Eerste 4 -mjp 'gastvrouw' m Hoe )glandse kerk Afke Kastelein, een 'totaal onschuldig mens' ZATERDAG 9 FEBRUARI 1985 GEESTELIJK LEVEN PAGINA 11 LEIDEN - Voor het eerst in haar eeuwenlange ge schiedenis heeft de Hooglandse of Sint Pancraskerk een 'gastvrouw', net als de koster wiens taak dezelfde blijft officieel door de kerkvoogdij benoemd. Een deeltijd-functie, maar als de nieuwe baan zou opleve ren wat het kerkbestuur hoopt - en zelfs méér dan dat dan zou het in de toekomst nog weieens een volledi ge job kunnen worden. De kerkvoogdij streeft naar een veelzijdige functie voor dit kerkgebouw, die ver uitgaat boven een paar uren eredienst per week. Maar zover is het nog niet, hoewel Afke Kastelein- Nijdam (55) al haar fantasie en enthousiasme ?al inzet ten om de kérk als geschikte gelegenheid voor vele doeleinden overal waar dat maar mogelijk is warm aan te bevelen. Sinds 1 januari vertegenwoordigt zij de kerkvoogdij in alle interne en externe zaken die het gebruik van de oude 'Pancras' kunnen stimuleren. Het antwoord op de vraag waar om deze kerk meer dan tot nu toe in de publieke aandacht moet komen ligt nogal voor de hand. De eerste reden is wel, dat handhaving van dit kerkgebouw op den duur financieel alleen mogelijk is als er ook doorde weeks wordt uitgehaald wat erin zit. Een gebouw dat vrijwel altijd gesloten is gaat aan zijn eigen on nut ten onder. En punt twee: de vele miljoe nen aan gemeenschapsgeld die nodig zijn om zo'n kerk in goede staat te houden verdragen een voudig niet, dat het gebruik tot een paar zondagse uurtjes be perkt blijft. Dat zou 'zonde' zijn. Monumenten, ook kerken, ontle nen hun betekenis niet alleen aan hun geschiedenis, maar ook aan de functie die men er nü aan geeft. En als die functie niet meer in verhouding staat tot de hoge kosten van onderhoud, dan zal de eigenaar-gebruiker die opieuw moeten bezien. Zelf invullen Afke Kastelein is vertrouwd met kerkelijk werk. In Amstel veen, waar zij lange tijd heeft ge woond, was zij ouderling van de gereformeerde kerk en de laatste vijf jaar had zij als secretaresse een deeltijdbaan bij de Leidse kerkvoogdij. Maar ervaring in 'kerkpromoting' heeft zij niet. Trouwens, er is in dit land nog maar weinig ervaring opgedaan met monumentale kerkgebou wen die naast de kerkdiensten* ook nog een andere bestemming hebben. "Het is in eerste instantie een echt verkennende functie. Ik zal het zelf. moeten invullen. Nie mand staat met een lijstje voor me klaar dat ik zou kunnen af werken". Afke realiseert zich dat goed. Maar ze weet ook, dat met een kerk als de Hooglandse veel meer kan en moet worden ge daan dan tot nu toe. "Vanzelf sprekend uit gewoon zakelijke overwegingen. Maar daar komt dan wel het culturele motief nog bij. Wat wij nu gaan doen moet je niet alleen maar zien als een fi nanciële noodgreep". "Maar wil je in die richting iets ondernemen dat boven het inci dentele uitgaat, dan zal er ie mand moeten zijn die zich doel gericht daarmee bezighoudt. De kerkvoogden zelf hebben genoeg andere zaken aan hun hoofd. Nu weer de restauratie van de Mare- kerk. Hoeveel tijd en energie de lopende zaken al kosten, kan een buitenstaander zich niet voor- door S. J. de Groot stellen. Ik heb dat nu een poosje van nabij gezien en kan er alleen maar grote bewondering voor hebben. Daarom heeft de kerk voogdij in deze leemte met een nieuwe functie willen voorzien". Eerste stap Een eerste stap om de 'Pan cras' dichter bij het 'grote pu bliek' te brengen was de dage lijkse openstelling