Bonn doet mee Syrische leider Assad stevig in 't zadel ooti jtriT* Wars Koning Fahd pleit bij Reagan voor Palestijnen In ruil technologische informatie Bus brandt uit: 19 doden VOORDELIGE VLIEGREIZEN NAAR SPANJE EN GRIEKENLAND BESTELBON Stuur mij z.s.m. de reisbrochure: DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 TEL AVIV - Om het reizen over de wereld te vergemakkelijken en de sociaal-economische proble men van het land te ontvluchten, hebben meer dan 5.500 Israëli's in 1984 het Westduitse staatsburger schap aangevraagd en gekregen. Israëli's ondervinden in talrijke landen moeilijkheden bij het ver krijgen van een toeristenvisum of een verblijfs- en werkvergunning. De cijfers komen van de Westduit se ambassade in Tel Aviv. Volgens de wetgeving van Israël mogen de inwoners er verschillende nationa- GIESSEN (AP/Rtr.) - De Bondsrepubliek Duitsland wil meewerken aan het militaire R'eiten op na houden. Tienduizen- ruimteprogramma van de Verenigde Staten. Dat heeft de Westduitse minister van defen- den jsraëli's bc'zltte" dan ook sie Manfred Wörner gisteren duidelijk gemaakt. Maar hij zei dat deelname aan het pro- Jj^^J^E^pese joden wilTen gramma afhangt van de bereidheid van Washington om tot technologische samenwer- hun oorspronkelijke nationaliteit king te komen en om de partners geen technologische informatie te onthouden. niet opgeven. Kinderen van deze Israëli's behouden in de geboorte- door Taco Slagter Op een gezamenlijke persconfe rentie in Giessen met zijn Ameri- het project en daartoe als voor waarde gesteld dat Washington kaanse collega Caspar Weinberger hen uitnodigde tot een 'solidaire Veel Israëli's werden in '84 ook Westduitsers te mogen kiezen. Uit de gegevens van de Westduitse ambassade in Tel Aviv blijkt dat vorig jaar 500 nazaten van naar Israël geëmi greerde Duitse joden een West duits paspoort hebben gekregen. Vooral leden van de Knesset (het Israëlische parlement) en de media hebben op deze ontwikkeling ver ontwaardigd gereageerd. De kwali teitskrant Ha'aretz vraagt zich in een hoofdartikel cynisch af, of de vestiging van de staat Israël be doeld is geweest om vervolgens de nationale identiteit te ontkennen. Volgens het commentaar is het nooit de intentie van de wetgever geweest, dubbele paspoorten te misbruiken voor probleemloos rei zen en Israël tijdens een crisis de rug toe te keren. Volgens statistieken in Israël wo nen tussen de 175.000 en 350.000 Is raëli's met meerdere nationalitei ten permanent in het buitenland. Bovendien verblijven er nog eens duizenden illegaal in Westeurope- se landen en in de Verenigde Sta ten. Met name veel Israëli's in Amerika gaan voor veel geld zoge naamde schijnhuwelijken aan om de 'groene kaart' te bemachtigen die hen een werkvergunning in het land van de 'onbegrensde moge lijkheden' biedt. In Israël bestaat ook een groot ge brek aan academici die een techni sche opleiding hebben voltooid. Kun je in dit land bij wijze van spreken de straten plaveien met artsen, aan ingenieurs is een groot tekort. Volgens het centrale bu reau voor statistiek in Jeruzalem werken ten minste 10.000 in elek tronica gespecialiseerde academici in het buitenland. Bovendien ver dwijnen er gemiddeld per jaar acht tot tien procent universitair afge- stuurden achter de horizon van de Middellandse Zee. De vrees be staat dat al die aantallen de komen de tijd nog zullen toenemen. Ontvoering Dikko was om zijn geld LONDEN (GPD) - Een groep rijke en vaderlandslievende Nigerianen zat achter de vorig jaar mislukte poging om de in Londen levende Nigeriaanse politicus Dikko te ont voeren. Dat is gisteren naar voren gekomen tijdens de rechtszaak in Londen tegen de ontvoerders van Dikko. De vier mannen die de ontvoe ring pleegden, drie Israeli's en de Nigeriaanse gewezen majoor Mo hammed Yusufu, bekenden hun schuld. Hun verdedigers voerden aan dat Dikko tijdens zijn minister schap zich geweldig verrijkt heeft. Hij zou vele miljoenen dollars op bankrekeningen in Zwitserland en de VS hebben staan. De ontvoe ring had de uiteindelijke bedoeling dat geld terug te krijgen. noemde Wörner het een 'vanzelf sprekende zaak' dat Bonn slechts dan zal deelnemen wanneer de voorwaarden voor samenwerking zonneklaar zijn. 