Steeds Nieuwe methode om baarmoederhals kanker op te sporen Verhitte gemoederen in Leidse universiteitsraad Drugshandel koffie shop: zelfde straf in hoger beroep geëist Vrouwen elke drie jaar opgeroepen Dieven op straat gepakt Informatiekraam over provinciale fietspaden DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 LEIDEN Woede over bezetting Academiegebouw LEIDEN - Een motie van de drie studentenfracties in de universi teitsraad over het nieuwe studiefi nancieringsstelsel heeft het gister avond niet gehaald. Omdat er nog al emotioneel werd gereageerd werd en een aantal mensen zeer kwaad sprak over de bezetters van het Academiegebouw, besloot de raad met 17 stemmen voor en 15 tegen de besluitvorming hierover uit te stellen en het agendapunt aan te houden. De bedoeling is dat er nu eerst in de commissies een standpunt wordt ingenomen. In de motie spraken de studen ten van de Leidse Studentbond (LSb), Centrum Groepering Lei den (CGL) en de Progressieve Par tij (PP) hun bezorgdheid uit over de gevolgen van het nieuwe studie financieringsstelsel en vroegen zij het college van bestuur deze be zorgdheid over te brengen aan de Tweede Kamer en de minister van onderwijs en wetenschappen. De gemoederen raakten al verhit toen raadslid Pleijsier aankondig de bij dit onderwerp de zaal te zul len verlaten uit solidariteit met zijn studenten en omdat hij vond dat de actievoerders hun verhaal maar bij de politie aan de Zonneveld straat moesten gaan vertellen. De voorzitter van het college van be stuur, K. Cath, vond het onbegrij pelijk dat de raad Pleijsier zomaar liet gaan zonder dat er om een na dere uitleg werd gevraagd. "Vra- LEIDEN - De Nederlandse Pathologen-Anatoom Ver eniging gaat zich de komen de drie dagen verdiepen in de nieuwste methoden die worden toegepast bij het maken van uitstrijkjes. Het allernieuwste waarmee dr. Ma- thilde Boon van het Cytologisch Laboratorium in Leiden (zij is se cretaris van de NPAV en organi seert de bijscholing in Leeuwen horst Noordwijkerhout) de specia listen confronteert, is een borstel tje dat zij nu nog als enig laborato rium in Nederland sinds kort ge bruikt bij het opsporen van baar moederhalskanker. Met dit bor steltje (een Zweedse vinding) kan het onderzoek nauwkeuriger en verfijnder worden uitgevoerd dan met de tot nu toe gebruikte spatel. Vijftig van de in totaal tweehon derd pathologen-anatoom die Ne derland telt, zullen de bijscholing volgen. Sprekers zullen een deel van het programma vullen; de meeste tijd wordt besteed aan 'workshops'. Het materiaal hier voor komt uit het laboratorium van mevrouw Boon. Zij heeft een keu ze gemaakt uit de meer dan 700.000 uitstrijkjes die zij in de afgelopen tien jaar heeft verzameld. Dr. Boon beseft dat drie dagen veel te weinig zijn om alle kennis over te dragen die in de laboratoria is opgedaan. "Wat we vooral laten zien", legt ze uit, "zijn de fouten die zijn gemaakt. Dat kunnen mense lijke zijn, maar ze kunnen ook zijn ontstaan door ziekteverschijnse len. De belangwekkendste zaken waarover ik beschik, heb ik er in al die jaren uitgehaald. Juist die zijn voor de cursus van belang. We pra- LEIDEN Informatie over fiets paden is morgenmiddag in de Vre- deskerk, Van Vollenhovekade 22, te krijgen. De streekcommissie Leiden en omgeving en Provincia le Waterstaat richten daar een kraam in, waar onder meer infor matie is te krijgen over de herzie- ADVERTENTIE wijn en gedistilleerd TeL 015)569324 gen jullie niet waarom?", riep hij dreigend. Bedrog Ondertussen