Basisschool kost 189 miljoen meer Hoeren willen eindelijk erkenning Werkgroep maakt nieuw vergoedingensysteem Opslag kernafval in zoutkoepel onderzocht Den Uyl moest in rok, maar verscheen in pak Ganstrekken 'smakeloos' maar mag wel van rechter CDA en WD hebben last van RSV-enquête Oud-raadslid Fresco 'Centrumpartij bood tien mille om raad vaarwel te zeggen' Op de schaats het huis uit Advocaat klaagt over afluisteren gevangenen DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 BINNENLAND PAGINA 5 DEN HAAG (GPD/ANP) De nieuwe basisschool (samensmelting van kleuter- en lagere school) kost het rijk dit jaar 189 miljoen gulden meer dan de ruim één miljard die er voor is uitgetrokken. Tot die conclusie komt de zogenoemde werkgroep-Londo, die na elf jaar studie gisteren haar eindadvies presenteerde voor een nieuw bekostigingssysteem van het basisonderwijs. DEN HAAG - De mogelijkheden om hoog-radioactief afval op te slaan in steenzoutformaties in het noorden en oosten van ons land, worden toch onderzocht. CDA en WD gingen gisteren tijdens een uitgebreide commissievergadering akkoord met een oriënterend on derzoek, dat 20 miljoen gulden gaat kosten. Voorzitter Geertsema van de commissie die twintig plaatsen voor de bovengrondse op slag van radioactief afval selecteer de, kreeg gisteren veel kritiek voor zijn handelwijze. Vooral zijn uitla ting dat deze opslag even veilig is als de opslag van griesmeelpap was mikpunt van kritiek. Binnen het CDA leeft grote twij fel over de veiligheid van het op bergen van radioactief afval in zoutformaties. De ministers Van Aardenne (economische zaken) en Winsemius (milieubeheer, ruimte lijke ordening) beloofden de kamer op de hoogte te houden van de vor deringen. En wanneer blijkt dat het niet veilig is, houden we direct op, aldus Van Aardenne. De bewindsman wees de kamer leden erop dat ons land op langere termijn waarschijnlijk het hoog- radioactieve afval terugkrijgt dat vrijkomt bij de opwerking (in En geland en Frankrijk) van uit Ne derlandse centrales afkomstige splijtstaven. Het afval komt in elk geval niet voor 1990 terug, aldus Van Ardenne. Hem is ook niets be kend van een dwangsom van met name Franse zijde wanneer Neder land dat afval weigert terug te ne- De interdepartementale werk groep regeling rijksuitkering kleu ter- en lager onderwijs gaat er bij haar berekening van uit dat het nieuwe financieringssysteem kos tendekkend zal zijn. De werkgroep werd in 1974 ingesteld onder meer naar aanleiding van klachten van gemeenten dat de rijks vergoeding te laag was. Volgens de Vereniging van Nederlandse Gemeenten, zo blijkt nu, hadden en hebben ze daarin gelijk: het rijk heeft in de afgelopen jaren enkele miljarden guldens te weinig uitgekeerd aan de gemeenten. Vorig jaar was het tekort 375 miljoen gulden, daar vóór nog meer. Bijzonder onderwijs Een belangrijk onderdeel in de voorstellen van de werkgroep, die gisteren zijn aangeboden aan mi nister Deetman (onderwijs en we tenschappen), betreft de financiële verhouding tussen openbaar en bijzonder (bijvoorbeeld prot.chr., r.k.) onderwijs. Als het aan de werkgroep ligt wordt die straks be ter afgestemd op de praktijk. Op het ogenblik worden de vergoedin gen berekend op basis van de feite lijke kosten per openbare school. Het bijzonder onderwijs krijgt daarbij automatisch hetzelfde be drag en komt daardoor in het ene geval - als een school meer kosten heeft - tekort, terwijl het in het an dere geval geld zou kunnen over houden. Volgens de werkgroep moet dat veranderen. Zij heeft tot in detail beschreven wat gemiddeld de kos ten van activiteiten en materialen in de nieuwe basisschool zullen