'Het gaat hier om een gebied waarop de Amerikanen open en eerlijk willen samenwer ken,' aldus Wörner. Een dergelijke samenwerking is 'uiteraard pas denkbaar wanneer de technologi sche restricties worden opgehe ven,' zei hij verder. Weinberger verzocht de Europe se NAVO-partners opnieuw drin gend deel te nemen aan het onder zoek naar het raketafweersysteem in de ruimte, door critici omge doopt tot het 'Star Wars'-onder- zoek. Hij ging echter niet in op de kritiek van zijn Westduitse ambt genoot op het onthouden van tech nologische informatie aan de NA VO-partners en verklaarde slechts dat 'ik niet de indruk heb dat het hier om een overdracht van tech nologie gaat.' Bondskanselier Helmut Kohl had de NAVO-partners het afgelo pen weekeinde opgeroepen deel te aan de onderzoeksfase van samenwerking'. De Verenigde Sta ten wil in een periode van vijf jaar naar schatting $88 miljard uitgeven aan zijn Strategische Defensie Ini tiatief. Aanleiding voor de ontmoeting tussen de ministers was de plaat sing van de eerste luchtdoelraket ten van het type Patriot op de ra ketbasis in Giessen. Wörner sprak in dit verband over het begin van een 'nieuw tijdperk in de luchtver dediging van de NAVO in Midden- Europa.' De Patriot is een compu tergestuurde luchtdoelraket van Amerikaanse makelij die toestel len die op grote hoogte vliegen kan uitschakelen. De ontmoeting tussen Weinber ger en Wörner werd met strenge veiligheidsmaatregelen omgeven. Tientallen politieauto's waren op gesteld langs de route die het twee tal vanaf de raketbasis volgde naar de officiersmess waar de perscon ferentie werd gehouden. Verslag gevers werden gefouilleerd en mochten de zaal niet verlaten voor dat de conferentie was afgelopen. In de omgeving van het gebouw Fahd en Reagan: betrekkingen tussen Saoedi-Arabië e Verdrag regelt vredes-overleg Moskou/Athene MOSKOU (TASS/ANP/Rtr.) - De Sowjet-Unie en Griekenland zul len vandaag een verdrag tekenen waarin zij beloven elkaar regelma tig te consulteren over vraagstuk ken die samenhangen met interna tionale veiligheid. Sowjet-premier Tichonov maakte dit gisteravond bekend in een tafelrede ter gele genheid van het bezoek van de Griekse president Papandreou aan Moskou. Volgens Tichonov bestaat er tus sen Griekenland en de Sowjet- Unie een „basis voor samenwer king" op het terrein van de interna tionale politiek. Prijsgeven Britse geheimen niet bestraft WASHINGTON - President Rea gan heeft gisteren bij het begin van een officieel bezoek van de Saoedi- Arabische koning Fahd aan de Amerikaanse hoofdstad gezegd dat voortgang kan worden gemaakt bij de oplossing van de conflicten tus sen Israël en zijn buurlanden. Hij riep op tot rechtstreekse onderhan delingen en zei te geloven dat op basis van VN-resolutie 242 over eenstemming bereikbaar is. Fahd op zijn beurt vroeg Reagan om VS veranderen. Amerikaanse steun voor „de (foto AP) rechtvaardige zaak van de Palestij- die buiten hun schuld slacht- toe dat de VS alles zullen doen om een eind te maken aan 'de tragi sche oorlog' tussen Irak en Iran en aan beveiliging grenzen. Voor het eerst sedert 1971 (toen ko- voor belangrijke beslissingen heeft opgeleverd. De VS echter benade ren het Midden-Oosten met de de Saoedische grootste omzichtigheid. Zij zullen geen initiatieven van betekenis ne- voordat