Kamer steunt wijziging aow Gelijke rechten man en vrouw op aow Vergoeding adviseur stoort PvdA en CDA Merlrfabrikanten boos op 'piraten' VRIJDAG 8 FEBRUARI 1985 i'iiwmimi. Zelfstandig recht op uitkering DEN HAAG (ANP) - De Tweede Kamer heeft gisteren het wetsontwerp aanvaard dat de gelijke behandeling van man en vrouw in de aow regelt. Het op een aantal punten gewij zigde wetsvoorstel werd gesteund door CDA, PvdA, EVP en het kamerlid Janmaat. DEN HAAG (GPD) - De aan de Nederlandse Olie Maatschappij verleende vergunning voor een olieleiding door de Waddenzee moet opnieuw worden geschorst. De Landelijke Vereniging tot be houd van de Waddenzee heeft dat gevraagd aan de Raad van State die vorig jaar eenzelfde vergun ning al eens heeft vernietigd. De vorige vergunning werd door de Raad van State onvoldoende be vonden omdat een rampenplan ontbrak. In de nieuwe vergunning staan voorwaarden aan de NAM alsmede het bevel om eind dit jaar een rampenbestrijdingsplan te Opnieuw bezwaar tegen olieleiding door Waddenzee overleggen. Als dat plan wordt goedgekeurd, mag de NAM de lei ding leggen. De Waddenbeschermers menen dat een ramp op de Waddenzee eenvoudig niet te bestrijden is. Als niet binnen een paar uur de olie na een breuk of lek kan zijn opge ruimd, dreigt er een natuurramp. De enige manier om een ramp te voorkomen is zorgen dat er geen olie door de Waddenzee wordt ver voerd, aldus de Waddenclub. Minister Braks (landbouw en vis serij) had moeten nagaan welke al ternatieven voorhanden zijn. De Waddenclub zegt dat het provin ciaal bestuur van Noord-Holland met de NAM wil onderhandelen over aanlanding aan de Noordzee kust. Een leiding naar bijvoorbeeld Beverwijk is technisch makkelij ker en in procedures sneller te rea liseren dan het tracé ten oosten van Schiermonnikoog langs naar Noord-Groningen. Alleenstaanden door wijziging aow gedupeerd (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Een groot aantal al leenstaande ouders met een baan en een of meer kinderen jonger dan 15 jaar gaan er per maand 35 gulden netto op achteruit als gevolg van de nieuwe wetgeving voor de aow. Zij moeten voortaan over de zo genoemde aanvullende alleen staande ouder-toeslag premie voor de volksverzekeringen (aow/aww) gaan betalen. Dat blijkt uit een brief die de FNV heeft gestuurd naar de Tweede Kamer. Belastingdes kundige J. Grobbee van de vakcentrale schat dat het om ongeveer 100.000 ouders gaat met in de regel lage inkomens. De kwestie zal vermoedelijk volgende week worden behan deld in de vaste Kamercommis sie voor financiën. De fractie van de PvdA gaat er van uit dat het om één van de effecten die niet tijdig zijn voorzien en wil dit foutje alsnog wegwerken. De aanvullende toeslag voor alleenstaande ouders bedraagt maximaal 4.333 gulden. Als over dat bedrag veertien pro cent premie moeten worden betaald betekent dat een extra last van 567 gulden per jaar wat neerkomt op ongeveer 35 gul den netto per maand. Dat inkomensverlies komt bovenop de effecten van invoe ring van de derde fase van de Wet Tweeverdieners die voor deze groep toch al een verla ging van de belastingvrije som met 600 gulden met zich mee brengt. Volgens kamerlid W. Vermeend (PvdA) zijn er men sen met een bruto inkomen van 600 gulden per maand, die er 40 gulden op achteruit gaan. "We kijken of we er samen met WD en CDA iets aan kunnen doen". Volgens het wetsontwerp krijgen gehuwden die 65 zijn geweest voortaan ieder de helft van de hui dige aow voor