Van der Duim krijgt eindelijk z'n baan 'Het studeren komt later wel' Eerste zege ploeg Post Vijfde Nederlandse profploeg Yvonne van Gennip heeft bewust voor schaatsen gekozen Lions naar Amsterdam voor duel in play-offs Van Gennip loot gunstig Spaan trainer bij Ter Leede Jeugdtoemooi zaalvoetbal in Groenoordhallen Sprintwinst Eric Vanderaerden Sabovcik beste kunstrijder Team geschorst na corruptie SCOREBORD ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 SPORT EMMEN (GPD) - flet ziet er dan toch naar uit dat schaatser Hilbert van der Duim een baan krijgt. Hij heeft een principe-akkoord bereikt met het Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs (KMBO)-Drenthe, dat voor hem vanaf volgende maand in Emmen de functie beschikbaar heeft van leraar persoonlijke en maatschappelijke vorming. Vanuit Inzeil liet de nationaal kampioen weten erg ingenomen te zijn met deze ontwikkeling. „Het ziet er erg goed uit en ik denk niet dat het nog stuk loopt", zei hij. Van der Duim doelde daarmee op het feit dat zijn benoeming nog moet worden doorgepraat met het ministerie van onderwijs. Het gaat om één van de banen die de minis ter beschikbaar stelt in het kader van een werkgelegenheidsproject binnen het onderwijs. Van der Duim kan voor vier dagen in de week tot 1 augustus 1986 aan de slag. Of zijn dienstverband daarna wordt verlengd hangt af van diver se factoren. Op dit moment is daar niets met zekerheid over te zeggen. Hilbert van der Duim heeft bij her haling laten weten een maatschap pelijke carrière te laten prevaleren boven de sport. Krijgt hij echter de baan bij het KMBO in Emmen, dan wil dat niet automatisch zeggen dat hij met topschaatsen stopt. Di- GRONINGEN (GPD) Het Kort Middelbaar Beroeps Onderwijs Drenthe heeft van het ministerie groen licht gekregen om schaat senrijder Hilbert van der Duim met ingang van de tweede week van maart als leraar persoonlijke en maatschappelijke vorming in dienst te nemen. Van der Duim krijgt 23 lesuren per week in Em men. De baan is door het ministe rie beschikbaar gesteld in het ka der van een werkgelegenheids project. recteur-personeelszaken J. Veen bevestigt dat de Emmer school eventueel bereid is Van der Duim binnen de mogelijkheden zoveel mogelijk medewerking te verlenen als de schaatskampioen toch zijn sport op het hoogste niveau wil blijven bedrijven. Van der Duim doet op dit punt overigens zelf geen duidelijke uitspraak. Hij wil dat te zijner tijd nader bekijken. Veen wil de Fries, die zelf gesollici teerd heeft, erg graag bij het KMBO hebben. „Natuurlijk krijgt de zaak een extra accent omdat we te maken hebben met een beroem de naam in de sportwereld, maar we hebben Van der Duim in de eer ste plaats gekozen omdat wij hem het meest geschikt voor de baan vinden", aldus de directeur. Van der Duim die het diploma van de pedagogische academie bezit, di verse sollicitaties op niets zag uit lopen en zichzelf geen enkele kans meer gaf ooit nog binnen het basis onderwijs aan de bak te komen, moet als hij de baan in Emmen krijgt, vooral jongelui begeleiden bij hun persoonlijke en maatschap pelijke vorming. Het gaat om jonge mensen in leeftijd variërend van 16 tot 22 jaar en vooral dat aspect trekt de kandidaat-leraar erg aan. Het KMBO is een soort tussen