van de kerk van mei tot oktober. Afke Kastelein: "Daar zijn we een paar jaar geleden mee begon nen. We hebben nu een team van zo'n dertig vrijwilligers om de bezoekers te ontvangen. Zij doen om beurten dienst. De belang stelling van het publiek neemt met het jaar toe. Dat inspireert ons, ermee door te gaan". "Maar het betekent wel, dat ook het vrijwilligersteam recht heeft op aandacht en zorg. Zij moeten weten bij wie ze terecht kunnen met hun wensen, vragen of ideeën. Ik wil een stut en steun voor ze zijn. Voorwaarde voor een goede sfeer is de per soonlijke band. Daarvoor te zor gen is mijn opdracht naar binnen toe". Afke is vol lof over de vrijwilli gers. Een van hen, een vroegere arbeidsanalist, verzorgt de roos ters, zodat iedereen ruim van te voren weet wanneer hij of zij dienst heeft. "Het is een hele klus zo'n rooster te maken, want je moet ook rekening houden met persoonlijke wensen en met de vakanties van de mensen. Maar het functioneert prima. Mijn taak is om waar dat nodig is er nog iets meer lijn in te bren gen". Wie een kerk bezoekt, wil er graag wat van meenemen. Dat kan in de Hooglandse, waar de toegang gratis is. Men kan er grammofoonplaten, boekjes, fol ders en kaarten kopen. De serie kaarten is uitgebreid van vier tot zes. Voor de buitenlandse toeris ten ligt een meertalige folder klaar. Vorig jaar werd de voor raad verrijkt met een boekje van zestien pagina's met een beknop te beschrijving van de kerk en haar bouwgeschiedenis en een serie mooie foto's van Peter Hor- Al dat materiaal werd dagelijks op een tafel bij de ingang van de kerk (Nieuwstraat) uitgestald. Dit jaar wordt een soort verrijd bare kiosk in gebruik genomen, zodat de dienstdoende vrijwilli gers de spullen niet meer elke dag hoeven op te bergen. Er komt weer een serie lunch pauze-orgelconcerten op de woensdagmiddag, van half 1 tot kwart over 1. Muziek geeft aan kerkbezoek een bepaalde sfeer. Afke Kastelein: "De vrijwilli gers hebben zelf ontdekt, dat af en toe een beetje orgelspel eigen lijk te weinig is. Vandaar dat we dit jaar een proef willen nemen met een aantal zorgvuldig gese lecteerde cassettebandjes. Meer sfeer dus met meer muziek. En zo zullen er nog wel meer dingen zijn waardoor je de bezoekers prettiger kunt ontvangen. Dat moet gewoon van jaar tot jaar groeien". Een eerste vrucht van 'Pan- cras'-promotion is het idee om aan de opening van het bezoek- seizoen enig cachet te geven. Dat gebeurt op zaterdag 20 april, als een aantal koren en muziekgezel schappen in deze kerk een uitge breide manifestatie verzorgt, van 10 tot 5 uur. De uitnodigingen zijn nu de deur uit. Van sommige heeft Afke Kastelein al gehoord dat ze graag komen. Niet 'heilig' Wat de contacten naar buiten betreft zal de gastvrouw van de Hooglandse kerk van de grond af moeten beginnen. Wie gaat nadenken over een 'multifunctionele' bestemming voor zo'n gebouw, kan de vraag niet ontlopen waar de grens ligt. En dan is er natuurlijk verschil tussen kerken die nog wél en die niet meer voor de eredienst wor den gebruikt. In het eerste geval speelt het gevoel voor wat daar zondags gebeurt duidelijk mee. Dan is doordeweeks niet élles mogelijk. Afke Kastelein: "Aan de ene kant zeg ik: een kerk is geen hei lig gebouw. Maar ik besef goed dat je het gebruik ergens moet afgrenzen. Het is niet mijn taak dat te bepalen. Dat doet de kerk voogdij. Ik kom alleen maar met voorstellen, hoewel ik ook wel aanvoel wat niét kan. Een miss verkiezing bijvoorbeeld, om maar eens wat te noemen. Of