Nieuw inktsysteem is primeur voor Europa ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 PAGINA 17 1 Aflevering 106 Het was hier overal nog behoor lijk druk, al kon je merken, dat heel wat mensen toch op huis aan gingen, rustiger en minder schreeuwerig. Wij waren de eer sten die teruggekomen waren, de anderen hoorden we zeker een uur later pas met veel lawaai de boot op komen. Maar van de kapitein zagen we geen spoor. Die was niet opgebleven, die was te kooi ge gaan. De galeien gleden zachtjes voort, geroeid door potige kerels. Zij wa ren de voorsten. Als ze eenmaal op de goede plaats waren aangeko men, zouden zij hun kanonnen af schieten. Dan zou er werk aan de winkel zijn, het was allemaal tot in de puntjes voorbereid. Onze schuit was een van de eer ste achter de kanonneerboten, ons was een van de moeilijkste taken toebedeeld. In de nanacht had Pie- ter Pietersen het in korte bewoor dingen duidelijk gemaakt. En hij, de kapitein, was goed op de hoog te. Samen met de grote Boisot en met vele kapiteins hadden ze de zaak voorbereid. Al dagen lang. Was Boisot, Lodewijk Boisot, niet de grote held van Roemerswaal? Zeeland was door hem gezuiverd, nu was Holland aan de beurt. Het wachten had lang, te lang, geduurd. Weken lang was er geen verandering in de situatie geko men. Alles wat de vlootvoogd had kunnen verzamelen, was nu op het grote watervlak dat zich uitstrekte van Gouda tot Delft. Maar aan dat afschuwelijke wachten was nu een einde gekomen, de hele vloot was in beweging. Gisteren en eergiste ren hadden we de verdronken dor pen kunnen zien, we waren er langs en er door gevaren. Moor drecht, Nieuwerkerk, Bergsche- hoek, Berkel, Bleiswijk, Pynacker, Nootdorp, al die dorpen staken als ruïnes boven de zee uit, die Hol land was geworden. Maar toen bleek de grote tegen slag: het water kon niet vérder ge bracht worden, de grote polders achter de Landscheiding bleven droog, er was geen beweging meer in het water te krijgen. Moerkapelle én Zoetermeer én Voorburg lagen op het droge en de Spaanse troepen maakten daar ge bruik van. Ze zwierven rond in de dorpen achter de lange landschei ding en ze konden hun kamp op slaan waar ze maar wilden. Daar gingen we nu iets aan doen. Als ie dereen precies deed wat hem was opgedragen, zou, misschien mor gen al, het water Rijnland binnen stromen. Het was een grote vloot, die bij Rotterdam verzameld was. Boisot had 700 kapiteins en bootgezellen verzameld op zeven kromstevens. Maar van alle kanten waren man nen en schepen toegestroomd, net als ik op onze schuit. Van Dor drecht, uit Rotterdam zelf, uit Den Briel, de echte Geuzen, uit Gouda, overal vandaan werden bootsgezel len geworven. Bij Schiedam, waar een deel van de dijk was weggegraven, hadden de schuiten door dat gat toegang gekregen op het ondergelopen land. De bemanning op de schepen bestond uit Zeeuwen, van wie er heel wat op de Zeeuwse wateren bij Roemerswaal hadden meege vochten, uit Hollands zeevolk, vooral haringvangers uit Rotter dam en Vlaardingen, uit gewoon krijgsvolk, dat van schepen en zee vaart niets af wist en ook niets af hoefde te weten, uit Walen, ge vlucht uit Zuid-Nederland, die ons kwamen helpen. Er waren zelfs Fransen onder de honderden en verder natuurlijk de echte Hol landse pioniers, die verstand had den van het water, en een stroom vrijwilligers, echt niet allemaal burgers, boeren en buitenlui, maar evengoed rijken, intellectuelen, rechters en advocaten, zelfs uit Den Haag waren er bij. Het belangrijkste van Boisot's vloot waren de 70 galeien, waar de kanonnen op stonden. Meteen ach ter de