zijn; aan de hand daarvan krijgt el ke school, ongeacht of het een Abortus besluit één op de tien zwangerschappen DEN HAAG (ANP) - Eén op de tien zwangerschappen in Nederland eindigt met een abortus provoca- tus. Van de overige zwangerschap pen is onbekend hoeveel er onbe doeld of ongewenst zijn. Dit staat in het rapport 'Voorlich ting geboortenregelend gedrag', dat een ambtelijke werkgroep gis teren heeft aangeboden aan staats secretaris Van der Reijden (volks gezondheid). De werkgroep con stateert dat het publiek tegenwoor dig bewuster is bij het kiezen voor wel of geen kinderen. Bij culturele minderheidsgroe pen wordt abortus wel gezien als een reëel alternatief naast anticon ceptie, zo blijkt uit het rapport: sommige vrouwen geven er de voorkeur aan dat hun vruchtbaar heid wordt bevestigd boven het ge bruik van middelen. Het gedrag van minderheden op dit gebied wordt echter steeds meer 'Neder lands'. De overheid moet de voorlich ting op het gebied van geboorten- regeling meer dan tot nu toe bevor deren opdat ongewenste zwanger schap zoveel mogelijk wordt be perkt, aldus' de werkgroep. Sek sualiteit en seksueel gedrag moe ten daartoe bespreekbaar worden gemaakt. Bijzondere aandacht moet worden besteed aan groepen met een 'verhoogd risico': jongeren en culturele minderheden. Bij Tur ken, Marokkanen en Surinamers zijn de mentaliteitsverschillen zo groot, dat voor deze groepen een afzonderlijke benadering nodig is, aldus het rapport. openbare dan wel bijzondere school is, hetzelfde bedrag. Daarbij gaat het om kosten van huisves ting, technisch onderhoud en in richting. De bedoeling is dat voor het dekken van deze kosten ook wordt afgerekend met de financië le verschillen tussen rijk en ge meenten. Met andere woorden: de vergoeding van het rijk moet voor taan stroken met de feitelijke kos ten die gemeenten maken. In het nieuwe systeem zijn de kosten van administratie, beheer en bestuur uiten beschouwing ge laten. Het rijk zal daarvoor een aparte regeling ontwerpen. Betere controle Volgens het werkgroepslid A. Boereboom, die namens het bij zonder onderwijs in de werkgroep zat, is het nieuwe, nu voorgestelde systeem van uitkeringen aan de ge meenten overzichtelijker en maakt het een betere controle mogelijk. Hij zei te verwachten dat de kleine gemeenten er flink op vooruit zul len gaan; de vier grote steden zul len iets minder krijgen. In de werkgroep waren vertegen woordigd de ministeries van on derwijs en wetenschappen, van fi nanciën, van binnenlandse zaken, de besturenbonden (namens de bijzondere scholen) en de vereni ging van Nederlandse gemeenten (namens de openbare scholen). De regering zal binnen enkele weken een standpunt over de voorstellen bekendmaken. De werkgroep hoopt dat het nieuwe vergoedin gensysteem al op 1 augustus a.s. - de datum waarop de nieuwe basis school officieel van kracht wordt - kan worden toegepast. DEN HAAG (GPD) - PvdA-leider dr. J. den Uyl is vorige maand, zo blijkt nu, door een misverstand bij zijn promotie tot ere-doctor van de Universiteit van Amsterdam niet in de voorgeschreven kleding verschenen. Van de zeven heren die in januari aan deze universiteit ere-doctor werden, was Den Uyl de enige die geen rokkostuum droeg, maar een donkerblauw maatpak. Volgens het weekblad Folia van de Amsterdamse universiteit was dit het ge volg van een misverstand: Den Uyl was niet verteld in welke kle ding hij de plechtigheid moest bijwonen. Promotor prof. dr. J. Klant en de voorlichtingsdienst van de universiteit dachten ten onrechte van elkaar dat ze de ex-premier hadden gevraagd een rokkostuum aan te trekken. Dus verscheen Den Uyl gewoon in pak. Het