de consequenties ning Feisal naar Washington reis- zichtbaar worden van de grotere de) is een Saoedische monarch in buigzaamheid die Washington toe- de Amerikaanse hoofdstad en hij kent aan Israëls nieuwe regering zal op korte termijn worden ge- onder leiding van Simon Peres, en de uitkomst van het overleg tussen de Jordaanse koning Hoessein en re Middenoostelijke gezagsdra- PLO-leider Arafat vorm krijgt, gers. Rond de uitkomst van die ge- Voorlopig is het ook nog niet dui- sprekken proberen de VS opnieuw delijk of en zo ja hoe in de Midden een beleid voor dat gebied te for- Oostenpolitiek Reagans verlangen moet krijgen om op de een of muieren, na de tragische misluk king van eerdere bemoeienissen, andere manier de Sowjet-Unie bij die eindigden met de smadelijke het overleg te betrekken. Tot i terugtrekking van de Amerikaanse toe hebben de VS er steeds i LONDEN (AP) - Een jury in Lon den heeft gisteren vrijspraak ver leend aan de Britse topambtenaar Clive Ponting, die geheime docu menten van het ministerie van de fensie over het tot zinken brengen van de Argentijnse kruiser Gene raal Belgrano in de Falklandoorlog van 1982 aan een parlementslid van de oppositie had doorge speeld. Volgens de 12 leden tellen de jury had de 38-jarige ambtenaar ces betoogde Pontings advocaat, lyell en andere Labour-parlemen- tariërs op gang was gebracht, "mpnu,p Na afloop van de zitting verklaar de Ponting: 'Ik heb in juli gedaan wat ik volgens mij moest doen, en ondanks de druk die de aanklager in deze zaak heeft uitgeoefend, ben ik door 12 gewone mensen in het gelijk gesteld.' Reagan zei te hopen op samenwer king bij het tot stand brengen van nieuwe toenadering tussen de isla mitische en de westerse wereld, de komende jaren moet lei den tot erkenning van gemeen schappelijke belangen. Hij zegde hiermee niet in strijd gehandeld met de Wet op de Officiële Gehei men van 1911. De uitspraak, waarover de jury zich drie uur had beraden, werd op de publieke tribune met applaus ontvangen. Ponting, een hoge ad viseur van minister van defensie Michael Heseltine, had zich on schuldig verklaard. Hij zei het niet oneens te zijn geweest met de be- wioic slissing om de Belgrano tot zinken Het protocol inzake consultaties j3renêen- maar verklaarde de ge- dient het hoogstaande doel van het versterken van de contacten tus sen onze beide landen in de naam van het versterken van de interna tionale veiligheid", aldus Ticho nov. heime documenten aan Labour-af- gevaardigde Tom Dalyell te heb ben doorgespeeld omdat het in het belang van het land was dat ieder een van de feiten op de hoogte was. Op de openingsdag van het pro- Bruce Laughland, dat het proces niet ging over spionage, maar over 'misleiding van het parlement' door de regering. Ponting had tij dens het vooronderzoek tegenover de politie verklaard, dat leden van de regering twee jaar lang gewei gerd hadden lastige vragen vanuit het Lagerhuis over de zaak-Belgra- no te beantwoorden om politiek gezichtsverlies te vermijden. De 10.650 ton metende Belgrano werd op 2 mei 1982 door de Britse onderzeeër HMS Conqueror in het zuidelijke deel van de Atlantische Zijn raadsman Brian Raymond noemde de uitspraak 'fantastisch'. Hij zei dat de uitspraak 'het einde betekent' voor paragraaf' 2 van de Wet op de Officiële Geheimen. Ju risten hadden veel kritiek op deze paragraaf, omdat iedere verstrek king van informatie aan een onbe voegde - zelfs over het tijdstip waarop dagelijks de thee op een overheidskantoor wordt rond ge bracht daarin tot misdrijf wordt gemaakt. In een televisie-interview, later op de avond, eiste Labour-leider Kinnock het aftreden van van mi- Glass save the Queen LONDEN (UPI) - In Buckingham Palace in Londen wordt kogelvrij glas in de vensters gezet en worden