'Er is nu eenheid in de club' Bezetters blijven toch langer in Academiegebouw Wies Tesselaar verlaat Telefonische Hulpdienst 'Schandalig gedrag' van automobilist Leiden krijgt zuilen met plattegrond Ontevreden over universiteitsbestuur Vier nieuwe eredoctoren universiteit Kamerleden krijgen inzicht in Troef en volwassenenonderwijs ST-EN ANTIEKBEURS ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 LEIDEN LEIDEN Eind april wordt de 'macht' overgenomen. Dan is Wies Tesselaar voorzitter van de Federa tie Telefonische Hulpdienst èf. Tien jaar heeft ze in het bestuur van deze landelijke organisatie ge zeten, waarvan de meeste tijd als voorzitter. "Ik vind dat je weg moet op een gegeven moment, je gaat een stempel drukken op zo'n club. En ik denk dat een club steeds nieuwe dingen en nieuwe mensen nodig heeft. Om niet in te sukkelen". Het woord club (lees: federatie) zal in dit gesprek nog vaak vallen. Ze heeft in die tien jaar tijd dan ook geprobeerd van de federatie een echte 'club' (lees: eenheid) te maken. "Vóór mij zat een strak lei dende voorzitter. Daarna kwam er een die alles los liet. En toen kwam ik: redelijk los. Al ben ik nu strak ker dan in het begin. Je hebt met 26 leden te maken die allemaal hun beleid bepalen. Dan moet je toch zien ze allemaal op één lijn te krij gen". door Annemiek Ruygrok Ruim 25 jaar geleden werd in Ne derland, naar Engels voorbeeld, de eerste Telefonische Hulpdienst (THD) opgericht. Mensen kunnen daar met hun moeilijkheden te recht. In de meeste gevallen zijn die van emotionele aard (eenzaam heid, relatieproblemen), maar ook over materiële problemen kan wor den gesproken. Inmiddels is het aantal THD's tot 26 gegroeid. De grote kracht van deze instellingen is dat de opbellers anoniem kun nen blijven en dat ook de hulpver leners aan de andere kant van de lijn slechts een vóórnaam zijn. Vaak hebben de opbellers niet meer nodig dan een zetje in de juis te richting naar een hulpverlenen de instelling. In het begin waren er nog weinig hulporganisaties als Rutgersstichting, Blijf van m'n Lijf, rechtswinkels e.d. voorhan den. Nu verwijzen de hulpverle ners van de THD, behalve naar in stellingen van algemeen maat schappelijk werk, steeds meer naar deze (alternatieve) instanties. Discussie Een manier van werken die voortdurend in discussie staat. Ook in de internationale federatie van telefonische hulpdiensten, Ifo- tes. Vooral in Engeland, het land van de eerste THD, wordt ernaar gestreefd mensen langer persoon lijk te begeleiden. Wies Tesselaar is daar persoonlijk geen voorstander van. "We zijn begonnen met alléén telefonische hulpverlening. Ga je verder, dan heb je meer en andere hulpverleners nodig. Het lijkt me niet om vol te houden, want dan neem je mensen soms jareh op sleeptouw". Bovendien komt ook de anonimiteit in gevaar. Over het lidmaatschap van Ifotes zijn de meningen bij de 26 leden van de federatie verdeeld. "De THD's betalen vanuit hun armoe en zien er weinig van terug. Eens in de zoveel tijd wordt een congres georganiseerd. Die congressen zijn interessant, maar misschien niet om daarom eeuwig lid van Ifotes te blijven. Wat wel belangrijk is: bin nen Ifotes zijn richtlijnen voor de vrijwilligers opgesteld. Dat is erg nuttig geweest". Het besturen van een federatie betekent in het geval van Wies Tes selaar bijna oeverloos vergaderen. "Je maakt met z'n allen afspraken. We hebben net overeenstemming bereikt over de 24 uurs bereikbaar heid van de Joint (landelijke orga nisatie voor maatschappelijk werk). Nu hebben we gezamenlijk dat overleg met het ministerie van wvc. De Kamer heeft geld uitge trokken en hoe moet dat nou ver deeld worden? Aan de ene kant werken we samen met de Joint, maar aan de andere kant zijn zij grote broer en wij kleine zus". Door de bezuinigingswoede van het ministerie is de federatie tot nu toe aardig heengerold. De decen tralisatie is een andere zaak. "We zeiden ja op het principe, maar