galeien voeren de platboom de vaartuigen, met en zonder zeil. Dat waren er wel een paar hon derd, volgestouwd met soldaten en lui om te graven. Maar er waren ook boten die alleen levensmidde len vervoerden, en als ik die schui ten zag, wist ik weer, waar het alle maal om begonnen was. We moes ten een hongerende stad redden. Ik voelde me niet weinig trots, dat ik er bij was. Toen ik de vloot, wijd verspreid, langzaam zag opva ren, werd ik vervuld van de ge dachte dat er nog hoop was. Even maar bekroop me nog het schrik beeld, de waanzinnige angst, dat alles nog mis kon gaan, dat het te gewaagd was, dat we niet op tijd zouden komen, dat Leiden geval len zou zijn zonder dat wij het had den kunnen bereiken. We hadden intussen weinig of niets te doen, behalve dan uit te zien over de oneindige watervlakte waar bomen en daken uit omhoog staken. Aan de boomkruinen kon je zien waar, onder water, een weg moest liggen. Het water stond hier hoog genoeg om ongehinderd te kunnen varen. Onze schepen had den geen diepgang, zelfs van heg gen of hekken of muurtjes onder water hadden we geen last. Henkie was vlak by me. Hij had dezelfde opdracht als ik. Wij moes ten niet meevechten. Wij zouden onder de gevechten door aan het graven moeten, de spaden lagen gereed. Het was nog heel vroeg in de morgen, eigenlijk nog in de na nacht. De glinstering van de einde loze zee maakte alles licht, en in het oosten, aan onze rechterkant, begon de zon al stralen langs de ho rizon te schieten. Nog eventjes, en hij zou boven de watervlakte te voorschijn schuiven. Waar ik me erg over verwonder de, was, dat het allemaal zo stil letjes ging. Als je achterom keek en je zag overal de donkere rompen voortglijden, tot kilometers in de omtrek, dan voelde je je gewoon overweldigd door dit grootse on dernemen. Bijna 300 boten waren op weg naar de Spanjaarden om de beslissing af te dwingen. Het was nog maar veertien dagen geleden dat alles voor niets leek, dat het leek of de polders voor niets aan de zee waren prijsgege ven. Waar het vandaan was geko men, wist natuurlijk niemand. Maar overal, plotseling overal, sprak men er over. Het nieuws zou zijn dat Leiden was bezweken, dat de Spanjaarden hun intocht had den gehouden, de Geuzen en ieder een waren met alles te laat ge weest. Iedereen wist trouwens te vertellen, dat het niet aan hen had gelegen. Het water had niet willen stijgen, de Maas had verder naar binnen moeten stromen en de IJs- sel ook. Dan was het ook wel over de landscheidende dijken heen ge gaan en hadden ze nog op tijd kun nen zijn. Maar daarvoor was een ontzettende storm nodig geweest, en dan nog een storm uit de goede richting. Want anders was het wa ter weer helemaal naar IJssel en Maas teruggejaagd. Veertien dagen geleden nog maar. Heel Rotterdam was als het ware in rouw gedompeld. Van de kermis festiviteiten was niets anders over gebleven dan angst. Leiden geval len. Waarop zouden Valdez en d'A- vila het nu gemunt hebben? Den Haag was hun hoofdkwartier. Zou den ze langs de duinen komen en Den Briel terugveroveren, en dan straks langs de Maas naar Vlaar dingen op Rotterdam aankomen? (Wordt vervolgd) Leiden LUXOR (121239): 'The karate kid', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30,19.00 en 21.15 uur, al. LIDO 2: 'Amadeus', da. 20.00 uur, zo. ook 14.30, al. LIDO 3: 'De IJssalon', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 12 jr. LIDO 4: 'Under the volcano', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 16 jr. STUDIO (133210): 'Gremlins', da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, al. 14.15,16.30,19.00 en 21.15 uur, 16 jr. REX (125414): 'Over sex gesproken', da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: 'Studentensex', vr. en za. 23.30 uur. 18 jr. Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO 1 en 2: 'De prooi', dag. 18.45 en 21.00 uur, za., zo. en woe. in Euro 2 ook 13.45 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling 1: 'Het Weense hoertje op haar hoogtepunt', za. 24.00 Bioscopen uur, 18 jr. Nachtvoorstelling 2: 'De prooi', za. 24.00 uur, 16 jr. EURO 3: Top secret', dag. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 13.30 uur, al. Nachtvoorstelling: Top secret", za. 24.00 uur, 16 jr. EURO 4: 'Ghostbusters', dag. 18.30 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 13.30 uur, al. Nachtvoorstelling: 'Night life', za. 24.00 uur, 18 jr. Kindervoorstelling: 'Sneeuwwitje en de zeven dwergen', za., zo. en woe. 13.45 uur, al. Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) Greenway: 'Police academy', do. 20.00 uur, vr. 19.00 uur, za. 15.45 en 19.00 uur, zo. en woe. 15.45 uur, al. 'Conan, de vernietiger', vr., za. 21.15 uur, zo. 19.00 uur, 12 jr. 'I never promised you a zo. 21.15 uur, ma., di. e uur, 16 jr. Kindermatinee: 'Aladin derlamp', za., zo. en woe. Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: 'Greystoke', do., vr., za., zo., woe. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, ma. en di. 19.00 en 21.15 uur. CITY 2: 'Codename: Wild Geese', zie tijden als in City 1. CITY 3: 'Jaguar', zie tijden als in City 1. CITY 4: 'The Shining', zie tijden als in City 1, beh. za.- woe.middag. CITY 4: kindermatinee 'Sjors en Sjimmie in het land der reuzen', za. en woe. 14.45 uur, al. Noordwijk (voor reserveringen 01719-12800) LIDO: 'Suzie superstar', ma. en di. 21.15 uur, 18 jr. Ten to midnight', zo. 20.15 uur, ma. en di. 19.00 uur, 12 jr. 'Vier vuisten hebben de tropenkol der', zo. 15.00 uur, woe. 14.30 uur, al. Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) en van vrijdag 13.00 tot zaterdag 13.00 uur (Elisabeth ziekenhuis). Bezoekuren ziekenhuizen Diaconessenhuis: dagelijks van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur, met uitzondering van: afdeling intensieve zorg: van 10.30- 11.00 uur en van 19.00-19.30 uur en na overleg met de dienstdoende ver pleegkundige; kinderafdeling: van 10.30-19.00 uur en na overleg met de dienstdoenae verpleegkundige; jongerenafdeling: van 16.00-17.00 uur en van 18.30-19.30 uur. Sportmedisch Advies Centrum. Blessurespreekuur: Elisabethzieken- huis Leiderdorp, 's maandags van 19 30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabeth-zieken- huis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- 1 15.00-16.00 u i 18.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel. 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.30 uur. Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19.00 uur. Prematurenafdeling: voor ouders en famüie in overleg met de verpleging doorlopend bezoek mogelijk. Bezoek aan ernstige patiënten: Wanneer voor ernstige 'patiënten doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier- >r speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur, 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbewaking: 's och tends 11.00-11.30 uur. Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur. 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. 