echtparen. Als één van de partners nog geen 65 is, wordt een toeslag op de aow gege ven die - afhankelijk van een even tueel eigen inkomen van de jonge re partner - kan oplopen tot vijftig procent. De Kamer nam twee wijzigings voorstellen van PvdA en CDA aan, die de toepassing van deze zogehe ten inkomenstoets versoepelen. Volgens het ene voorstel wordt een groter gedeelte van de inkomsten van de jongere partner vrijgelaten. Het tweede voorstel houdt in dat mensen die nu 57 jaar of ouder zijn niets te maken krijgen met de in komensafhankelijke toeslagen, De WD stemde tegen het wets voorstel, omdat een eigen amende ment om de inkomenstoets geheel te schrappen, werd verworpen. Dit amendement kreeg de steun van D'66, CPN, PSP en PPR. Deze fracties vinden dat de individuali sering in het wetsontwerp niet ver genoeg gaat. „De individualisering is terugge bracht tot een boekhoudkundige kwestie om te kunnnen bezuini gen", aldus mevrouw Brouwer (CPN). De kleine rechtse fracties stemden tegen het wetsonwerp, omdat zij tegen individualisering in de sociale zekerheid zijn. (Zie ook elders op deze pagina) Oud-Indiërs dienen klacht in tegen boek prof. De Jong DEN HAAG (ANP) - Drie mensen uit het voormalige Nederlands-In- diè hebben de advocaat mr L. van Heijningen in Den Haag opdracht gegeven de staat te dwingen de ge schiedenis van hun voormalige land tijdens en na de Tweede We reldoorlog door 'onbevooroordeel de en onafhankelijke' historici te laten beschrijven. Aanleiding zijn 'onjuiste en bele digende' passages in het laatste boek van prof. Lou de Jong en de te verwachten 'rampzalige' inhoud van nog komende boeken over dit onderwerp. Het drietal wilde oorspronkelijk een kort geding tegen De Jong zelf aanspannen, maar volgens van mr Van Heijningen is dat onmogelijk. Een historicus kan in principe schrijven wat hij wil. „Het is echter hoogst ongebruikelijk, dat de staat een regeringsgeschiedschrijving laat plegen. Dus het is een rechtvaardige eis dat de staat de uitgave van De Jong staakt en/of anderen de opdracht geeft een tweede versie te schrijven", aldus Van Heijningen. De advocaat dagvaardt de staat in een civiele procedure bij de rechtbank in Den Haag. Het kan enige weken duren eer die dag vaarding bij de staat binnenkomt. De drie actievoerders benaderden anderhalve week geleden 38 Indi sche organisaties. Dat leverde vol gens woordvoerder G. Jonker tot nu toe een groot aantal adhesiebe tuigingen op. Geen nieuwbouw kinderziekenhuis AMSTERDAM (ANP) - Het Em- ma Kinderziekenhuis in Amster dam hoeft niet te rekenen op nieuwbouw bij de Vrije Universi teit in de hoofdstad. Staatssecreta ris Van der Reijden heeft dit giste ren meegedeeld. Van der Reijden vindt nieuw bouw te duur. Het huidige gebouw van het Emma Kinderziekenhuis moet vanwege de slechte staat worden gesloten en heeft boven dien teveel bedden. Het ziekenhuis staan nog twee mogelijkheden open: intrekken bij het Acade misch Ziekenhuis' van de Vrije Universiteit of bij de kinderafde ling van het Academisch Medisch Centrum. DEN HAAG (ANP) - De kamerle den Herfkens (PvdA) en Gualthe- rie van Weezei (CDA) plaatsen vraagtekens bij het aantrekken van een persoonlijk woordvoerder voor de minister. Deze functionaris ontvangt, volgens het CDA-kamer- lid, een uurloon van 105 gulden en kan dus bij een deeltijdbaan van twee dagen per week aan een jaar loon van 80.000 gulden komen. Dat bleek gisteren tijdens over leg van minister Schoo (ontwikke lingssamenwerking) met