roddelblad 'Privé' ("Den Uyl droeg' zijn vertrouwde slobbeijasje") was er als de kippen bij om dit uit te leggen als een protest tegen het protocol. En dat terwijl een andere ere-promovendus, dr. Boris Sapir, zich met hand en tand had verzet tegen het kledingvoorschrift, maar uiteindelijk door de knieën ging omdat iedereen in rok zou komen.... Dus was Sapir bij de plechtigheid kwaad omdat Den Uyl kenne lijk wèl in pak mocht en voelde Den Uyl (zo vertrouwde hij een voorlichter toe) zich doodongelukkig omdat hij geen rokkostuum droeg. Er is nog overwogen de promoties een half uur uit te stellen om de aankomende, doctor in de gelegenheid te stellen thuis pas sende kleding te halen. Maar aangezien dat te veel tijd kostte, is de doctorandus uit Buitenveldert, alsnog in een - overigens keurig - pak tot doctor gepromoveerd. ADVERTENTIE Eenvurehotrten stelling als: GARDEROBEKAST 208 x 100 x 60 cm Vraag de ideeënfolder en prijslijst gratis! MAASTRICHT (ANP) - Het gan strekken, dat ook dit jaar weer door de carnavalsvereniging De Zapense uit Grevenbicht volgende week dinsdag wordt georgani seerd, mag doorgaan. De recht bank in Maastricht wees gisteren in kort geding de eis van de Neder landse Vereniging tot bescherming van Dieren om dit evenement te verbieden af. Hoewel de president van de rechtbank, mr. P. Paullussen, het ganstrekken een smakeloze verto ning vindt, zei hij tot de conclusie te zijn gekomen dat de carnavals vereniging niemand schade berok kent. Bij ganstrekken wordt een voor af gedode gans aan een kabel bo ven de weg gehangen met de kop naar beneden. De deelnemers moe ten, gezeten op een paard, in volle vaart onder deze gans doorrijden en trachten de kop van de romp te rukken. Degene die daarin slaagt is winnaar. AMSTERDAM (ANP) Een politieman houdt de pols vast van een gewonde bankovervaller. Hij pleegde samen met twee anderen, van wie er overigens nog één voortvluchtig is, een roofoverval op een bank op Tussen meer. Op de hoek van de Clauskinderweg kwam de wagen waarin de drie overvallers vluchtten in botsing met een andere personenwagen. Daarbij raakte een van de overvallers bekneld in de vluchtwagen. (foto anp>. DEN HAAG (GPD) - De rege ringspartijen CDA en WD lijken onder invloed van de RSV-enquête verder aanhang te verliezen. Als er nu verkiezingen werden gehouden zouden beide partijen hun parle mentaire meerderheid verliezen. Dit blijkt uit een onderzoek van het bureau Lagendijk, uitgevoerd in opdracht van de AVRO. Uit de opiniepeiling blijkt verder een on verwacht herstel van D'66. Volgens Lagendijk is acht pro cent van de kiezers door de uit komsten van de RSV-enquête van partij veranderd. Vooral CDA en WD (elk drie procent verlies) wor den hierdoor getroffen. Onder de aanhang van deze partijen neemt verder het percentage twijfelaars toe. In beide gevallen zegt onge veer een kwart van de aanhang nog niet zeker te weten op welke partij de volgende keer zal worden ge stemd. Het onderzoek, dat werd gehou den in de periode van 19 tot 26 ja nuari en dat werd bijgewerkt op 11 februari, laat verder een onver wacht fors herstel van D'66 zien. In twee andere opinieonderzoeken, die van De Hond en van het NIPO, werd dit herstel nog niet geconsta- AMSTERDAM (ANP) - De naar schatting 15.000 prostituees in Ne derland zijn geen criminelen. Pros titutie is een vak als elk ander en daar moet de buitenwacht zich naar gaan gedragen. Wanneer men sen die niet in 'het leven' zitten zich bewust worden van het ver schijnsel prostitutie en dit accepte ren, zullen hoeren zelf mondiger worden en samen op de barricaden gaan staan voor betere leef- en werkomstandigheden. Die om standigheden