A-status Veronica staat op de tocht AVRO stopt met kinderprogramma Franse lof voor Herman van Veen Sieto Hoving weinig verrassend DONDERDAG 7 FEBRUARI 1985 RADIO-TV-KUNST Volgens Minkema zullen .Top pers van Toen' en nog een ander programma IQ CO moeten ver vangen. - Wat gebeurt er met al die on beantwoorde brieven? „Ja, ik kan het niet eens behoor lijk afmaken. De brieven waar ik in de drie laatste afleveringen niet aan toe kom. beantwoord ik schrif telijk. En verder zoek ik, zoals ge zegd, naar een andere omroep die het programma wil overnemen". Jan Simon Minkema: 'Als freelancer ben je vogelvrij'. HILVERSUM (GPD) - „Jan Si mon Minkema als 'Uitdenbol', di recteur van de meest veelzijdige firma in Nederland, beantwoordt brieven van jonge luisteraars". Dit staat over drie weken voor de laat ste keer in de omroepgidsen, bij de aankondiging van het populaire AVRO-kinderprogramma 'IQ CO', zondagsavonds op de radio. Minkema's 'IQ CO' wordt door programma-directeur Wibo van de Linde „om programmatische rede nen" opgeheven. Een AVRO- woordvoerder lichtte eind vorige week toe, dat de programmalei ding vindt, dat IQ CO „niet zo goed in de programmering past". Free-lanceprogrammamaker Jan Simon Minkema over het stopzet ten van zijn programma: „Ik kreeg vorige week van de ene dag op de andere via het hoofd van de jeugd afdeling, Piet Geelhoed, te horen dat Wibo met het programma wil stoppen. Geelhoed is daar niet blij mee, omdat hij juist erg tevreden was met het programma, het had Kele hoge luistercijfers en er kwa men ook zo'n 80 tot 140 brieven per week binnen". De AVRO-woordvoerder beves tigde, dat zowel de makers van JQ CO als de afdeling Jeugd het af schaffen van het radioprogramma betreuren. Het Droeramma is tnt ïïu toe zeventien keer uitgezonden en kan worden beschouwd als een vervolg op de 'Ko de Boswachter- show', het veelgeprezen en ook on derscheiden programma van Bur- ny Bos, die nu de afdeling Jeugd bij de VPRO leidt. IQ CO wordt echter in de laat ste weken nog beter beluisterd dan Ko de Boswachter en de waarde ring van de luisteraartjes is on langs door de gemeente Hilversum ook gesteund door de Cultuurprijs toe te kennen aan een van de be denkers en voormalig medewerk ster aan het programma, Hetty Heiitine. Minkema: "Ik vond dat er af en toe nog wel iets aan het program ma verbeterd kon worden, maar gezien de reacties en de luistercij fers dacht ik toch dat we op de goe de weg waren. Het ergste vind ik, dat dit programma, moet stoppen om plaats te maken voor een vol wassenenprogramma. Als je, zoals ik, je al tien jaar inzet om zo leuk mogelijke kinderprogramma's té maken, dan komt zoiets hard aan". Jan Simon Minkema was voor dit winterseizoen door de AVRO ingehuurd om het brievenpro- gramma tot en met mei te maken. Nu krijgt hij te horen dat het drie maanden vroeger afgelopen is - zonder motivering. Minkema: „Ik krijg niet eens te horen waarom het programma moet stoppen - dat is het frustre rende. Er wordt weer eens onder streept wat je bent als freelancer: vogelvrij. Piet Geelhoed kon mij ook niet vertellen waarom het pro gramma weg moet; die heeft dat natuurlijk ook aan de grote baas gevraagd. En nu heb ik een aange tekende brief aan Wibo van de Lin de gestuurd, om te vragen of ik toch op zijn minst de redenen kan horen". Een antwoord heeft Minkema nog niet, maar bij de AVRO kon digde men aan dat er dezer dagen een brief naar de programmama ker op de post gaat, waarin de .pro grammatische redenen' worden toegelicht. Minkema is een schoolvoorbeeld van een betrokken programmama ker. Hij werkt ongeveer drie dagen per week aan IQ CO en dat is veel meer dan hem gevraagd en waarvoor hij betaald wordt. Toen de kinderrubriek enige tijd geleden van de ochtend naar de avond verhuisde heeft hij - bang om zijn luisteraartjes kwijt te ra ken iedereen die ooit een brief aan hem, alias 'Uitdenbol', had ge schreven, met een briefkaartje in gelicht