0ufr JBicutog 9 februari 1985 Honderd jaar geleden stond in de krant: -Inde vorige week zou te Til burg een huwelijk voltrokken worden. De bruidegom, in eene naburige gemeente woonachtig, was op de namiddag van den vestgestelde trouwdag met zijne familie en getuigen aangekomen om zijne bruid af te halen en voor altijd met het voorwerp zijner ge negenheid vereenigd te worden. Wat ontsteltenis eh teleurstelling ondervond nu de 21-jarige brui degom, toen hij in de woning zij ner bruid vernam, dat zijne be minde zich daags te voren met een ander had verwijderd, tot het doen eener buitenlandsche reis... De "Mercury" van Shanghai beweert inzage gehad te hebben van de officiëele statistieke rap porten aan de Chineesche regee ring over den oorlog in Tonkin. Volgens die rapporten hebben de Chineezen reeds 12,864,387 Fran- schen gedood bij den strijd in Tonkin, en bovendien nog 7,584,100 te Formosa. Samen ruim twintig millioen Fransghen in het Oosten gedood'. De Chinee zen hebben verder 18 Fransche pantserschepen in den grond ge boord. Admiraal Courbet is zes maal gedood en zeven-en-dertig maal gekwetst. De opperbevel hebber van Tonkin is reeds vier entachtig maal gedood en zeven en-negentig maal ernstig ge kwetst. Bijzonder welsprekende cijfers, die een indruk geven van de waarde welke aan Chineesche berichten mag worden toege kend. Vijftig jaar geleden: In het gevangenisziekenhuis in Albany, New York, is de ge vangene Alfons Stephani overle den, die in 1891 wegens moord tot levenslang werd veroordeeld. Hij was van Spaansche afkomst en de zoon van een rijken wijnhan delaar in Philadelphia, van wien hij 100.000 dollar had geërfd, een bedrag dat in zijn 45- jarige gevangenschap was ver drievoudigd. In zijn testament bleek Stephani zijn geheele ver mogen aan de stad Frankfort a.d. Main te hebben vermaakt. Zijn Amerikaansche verwanten had hij onterfd. Het zal de meeste lezers van dit dagblad wellicht nog niet onmiddellijk zijn opgevallen, maar de kran ten van de afgelopen we ken leverden beduidend minder zwarte vingers op dan in het verleden het ge val was. Alphense lezers, die da gelijks worden verblijd met de eerste exemplaren die van de persen rollen - exemplaren die nogal eens 'bleek' pleegden uit te vallen omdat de inkt- toevoer bij het op gang ko men van de persen nog niet optimaal was - zullen van dit euvel in elk geval de laatste tijd niets meer hebben gemerkt. Beide verbeteringen zijn een gevolg van een nieuw inktge- vingssysteem bij de persen (het zogenaamde Civiloxsysteem), waarmee het Leidsch/Alphens Dagblad sinds kort op volle toe ren draait. Gisteren kon het glas worden geheven na voltooiing van de installatie van de nieuwe apparatuur, een investering die een bedrag van ongeveer een half miljoen gulden vergde. "Met het Civilox-systeem lo pen we voorop in Europa", zegt technisch bedrijfsleider Rob Vel- lekoop. Vellekoop stuitte in 1982 tijdens een beurs in Düsseldorf op het systeem en maakte zich er vervolgens sterk voor de in het Engelse Leeds door de firma Crabtree Vickers ontwikkelde apparatuur naar Leiden te halen. Inmiddels zijn vertegenwoor digers van bedrijven uit Dene- marken, Engeland en zelfs Japan bij het Leidsch/Alphens Dagblad over de vloer geweest om het in vol bedrijf zijnde nieuwe sys teem in ogenschouw te nemen. Ook bij Nederlandse bedrijven bestaat grote interesse. Vellekoop: "Het systeem dat bij ons is geplaatst functioneert als een demonstratieproject. Wij hebben onze nek uitgestoken en zijn vorig jaar januari begonnen met een test. Die test is goed uit gevallen. De voordelen voor le zers en adverteerders zijn een egalere bedrukking, meer kleur- mogelijkheden, terwijl de kraVit minder afgeeft". Andere, niet te versmaden voordelen zijn energiebesparing en verbetering van het werkkli maat. Om