Jacht op Mengele steeds intensiever Het georganiseerde heimwee Miljoen beloning voor opsporingstip Autonomieplan voor Gazastrook uitgelekt Zia pakt oppositieleiders op Kohl als omstreden bondgenoot van de 'heimatsvertriebene' Sharon geeft fouten toe in vraaggesprek VOORDELIGE VLIEGREIZEN NAAR SPANJE EN GRIEKENLAND ANWB ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 BONN - Het Centraal Bureau voor de opsporing van nazi-misdadigers in Ludwigsburg (Baden-Würtemberg) stelt alles in het werk om de nazi-arts uit het voormalig concentra tiekamp Auschwitz, Josef Mengele, voor de rechter te brengen. Voor gegevens die leiden tot aanhouding en uitlevering van deze oorlogsmisdadiger, die op gruwelijke wijze hon derdduizenden joden en vooral kinderen liet doden, is de beloning inmiddels verhoogd tot een miljoen mark. „Dat wij over inlichtingen beschik ken die ons in staat stellen Menge le binnen een week te laten arreste ren, zoals de Franse advocaat Ser ge Klarsfeld voor het Mengele-tri- bunaal in Jeruzalem heeft be weerd, is onjuist", verklaarde de hoofdofficier van justitie van het Ludwigburgse bureau, Streim, ons gisteren. „Als Klarsfeld over deze door Hans Amesz inlichtingen beschikt, waarom stelt hij ons die niet ter beschik king? Sinds jaren volgen we elk spoor dat tot de aanhouding van Mengele kan leiden. Tot nu toe zonder resultaat". De recherches zijn volgens Streim vooral op landen in Zuid-Amerika gericht, waar Mengele zeer waar schijnlijk ondergedoken is. Ook in andere landen wordt tot nu toe te- Walters nieuwe VN-ambassadeur WASHINGTON (AFP/UPI) - Presi dent Reagan heeft gisteren reizend ambassadeur Vernon A. Walters, 68, benoemd tot ambassadeur van de VS bij de Verenigde Naties. Walters volgt Jeane Kirkpatrick op. Hij was van 1972 tot 1976 on derdirecteur van de Amerikaanse buitenlandse' inlichtingendienst CIA na van 1969 tot 1972 deel te hebben uitgemaakt van de Ameri kaanse delegatie voor de onder handelingen met Noord-Vietnam en China in Parijs. Walters, die zeven talen spreekt (Russisch inbegrepen) vervulde sinds de jaren vijftig tal van diplo matieke missies en diende ook al onder de presidenten Truman, Ei senhower en Nixon. vergeefs naar hem gezocht. Sinds de beloning van 50.000 mark tot een miljoen mark werd verhoogd, zijn de aanwijzingen over de moge lijke schuilplaats van Mengele tal rijker geworden. „Maar ons opspo ringswerk verloopt in Zuid-Ameri ka lang niet zo efficiënt als wij dat graag zouden zien", zei Streim. Fabriek Direct na de oprichting van het centrale bureau ter opsporing van nazi-misdaden in 1958 werd al naar Mengele gezocht. Na de aanhou ding en uitlevering van de vroege re gestapo-chef van Lyon, Klaus Barbie, die in een Franse gevange nis op zijn proces wacht, is Menge le tegenwoordig de meest gezochte oorlogsmisdadiger. Als „de dood sengel van Auschwitz" wordt de toenmalige SS-officier voor de moord op minstens 400.000 men sen verantwoordelijk gesteld. Mengele leefde na de oorlog tot 1951 in het Beierse plaatsje Günz- burg. Vermoedelijk kon hij daarna met behulp van westerse inlichtin gendiensten, die Mengele en ande re. nazi-figuren voor hun informa tiekarretje hadden gespannen, naar het buitenland uitwijken. Uit eindelijk kwam hij - zo weet men inmiddels - in Buenos Aires te recht, waar meerderen van zijn soort waren neergestreken. Daar, in het stadsgedeelte „Florida", be heerde Mengele een fabriek voor landbouwmachines