FRACTIE Gezinsverzorging moet verzoeken om hulp afwijzen verschil IJsclub trekt honderden Sportieve strijd in 'Het Wedde' PAGINA 2 REGIO LEIDEN MAANDAG 11 FEBRUARI 1985 LEIDSCH DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN POSTADRES Postbus 54. 2300 AB LEIDEN ADVERTENTIES (behalve Sleuteltjes) van 8.30-17.00 uur "(071)144941 SLEUTELTJES ma.-vrij. van 8.00-19.30 uur (071) 143545 ABONNEESERVICE Nieuwe abonnementen, wijzigingen, beta lingen ma.-vrij. NABEZORGING ma.-vrij. van 18.00-19.30 uur (071) 123143 (Nabezorging na 19.30 uur) zaterdag van 16.30-18.00 uur (071) 123143 (Nabezorging na 18.00 uur) ADMINISTRATIE ma.-vrij. van 8.30-17.00 uur (071)144941 REDACTIE (071)144941 Bij geen gehoor buiten kantooruren, raad pleeg het telefoonboek. ABONNEMENTEN per jaar, aan huis bezorgd 250,90 per post (binnenland) 345,20 per kwartaal, aan huis bezorgd 65.70 per post (binnenland) 89,30 per maand, aan huis bezorgd 22,10 (maandabonnement alleen mogelijk r automatische betaling). taling te worden voldaan. Restitutie i: mogelijk. Bij automatische betaling geen administra tie- en incassokosten. Abonnementen kunnen op elke gewenste j dag ingaan. Indien één maand verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen wordt het abonnement automatisch verlengd. Betaling van abonnementen op giro 3203571 t.n.v. Damiate Holding BV te Haarlem. HOOFDKANTOOR Witte Singel 1, Leiden REGIOKANTOREN Julianastraat 19, 2405 CQ Alphen aan den Rijn (01720) 93961 Vuurbaakplein 11,2221JB Katwijk (01718) 12383 Directeur: G. Koopman Adjunct-directeur: N. Qüakemaat Hoofdredacteur: drs. J.W.E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R D. Paauw Alg. redactiechef: A. van Leeuwen Plv. alg. redactiechef: J.M.J. Post Commentaren: W.F.J. Wirtz. A.A. van'Brussel Stad: J. Kroon Duin- en bollenstreek: H.I.J. Veldhuizen Bin./Buitent./Econ.: W.F.J. Wirtz Sport: P.J. de Tombe Feature: W.C.H. Schrama Regio Leiden: W. Hoenson-de Graaft Kunst, radio, tv: P.C. Rosier Geestelijk leven: S.J. de Groot Het Leidsch Dagblad is aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst, met el- gen correspondenten in Bonn, Brussel. Jo hannesburg, Tokio. Londen. Parijs. Was hington. Rome. Madrid, Mexico-City, Tel Aviv en Beiroet. De leden der gemeenteraden in deze regio: wat zijn het voor mensen? Waar staan ze voor en waarom zitten ze er? Wat heb ben ze de laatste jaren nu eigen lijk tot stand gebracht en waar willen ze nog aan trekken? Vragen die de komende tijd in deze wekelijkse rubriek worden beantwoord. Raadsleden doen - per fractie - een boekje open over hun hobby/werk, dat veel dichter bij de mensen staat dan menig niet-politiek geïnteres seerde streekbewoner vaak denkt. Want die plaatselijke po litiek neemt wel alle beslissin gen over de eigen straat en buurt. De PvdA Leiderdorp: spitsaf- byter in deze rubriek. Niet van wege de eigen politieke voorkeur en ook niet omdat ze de grootste partij in de grootste regioge meente zou zijn. De Partij van de Arbeid is in de Leiderdorpse raad immers met 'slechts' drie man vertegenwoordigd. De echte reden is dat de PvdA momenteel een idee uitwerkt dat aardig in 'n fractie verschil past: men gaat naar de mensen toe. Per wijk worden Leiderdorpers momenteel in de gelegenheid ge steld om met vragen, klachten en wensen te komen. De partij vangt zodoende twee vliegen in één klap. Niet alleen weet ze als geen ander 'wat er onder de men sen leeft', ook maakt ze bouwste nen voor het komend verkie zingsprogramma, zoals raadslid Aad Wesseling het zo fraai weet te verklaren. Een idee, dat werd geboren in het bestuur, maar waar de fractie voor honderd procent kan ach terstaan. "Je moét horen wat er onder de mensen leeft. Ik ver moed dat veel Leiderdorpers problemen hebben, waarvan je anders nooit iets zou horen. Men weet niet waar je met je klachten en vragen naar toe kunt", zegt Wesseling er nog over. Wethouder Bezemer knikt