hebben getracht die decentralisa tie te beperken tot de provincies. Rijswijk (daar is het ministerie ge vestigd, Red.) dacht daar helaas an ders over: het ministerie decentra liseerde tot naar de gemeente van vestiging. Het nieuwste voorstel is om het toch naar de provincie te doen, maar nu zeggen die provin cies nee. Dan zeggen wij: kon het Jan in hemelsnaam mar rijkssubsi die worden. Maar daarbij komt de vraag of wij onder de Wet op de Ge zondheidszorg en de Maatschappe- Wies Tesselaar: "We zijn een echte club geworden lijke Dienstverlening (WGM) of on der de Welzijnswet gaan vallen. Joint valt onder de WGM. Het zou veel logischer zijn als wij daar ook terecht komen. Wat dan in die wel zijnswet blijft is een aantal losse sociaal—culturele voorzieningen". Nu is de situatie zo, dat de THD's veel tijd kwijt zijn om de subsidies van de gemeenten binnen te halen. Vrijwilligers hebben daar geen zin in. Die willen liever alleen het tele- foonwerk doen. Het komt erop neer dat dat de beroepskrachten soms bij 40 of 60 gemeenten aan de bel moeten trekken. "Dat is toch van de gekke". Begin 1986 moet de WGM er zijn. "Ik hoop maar dat er meer lijn komt. Waar houdt gezondheids zorg op en begint maatschappelij ke dienstverlening?" Vrijwilligers De THD's werken met vrijwilli gers. Werkt de houding van instel lingen die met beroepskrachten werken frustratie in de hand? "Er wordt veel meer door vrijwil ligerswerk gedragen dan men in schat. Er zit een kunstmatige scheiding tussen beroepskrachten en vrijwilligers. De beroepskrach ten zien ons soms niet staan. Maar als zij om vijf uur de deur achter zich dicht trekken, zijn wij er wél om alles op te vangen". In immateriële zin heeft het vrij willigerswerk Wies Tesselaar veel geboden: "Ik heb leren besturen". Vrijwilligerswerk heeft volgens haar het voordeel dat er meer via onderlinge afspraken kan worden geregeld. "Er zijn geen verplichtin gen". Dat wil niet zeggen dat vrij willigers het gemakkelijker laten afweten. "Juist niet. Van de THD's kun je altijd op aan". Wat heeft ze in die tien jaar be reikt? "We zijn een echte club ge worden. Daardoor kun je beter na mens de federatie naar buiten op treden. Dat heeft gemaakt dat we meer bekendheid kregen naar de cliënten toe. En we hebben toch maar bereikt dat we achterop de te lefoongids staan. De PTT wilde van ons af, maar dat is niet gelukt. Inmiddels hebben we de kinderte lefoons erbij gekregen". Invloed Aangezien de federatie alle ver gaderingen in Den Haag bijwoont, is de bekendheid met wat daar wordt besloten ook bij de leden groot. "Je moet er niet treurig van worden dat een minister besluit dat het weer anders gaat. Maar je hoeft het als club niet over je heen te laten rollen. Je moet erbij zijn en de besluitvorming trachten te beïnvloeden, al is het soms best moeilijk om het naar de club toe te vertalen, wat ze nou weer hebben bedacht in Den Haag. In elk geval werkt het zo sneller. Je hebt ze vlugger bijgepraat. De club moet er dan maar mee doen wat ze wil len. Het is leuk al die meningen, maar moeilijk om ze op één lijn te krijgen". De 'keerzijde' van deze manier van werken is dat de THD's inder daad hun eigen mening hebben en hun eigen werk doen en dat dat toch zoveel mogelijk op elkaar moet aansluiten in de federatie. "Dat is niet verplicht. Maar als er ruzie in een tent was, heb ik altijd geprobeerd ze weer met elkaar aan de praat te krijgen". In dit verband zijn Wies Tesse laar in die tien jaar de ogen openge gaan. "Vroeger dacht ik altijd: Ne derland is Nederland, klein en de verschillen zijn niet zo groot. Nou vergeet het maar. Tussen zeg maar Groningen en Limburg ligt wel de gelijk een wereld van verschil". Het federatiewerk mag Wies Tes selaar dan veel kennis en ervaring hebben opgeleverd, het heeft ook veel van haar tijd opgeslokt. Daar bij komt dat zij sinds twee jaar ook buitenuniversitair lid van de Leid- se Universiteitsraad is en in het be