 'lescomputer' Nederlands ontwerp slaat in SNEEK (ANP) - De Friese elec- trotechnicus Sjoert Nooitgedagt is er als eerste in geslaagd een handzame en economisch renda bele lantaarnpaal te ontwikkelen die op zonne-energie werkt. Al een week staat de uiterlijk nau welijks van een gewone lantaarn paal te onderscheiden straatver lichting voor zijn huis in Uitwel- lingerga bij Sneek. De prestaties van de zonnepaal zijn zelfs voor de ontwerper bo ven verwachting. Philips, Rijks waterstaat en de ANWB, maar ook bedrijven en overheden in Frankrijk, de Verenigde Staten, Indonesië en China hebben al grote belangstelling getoond voor de vinding van de Friese on dernemer. Het grote voordeel van de roestvrij stalen lantaarnpaal met zonnecollector is volgens Sjoert Nooitgedagt, dat hij gemakkelijk en overal neergezet kan worden, een hoop kosten voor kabelaan- leg uitspaart en praktisch geen onderhoud vergt. Hij is welis waar drieduizend gulden duur der dan een paal met electrische verlichting, maar voornamelijk op afgelegen terreinen wordt dit prijsverschil al gauw tenietge daan door besparing op electrici- teitskabels. Met hulp van Philips voor aan gepaste en energiezuinige lam pen en van AEG voor geschikte zonnecollectoren construeerde de electrotechnicus een straat lantaarn met tijdklok en sche- merschakelaar. Alleen al het sys teem waarmee de verlichting op elke gewenste tijd aan- en uitge schakeld kan worden, blijkt zo vernuftig in elkaar gezet te zijn dat Engeland al een proeforder van 5 tot 10.000 stuks per jaar heeft geplaatst bij de nieuwe on derneming Inteco in Sneek, waarvan Nooitgedagt directeur is. Om voldoende licht te kunnen geven mocht de paal niet langer dan drie tot vijf meter worden, zo had Sjoert op papier berekend. Een onderzoek bij de Technisch Physische Dienst van TNO in Delft wees in de praktijk uit dat de door zonne-energie gevoede lampen meer licht uitstralen dan de ontwerper aanvankelijk had gedacht. Daardoor is het moge lijk een langere paal van bijvoor beeld zes zeven meter te ma ken, hetgeen de toepassingsmo gelijkheden aanzienlijk ver ruimt. Ondanks zijn succesvolle vin ding blijft de Friese ondernemer nuchter. In landen met in ver houding weinig zon, zoals Neder land, is het nuttig gebruik van een lantaarnpaal met zonne- energie beperkt. Vooral in de winterperiode kan overdag te weinig zonne-energie in de batte rij van de lantaarnpaal opgesla gen worden om de lampen 's avonds en/of 's nachts gedurende een redelijke tijd te laten bran den. De ontwerper van de zonne paal heeft zijn blik vooral gericht op de exportmarkt, en met name op die landen waar de zon ge middeld 4 tot 6 uur per dag schijnt. Bezien op de wereld kaart komen grote delen van Afrika, het Midden- en Verre Oosten, Australië, Zuid- en Mid- den-Amerika en een flink stuk van de Verenigde Staten voor de nieuwe straatverlichting in aan merking. KOUDEKERK AAN DEN RIJN - Het ministerie van binnenlandse zaken gaat de computeropleiding van ambtenaren verzorgen met NewBrain microcomputers van Tradecom International uit Koude kerk aan den Rijn. Het bedrijf heeft een order ontvangen voor de levering van een compleet, mobiel, computernetwerk aan het Rijks Opleidingsinstituut (ROI). Tradecom, een geheel Neder lands bedrijf dat voortborduurt op een oorspronkelijk in Engeland ontwikkeld computersysteem, is gespecialiseerd in kantoor- en on- derwijstoepassingen. Voor oplei ding en training op lokatie is een 'box' ontwikkeld met vier opvouw bare NewBrains. Volgens woordvoerder Rooy- mans maakt Tradecom een bijzon der snelle groei door en wordt de NewBrain inmiddels geëxporteerd naar 24 landen in onder meer het Verre en het Midden-Oosten. Het bedrijf zal deze maand in India een presentatie verzorgen, waaraan ook premier Ghandi zal deelne men. Daaruit zal naar verwachting een miljoenenorder uit voort vloeien, aldus Rooymans. Het ROI, onderdeel van Binnen landse Zaken, houdt zich bezig met het opleidingsbeleid van rijk ambtenaren. Daarbij hoort ook training op het gebied van automa tisering. GEM wil 83 man kwijt ROTTERDAM (ANP) - De Graan Elevator Maatschappij (GEM) wil 83 man kwijt omdat de aanvoer van graan en grondstoffen voor veevoer is gedaald. In 1984 was die daling twintig procent en dit jaar verwacht de directie geen verbete ring. Oorzaak voor deze blijvende daling is het EG-landbouwbeleid, aldus de directie. De directie ver wacht geen gedwongen ontslagen. De GEM wil zich concentreren op de op- en overslagacitiviteiten op de Europoort-terminal. Deze moet ook langer open blijven. Daarvoor is een ander ploegensys- teem nodig met aanzienlijke ar beidsduurverkorting. De Botlek- terminal wordt voor andere doel einden ingezet, onder meer voor export van granen uit de EG.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 9