'Als er niet spoedig iets verandert, zijn we snel uitgeboerd' 'Leven meer dan gezondheid alleen' Vicarissen willen niet onder Ter Schure werken Reportage Jonge boeren voelen zich gedupeerd door superheffing PAGINA 8 DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 Jan Beukeboom zet verstaan we een bedrijf met zo'n veertig tot zeventig koeien. Jonge boeren die daar nog niet aan zitten, zouden veel soepeler behandeld moeten worden". Ook vindt het NAJK dat de landbouwprijzen omhoog moe ten. "Op zich is de superheffing best een goede zaak", vindt Jan van Schie. "We zitten nu een maal met die landbouwover schotten en we vinden ook dat de melkplas en boterberg moe ten slinken. Maar waarom zet je daartegenover geen prijsverho gingen? Dan kunnen boeren minder produceren, maar tege lijk een inkomen houden dat toe reikend is". Want dat fabeltje dat Neder landse boeren het vorige jaren zo goed zouden hebben gehad, moet maar eens uit de wereld, vindt hij. "Hoe verklaar je dan dat 27.000 boeren in 1984 in aan merking kwamen voor de een malige uitkering? Die is toch be doeld voor de echte r De pineut Ook Jan Beukeboom uit Ha- zerswoude-Rijndijk kan daar over alleen maar schamper la chen. "Dat de Nederlandse land bouw het goed heeft gedaan is misschien wel waar, maar dat is alleen ten gunste van de over heid gekomen. Voor de overheid snijdt het mes aan twee kanten: én de overproduktie daalt én de prijzen blijven laag zodat de overheid flink verdient aan de export. Maar tegelijkertijd zijn de boeren twee keer de pineut. Dit beleid van lage prijzen gaat wel over oiize ruggen. Wij wor den langzaam uitgemolken". Beukeboom is net als Wim van Rijn een slachtoffer van de su perheffing. Met alleen dit ver schil dat hij helemaal niet meer mag melken. "Dat komt doordat mijn vader vijf jaar geleden ge bruik heeft gemaakt van de niet- melkregeling. In die tijd moest ons land worden herverkaveld en zo was het niet mogelijk de broodnodige nieuwe stal voor het vee te bouwen. Hij sloot daar om een contract met het rijk af dat hij zijn koeien vijf jaar droog zou leggen. In ruil daarvoor kreeg hij een premie van het rijk". Afgelopen december liep het contract echter af en daarmee was het ook uit met de premie. Omdat vader Beukeboom nu geen inkomsten meer heeft, zou Jan het land van hem moeten ko pen. Maar melken mag hij niet van het ministerie omdat er in het ijkjaar voor de superheffing, 1983, ook geen nielkproduktie is geweest. "Ik kan nu echt geen kant meer op. Niet alleen mag ik niet melken, maar daardoor is het land ook 20.000 gulden per hectare minder waard geworden. Want welke boer wil nu land ko pen waar niet meer op gemolken mag worden? De zaak van Beukeboom is on der de rechter en als "nood sprong" is hij een loonbedrijf be gonnen. De stal die eens vol koeien stond, is nu half leeg. "Maar je bent toch niet goed be zig wanneer je goede koeien naar de slachtbank moet brengen. Dat kan toch helemaal niet? Ik ben in hart en nieren een boer. Het is een prachtberoep en daar wil ik me zeven dagen en zeven nachten per week te pletter voor werken. Maar nu sta ik machte loos door een overeenkomst waar we vijf jaar geleden nooit de gevolgen van hadden kunnen Risico's Tijdens de actiedag die de NAJK 2 weken geleden organiseerde, bleek minister Braks weinig be reid tot concessies tegenover jonge boeren. "Boeren moeten als zelfstandige ondernemers nu eenmaal risico's dragen die inhe rent zijn aan het ondernemer schap", stelde hij. Wim van Rijn: "Dat is wel makkelijk praten zo. Inderdaad, iedere zelfstandige is zich bewust van de risico's. Maar dat is in ons geval bijvoorbeeld wél een ziekte onder het vee, maar zeker niet de beleidsmatige