stuur zit van de Nationale Raad voor het Maatschappelijk Welzijn en in het Provinciaal Overleg Wel zijn. "En als je dan onverwacht thuis iets krijgt, zoals toen met Dick (echtgenoot is wethouder Tesselaar, die vorig jaar een tijd vrij ernstig ziek was - red.), dan denk je dat je echt gek wordt. Dan kom je pas in tijdnood. En dat mag niet in die mate". Na tien jaar verlaat Wies Tesse laar 'haar club'. In die tien jaar is er meer eenheid gekomen, is de fede ratie écht een club geworden. El kaar vliegen afvangen komt niet meer voor. De federatie is een een heid waarin zoveel mogelijk wordt samengewerkt. Dat kan de hulp verlening alleen maar ten goede komen. DEN HAAG/LEIDEN/HAZERS- WOUDE - De Haagse rechtbank heeft gisteren een 21-jarige inwo ner van Hazerswoude veroordeeld tot een boete van 1.000 gulden en ontzegging van de rijbevoegdheid gedurende een jaar, waarvan zes maanden voorwaardelijk. De man heeft in april vorig jaar op het Le vendaal een overstekende vrouw aangereden die hierdoor een her senschudding heeft opgelopen, een gebroken arm, nekletsel en snijwonden. Tegen de Hazerswou- denaar was vier weken gevange nisstraf geëist en een onvoorwaar delijke ontzegging van de rijbe voegdheid gedurende een jaar. „Een schoolvoorbeeld van schan dalig verkeersgedrag", noemde of ficier van justitie mr. Dek twee we ken geleden het rijgedrag van de man, die bij een inhaalmanoeuvre op de verkeerde weghelft was te rechtgekomen. Hij heeft zelfs een vluchtheuvel aan de verkeerde kant gepasseerd en verraste de overstekende vrouw daardoor vol komen. LEIDEN - In de gemeente Leiden zullen dertig nieuwe reclamezuilen komen met een stadsplattegrond. Het gemeentebestuur is voorne men daarover een overeenkomst sluiten met de firma Publex b.v. uit Amsterdam. Publex heeft in Leiden al 54 reclamezuilen tot haar beschikking. Dit aantal wordt straks met tweeëndertig zuilen uit gebreid. Op de dertig driehoekige zuilen komt, naast reclame een ver lichte stadsplattegrond met straat namenregister te hangen. Daar naast krijgt de firma Publex nog de beschikking over tien reclamezui len van zeven vierkante meter groot. De overeenkomst met het Amster damse bedrijf kost de gemeente Leiden vrijwel niets. Overeengeko men is dat Publex voor het pach ten van de reclamezuilen 30.000 gulden per jaar moet betalen. De gemeente draait alleen op voor de aansluitkosten op het elektrici teitsnet. Het plaatsen en onder houd van de zuilen komt voor re kening van Publex. De reclamezui len worden geplaatst bij invalswe gen en parkeerterreinen in de stad. r nieuwe eredoctoren: Michael Rutter, John Wevers, Erich Lehmann e LEIDEN - Door de Leidse univer siteit zijn gistermiddag vier ere doctoraten verleend aan vier ge leerden uit het buitenland. Het gaat om een Amerikaanse wiskun dige, een Canadese theoloog, een Luxemburgse rechter en een En gelse kinderpsychiater. Met deze laureauten onderhoudt de Leidse universiteit nauwe banden. Regel matig worden zij door Leidse stu denten en wetenschappers van be trokken faculteiten bezocht om kennis te kunnen uitwisselen. Er zijn ook diverse samenwerkings programma's die tot succesvolle publicaties hebben geleid. Erich Leo Lehman (67), hoogleraar aan de universiteit van Californië in Berkeley, heeft baanbrekend werk verricht op het gebied van de mathematische statistiek. Hij heeft de wiskundige structuur van de statistiek blootgelegd zonder het toegepaste karakter van het vak te verloochenen. Van de Canadese theoloog luidt de naam John William Wevers (65). Aan de universiteit van Toronto heeft Wevers in wetenschappelijk opzicht op verschillende terreinen een internationale naam en faam opgebouwd. Hij krijgt zijn eredoc toraat vooral voor zijn werk op Oud-testamentiscn gebied. De derde man, Pierre Pescatore (65), is rechter in het Hof van Justi tie van de Europese Gemeenschap pen. Hij heeft veel wetenschappe lijke artikelen gepubliceerd en daarin in het bijzonder