LEIDSCH DAGBLAD Gemeenten: geen kernafval Verkeerschaos door sneeuwval in spits Groen licht Ruding voor Peruaanse opdracht ADM Zwart-geldverhaal weekblad baart veel opzien in België Scheepsramp op Noordzee Afwijzende reacties op plannen voor opslagplaatsen C ocaïnegebruik neemt epidemische vorm aan ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37624 Oirecleur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs J. W. E. Metselaar Adj. hooldredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 A8 Leiden Voor M.nrs.colofon LONDEN (REUTER) - Twee sche pen en een helikopter zoeken op de Noordzee naar 20 vermiste be manningsleden van een Pools vrachtschip. Een opvarende is ge red en op een reddingsvlot wer den vier doden aangetroffen beho rend tot de in totaal 25 koppige bemanning. De 1.155 ton metende „Busko Zdroj" raakte in de Duitse Bocht in moeilijkheden en zond noodsig nalen uit. De scheepsramp had plaats in het gebied, 125 mijl ten westen van zuid-Denemarken. Het Poolse schip was uitgerust met vier reddingsvlotten en twee reddingsboten. DRIEBERGEN (GPD) - Een sneeuwstorm die gistermiddag van zuid naar noord over ons land trok, heeft vooral ten zuiden van de lijn Den Haag-Utrecht-Arnhem voor een grote verkeerschaos gezorgd. Op veel plaatsen kwam het au toverkeer tot stilstand. Doordat er niet of zeer langzaam werd gere den, kreeg de sneeuw in korte tijd de kans „een deken te leggen", al dus de Politieverkeerscentrale in Driebergen. Het spitsuur van vrij dagnamiddag liep door de sneeuw val uit tot half elf gisteravond. Het verkeer rond de steden Eind hoven, Breda, Den Bosch, Tilburg, Rotterdam, Gorinchem en Den Haag heeft urenlang vastgezeten. Omstreeks hcilf zeven waren er vijf tien files, met in totaal een lengte van 165 kilometer. Rond tien uur gisteravond waren er nog zeven fi les en langzaam rijdend verkeer op de doorgaande wegen in het Mid- den en Zuiden. De meeste wegen konden weer redelijk worden bere den, nadat er was gestrooid en de sneeuw was weggeschoven. De telefoon bij de Politiever keerscentrale heeft de hele avond roodgloeiend gestaan. Honderden ongeruste mensen van het „thuis front" informeerden naar de toe stand van de wegen. Ook de Alarmcentrale van de ANWB was overbelast met vragen van wegge bruikers. r, gepaard met sterke noordoosten wind, veroorzaakte veel gladheid juist op het moment dat de vrijdagavondspits begon. Vooral op- en afritten, hellingen en bruggen waren bijna niet meer te berijden. Er waren in totaal 75 aan rijdingen, met aanzienlijk blik schade. Driehonderd voertuigen moesten volgens de verkeerscen- trale door sleepdiensten worden afgevoerd. De politie in Rotterdam en Den Haag kreeg aan het eind van de middag handen vol werk; binnen een half uur waren al enkele tien tallen aanrijdingen gemeld. De Van Brienenoordbrug werd in de namiddag zelfs tijdelijk afgesloten omdat zij door sneeuwval en op vriezing onbegaanbaar was. Voor zover bekend het de glad heid een mensenleven geeist. In Horst kwam een 32-jarige man om het leven toen zijn auto slipte en wrerd aangereden door een tege moetkomende auto. Zijn vrouw en twee kinderen werden licht ge wond. Tussen Tilburg en Eindhoven ontstond door de gladheid een ket tingbotsing, waarbij drie lichtge wonden vielen. Een vrachtwagen combinatie ging scharen en kwam tegen de vangrail terecht. Achter op komende auto's konden de vrachtwagen niet meer ontwijken en botsten er bovenop. In totaal waren 35 auto's bij deze botsing be trokken. DEN HAAG/LEIDERDORP - Prins Claus heeft gisteren in het Omniversum in Den Haag het jubileumjaar van Scouting-Nederland geopend. Scouting-Nederland bestaat 75 jaar. De gebeurtenis werd bijgewoond door scou- ting-leden uit alle delen van het land. Aan honderd scouts overhandigde de prins zijn op een oorkonde geschreven opdracht. Namens de scouting groepen uit de regio Leiden nam Ruudje Douwma uit Leiderdorp