Schuld en boete in RSV-debat 'Geen aantasting van huursubsidie' 50 gulden. Kabinet weigert andere opzet wwv Pak mee: 50 gulden. Brokx waarschuwt fractie WD Psychiatrische hulp schiet veelal tekort Politie mag niet lukraak controleren op wapenbezit Lubbers: nog mistflarden rond positie Van Aardenne ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 WOERDEN-KATWIJK (ANP/ANP) - Staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) is niet van plan is om de huursubsidie verder aan te tasten. De CDA-bewindsman zei dit in Woerden waar hij aanwezig was bij de opening van een kantoor van het Nederlands Christelijk Instituut voor Volkshuisvesting. DEN HAAG (ANP) - De vraag naar psychiatrische hulp neemt toe evenals het aantal personen dat daar bij herhaling gebruik van maakt. De opvatting, dat psychi sche problemen doorgaans kun nen worden verholpen door pro fessionele hulp, is echter onjuist Aan de rol van familie en vrienden van de patiënt moet meer aandacht worden besteed dan nu gebeurt. Dit blijkt uit „Samenhang in de geestelijke gezondheidszorg voor volwassenen", een rapport van het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP). die werd geschreven door dr. Ma rijke Mootz. Volgens haar mogen de mogelijkheden van de geestelij- ke gezondheidszorg niet worden overschat. Veelal bieden opvang en begeleiding meer uitkomst dan behandeling. Er is bovendien veel overlapping en versnippering. Er zijn mogelijkheden voor goedko pere hulp met behoud van kwali teit. Zouden die drie jaar geleden zijn verwezenlijkt, dan was 176 miljoen gulden of vijf procent van de kosten op de geestelijke volks gezondheid bespaard. Daarmee is niet gezegd dat opvang en behandeling van patiënten in de huiselijke omgeving altijd beter werkt. Problemen kunnen er ook door verergeren. Het kan uitkomst bieden als de patiënt het thuismi lieu verwisselt voor een ander. Ver vanging van hulp in ziekenhuizen door hulp zonder opname is even wel alleen mogelijk als de betrok kene voor en na de behandeling zijn dag zinvol kan indelen. Het ziekenhuis biedt hiervoor verschil lende bezigheden terwijl de moge lijkheden voor dagopvang buiten de instelling beperkt zijn. Deze mogelijkheden moeten worden uitgebreid, aldus het SCP. In het rapport wordt het zeer uitge breide en gespecialiseerde pakket voorzieningen voor de geestelijke volksgezondheid beschreven. In totaal zijn het er ongeveer twintig. Vele ervan leveren ongeveer de zelfde diensten. Vaak is van het toeval afhankelijk waar de patiënt wordt geholpen, aldus het rapport. Vrijwel gelijktijdig heeft drs B.G. Kempen, directeur van de Nationa le Woningraad, heeft de woning bouwverenigingen en de bouw bonden van FNV en CNV opgeroe pen tot een gezamenlijke actie te gen de fractie van de WD in de Tweede Kamer, die vindt dat het kabinet de huursubsidie dit jaar weer zou moeten verlagen. Kem pen sprak in Katwijk. WD-kamerlid De Korte heeft in januari gezegd dat de regering nog dit jaar moet bezuinigen op subsi dies die het inkomen van de burger ondersteunen. Hij noemde de indi viduele huursubsidie als één er van. De CDA-fractie vond toen dat De Korte voor zijn beurt had ge sproken. Zij vindt dat het kabinet zelf eerst met bezuinigingsvoor stellen voor 1986 moet komen. Brokx meent dat het "niet erg van een samenhangend beleid getui gen om na alle maatregelen die al zijn genomen opnieuw te gaan tor nen aan de huursubsidieregeling." Volgens de staatssecretaris kan de huursubsidie niet los worden ge zien van de andere onderdelen van de