fouten van de overheid. Ik wil Braks wel eens horen wanneer hij net zoveel moet inleveren als wij". De jonge boeren vertrouwen ook niet op de bewering van Braks dat hij "nog steeds meer heil ziet in goed ontwikkelde, ge specialiseerde gezinsbedrijven dan in enorme mammoetbedry- ven". De NAJK verwacht juist dat er met het huidige beleid over vijftien jaar nog maar 40.000 van de 120.000 agrarische bedrij ven in ons land over zijn. "En dat zullen dan juist wel de groten zijn, want die mogen tenminste nog wat melk produceren". Er was op de actiedag van de NAJK één ding dat minister Braks wel met stelligheid aan de jongeren toezegde: een strengere controle op bedrijven die een ex tra quotum melk kregen toege wezen. Braks had namelijk de in druk dat daarmee fraude is be dreven. "Het is heel aannemelijk dat dat voorkomt ja, want eigen lijk dwingen ze je er toch toe? Er is geen enkele discussie met het ministerie mogelijk. Je mag zo veel melk leveren en daarmee uit. Dan zijn er voor sommige boeren geen andere uitwegen meer dan fraude". Voor Andries Kerkvliet uit Ha- zerswoude-dorp speelt dit echter niet. Een extra quotum melk was voor hem toch al niet weggelegd. Integendeel. Ook hij is aangewe zen op een quotum melk dat bij lange na niet voldoende is om uit te groeien tot een rendabel be drijf. "Ik mag 25 koeien melken, maar in januari 1983, toen ik het bedrijf overnam van mijn vader, begon ik al met 28 koeien. En omdat ik langzaam wilde uitbrei den, heb ik alle kalfjes van 1984 gehouden. Nu zit ik al met veer tig koeien en dit vooijaar gaan er weer veel kalven". Arts te veel op voetstuk geplaatst Toen Wim van Rijn twee jaar geleden de boerderij van zijn vader in Zoeter- woude overnam, kon hij nog niet bevroeden voor welke problemen hij van daag de dag zou staan. Want het zag er allemaal rooskleurig uit: de be drijfsovername was in goede orde geregeld en de 22 koeien die hij van zijn vader overnam zouden door betere voeding snel meer gaan produceren. Zo zou hij zijn veestapel lang zaamaan kunnen uitbrei den naar de 36 a 40 koeien die nodig zijn om een jong boerenbedrijf rendabel te houden. Het liep echter allemaal wat anders. Want in Van Rijns eerste melkjaar, 1983, kondigde de super heffing zich aan. Het aan tal liters melk dat hij in 1983 produceerde, werd daarmee meteen tot zijn 'quotum' voor volgende jaren gebombardeerd. En over elke liter die hij meer zou melken, kon hij een forse boete van het minis terie van landbouw ver wachten. door Conny Smits Maar inmiddels had Van Ryn al wel de nodige investeringen ge daan. Niemand wist immers van tevoren hoe de superheffing pre cies zou uitpakken, en hij moest rtoch vooruit. Zo zit hij nu met 23 koeien, voorzieningen op de boerderij voor 36 koeien, en een quotum waarvoor hij maar 19 koeien zou hoeven te melken. De eerste boete voor teveel geprodu ceerde melk, de lieve som van 8.000 gulden, is al binnen. De enige hoop voor de toe komst put Van Rijn nu nog uit het beroep dat hy heeft aangete kend tegen de weigering om hem ontheffing van de superheffing te verlenen. "Maar er zijn al drie duizend van dergelijke beroepen ingediend. Ze hebben al gezegd dat ze twee jaar nodig hebben om die allemaal te behandelen. Wanneer je dan helemaal achter in de rij staat, is het wel te laat. Dan ben je al failliet". Geen kans "Jongeren krijgen eenvoudig de kans niet meer om een renda bel boerenbedrijf op te zetten", concludeert het Nederlands Agrarisch Jongeren Kontakt (NAJK). Volgens Jan van Schie uit Warmond, actief in het NAJK, is er sprake van giganti sche problemen bij bedrijfsover name door jonge boeren. "Zo'n overname is altijd al moeilijk ge weest, want er is ontzettend