T BEGRIP J6 DEUR. 'Geen behoefte aan nieuwe congrescentra HET FENOMEEN VOUOl MV KV vindt afwijzing van gemeente 'ongenuanceerd' Directeur Glas van congrescentrum Leeuwenhorst in Noordwijkerhout Ijsbanen in streek weer open PAGINA 14 REGIO LEIDEN DINSDAG 12 FEBRUARI 1985 nomische zaken geeft overigens voor het stimuleren van buiten landse congressen wel subsidie. Onder voorwaarden wordt voor elke deelnemer van buiten Ne derland een bedrag van 80 gul den bruto betaald waarvan na af trek van verschillende kosten 65 gulden overblijft. Soepel NOORDWIJKERHOUT - Er is geen behoefte aan meer congresruimte in Nederland. Het is de laatste vijf tot tien jaar niet voorgekomen dat congressen niet kon worden ondergebracht. Het heeft dan ook geen zin om met gemeenschapsgelden gebouwen voor dat doel uit de grond te stampen zoals momenteel op veel plaatsen gebeurt. Dat betekent alleen maar oneerlijke concur rentie met het bedrijfsleven. Aan het woord is directeur J. Glas van het Leeuwenhorst Con grescenter in Noordwijkerhout. Zijn vergadercentrum behoort tot de grote vijf van Nederland waar jaarlijks meer dan 100.000 overnachtingen worden geboekt. Hij stelt vast dat de laatste jaren steeds meer gemeenten er naar streven een flinke congresruimte binnen hun grenzen te krijgen. Hy voorziet op middellange termijn een zware concurrentie want veel gemeenten leggen flin ke sommen gelds op tafel om die congrescentra draaiende te hou den. Dat gebeurt nu al bijvoor beeld bij het Congrescentrum in Den Haag waarop de gemeente jaarlijks 6 tot 8 miljoen gulden moet toeleggen. Volgens Glas menen veel ge meenten dat zij de boot hebben gemist door niet tijdig in te springen op de ontwikkeling van de 'congresmarkt' in Nederland. Die markt is jaren achtereen ge groeid, maar dat is nu afgelopen. De groei is er geheel uit en alle congressen kunnen worden on dergebracht. Ook Leiden heeft inmiddels een studiegroep inge steld die bekijkt of er in de Sleu telstad mogelijkheden bestaan door Henk van der Post om grote congressen te organise- Verwerpelijk De directeur van het Noordwij- kerhoutse centrum vindt het ver werpelijk dat gemeenten ge meenschapsgeld gebruiken om congresruimten op te zetten of in stand te houden: "Bovendien gaat het vaak om gebouwen die voor een heel ander doel zijn neergezet en worden congressen slechts georganiseerd om de te korten op de exploitatie terug te dringen. Daartegen is het natuur lijk moeilijk concurreren omdat een congrescentrum als het onze uitgaat van een winstgevende jaarexploitatie. Dat is een heel ander uitgangspunt", licht Glas toe. Als voorbeelden daarvan noemt hij het Badmintoncen- trum in Nieuwegein, het KNVB- sportcentrum en het sportcen trum in Papendal. Dat is ongelijke concurrentie. Want een instituut dat alleen maar congressen houdt om de Leeuwenhorst Congrescenter in Noordwijkerhout. Steeds r gadercentra in den lande. verliezen terug te dringen duikt gemakkelijker onder de kost prijs. "Dat zullen wij niet doen. Wij kunnen niet rekenen op sub sidies die onze tekorten aanzui veren. We zullen er voor moeten zorgen dat er winst wordt ge maakt. Gaat dat niet dan gaat de deur op de knip en heeft uitein delijk de overheid ons de nek omgedraaid". Op korte termijn voorziet Glas nog niet veel problemen. Leeu wenhorst Congrescenter boekte in 1984 nog weer meer overnach tingen dan het jaar daarvoor. "We hebben de conjunctuur niet tegen gehad. Het aantal boekin gen is al jaren nog gestegen, maar op langere termijn is de op komst van gesubsidieerde con grescentra toch een zorgwekken de ontwikkeling". De opkomst van ervan is bijna niet te stuiten, al waarschuwt Glas ervoor dat veel gemeenten weieens van een koude kermis zouden kunnen thuiskomen. In dat verband wijst hij op het in aanbouw zijnde MEC-congres- centrum in Maastricht waarover een veel te optimistische toe komstverwachting wordt gege ven. Terwille van de verwachte werkgelegenheid wil