ja, maar eigenlijk gaat het plan hem nog lang niet ver genoeg. Als het aan hem had gelegen had hij bij elk huis in de gemeente aange beld met de vraag: Is er nog wat te zeggen/wensen/klagen? Bezemer: "Wat wil je. Ik hoor nog bij de generatie die zoiets" normaal vindt. Wij in Nederland zijn er te verlegen voor gewor- ;an Leiderdorp. Vlnr. Aad Wesseling, Jaap Bezemer leeft' den, maar vroeger werd het wel degelijk gedaan". Wesseling: "We hebben het overwogen, maar je moet kiezen. En die wijkavonden zijn al heel aardig, hoewel je met het pro bleem zit dat je mensen heel moeilijk hun huis uit krijgt". Steentje Zeifis het drietal Mieke Holier- hoek, Aad Wesseling en Jaap Be zemer praktisch geen avond- thuis te vinden. Behalve de bijna maandelijkse raadsvergaderin gen stapelen de commissieverga deringen, partij-bijeenkomsten en fractieberaden zich op. Nog afgezien van de ettelijke andere (sociale) verplichtingen die de fractieleden 's avonds door Lei derdorp doen snellen. De wethouder wordt daar na tuurlijk voor betaald, met dien verstande dat hij full-time uren maakt terwijl de rijksoverheid er voor een gemeente als Leider dorp, met minder dan 24.000 in woners, een part-time salaris te genover stelt. Mieke Holierhoek en Aad Wes seling moeten het raadslidmaat schap naast hun gewone werk uitoefenen. "Een verdomd moei lijke combinatie", vindt Wesse ling, die er een full time baan 'bij' heeft. Wat drijft hem dan? "Je kunt zo'n hoop doen in die gemeente politiek. Ik ben nu sinds 1981 raadslid, maar daarvoor heb ik zeven jaar lang als burgerlid meegedraaid. Dan zie je om je heen steeds meer dingen waar aan je zelf je steentje hebt bijge-, dragen. De nieuwbouwprojecten aan de Engelendaal bijvoor beeld". Bezemer heeft soortgelijke er varingen. Nooit echt politiek be wust geweest, jarenlang beroeps militair op de Nederlandse Antillen, ging hij daar, op de drempel van Zuid-Amerika en midden in een revolutie, zichzelf ineens van alles afvragen. Hij meldde zich bij een soort Castro- achtige partij. Eenmaal terug in Holland, kwam hij in zijn nieuwe woonplaats Leiderdorp bij de iets gematigder ("Ik ben nooit een echte communist geweest") Partij van de Arbeid. Het ging snel: men had toen, eind '69, een voorzitter nodig en hup, daar zat Bezemer. In 1974 kwam de raad, vier jaar later gevolgd door een wethouderschap. Van zaken als een revolutie naar het dorpsgebeuren: even wennen. Maar, zoals gezegd: Be zemer vindt het leuk, zo dicht bij huis bezig zijn. Lekker grijpbaar. "Ik kan je de inhaalverboden die er mede door mijn toedoen zijn gekomen, zo aanwijzen". Kinderopvang Zonder het belang van derge lijke verkeersmaatregelen te wil len onderschatten: is er niet meer onder de zon? Het drietal barst als uit één mond los. Het kinderdagverblijf natuurlijk. Dat is voor dit jaar de topic. De PvdA is er al een paar jaar mee bezig en men kan onderhand gaan oog sten: burgemeester en wethou ders, alsmede de andere politie ke partijen, lijken nu niet onwel willend tegenover deze vorm van kinderopvang te staan. Bezemer weet zelfs te verkondigen dat het per 1 augustus waarschijnlijk wel zal draaien. Waarover moet de PvdA zich dan druk gaan maken? De socia le" woningbouw in Buitenhof midden en west. "Daar is ontzet tend veel behoefte aan. Per slot van rekening is Leiderdorp een jonge gemeente", weet Mieke Holierhoek. "Wij hebben dan ook aangedrongen op een wo ningbehoefte-onderzoek, en dat zal binnenkort klaar zijn. Daar kunnen we uit destilleren", zegt de vrouw, die zich jaren alleen met huis en haard bemoeide. Totdat er een Rooie Vrouwen-af deling werd opgericht. "Toen dacht ik: nou moet ik gaan. Nu moet ik weten hoe die gemeente politiek werkt". Dat was in 1978. Inmiddels weet ze hoe het werkt, inclusief het water bij de wijn en het tot tien tellen. Maar ze kan het werk aardig behappen, vindt ze. "Je hebt natuurlijk je afspraken, je hebt het