volkshuisvesting. "Wie denkt dat hij ongestraft een balk uit het bouwwerk van de volkshuisvesting kan wrikken, moet niet verbaasd zijn wanneer dat gebouw vervolgens instort". Met de maatregelen die de laatste tijd zijn genomen, is de huursubsi die beter beheersbaar geworden, aldus de bewindsman en valt de uitgavengroei mee. Verder is huur- DEN HAAG (GPD) - De politie mag alleen intensief op vuurwa penbezit controleren als kort daar voor in dezelfde omgeving bij een misdrijf gebruik gemaakt is van een vuurwapen. Het lukraak con troleren op verboden wapenbezit wordt niet toegestaan. Dit blijkt uit wijzigingen die mi nister Korthals Altes (justitie) heeft aangebracht op de ontwerp-vuur- wapenwet. Hij komt daarmee tege moet aan de kritiek van de meer derheid van de Tweede Kamer op het oorspronkelijke ontwerp, dat acht jaar geleden door de toenmali ge minister Van Agt werd inge diend. Van Agt was bereid de politie de bevoegdheid te geven om wille keurig burgers aan te houden en te controleren op illegaal vuurwapen bezit. Hij wilde daarmee een halt toeroepen aan het omvangrijke wa penbezit. De politie neemt jaarlijks ongeveer 5000 wapens in beslag. De Tweede Kamer is tegen een ruime controlebevoegdheid van de politie, omdat het de privacy van de burgers teveel zou aantasten. In het nieuwe ontwerp blijft het mo gelijk dat onschuldige burgers worden staande gehouden. Behoefte aan woonruimte steeds groter DEN HAAG De behoefte aan nieuwe woningen is groter dan tot voor kort werd aangeno men. Het aantal huishoudens tot het jaar 2000 zal volgens nieuwe voorspellingen met 1,1 miljoen toenemen tot 6,4 mil joen, zo heeft staatssecretaris Brokx gisteren gezegd. Dat de behoefte aan nieuw bouw groter is of wordt, is het gevolg van de geboortegolf in de jaren zestig, het langer zelf standig blijven van ouderen, het stijgende aantal echtschei dingen en het gegeven dat steeds meer mensen alleen door het leven willen gaan. Brokx bestrijdt aan de hand van die gegevens dat de toene mende leegstand een reden zou moeten zijn om te stoppen met nieuwbouw en zich te beper ken tot beheer en onderhoud van de huidige woningvoor raad. Ook vervanging van sloopwoningen uit de stadsver nieuwingsgebieden blijft no dig. Volgens Brokx zal het nieuwbouwprogramma pas na 1990 structureel omlaag moe ten. De staatssecretaris zei verder dat sommige categorieën huur woningen worden steeds moei lijker verhuurbaar en in som mige gevallen leidt dat tot leeg stand. Dat geeft volgens Brokx aan dat we nu eindelijk iets zijn ingelopen op het woningtekort. Leegstand is een signaal dat be paalde woningen minder aan trekkelijk zijn en te duur. subsidie van groot belang voor de voortgang van de stadsvernieu wing, aldus Brokx. Hij wees er tevens op dat het af schaffen van de objectsubsidies tot huurverhogingen van 30 tot 40 pro cent zou leiden en de inflatie in Ne derland zou opdrijven met 3 tot 4 procent. Die huurverhoging zou bovendien betekenen dat veel meer mensen dan nu een beroep op de individuele huursubsidie zouden moeten doen. Directeur Kempen van de Nationa le Woningraad, waarbij de meeste woningbouwverenigingen zijn on dergebracht, zei in Katwijk de woorden van Brokx als een waar schuwing te beschouwen. "Als een bewindsman zoiets in het open baar zegt, dan doet hij dit om een politiek signaal af te geven naar de regeringspartijen. In die kringen speelt men dan kennelijk op dit moment met de gevaarlijke ge dachte om het volkshuisvestings instrumentarium verder te beper ken", aldus Kempen, die met een oproep