was een woord voerder van de actiegroep 'De nieuwe lente', de groep die ook verantwoordelijk was voor de be zetting van het Academiegebouw, begonnen met het afleggen van een verklaring. Hij meende dat de Leidse Studentenbond door het college van bestuur was bedrogen, omdat er was beloofd dat er op donderdag 7 februari in Leiden, voorafgaand aan de rede die de mi nister zou houden, een gesprek tussen de minister en de Landelij ke Studentenvakbond (LSVB) zou plaatshebben. "Dit is toegezegd, maar niet uitgevoerd. We zijn be drogen en daarom tot bezetting overgegaan". Cath riep daarop: "Nee, jullie hebben de zaak bedrogen. Dit is ten over de vraag hoe we fouten kunnen vermijden en ook over welke gewoon niet te vermijden zijn. Want al ga je op je kop staan, honderd procent kun je nooit en tc nimmer opsporen. Je kunt wel werken aan kwaliteitsverbetering. En dat is wat ons voor ogen staat met deze driedaagse nascholing." Zeven procent Wanneer er sprake is van baar moederhalskanker, dan ontdekken de pathologen-anatoom dit in 93 procent van alle gevallen. Zeven procent komen ze niet op het spoor. DEN HAAG - Vrouwen tussen de 35 en 55 jaar zullen met ingang van 1988 eens in de driejaar een oproep krijgen om zich door de huisarts te laten onderzoeken op baarmoeder halskanker. De Tweede Kamer heeft dit voorstel van staatssecreta ris Van der Reijden (volksgezond heid) goedgekeurd. Voor het eind van dit jaar zal het overleg tussen de huisartsen en ziekenfondsen over de vergoeding van de uit strijkjes zijn afgerond. De oproep om aan het onderzoek deel te ne men, zullen de gemeenten verzor gen. Volgens Van der Reijden duurt het nog wel twee jaar alvorens er een eventueel bevolkingsonder zoek naar borstkanker wordt opge zet. ning van het fietspadenplan van de provincie Zuid-Holland. Het fietspadenplan, dat in 1977 is opgesteld, is bedoeld om de aanleg te bevorderen van vrij liggende (brom)fietspaden voor recreatief, woon-school en woon-werkver- keer en van paden met een meer dan plaatselijke belang. Sinds het plan is opgesteld heeft Zuid-Hol land er zo'n 65 kilometer fietspad bijgekregen. Het plan wordt binnenkort ech ter herzien. Er is ruimte voor onge veer zeventig kilometer nieuw fietspad. Bewoners van Leiden en omgeving krijgen de gelegenheid om hun mening kenbaar te maken bij de streekcommissie. Bij de kraam kan men informatie krijgen hoe dat moet. Per jaar heeft de provincie Zuid- Holland namelijk zeven miljoen gulden beschikbaar voor de aanleg van nieuwe fietspaden en het pro vinciebestuur wil graag horen wel ke fietspaden de streekbewoners belangrijk vinden. Tot en met 12 april kunnen belanghebben hun mening laten horen. LEIDEN De politie hield gister middag op de Steenstraat twee Ha genaars, een man en een vrouw, aan die uit een warenhuis voor zes honderd gulden aan kleding had den gestolen. geen dreigement, maar een consta tering". Hij verliet vervolgens, na dat hij eerst de fotografen die geen perskaart konden laten zien ver bood verdere plaatjes te schieten, woedend de zaal. Collegelid Koornstra liep hem achterna. Na een minuut of vijf kwam het twee tal weer binnen. In een gisteravond uitgereikt schrijven 'lokaalvredebreuk Aca demiegebouw', afkomstig van het college van bestuur, staat te lezen dat de voorzitter van het college van bestuur staande de bespreking met de LSb op 5 februari telefo nisch heeft geregeld met de minis ter dat hij een datum zou noemen waarop een gesprek zou kunnen plaatshebben. "Ieder was tevreden met de getroffen