vorm tussen lager- en middelbaar beroepsonderwijs. De school in Emmen groeit in de toekomst wel licht uit tot 1600 leerlingen. SARAJEWO (ANP) - De loting voor de strijd om het wereld kampioenschap op de schaats voor dames is voordelig uitge pakt voor Yvonne van Gennip. De Nederlandse titelkandidate start zaterdag op de drie kilo meter in het derde paar na And- re Schone, de gedoodverfde winnares uit Oost-Duitsland. De loting had het volgende resul taat: 500 meter: 1. Bonnie Blair (VSt) - Andrea Schone (Odl); 2. Yvonne van Gennip Ned) - Edel-Therese Hoiseth (Noo); 3. Alie Boorsma (Ned) - Heike Schalling (Odl); 4. Iri- na Fatejeva (Sov)- Gabi Schön- brunn (Odl); 5. Olga Plesjkova (Sov)- Sabine Brehm (Odl); 6. Laris- sa Kharlanova (Sov) - Irina Bogoto- va (Sov); 7. Marieke Stam (Ned) - Angelika Hassmann (BrD); 8. Janet Goldman (VSt) - Aila Tartia (Fin); 9. Seiko Hashimoto (Jap) - Nathalie Lambert (Can); 10. Nathalie Grenier (Can)- Annette Carlén (Zwe); 11. Kelly Mullen (VSt) - Thea Limbach (Ned); 12. Miyuki Gonoi (Jap) - Ja Lee Kyueng (ZKo); 13. Jasmin Krohn (Zwe) - Maura D'Andrea (VSt); 14. Bibija Kerla (Joe) - Taina Salmia (Fin); 15. Marie-France van Helden (Fra) - Geum Hyon Han (NKo) 16. Lillianna Jezierska (Pol) rijdt al leen 3000 meter: 1. Kharlamova - Hoi seth; 2. Schóne - Stam; 3. Van Gen nip - Blair 4. Schönbrunn - Brehm; 5. Plesjkova - Fatejeva; 6. Schalling - Bogotova; 7. Lambert - Hashimoto; 8. Gonoi - Grenier; 9. Hassmann - Tartia; 10. Boorsma - Mullen; 11. Carlén - Goldman; 12. Limbach - Je zierska; 13. Kerla - Salmia; 14. Krohn - D'Andrea; 15. Van Helden - Kyueng; 16. Han rijdt alleen SASSENHEIM - Henk Spaan wordt volgend seizoen trainer van Ter Leede. Het bestuur van de za terdag derdeklasser kwam gister avond met Spaan tot een akkoord over een verbintenis voor één jaar, met een optie voor nog twee jaar. De nieuwe oefenmeester, die dit seizoen tussentijds opstapte bij zondag derdeklasser Woerden, was vier jaar geleden ook al in Sassen- heimse dienst. In dat seizoen leid de hij Ter Leede naar de tweede plaats in de tweede klasse. Henk Spaan volgt bij Ter Leede Jan Faas op. HAARLEM (GPD) - Yvonne van Gennip heeft in de afgelopen vier weken gemerkt wat het betekent om van ene op de andere dag te veranderen van aankomend schaatstalent in sportvedette. Na haar succes op het Europees kampioenschap in Groningen werd ze binnen een dag stapel dol van de grote stroom aan felicitaties, bleken tot haar schrik ineens roddelbladen geïnteresseerd in haar privéleven en leed zo ongeveer de hele schaatsnatie mee, toen ze met buikgriep op bed lag. Kortom: de keerzijde van een (zilve ren EK)-medaille. „Als je een topper wordt of wilt zijn, zul je die belangstelling en druk an buitenaf aan moeten kunnen. Dat neemt niet weg, dat ik al die publiciteit af en toe weieens vervloek. Toen ik ziek was, had ik rust nodig, maar juist in die tijd ben ik nog nooit zo vaak gebeld. Daar baalde ik van", aldus Van Gennip. De 20-jarige Haarlemse schaatsen- rijdster ervaart het eveneens als een nadeel, dat supporters en me dia nu een bepaald verwachtings patroon van haar hebben. „Ik heb het altijd het leukst gevonden om met een resultaat aan te komen zet ten als iemand dat verwachtte: Maar dat is er niet meer bij. Na