onder de naam „Karl Mengele en Zonen". Toen zijn misdaden ook in Buenos Aires bekend werden, koos Menge le onder valse naam domicilie in het Braziliaanse grensstadje Co- rumba. Daar werd hij echter bij Niet meer veilig Ervan overtuigd dat hij nu niet meer kon worden uitgeleverd, ging Mengele in de villawijk van de hoofdstad Asuncion wonen. Doch nadat Eichmann was opepakt voel de Mengele zich ook in Asuncion niet meer veilig. Later berichtte het Cubaanse blad „Granma" en het Amerikaanse tijdschrift Time (1977) dat Mengele in een door mi litairen afgeschermd gebied in offi ciële dienst weerspannige indio's met concentratiekampmethodes behandelde en de dood in stuurde. Na deze onthulling verdween Men gele opnieuw. Het echtpaar Beate en Serge Klars feld - bekend wegens hun onver moeibare jacht op nazi-misdadi gers is er evenals de Deense arts Bjane Berbom van overtuigd dat Mengele nog steeds in Paraguay leeft. De regering van dat land ver klaarde echter dat Mengele al jaren geleden Paraguay verliet. Intussen wordt beweerd dat de Amerikaan se inlichtingendienst precies weet waar Mengele verblijft en dat ook het Simon Wiesenthal Centre in Wenen over nieuwe aanwijzingen over de schuilplaats van Mengele in bezit heeft. Volgens Simon Wie senthal verblijft Mengele in Para guay. Het opsporingsbureau in Ludwigsburg volgt, zoals hoofdof ficier Streim verzekerde, elk se rieus spoor dat bekend wordt. VS-protest WASHINGTON (RTR) - De VS hebben officieel geprotesteerd bij Zuid-Korea tegen de ruwe ontvangst van oppositieleider Kim Dae-Jung en de hem verge zellende Amerikanen donder dagavond in Seoul. Onduidelijk is nog of het voor gevallene gevolgen zou kunnen hebben voor het bezoek van de Zuidkoreaanse president Chun Doo-Whan aan de VS in april. Kim, die donderdag naar Zuid- Korea temgkeerde na twee jaar ballingschap in de VS, werd bij aankomst op de lucht haven van de Zuidkoreaanse hoofdstad geslagen en een lift ingesleurd. Vier van de Amerikanen, onder wie twee leden van het Congres, zeiden ook stompen en trappen te hebben gekregen toen zij poogden in te grijpen. De 59-jarige Kim verklaarde later onder huisarrest zijn ko men te staan. Op de foto staat hij verslaggevers te woord in zijn woning te Seoel. (foto api TEL AVIV (GPD) - Premier Peres van Israël overweegt in de nabije toekomst de Palestijnen op de be zette Gazastrook autonomie te ver lenen. Dat plan is donderdag uitge lekt. Politieke woordvoerders van Peres wilden er gisteren geen com mentaar op geven. Peres wil op korte termijn een uit vertrouwelingen bestaande commissie formeren om het plan verder uit te werken. Zo er ooit toe mocht worden besloten de bewo ners van de Gazastrook een grote mate van zelfstandigheid te geven, dan moet dat als proef worden ge zien voor zelfbestuur op de bezette westelijke Jordaanoever. De „denktanks" van Peres po litieke medewerkers die op het bu reau van de minister-president werkzaam zijn willen een „mo del" Politieke waarnemers in Jeruza lem zien in het plan een poging van Peres de Palestijnse leiders op de westelijke Jordaanoever aan te moedigen het ideaal van een onaf hankelijke Palestijnse staat te la ten vallen en het compromis van autonomie te aanvaarden. Vice-premier Shamir heeft het plan van Peres inmiddels van de hand gewezen. Volgens de rechtse Likoed-leider, aanhanger van de 'Groot-Israël'-gedachte, strookt het idee van Peres niet met het vredes verdrag met Egypte. In