de gemeen te een jaarlijks exploitatietekort voor haar rekening nemen van zes miljoen gulden. Hij vindt Maastricht voor Nederlandse na tionale en internationale con gressen een moeilijk bereikbare plaats. Hij sluit niet uit dat op den duur de komst van veel congres centra de dood betekent van nog veel bestaande centra. "Elk con grescentrum dat er bij komt snoept een stukje af van de markt waarop de bestaande ver gadercentra opereren. Het is na tuurlijk uitgesloten dat de direc tie van zo'n nieuw instituut aan het eind van het jaar tot de slot som komt dat er geen enkel con gres is gehouden". Vele varkens maken de spoeling dun. Dat houdt tevens in dat verwachte verliezen weieens veel groter zouden kunnen zijn en dat ge meenten nog meer gemeen schapsgelden in het congrescen trum moeten pompen. "De ge meenten investeren vaak veel te lichtvaardig, meestal uit oogpunt van verwachte werkgelegen heid". Glas is secretaris van de Ver eniging van Nederlandse Con- gresbelangen. Maar hij verwacht niet dat de vereniging veel kan doen om deze ontwikkeling te stuiten. Het ministerie van eco- "Die subsidie is alleen voor het bedrijfsleven", aldus Glas. Maar volgens hem kunnen ook door gemeenten gesteunde congres ruimten ervoor in aanmerking komen als zij de juiste beheers vorm hebben gekozen. "Maar de subsidie geldt bijvoorbeeld niet voor universiteiten waar ook nog al eens internationale bijeen komsten worden georgani seerd". Onlangs heeft de directie van Leeuwenhorst een gesprek ge had met burgemeester en wet houders van Noordwijkerhout. Tijdens die samenkomst heeft Glas de aandacht gevestigd op de toenemende concurrentie en is gesproken over de rol van de gemeente om het congrescen trum - een van de grootste com merciële werkgevers in Noord wijkerhout met 100 mensen in dienst - vlekkeloos te laten draai- "Ik verwacht niet dat de ge meente met geld over de brug komt. Dat wil ik ook helemaal niet. Daarvoor is Noordwijker hout trouwens te klein. Als ik even een vergelijking maak met Den Haag dan betaalt die ge meente aan het congrescentrum daar twaalf gulden per inwoner. Als we zo'n bedrag hanteren voor Noordwijkerhout, dan kom ik op basis van het aantal inwo- riers op een kleine twee ton. Dat zet geen zoden aan de dijk", al dus Glas. Het is hem vooral te doen om een soepele samenwer king met de gemeente waarin de ontwikkeling van Leeuwenhorst zo weinig mogelijk in de weg wordt gelegd. Club blijft naar alternatieven zoeken maakt. Graag hadden we nog even met de heren gesproken op het ge meentehuis". Hoop KATWIJK - De voetbalclub MVKV is niet van plan aan de wens van de gemeente Katwijk te voldoen om met 'buur' KRV een fusie aan te gaan. "We zoeken in elk ge val naar een oplossing", al dus secretaris Stolk, "waar bij het bestaan van de ver eniging is gewaarborgd". De gemeente Katwijk liet vorige week in een ambtelijke nota door schemeren dat MVKV niet hoeft te rekenen op vervangende huisves ting. Ook de mogelijkheid om de bestaande accommodatie op het vliegkamp Valkenburg uit te brei den, werd wegens te hoge kosten van de hand gewezen. In de nota werd vervolgens ge suggereerd "dat een samenwer king met KRV geografisch gezien het meest voor de hand ligt". Twee jaar geleden werd een eventuele fusie met de Katwijkse Rijn Vo gels, KRV dus, al tijdens een alge mene ledenvergadering bespro ken. De leden spraken zich una niem tegen een samenwerking uit. "Daar houden we ons voorlopig aan vast", vervolgt MVKV-be- stuurslid Stolk. "We willen per se onze identiteit behouden. De ge meente heeft ons niet op andere gedachten kunnen brengen. We zijn wel teleurgesteld in de hou ding van de gemeente. MVKV vindt de afwijzing van de mogelijk heden ongenuanceerd en bot" "Waarom", vraagt Stolk zich af, "is de gemeente niet ingegaan op de mogelijkheid een combinatie te zoeken met de atletiekvereniging Rijnsoever? Voor die club wordt straks een baan aangelegd, maar op het