bijgedragen tot de ontwikkeling van het Euro pese Gemeenschapsrecht. Michaell Llewellyn Rutter (52) uit Engeland is één van de meest in vloedrijke kinderpsychiaters in de wereld. Hij heeft zich nooit be perkt tot alleen maar psychopatho logische stoornissen, hun behan deling en genezing. Op grond van zijn publicaties en resultaten is hij behalve een uitstekend klinicus ook een sociaal-psychiater, een ontwikkelingspsycholoog, een so ciaal-pedagoog en een onderwijs kundige. LEIDEN - De bezetting van het Academiegebouw lijkt vooralsnog voort te duren. Aanvankelijk was het de bedoeling dat de bezetters, zien. die als strijdkreet voeren 'Valt hier wat te vieren dan?', gistermiddag Ontruiming het pand zouden verlaten, maar dat was niet het geval. De actievoer ders verklaarden van plan te zijn om het gehele weekeinde in het ge bouw te blijven zitten. Immers, er zijn ook eisen aan dat bestuur gesteld, eisen die de actie voerders graag ingewilligd zouden LEIDEN - Ruim een uur te laat, maar tijdig genoeg om nog te dis cussiëren met medewerkers van Vormingscentrum Troef, kwam gisteren een aantal kamerleden naar Leiden. Doel van dit bezoek van de vaste kamercommissie voor onderwijs, wvc en sociale zaken was om inzicht te krijgen in de rol die het vormingscentrum speelt in de volwassenenonderwijs op dit moment en welke rol het kan g"aan ADVERTENTIE 'De Grote Kerk' in de Grote Kerk. Groenmarkt Den Haag. Met expositie voorwerpen opgraving V.O.C'.-schip te Hastings, za. 9 t/m zo. 17 febr. Dag. 12-22 u., zo. 11-18 u. spelen in de bij wet te regelen ba sisonderwijs. Over die basiseducatie hadden de medewerkers veel vragen, die ook de kamerleden (nog) niet konden beantwoorden. Onduidelijk is na melijk wanneer de wet op de basi seducatie in werking zal treden. En of daar ook de Open School, die het voimingscentrum is, onder zal vallen is evenmin duidelijk. Mevrouw Kraaijeveld (CDA) was het ermee eens, dat het voor de me dewerkers, maar ook voor de deel nemers aan de Open School, een onverteerbare zaak is dat zij zolang in het ongewisse worden gelaten. "Men verkeert in een geweldige onzekerheid, ook over de rechts- postie en de financiën, c at duurt te lang. Er is inmiddels wel het een en ander geregeld, maar we willen nu wel eens zeker weten wat er pre cies op 1 januari 1986. de laatstge noemde datum van ingang van de wet, gaat gebeuren". De kamerleden zegden toe dat nog in deze kabinetsperiode de zaken worden geregeld, zodat het vor mingscentrum weet waar het aan toe is. Want of het nu onder het mi nisterie van onderwijs, dan wel on der wvc of sociale zaken zal vallen, staat nog allerminst vast. Kraaije veld: "Terwijl zo'n vormingscen trum toch duidelijk onder Onder wijs zou moeten vallen". De vaste kamercommissie is er gisteren bij Troef in elk geval van overtuigd ge raakt, dat er wel regels moeten ko men, maar dat "die regelgeving het werk niet aan banden moet leggen, want dat loopt nu als een trein. De regelgeving moet voornamelijk sti muleren". Gistermiddag had een gesprek plaats met vertegenwoordigers van het universiteitsbestuur, maar naar de mening de studenten leverde dat onderhoud geen concrete re sultaten op. Donderdagmiddag begon de bezet ting, terwijl de lustrumviering van de Leidse universiteit al in volle gang was én vlak voordat minister Deetman in het Academiegebouw zijn redevoering zou houden. De studenten besloten tot deze ac tie uit protest tegen de plannen van minister Deetman om een nieuw stelsel van studiefinanciering te lanceren en de collegegelden te verhogen. "Als de plannen van de minister doorgaan» betekent dit dat de stu denten die nu een beurs hebben duizenden guldens moeten inleve ren ten behoeve van mensen met hogere inkomens", aldus een pam flet. "Tevens wórden zij gedwongen om rentedragende leningen af te slui ten waardoor zij tot lang na hun studie achtervolgd worden door een studieschuld die, inklusief ren te, op kan lopen tot