Groningen denken sommigen, dat ik wereldkampioene kan worden. Een derde plaats is al niks meer. Ik vind dat heel vervelend. Als ik nu goed presteer is dat minder leuk dan vroeger, omdat iedereen niet anders meer van mij gewend is". Suggestie Yvonne van Gennip wijst met klem elke suggestie, dat ze het ko mende weekeinde in Sengevo de aanval gaat openen op Andrea Schone, de grote favoriete voor de wereldtitel, met klem van de hand. „Schone", zo meent Van Gennip, „is niet te pakken. Het gat tussen haar en de rest is dit seizoen nog veel te groot". Andrea Schóne is in de ogen van Van Gennip vooral zo goed, omdat ze zich tijdens een toernooi perfect in cadans weet te houden. „Een echte topper blijft de spanning de baas. Dat leer je vooral door erva ring. Schóne weet zichzelf in een stress-situatie, die een toernooi toch is, uitstekend onder controle te houden. Ik zelf heb daar nog weieens moeite mee. Ik heb tot nog toe tweekeer stijf van de zenuwen gestaan. Dat was vorig jaar bij het Nederlands kampioenschap en dit seizoen bij het EK in Groningen. Heel gek, maar je lichaam gaat dan r UllpTOl heel raar doen zonder dat je er iets aan kunt doen". een sporter in een stress-situatie. Dat is ons tot nog toe aardig gelukt, als je maar weet waar en met wie je bezig bent. Het kan zo'n kermis worden, als iedereen een eigen me thode gaat volgen". Hapto-therapie Europees allround-kampioen Hein Vergeer zweert sinds een jaar bij de Hapto-therapie van Ted Troost, die hem voor een belangrijk toer nooi tot innerlijke rust brengt. Van Gennip gaat op de dag voor een wedstrijd de stad in om te winke len of leest rustig een boekje. „De een is gebaat bij dit en de ander bij dat. Ik zoek altijd afleiding en pro beer tot op de dag van een toernooi niet aan de wedstrijd te denken. Dat lukt meestal wel. Je moet in ieder geval altijd proberen positief te blijven denken". Uit die laatste woorden spreekt de invloed van coach Tjaart Klooster boer, die overigens niet zo'n voor stander is van de Vergeer-Troost- methóde. Kloosterboer: „Waarom zouden wij ons daartoe richten. Ik ben van mening dat we de proble men voor een toernooi zelf de baas kunnen blijven. Het gaat om het kanaliseren van de faalangst bij LEIDEN - De ijshockeyers van Karma Lions maken zich op voor de play-offs om een plaats in de eerste divisie. Vanavond maakt de Leidse ploeg zijn opwachting te gen Amsterdam II, om 20.00 in de hoofdstad. De Lions speelden in dit seizoen al vier keer tegen de club uit de hoofdstad. Drie duels zetten de ijshockeyers in winst om. Nu Dick Ament en Jean Martin de gelederen zijn komen versterken, heeft de ploeg goede hoop op een hoge klassering. LEIDEN - Wethouder van sport zaken, Dick Tesselaar, reikt mor gen om 16.30 uur in de Groenoord hallen de prijzen uit van een groot jeugdzaalvoetbaltoernooi, dat op een unieke wijze door LFC en Lug- dunum wordt georganiseerd. Tes selaar wordt geassisteerd door Jan van Zijp, de man die namens de Leidato de prijzen ter beschikking heeft gesteld. Aan het toernooi doen de A en B jeugdselectiés van 18 verenigingen mee. Uit Leiden zijn dit UVS, Roo- denburg, Docos, ASC, Leidsche Boys, Oranje Groen, De Sleutels, LFC en Lugdunum. Uit de regio zijn Meerburg, UDO, Teylingen, DOSR, SVLV, SV Voorschoten, SJC, Alphen