over de verandering van uitzendtijd. Zo zat hij, na de ver huizing, drie weken later alweer op hetzelfde luisterdichtheidsniveau als voorheen. Minkema: „Als er bij een p* - gramma zoveel post binnenkomt en je werkt al zolang voor kinde ren, dan weet wat deze maatregel betekent. Ik hoop dat er een ande re omroep is, die hier inspringt en daar ga ik ook vreselijk mijn best voor doen". De radiomaker is van mening dat er toch al veel te weinig radiopro gramma's voor kinderen zijn en met name voor de leeftijdsgroep van 8- tot 12- a 14-jarigen zou het radio-aanbod zeer mager zijn. „Er is behoefte aan", aldus Minkema, „er wordt niet voor niets zoveel ge schreven. En ik krijg echt niet al leen van die lullige briefjes - er zijn er ook bij waarvan ik denk: die ga ik niet zomaar meteen op de ra dio behandelen". Herman van Veen. (foto anp) 'Geluk komt overmorgen pas'. Caba ret door Sieto en Marijke Hoving, Astrid Seriese en Wiebe Cnossen (piano). Gezien op 9 februari in de Leidse Schouwburg. LEIDEN 'Geluk komt over morgen pas' is het 27ste pro gramma van het echtpaar Ho ving. Het programmaboekje somt ze allemaal nog eens op: van 'Tingel-Tangel' tot en met 'Failliet, hoezo?' van het vorig seizoen. Bewonderenswaardig, dat wel menig dertiger van nu zat nog in de box, toen Sieto en Marijke Hoving al cabaret maak ten. Je hoort ook vaak beweren, dat ze de formule van toen altijd trouw zijn gebleven. De tekst staat nog altijd centraal, de aan kleding is beschaafd en verder geen theatrale poespas. Een dergelijke consequente aanpak heeft op zich zelf een ze kere overtuigingskracht. Boven dien kun je van geen enkel on derwerp, dat de Hovings aansnij den, beweren, dat het achter haald zou zijn; en over gebrek aan engagement heb je bij hen al helemaal niet te klagen. Kortom, het is klassiek cabaret. Derhalve mag je niet te hard vallen over de daarbijhorende uiterst sobere Universiteitsbibliotheek - Witte Sin gel 27, 'Honderd jaar Mekka in Lei den', tot 28/2; ma t/m za van 8.30-17 uur, ma t/m vr van 19.15-22 uur. Zaailing - Hooigracht 41, schilderijen van Jan Kok; di t/m za van 12-20 uur. Galerie Le Pigeon - Scheepmakers- steeg 2, wandkleden van Janny van der Linden, aquarellen op zijde van Margot Dietz, tot 6/3; woe t/m za van 12-16.30 uur. Holiday Inn - gravures van Connie van der Spek, tot 27/2. Piggelmee - Janvossensteeg. olieverf schilderijen met relièfstructuur van Hendricus Cornelus Antonius Trouw borst, tot 28/2. Lak-galerie - 'edele fotografie', tot 17/ Gerrit Doustraat 27 - objecten en zeef drukken van Betsy Zonneveld, tot 24/ 2; van 12-18 uur. Charousko - Oude Rijn la, gouaches van Paula van der Weerdt-Schmit, II m 15/2; dag. van 12-22 uur. Lakenhal - Oude Singel, Leidse ate- vormgeving, hoewel de theater bezoeker van nu toch wel wat meer gewend is. Met name de invalshoeken zijn echter in dit programma niet ver rassend genoeg om aan het enga gement vorm te geven. In zijn conferences lijkt Hoving op een goedmoedige huisvader, die zor gelijk babbelt over hedendaagse problemen en slechts een hoog- stenkele keer cynisch uithaalt. Voor de pauze over onder meer de Nederlandse politiek en de Bom, daarna vrijwel uitsluitend over milieuproblematiek. Neem nou de RSV-enquête - een schandaal, dat voor een maatschappelijk geëngageerd cabaretier een absolute 'must' is. Wat doen de Hovings? Ze geven commentaar op een denkbeeldi ge televisiebewerking van dit drama. Het RSV-drama als tv-se- rie: dat is toch allang een vol strekt voorspelbare invalshoek geworden, die op het geheel geen verrassend licht meer kan wer pen. Ander voorbeeld; samen met Astrid Seriese (voor het tweede jaar bij dit cabaret) spe len de Hovings bekakte bezoe kers van een liefdadigheidscon cert tijdens de pauze in de gan- liers V: werk van Aad van Houwelin- gen, Fransje Krol en Rudolf Smeets, voorts: Maastrichts aardewerk, tot 3/ 3; di t/m za van 10-17 uur, zo van 13-17 De Oude Rijn - Stille Mare 