regeling waarmee het doel van de demonstratie was bereikt. Daarbij zou het blijven", aldus de lezing van het college. Dr. Boon daarover: "In die zeven procent gaat het om een invasie van cellen die het weefsel aanval len. Die missen wij. Juist die zeven procent willen we proberen terug te dringen. Betere onderzoekme thoden kunnen daartoe een bijdra ge leveren." Of het gebruik van het al eerder genoemde borsteltje tot een verbe tering zal kunnen leiden, is voor mevrouw Boon nog een open vraag. "We zullen dat eerst moeten bewijzen. Het staat wel als een paal boven water dat we met het bor steltje dieper in het kanaal naar de baarmoeder kunnen komen en met meer zekerheid cellen uit het ver dachte gebied kunnen halen. Dat is zonder meer al een verbetering." Met het borsteltje kan met grote re precisie worden vastgesteld op welke plek er cellen worden ver wijderd. "Er zijn twee soorten baarmoederkanker", aldus me vrouw Boon. "Plaveiselcarcinoom, dat zich in het begin en aan de op pervlakte van de baarmoederhals ontwikkelt en adenomen die zich dieper (in het cilinderepitheel) in Het Moment "Als ik maar niets hoef uit te leg gen over het waarom", zegt Hans van der Meer en dat hoeft van ons ook niet. Van der Meer is in het Prentenkabinet zijn foto's aan het rangschikken voor de tentoonstelling die vanmiddag is geopend. Bijna dertig foto's, ge maakt in de straten van de Leid se binnenstad. 'Een stap in stilte' heeft hij zijn fotografisch werk genoemd. Het betrappen van een licht absurde tot bizarre werkelijkheid. Hans van der Meer (29 jaar, Warmond) werkte bijna vijf jaar in een foto-handel alvorens hij besloot zich (nog) meer op het maken van foto's te werpen. Hij ging naar de Amsterdamse Rijksacademie voor Beeldende Kunsten en bekwaamde zich daar verder in zijn idee van foto graferen: foto's maken op straat. "Het stilzetten van de tijd", zoals hij dat zelf in dat verband noemt. Die straat werden de Leidse straten. Niet vanwege een of an der hooggestemde visie, "maar omdat ik de Leidse binnenstad nu eenmaal heel goed ken". Hij nam contact op met de ge meentelijke afdeling voorlich ting, kwam niet veel veel verder dan de formulering 'het moment op straat', maar kreeg toch een paar duizend gulden om aan de slag te gaan. "Ik ben toen maar gewoon be gonnen. Echt een half jaar lang consequent de stad in, elke dag zo'n twee uur. Natuurlijk zijn er dagen dat je niks tegenkomt. Ik bedoel: wat gebeurt er nou op maandagmorgen in Leiden". Gaandeweg ontwikkelden zich echter toch de foto's die Hans van der Meer voor ogen had. "Het heeft te maken met theater, beweging van de mensen, ze daar op betrappen. Ik ben dan Publiciteit Het derde lid van het college van bestuur, G.J. Jansen, had inmid dels het woord genomen. Hij legde uit dat het college van bestuur al in oktober van vorig jaar naar de vas te kamercommissie een brief had geschreven over de onaangename consequenties van het nieuwe stel sel. "Het besluit is al veel beter uit gevoerd dan in deze motie ver woord. Dit is de 'waan van de dag'. Waar gaat het om? Willen we alleen maar publiciteit krijgen?". Voorzitter Cath deed alsof er geen motie was. Dwars door alles heen riep hij: "Het is verbazing wekkend dat de universiteitsraad niets zegt over het personeel van de universiteit dat 36 uur in touw is geweest voor de actievoerders. Ik ben emotioneel zeer gekwetst door de wijze waarop met dit personeel is omgesprongen door de actie- de baarmoeder bevinden. Op die dieper gelegen plaatsen konden we met de