vlooienmarkten". "De grote lijnen, waarbinnen van allerlei mogelijk is, zijn er. Maar ik kan me voorstellen datje soms op zijpaden belandt, en als je dóór dan mogelijkheden ziet, moet je die wel testen op hun bruikbaarheid. Maar nogmaals: ik ben in dat opzicht een totaal onschuldig mens. Voor mij is het allemaal nieuw. Ik zal me echt weieens een buil vallen, maar dan hoop ik ervan te leren". De kerkvoogdij is lid van de vereniging van beheerders van monumentale kerken. Die is op gericht om zulke gebouwen meer rendabel te maken. Afke Kastelein verwacht, dat het con tact met deze vereniging haar een eind op weg kan helpen. Zij denkt bijvoorbeeld aan het uit wisselen van tentoonstellingen. In Rotterdam heeft zij een goe de relatie aan de vroegere Leidse predikant Lamping, die deel uit maakt van het Laurenskerk-pas- toraat. In die kerk vergelijk baar met de Leidse 'Pancras' is haast elke dag wel wat te doen. Daar gaat ze zeker haar licht op steken. Mogelijkheden voor de Hoog landse kerk zijn: congressen, tentoonstellingen, herdenkin gen, recepties, concerten, zang en muziekconcoursen, lekespe- len en klassiek toneel, het opne men van de kerk in de toeristi sche stadswandelingen, en nog zoveel meer. "Als er niet iemand is die daar achterheen gaat, gebeurt er niéts. Daarvoor moet je je presenteren bij de VW's, culturele en weten schappelijke instellingen en - niet te vergeten - de omroepen. Met een speciale folder gaan wij ons bij een groot aantal instan ties introduceren". Voorzichtig Wordt dat geen concurrentie voor de Pieterskerk (eigendom van een niet-kerkelijke stich ting)? Afke Kastelein denkt van niet. "Wij mikken op mogelijkheden die bij déze kerk passen en pro beren zo tot een eigen verhuur- schema te komen. Dat hoeft geen beletsel te zijn voor wat anderen doen. We zullen wel, waar nodig, rekening met elkaar moeten hou den. Een goede samenwerking kan voorkómen, dat gelijkge richte activiteiten op hetzelfde moment of vlak na elkaar gebeu ren". Overigens zullen gastvrouw en kerkvoogdij heel voorzichtig zijn met het zelf aantrekken van eve nementen. "Want dan ben je fi nancieel ook zelf verantwoorde lijk, en dat kan onverantwoorde risico's met zich brengen. Als je van tevoren iets niet kunt peilen, loop je het gevaar er lelijk bij in te schieten. In de Grote Kerk van Breda heeft het vijf jaren ge duurd voordat ze daar goed zicht op kregen. Nü loopt het pas". Een groot pluspunt bij de pro moting van de 'Pancras' is het aangrenzende 'Hooglandse Huis' (Moriaansteeg), behalve voor vergaderingen en recepties een prettige en efficiënte gelegen heid voor deelnemers aan evene menten om zich consumptief te laten verzorgen. Afke Kastelein zal bij het aan de man brengen van de kerk dit voordeel zeker noemen. 'Beeldschoon' De gastvrouw van de Hoog landse kerk woont in het tege lijk met de kerkrestauratie ver bouwde - vroegere kostershuis aan de Middelweg. Een de^r in de woning geeft rechtstreeks toe gang tot de kerk. "Erg functio neel voor mijn werk. Wie de kerk zou willen gebruiken en bij me aanbelt, kan ik meteen rondlei den. En ook de vrijwilligers kun nen zo gemakkelijk bij me te recht". Afke Kastelein voelt zich met haar nieuwe functie 'bevoor recht'. Werk dat veel contact met mensen vraagt ligt haar goed. Maar er is nóg iets. "Al ben ik geen geboren en getogen Leidse, deze kerk heeft, ook door mijn werk bij de kerkvoogdij, een be paalde gevoelswaarde voor me gekregen. Is het geen beeld schoon gebouw? Dit is toch een féést van licht