4, Johan nes Schimmer, olieverf, gouache, tot 18/2; di t/m za 10-18 uur, do tot 21 uur, zo 11-18 uur, ma van 12-18 uur. Odessa - Hogewoerd 18. foto's van Willem Neuteboom, t/m 30/3. Galerie Denise Stephan - Bakker- steeg, schilderijen en prenten van Frans de Haas, tot 24/2; vr, za en zo van 13.30 tot 17.30 uur. Nederlandse Ver. van Huisvrouwen - Caeciliastraat 18, zeefdrukken van Anneke Kok en beeldend werk van Jozefien Verbiest, tot 9/3; za en zo van 12-16 uur. Leidse Beleg - Hooigracht 4a, foto's Frits Gierstberg, tot 15/3; ma t/m za van 9-18 uur. Warmond Mariènhaven - brooddeegfiguren Car- la Pont thema 'Circus', tot eind febr. Galerie de Pomp - Dorpsstraat. Frigit- te Holster, gemengde batik technie ken, Cor Stooff en Liesbeth de Rei ger, keramiek, tot 28/2; woe, do, vr, za 14-16 uur, woe ook van 10-12 uur. Het Oude Raadhuis - Dorpsstraat, Henny Rotteveel-Verstraate, romanti sche paneeltjes in olieverf, tot 28/2; woe, do en zo van 14-16 uur, za van 11-16 uur. PARIJS (GPD) Wat ze in Parijs heel gewoon vonden is dat Herman van Veen de show in het Frans speelde. In de recensies vind je daar amper iets van terug. Ze schrijven alleen dat hij het woord loze Harlekijn-lied deed en het schitterende Brel-chanson 'Liefde van Later' ('La chanson des vieux amants') gedeeltelijk in zijn moe dertaal zong. Dat sloeg ontzettend aan, zegt Le Figaro, die hem 'ver bazingwekkend, amusant, een fe nomeen' noemt. Het is opmerkelijk bij Van Veen dat hij in Frankrijk, in Duitsland, de DDR en Oostenrijk en in de Verenigde Staten een avond lang spreekt en zingt in de taal van zijn publiek. De acht voorstellingen in de Parijse Stadsschouwburg (Théatre de la Ville) met een ca paciteit van 1100 plaatsen - trok ken in totaal 5000 bezoekers. Vol gens Herman 'boven verwachting', uitgaande van het feit dat hij nog maar kort in Frankrijk werkt. Hij was er in maart '83 en halverwege '84 voor een korte serie in een aan zienlijk kleiner theater. De journalisten van Parijs geven er blijk van dat ze van Herman van Veen zijn gaan houden. De verha gen van het Concertgebouw. Het aan de kaak gestelde ge zwets is inderdaad ergerniswek kend - als cabaretnummer wordt het al snel erg flauw. Dat zelfde geldt voor de persiflage (met duur klinkende onzinwoor- den) op allerlei praatshows met het geleuter van deskundigen; bovendien is de naam 'Het Ca priool' niet bepaald een vinding rijke woordspeling. Zo zouden er nog meer voor beelden te noemen zijn. Het aan tal knappe vondsten (minister Job de Ruiter, die geruststellend beweert, dat er van de nu opge stelde raketten nog een paar kunnen 'afgaan' en het nummer over de computerstemmen, die Hoving achtervolgen) is wel erg miniem geworden. De vraag dringt zich dan ook op, of Sieto en Marijke Hoving op deze wijze in de nabije toekomst nog meer van dit soort programma's kun nen blijven maken. Het publiek reageerde zaterdagavond overi gens welwillend, maar over het algemeen toch vrij mat en lauw. Respect voor de integere manier van werken heeft de Hovings de nodige goodwill verschaft. Ook dat kent echter zijn grenzen. WIJNAND ZEILSTRA AMSTELVEEN In Amstelveen 5750 inzendingen van negenhonder Press Photo. len ademen een warmte en een waardering, die in schril contrast staan tot het vaak geciteerde stan daardvoorbeeld van de kille, abso luut afwijzende kritiek van Frank Rich. In zijn krant, de New York Times, heeft hij Herman in de win ter van '83 met één sabelhouw neergehaald. Verpletterend Het blad l'Humanité noemt hem 'verpletterend'. "Je voelt jezelf meegenomen en gegrepen. Hij is een clown die een alarmsein geeft. Je bent aangedaan, hij brengt je op de rand van het huilen. Je hebt zin om hem te omhelzen voor zoveel tederheid, intelligentie en verfij ning. Bedankt, meneer Van Veen". Van Veens veelzijdigheid wordt door diverse kranten verwoord. Enkele kwalificaties uit Le Figaro, l'Humanité, Le Parisien Libéré en het televisieblad Télérama: „genia