de Camp David-akkoorden staat duidelijk dat Israël met Egypte zal onder handelen over de politieke toe komst van alle door Israël bezette gebieden. dat ook te gebruiken prPtnria Kit. rit omie in de overige be- J- c ll_jjl ±d u1cu.l ISLAMABAD - De militaire rege ring van de Pakistaanse president generaal Zia ul-Haq heeft minstens 27 vooraanstaande oppositieleden toeval door een vrouw herkend die onder huisarrest gesteld of gearres- de hel van Auschwitz had leefd. De voormalige chef van de NSDAP-„Auslands-Organization", Jung, evenals de SS-officier Von Eckstein (beiden bevriend met dic tator Stroessner van Paraguay die in juli een officieel bezoek aan Bonn brengt) bezorgden Mengele documenten ter inburgering. teerd, in een poging hun boycotac ties tegen de op 25 februari te hou den verkiezingen te ondermijnen. Zondag zou de Beweging voor Herstel van de Democratie (MRD) verkiezingen, omdat daaraan geen Drie belangrijke leiders van de Nationale Democratische Partij en de Pakistaanse Volkspartij zijn on der huisarrest gesteld. 23 tegen standers van het regime van Zia werden gearresteerd. Aanklachten werden tegen hen niet ingediend. De MRD boycot de komende de stad Peshawar een massabij eenkomst houden. De regering heeft die bijeenkomst nu verbo den. politieke partijen mogen deelne men, maar alleen individuele kan didaten, die zorgvuldig door de re gering zullen worden geselecteerd. ARIANE - De Westeuropese raket Ariane heeft vannacht een Arabi sche en een Braziliaanse satelliet in een baan om de aarde gebracht. De Ariane werd om 00.22 uur (Nederlandse tijd) gelanceerd van af het ruimtevaartcentrum Kourou in Frans Guyana. De Arabsat-I, de eerste satelliet van de Arabische wereld, zal tele foon-, telex-, televisie- en radiover bindingen gaan verzorgen voor 22 landen van de Arabische Liga. De bijdrage van de politiek teke naar van de Südddeutsche Zeitung vond vorig week ook aftrek in con- currende bladen. Helmuth Kohl, met speen en slab in de box. Papa Genschér, met schort en fles en mama Strauss met emmer en be zem kijken toe als spraakleraar Dregger het jongetje toespreekt: "Kom zeg het maar: ik ben een Si- leziër". De cartoon is tekenend voor het leiderschap van Kohl, of beter ge zegd voor het ontbreken daarvan, want ruim twee jaar na de paleisre volutie in Bonn, die het einde bete kende van de jarenlange samen werking tussen sociaal-democra. ten en liberalen, staat Kohl nog ruim in de schaduw van zijn illus tere voorganger Helmut Schmidt. Vriend en vijand in Bonn vertellen anekdotes, waarin Kohl als een weifelmoedige, kleurloze en on geïnspireerde conservatief figu reert. Een man die glimt van trots als hij de groten der aarde de hand mag schudden, niet beseffend dat een Westduitse leider in dat circuit een natuurlijke plaats inneemt. ganisatoren hebben duidelijk ge maakt met de nieuwe leuze "Veer tig jaar verbanning - Silezië blijft onze toekomst" niets terug te wil len nemen van hun bedoelingen. Heimwee Die bedoeling werd nog eens be vestigd door een artikel in het al genoemde Der Schlesier waarin het jeugdlid Thomas Finke zijn ge dachten de vrije loop laat en de mogelijkheid schetst van een West duitse militaire actie om Oost- Duitsland en Silezië te bevrijden en de Duitslanden te herenigen. had deze zomer de kroon op dat werk moeten zetten, maar inmid dels was Kohl bondskanselier ge worden en leidde Alfred Dregger de christen-democratische fractie in de