en Forholte present. Het toernooi dat om 10.00 uur be gint, gaat ook als het veldvoetbal- programma niet afgelast wordt ge woon door. ATLETIEK - Bij internationale indoor-atletiekwedstrijden in Ma drid heeft Nellie Coman (AVR) gis teravond de 60 meter bij de dames gewonnen. De Rotterdamse, die vorig jaar bij de Europese indoor kampioenschappen in Gothenburg een bronzen medaille veroverde, zegevierde in de Spaanse hoofd stad in 7,31 seconden. Zij had een ruime voorsprong op de Spaanse Teresa Rione, die in 7.43 seconden als tweede eindigde. De overige twee tegenstanders ko men uit België: Herentals en Olym- pia Antwerpen. Twee keer kwam Leiden eerder tegen Herentals uit en de wedstrijden om de Coupe der Lage Landen werden in winst omgezet. Olympia Antwerpen heeft dit seizoen nog niet als tegen stander van Lions gefungeerd. Het wedstrijdschema: 9/2 uit tegen Amsterdam II, 15/2 uit tegen Olym pia Antwerpen, 23/2 thuis tegen Herentals, 24/2 uit tegen Herentals, 2/3 thuis tegen Olympia, 9/3 thuis tegen Amsterdam II. Yvonne van Gennip heeft even eens Ria Visser en sinds kort ook Marieke Stam alles opzij gezet om zich op haar sport te kunnen rich ten. Hoewel ze er geen geld mee verdiende, mag Van Gennip toch min of meer een fullprof-schaatster worden genoemd. De Haarlemse heeft achter haar medicijnenstudie voorlopig een punt gezet. „Ik heb bewust gekozen voor het schaat sen. Op deze leeftijd kan ik volop sporten; het studeren komt later al tijd nog wel. Andersom is niet mo gelijk". Het feit, dat de banen niet voor het oprapen liggen, heeft meegespeeld in Van Gennips beslissing. „Als ik wist dat ik na mijn studie meteen aan de slag zou kunnen, was ik ze ker niet gestopt. Maar dat is niet het geval. Je weet nu al, dat het heel moeilijk wordt om over een aantal jaren een baan te krijgen". Evenals Hilbert van der Duim is Yvonne van Gennip teleurgesteld in staatssecretaris Van der Reij- den. „Die heeft mij evenals Hilbert dingen beloofd die hij niet nageko men is. Ik ben vorig jaar in Serége- vo op een avond op Van der Reij- den afgestapt en heb hem ge vraagd of er een regeling te treffen was, waardoor ik èn aan topsport kan doen èn ingeschreven kan blij ven staan als student. Hij beloofde da in orde te maken, maar daar is weinig van terechtgekomen. Als ik op Van der Reijden moet wachten, ben ik veertig voor het eens een keer voor elkaar is. Via Johan van der Haar van de Nederlandse Sport Federatie wordt gelukkig gepro beerd een studieduurregeling voor mij te treffen. Het is voor negentig procent zeker dat dat gaat lukken". Mocht er onverhoopt van haar me dicijnenstudie niets meer terecht komen in de toekomst, dan heeft Van Gennip genoeg pijlen op haar boog, waarbij de luchtmacht de prioriteit heeft. „Dat zou me erg leuk lijken. Mijn broer is helikop- *Van Gennip: "Het gat tussen Schone en de rest is groot". terpiloot bij de luchtmacht. Hij heeft zijn opleiding gehad in Ame rika. Ik zou dat ook best willen. Wat dat betreft ben ik een raar ty petje. Ik zou ook wel de kant van de fysio-therapie op willen, maar ook daar is geen droog brood in te verdienen. Ik ben in ieder geval niet te beroerd om van alles aan te pakken als ik op zoek moet naar werk". Van Gennip ziet haar sportieve prestaties niet