deze opdracht in ontvangst. (foto pri Akkoord over oprichting nieuwe bv DEN HAAG (ANP) - De Am sterdamse scheepswerf ADM mag, via een nieuwe op te rich ten bv, de Peruaanse opdracht voor een verbouwing van de kruiser Almirante Grau uitvoe ren. Minister Ruding (finan ciën), vakbonden en bewind voerder Grosheide van de Am sterdamse scheepswerf ADM hebben daarover overeenstem ming bereikt. Ruding die de uitvoering van het project tot nu toe geblokkeerd heeft de AMRO-bank nu toestem ming gegeven aan de ADM het be nodigde geld voor te schieten. De ze betaling vloeit voort uit de le ning aan Peru via de Nederlandse Credietverzekerings Maatschappij, die de order heeft verzekerd. Koude wind Het KNMI verwacht voor vandaag sneeuw en ijzel in het zuiden van ons land. Morgen half tot zwaar bewolkt en vrijwel overal droog. Matige tot harde oostenwind. Vannacht tempera turen tot -5 graden, morgenmiddag op lopend tot -1 graad. 10 februari 1985 Zon op: 08.04 uur, zon onder: 17.45 uur Maan op: uur, maan onder: 10.16 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 06.26 en 18.30 uur, laagwater om 02.09 en 14.48 uur. 11 februari 1985 Zon op: 08.03 uur, zon onder: 17.46 uur Maan op: 00.29 uur, maan onder: 10.33 uur Waterstanden te Katwijk: hoogwa ter om 07.09 en 19.16 uur, laagwater om 02.41 en 15.21 uur. De betrokken partijen zijn verder overeengekomen dat het aantal werknemers dat in de nieuwe bv aan het werk kan, deel gaat uitma ken van de groep werknemers die eventueel aan de slag kunnen bij de nieuwe reparatiewerf, waartoe de huidige ADM zou worden afge- Vrouw draagt zestig jaar foetus mee CIUDAD JUAREZ (AP) - Een bejaarde Mexicaanse vrouw die in een ziekenhuis werd opgeno men wegens spijsverte ringsklachten, bleek bij onder zoek meer dan 60 jaar lang een volgroeide, gemummificeerde foetus in haar buik te hebben gedragen. De 86-jarige Margeri- ta Valenzuela vertelde de art sen dat zij op 27-jarige leeftijd symptomen van een zwanger schap had gehad, maar dat er nooit een baby was geboren en dat zij evenmin een miskraam had gehad. Haar menstruatie was in die periode gestopt. Toen in het ziekenhuis een röntgenfoto werd gemaakt bleek dat zich in haar baarmoe der een 900 gram wegende ge mummificeerde foetus bevond. Hoewel de vrouw vermoedde dat er iets in haar baarmoeder zat had ze zich nooit laten on derzoeken omdat zij er nooit last van had gehad. slankt. Het streven is zoveel moge lijk werknemers voor de opknap beurt van de Peruaanse kruiser te recruteren uit het bestaande ADM- personeel. Vakbonden en de ADM-onderne- mingsraad toonden zich gister avond verheugd over het akkoord. "Wij hopen dat ook Peru zich ak koord verklaart en dat het schip al volgende week aan zijn reis naar Nederland kan beginnen", aldus districtsbestuurder G. Honing van de Industriebond FNV. Het werk aan de Almirante Grau BV zal volgens Honing niet meer dan 30 tot 40 werknemers opeisen. Het preciese aantal hangt echter af van de plannen die de commissie- Zijlstra eind volgende week zal ontvouwen. Deze commissie van drie wijzen mannen onderzoekt de mogelijkheden van een nieuwe, af geslankte ADM-werf in de hoofd stad. De huidige werf met 880 werknemers wordt waarschijnlijk 19 februari failliet verklaard. De bonden en de or beschouwen de nieuwe bv als een belangrijke sti mulans voor de eventuele nieuwe, kleinere ADM-werf. Minister Ruding van Financiën heeft volgens Honing aan de Almi rante Grau BV wel de voorwaarde gesteld dat deze onderneming al leen de modernisering van deze Peruaanse kruiser uitvoert. Het karwei is voor de ADM en haar partners (Hollandse Signaal levert de wapengeleidingsystemen) goed voor 480 miljoen gulden. Het werk wordt geheel gefinancierd door de AMRO-bank. Deze bank leent Peru het geld, maar wil voor elke betalingster mijn wel eerst een dekking door de Nederlandse staat. DEN HAAG (GPD) - Vrijwel alle gemeenten en provin cies, die gisteren