de vaste kamercommissie voor ontwikke lingssamenwerking. Volgens de minister is dit bedrag dezelfde ver goeding die alle adviseurs op het departement ontvangen. Het con sultantscontract is deze functiona ris (oud NOS-redactrice Marijn de Koning) aangeboden vanwege haar specifieke kennis van de Hil- versumse media. „Zaken waarmee men op het departement tot op de dag van vandaag niet bekend was." Het ligt niet in de bedoeling het voorlichtingsapparaat van het mi nisterie om te bouwen, aldus de minister. Tijdens het overleg kwam ook de positie van de zelfstandige bladen Onze Wereld en Bijeen ter sprake die zich bezig houden met ontwik kelingssamenwerking. Zij hoeven geen concurrentie te vrezen van een nieuw orgaan van het departe ment van ontwikkelingssamen werking, aldus Schoo. Het nieuwe blad, dat de plaats gaat innemen van de twee bestaande departe mentale bladen Aspekten en Inter nationale Samenwerking zal meer aandacht schenken aan het over heidsbeleid en meer ruimte bieden aan het particulier initiatief. De hele Kamer bleek zich ernsti ge zorgen te maken over de voed selhulp aan Etiopië. Met name het optreden van het bewind in Addis Abeba, waardoor opstandige pro vincies van voedselhulp zijn ver stoken, kreeg unanieme afkeuring. Minister Schoo kreeg de bood schap te proberen in het overleg met de Europese bondgenoten druk op de regering van Etiopië uit te oefenen teneinde de voedsel hulp terecht te laten komen bij alle hongerigen. Alhoewel de minister van derge lijke stappen niet al te hoge ver wachtingen heeft, beloofde zij zich in het kader van de Europese Poli tieke Samenwerking te zullen in spannen. Overigens verloopt het besluitvormingsproces in de EG erg traag. ROTTERDAM - Onder grote be langstelling vanuit het hele land is gisteren in het crematorium Hof- wyk in Rotterdam de hoofdagent Willem Schepen gecremeerd. De Rotterdamse politieman kwam af gelopen weekeinde om het leven door kogels uit een machinepistool i de daders van een gewapende ci. Cacharel, Yves Saint Laurent, overval in een illegaal gokhuis. Meer dan 1500 collega's van de Rot terdamse politie en andere korp sen, vertegenwoordigers van een aantal departementen, de gemeen te en andere belangstellenden be wezen de 26-jaar geworden hoofd agent de laatste eer bij het cremato rium. De lijkwagen werd voorafgegaan door motoragenten en gevolgd door meer dan honderd voertuigen. Estée Lauder, Ellesse en Armani zijn laaiend op de Nederlanders die op markten en winkels 'inferieure' kleding verkopen met daarop in vette letters de namen van deze merken. Volgens hen wordt daar mee inbreuk gemaakt op hun mer krecht. Van de vice-president van de rechtbank in Amsterdam, mr E.W. de Kruijff eisten de parfum huizen gisteren dat drie 'merkpira- ten' hun spullen terugnemen bij de afnemers. Bovendien moeten zij de toeleve ranciers bekend maken zodat hier tegen later actie kan worden ge- ANP) voerd. Dit geding is het eerste in een serie gedingen die de komende GRONINGEN (GPD) - Wie zei daar dat de Nederlandse Spoor wegen geen service verlenen? In elk geval niet de Groninger Chr. Eimers die deze week met de laatste trein uit Amsterdam naar zijn woonstee reisde. In slaap gesukkeld schrok de man wakker toen de trein stop te in Zwolle. De tongval van binnenkomende passagiers kwam hem niet vertrouwd voor. Voor alle zekerheid vroeg hij maar even of de trein naar Groningen ging. Het bleek Leeuwarden te zijn. 