veel kapitaal nodig om een bedrijf te kopen. De vader mag zo'n bedrijf nu eenmaal niet zomaar wegge ven van de belastingen en boven dien zijn er vaak nog broers en zusters die ook recht hebben op hun deel". Volgens Van Schie is daar ech ter allemaal nog wel uit te ko men. "Maar dan moet een jonge boer wel de mogelijkheid krijgen om zijn produktie op te voeren zodat hij wat meer kan verdie nen. Maar door de superheffing én het uitbreidingsverbod van varkens- en pluimveehouderijen kan dat niet meer. Veel jonge boeren zijn daardoor in de groot ste problemen gekomen". Op een actiedag van het NAJK, 2 weken geleden in Bar- neveld, stelden de jongeren een aantal eisen die hen een betere toekomst kunnen bieden. "Bij de superheffing moeten uitzonde ringen worden gemaakt voor jonge boeren die nog moeten groeien naar een rendabele op zet. En onder een rendabele op Twee regionale vicarissen van het bisdom Den Bosch, drs. A. Ooms en drs. A. Hendriks, heb ben de nieuwe bisschop, mgr. J. G. ter Schure, laten weten, dat zij als vicaris niet onder hem willen werken. Mgr. Ter Schure respec teert hun beslissing. De twee vi carissen zullen de lopende zaken afwerken. De derde regionale vi caris, dr. A. van Montfoort, blijft in zijn functie. Vicaris Ooms (54) werkt sinds 1969 in de regio West van het bis dom Den Bosch, Tilburg en om geving. Zyn collega Hendriks (48) heeft sinds 1983 het noord oostelijke deel van het bisdom, Nijmegen en omgeving, onder zijn hoede. De vicaris-generaal, mgr. J. van Laarhoven, had al eerder meegedeeld, onder een nieuwe bisschop niet in aanmerking te willen komen voor zyn huidige functie. Hij heeft deze negentien jaar onder mgr. Bluyssen ver vuld. De 31 dekens van het bisdom blijven bij hun bezwaren tegen de benoeming van Ter Schure. In een gisteren in Veghel gehou den vergadering werd besloten, de bisschop zo snel mogelijk uit te nodigen voor een gesprek over de nota 'En.... zodoende' van maart vorig jaar. Daarin is het be leid vastgelegd zoals dit onder mgr. Bluyssen tot stand kwam. De dekens hebben gisteren ook een brief over deze zaak opge steld voor de paus. Over de in houd werden geen mededelin gen gedaan. "Wij voelen ons gesteund door het feit dat zoveel mensen op hetzelfde spoor zitten", zei woordvoerder deken H. Tops uit Asten. De dekens hebben begrip voor de oproep van de Vereni ging van Pastoraal Werkenden aan de kerkbesturen om de fi nanciële afdrachten aan het bis dom op te schorten. "Om het hui dige beleid te kunnen voortzet ten is er geld nodig", zei deken Tops. In een radio-interview met een verslaggever van 'Kerk vandaag' sprak hij de verwachting uit, dat Ter Schure zal doen wat Gij sen in Roermond heeft gedaan: het organiseren van een nieuwe, ho mogene top. Tops noemde de nieuwe bisschop een 'systeem- "Het enige middel dat pastores en andere gelovigen hebben is: geloven in zichzelf. Men moet vooral niet uit balans raken als de bisschop iets gaat voorschrij ven. Trouw aan de kerk betekent geen slaafsheid, maar als volwas senen met elkaar omgaan". Morgen houden de dekens van het aartsbisdom Utrecht in Eef- de een extra bijeenkomst over de situatie na de benoeming van mgr. Ter Schure. Zij willen zich beraden over de gevolgen van deze benoeming voor het bisdom Den Bosch én voor de Neder landse kerkprovincie. Voor deze bijeenkomst zyn ook twee de kens uit het Bossche bisdom en twee leden van de pastorale raad van het bisdom Utrecht uitgeno digd. Beroepen. Hervormde Kerk: beroepen te Hattem J. Quak Via- nen, te Nijverdal B. van 't Veld Nunspeet; aangenomen naar Pa ramaribo J. Wagenvoort Zeerijp- Westeremden; bedankt voor Ou de Tonge R. H. Kieskamp Leer dam. Gereformeerde Kerken: beroepen te Soest J. van Buuren Delft; aangenomen naar Heemse H. Ottevanger Duisburg-Ruh- rort. Gereformeerde Kerken Vrij gemaakt: beroepen te Langerak- Gorkum C. de Putter Oegstgeest- Lisse; aangenomen naar Nijkerk J. Dronkers Wetsinge (Gr.), naar Amersfoort B. Kamphuis Voor burg. Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Aals meer C. van Atten Onstwedde. Gereformeerde Gemeenten: beroepen te Westkapelle A. Bac Bodegraven, te Sprang-Capelle (in combinatie met dovenzorg) en te Veen D. Hakkenberg Lisse; bedankt voor Dordrecht J. W. Verweii Ridderkerk. Km '■f Ifoto Holvast) Schrijnend Hy probeerde nog wel in aan merking te komen voor een soe peler toepassing van de super heffing. "Maar dat kan alleen wanneer je in 1983 heel veel geïn vesteerd hebt of wanneer er on middellijke financiële nood dreigt Nou, geïnvesteerd heb ik niet. Ik was net van school en wilde rustig aan beginnen. En omdat ik nog bij mijn ouders woon, geen gezin hoef te onder houden, was mijn geval niet schrijnend genoeg". Zo zat Kerkvliet, net als zijn Zoeterwoudse collega Van Rijn, afgelopen herfst met veel meer melk dan hij mocht produceren. "Dus heb ik, om een beetje in te lopen, een maand geen koe ge molken en gedurende de winter maar zeven koeien. Maar dat is niet leuk. Je bent eigenlijk geen boer meer als je steeds meer koeien droog moet gaan zetten". Hij vindt zelfs dat hij verdacht veel op een veehandelaar gaat lij ken. "Verse koeien, waar je nor maal gesproken nog jarenlang plezier van kunt hebben, moet ik nu verkopen. Dat gaat me aan het hart. En de plannen om eens een nieuwe stal te bouwen, kan ik voorlopig wel vergeten. In fei te boer ik nu mijn eigen bedrijf helemaal uit. En dat had ik me bepaald niet voorgesteld als ma nier om een bedryf te voeren. Op deze manier zie ik geen toekomst Een toekomst voor jonge boe ren is volgens de NAJK alleen nog mogelijk wanneer er snel een rechtvaardiger verdeling van de melkquota komt. "En dat kan. Er komt toch altijd melk vrij van boeren die ermee ophouden. Die melk vervalt nu aan Braks, maar zou evengoed verdeeld kunnen worden onder de jongeren. Maar het probleem is dat We als boe ren nooit eens een front kunnen vormen tegen het ministerie. De andere landbouworganisaties la ten ons volkomen in de kou staan. Want de belangen van ou dere boeren zijn heel anders dan die van ons". Toch is er bij geen van de be trokkenen enige spijt te bespeu ren van de keus het boerenbe drijf in te stappen. "Als we dit al les van tevoren hadden geweten, hadden we het alleen anders aan gepakt. Dan had er mét over heidssubsidie nog vóór de super heffing een flinke stal en een stoot koeien klaargestaan. Nu kunnen we niets anders doen dan wat Braks ons heeft gezegd: moed houden. Er is nog steeds een kans dat we het redden. On ze enige zorg is dat de hulp op tijd komt. Want als er nu niet snel iets gebeurt, dan zijn wij uit geboerd". De oud-conservator dr. W. J. Formsma van het rijksarchief in Groningen heeft in het archief van de hervormde gemeente van Visvliet een dorp op de grens van Groningen en Friesland - twee manuscripten ontdekt die in 1765 zijn geschreven door Eise Eisinga, de ontwerper en bouwer van het wonderbaarlijke plane tarium in Franeker. Formsma is bezig met een bóek over Grijps- kerk (Gr.) en onderzoekt daar voor ook het kerkelijke archief van Visvliet, dat tot de gemeente Grijpskerk behoort. Op de inventarislijst van het kerkarchief vond hij een 'reken boek van een schoolmeester uit de achttiende eeuiv'. Dat bleken twee manuscripten van Eisinga te zijn, een met wiskundige en een met stereometrische vraag stukken, ongeveer op het niveau van klas 5 van de vroegere HBS. De strijd tussen