SUIZEB* LLEN Melbi Raboen blijft toch aan bij UVS Favorieten ongeslagen Kasparov komt nu op toeren Feyenoord test Deen SWIFT LOTERII ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 SPORT Dik proppie Kent u 'm nog, Hans den Boer, die onlangs in De Volkskrant de tafeltennissers uit de Randstad als "gebakken uitjes" kwalifi ceerde? In Hazerswoude voelen ze zich kennelijk aangesproken, want Jan van Wetten gaat in het cluborgaan De Lange Vinger in de tegenaanval. Uit het verslag over het vorig seizoen gehouden Wintercircuit de volgende alinea: "Het is dat Claudia Verschoor meedeed, want verder interes seerde het hele gedoe me geen zier, er waren weinig mooie par tijen te zien en als zo'n dik prop pie als die ene De Boer uit de Achterhoek ook nog weet door te dringen tot de laatste tien bij de heren, dan kan ik je wel zeggen, dat m'n oren nog na vibreren van het geloei en het getriangel van al die koeiebellen, die zijn aanhang als wapens in de strijd hadden gegooid. Wij zijn ook niet altijd even beschaafd naar bui ten getreden, maar bij zo'n fana tisme vraag ik me altijd af of men nou voor het tafeltennis komt of alleen maar voor een of andere dorpsmalloot". Bas den Breejen, redacteur van het NTTB-orgaan Tafeltennis, haalde de 27-jarige inwoner van Twello in het deze week versche nen nummer ook voor het voet-» licht. Over zijn postuur zegt de toekomstige student psycholo gie: "Je hebt gelijk, ik ben wat gezet, zeg maar gewoon dik. Maar dat staat toch leuk, dat is al een voor deel. En wat vind je van mijn haar? Korter dan voorheen, spe ciaal voor het publiek gedaan". Over zijn batje: "Ik ga wel wat puntjes scoren met mijn batje, een speciaal batje: made tn Twello. Gemaakt van soft-eiken, van een boom uit Twello, door een echte timmer man, een tafeltennis hobbyist. Hij plakt ook het rubber. In de tropen gaat dat samen, maar rubberbomen hebben we helaas niet in Twello". Nee, maar wel een tafeltennis sende ijdeluit, die in het inter= view ook nog iets heeft mede te delen over Vriesekoop en con sorten: "Er zijn maar een paar topfigu ren. Vriesekoop bijvoorbeeld, al hoewel 'ze er weer niet was in Gorssel bij het Wintercircuit. Dat had ze niet moeten doen. Maar, buiten Gorssel dan, petje af voor haar. Maar velen uit haar omge ving maken wel gedragsovertre dingen. Hoor je mijn psychologie al"? Ja, maar of je ooit met die wijs heid de studie psychologie over een aantal jaren succesvol zal af ronden, wagen wij te betwijfelen. Limlander Wout Holverda bracht zijn jeugd jaren als voetballer door bij Roo- denburg, een echte, onvervalste Leidse club. Omdat Wout aardig met een balletje overweg kon, maakte hij de overstap naar de eredivisieclub Sparta. Maar Wout bleef, zijn geboortestad trouw, in Leiden wonen. Tot de zomer van het vorige jaar echter, want door een transfer naar For- tuna S nam Wout de wijk naar Limbricht, vlak bij Sittard. Hij heeft zich inmiddels aardig aan gepast aan de Limburgse menta liteit, afgaande op uitspraken in het Limburgs Dagblad: "Het is bekend dat Koevermans, Evers, Thijssen en Dekker heel andere personen zijn dan Hou- tackers, Reijnders, Maessen, Kör- ver, noem maar op. Dat is geen verwijt, want inmiddels heb ik geleerd dat de Limburgse aard te verkiezen is boven die van de westerling. In Rotterdam lopen goede bekenden voorbij; in Lim burg knopen vreemde mensen ge woon een gesprek met ons aan. Dat