als het middel om maatschappelijk te slagen. „Ik ben niet zoals Hein Vergeer, die is met sport bezig om in de toekomst aan een goede baan te komen. Dat heb ik niet. Ik sport om de sport. Ver geer is in alles planmatiger. Hij is nu al bezig met de Olympische (foto ANP) Spelen van 1988. Ik vind het een beetje eng om je te concentreren op een bepaalde afstand en een be paald jaar. Stel dat het mislukt, dan zijn jaren van voorbereiding naar de knoppen. Ik leef van sei zoen tot seizoen en van toernooi tot toernooi. Bovendien: ik vind een wereldtitel net zo mooi als een olympische medaille". Eric Vanderaerden. LUNEL (ANP) - De eerste over winning voor de profploeg van Pe ter Post in dit wielerseizoen is een feit. Verantwoordelijk daarvoor was Eric Vanderaerden. De Belgi sche kampioen was de snelste in de eindsprint van de eerste etappe van de Ster van Besseges, Laurent Fignon bleef leider van het klasse ment, waarin negen renners bin nen een afstand van twee seconden staan. Vanderaerden is derde op 2 seconden. In de laatste kilometer van de rit over zeven ronden van ruim negen tien kilometer, met daarin een niet al te moeilijk te beklimmen bergje, deed zich een zware valpartij voor. In het gedrag om de goede sprint posities smakte de Jörg Muller, de Zwitserse ploegmaat in Franse dienst van Gerrie Knetemann, te gen het wegdek. Hij raakte buiten bewustzijn en werd overgebracht naar het ziekenhuis van Montpel- lier. Daar werd een hersenschud ding vastgesteld. De laatste meters verliepen vervol- HILVERSUM (GPD) - De Nederlandse wielerwereld heeft er weer een professionele ploeg bij. Op initiatief van hoofdsponsor Henk Wintermans, die in het Bra bantse Steensel (een plaatsje tusssen Eindhoven en de Belgische grens) een fruithandel drijft, zal deze vijfde nationale beroepsformatie uit zes renners bestaan. Het is de bedoeling dat de nieuwe équipe van ploeg leider Toon Adams uit Eersel, die financieel boven dien wordt gesteund door een vijftal kleinere geld schieters, komend seizoen niet alleen criteriums gaat rijden, maar ook in enkele Nederlandse en Belgische klassiekers te zien zal zijn. Zo staan onder andere de Amstel Gold Race en het Nederlandse wegkampioen- schap op het programma. Vijf renners hebben inmiddels een contract gete kend: Arnold van Hooft (Kerkdriel), Johan van der Linde (Tilburg), Ron Veeke (Sprundel), Fred van Don gen (Breda) en Ruud Lieverst (Kortenhoef). Over de zesde naam bestaat nog onzekerheid, „maar", zo meldde Henk Wintermans, „ik heb onder meer con tact met Hedy Nieuwdorp". De fruithandelaar („we werken met een budget van rond de 150.000 gulden") neemt overigens bewust niet al te veel risico met de qua omvang en reputatie bescheiden profploeg. „Dan kunnen we ook niet diep vallen. Maar ik ben ervan overtuigd dat dit het begin is van een groeipro ces. We blijven in elk geval azen op een hele grote sponsor. We moeten dit seizoen gewoon vertrouwen zien te winnen", aldus Wintermans, die zijn formatie begin maart officieel zal voorstellen. gens, zoals de tactiek van Peter Post het voorschrijft. Eddy Planc- kaert trok de eindsprint aan voor Vanderaerden, die won. lis verkla ring voor het voor Post-begrippen late tijdstip van de eerste seiaoens- zege verwees de Amstelveense ploegleider