tot actie besloot. Ook de Bouw- en Houtbond FNV noemt de toespraak van de staatse cretaris ook opmerkelijk. De bond onderschrijft het standpunt van Brokx dat verdere bezuinigingen in de volkshuisvesting niet kun nen. Woordvoerder Theo van Won deren: „De woningmarkt lijkt zich net moeizaam te herstellen. Nieu we bezuinigingen zouden dat weer helemaal ondergraven en dat Zou ernstige gevolgen hebben voor de werkgelegenheid". AMSTERDAM - In de hoofdstad is gisteren gedemonstreerd door fraanse moslimstudenten in het ka der van een wereldwijd protest te gen het bewind van de ajatollah Chomeini in voormalig Perzië. Op ie Dam werd het protest uitgebeeld met een toneelstuk waarbij houten geweren, twee stroppen en een mas ker van de Iraanse leider werden gebruikt. In het land vinden gere geld executies plaats van tegen standers van Chomeini. DEN HAAG (ANP) - Premier Lubbers vindt het „een beetje jammer" dat na het debat van de Kamer met de RSV-enquêtecommissie geen motie op tafel is gekomen waaruit duidelijk blijkt dat minister Van Aar denne volgens een meerderheid voluit functioneert en derhalve mag blij ven. Lubbers constateerde gisteren op de wekelijkse persconferentie na afloop van de ministerraad „enig gebrek aan transparantie" aan het einde van het tweede RSV-debat. Hij heeft de stellige indruk dat CDA-fractieleider De Vries het debat heeft aangegrepen „om de zaak af te sluiten". De premier toonde zich uiteraard tevreden dat Van Aardennes positie veilig is gesteld maar had liever een scenario gezien waarin duidelijker was aangegeven dat er ver trouwen in de bewindsman van Economische Zaken bestaat. „Het zou mij liever zijn geweest als het Kamerdebat was afgesloten met óf geen motie óf een motie waar klip en klaar duidelijk uit wordt waar je aan toe bent", aldus de minister-president. ADVERTENTIE Ah u deze winter de schilder Ijji komen, \V) Typisch de wmtcrschilder w 5 I li DEN HAAG (GPD) - Het kabinet zal de wens van de vaste kamer commissie voor sociale zaken om het nieuwe wwv-wetsontwerp (wet werkloosheidsvoorziening) te splitsen, naast zich neerleggen. Dat gebeurt om 'financiële en systema tische redenen'. Premier Lubbers zei gisteren op zijn wekelijkse persconferentie dat het kabinet zich blijft verzetten te gen een gescheiden behandeling van de twee onderdelen van de wet: de invoering van gelijke be handeling van mannen en vrou wen, en de financiering hiervan. De maatregel kost de overheid dit jaar f 200 miljoen en volgende jaren telkens f 450 miljoen. Dit geld moet worden gevonden door een ver zwaring van de toelatingseis en een beperking van de uitkeringsduur voor werklozen tot 35 jaar. Al eerder wees het kabinet een ge scheiden behandeling van de hand. In een nader rapport aan de Raad van State zei het kabinet al dat het nieuwe recht op wwv voor een gehuwde werkende vrouw be taald zal moeten worden door be zuinigingen elders. Ook werd vast gesteld dat sinds de invoering van de wwv meer vrouwen zijn gaan werken en ook moet rekening wor den gehouden met invloeden van buiten af, zoals de Europese Ge meenschap. De linkse partijen beschikten door ongebruikelijk hoge opkomst over een meerderheid in de commissie bij de eerste bespreking van het wetsvoorstel. Deze meerderheid stelde voor de twee onderdelen van de wet afzonderlijk te behan delen. Met deze tactiek wilde men bereiken dat de positieve onderde len van de wet eerder in behande ling zouden worden genomen dan de geldelijke zijde. Maar in de praktijk lijkt de behan deling van het voorstel hoogstens