is toch klasse. De mensen in de Randstad kunnen, wat spon taniteit betreft, iets leren van de Limburger. Ik ben inmiddels een halve Limburger geworden". Vaarwel, Wout. Der Ernst Drie jaar vertoeft Ernst Happel alweer in Hamburg, waar hij de plaatselijke HSV toch aardig wat successen (Europa Cup, lands kampioenschap) heeft gebracht. Feyenoord en ADO bewaren eveneens goede herinneringen aan het bewind van de Oostenrij ker, die nog steeds eigengereid is, ook vandaag de dag nog goed is voor 20 30 sigaretten per dag, opmerkelijke en verhelderende ideeën heeft over het voetbal en zich door niemand laat manipu leren, zoals blijkt in een vraagge sprek met de Haagsche Courant. Over de ideale coach zegt Hap pel: "Beckenbauer is de ideale coach voor het Duitse team. Die redt zich, die heeft alles meegemaakt wat er maar mee te maken valt slopen van verenigingseigen dommen kan zo niet doorgaan. Daar is door velen teveel voor ge werkt, in de vrije tijd. Er wordt overwogen om een speciale groep op te richtefi om dit jeugdvanad- lisme een halt toe te roepen. Ho- penlijk zal het niet nodig zijn. Mocht dit onverhoopt toch moe ten dan zullen de consequenties niet mals zijn. Toch willen we graag nog eens een beroep op jul lie doen om op een normale wijze van de voorzieningen gebruik te maken. Zorg er dus voor dat de kleedkamers geen vuilnisstal worden, zet de fietsen zo neer dat een ander z'n benen er niet over breekt. Gedraag je normaal in het jeugdhonk. Dit is een laatste verzoek. Er zal geen pardon zijn als herhalingen worden gecon stateerd. Nogmaals het zou niet leuk zijn. Zorg er dus met elkaar voor dat er geen nare maatrege len genomen moeten worden. De ze laatste waarschuwing is uiter aard niet bestemd voor de gasten die zich normaal gedragen". Voetbalwaanzin Preben Elkjaer, Larsen dus, is een sympathieke egoïst. Deze zo mer werd de Deense voetballer tot 'onderkoning' van het Euro pees Kampioenschap gekroond. Hoewel hij in de halve finale te gen Spanje de beslissende straf schop miste, kon de spits van Lo keren terugzien op een geslaagd toernooi dat hem ik elk geval een contract opleverde bij Hellas Verona, dat ook het Duitse krachtmens Hans-Peter Briegel aan zich wist te binden. Met dit tweetal is de provincieclub Hel las inmiddels opgerukt naar de top van wat de tifosi "de mooiste competitie op aarde noemen". Mooi? Natuurlijk, de stadions zitten in Italië elke zondag bar stensvol doldwaze supporters die zich vergapen aan nationale, maar vooral ook internationale grootheden. Maar de voetbal waanzin is in 'de Europese laars' zo groot dat excessen eerder re gel dan uitzondering zijn. Larsen geeft daar in Voetbal Internatio nal van deze week een paar aar dige voorbeelden van. Over de Argentijnse ster Maradona zegt hij: "Een smeerlapje trouwens, die Argentijn. Niet mijn voetballer. Een lafaard voor het elftal. Hij laat een elftal niet beter voetbal len. En ik vind hem nog lui ook. Geef mij maar Cruijff. Ik denk dat die nu nog beter is dan Mara dona. En voor dat kleine dikker- tje wordt even twintig miljoen gulden op tafel gelegd. Zó voet- balmaf is Italië". En over de Napolitaanse fans: "Ja, Napels is het ergste. Daar zijn ze compleet zot. De tifosi, ik heb het met eigen ogen gezien. Ze slaan met hamers stukken mar mer uit dat oude stadion. En die brokken flikkeren ze vervolgens naar je hoofd. Het is allemaal nauwelijks onder