'Uw trein staat klaar Eimers verzamelde ijlings zijn spullen, spoedde zich haas tig de trein uit en zag nog juist de trein naar Groningen het station verlaten. De laatste trein De spoorman die hij aan schoot sloeg druk aan het tele foneren en even later kreeg de onfortuinlijke reiziger te horen: "Meneer, uw machinist staat klaar. Wilt u maar instappen? U kunt gaan zitten waar u wilt". En zo werd de man met een privé-trein van Zwolle naar Meppel gereden, waar de trein die hij had zien vertrekken, op hem stond te wachten. Zijn me depassagiers, die hy daar aan trof, reageerden niet allemaal even enthousiast op het opont houd. Maar bij Eimers kunnen de Spoorwegen geen kwaad meer doen. tijd in het land dienen tegen de ver kopers van de 'nep'-dure kleren. Van de drie gedaagden - een marktkoopman uit Wilnis en win keliers uit Rotterdam en Dor drecht - verscheen gisteren alleen de man uit Wilnis. Hij had in Am stelveen op de markt zijn kraam vol liggen met truien en jogging pakken met 'onze dure namen maar van inferieure kwaliteit', al dus de eisers. Zij vinden het een blamage voor hun handelsnaam wanneer hun namen, die garant staan voor kwaliteit en exclusivi teit, prijken op 'goedkope rotzooi die als broodjes over de toonbank gaat'. Een truitje van Nina Ricci kost normaal 1200 gulden, een nep Nina Ricci-trui op de markt een paar tientjes. Het verschil in kwaliteit zal u duidelijk zijn, aldus de advo caat van de eisers, mr R. de Ranitz tegen de vice-president. Om hem de inferieure kwaliteit van de nep-truien te laten zien, kreeg De Kruijff een blauwe swea ter en koos de griffier voor een roze trui. De dure Nina Ricci-trui bleef in de zak van de advocaat. De marktkoopman uit Wilnis werd er niet warm of koud van. „Bewijs maar eens dat de kwaliteit van die dure spullen beter is dan mijn spullen. Op de etiketten van beide staat dat de stofsamenstelling het zelfde is", aldus de gedaagde. De rechter doet 14 februari uit spraak. BRANCARDS - De politie van Roosendaal is van plan surveillan cewagens uit te rusten met bran cards om in voorkomende gevallen zelf slachtoffers naar ziekenhuizen te kunnen vervoeren. Ook wil de Roosendaalse politie het personeel EHBO- en reanimatiecursussen la ten volgen. Aanleiding voor de plannen is het overlijden van een 52-jarige man, die afgelopen maan dag twintig minuten met hartklachten op straat lag in af wachting van een ambulance. Waterpokken onder Tamils ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP) - De Haagse politie is bang voor een waterpok- kenexplosie onder de 300 Tamils die in Den Haag verblijven. Drie Tamils hebben de ziekte opgelo pen en omdat de vluchtelingen in grote panden bij elkaar zitten moet voor een snelle verspreiding wor- den gevreesd. De Tamils hebben geen enkele weerstand tegen de ziekte. Volgens de GG en GD bestaat bovendien het risico van complicaties in de vorm van hersenvlies- en longont steking. Inenten heeft in dit sta dium geen zin meer, aldus de GG en GD. ST-EN ANTIEKBEURS 'De Grote Kerk' in de Grole Kerk, Groenmarkt, Den Haag. Met expositie voorwerpen opgraving V.O.C.