patriotten en regenten in de achttiende eeuw was er de oorzaak van, dat de Fries Eisinga - die een vurig pa triot was - een tijd in het Gro AMSTERDAM - Medicalisering is de term die wordt gebruikt om aan te geven hoezeer ons leven wordt bepaald door begrippen als gezond en ziek. De ontwikkelingen in de medische wereld gaan zo snel, dat het publiek het idee heeft dat er voor vrywel elke kwaal wel een op lossing is. Een ernstige overschat ting van de mogelijkheden van art sen en specialisten, die leidt tot een forse kloof tussen patiënt en arts. Aan de ene kant de patiënt die wordt afgeschilderd als een ang stig onzeker mens die zich hele maal overgeeft aan de arts, en aan de andere kant de arts, die vanuit zijn beroep wordt gezien als een meedogenloos uitoefenaar van de medische macht. door Huub Klompenhouwer De Amsterdamse sociaal psycho loge Mary Fahrenfort (41) deed op een polikliniek van een acade misch ziekenhuis onderzoek naar dat beeld van die medicalisering door middel van interviews. Haar proefschrift, waarmee ze eind vori ge week promoveerde aan de Vrije Universiteit, kreeg de intrigerende titel 'Een Doktersroman' mee. Mevrouw Fahrenfort pleit in haar proefschrift omstandig voor een veel nuchterder kyk op de me dische wereld dan tot nu toe het geval is. Met name de manier waar op de opleiding van artsen ge schiedt. Maar vooral ook de disci pline, die leidt tot een professione le identiteit als arts, krijgt in haar boek veel aandacht. Zeker het stadium van het assis tentschap is daarin een kritische fase. De fase dat een toekomstig specialist als arts nog als assistent optreedt. „Juist, in die periode treedt het gevaar op dat deze man of vrouw zich zozeer houdt aan het medisch protocol, dat er van een nuchtere kijk, gebaseerd op een af weging van het belang van een pa tiënt en de mogelijkheden van een medische aanpak van problemen, amper sprake is". Mevrouw Fahrenfort: „Eigenlijk zou iedereen die zich niet lekker voelt en roept: ik ga maar even naar de dokter om te horen of er iets aan gedaan kan worden, eerst zelf moeten nadenken. Wat zou die dokter er aan kunnen doen. Dan komt men vanzelf wel tot de con clusie dat het meestal de moeite niet loont om te gaan. Het wordt ook tijd dat er meer het besef komt dat de geneeskunde het lijden en de dood echt niet kan tegenhou den. Dat er nagedacht wordt over het leven". „Men pleegt zo makkelijk te ver geten dat men toch dood moet. Als je volgens alle medische voor schriften gezond moet leven, kan het effect daarvan zijn dat je echt een heel gezond lichaam opbouwt. Maar het leven is meer dan gezond heid alleen. En wie alleen op die gezondheid let heeft waarschijnlijk geen leven meer, terwijl zelfs dan die dood onvermijdelijk moet ko men. Als we eerst nadenken over een gegeven als de dood en we ko men daarmee in het reine, dan kunnen we ons daarna volop bezig houden met het leven". Ze schetst de gang van zaken van een patiënt die buikpijn heeft. Er ningse Visvliet heeft gewoond. In 1795, toen de Bataafse republiek was gevestigd, keerde hij naar Friesland terug. Hoe zijn manus cripten in het kerkarchief zijn te rechtgekomen, kon dr. Formsma nog niet achterhalen. Vluchtelingen. Een afvaardi ging van de Raad van Kerken heeft er bij staatssecretaris me vrouw Korte-van Hemel van jus titie voor gepleit, dat de Neder landse regering het begrip 'vluchteling' ruim en volgens de internationale verdragen uitlegt. Vooral wanneer het mensen be treft uit gebieden die door oorlog en onlusten worden bedreigd. De Raad van Kerken vindt het onjuist, dat vele vluchtelingen niet de kans krijgen te wachten op eventuele herziening van een afwijzende beschikking. Dat