stalen deuren aangebracht die te gen explosies zijn bestand, zo be richtte het dagblad "The Sun". Het paleis wordt "in een fort veran derd", aldus de krant, om terroris tische aanslagen te voorkomen. Het besluit zou zijn genomen om- tot zijn schrik ontdekte troepen uit Libanon. De betrekkingen tussen Saoedi- Arabië en de VS zijn aan het veran deren. Niet langer zijn de Saoedi's de voornaamste leveranciers van buitenlandse olie, voorbijgestreefd als zij zijn door Mexico, Canada, Venezuela, Groot-Brittannië en In donesië. De betrekkingen blijven onverminderd van betekenis voor het Amerikaanse beleid, gestreefd de Sowjets zoveel moge lijk buiten hun pogingen te hou den om in het Midden-Oosten een leefbare situatie voor alle betrok kenen te creëren. ZEEVAART (AFP) - Een mijnen veger van de Belgische marine is gisterochtend een zoekactie be gonnen op de Noordzee naar een iS,,"inia"i!,ra„de be" container met explosieven die ancrrn c o c onnrsi oar ortwrt SÜldS donderdag SpOOrlOOS iS. Vol- langrijkste steunpilaar ervan. De hervatting van Amerikaanse bemiddeling bij het tot stand bren gen van vrede in het Midden-Oos ten vormt het centrale punt op Fahds agenda, in de veronderstel ling dat Reagans massale verkie zingszege 'een historisch moment' gens de marine is de container loren gegaan tijdens een vernie- tingsoperatie van munitie in zee. De kustwacht en de loodsen heb ben de scheepvaart gewaarschuwd het gebied tussen Oostende en Zeebrugge te mijden. BONN - Bij een ongeluk op de au toweg tussen Neurenberg en Mün- chen zijn minstens 19 Britse mili tairen om het leven gekomen. Vie- dat hoge gebouwen rondom het rentwintig mensen werden ge- paleis iemand met een vuurwapen wond, een aantal van hen ernstig. i j u - u t i p j t vrij spel tot in de koninklijke privé- De catastrofe gebeurde even na verloren daarbij het leven. Sedert- jey £>e Britse regering zal vandaag vertrekken geeft. De maatregelen drie uur gistermiddag, toen een verklaring in het Lagerhuis af- kosten volgens The Sun 100.000 Oceaan tot zinken gebracht. Drie- nister Heseltine van defensie honderdachtenzestig Argentijnen diens staatssecretaris John Stan- verloren daarbij het leven. Sedert dien was het voorval onderwerp i controverse, die door Da- leggen. pond sterling. door Hans Amesz BEIROET Het heeft niemand in het Midden-Oosten verwonderd, dat president Hafez el Assad bij het zondag gehouden referendum in Syrië door vrijwel het hele Syri sche volk is uitverkoren voor een derde ambtstermijn van zeven jaar. Zoals een politieke commentator in Beiroet-opmerkte: „Het is een van die typisch Arabische 99,9-pro- cent-referendums. Daar hebben wij een rijke geschiedenis van - bijvoorbeeld bij Sadat was dat al tijd het geval". door Aernout van Lynden Hij had gelijk. Toen de vorige keer, in 1978, het Syrische volk ge vraagd werd ja of nee te stemmen over de positie van Assad, behaal de hij dit magische maar niets be tekenende percentage niet. Toen was het 99,6 procent. Gisteren bleek Assad het beter gedaan te hebben - 99,97 procent, deelde de parlementsvoorzitter in Damascus mee. Het zal duidelijk zijn dat het refe rendum in Syrië zondag dan ook niet veel meer was dan een formali teit, een eenmaal in de zeven jaar gegeven vernisje van democratie aan een rigoureus een-partijsys- teem. Maar met dit referendum wordt wel een periode van politie ke onzekerheid en interne machts strijd in Syrië-afgesloten, de alles en iedereen overheersende positie van Assad bevestigd en een teken gegeven dat de president zich we derom vooral op buitenlandse, met name inter-Arabische zaken kan concentreren. Staatsgreep In november 1983 was de presi dent, die eind 1970 bij een staats greep zonder bloedvergieten aan de macht was gekomen, plotseling ernstig