woorden te brengen. Als ik het niet met eigen ogen had gezien zou ik het niet eens geloven. En die stenen ko men nog harder aan dan een schop van een verdediger". Wansmakelijk Verder doet Larsen in VI een paar aardige onthullingen over Lokeren, de club waar hij samen met René van der Gijp en Bob Hoogenboom speelde: "Door de clubleiding werd aan ons gevraagd wat er gedaan moest worden om de ploeg weer een beetje uit het dal te helpen. Staat ineens Swat van der Eist op, die anders nooit zijn mond opendeed, en zegt: kunnen we, als we met de bus naar uitwedstrij den rijden, misschien wat zakken chips meekrijgen? Toen dacht ik echt, het wordt tijd om eens er gens anders te gaan kijken". En dat heeft Larsen, die het net als Van der Gijp en Hoogenboom regelmatig aan de stok had met trainer Dimitri Davidovic, dus inmiddels gedaan. Bij Lokeren is de chaos op dit moment com pleet door de schorsing van Hoo genboom en het ontslag van Da vidovic. Bovendien dreigt de Vlaamse club zelfs in degradatie gevaar te raken. De Belgische voetbalcorrespon dent van de Volkskrant berichtte donderdag dat manager Deryc- ker nu woedend is op het be stuur van Lokeren dat volgens hem "onrechtvaardig en wans makelijk" heeft gehandeld in het geval Davidovic: "Een schandelijke beslissing! Een plichtsgetrouw trainer wordt door een onbekwaam bestuur aan de dijk gezet", aldus Derycker in de Volkskrant. Een nieuwe rel lijkt dus op komst bij de Belgische provin cieclub die René van der Gijp en Preben Elkjaer net op tijd heb ben ingeruild voor twee andere provincieclubs, PSV en Hellas dus. Tot besluit Uit het clubblad van de Leidse voetbalvereniging Docos: "Wist u dat de selectie inmiddels 2 elfstedentochten heeft gelopen". Uit het clubblad van de voet balvereniging Oegstgeest: "Dankzij een lage drukgebied bo ven ons land en de verkoop van erwtensoep was het zaterdag be hoorlijk winderig op onze groene velden". Maar gezien de uitslagen van het afgelopen weekeinde hadden de Oegstgeest-elftallen die winden wel mee. Redactie Jaap Visser en Rob Onderwater Moe maar voldaan stort aanvoerder Rinus Israel zich in de armen van Feyenoord-trainer Ernst Happel, na de sensationele 1-3 zege op Ajax in het Olympisch Stadion (27 mei 1971). Het was de laatste keer dat de Kuipclub in Mökum aan het langste eind trok. (archieffoto) in het voetbal. Cruijff zou zo naar Zeist moeten. Dat gezeur over geen diploma, het is quatsch. Ik heb zelf een Oosten rijks diploma. Allemaal theorie. Op het examen in Oostenrijk vra gen ze je de uitslag van de Chine se competitie in het jaar 2000 voor Christus. Wie Cruijff niet neemt omdat hij geen vodje pa pier heeft, is toch ganz verrückt. Theorie is zo grijs als het plafond hier. Je krijgt er alleen maar een dikke opgeblazen kop van". Clubwacht Het voetbalvandalisme rukt steeds verder op. Inmiddels zijn de vandalen al tot de kleedka mers doorgedrongen. In het clubblad van Oegstgeest werden zij onlangs vriendelijk doch ui termate dringend verzocht hun werkterrein te verleggen. Dit keer wordt in het maandelijkse orgaan van Noördwijk een offi ciële waarschuwing uitgedeeld aan vernielzichtige jeugdleden. Wat heet waarschuwing, er wordt zelfs gedreigd met de op richting van een soort burger wacht: "Het is eigenlijk ontzettend jam mer deze regels te moeten schrij ven. De klachten die de laatste tijd binnenkomen zijn echter zo groot dat het wel