middenterrein kan toch makkelijk een voetbalveld worden gerealiseerd? Volgens ons is sa menwerking met het bedrijfsvoet bal eveneens mogelijk. Het be drijfsvoetbal wordt alleen in de zo mermaanden gespeeld. Dan kun nen wij toch in de winter van het veld gebruik maken? We vinden het vreemd dat de gemeente niet heeft gereageerd op deze sugges ties. Nu hebben ze ons in een brief het een en ander duidelijk ge- MVKV laat het er echter niet bij zitten. De club probeert het eerste elftal voor het aanstaande seizoen onder te brengen bij de w Katwijk, die in de zomermaanden een nieuw complex op de Krom gaat betrekken. Wordt het verzoek van MVKV niet gehonoreerd, dan is de hoop gevestigd op KRV. Momen teel is de hoofdmacht van de vier deklasser gast bij Quick Boys. "We zijn voorlopig even gered als het eerste een speelgelegenheid heeft", weet Stolk, "want de overi ge elftallen kunnen op het overge bleven veld op het vliegkamp Val kenburg blijven spelen. Het is geen ideale sitatie, maar dat moet dan maar. MVKV geeft zich niet zo maar gewonnen, we zijn overtuigd van ons bestaansrecht, daar zullen we voor blijven vechten. Er zijn al ternatieven afgevallen, we blijven gewoon zoeken naar andere uit wijkmogelijkheden", besluit Stolk strijdlustig. Deelname aan Engels corso nog onzeker LISSE - Het staat nog steeds mei vast of er twee of drie corso wagens meerijden in het bloemencorso in het Engelse Spalding. Onlangs be sloot het bestuur van het bloem bollenstreekcorso af te zien van deelname aan het corso in de En gelse bloembollenstreek. Er geen geld de voerskosten, die geschat worden op 20.000 gulden per wagen, te be talen. Volgens het corso-bestuur zou een en ander ten koste gaan van het eigen bloemencorso, dat de laatste zaterdag in april var» Noordwijk rijdt. In Spalding reageerde men te leurgesteld over het 'nee' uit de op de laai Haarlem i bollenstreek. Maar ook uit de bol- lenexportkringen kwam er een reactie op de negatieve beslissing van het corso-bestuur. Vooral nu het corso in Spalding dit jaar in het teken van 'Holland' staat is men van mening dat er wel degelijk cor sowagens naar Engeland moeten om reclame voor het 'vak' te ma ken. De jeugd in Rijnsburg vermaakte zich gistermiddag prima op de ijsbaan van de Rijnsburgse IJsclub. RIJNSBURG - Voor de tweede keer dit jaar heeft is nog onbetrouwbaar. Wel zijn er in de streek gisteren koning winter toegeslagen. Weliswaar iets minder had alweer enkele landijsbanen geopend. Zoals in Rijns- dan in de eerste twee weken van januari, maar niette- burg en Lisserbroek. In beide dorpen werd gisteren al min zakt de thermometer in de nachtelijke uren tot volop gebruikt gemaakt van de banen aan respecite- ver onder nul. En ook overdag vriest het licht. velijk de Kleipettenlaan en de Hillegommerdijk. In Lisserbroek verwacht het actieve ijsclubbestuur Voor liefhebbers een buitenkansje om de schaatsen dat het ook de test van de week nog blijft vriezen, maar weer eens te voorschijn te halen. Voorlopig nog Voor zaterdag staat derhalve een nationale koppel- niet voor een tocht op vaarten en plassen. Het ijs daar wedstrijd op het programma. Aanvang 14.00 uur. ADVERTENTIE Ter Schure Naar aanleiding van de nogal het- ze-achtige reacties van diverse ka tholieke groeperingen, zowel in als buiten het bisdom Den Bosch, hier mijn reactie. Ik ben blij dat er na een goede en brede oriëntering en beraadslaging vanuit Rome mgr. Ter Schure is benoemd tot bisschop van Den Bosch. De paus mag en kan van de voordracht van het kapittel afwij ken en heeft dat ook gedaan. Het is triest om te constateren welke vernietigende commentaren hierover gelanceerd worden. On der andere: "Het is een klap in het gezicht van katholiek Nederland!", en ook "Het is een belediging voor de eigen priesters uit her bis dom". Wie zijn die mensen die dat zo ongenuanceerd zeggen? Hoe staan ze zelf binnen de kerk? Vrijzinnig katholiek of rooms katholiek? Ver moedelijk