collegeprogramma. En natuurlijk heb je wel eens ver schil van mening als het op uit voering van bepaalde punten aankomt, waar je als politicus niet zo dol op bent". "Nee, onderling zijn we het ook niet altijd eens", zegt haar collega Wesseling alvast. "Dus moet je veel uitpraten. Kijk, als raadslid kun je de zaken ook wel eens verkeerd inschatten. Een wethouder beschikt dikwijls over meer informatie dan de raadsleden"." Bezemer: "Ik probeer altijd zo veel mogelijk met ze bij te praten - voor zover ik het niet vergeet. Maar er zijn accentverschillen. Een wethouder staat dichter bij het gemeentelijk apparaat dan de raadsleden. Zij kunnen zich veel vrijer opstellen tegenover een advies van ambtenaren dan ik. Want ik werk elke dag met die mensen, en heel wat gemeentelij ke voorstellen komen juist uit de koker van ambtenaren. Als wet houder heb je de neiging om je mensen zo laat mogelijk te laten vallen". Pleintje De PvdA Leiderdorp zou, ge meten naar het stemgedrag van Leiderdorpers bij de Europese verkiezingen, de volgende keer de beschikking krijgen over vijf zetels. Wordt die winst geboekt dankzij of ondanks het werk van de fractie? Bezemer: "Ik ben altijd erg huiverig om te zeggen dat zoiets komt doordatje werk goed is. We hebben er meer inwoners bij ge kregen, daarnaast wordt het stemgedrag ook in grote mate bepaald door wat de landelijke politiek doet. Anderzijds zijn of worden er heel wat belangrijke punten gerealiseerd, als we het lijstje van ons programma bekij ken. De weekmarkt blijft in het oude dorp, de belastingdruk is niet verder gestegen. De ver bouw van het zwembad is nu ac tueel. Wat nog moet: scholen bouw in Buitenhof. Dat vind ik toch wenselijk worden. Winkel hof moet uitbreiden, Buitenhof moet een buurtwinkel krijgen". Wesseling: "En dan de Hoofd- sraat Steeds meer winkels hou den het daar voor gezien. Maar het is ontzettend moeilijk om daar iets van de grond te krij gen". Bijft staan een punt als de re constructie van de Engelendaal. Het verkeersonderzoek van DHV, waarin een groene golf voor deze route wordt aanbevo len, vertroebelt' dat plan. Bezemer blikt vanuit zijn werkkamer naar buiten. "Weetje wat ik nu zo graag zou willen: een dorpsplein, hier aan de En gelendaal. Of eigenlijk: twee pleinen. Een hier aan de over kant, de ander bij de Dennen schans. Dan weet de passant ein delijk dat hij wel degelijk in het hart van het nieuwe Leiderdorp staat. Veel van het kwaad van die drukke Engelendaal is dan opge lost. Ja, dat zie ik helemaal voor Zijn twee partijgenoten zyn er even stil van. MIEP HOENSON De tentoonstelling in Don Bosco van de jubilerende IJsclub Zoeterwoude heeft dit weekeinde grote belangstelling getrokken. De oude foto's, schaat sen en attributen trokken alleen gistermiddag al bijna 500 bezoekers. Vooral de ouderen waren erg geïnteresseerd in de prentjes van vroeger. Overigens besloot op een feestelijke algemene vergadering woensdag de 90-jarige club een extra bestuur in te stellen, dat zich bezighoudt met de begeleiding van de oudere schaatsjeugd. Op de foto bekijkt een bezoeker de schaatsen uit de verzameling van het echtpaar Tritten uit Raamsdonkerveer (foto Holvast) Stichting krijgt te weinig subsidie REGIO - De Stichting voor maatschap pelijke dienstverlening 'Midden-Rijnland' heeft te weinig geld om alle aanvra gen voor gezinsverzorging te honoreren. Dat blijkt uit het beleidsplan voor 1985. De nood is zo hoog dat 'Mid den-Rijnland' niet eens meer kan voldoen aan de wens van mensen, die thuis willen sterven. "En dat is heel triest", aldus directeur H. Schruer van de stichting in een toelichting. "De grote lijn is", gaat hij verder, "dat de mensen uit instellingen worden weggehouden en langer thuisblijven. Dat betekent dat er meer vraag naar hulp is, maar daar kunnen wij niet aan voldoen". Op zich heeft Schruer niets tegen het feit dat mensen langer thuis zijn. Integendeel, het is zelfs