-schip te Hastings, za. 9 t/m zo. 17 febr. Dag. 12-22 u., zo. 11-18 u. Renate Rubinstein schrijft boek over Willem Alexander DEN HAAG (GPD) - Op verzoek van de Rijksvoorlichtingsdienst schrijft columniste Renate Rubinstein momenteel een boek over kroon prins Willem-Alexander. Het boek wordt uitgegeven ter gelegenheid van de achttiende verjaardag van de kroonprins op 27 april. De Rijksvoorlichtingsdienst en de Staatsdrukkerij hebben met de co lumniste een contract afgesloten. Voor haar werk krijgt zij de normale royalty's. Het boek over het leven van de kroonprins zal waarschijnlijk in een eerste oplage van 15.000 exemplaren verschijnen. De verwachting is dat er uiteindelijk 50.000 van zullen worden uitgegeven. Tekenaar Peter Vos heeft de omslag van het boek ontworpen. Rubinstein heeft prins Willem-Alexander inmiddels al een interview afgenomen op het Atlantic College in Wales, waar hij sinds 1983 een opleiding volgt. In 1956 schreef Hella S. Haasse een boek ter gelegenheid van de 18e verjaardag van prinses Beatrix ('Beatrix 18 jaar'). DEN HAAG - De aow (algeme ne ouderdomswet) zal na 1 april niet meer dezelfde zijn. In 1956 ingevoerd om bejaarden een zelf standig bestaan te verzekeren, zal de uitkering over enkele maanden ook 'geïndividuali seerd' zijn. Mannen en vrouwen zullen gelijk worden behandeld en krijgen dezelfde rechten op een uitkering. Maar in verreweg de meeste gevallen zal de aan passing geen gevolg hebben voor de hoogte van het maandelijkse bedrag. door Louis Burgers Nederland, net als de overige lidstaten van de Gemeenschap, moet dit jaar voldoen aan de Eu ropese richtlijn over gelijke be handeling van man en vrouw in de sociale voorzieningen. Eind vorig jaar heeft het kabinet al ge probeerd de aanpassing van de wwv (wet werkloosheidsvoorzie ning) aan deze Europese wet uit te stellen. Door verzet in de Ka mer en gedwongen door een rechterlijke uitspraak heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken) nu een wetsvoorstel dvoor aanpassing van de wwv in gediend. Van alle EG-landen heeft Ne derland waarschijnlijk het verst doorgevoerde sociale-zeker- heidssysteem, met slechts één smet: in veel opzichten worden mannen bevoordeeld. Dat geldt voor de wwv, en dat geldt even zeer voor de aow: de man, als hoofd van het gezin, ontvangt de uitkering. Aan deze ongewenste situatie komt op 1 april een ein de. In principe lag de oplossing voor de hand: deel het huidige uitkeringsbedrag (bruto onge veer 1564 gulden) in twee, gelijke delen en geef man en vrouw ie der recht op een 'halve' uitke ring. Deze weg heeft het kabinet ook gekozen. Dat betekent dat vanaf 1 april iedere echtgenoot recht heeft op bruto 782 gulden. En evenals nu krijgen alleen staanden een uitkering van 70 procent van het gezinsinkomen. De problemen ontstonden door de uitzonderingen. Wat moet er bijvoorbeeld gebeuren met een echtpaar waarvan een van de partners ouder dan 65 is, en de ander deze leeftijd nog niet heeft bereikt? En wat te doen als die jongere partner ook nog ei gen inkomsten heeft? En hoe pakt het hele pakket uit als je kijkt naar de tweeverdieners- wet? Om met die laatste vraag te be ginnen: staatssecretaris De Graaf verklaarde gisteren in de Kamer dat de tweeverdienerswet geen gevolgen zal hebben voor de hoogte van de aow-uitkering. Daarover was binnen het kabinet overeenstemming bereikt. Weinig problemen zijn er voor echtparen, waarvan beide part ners de 65 gepasseerd zijn, of waarvan de oudste partner 65- plus is en de ander géén eigen in komsten heeft. Deze grote groep ouderen blijft in totaal een uitke ring van bruto 1564 gulden ont vangen. Wanneer beide partners boven de 65 zijn in de vorm van twee 'nieuwe' aow-uitkeringen van elk 782 gulden. Bij echtparen waarvan een partner boven de 65 is en de ander jonger is en geen Van een bejaard echtpaar krijgt nu ook de vrouw recht op zelfstandige aow-uitkering. eigen inkomen heeft