spatel nauwelijks of hele maal niet komen. Een gevolg daar van is dat we die adenomen veel te weinig opspoorden. Van het bor steltje (in december zijn het Cyto logisch Laboratorium en het Aca demisch Ziekenhuis ermee gaan werken) weten we inmiddels, dat we er meer plaatsen mee kunnen bereiken. Dus vangen we twee vliegen in één klap." Dezer dagen gaat er een schrij ven uit naar 780 huisartsen met wie het laboratorium samenwerkt. Me vrouw Boon zal er bij die artsen op aandringen het borsteltje te gaan gebruiken. Zodra er een goede handleiding is gaat die brief de deur uit. "Wij, en daarmee bedoel ik ons gefixeerd op het flinterdunne. Momenten waar je langs loopt en waarvan je denkt: hier klopt iets niet". Als voorbeeld wijst hij een foto aan van een serie huizen waar bij nadere bestudering er gens achter een raam een hoofd schuil gaat. Het Moment dus. "En dat gaat zo snel voorbij. Vandaar ook dat ik sommige foto's vanuit zeg maar m'n borst heb gemaakt. Daarom zijn ze soms ook scheef, ik ben niet iemand die compo neert". Als noemer voor zijn werk ci teert hij een uitspraak van André Breton: 'het collectieve toeval'. Hans van der Meer: "Daar komt iemand de deur uit, daar komt ie mand de hoek om, verderop staan twee mensen te praten en gezamenlijk vormt zich dat tot iets". Straattheater. Een diepere bedoeling naar de handeling van de mensen op zijn foto's moet dan ook niet gezocht worden. "Je moet je niet afvra gen wat die mensen doen, je moet er gewoon naar kijken". Dat kan tot en met 15 maart in het Prentenkabinet (Rapenburg 65), geopend van dinsdag tot en met vrijdag en dan 's middags van twee tot vijf uur. Amandelen (1) 'In uw stad is indertijd ont staan 'Een mandje vol amande len'. Een kinderliedjesboek dat tot verbazing van de toenmalige Leidenaars die de hoofdrol speelden in de samenstelling er van, afgelopen najaar zijn tiende druk zag verschijnen'. Fragment uit een brief van Ru- dolf Perdeck, één van die drie Leidenaars en nu woonachtig in Groningen. Of we niet eens een blik willen werpen in het mand je. Maar wat graag. Voor de ontstaansgeschiedenis van 'Een mandje vol amandelen' voerders en heb er ernstig bezwaar tegen dat de universiteitsraad daarover zwijgt". Buiten-universitair lid Kohlbeck die opmerkte dat dit punt ten on rechte aan de motie werd gekop peld, maar dat het vanzelf sprak dat alle lof naar het personeel uit ging, werd door Cath op de vingers getikt. "Het hoeft niet gevraagd hoor, zoiets moet uit jezelf ko- Mevrouw De Groot van de Unie van Facultaire Diensten (UFD) on dernam een laatste poging. Zij ver geleek het personeel van de uni versiteit dat bij de bezetting was betrokken met gegijzelden in een vliegtuig. "Het is gewoon een ter roristische actie geweest", sprak zij fel. Cath sprak haar niet tegen. Duizenden Dit konden de actievoerders weer niet over hun kant laten gaan. Vanuit alle hoeken en gaten werd er nu geprotesteerd. Studenten- raadslid Bot (LSb) vroeg aan Jan sen wat de brieven van het college van bestuur hadden uitgehaald. "Heeft u er ooit iets op gehoord?". Jansen antwoordde daarop: "Nee. Ik weet het niet. Volgens mij heb ben we er alles aan gedaan". Daar na ontspon zich weer een discussie over het eventuele aantal studen ten dat zou kunnen afvallen door de nieuwe studiefinanciering. Wa ren dat er nu 30, 40 of 50.000? laboratorium, zijn ervan overtuigd dat er dan beter wordt gescoord dan op de oude manier (gebruik maken van het spateltje). Je krijgt door gebruik van de borstel niet al leen een betere