zijn in Nederland be ter dan in andere landen maar nog steeds slecht. Dit zeggen Gail Phe- tersen en Margo St. James (op richtsters van de Amerikaanse hoerenbond Coyote), mede organi satrices van het hoerencongres dat morgen in Amsterdam begint. Dit congres is uniek voor Neder land. Tot de recente oprichting van de belangenorganisatie voor pros tituees en ex-prostituees De rode Draad was er nauwelijks sprake van bundeling van krachten bin nen de prostitutiewereld. Hoeren werken veelal op zichzelf en hou den zich vaak schuil omdat de bui tenwereld hen beschouwt en be handelt als mensen met werk dat het daglicht niet kan velen. De ro de Draad en het congres moeten daarin verandering brengen. Tege lijkertijd beginnen allerlei acties om de buitenwereld, en dan vooral de Nederlandse overheid, ervan te doordringen dat de prostitutie uit de criminele sfeer moet. "Hoeren worden gigantisch ge discrimineerd op allerlei gebied omdat prostitutie in Nederland strafbaar is. Hoeren die een punt achter hun vak willen zetten, krij gen bij Sociale Zaken slechts wan trouwende blikken. Verkrachting van vrouwen die als prostituee werken wordt vaak niet serieus ge nomen en hun inkomsten worden vaak te hoog geschat zodat ze meer belasting betalen dan anderen. Al leen voor prostituees bestaat een verplichte medische controle, ter wijl dit voor iedereen zou moeten gelden die sexueel actief is. Het zijn maar een paar discriminatie- voorbeelden uit een lange rij en dat allemaal omdat de Nederlandse wetten zich niet aanpassen aan het huidige maatschappijbeeld", aldus Gail Phetersen. Strafrecht In het manifest dat tijdens het congres als leidraad moet dienen, worden allerlei punten van onvre de en een aantal eisen genoemd. In de eerste plaats moet het Neder landse strafrecht worden veran derd. Daarin staat onder meer dat de souteneur 'die uit de ontucht van een vrouw voordeel trekt' moet worden gestraft. Ook het be zit van een bordeel is in Nederland verboden. "Dit soort wetten dient te verdwijnen en voor degenen die vrijwillig voor derden werken in de prostitutie moeten dezelfde ge bruikelijke regelingen van het be drijfsleven gelden als voor andere bedrijven", aldus Gail. Als voor beeld van die regelingen noemt zij het recht op een werkloosheid- en ziekteverzekering en op uitkerin gen. Ook wat betreft de arbeidsom standigheden moet het nodige ver anderen. Zo moeten er veilige, ge schikte en hygiënische faciliteiten komen. Gail: "Prostituees zullen inspraak moeten hebben bij de keuze van buurten waar prostitutie bedreven kan en mag worden en waar rekening wordt gehouden met de veiligheid en goede ar beidsomstandigheden van de pros tituees. In Amsterdam zijn er de Wallen maar er zijn ook nog andere vormen van prostitutie naast deze raamprostitutie die ook een markt hebben en waar ook ruimte voor moet zijn." Erkenning van prosti tutie kan volgens haar ook beteke nen dat ervaren prostituees ge steund kunnen worden bij het doorgeven van hun kennis omtrent veiligheid, gezondheid, geld, zelf verdediging en sex aan onervaren prostituees en aan het publiek. Ook zouden er dan herscholings cursussen kunnen komen voor prostituees die uit het leven willen stappen. Gail: "Veel hoeren willen na een aantal jaren een ander vak. Ze komen moeilijk aan de bak om dat het voor hen onmogelijk is re ferenties op te geven als hoer". Organisatie Het manifest vindt verplichte medische controle voor prosti tuees onaanvaardbaar, omdat die in het verleden gebruikt is om greep te houden op prostituees en hen te zwart te maken. Daarente gen zou iedereen die sexueel actief is volgens het manifest voorgelicht moeten worden