enige vertraging te hebben opgelo pen: nu het kabinet besloten heeft de wet ongewijzigd te laten, zal de commissie in een volgende verga dering opnieuw over de wijze van behandeling moeten spreken. CDA en WD zullen dan zorgen dat zij samen over een voldoende grote meerderheid beschikken. De gewijzigde wwv moet op 1 maart van kracht worden, met een terug werkende kracht tot 23 december van het vorig jaar. Desgevraagd zei Lubbers verder dat het kabinet nog geen oplossing heeft gevonden om extra inkom sten van het werkloosheidsfonds over te hevelen naar de Schatkist. In ieder geval is het kabinet niet van plan om de werkloosheidspre mie op 1 juli te verlagen, om haar op 1 januari weer te verhogen. Het gaat om een bedrag van ongeveer 1 miljard gulden. PvdA »vraakt Alphens verbod op hoofddoekje DEN HAAG/ALPHEN AAN DEN RIJN PvdA-kamerlid Van Ooij- en wil van minister Deetman (on derwijs) weten of de gemeente Al phen aan den Rijn gerechtigd is om schoolgaande (islamitische) kinderen het dragen van een hoofddoek te verbieden. Dat blijkt uit door hem gestelde Kamervra gen. De Alphense raadscommissie voor onderwijs heeft intussen al besloten het gewraakte verbod on gedaan te maken. Van Ooijen vindt het verbod niet stroken met de grondwettelijke be paling dat het openbaar onderwijs ieders levens- of godsdienstige overtuiging moet eerbiedigen. Bo vendien is het volgens hem niet aan het gemeentebestuur om zich te beroepen op de Koran, waarin geen dwingend voorschrift tot het dragen van een hoofddoekje voor meisjes zou zijn opgenomen. Van Ooijen wil verder weten of het gemeentebestuur de bijzonde re scholen heeft aangespoord Isla mitische meisjes die zich vanwege dit verbod bij die bijzondere scho len aanmelden niet te accepteren. Van Ooijen dringt er bij Deetman op aan zich nader te oriënteren over de hoofdeksels die schoolkin deren in Nederland in de loop der eeuwen hebben gedragen en eens na te gaan met welke hoofddeksels ministers van onderwijs zich in de loop der jaren hebben getoond. Reiger beschermd DEN HAAG (ANP) - De aalschol ver, de blauwe reiger, de sperwer en de slechtvalk worden geschrapt van de lijst van onbeschermde vo gels. Dat houdt in dat er voortaan op deze vogelsoorten niet meer mag worden gejaagd. Aan de lijst worden de knobbelzwaan en de Turkse tortel toegevoegd. Dat maakt het mogelijk deze vogels voor een periode van ten hoogste twee jaar onbeschermd te verkla- Een en ander is het gevolg van een herziening van het Vogelbe- sluit uit 1937, waarmee het kabinet gisteren heeft ingestemd. Uit het besluit is de beperkte geldigheids duur van vergunningen van maxi maal één jaar geschrapt. ADVERTENTIE H Als u dïze winter de schilder laat komen, TV^ zorgt hij voor een stevige premie. /r Van maar liefst 50 gulden per man per dagy-m J Typisch de winterschilder weer! p l PREMIEVOORW AARDEN LN FISCALE AFTKEKMOGELIIKHEDEN l Een beeld van de RSV-commissie deze week in de Kamer: Commis sielid Joekes (VVD) voert het woord, omringd dor onder andere Mar cel van Dam (vooraan links) en commissievoorzitter Van Dijk (achter Van Dam). (fotoGPD) DEN HAAG - De Tweede Ka mer gunde zich, met het eindver slag van de enquêtecommissie RSV in de hand, een hele week voor zelfkritiek. Ondanks alle goede voornemens om het func tioneren van de Kamer zélf eens kritisch onder de loupe te ne men, werd het driedaagse debat een strijd tussen de voor- en te genstanders van het „aangescho ten wild", minister Van Aarden ne. Waar het op uitliep was een gewone politieke ruzie, zij het