in principe zijn aangewezen voor bo vengrondse opslag van radio-actief afval hebben dat di rect van de hand gewezen. Zij vrezen dat de aanwijzing van industrietereinen be drijven zal afschrikken. Bovendien vinden ze dat ze te laat zijn ingelicht en te weinig bedenktijd hebben. Mr. Geertsema, voorzitter van de commissie die de 'eerste selectie van 20 plaatsen maakte, noemde de reacties gisteravond overdre ven. Hij sprak van een risicoloze opslag. Bovendien vond hij het merkwaardig dat gemeenten zo ge makkelijk een belangrijke uitbrei ding van de werkgelegenheid van de hand wijzen. Een aantal gemeenten en provin cies, zoals Drente, hebben de mo gelijkheid van radio-actieve opslag overigens al afgesneden in bestem mingsplannen. Zij zullen zich 'met alle bestuurlijke middelen' verzet ten tegen eventuele aanwijzing door de minister. Maasvlakte In Zuid-Holland is als mogelijke opslagplaats de Maasvlakte ge noemd door de commissie, die offi cieel de naam LOFRA (Lokatie op slag Faciliteit Radio-actief Afval) draagt. Het Openbaar Lichaam Rijnmond heeft nog geen stand punt over de aanwijzing bepaald. De overige gemeenten zijn: Leeuwarden, Drachten, Veendam, Delfzijl, Ter Apcl, Hefshuizen, Em- men, Hengelo, Nijmegen, Wijchen, Amsterdam, Ruigoord, Bergen op Zoom, Moerdijk (Klundert), Son en Breughel, Oosterhout, Raams- donk, Middelburg, Borssele en Vlissingen. Het Noordhollandse Petten, waar nu tijdelijk kernafval wordt opgeslagen, ontbreekt op de lijst. In Utrecht en Limburg zijn geen plaatsen aangewezen. Overal be treft het industrieterreinen met meer dan 30 hectare vrije ruimte. Daar moet het afval blijven liggen totdat een definitieve oplossing is gevonden. Gesproken wordt over vijftig tot honderd jaar. Tweede selectie De commissie-Geertsema (WD- politicus en oud-commissaris van de koningin in Gelderland) heeft de provincies technische details gevraagd over de diverse industrie terreinen. Aan de hand daarvan wordt in maart een tweede selectie gemaakt van tien plaatsen. In oktober moet Geertsema de regering een lijstje aanbieden van de vier meest geschikte locaties. Het kabinet maakt daarop de defi nitieve keuze voor de vestigin- gingsplaats. Volgens de overheid is er geen enkel risico voor de volksgezond heid, omdat het afval goed wordt verpakt. Het enige probleem is de maatschappelijke aanvaardbaar heid. De commissie-Geertsema moet dan ook vooral de weerstand in de diverse gemeenten peilen. Minister Winsemius (milieube heer) heeft eerder gezegd geen dwangmiddelen te willen gebrui ken om de opslagplaats in een ge meente onder te brengen. Hij vindt dat in goed overleg met het ge meentebestuur overeenstemming moet worden bereikt. Gisteren maakte Winsemius in een brief aan de Kamer bekend dat spoedig een begin wordt gemaakt met een on derzoek die een opslagplaats voor het milieu heeft. PIL GEWEIGERD - Twee Britse meisjes, beiden 12 jaar, hebben zelfmoord gepleegd omdat zij van hun huisarts de pil niet kregen. Toestemming van de huisarts is in Engeland sinds kort verplicht, na een gerechteüjk vonnis. 36 PAGINA'S De macht en de misère van Egypte w Of het aan de succesvolle Mozart-verfilming 'Amadeus' ligt, valt niet onmiddellijk te bewijzen. Maar opera is plotseling 'in'. Het statige gebouw van The Royal Opera in Londen was vorig jaar vrijwel onophoudelijk tjokvol. Bernard Haitink komt in een opgemaakt bedje. PAGINA 21 Leiden en het vercet: de teleurstelling (slot) GENÈVE (AP) - De Wereldgezondheidsorganisatie van de Verenigde Na ties, de WHO, meent dat het cocaïnegebruik in Noord- en Zuid-Amerika 'epidemische' vormen heeft aangenomen en dat het in Europa en Zuid- oost-Azië snel dezelfde kant op dreigt te gaan. Een commissie van des kundigen van de WHO dringt er in een gisteren verschenen rapport op aan de hoogste prioriteit te geven aan het cocaïneprobleem. Het middel wordt door de WHO 'de meest verslavende drug' genoemd. Ook