moet. Er wordt gewoon misbruik gemaakt van de voorzieningen, zoals kleedka mers, de fietsenstalling enz. Het jeugdhonk kun je vaak niet bij komen door de overal neergesme ten fietsen. Dat roept ergernis op bij velen. Jongens die dit aan gaat, het wordt tijd om je gedrag te veranderen. Anders kunnen maatregelen niet uitblijven. Het 'Alles is uitgesproken' LEIDEN Melbi Raboen blijft toch aan als trainer van UVS. Eerder deze week gooide de Hagenaar de handdoek in de ring, maar na een lang gesprek met het bestuur van de Leidse eersteklasser besloot Raboen gisteravond zijn trainerswerkzaamheden in de Kikkerpolder te hervatten. Wat hem betreft is er niets veran- derd. „Ik pak de draad weer op. en ga er weer keihard tegenaan", meldde hij na een "verhelderende" dialoog met het clubcollege dat het volle vertrouwen uitsprak in Ra boen. „Ze hebben me heel goed overtuigd", aldus de teruggekeer de trainer. Daarom zeg ik, zand erover. Ik vind het klasse hoe het bestuur achter me is blijven staan en die zaak heeft bijgestuurd". Zijn ontslagaanvrage van afgelo pen dinsdagavond, doet hij nu af als "een incident; een persoonlijke, emotionele kwestie". Raboen wil de na problemen met enige reser vespelers, met onmiddellijke in- ROTTERDAM - Bela Varadi voet balt de rest van dit seizoen bij Feyenoord. De van Tours overge nomen Hongaarse oud-internatio nal had geen moeite met de veran dering van zijn overeenkomst met de Kuipclub. De periode waarvoor het contract was aangegaan, moest worden teruggedraaid van ander half naar een half jaar omdat de Stichting Arbeidszaken slechts tot en met 30 juni een werkvergun ning wil afgeven, maar daar toonde de Hongaar begrip voor. Hij zal zijn debuut maken, zodra officieel toe stemming is verleend. Feyenoord gaat ook in de slag met een andere buitenlandse voetbal ler. De Deen Kim1 Ziegler, een 24- jarige linkervleugelverdediger, is vanaf maandag een week op proef in de Kuip. Ziegler heeft als prof gevoetbald bij het Belgische Se- raing en is vorig seizoen terugge keerd naar Denemaken, waar hij nu bij Odense speelt. gang opstappen, maar het bestuur honoreerde dat verzoek niet en spendeerde in de dagen erna vele uren aan het onderzoeken van de oorzaken. "Omdat het een emotionele zaak was en daar konden we begrip voor opbrengen", zegt UVS-voor- zitter Bart van Leeuwem „Wij heb ben altijd achter hem gestaan en we zijn achter hem blijven staan. Daarom hebben we de oorzaken zo diepgaand onderzocht. Die waren van dien aard dat wij als bestuur hebben besloten zijn ontslagaan vrage niet te honoreren en gewoon met hem door te gaan. Hij gaat weer zonder rancune aan de slag en daar zijn we erg blij mee". Dat is Raboen zelf ook: „Ik heb diep respect voor de wijze waarop het bestuur deze zaak heeft behan deld en mij als het zwarte schaap heeft overtuigd. Dat waardeer ik zozeer dat ik niet meer achterom, maér alleen nog vooruit wil kijken. Er is een incident geweest, dat is heel goed uitgesproken en mis schien is dat wel de aanzet om UVS nog beter te kunnen laten draaien. Ik ga er in elk geval hard aan werken om mijn doelstellingen waar te maken. Na de onrustige pe riode die we gehad hebben, moet nu de zon weer gaan schijnen voor de club". VOETBAL - Arbeiders, die bezig waren met het omspitten van een voetbalveld in Polotsk (Sovjetu nie), hebben goudstaven ontdekt. Dat meldde het persbureau Tass gisteren. Volgens