diagnose, maar ook een gelijkvormige. En dat is ook heel belangrijk. Wat ik met deze cursus hoop uit te dragen is dat de deelnemers eraan het leuk vinden om goed werk te leveren. Wanneer ik dat voor elkaar krijg, heb ik mijn doel bereikt. Het leveren van een goed stukje werk, moet iedereen voldoening geven." De vijftig pathologen-anatoom worden drie dagen flink aan het werk gezet. Mevrouw Boon heeft vijfentwintig dubbelkoppige dis cussie-microscopen te leen gekre gen waardoor de specialisten met z'n tweeën naar hetzelfde uitstrijk- moet naar het begin van de jaren zestig worden teruggekeerd. Me vrouw W. Stam-Van der Staay was destijds kleutereidster aan de Haanstra-school. Zij herinnert zich: "Ik ergerde mij aan de ver velende liedjes die werden ge zongen. Terwijl er toch zulke leu ke, speelse liedjes zijn". Ze stak haar grieven niet onder stoelen of banken en uitgeverij Ploegsma moet er toen ook van gehoord hebben: mevrouw Stam werd benaderd met de vraag of er niet een boekje kon worden samengesteld. "De room er uit halen en van het kaf scheiden", zoals ze het zelf uitdrukt. Stapels liedjes werden doorge werkt en van de uitgeverij mocht eerst zus Tonny Weidner en later kennis Rudolf Perdeck worden ingeschakeld voor muzikale hulp, beiden toen en ook nu nog werkzaam in het muziekonder wijs. Bij elkaar een hele klus. Me vrouw Stam: "Veel oude kinder- DEN HAAG/LEIDEN - De procu reur-generaal bij het Haagse ge rechtshof heeft gisteren tegen drie inwoners van Venray voor het ver handelen en vervoeren van hennep in Leiden dezelfde straf van acht maanden cel waarvan vijf voor waardelijk geëist als de rechtbank hun in eerste instantie had opge legd. De drie hadden op 25 oktober 1983 in koffieshop High Times aan de Beschuitsteeg in Leiden nog maar net de verkoop van 1950 gram hennep voor 5000 gulden rond, toen de politie een inval deed. De koper van de in Limburg geteelde en in gebruikerskringen als 'nederweed' bekend staande softdrug, de 30-jarige uitbater van de koffieshop, was in eerste instan tie tot dezelfde straf veroordeeld, was ook in hoger beroep gegaan, maar gisteren met vakantie en dus je kunnen kijken. Tegelijkertijd kunnen zij samen van gedachten wisselen wat zij van het ziekte beeld vinden. "Wanneer je de deel nemers zelf de dingen laat zien, gaat het leven", meent mevrouw Boon. "Daar is het vooral om te doen." Baarmoederhalskanker. Het is een beladen begrip. Terecht? "We vinden betrekkelijk weinig", zegt mevrouw Boon. "Wie zich elke drie jaar laat uitstrijken, zit heel safe. De getallen die wij uit het bevol kingsonderzoek hebben verzameld geven dat duidelijk aan. Maar dat betekent niet", voegt ze er met na druk aan toe, "dat vrouwen bij wie niets wordt gevonden, een vrij- kaartje hebben dat ze niets manke ren. Vrouwen moeten te allen tijde heel goed op zichzelf passen." liedjes lijken gewoon op elkaar". Getuige het lijvige boekwerk dat 'Een mandje vol amandelen' werd, werden er toch nog heel wat gevonden. Naast het vastleg gen van oude liedjes, maakte het duo Perdeck-Weidner ook nieu we muziek. Daarbij baseerden ze zich bijvoorbeeld op versjes van Han Hoekstra en Annie M.G. Schmidt. Perdeck: "Vaak gingen we gewoon maar bij elkaar zitten en wie maar een inval had, speel de dat op de piano". Amandelen (2) In 1963 zag 'Een mandje vol amandelen' het levenslicht'. Ton ny Weidner: "Het werd heel goed ontvangen". Mevrouw Stam: "Het werd verplichte kost voor de kweekscholen. En dat is het nog steeds, geloof ik". Zoals het liedboek