zo'n veertigdui zend gulden". Door de actie, die werd uitgevoerd door een groep studenten onder de naam 'Een nieuwe lente', werd mi nister Deetman gedwongen uit te wijken naar het Zoölogisch Insti tuut aan de Kaiserstraat. De actievoerders kregen in elk ge val geen mondelinge reactie van minister Deetman op hun eisen. "Met de minister praten was niet mogelijk", heet het in het stencil dat gisteren werd gedrukt. Mogen we dat schrijven geloven, dan ont vluchtte Deetman donderdagmid dag het Academiegebouw door een raam. Inmiddels hebben vertegenwoor digers van 'Een nieuwe lente' dus ook een gesprek gehad met verte genwoordigers van het dagelijks bestuur van de Leidse universiteit. Zo menen de studenten dat het col lege van bestuur niet mag beslui ten om het gebouw te laten ontrui men. Bovendien zou het bestuur schriftelijk zijn instemming moe ten betuigen met de eisen van de bezetters. Daarnaast zou de Leidse universiteit minister Deetman niet meer officieel moeten ontvangen totdat zijn plannen van tafel zijn. Volgens de studenten in het Aca demiegebouw heeft het gesprek met de de bestuurders van de uni versiteit niet veel zinnigs opgele verd. Om te beginnen zou niet de toezegging zijn gedaan dat het pand niet wordt ontruimd. "Ze hebben niet gezegd dat ze wel gaan ontruimen, dat ook niet, maar het woord ontruiming is wel een paar keer gevallen", aldus een actie voerder. Iemand anders: "Donderdagmid dag viel dat woord natuurlijk voor al. Bestuurder Cath sprak toen zelfs woedend dat we op moesten passen dat andere studenten er ons niet uit zouden zetten. Hij zei zelfs dat het bestuur die studenten niet zou tegenhouden. Alsof hij zoiets in de hand heeft". "Zo'n uitspraak doet vermoeden dat onze actie door erg veel studen ten wordt veroordeeld, maar dat is echt niet het geval. We hebben bij voorbeeld telefonisch contact ge had met Minerva en te horen ge kregen dat ze het met onze uit gangspunten wel eens zijn". Tijdens het gesprek met de woord voerders van het universiteitsbe stuur werd vanzelfsprekend ook gesproken over de eis die er op neer komt dat de universiteit haar instemming betuigt met de stand punten van de actievoerders. Schriftelijk, wel te verstaan. De eis werd niet ingewilligd. Een patstelling kortom. "We hebben door die houding van het college van bestuur besloten om nog even door te gaan", aldus een student gistermiddag. Óm de tijd te doden was er in elk geval een avondvullend programma in het Academiegebouw: de actie voerders hadden popdichters, acrobaten en jongleurs uitgeno digd om voor hen op te treden. Gisteravond was niemand van het bestuur van de universiteit bereik baar voor verder commentaar. In specteur Van Ooik van de Leidse politie bevestigde dat er gisteren overleg is geweest tussen politie en universiteit over een eventuele ontruiming. "Daar is uit voortge komen dat er voorlopig niet tot ontruiming wordt overgegaan. Mocht de universiteit zich dit weekeinde nog bedenken, dan ho ren we het nog wel". Inloophuis In het Inloophuis Psychiatrie wordt komende week onder het motto 'Kleine verschillen, grote gevolgen. Gek hè' een aantal acti viteiten georganiseerd. Jaap van der Lely spreekt maandagavond over 'Sociale aspecten van afwij kend gedrag'. Dinsdag wordt een video vertoond over wegloophui zen en woensdag is er een caba retprogramma onder de titel 'Een klein foutje'. Al deze avond en beginnen om acht uur. Vrijdag zullen vijf direct betrok kenen discussiëren over 'Ambu lante Geestelijke Gezondheids zorg', dan is de aanvang om half acht. Alle bijeenkomsten worden gehouden in het inloophuis (Ra penburg 48). Koffiebar Youth for Christ, afdeling Lei den, organiseert vanavond weer een zogedaamde koffiebar, onder het motto 'Prijs de Heer'. Gast is Rob Koelewijn, hij zal folksongs ten gehore brengen. De avond wordt gehouden in het Hoogland se Huis, Moriaansteeg. Aanvang acht uur.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 3