experts van het plaatselijke museum is het goud tenminste duizend jaar oud. Tass legde uit, dat de vinders volgens de Sovjet-wetgeving recht hebben op een kwart van de waarde van het goud. Maar het persbureau zei er niet bij, op welk bedrag de arbei ders kunnen rekenen. BONN (SID/DPA) - Op de eerste dag van de internationale zwemwedstrijden in het Frankenbad in Bonn heeft tweevoudig Olympisch kampioen Michael Gross op de 800 meter vrije slag het officieuze wereldrecord op 25 meter-banen verbeterd. De zwemmer uit Offenbach legde de afstand af in zeven minuten en 38 75 seconden. Daarmee was hij 15/100e seconde sneller dan de Rus Vladimir Salnikov, die op 13 februari 1983 in hetzelfde bad 7.38,90 noteerde. Door zijn prestatie is Gross nu houder van vijf korte-baanwereldrecords Bij Nederlands kampioenschap driebanden WYCHEN (GPD) Zal Rini van Bracht dit seizoen binnen de inter nationale driebanden-elite een uit zondering gaan vormen? In Wy- chen is hij in elk geval hard op weg naar een prolongatie van zijn Ne derlandse titel. Van Bracht bleef gisteren, op de tweede dag, niet al leen ongeslagen, maar hy hand haafde ook zijn superieure moyen ne, dat na de zege op Jan Doggen vooral door een overwinning op Arnouts in 33 beurten op 1.169 kwam te staan. Twintig jaar speelt zesvoudig na tionaal kampioen Van Bracht nu mee op een hoog niveau. In die twintig jaar is het hem alleen in het begin van de jaren '70 een keer eer der gelukt twee keer achtereen de Nederlandse titel driebanden te veroveren. De wijze waarop Van Bracht in Wychen zijn tegenstan ders min of meer kleineert doet ook dit keer weer het beste ver moeden. loos werd gemaakt voor een plaats die recht geeft op een ticket voor het EK, was imponerend. Wordt Van Bracht weer Neder lands kampioen, dan heeft hij het in elk geval beter gedaan dan zijn biljartvrienden aan de internatio nale top. Het kleine en echte groep je vedetten heeft de laatste tijd veel tegenslagen te verwerken gekre gen. Ceulemans kon in België geen kampioen worden, dat werd Dielis. Bitalis zag geen kans in Frankrijk de titel te grijpen, omdat Marty, als uit het graf herrezen, eerste werd. En in Japan vulde Kobayashi het rijtje missers aan door Komori voor te laten gaan. Als je bijgelovig zou zijn, zou je er bang van worden, van al die eli minatie der favorieten elders in de wereld. Maar Van Bracht is dat niet, maakt zich slechts druk over de onzekerheid die het momenteel slecht functionerende Nederland se bondsapparaat de wereld in- strooit, maar werkt verder secuur en vaak zelfs traag spelend zijn In tweekamp schaken partijen af. Andere spelers die gisteren de aandacht op zich vestigden waren Arie Weijenburg en Joop de Wilde. Weijenburg omdat hij als toege voegde hoofdklasser na een goede tweede dag de derde plaats in het klassement bezet, De Wilde omdat hij na enkele slechte prestaties vriend en vijand verraste door in slechts 36 beurten zijn teamgenoot Piet de Jong voorlopig naar het tweede plan te verwijzen. Behalve Van Bracht bleef ook Christ van der Smissen in de eerste vier ronden ongeslagen. De Wille- brorder versloeg gisteren achter eenvolgens Joop de Wilde en Ed die van de Looy. Het ziet er dan ook naar uit dat Van Bracht en Van der Smissen, in welke volgorde dan ook, de Nederlandse vertegen woordigers zullen worden op de komende internationale titeltoer- nooien in het driebanden. En dat was