niet het laatste; anders reageert men niet op deze wijze. Nog steeds is Nederland een deel van de wereldkerk, en dat dient zo te blijven, ongeacht wat voor kerk visie men in deze tijd wil door drukken. Rooms katholiek zijn is een keuze die vrijwillig aanvaard en ervaren moet worden (geloofs beleving). In dit geloof dient men zich achter de leiders van de rk- kerk op te stellen. Als men meent anders te moeten handelen bijvoorbeeld door eigen ideëen trachten neer te zetten te genover het officiële rk-leergezag is men bezig van het geloof en van de kerk een karikatuur te maken. Deze mensen moeten zich dan niet meer rooms katholiek noemen. Daarmee maken ze veel waarde vols voor 'echte' rk-mensen kapot. Ze dienen zich dan ook van een oordeel te onthouden. J.J.M. Biesjot, Ericalaan 22, Leiderdorp. Koningin Als abonnee van uw krant stelt het mij zeer teleur dat met de verjaar dag van onze Koningin er niet eens ruimte op de voorpagina van af kan. Dit was vorig jaar ook al het geval. Er wordt slechts meege deeld dat zij 47 jaar wordt, dat is alles. Op pagina 5 met een piepklein fotootje zonder een sym pathiek woordje hoeft het voor mij niet meer. Ik weet dat velen er net zo over denken. U zou een voorbeeld kunnen ne men aan 'De Telegraaf, deze krant heeft op de voorpagina een leuke foto van ons staatshoofd met daar bij een wens. Hopelijk neemt u deze klacht van een abonnee ter harte en zien we het volgend jaar een foto op de voorpagina. W. de Vries-de Hoas Op den Claver 1 Rijnsburg - 'Honger' door Doris Lessing. Meer dan dertig jaar geleden schreef Doris Les sing dit verhaal dat zich in Afrika af speelt. Met andere verhalen uit de jaren vijftig en zestig tot één boek gebundeld door uitgeverij Bert Bakker. Prijs 24.90. - 'Ik laat je achter in een tranenpoel' en vijfentwintig andere 'smartelijke liedjes' van M.Mus, op muziek gezet door Ton en van tekeningen voorzien door Pieter Halstein. Bert Bakker, prijs 19,50. - 'Een aflopende geschiedenis' en an dere spannende verhalen van Janwil lem van de Wetering. Natuurlijk met een aantal avonturen van de Amster damse rechercheurs Grijpstra en De Gier. Loeb. prijs 19.50. - 'Misdaad op bezoek' is een verzame ling misdaadverhalen, die zich afspelen op Nederlandse bodem, maar zijn ge schreven door bekende buitenlandse schrijvers onder wie Leslie Charteris en George Simenon. Loeb, prijs 17,50. - 'Pseudo' door Emile Ajar, die twee maal werd onderscheiden met de hoog ste Franse literaire prijs, de Prix Con- court. In dit, zijn laatste boek uit 1976 vertelt hij over zijn bezoek aan een Ko- penhaagse psychiatrische inrichting. Een vréemde conclusie: 'Gek is geestig'. Janwillem van de Wetering gaat er uit voerig op in in zijn nawoord. Loeb, prijs 25,-. - 'De schaduwzijde van de zon' door Hugh Miller, gebaseerd op het gelijkna mige scenario van Michael J.Bird van het televisiespel, dat door de AVRO (in verkorte vorm) op het scherm is ge bracht. 'Wie betaalt de veerman' van de zelfde auteur speelde zich af op Kreta, dit verhaal op Rhodos. Luitingh, prijs 19,50 - 'Geluk na een ongeluk' door Gra ham Hurley, die het verhaal vertelt van de 19-jarige Neil Slatter. Hij brak zijn nek bij een motorongeluk, raakte totaal verlamd, maar weigerde zich een half mens te voelen. Hij slaagde in de moei lijke opdracht die hij zichzelf had ge steld. Becht, prijs 24,50. - 'De verkrachting', de dertiende ro-" man van de Friestalige auteur Anne Wadman en zyn eerste in het Neder lands. Hij vlecht drie 'documenten' aan een tot een boeiende roman en legt te gen het einde verantwoording af hoe hij het heeft gedaan. Het eerste document is een brief van iemand, die zegt een man te hebben vermoord die zich aan een meisje vergreep. Bruna, prijs 19,90. - 'Het laatste jaar van de Indonesische vrijheidsstrijd 1948-1949' is een autheh- tiek verslag door dr. T.B. Simatupang, voormalig chef-staf van de Indonesi sche strijdkrachten. Kok, prijs 34,50. - 