met een goede afloop. Van de drie zware zonden die Van Aardenne worden aangere kend door de enquêtecommissie, stond ditmaal de tweede in het middelpunt van de belangstel ling. In het december-debat ging het om de misleiding van de door Marien van den Bos en Gijs Korevaar Tweede Kamer. Afgelopen week stond het eigenmachtig optreden met de 'blanco cheque' centraal. In de RSV-finale kan niet anders dan het chaotische beleid van het kabinet-Van Agt en van de minister van economische zaken daarin een hoofdrol spelen. Drie maal is scheepsrecht. Dinsdag en woensdag leek het allemaal zo mooi te beginnen. Vrijwel alle partijen staken de hand flink in eigen boezem en ie dereen nam een deel - de een wat meer dan de ander - van de schuld voor het drama op zich. Karrevrachten ideeën werden aangedragen voor een verbete ring van de werkwijze van het parlement om een herhaling van het RSV-fiasco in de toekomst te vermijden. Ze verdwenen echter allemaal in het vergaarbakje van voorzitter Dolman die hier op korte termijn iets moois van moet zien te maken. Het CDA kwam in zijn bijdra gen nog het dichtst bij de oor spronkelijke doelstelling van het debat. Als lankmoedig christen erkende fractievoorzitter De Vries dat zijn partij in de beslis sende periode vaak de doorslag gaf en nam daarmee een groot deel van de schuld op zich. Hij stak het vermanende vingertje op naar PvdA en WD, die naar zijn oordeel te veel probeerden hun verantwoordelijkheden weg te moffelen. Deze beide partijen waren deels ook met andere doelstellin gen het debat ingegaan. PvdA en WD gingen gewoon door op het punt waar ze eind vorig jaar ge bleven waren: de sociaal-demo craten met hun strijd tegen Van Aardenne, de liberalen met de verdediging van hun voorman in het kabinet. En, omdat de WD veelal de aanval verkiest als bes te verdediging, probeerden de li beralen opnieuw twijfel te zaaien over de degelijkheid van het werk van de enquêtecommissie. WD'er Dees gebruikte daar voor twee argumenten. De com missie zou de rol van de Tweede Kamer zélf in het drama onder belicht hebben en over de 'blan co cheque' hadden meer minis ters gehoord moeten worden. Op het eerste had Van Dijk een sim pel antwoord. De commissie vond het overbodig de talloze pa gina's Handelingen van de Ka mer als bijlage bij het commis sierapport te voegen. Dees wierp hierop terug dat zes fractiemedewerkers weken nodig hadden om het stemge drag van de fracties bijeen te sprokkelen. Hij ging niet in op het verzoek van PvdA-woord- voerder Meijer om de resultaten uit te delen, terwijl de sociaal-de mocraat toch aanbood de ko pieerkosten voor zijn rekening te Over het horen van andere mi nisters dan Van Aardenne kwam Dees in frontale botsing met de commissie, inclusief zijn partij genoot en vice-voorzitter Theo Joekes. Met het air van een be windsman dreigde Van Dijk op te stappen als voorzitter van de commissie als de Kamer Dees zou volgen. „Pardon?" riep Dees, die op weg was naar zijn kamer- bankje. Hij struikelde bijna in zijn haast om weer bij de microfoon te komen. De WD-eis mag na tuurlijk nooit worden opgevat als twijfel aan de integriteit van Van Dijk, zei hij rood van schrik. Pas een dag later kon hij vertel len „verbaasd en verbijsterd" te zijn door de houding van Van Dijk. Vice-voorzitter Marcel van Dam gooide er meteen een schepje bovenop. Twijfelt Dees aan de waarheid, die de commis sie in het rapport heeft geschre ven over de 'blanco cheque' van minister Van Aardenne? We kunnen wel aan alles twijfelen. Ook dat de wereld rond