en ruimte". Aan inventaris heeft de Hoog landse kerk naast de twee geres taureerde orgels niet zo heel veel te bieden. "Mogelijk dat daar nog eens wat bij komt", zegt Afke voorzichtig. "Je weet maar nooit waar je nog eens tegenaan loopt". Wie in het oude kostershuis de sfeer scheppende inrichting van haar eigen kamers heeft gezien, mag verwachten, dat ook de 'aankleding' van de weidse kerk ruimte - al valt dat buiten haar eigenlijke taak - haar ter harte gaat. Zoals het een goede kerk-gast- vrouw betaamt. Geref. K. Vryg. 8.45 ds. De Putter, 2.45 ds. Mouissie. Ned. Geref. Kerk (Salvatori) 10 en 4 ds. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl.kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 studentenekklesia; Marekerk 10 dr. Meijers, 5 ds. Trouw borst, Vlaardingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- Oecumenische geloofsgemeenschap De Regenboog (Merenwijk) 9.30 mevr. ds. De Mey, 11.15 mevr. ds. De Mey en pas toor v. Well; Bethlehemk. (Driftstr.) 10 mevr. ds. Westera, opendeurdienst, mmv jonge renkoor; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 10 ds. Jansen, 5 ds. Koolstra; Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Nauta, mmv cantorij; Waalse kerk (tijdelijk Rapenburg 6) 10.30 ds. Ribs; jeugdkapel Vredeskerk 10; jeugdkapel Bevrijdingskerk 10. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg; Diakonessenhuis 10.30 ds. v. 't Hof; Endegeest zie Oegstgeest. Geref. Kerk Vredeskerk zie herv. gem.; Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Bakker, Amstelveen; Oude Vest 10 ds. Veenstra; Maranathak. zie herv. gem.; Bevrijdingsk. zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Ver- Merenwijk zie herv. gem. Wijk Stevenshof, gebouwtje 'Dijkhof (Rijndijk) 10 kand. J. L. Falkenburg. Geref. K. Vrijg. (Herengr.) 10 en 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur) 10 en 5 ds. Den Hertog, ha. Geref. Gem. (N. Rijn) 10 en 4.30 ds. Boogaard. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.) 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.) 10.30 ds. .Koek, mmv Baptistengem. (O. Rijn 3) 10 ds. Bos veld, doop. Evang. Gemeenschap (Middelstegr. 3) 10 br. Dikkes. Evang. gem. Merenwijk (Flevoweg 5) 7.45 nam. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21) 5 nam. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2) zo. 10 rev. D. Kuhn, wo. 8 hr. Zijlstra, vr. 15 febr. 8 jeugdsam. Pinkstergem. (O. Vest 13) 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (hoek Vestestr./Groe- nesteeg) 10 en 7. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedag-adventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten) elke zat. 9.45 bijbel studie, 10.45 predikdienst. Christelijke Wetenschap (Steensch. 6) 10.30. 'De Christengemeenschap' (beweging tot religieuze vernieuwing): 9.45 men- senwijdingsdienst, in oud-kath. k. Zoe te rw.singel. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.) 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel) zat. 7. Rooms-Kath. K. Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7 (lof); Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9 en 10.30; Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; Merenwijk zie herv. gem.; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Rang (geref.), 7 ds. Koldewijn, De Kaag, jeugddienst. AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Driel, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Bos, Gouda, 6.30 ds. v. Driel, gez. dienst. Chr. Geref. Kerk 9.30 leesdienst, 6.30 ds. Hofman, Ouderkerk a.d. Amstel. Rk Kerk zat. 7, zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 5 ds. Stolk, met gehandicapten; Kruiskerk 10 ds. De Jonge; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden, 6.30 ds. Bogers; G. Herderk. 