Bondsdag. Dregger zelf liet zich destijds al hoogst ongelukklig over Honeckers bezoek uit en in zijn fractie bleven geluiden van re- vanchisten die terug willen naar een groot en machtig Duitsland binnen vooroologse grenzen, on weersproken. De wonden van afgelopen zomer zijn nog nauwelijks geheeld en dat bracht SPD-leider Brandt tot de slotsom dat Helmut Kohl het "aan zien van de Bondsrepubliek heeft geschaad". Hij betichtte de groot ste regeringspartij van "wereld vreemde opvattingen over de Duit se grenzen" en sprak de vrees uit Hupka haastte zich te verklaren ^at ni^t a^een voor de Duitse door Ton van Brussel Kohl: kleurloos. Ost-politik vergaande consequen ties zal hebben, maar ook de Euro- c»« pese bondgenoten in moeilijkhe- Bonn schrapte de subsidie, maar ^en brengt. Brandt verwees daar- dat dit nu ook weer niet de bedoe ling van zijn organisatie was. Finke werd uit de jeugdbond gezet het artikel heeft wel aangetoond indirect naar de protesten telingen uit het Oostblok, zeker als het Duitsers betrof. De liga van Si- Die Kohl staat na het schandaal lezische ballingen wordt zelfs door rond de wegens vermeende homo- Bonn met 7 miljoen gulden per jaar seksuele contacten terzijde ge- gesubsidieerd en voor het huisor- schoven generaal Kiessling en het gaan Der Schlesier wordt elk jaar -leider 20.000 gulden ter beschikking ge- waartoe het georganiseerde heim- <Je F™"se president Mitterrand en - - - de Italiaanse minister Andreotti (buitenlandse zaken) die de verhit- zijn be- *e gemoederen rond Honeckers be- afgelaste bezoek Honceker weer in het middelpunt steld. van de belangstelling vanwege zijn voornemen om het woord te voe ren op een bijeenkomst van Sile- ziërs. Potsdam Jaar in jaar uit zijn leidende Westduitse politici uitgenodigd om op de jaarlijkse bijeenkomst het woord te voeren en dit jaar, bij de veertigste herdenking, werd aan bondskanselier Kohl gedacht. Zijn I„ 1945trokkenzekertwaa,fmi,- ™erd Cr n7p Bohemen. op te treden om het Oostblok niet e"D te bruskeren, maar Kohl zegde z e, dat na de conferentie van Pots- prompt ,0e te zullen komen, niet in de laatste plaats omdat vee. Sile- zijn CDU steunen. plaatst. Twee miljoen vluchtelin gen kwamen onder weg om het le ven, de meeste anderen slaagden er in de Bondsrepubliek te berei- Het optreden van Kohl was op- ken. In West-Duitland wonen nu zichzelf al voldoende voor een fik- naar schatting 9,4 miljoen Hei- se rel, maar deze barstte pas goed matsvertriebene. Jaarlijks organi- los toen duidelijk werd dat Kohl in seert de Landmannschaft Schle- juni in Hannover zou spreken van- sien, die zegt 300.000 leden te heb- af een podium waarop de leus ben, een bijeenkomst die in de "Veertig jaar verbanning - Silezië praktijk maar door één leus wordt blijft van ons" ZOu zijn aange- gedomineerd: hoe wordt Silezië bracht. In overleg met de voorman weer Duits? van je Landmannschaft, Hupka werd die slogan ijlings aangepast, De Bondsrepubliek heeft zich al- maar de storm is nog lang niet gaan tijd gastvrij opgesteld tegen vluch- liggen omdat Hupka en andere or- wee van de Sileziërs va mannschaft kan leiden, Kohl piekert er niet o lofte om in juni het woord te voe ren in te trekken en dat heeft na alles wat er inmiddels over de Sile- zische bijeenkomst bekend is ge worden, grote verwondering en be roering gewekt. De Sowjet-Unie trok opnieuw fel van leer en con stateerde dat er sinds de "beledi gingen" aan de vooravond van