is. „Daar kunt u ook wel een motie over indienen. Maar dat verandert niets aan de feiten", voegde Van Dam hem sarcastisch toe. Het zat de WD deze week toch niet mee. Het stuntje van Dees met de vertrouwelijke brief van economische zaken mislukte volledig. Ten eerste hadden de li beralen over het hoofd gezien dat het geheime stuk uit 1981 niet bij de andere fracties bekend was. Volgens de staatjes van economi sche zaken zouden bedrijven die zonder invloed van politici finan ciële steun ontvingen, aanzien lijk meer kans op overleven heb ben. De Kamer vond de cijfers van Van Aardenne wel leuk, maar niemand was in staat daar een duidelijke conclusie uit te halen. „Het is zo iets als vaststellen dat het stervensrisico groter is bij mensen die een dokter raadple gen dan bij mensen die dat niet doen. Maar goed dat de brief nooit verstuurd is", hoonde Meij er (PvdA). Naast de spartelende WD'er had de sociaal-democraat het dit maal makkelijker. Hij moest pro beren de regeringspartijen te binden aan de conclusies van de enquêtecommissie. Inclusief het vernietigende oordeel over Van Aardenne. Een knap lastig pak ket voor de WD, want het desa voueren van de gezaghebbende commissie-Van Dijk valt ook moeilijk uit te leggen. Als Meijer in zijn opzet slaagt, zou hij de tactische fout die zijn voorman Joop den Uyl in het de- cember-debat maakte, recht zet ten. Den Uyl gaf toen als toelich ting op zijn motie meteen toe dat het natuurlijk zijn bedoeling was Van Aardenne weg te krijgen. En dat ging - en gaat nog steeds - het CDA te ver. Het in december gegeven voorwaardelijke groene licht voor de minister liet De Vries deze week in de mist ver dwijnen. Meijer ging, daartoe uitge daagd door Dees, niet verder dan te verklaren dat zijn motie nu geen gevolgen voor de minister heeft. Die vraag komt bij het der de RSV-debat wel weer aan de orde en dan moeten alle partijen maar zien wat zij ervan maken, aldus de sociaal-democraat. Tussen de verwijten over en weer kreeg het debat donderdag toch even een inhoudelijke wen ding. Meijer en De Vries bleken al pratend een visie te hebben over de toekomstige ontwikke ling van het industriebeleid, die niet zo heel ver uit elkaar lag. Een serieuze discussie bleek mo gelijk over de mate waarin de staat zich met ondernemingen mag bemoeien, over werkgele genheid als onderdeel van dit be leid en over medezeggenschap van de werknemers. De Vries dacht overigens een goed uitgewerkt, nieuw idee te hebben ontwikkeld voor het toe komstig steunbeleid voor indivi duele bedrijven. Objectieve re gels, een commissie van externe deskundigen die een vrijwel bin dend advies geven en periodieke rapportages aan de Kamer zou den hiervoor de harde voorwaar den moeten zijn. Waarop WD'er Jacobse naar de microfoon liep: „Een heel goed voorstel meneer De Vries. Dat zal een ruime meerderheid in de Kamer krij gen, want dat werkt al een jaar zo". De Vries gaf dan ook toe dat hij eigenlijk zo iets bedoelde als de door Van Aardenne ingestel de Commissie Herstelfinancie ring. Nadat ook deze ballon was doorgeprikt restte de Kamer wei nig nieuws. De resultaten van het debat moeten nog blijken, want de geopperde ideeën zyn voorlopig even in de studeerka mer van Dolman gestopt. Alleen Meijer slaagde er in kamerbrede steun te krygen voor alle conclu sies van de enquêtecommissie. De commissie is ondanks pogin gen van de WD glorieus uit het strijdperk getreden. Het wachten is nu op de derde, finale ronde van de RSV-show.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5