is, volgens de raad, alleen te verdedigen als een verzoek om herziening geen enkel verband houdt met het vragen om asiel of als er van een asielprocedure misbruik wordt gemaakt. volgt een bezoek aan de huisarts. Die onderzoekt de patiënt en kan niets vinden. De patiënt is onge rust, vertrouwt de geruststellende woorden van de huisarts niet en vraagt om een verwijzing naar een specialist. In het ziekenhuis betekent dat een grote serie onderzoeken naar mogelijke oorzaken van die buik pijn. „Er is dan een zeer geringe kans dat er iets ergs aan de hand is. Kanker of zo. Maar al die tijd zyn die onderzoeken ook niet bepaald zachtzinnig. Ze vragen veel tijd, kosten niet te vergeten kapitalen en de patiënt verkeert in grote on gerustheid", aldus mevrouw Fah renfort. "Je zou je dah moeten afvragen of dat allemaal wel opweegt tegen die buikpijn aan het begin. Wan neer zo'n patiënt by de arts komt zou deze in het gesprek met de pa tiënt veel duidelijker moeten zyn. Juist de medisch gezien zo zorg vuldige gang van zaken die de art sen pogen te effectueren, zal de pa tiënt dikwijls in zijn verwachtin gen teleurstellen". „In de opleiding tot arts wordt tegenwoordig aandacht besteed aan gesprekstechnieken om de vraag van de patiënt te verhelde ren, Het verdient aanbeveling daarnaast ook aandacht te beste den aan technieken om het ant woord van de arts te verhelderen", zo luidt een stelling uit het proef schrift van mevrouw Fahrenfort. Ze signaleert de gelukkige ont wikkeling dat meer en meer medi ci zelf al een veranderende hou ding tegenover de patiënt aanne men. En dat steeds meer patiënten zelf ook beslissingen durven ne men die tegen de gebruikelijke me dische gang van zaken ingaan. Pa tiënten die zich niet langer meer schikken in het medische denkka der dat eerder als een definitie van henzelf geaccepteerd was. En waarin ze zichzelf dus totaal onder worpen hadden aan de geneeskun de. Er is dus een kloof tussen de ver wachting van de patiënt en de me dische mogelijkheden. Er zijn dan twee manieren om die kloof te ver kleinen - of door de medische mo gelijkheden nog verder te vergro ten, waardoor de verwachtingewn mogelijk wat meer bewaarheid worden, of door die verwachtingen aan te passen. Tot nu toe is die ver groting van de medLAhe mogelijk heden het voornaanTC streven ge weest. m Maar sinds kort is de roep om verantwoordelijkheid van mensen over eigen lijf en leven steeds ster ker. En wie daar naar streeft, zegt de sociaal psychologe, verkleint de kloof naar de andere kant, omdat de patiënt een realistische beeld krygt van het medisch kunnen. "Hoe meer er gestreefd wordt naar uitbreiding van dat medische kunnen, des te meer wordt het ver wachtingspatroon opgeschroefd. En het einddoel is dan toch uitban ning van ziekte en dood. En dat kan niet bereikt worden. De ver wachting dat er aan de meeste klachten iets gedaan kan worden, wordt door de uitbreiding van de diagnostische mogelijkheden al leen maar versterkt. Maar de weg van de teleurstellingen voor de pa tiënt wordt er alleen maar langer door", aldus Mary Fahrenfort. Seksisme. Het Vaticaan is van plan een gemengde commis sie op te zetten die 'seksistisch taalgebruik' in liturgische tek sten gaat bestuderen. Dat heeft bisschop Daniel Hoye, algemeen secretaris van de Amerikaanse bisschoppenconferentie, zijn col lega's meegedeeld. Hy had dit van de Vaticaanse congregatie voor de eredienst gehoord. Volgens de Amerikaanse en Canadese bisschoppen voelen veel vrouwelijke kerkleden zich niet aangesproken als in de litur gische teksten steeds mannelijke voornaamwoorden en zelfstandi ge naamwoorden worden ge bruikt.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 8