het bezoek Honecker in West-Duits- land nog niets is veranderd en de "revanchistische tendenzen" eer der terrein winnen. Wiedervereinigung, de hereni ging van de Duitslanden, is, hoe wel in de Westduitse grondwet als uitgangspunt genoemd, nog altijd een zwaar beladen gespreksonder werp. Brandt slaagde er als kanse lier in een Ost-politik te ontwikke len die een redelijke normalisatie van de betrekkingen tussen de Bondsrepubliek en de buurlanden in het Oosten bracht, zonder dat hij de indruk wekte dat een opheffing van de deling zijn einddoel was. Ongelukkig Die benadering is regeringsbe leid gebleven, ook toen Brandt ge dwongen aftrad en Schmidt hem opvolgde. Het eerste bezoek van Honecker aan de Bondsrepubliek Dregger: sussen. de Duitslanden niet aan de orde is of komt. De liberale FDP, die de Ost-poli tik van Brandt en Schmidt altijd heeft gesteund, is door de escapa des van CDU/CSU in grote verle genheid gebracht. FDP-leider Gen- scher is tot nu toe niet veel verder gekomen dan de opmerking dat de buitenlandse politiek niet ten gronde kan worden gericht door een handjevol op hol geslagen Sile ziërs. Hij houdt verder zijn mond, kennelijk in de verwachting dat het laatste woord in Kohls eigen gelederen nog niet is gesproken en dat de komenden maanden altijd nog besloten kan worden dat Kohl niet naar Hannover zal gaan. Sussen Dregger, deze week ondervraagd in Der Spiegel, maakt echter dui delijk dat er geen enkele aanlei ding is om de toezegging in te trek ken. Hij probeert de zaak te sussen met uitspraken als "De macht van Duitsland wordt overschat, die van de Sowjet-Unie juist onderschat" en "Ik laat me niet door stemming makerij leiden". Hij doet veel moeite de zaak in een breder per spectief te plaatsen met verwijzin gen naar de lotsverbondenheid van alle Europeanen. Een opiniepeiling van Der Spie gel maakte deze week duidelijk dat 76% van de Westduitsers niet wil tornen aan de huidige grenzen en 70% vindt dat het motto van de Si leziërs op zijn minst aanleiding tot misverstanden kan geven, zo niet afgewezen dient te worden. Daar entegen vindt 60% dat Kohl toch naar Hannover moet gaan. Gezien de zwaar beladen discussies rond de eerste twee vragen, kan het ant woord op de laatste nu alleen nog maar ontkennend leiden, want de historicus Kohl heeft te weinig van de geschiedenis van zijn vaderland begrepen. Mandela formeel vrijheid aan PRETORIA - De Zuidafrikaanse regering heeft Nelson Mandela, de leider van het Afrikaans Nationaal Congres, gisteren formeel zijn vrij heid aangeboden, op voorwaarde dat hij de gewapende strijd tegen de Apartheid afzweert. De reactie van Mandela op het aanbod is nog niet bekend. President Pieter Botha maakte vorige week in het parlement be kend dat hij bereid was Mandela los te laten uit de Pollsmoor gevan genis in Kaapstad, waar de 66-jari- ge activist een levenslange gevan genisstraf uitzit. Mandela heeft eer der gezegd dat hij pas bereid is de gewapende strijd af te zweren, als de regering het ANC erkent en be reid is te onderhandelen. Andere leiders van het ANC hebben voor speld dat hij het aanbod niet zal aanvaarden. In de vijftiger en zestiger jaren was Mandela een van de oprichters van de gewapende verzetsbewe ging binnen het ANC. Hij werd in 1964 tot levenslang veroordeeld wegens sabotage. De eerste tien jaar van zijn gevangenschap bracht hij door op het gevangeniseiland Robbeneiland. LONDEN (GPD) - Ariel Sharon, de