omtrent de nood- Geertsema Vooral vanuit de linkse fracties maar o^k vanuit het CDA was er gisteren nogal wat kritiek op Geertsema. Hij heeft gezegd, dat opslag van kernafval even veilig is als die van griesmeel, en begrijpt de kritiek vanuit veel provincies niet tegen de mogelijke plaatsen voor de opslag van het afval gedu rende een periode van 50 100 jaar, in afwachting van een definitieve oplossing. D'66-kamerlid Tommei wees erop, dat Geertsema in het verleden ook al eens de anti-kerne- nergiebeweging ervan beschul digd heeft actie te voeren met geld dat afkomstig is van de buit van bankovervallen. Zijlstra (PvdA) vond, dat Geertsema tot de orde moet worden geroepen. Minister Winsemius ging niet in op de kri tiek en wees erop, dat Geertsema 'een onafhankelijke voorzitter van een onafhankelijke commissie is'. Winsemius kon zich gisteren ten slotte wel vinden in een motie van Willems (PSP), waarin de regering wordt uitgenodigd te bekijken in hoeverre kerncentrales in Neder land en aan de Nederlands-Belgi sche grens bijdragen aan de verzu ring, en de bossterfte als gevolg daarvan. Onderzoek in Duitsland en Frankrijk heeft volgens Willems de vraag opgeworpen, in hoeverre kerncentrales en andere nucleaire installaties daaraan mede debet zijn. ALMERE (GPD) - De Centrum partij heeft hem volgens het Al- meerse raadslid B. Frésco 10.000 gulden geboden om de gemeente raad van Almere te verlaten, waar door de vrijkomende zetel weer door de Centrumpartij zou kunnen worden bezet. Volgens Fresco heeft hij van dat geld echter nooit ook maar één cent aangenomen. W. Vreeswijk van de Centrum partij heeft deze beschuldiging las ter genoemd en heeft aangekon digd naar aanleiding hiervan een kort geding tegen Fresco, die geen lid van de Centrumpartij meer is, aan te spannen. Fresco maakte vrijdag bekend dat hij de gemeen teraad verlaat en de andere fracties in de Almeerse gemeenteraad ston den uitermate wantrouwig tegen over dat plotselinge vertrek. De CP bleek immers 'toevallig' een opvol ger klaar te hebben staan: de on langs van Kampen naar Almere verhuisde Lea d'Hondt. Niet alleen Fresco beweert dat hem geld is aangeboden. Op het moment dat Fresco het aanbod kreeg, was er een getuige aanwezig. Deze getui ge, een Almeerder, heeft een en an der in een dagblad bevestigd maar wilde absoluut onbekend blijven. Na de rumoerige raadsvergade ring van 13 december 1984 zou Fresco door zijn 20-jarige zoon Joëll Fresco uit zijn eerste huwe lijk zijn benaderd. Fresco had deze acht jaar niet meer gezien. Samen met zijn zoon en de getuige zou Fresco naar zijn woning zijn ge gaan alwaar Joëll zijn vader van het aanbod van de CP op de hoogte had gebracht. Joëll Fresco is actief voor de Centrumpartij in Den Haag. Als beloning voor het bena deren van zfjn vader zou hem een voorname plaats op de CP-kandi- datenlijst voor de gemeenteraads verkiezingen van 1986 beloofd zijn. De zoon was niet te bereiken voor commentaar. W. Vreeswijk, het oorspronkelijk overgebleven CP-raadslid van de tweemansfractie in Almere, ont kent de aantijgingen. Volgens Vreeswijk is het juist Fresco ge weest die met het bedrag op tafel kwam. "Hij wilde voor de helft van het resterende raadsgeld, ongeveer 10.000 gulden, opstappen. Fresco heeft ons dat via zijn zoon laten we ten", aldus Vreeswijk. De CP'er noemde de beweringen van Fresco en de getuige 'lasterpraatjes'. Vreeswijk: „Ze moeten dat voor de rechtbank maar eens herhalen, want hij krijgt een kort geding aan zijn broek". Fresco heeft deze poging tot het omkopen van de raadsleden overi gens aangemeld bij de politie. Vol gens de politie is het aanbieden van geld om iemand zijn