een doel stelling van 'Midden-Rijnland' dat werkzaam is in Alphen aan den Rijn, Hazerswoude, Koudekerk aan de Rijn, Leiderdorp en Zoeter woude. Het probleem is echter dat er te weinig subsidie is van het rijk om overal ook gezinsverzorging beschikbaar te stellen. Schruer geeft een voorbeeld uit de praktijk: "Mensen, die thuis wil len sterven, zoals terminale kan kerpatiënten, vragen veertig uur hulp per week. Gemiddeld duurt deze hulp tien weken, dus onge veer vierhonderd uur. Die hulp kunnen wij niet meer geven. En dus moeten die mensen naar een verzorgingstehuis of ziekenhuis". Het feit dat steeds meer mensen langer thuis blijven wonen, is de grote oorzaak van de toename van de hulpvragen. Dat geldt niet al leen voor bejaarden, die hun eigen huis verkiezen boven een bejaar denoord, maar ook voor mensen, die vroeger in een verpleegtehuis of psychiatrische kliniek werden opgenomen. De bezuinigingen van de rijksoverheid op deze instellin gen zijn ook debet aan de toegeno men hulpvraag. Er zijn gewoon minder bedden of plaatsen be schikbaar. Kerken 'Midden-Rijnland' probeert naar stig een oplossing te vinden voor deze problematiek. Er is overleg met het ministerie van welzijn, volksgezondheid en cultuur over het verhogen van de subsidie. Vol gens Schruer heeft zijn stichting daar recht op, omdat 'Midden-Rijn land' met de subsidie onder het landelijk gemiddelde ligt. Halver wege dit jaar gaat het ministerie de subsidies in het hele land nog eens bekijken. Schruer hoopt dat er dan een herverdeling plaatsvindt, waardoor 'Midden-Rijnland' meer geld krijgt "want er zijn gebieden waar geld over is". Binnenkort komt er over deze problematiek ook een gesprek met de kerken in de regio. In de zoge naamde stichtingsraad van 'Mid den Rijnland' zijn behalve de vijf gemeenten namelijk ook 27 kerken vertegenwoordigd. De kerken be talen nu jaarlijks veertigduizend gulden aan de stichting. Overwo gen wordt een fonds te stichten waarin de kerken nog eens geld storten boven de jaarlijkse bijdra ge, "waar 'Midden-Rijnland uit kan putten. Vooral voor calamiteiten op te vangen", vertelt Schruer. "Voor die gevallen waarin we an ders niet aan de hulpvraag kunnen voldoen". Hoe groot dat fonds gaat worden, weet Schruer nog niet. Het overleg met de kerken moet daarover uitsluitsel geven. Te weinig Voor het algemeen maatschap pelijk werk is er ook te weinig geld. De vijf deelnemende gemeenten moeten daarvoor subsidies verle nen. In overleg met die gemeenten wordt de subsidie vastgesteld, maar toch is dat niet voldoende om alle mensen, die in de knoei zitten te helpen. Vooral problemen op het gebied van sociale voorzienin gen, huisvesting en echtscheiding komen tijdens de spreekuren van het maatschappelijk werk ter spra ke. Vaak in een stadium dat de mensen "al behoorlijk in de pro blemen zitten", staat in het beleids plan. Het maatschappelijk werk richt zich op het "samen met de cliènt vinden van oplossingen". Om de nu ontstane situatie het hoofd te bieden wordt in het be leidsplan 1985 een aantal maatre gelen aangekondigd. Het aantal ge sprekken tussen maatschappelijk werker en cliënt wordt vermin derd, er moet worden gekozen voor wie het werk "het hardst no dig is" en er moet meer in groepen worden gewerkt. Betekent dit nu dat sommige mensen niet meer bij het maat schappelijk werk van 'Midden- Rijnland' terecht kunnen? Direc teur Schruer: "Iemand die echt in de problemen zit, bijvoorbeeld met echtscheidings- of opvoedings moeilijkheden, krijgt de aandacht die nodig is. Maar iemand die pro blemen heeft met het huishoud budget zullen we eerder doorver wijzen naar bijvoorbeeld een vrij willigersorganisatie". De mogelijkheid om minder ge sprekken tussen cliënt en maat schappelijk te laten plaatshebben, is volgens Schruer wel aanwezig. "Laat ik het voorzichtig zeggen. Vroeger werd er nogal ruim met de tijd omgesprongen. De maatschap pelijk werker