ziek geworden. Volgens de eerste officiële Syrische verklarin gen zou het slechts om een blinde- 'darmoperatie gaan. Sindsdien is echter toegegeven dat de president in feite een zware hartaanval had. Het gevolg was een felle machts strijd tussen de generaals van het leger en de weinig populaire jonge re broer van de president, Rifaat el Assad, die verantwoordelijk was Assad bij voor 'veiligheidszaken' en daarbij verzekerd was van de rechtstreek se controle over en steun van een speciale militaire elite-eenheid. In Damascus volgden spannen de dagen terwijl de president om zijn leven vocht. Overal namen le vensgrote posters van Rifaat de plaats in van die van zijn broer, en de mannen van Rifaat kregen zes maanden voordat Rifaat in no vember vorig jaar naar Damascus terugkeerde; hij bleef aan als een van de drie vice-presidenten, met name belast met 'veiligheidsza ken', maar zijn speciale eenheid is hij kwijt - die werd door zijn oude re broer in het leger geintegreerd. Tot het referendum van zondag werd besloten na afloop van het ders op verschillende strategische achtste congres van de regerende punten in de stad posities in te ne- Baath(herrijzenis)-partij. Tijdens men. Andere legercommandanten het zestien dagen durende congres reageerden op deze ontwikkelin gen door zelf ook eenheden naar de hoofdstad te roepen, zodat op ver scheidene plaatsen Syrische mili tairen op nog geen 30 meter af stand van elkaar ingegraven lagen - met de geweerlopen wel te ver staan op elkaar gericht. Verbannen Deze gespannen situatie werd ontzenuwd door het herstel van Hafez el Assad. Hij sloeg snel toe en de hoofdintriganten onder wie broer Rifaat en de brigade-ge neraals Ali Douba en Ali Haidar - werden voor beperkte tijd naar het buitenland verbannen. Het duurde Assad unaniem weer tot partij leider herkozen, evenals de andere leiders van de partij, de regering en het leger (die ook verplicht lid van de Baath-partij zijn). Assad werd door het congres echter wel meer persoonlijke macht toegekend hij kan nu partijleiders zelf ont slaan, zonder daarbij anderen te raadplegen. De machtsstrijd heeft dus niet zozeer geleid tot de verwij dering van andere leidinggevende parsonen rond de president, als wel tot een directe vergroting van de persoonlijke macht van Assad. Verdrag Tijdens zijn slotrede tot het con gres heeft Assad de voor Syrië zo belangrijke band met de Sowjet- Unie benadrukt. „Er kan van geen oplossing (van het conflict in het Midden-Oosten) sprake zijn, behal ve als wij het Amerikaans-Israëli sche pact confronteren met een tussen Syrië en de Sowjet-Unie", verklaarde de president. Wat As sad hiermee, volgens diplomaten en politieke waarnemers in Bei roet, wilde zeggen, was dat het ver drag van vriendschap en samen werking, dat in oktober 1980 door Damascus en Moskou onderte kend werd, ontwikkeld moet wor den tot een 'strategisch bondge nootschap'. „Assad is eropuit de Syrische mi litaire sterkte dusdanig op te voe ren, dat er uiteindelijk sprake is van een strategische gelijkheid van macht tussen Syrië en Israël. Op deze wijze hoopt hij Israël tot con cessies te dwingen en tevens zijn positie als een van de voornaamste leiders in de Arabische wereld te handhaven", zegt een Libanese po litieke analist. Precies een jaar geleden leek de positie van Hafez el Assad als mo- AP) gelijk de sterkste Arabische leider sinds wijlen Gamel Abdel Nasser van Egypte een feit. Door in Liba non de moslim-oppositie te steu nen tegen de pro-Amerikaanse re gering van president Gemayel, scoorde hij een belangrijke over winning, toen precies een jaar gele den de multinationale troepen macht gedwongen werd zich uit Beiroet terug te trekken en Ge mayel aan de eisen van de opposi tie gehoor moest geven, met name door het