raadszetel te laten opgeven niet strafbaar. In middels heeft Fresco Almere verla ten; hij is naar Zeeland verhuisd. teerd. Volgens Lagendijk zou D'66, indien nu verkiezingen zouden worden gehouden, goed zijn voor vijf zetels (nu zes kamerzetels). Het verlies van CDA en WD neemt langzamerhand forse pro porties aan. De twee partijen zou den nu respectievelijk 39 en 26 ze tels krijgen, een verlies van zes voor het CDA en van tien voor de VVD. Grote winnaar is de PvdA, met 64 zetels (17 meer dan nu). Bij klein links is een verschuiving te zien van CPN naar PSP, terwijl van klein rechts zowel SGP als GPV één zetel wint. Centrumpartij en EVP zouden verdwijnen. SJAMIR (GPD) - De Israëlische minister Sjamir (buitenlandse za ken) komt eind deze maand naar Nederland in het kader van een Europese rondreis. Sjamir komt vooral praten over export van ci- trusprodukten uit Israël naar de EG-landen. De toetreding van Spanje, dat zijn sinaasappels dan zonder invoerrechten kan importe ren in de EG, betekent dat de Jaf fa's vrijwel onverkoopbaar wor den. Israël exporteert jaarlijks voor vele miljoenen fruit, groente en bloemen naar de EG. zaak van regelmatige controle op sexueel overdraagbare ziekten. Om de mening over hoeren te veranderen pleiten de hoeren in het manifest voor educatieve pro jecten waarin wordt gewerkt aan verandering van de maatschappij visie, die krenkend en discrimine rend is voor prostituees en ex-pros tituees. Prostitutie moet worden gescheiden van misdaad. Die edu catieve projecten zouden, volgens Gail Phetersen, bijvoorbeeld op scholen gegeven kunnen worden of via de hoerenorganisaties. Als het allemaal lukt moet tij dens het congres ook een interna tionale organisatie opgericht wor den. In sommige landen zijn pros tituees al georganiseerd (Coyote in de VS bijvoorbeeld), in andere lan den is er nog weinig. "Een interna tionale organisatie zou al veel goed doen om prostituees zelf een stem te geven", aldus Gail. Na afloop van het congres wordt vrijdag avond in hotel Krasnapolsky in Amsterdam een hoerenbal-masque gehouden om geld bijeen te bren gen voor de oprichting van een dergelijke internationale organisa tie. MAASTRICHT (ANP) Al is Nederland al heel wat gewend wat betreft winterweer, het blijft uitzonderlijk wanneer je je schaatsen in je huis kunt onderbinden en zo de straat op kunt schaatsen. De combinatie van regen, ijzel en strenge vorst van de afgelopen paar dagen zorgde in de Maas trichtse Membredestraat echter voor een centimers dikke ijslaag waarop deze jongen zo kon wegschaatsen. (foto anpj DEN HAAG (GPD) - De Amster damse advocaat Korvinus heeft in een brief aan minister Korthals Al- tes (justitie) geklaagd over het af luisteren van telefoongesprekken van gedetineerden in de Bijlmer bajes. Hij heeft de bewindsman ge vraagd maatregelen te nemen te gen deze 'onaanvaardbare contro le, die verboden moet zijn'. Het gebruik van de telefoon als communicatiemiddel tussen gede tineerde en advocaat is door het ge vangeniswezen toegestaan. Vol gens Korvinus is het afluisteren in strijd met het wetboek van strafvordering. Wijst de minister zijn klacht van de hand, dan wil hij de kwestie aankaarten bij het Eu ropese Hof in Straatsburg. Volgens een woordvoerster van het ministerie van justitie wordt door gedetineerden met regelmaat misbruik gemaakt van het recht de advocaat te bellen. Om dat mis bruik tegen te gaan, wordt gecon troleerd of de gedetineerde inder daad met zijn raadsman telefo neert. De zogenoemde Commissie van Beroep heeft onlangs nog klachten van gedetineerden over het afluisteren van de hand gewe zen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5