en de cliënt spraken dan bijvoorbeeld gelijk al af tien gesprekken te voeren. Dan praat ik over een paar jaar geleden. Nu ma ken we een duidelijk onderscheid naar het soort probleem". MAANDAG Leiden Kantine HCG - Vijf Meilaan. ruil- kon- takt- en veilingavond van De Postzegel vrienden, 19 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat, film 'Fanny en Alexander' van Ingmar Bergman, 20 uur. Inloophuis Psychiatrie - Rapenburg 48, Jaap van der Lely spreekt over 'Sociale aspecten van afwijkend gedrag', 19.30 Leiderdorp Menswordingskerk Heelblaadjespad, avond CDA vrouwenberaad over be jaarden, 20.30 uur. Hollandsche Tuyn - Hoofdstraat, cultu rele avond met Kees Holierhoek en cir cus Voo-doo in het kader van 'Leider dorp tegen apartheid', 20 uur. Wassenaar Rijnlands Lyceum Backershagenlaan 5, toneelstuk 'Midzomernachtsdroom', 20 uur. DINSDAG Leiderdorp Muzenhof - Gordynsingel, volksdan- sinstuif voor mensen vanaf 50 jaar, 14 Voorschoten Trefcentrum voor ouders - Leidseweg 33, lezing over spraakontwikkeling van kinderen, 9.30-11.30 uur. Wassenaar Rijnlands Lyceum - Backershagen laan, toneelstuk 'Midzomernachts droom', 20 uur. Snel bluswerk ZOETERWOUDE Een gloeiend hete cv-ketel is gistermiddag de oorzaak geweest van een begin nende brand in Zoeterwoude. Om streeks vijf uur 's middags merk ten de bewoners van een huis aan 't Watertje dat de zoldervloer in brand stond. De brandweer was op tijd aanwezig om te voorkomen dat de brand zich uitbreidde. De hou ten vloer was volgens de politie door de oververhitte cv-ketel in brand gevlogen. VOORSCHOTEN - Het Voorscho- tense zwemtoernooi voor validen en invaliden is zaterdag een groot succes geworden. Staatsecretaris R.J. van der Reijden (Volksge zondheid) gaf om twee uur het startschot voor de sportieve ont- Volksdansen Leiderdorpers boven de 50 jaar kunnen morgen terecht in de Mu zenhof (Gordijnsingel), waar een volksdansinstuif wordt gehou den. Men kan dansen op de klan ken van internationale muziek. Gewoon kijken kan ook, vanaf twee uur 's middags. CDA-beraad Het CDA-vrouwenberaad Lei derdorp houdt vanavond een bij eenkomst in de Menswordings kerk. Mevrouw M.M. Boskamp van Gorkum, coördinator van het bejaardenwerk in Wassenaar en lid van de Provinciale Vrouwen raad, zal er praten over het onder werp 'bejaardenwerk in relatie tot het vrijwilligerswerk'. moeting in zwembad 'Het Wedde'. Honderd zwemmers en zwemsters zorgden een middag lang voor een spannende strijd. Evenveel bezoe kers zaten aan de kant. Ook de NCRV was aanwezig voor televi sie-opnames. "Het is allemaal heel vlot ge gaan", zegt deelnemer René Waaij- er, wereldkampioen 50 meter schoolslag bij de gehandicapten. "Het toernooi is zeker voor herha ling vatbaar, want iedereen was en thousiast, zowel zwemmers, het publiek en de Staatssecretaris". Volgens Waaijer is het mogelijk dat volgend jaar ook zwemmers uit de nabije gemeenten en gehandicapte sporters uit het hele land mogen meedoen. Aan het toernooi deden naast de Voorschotense zwemmers ook zes deelnemers mee die vorig jaar de Olympische Spelen voor invaliden in New York met succes bezoch ten. Onder hen was ook Waaijer, die sprak van een iets tegenvallend resultaat bij de groep. "Maar het is voor ons ook beetje een rustjaar. We presteren niet volop omdat er geen belangrijke wedstrijden zijn". Het klapstuk van de middag was de afsluitende estafette. Twee ploe gen van Voorschotense zwemver enigingen streden samen met de Olympische kampioenen en een ploeg invalide zwemmers uit Voor schoten om de eer. Waaijer: "De tij den van de invalide zwemmers vie* len niet echt tegen. De valide zwemmers konden redelijk wor den bijgehouden. En waar het niet zo'lukte, hielp het publiek heel hard mee door aan te moedigen". Het toernooi kende geen win naars of verliezers. Elke deelnemer ontving een tegeltje met opschrift.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 2