ook bleef verkopen. Met een gemiddelde van eens in de twee jaar een nieuwe druk, is het mandje nu toe aan de tiende afwezig. Zijn zaak zal op een nog nader te bepalen datum worden behandeld. De drie Limburgers, 27, 30, en 42 jaar oud, zeiden in beroep te zijn gegaan omdat zij de straf te hoog vonden. De beide jongsten hadden de hennep geteeld en dat gebeurt naar hun zeggen in het Limburgse zoveel, dat ze meenden ervan uit te kunnen gaan dat het min of meer was toegestaan. Een agent had te gen een van de twee wel gezegd dat hij het veld hennep nou maar eens moest opruimen, maar hij had hem er tegelijkertijd nog veertien dagen de tijd voor gegeven. Die had de verdachte overigens benut om het goed te oogsten en het was deze oogst die de eigenaar van de Leid se koffieshop te koop was aange boden. Hun advocaten brachten naar voren dat er een nota van het we tenschappelijk bureau van het CDA bestaat die zich uitspreekt voor het in staatshanden brengen van de handel in soft-drugs. Hier uit zou volgens hen duidelijk blij ken dat hennep als ongevaarlijk wordt beschouwd en in die sfeer moest de handelwijze van hun twee cliënten ook worden gezien. De oudste van het drietal Lim burgers was ten laste gelegd dat hij het goedje had vervoerd en boven dien nog dat hij thuis 1130 gram voorhanden had gehad. Zijn advo caat schilderde hem voor het ge rechtshof af als een wel zeer naieve man die altijd heeft gezegd ervan uit te zijn gegaan dat het niet ver boden was wat hij deed. Ontruiming kraakpand Van der Werfstraat gaat wel door LEIDEN De ontruiming van het gekraakte pand Van der Werfstraat 19a gaat gewoon door. De be drijfsleider van Marskramer b.v., huurder van het pand, heeft recht op een woonvergunning voor deze bovenwoning. B en W laten dit weten in ant woord op schriftelijke vragen van het raadslid Middendorp (PSP/ PPR). Zij had aangedrongen op uitstel van de ontruiming, omdat onzeker zou zijn of de huurder wel recht had op een woonvergunning. Als dat niet het geval was, zou het pand door de ontruiming vervol gens leeg komen te staan, een si tuatie die het raadslid wilde voor komen. B en W laten echter weten dat de bedrijfsleider voldoet aan de voor waarden voor een woonvergun ning. De krakers (die 31 maart vo rig jaar in de woningtrokken) is verteld dat de ontruiming op 14 fe bruari is. druk. "Een aardige mylpaal", vindt Perdeck zelf ook. Blijkbaar zijn de allerjongsten toch nog niet zo verwend door Prince en Wham! dat zij er 'De Klok van Otepuk' en 'Dit zijn mijn wangetjes' voor laten lig gen. "De kinderen worden toch opgevoed met die bakerliedjes", weet het drietal, "Dat blijft. Ge lukkig, ook maar, want het is toch een stuk volkseigendom". Volkseigendom dat binnen kort waarschijnlijk een vervolg krijgt. Perdeck en Weidner zijn al in gesprek met een uitgeverij om een aantal kinderliedjes voor quatre-mains te bewerken. Met z'n tweeën en vier handen aan de piano dus. "Veel kinderen bbj^ ken dat toch heel leuk te vin den", spreekt Tonny Weidner uit haar ervaring als muzieklerares. De vier handen zullen daarom in eerste instantie voor het onder wijs bestemd zijn, al kan natuur lijk ook in huiselijke kring van het pianospel een duo-baan wor den gemaakt. Laboratorium geeft specialisten bijscholing Dr. Mathilde Boon (links) en een medewerkster van het Cytologisch Laboratorium bestuderen met behulp van een dubbelkoppige microscoop een uitstrijkje. (foto Holvast) Redactie: Wim Brands Bart Jungman

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3