'De droom der rede', waarin prof. dr. C.I. Dessaur, hoogleraar aan de Katho lieke Universiteit in Nijmegen de ge schiedenis van het zelfbewustzijn van de mensheid beschrijft, zoals die verliep van de filosofen van de Oud-Indische cultuur tot die van de negentiende eeuw in het Westen. Querido, prijs 42,50. - 'Elseviers Belastingalmanak 1985', de dertigste jaarlijkse editie van de be kendste wegwijzer in het fiscale dool hof. Annoventura, prys 20,75. - 'De mysterieuze wereld van de slan gen' door Fred Kundert. Een kloek, rijk geïllustreerd boek waarin de schrijver poogt de slang enigszins te ontdoen van het 'griezel-imago'. Van Holkema en Warendorf, prijs 49,50. - 'Roos', de eerste twee levensjaren van de bobtail Roos, beschreven door Erik Lotichius (zijn debuut als kinder boekauteur) en getekend door Sylvia Weve. Meulenhoff, prijs 19,50. - 'Een gegeven moment', interviews met mensen van 1900 door Koos van Zo meren. Een fraai uitgevoerd document, waarin een aantal 85-jarigen aan het woord komt. De Arbeiderspers, prys 39,50. - 'Wat eten zy?' Paarden, varkens, koeien, kippen en andere dieren, wat voor voer krijgen zij? Een prentenboek voor de heel jonge kleuters. Kok, prijs 4,50. - 'Luisteren naar zieken' door Mari- nus van den Berg en 'Waarom mag ik niet thuis sterven?' door Henri Kerck- hoffs en Sjef Martin, twee delen uit de serie Pastorale Handreiking. Kok, prij zen resp. 17,50 en 12,50. - 'Hoe heeft men zijn vijanden lief?' Pinchas Lapide onderzoekt de belang rijkste passages in de Bergrede (in een nieuwe vertaling) op hun betekenis voor ons maatschappelijk en privé-le- ven. Kok, prijs 12,90. - 'Vruchtbaar ouder worden'. Mink van Rijsdijk schrijft over vrouwen na hun vijftigste verjaardag. Kok, prijs 12.50. 'Spoorloos', romandebuut voor Fleur Bourgonje. Een jonge vrouw ver laat de omgeving waarin zij is opge groeid. Daarna komt ze veel personen tegen, meestal vrouwen, die net als zij in een geestelijk isolement verkeren. Meu lenhoff, prijs 22,50. 'Het Poolse complex' door Tadeuse Konwicki. Een indringend beeld van de manier, waarop de levenshouding van de Polen is gevormd door het politieke klimaat en het historische (nood)lot van Polen. Meulenhoff, prys 32,50. - 'Het Graalboek', omnibus van Hu- bert Lampo. Een aantal 'Graalromans' van deze schrijver met enkele opstellen als documentaire aanvulling. Het lijvige werk is verschenen bij Meulenhoff, prijs ƒ44,90. Vele kleurplaten en korte verhalen tellen de jongeren vanaf acht jaar veel over hun kleine viervoetige vriendjes, de hamsters. Meulenhoff, prijs 19,50. - 'Het trambedrijf van de NZH', met als ondertitel Tussen Spaamestad en Residentie', samengesteld door de Leid- se tramdeskundige Jan de Wilde. De ge schiedenis van de 'blauwe tram', zoals hij in deze contreien werd genoemd, in boekvorm gegoten onder leiding van een man die er 'alles' van weet. Voor sommigen een onmisbaar bezit, voor ve len een nostalgische belevenis. Kluwer, Z'n praktische voordelen hebben de 3e deur tot een begrip gemaakt dat staat voor gemak en veelzijdigheid. Neem bijvoorbeeld Volvo's 340/360-serie. Wat een (laad)ruimte. Variabel bovendien door de neer te klappen achterbank. En 't vertrouwenwekkende geluid waar mee de 3e deur van een Volvo 340 of 360 sluit maakt meteen duidelijk: dit is op en top Volvo. Een auto waarvan veiligheid, comfort en duurzaamheid zonder meer fenomenaal zijn. Komt u eens kijken in de showroom. Dan kunt u meteen informeren naar de mogelijk heden voor leasing. Volvo 340/360. Met 3 of 5 deuren en als sedan. Keuze uit 4 of 5 versnellingen of auto maat; motoren: benzine, benzine-injectie en (nieuw) diesel. Prijs: vanaf f 17.980,-, incl. BTW. Afleveringskosten f 395,— VOLVO HET COMFORT VAN ZEKERHEID. A. MULDER B.V. Rijnsburgerweg 86 b en 103 a. Telefoon 01718-29302. RIJNSBURG. V. A. REYS EN ZN. Hoge Rijndijk 352. Telefoon 071-899307. LEIDEN.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 14