Israëlische oud-minister voor defensie heeft voor het eerst toege geven fouten te hebben gemaakt inzake de moorden op de Palestijn se bevolking van Sabra en Chatilla. In 1982 gaf de controversiële mi nister de falangisten toestemming de vluchtelingenkampen binnen te gaan. In het bloedbad dat toen werd aangericht verloren honder den Palestijnse vluchtelingen het leven. In een interview met het Britse weekblad The Jewish Chronicle zei Sharon: „Achteraf bekeken, als ik alle gevolgen op een rijtje zet, denk ik dat ik fout ben geweest toen ik de falangisten toestemming gaf de kampen binnen te gaan. En ik heb ervoor betaald". Op de vraag of Sharon een fouten beslissing genomen had door de fa langisten de kampen in te laten, antwoordde hij: „Mijn adviseurs, het hoofd van de geheime dienst, de veiligheidsdienst en de chefs staven dachten er geen moment aan dat dat bloedbad zou kunnen plaatsvinden. Het kwam voor ons allemaal als een geweldige schok. Ik was op bezoek geweest bij Bas- hir en zijn broer Amin (de huidige president van Libanon) om hen te condoleren uit naam van Begin. De commissie die in Israël was opge zet om de affaire te onderzoeken, bevestigde tijdens ons kort ge sprek dat er geen sprake was van wraak. Het is bekend dat er geen enkele Israëlische soldaat of politi cus bij de moorden betrokken was. Het weekblad Time heeft gelo gen". Over Time en het proces dat Sha ron tegen het weekblad aanspande wegens smaad toonde hij zich zeer tevreden. Time had geschreven dat Sharon tot de moorden in Sabra en Sjatilla had aangezet. Een Ameri kaanse rechtbank wees Sjarons claim voor schadevergoeding ter waarde van 50 miljoen dollar van de hand, maar eiste van Time een rectificatie waarin gezegd werd dat Sharon vals beschuldigd was van moord op honderden Palestijnse vluchtelingen. Sharon zei verder hoe op den duur naar het leiderschap van de Li- koed-alliante te zullen dingen. „Maar ik heb geen haast en ik ben niet zo ambitieus als veel mensen denken", voegde hij er aan toe. Op de vraag wat hij dacht van criti ci die hem beschuldigen van de dood van ruim 600 Israëlische sol daten die in de oorlog met Liba non, waarvan Sharon de architect was, waren omgekomen, ant woordde hij dat niet alleen hij maar het hele kabinet verantwoor ding droeg voor die oorlog. „Ieder slachtoffer is een tragedie. Nu, voor het eerst in de geschiedenis van Israël, worden de slachtoffers gebruikt om iemand de schuld te geven of verantwoordelijk voor het gebeuren te stellen". Sharon zei eveneens niet gelukkig te zijn met de beslissing die het Is raëlische kabinet nam toen hij in New York zijn zaak tegen Times aanvocht om de troepen uit Liba non terug te trekken. „Ik zou tegen hebben gestemd", aldus Sharon. ADVERTENTIE HIEROVER LEEST U ALLES IN DEZE ANWB REISBROCHURE: 288 PAGINA'S VOOR F1,-. BESTEL SNEL! U kunt het boek zelf helen bij alle ANWB-kantoren en de reisburo's van Rolland International en NRV Holiday ol bestellen met deze bon. o nrOTTI nORI Stuur mi| z.s m. de reisbrochure JDLOIlLDUIV vakantie'85 voordeel boekingsboek j Naam;MA I -. Vul in, knip uit en stuur deze bon vandaag nog in een envelop naat anwb- Reizen, antwoordnummer 10, 2500 xm Oen Haag. Postzegel plakken Mioeft mei U krggt het boek en een acceptgirokaart a f 1,- toegezonden. -1 U KUNT HÉT BOEK 0~0K TELEFONISCH"BËSTEILËN BEL ANWB LEIDEN 071-146241 UIT EN THUIS MET DE ANWB

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7