10 ds. Verheul, ha, 6.30 ds. Nieuwenhuis, ha; De Bron 9.30 ds. Taselaar, ha, 10.15 ds. Nieuwen huis, ha, 6.30 ds. Verheul, ha; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Moll, ha; Driehoorne 7 nam. ds. Taselaar; Oudshoornse kerk 10 ds. Smids, Amersfoort, jeugddienst; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. Ouwendijk. Geref. Kerk Mar.kerk 10 ds. Wilschut, 6.30 ds. Verdoorn; Salv.kerk 10 ds. Stolk, zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (aula chr. techn. school) 9.30 leesdienst, 7 ds. Gratz. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.) 9.30 ds. H. de Jong, 4.30 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 dienst, wo. 7.30 ds. Bouw. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240) 9.30 én 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1) 10 evang. Ramaker, 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62) 10 hr. J. de Looij, 6.30 hr. G. Kruizin- ga. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54) 10 hr. v.d. Hoorn. Pinkstergem. (school Batenstein 16) 10. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.) 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36) geen dienst. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7, zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Exalto, 6 ds. Harkema, Brakel. Geref.-Herv. Gemeente (dorpshuis 'De Tas') 10 ds. J. W. de Jong, Zoetermeer. Geref. Gem. 9.30 en 6 leesdienst. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Hoef, 6.30 ds. Wieman; Salv.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef; Bethl.kerk 10 ds. Geluk, Baarn, 6.30 dr. Haitsma, Boskoop. Geref. Kerk 10 ds. Elderman, 6.30 ds. v.d. Berg. Geref. K. Vrijg. (Ichthusk.) 9.30 en 6.30 ds. Mouissie. Geref. Gem. (Stationsweg 17) 10 en 6.30 Evang.-Luth. Gem. 9 ds. v. Beek. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. v.d. Pol, 6.30 hr. Smouter, Rhoon, jeugddienst; De Stek 9.30 ds. v. 't Hoff. Geref. Kerk 9.30 ds. Ferwerda, S.heim, zie ook herv. gem. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 5 ds. Ribbers. Geref. Gem. 9.30 leesd., 3 ds. Bac, 13 febr. 7.30 ds. P. Blok. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. De Graaf, ha. Geref. Kerk 10 ds. v.d. Berg, Bodegra ven, 5 ds. Schouten, Leiden. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7, zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 en 5 ds. v.d. Wal, ha. Geref. Kerk 10 ds. Rothfusz, ha. 'Park wijk' 7 ds. Krispijn, ha. Chr. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Biesma. Rk Kerk: Mart. zat. 7, zo. 9 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 10 en 11.30. HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kolde- Rk Kerk zat. 7, zo. 10. KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. A. Baas, 6 ds. Sma ling; Ontm.kerk 10 ds. Aarents, 6.30 ds. Bou- man, Scheveningen. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. v. Wattum, Rijswijk. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Offeringa, Haren, 6 ds. v. Sliedregt; O. Kerk 10 ds. Visser, 5.45 zang, 6 ds. v. Roon, jeugddienst; Ichthusk. 10 ds. De Jong, 5 ds. Drieber gen; Pnièlk. 9.30 ds. v. Roon, 6 ds. Visser; aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Vroegindewey; Overduin 2.15 ds. v.d. Beid; Hoeksteen (Burgersdijkstr.) 