omstreden akkoord met Israël eenzijdig op te heffen. Daar mee had Assad zijn invloed in Li banon, die verloren was gegaan door de Israëlische inval in 1982, heroverd. dubbeldeks autobus met muzikan ten van de Britse luchtmacht achterop een tankauto botste. Daardoor werd één van de achter ste tankkamers in elkaar gedrukt en vloeide 6000 liter vliegtuigben- zine weg. Er ontstond een gigantische brand, waardoor de autobus totaal uit brandde. De tankauto had, zo bleek later, al enige tijd gelekt, waardoor een spoor van kerosine op de autoweg was ontstaan. Daar door kon de chauffeur van de bus waarschijnlijk niet tijdig genoeg remmen toen de in totaal met 36.000 liter vliegtuigbenzine gela den tankauto vaart verminderde. Naar verluidt zou de achterste nooduitgang van de bus geblok keerd zijn geweest of op slot heb ben gezeten. Brandweer, politie en hulpdien sten waren geruime tijd bezig de slachtoffers uit het uitgebrande wrak van de bus te bergen. De toweg tussen Langenbruck en Hol ledau in de omgeving van Ingol stadt was uren lang geheel afgeslo ten. Afgelopen zaterdag was op de zelfde autoweg eveneens een ern stig ongeluk gebeurd. Toen kwa men bij een kettingbotsing als ge volg van sneeuw en mist zes sen om het leven. ADVERTENTIE In de Palestijnse bevrijdingsor ganisatie PLO had Syrië, dat uit was en is op algehele controle over de Palestijnse besluitvorming, een opstand gecreëerd binnen Jasser Arafats eigen groep, Fatah. Dat had de positie van de Palestijnse leider danig ondermijnd, met na me nadat pro-Syrische Palestijnse groeperingen Arafat hadden ver bannen uit zijn laatste Libanese basis tijdens de harde slag rond de noordelijke havenstad Tripoli, eind 1983. Iran De derde 'kaart' die Assad in handen had, waren de goede be trekkingen tussen Syrië en Iran. Assad geldt nog altijd als de enige 'serieuze' Arabische bondgenoot van de religieuze leiders in Tehe ran. Dat leverde Assad profijt op - zowel van Iraanse als Arabische kant. Van de Iraniërs krijgt hij olie, deels als een gift, deels voor een ui terst lage prijs. Voor de andere Arabische landen, met name de Golfstaten, is Assad belangrijk om dat hij als enige Arabische leider met de Iraniërs kan overleggen. Deze schitterende positie wordt echter sinds de herfst van vorig jaar bedreigd door een nieuw, vooral tactisch bondgenootschap tussen de gematigdere Arabische landen - Jordanië, Egypte en het deel van de PLO dat nog onder lei ding van Arafat staat. Het gevaar voor Syrië is. dat dit bondgenoot schap uiteindelijk een regeling met de Verenigde Staten treft om tot een compromis-oplossing te ko men van het Israëlisch-Palestijnse conflict. Een regeling waarbij Sy rië in dat geval niet betrokken zou zijn; sterker nog, waardoor het geï soleerd zou raken. Tegen dit bondgenootschap is nu de diplomatieke oorlog ver klaard, en het is te verwachten dat in de eerste periode van zijn derde ambtstermijn Hafez el Assad zich vooral zal concentreren op het on dermijnen van wat in Damascus beschreven wordt als het 'Jordaan- se-Palestijnse complot', om zo zijn persoonlijke positie binnen de Ara bische wereld te handhaven. HIEROVER LEEST U ALLES IN 0EZE ANWB REISBROCHURE: 288 PAGINA'S VOOR F1,-. BESTEL SNEL! U kunt het boek zelf halen bi| alle ANWB-kantoren en de reisburo's van Holland International en NRV Holiday of bestellen -Xii VAKANTIE '85 VOORDEEL B0EKINGSB0EK j MA I Straat I Plaats:I Vul in. knip uit en stuur deze bon vandaag nog in een envelop naar ANWB- Reizen, antwoordnummer 10. 2500 XM Oen Haag Postzegel plakken m ^hoeft niet U krijgt het boek en een acceptgirokaart a f 1.- toegezonden 3 U KUNT HÉT BOIK OOK TELEFONISCH!BËSTEILÊN 8ELANWB LEIOEN 071-146241 iiiiMHiiiMid.ifflm auu,0

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7