tevoren ook eigenlijk te ver wachten. MOSKOU (AFP/Reuter/ANP) - Hoe langer de tweekamp om de wereldtitel schaken duurt, des te meer raakt de 21-jarige uitdager Garri Kasparov in zijn element. De 48e partij, drie keer uitgesteld om technische redenen en verhuizing naar Hotel Sport, brak de Georgiër gisteren af met voordeel. Na veer tig zetten gaf hij zijn 41e onder cou vert af. Hij heeft een pion meer in een veelbelovende stelling. De extra vrije dagen en de veran dering van omgeving, van de lu xueuze zuilenzaal in het vakbonds gebouw bij het Kremlin naar een gewone conferentiezaal van een hotel in een buitenwijk van de Russische hoofdstad, hebben het ritme van Kasparov niet aangetast. De uitdager had in de 47e partij zijn tweede zege behaald en leek het meeste nadeel te ondervinden van de ontwikkelingen. Gisteren, op de 153e dag bleek niets minder waar. Voor de vierde keer kwam de Petroff-variant van de Russische verdediging op het bord. In de 28e en 30e partij op ini tiatief van Karpov, in de 41e door toedoen van Kasparov. In alle drie gevallen was het resultaat gelijk: remise. Gisteren lanceerde Kaspa rov op de achtste zet een nieuwtje, dat de wereldkampioen kennelijk volledig verraste. De twaalf jaar oudere Moskoviet wist niet goed raad met de situatie en spendeerde te veel tijd om een solide verdediging op te bouwen. Wit kwam met licht voordeel uit de opening en behield dat in het ver dere verloop. Kasparov had de va riant in de studeerkamer uitvoerig geanalyseerd, speelde vlot en ver hoogde de druk op de zwarte ko ningsvleugel. Karpov kwam in tijdnood, had voor vijftien zetten nog geen dertig minuten en raakte hoe langer hoe meer verstrikt. Voor zijn laatste ne gen zetten wees de klok vier minu ten aan, tegen wit vierendertig. In die cruciale fase maakte de wereld kampioen in de gecompliceerde stelling een taxatie-fout, waarvan Kasparov gretig profiteerde. Bij winst brengt Kasparov het verschil terug tot twee punten (3-5) en lijkt de tweekamp weer open. Gisteren passeerden de grootmees ters opnieuw een mijlpaal. Om 19.20 uur Moskouse tijd hadden beide spelers honderd uui bedenk tijd gespendeerd. Gezien de strijd lust van Kasparov nog niet de laat ste uren. Partij Wit: Kasparov, zwart: Karpov. 1. e2-e4 e7-e5. 2. Pgl-tt Pg8-f6, 3. Pf3xe5 d7-d6,4. Pe5-f3 Pf5xe4. 5. d2-d4 d6-d5. 6. Lfl-d3 Pb8-c6, 7. 0-0 Lf8-e7,8. c2-c4 Pe4- re, 9. Pbl-c3 0-0, 10. h2-h3 d5xc4, 11. Ld3xc4 Pc6-a5, 12. Lc4-d3 Lc8-e6, 13. Tfl-el Pa5-c6, 14. a2-a3 a7-a6,15. Lcl-f4 Dd8-d7, 16. Pf3-e5 Pc6xe5, 17. d4xe5 Pf6-d5, 18. Pc3xd5 Le6xd5, 19. Ddl-c2 g7-g6, 20. Tal-dl c7-c6, 21. Lf4-h6 Tf8- d8, 22. e5-e6 f7xe6, 23. Ld3xg6 Le7-f8, 24. Lh6xfB Td8xf8, 25. Lg6-e4 TlB-f7, 26 Tel-e3 Tf7-g7,27. Tdl-d3 Ta8-fB, 28. Te3- g3 Kg8-h8, 29. Dc2-c3 Tf8-f7, 30. Td3-e3 Kh8-g8, 31. Dc3-e5 Dd7-c7, 32. Tg3xg7+ Tf7xg7, 33. Le4xd5 Dc7xe5, 34. Ld5- xe6+ De5xe6, 35. Te3xe6 Tg7-d7,36. b2- b4 Kg8-f7, 37. Te6-e3 Td7-dl+. 38. Kgl- h2Tdl-cl, 39. g2-g4 b7-b5.40. f2-f4 c6-c5. ADVERTENTIE Door de winterse omstandigheden zijn onze verenigingsakti- viteiten bijna tot het nulpunt gedaald. Bij gebrek aan kontakten, is het ons niet mogelijk gebleken alle loten te verkopen. Reden voor het bestuur de trekkingsdata 2 maanden op te schuiven. De nieuwe trekkingsdata zijn: 26 april, 31 mei en 28 juni 1985. Het bestuur L.R. T.V. Swift

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 15