10 dovendienst, hr. B. R. Steenbergen. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (au la P. Groen-college) 10 prof. dr. v. Gen nep, Leiden. Geref. Kerk Vr.kerk 10 ds. Kersten, 5 ds. v.d. Horst; Triumfatork. 10 ds. v.d. Horst, 5 ds. Slof- stra, Noordwijk, opendeurdienst. Geref. K. Vrijg. 10.15 leesdienst, 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. K. 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. K. 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal) 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.) 10 en 5. Geref. Gem. in Ned. (Louwestr.) 10 en 5. Volle-evang.gem. ('Tripodia') 9.45. Onafh. baptistengem. (Sluisweg 16) 10 ds. J. A. Visser. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv Gem. 10 ds. Lapré, 7 ds. Cnossen, Delft, opendeurdienst. Geref. Kerk 10 dr. Bade, zie ook herv. gem. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 ds. v.d. Born, 3 ds. Bo venberg, met gehandicapten, 6.30 mevr. ds. Westera; Hoofdstr. 10 ds. Doesburg; Scheppingsk. 9 en 10.30 (jongeren- dienst) ds. v. Loenen. Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.) 10 hr. J. v.d. Zeeuw. Rk Kerk zat 7, zo. 10 en 11.30. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. v.d. Kamp. Geref. Kerk 9.30 ds. v.d. Kooi, 7 ds. Jas pers Focks. Rk Kerk zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. De Gelder; Pauluskerk 10 en 7 ds. 't Hooft. Geref. Kerk 10 en 5 ds. Boswijk. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. De Reuver, Capelle a.d. IJssel, 6.30 ds. De Graaff. Geref. Kerk 9.30 ds. Maneschijn, Am stelveen, 7 ds. Buikema. Rk Kerk zat. 7, zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Ten Voorde, 7 ds. Bergsma. Geref. Kerk 9.30 ds. Bergsma, 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk zat. 7, zo. 10 en 11.15 (gezins- dienst). NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Geuze, 7 ds. v. Leyen, Wilnis. Geref. Kerk (W. Verlaat) 10 hr. Koenes, 7 ds. Keyser, Utrecht. NOORDWiJK: Herv. Gem. Grote of St. Jeroensk. (Binnen) 10 vicaris W. Andel, 5 ds. Baas, Molenaarsgraaf; Hoofdstr. (Zee) 10 prof. dr. v.d. Beek, Valkenburg, 5 ds. Kuiper; De Rank (Golfbaan) 10 ds. v.d. Velden, Woerden. Geref. Kerk Buurtkerk (Hoofdstr.) 10 ds. Elgersma; Vinkenl. (Binnen) 10 ds. Kuiper, 7 ds. v.d. Lee; Stichtingskerk 11 ds. Slofstra; Sole Mio 9 ds. Elgersma. Rk Kerk Zee zat. 7. zo. 10.30; Binnen zat. 7, zo. 8, 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Hemmes, O.geest. Rk Kerk Victork. zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Zilk zat. 7, zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 10 mevr. drs. Eggink-Hoog; Pauluskerk 10 ds. Da Costa Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. A. Noorman, Bussum, 7 ds. Vegter. Geref. Kerk 10 ds. Vegter. Geref. Kerk Vryg. (aula Dr. Schilder school) 10.30 en 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum) 8.45 en 4 (themadienst) ds. De Lange, 8 nam. zondagavondgesprek over 'christelijk onderwijs'. Van Wijckerslooth 4 ds. W. de Leeuw. Endegeest 10 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum) 4. Rk Kerk Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30. OUD-ADE: Rk Kerk zat 7. zo. 8.30 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte, met koor. Geref. K. 9.30 ds. Jaspers Focks, 4.30 jeugddienst. Remonstr. Gem. 10 ds. v. Waveren, Haarlem. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Vlasblom, Boskoop, 7 ds. Boonstra, Hoogmade. Chr. Geref. K. 9.30 leesd., 2.15 ds. Bouw. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Smaling, 5 ds. Geluk, Baarn, jeugddienst, mmv 'New Gospel Sound'; Bethelkerk 9.30 en 5 ds. v. Niel. Geref. Kerk Petrak. 9.30 ds. Damsma, 5 ds. Snel; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen, 5 ds. Ribberink; Mar.kerk 9.30 ds. Snel, 5 ds. Damsma. Geref. Kerk Vrijg. 10 en 5.15 ds. Grutter. Chr. Geref. K. 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo) 10 br. C. Vork, Alphen. Rk Kerk zat 7. zo. 10.30. RIJPWETERING: Rk Kerk zat 7. zo. 9 en 10.30. SASSENHEIM: Herv Gem. 9 en 10.30 ds. v. Achterberg, 7 ds. Roos, A.dam, opendeurdienst. Geref. Kerk 10 ds. Baas, 7 zie herv. gem. Chr. Geref. K. 10 en 5 dr. Rebel, Amers- Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17) 10.30 mevr. M. Driessen. Rk Kerk zat. 7, zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Leus den, Leidschendam, gezinsdienst, 6.30 ds. Hulst, Waddinxveen. Geref. Kerk 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. v.d. Kooi. Rk Kerk Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30.'' VALKENBURG: Herv. Gem. 10 en 6.30 ds. Vermeulen, ha. Geref. Kerk 9.30 ds. Rietveld, Leiden, 6.30 hr. De Ridder, S.heim. Geref. K. Vrijg. 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. C. J. de Jong. Rk Kerk zat 7, zo. 9 30 en 11. VOORSCHOTEN Herv Gem. Dorps kerk 10 ds. v.d. Schoot, 7 ds. De Zeeuw; De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Herv. evang. op geref. grondslag (Lucas- college, Beeth.laan) 9.30 ds. Trouw borst Heilouw, 4.30 ds. Korevaar, R.dam. Geref. Kerk 10 ds. De Zwart. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg. (Bachlaan) 10 en 5 dr. Amtzen. Aulagemeenschap Noordhofland 10.30 informele dienst.. Rk Kerk Laur.kerk zat. 7, zo. 11.30; M. Godskerk. zat. 7, zo. 10. Kerk van Engeland (British school in The Netherlands, J. v. Hooflaan 3) 10.15 anglicaanse dienst. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 en 5 ds. Maasland; Hoeksteen 9.30 en 6.30 ds. Roetman; Bethelk. 9.30 en 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 ds. Hulst, 5 ds. Quartel. Geref. Kerk Kruisk. 10 mevr. ds. Ko- ning-Polet, Gouda, 5 dr. Bade, Koude kerk; Ontm.kerk 10 ds. De Moor. Remonstr. Gem. 10 ds. Wery, R.dam. WARMOND: Herv. Gem. 10 (ha) en 5 ds. Rk Kerk zat. 7, zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, ha. 4.30 ds. Wolters. 7 ds. Steenstra, opendeurdienst, mmv interk. jeugdkoor Watergraafsmeer, Kievietk. 10 dr. v. Bruggen; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 kand. A. C. Verweij, Leiden. Geref. Kerk Zyllaan 10 ds. v.d. Woude, 7 zie herv. gem.; Zuid (Bloem cam plaan) 10 dr. v.d. Kamp, ha. Ned. Prot. Bond (Kerkdam) 10.30 ds. Werner. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Koelewijn. Geref. Kerk 9.30 ds. Aalders, 6.30 ds. Jaspers Focks. Rk Kerk zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem 9.30 kand Rietveld, Woerden, 7 ds. Koppenhol, Huizen. Geref. Kerk 9.30 ds. Ribberink, Rijns- burg, 7 ds. Elderman, Bodegraven. ZOETERWOUDE: Herv Gem 10 oecu menische dienst pater Buil en ds. Wol- Rk Kerk St. Jan zo. 9.30 en 11; Chr. Dienaark. zat. 7, zo. 10; Meerburgkerk H. Rijndyk zat. 7, zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv Gem. 10 ds. Eysenga, 6.30 zie geref. kerk. Geref. Kerk 10 ds. Buikema, 6.30 ds. Ey senga. Remonstr. Gem. 10 dr. Meijering. Afke Kastelein....'als er niet iemand achterheen trekt, gebeurt er niets'.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 11