dat te kunnen begrij pen is enige kennis van het oude en nieuwe inktgevingssysteem nodig. Wim Ba velaar, chef rota tie, en Rob van Tuyll, voorman rotatiedrukkerij, leggen uit: "In het oude systeem wordt de drukinkt vanuit een reservoir, de inktbox, via pijpjes omhoog ge pompt. Om bij de plaatafdruk- ken van de pagina's te komen moet de inkt drie stalen walsen, enkele rubberrollen en enkele letterrollen passeren. Dat hele distributiesysteem gaat van be neden naar boven en vergt enorm veel energie. De slijtage van de langs elkaar draaiende walsen en rollen is groot terwijl de overdracht van de inkt ge paard gaat met een inktmist die niet gezond is voor de werkne- "In het nieuwe systeem zijn walsen en rubberrollen vervan gen door één wals, de Anilox Drum, met een inktkamer. De Anilox Drum brengt de inkt via de letterrollen over op de plaataf- drukken. Een rakel, dat is een soort mes, schraapt de overtolli ge inkt weg. Daardoor wordt de inkt gelijkmatig over de platen verdeeld, de hele krant krijgt een egale kleur zonder strepen, er on tstaat een scherper beeld. In het oude systeem moest de drukker de hoeveelheid inkt regelen en dat gaf best wel eens proble- Dat het eenvoudig te bedienen Civilox-systeem aanmerkelijk minder energie verbruikt dan het oude systeem en minder slij tage geeft, lijkt na bovenstaande uitleg voor de hand liggend. Ook de milieuvijandige inktmist is nagenoeg verdwenen. Milieuvoordeel Vellekoop stipt nog een ander milieuvoordeel aan. "Dankzij het nieuwe systeem kunnen we een andere inktsoort gebruiken, een inkt met een lager oliepercenta ge dan gebruikelijk was. Onge veer dertig procent van de olie is vervangen door water. Die zoge naamde waterinkt zuigt zich niet zo diep in het papier als de oucje olieinkt, die er in het verleden nog wel eens voor zorgde dat de tekst van de ene pagina op de pa gina aan de andere kant door schemerde". "Dat gebeurt nu in veel minde re mate. Er zijn ontwikkelingen gaande om het waterpercentage in de drukinkt verder te verho gen, wat uiteraard een besparing aan olie oplevert. En over bespa ringen gesproken: we lijden dankzij het nieuwe systeem aan merkelijk minder papierverlies. Waren de eerst gedrukte kranten voorheen slecht lefesbaar en dus niet te gebruiken, nu is de eerste krant kwalitatief gelijk aan de laatste". Vellekoop is ervan overtuigd dat het verschijnen van de Civi- lox en aanverwante apparatuur een nieuwe impuls betekent voor het werken met hoogdru krotatiepersen zoals nu nog bij de meeste krantenbedrijven ge beurt. "Er bestaat een tendens in de richting van offset drukken. Maar die wijze van drukken heeft als nadelen een hoog ener gie- en papierverbruik plus een kritische bediening. Met het sim pele Civilox-systeem kunnen be drijven, mits ze hun persen goed onderhouden, weer een hele tijd kwalitatief prima vooruit". PE RE6ERIN6 WIL HEEL UIT- PRUKKELIPK MT PE JEU6P ZIW P/4PENPB4NG VOlLEPfö WN UITEN.,. éTMW WE micut tweern OJZ5 MlöTEM. Pr 6>67B£M WAI?EW MA&ie EM mem op C7E LEfami- CMIEMTIE.. TOWKT WE VAM'T JÖEWMmfr]/ J f Het inbouwen van het nieuwe inktgevingssysteem in de pers van het Leidsch Dagblad werd gistermiddag voltooid. Dat feit werd met champagne gevierd. MJM fOtb VAN M£N66Fö?JP WCRPf NU GÊ-BRUIKr VOOR ZUN ÉIGÊN V&B*AG£FlN<SSA\IPP&U?e.- K1AMÊ...PAT" VINPT HJ VAST NIÉT" 6RG l&JK J r f aar i< vinp wer NIÉfUgUK OtA RÉKlA- MË-f&MAKÊN VOOR ZUN PIKMAKBNpe S06P. rp- pi& soep... •OAR ZlTK NO© PRiejARSN AAN VAST VOWSeNS MUN KON - Sv. TRAKf... MUN PRO0t£M6N ZUN NO© IAN& Niet OVER....

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 17