le clown, muzikant, zanger, danser, poëet, tovenaar, een dichter, een zanger die improviseert, een violist die je streelt, een man met een lief desverklaring, een artiest van de immobiele fctilte...". Voor Le Parisien Libéré is Her man van Veen „gek en ongelooflijk in ernst en onschuld, levend en waar met thema's die je uit het lood slaan. Je amuseert je en bent gevangen. Hij is een Chaplin. Mis hem niet...". Le Figaro vindt dat Van Veen een wandeling onderneemt in een veelkantige wereld als een antieke clown. De krant legt ook een klem toon op de blues en de rock in de show en op de muziek van Erik van der Wurff, Nard Reijnders, Cees van der Laarse en Chris Lookers. Ook het politiek en sociaal enga gement van de Nederlandse enter tainer wordt uitvoerig belicht, de atoombewapening, de nucleaire machtsstrijd en Van Veens opstel ling tegen oordelen en vooroorde len. Le Figaro trekt een parallel met de beweging van de 'groene partij' in Frankrijk. Le Monde zegt niets lelijks, maar is overeenkomstig de sfeer van de krant wat zuiniger met lof. Het blad brengt een gematigd positief verhaal in een serieuze toon. Niet laaiend, maar onder de kop 'De frisse lach van Herman van Veen'. Graag terug De consequenties? Hij mag te rugkomen. De directeur van de Pa rijse schouwburg wil hem graag hebben. Wanneer? In het najaar of begin 1986. Op 5 april is Herman gast op het belangrijke internatio nale Lentefestival van Bourges. Deze maand werkt Van Veen aan een Duitse elpee, in maart volgt een Oostenrijkse toer. Nederland moet wachten tot augustus 1986. de jurering begonnen van de ruim fotografen voor de jaarlijkse World (foto ANP) HILVERSUM (ANP) - Het ontbre ken van een positieve wilsverkla ring van ruim 16.000 Veronica-le- den, kan de omroep de A-status voor het komend seizoen kosten. Het gaat hier om een groep van in totaal 19.000 leden die in maart vo rig jaar te kennen had gegeven lid te willen worden van de VOO en waarvoor de omroep de lidmaat schapsbijdrage heeft voorgescho ten. In een brief aan de VOO gaf minister Brinkman van WVC te kennen dat 16.000 van deze leden hadden nagelaten een verklaring te ondertekenen waaruit duidelijk had moeten worden dat zij voor Veronica hadden gekozen. Daar mee voldoet deze groep niet aan de wettelijke criteria en zou derhalve niet mogen worden meegeteld. Als deze groep uit de boot valt wordt het voor Veronica moeilijk om het vereiste aantal leden voor de A-status (450.000) aan te kunnen tonen. Op de peildatum van 1 april vorig jaar telde de omroep volgens eigen opgave ruim 455.000 leden plus de gewraakte 16.000. Als de omroepopgave wordt gecontro leerd blijkt dat doorgaans onge veer 3 procent wegvalt, door ver huizingen, overlijden etcetera. Volgens Veronica-directeur Rob Out zal de omroep het er niet bij laten zitten als WVC wegens een interpretatieverschil de omroep de A-status zou weigeren. Wij stappen dan direct naar de Raad van State, aldus Out. die er aan toevoegde dat een accountantsverklaring van 31 december aantoont dat de omroep op die datum 600.000 leden telde. Overigens heeft de minister nog geen beslissing genomen. De pro cedure die moet worden gevolgd is nog lang niet afgerond. In feite, zo zei een woordvoerder van het mi nisterie, zal het Centraal Bureau voor de Statistiek de doorslag moe ten geven, waarna de omroepraad een advies uitbrengt aan de minis ter. Mocht het aantal leden echter onder de 450.000 duiken dan is de minister wettelijk gehouden de omroep dc A-status te onthouden. HOORN - AVRO-directeur Wibo v.d. Linden deelt samen met zangeres Lori Spee handteke ningen uit aan drie jonge fans van zijn omroep. De AVRO hield zaterdag een bij eenkomst voor haar leden in de schouwburg van Hoorn, (foto gpdj LOS ANGELES Redmond Ja mes Fawcett O'N eal. Zo heet de op 30 januari gebo- Amerikaanse film- en televisies ter Farrah Faw cett. Ryan O'Neal,

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 19