naar de trainingsach terstand, opgelopen door het slech te weer tijdens de winter. „Maar", stelde Post tevreden vast, „het gaat zienderogen beter". Met de pimpelpaarse trui, als leider van het puntenklassement, om de schouders begint Nico Verhoeven, de neo-prof uit de debuterende be roepsformatie van Ben van Erp, vandaag aan de voorlaatste etappe van Ruta del Sol, de vijfdaagse etappekoers in het zuiden van Spanje. In de derde rit, gewonnen door de Spanjaard Federico Echa- ve, eindigde Verhoeven als vijfde, maar onttroonde hij Giuseppe Sa- ronni als drager van het paars. Achter Verhoeven eindigde Ma- thieu Hermans, als knecht in de ploeg van Pedro Delgado eveneens snel thuis in het beroepsmilieu, als zesde. Minder verging het Peter Pieters, die ook voor een Spaanse ploeg rijdt. Pieter staakte de strijd wegens ziekte. Rolf Golz, een West- duitse neoprof, leidt in het klasse ment. Verhoeven staat derde op 4 seconden. GOTHENBURG (AFP) - Twaalf jaar na Ondrej Nepela heeft Tsje- choslowakije opnieuw de beste kunstrijder van Europa als onder daan. De twintigjarige Josef Sa bovcik, inwoner van Bratislava, behield tijdens de kür van gister avond de krappe voorsprong op Vladimir Kotin, die zeven keer de bijna perfecte waardering van 5,9 werd toebedeeld voor zijn artistie ke uitvoering. Kotin was in Gothenburg de voornaamste vertegenwoordiger van de Sovjetunie, omdat Ale- xandr Fadejev, de Europees kam pioen van 1984, ontbrak. Fadejev was het slachtoffer van de interna tionale reglementen. Hij mistte eerder dit seizoen de titelstrijd in eigen land door een blessure. Vol gens de reglementen mocht de Sovjetunie slechts de nummers een en twee daarvan op de Europe se deelnemerslijst plaatsen. BUENOS AIRES (AFP) - De B-se lectie van het Argentijnse elftal plus het technisch kader is door de nationale voetbalbond bestraft met schorsingen, variërend van twee tot vier jaar. De ploeg heeft zich vo rig jaar tijdens een toernooi in Ma leisië schuldig gemaakt aan cor rupt gedrag. De spelers van het B-elftal wer den twee jaar uitgesloten van inter nationaal voetbal. De trainer, de fy siotherapeut en de arts werden ge schorst voor drie jaar, twee bege leidende bestuursleden kregen vier jaar. De straffen werden uitgespro ken, nadat een Argentijns dagblad had onthuld, dat de spelers en het kader in Maleisië 500 dollar de man hadden aangenomen om de wed strijd tegen Pakistan slechts met één doelpunt verschil te winnen. Door dat resultaat werden andere deelnemende ploegen bevoor deeld. Stand na vier ronden bij het NK drie banden in Wychen: 1. Van Bracht 8 pnt 9 h.s. 1.169 alg. gem., 2. Van der Smissen 8 8 0.930, 3. Weijen- burg 5 7 0.960. 4. De Jong 5 8 0.873, 5. Van de Looy 2 8 0.910, 6. De Wilde 2 6 0.880, 7. Amouts 2 7 0.871, 8. Doggen 0 7 0.806. EK KUNSTRIJDEN De uitslag van het EK kunstrijden voor mannen in Gothenburg is: 1. Jozef Sabovcik (Tsj) 3,6 punten, 2. Vladimir Kotin (Sov) 4,2, 3. Grzegorz, Filipovski (Pol) 7,6, 4. Heiko Fischer (BrD) 9,0, 5. Falko Kirsten, (Odl) 12,4, 6. Viktor Petrenko (Sov) 14,0, 7. Fernand Fedronic (Fra) 14,4, 8. Richard Zander (BrD) 14,8, 9. Lars Akesson (Zwe) 15,0, 10. Petr Barna (Tsj) 16,0, 19. en laatste Ed van Campen (Ned) 37,6.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 13