het zogenaamde solutie snuiven, vooral door kinderen tussen de 8 en 14 jaar, wordt door de WHO als een probleem beschouwd dat voorrang verdient. Volgens de WHO zijn er in de hele wereld in totaal 48 miljoen druggebrui kers, onder wie 30 miljoen cannabis-gebruikers, 'enkele miljoenen' cocaï negebruikers, 1,7 miljoen opium- en 700.000 heroïneverslaafden. Naarma te amfetaminen, barbituraten en kalmeermiddelen al dan niet legaal meer beschikbaar komen, neemt ook het aantal gebruikers van deze mid delen toe. Het misbruik van drugs stijgt over de hele wereld en steeds vaker worden de middelen gebruikt in combinatie met alcohol, aldus de WHO. Huisvrouw is 'sociaal arm' DEN HAAG (GPD) - Het huis houden geeft de gehuwde vrouw te weinig sociale contac ten. Daarom wenst 37 procent van hen (600.000 vrouwen) een baan buitenshuis voor minder dan 25 uur per week. Uit een onderzoek van de Nederlandse Stichting voor Statistiek blijkt dat vrouwen in het huishouden te weinig afwisseling en vol doening vinden. De 600.000 gehuwde vrouwen die nog niet deelnemen aan het arbeidsproces, zijn goed voor 300.000 mensjaren gebaseerd op een volledige werkweek. Verwacht wordt dat het aantal vrouwen dat buitenhuis wil gaan werken, nog zal toene men. Een groot deel van de vrouwen die buitenhuis wil gaan werken, staat blijkens de enquete niet ingeschreven bij het arbeidsbureau. BRUSSEL(GPD) - In de Belgi sche Tweede Kamer wordt binnen kort een debat gehouden over de 'bankentest' in het Nederlandse weekblad Revu. Uit het verhaal bleek dat een groot aantal kanto ren van Nederlandse en Belgische banken bereid zijn zwart geld on der te brengen of te adviseren hoe dat geld het beste voor de fiscus verborgen gehouden kan worden. Zeven van de acht door het Ne derlandse tijdschrift bezochte Bel gische banken bleken bereid 800.000 gulden zwart geld te beleg gen en te verbergen. Twee redac teuren van het blad gaven zich uit voor handelaren in tweedehands machines. Het Belgische socialistische Ka merlid en oud-minister Freddy Willockx zal binnenkort de nieuwe minister van financiën Frans Grootjans interpelleren naar aan leiding van de publikatie. In Belgi sche bankkringen heeft het onder zoek veel opzien gebaard. De meeste bankdirecteuren verklaar den niets te weten van de praktij ken van hun filiaalchefs en zeiden die te veroordelen. Willockx maakte zich er deze week kwaad over dat de overheid de bestaande anti-frauderegels niet hanteert en daarmee fraude feite lijk toelaat. „De banken staan bo ven en buiten de wet en mogen on gehinderd de schatkist voor vele tientallen miljarden (franken) op lichten", zei de SP-politicus. Vol gens Willockx blijven de 'fraude mechanismen' welig tieren bij de banken en doen de directies alsof hun neus bloedt. Willockx diende vorig jaar mei een eigen wetsvoorstel in om frau de door banken aan banden te leg gen via de instelling van een spe ciale onderzoekscommissie. Dat voorstel werd echter door de rege ringspartijen CVP en PW tegen gehouden. Het is overigens voor Belgische banken niet verboden om buiten landers te helpen bij het ontduiken van de fiscus. Maar zij moeten wel een Belgische belasting inhouden en de juiste identiteit van de cliën ten vaststellen. De hele krant voor de Academiegebouw blijft nog bezet LEIDEN - De bezetting van het Leidse academiegebouw aan het Rapenburg zal in elk geval dit weekeinde nog voortduren. In het bezette gebouw bevinden zich om en nabij de vijftig studenten, die met hun actie willen protesteren tegen de bezuinigingen van onder wijsminister Deetman. Zondag middag is er een vergadering be legd waarvoor alle studentenvak bonden in Nederland zijn uitgeno digd. Ja, ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang hét Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Oagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Lelden. In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1