krijgt de oudste partner een aow-uitke ring van 782 gulden met daarbij een even grote toeslag voor de jongere partner (maakt samen ook 1564 gulden). Alleenstaan den krijgen bij hun aow van 782 gulden een toeslag, waardoor zij net als nu 1096 gulden ontvan (foto Dijkstra) gen, 70 procent van wat nu de aow voor gehuwden is. Bij het opstellen van de nieu we wet heeft het kabinet vastge steld dat het niet logisch is om mensen, die zelr voldoende ver dienen om van te leven, ook nog eens een aow-toeslag uit te ke ren. Deze beslissing bracht de poppetjes aan het dansen, en was voor de WD zo verwerpelijk, dat deze fractie tegen het wets voorstel heeft gestemd. Volgens de liberalen betekent dit voorstel de invoering van een inkomensafhankelijk ouder domspensioen. Want, aldus woordvoerder Linschoten, het eigen inkomen van de partner die jonger is dan 65 jaar is bepa lend voor de hoogte van de aow: als de partner niet werkt krijgt men 1564 gulden, als deze wel werkt 782 gulden. Overigens gaf Linschoten toe dat zodra beide partners 65 jaar zijn, het recht op een volledige aow hersteld is. De afweging van het kabinet sprak daarentegen PvdA en CDA aan. Deze partijen toonden een sterke voorkeur voor het principe van draagkracht: indivi dualisering mag niet zover gaan dat sterke schouders nog eens extra worden gespekt. En een ge zin met een werkende partner en een aow'er hoort in deze catego rie thuis, vinden zij. Maar de invoering van een in komenstoets veroorzaakt nieuwe problemen. Zo moet worden af gewogen bij welk inkomen nog net wel een aow-toeslag wordt verleend, bij welk inkomen een gedeelte en bij welk inkomen niet meer. Het plan van de staats secretaris kwam neer op trapsge wijze toeslagen van 20, 35 en 50 procent van de 'oude' aow, af hankelijk van de hoogte van het inkomen. Evenals de vakbonden FNV en CNV wezen PvdA en CDA deze ruwe groepsgewijze indeling van de hand. Hun voorstel, dat in middels onderdeel uitmaakt van de nieuwe wet, leidt ertoe dat de hoogte van de toeslag direct af hankelijk is van de inkomsten van de jongere partner. Ook heb ben de twee fracties een drempel ingevoerd, waardoor een deel van het inkomen niet meetelt bij het vaststellen van de hoogte van de toeslag. Voor het bepalen van de hoog te van deze drempel is een inge wikkelde formule gekozen: 15 procent van het bruto minimum loon is vrijgesteld en nog eens een derde gedeelte van de meer dere inkomsten. Dat betekent in de praktijk dat bijverdiensten tot netto 260 gulden per maand geen effect hebben op de hoogte van de toeslag. Bij extra inkomsten tussen netto 260 en 1200 gulden per maand daalt de toeslag lang zaam, terwijl boven 1200 gulden geen toeslag meer wordt uitge keerd. PvdA en CDA werden het ver der eens over een extra lange overgangsperiode, zodat oude ren die bijna 65 jaar zijn, niet meer te maken krijgen met de nieuwe regels. Besloten is ieder een die op 1 april a.s. ouder is dan 62 jaar straks recht te geven op een volledig aow-pensioen volgens de 'oude' regels. Ook indien de jongere partner op die datum ouder is dan 57 jaar, blijft het traditionele sys teem gelden. Dat betekent dat in de meeste gevallen de nieuwe aow pas over acht jaar van kracht wordt. Uitzonderingen zijn die echtparen waarvan de oudste partner op 1 april nog geen 62 is, en die echtparen waarvan de jon gere partner op die datum nog geen 57 jaar is. Voor hen geldt dat zij direct met het bereiken van de pensioengerechtigde leef tijd met de nieuwe regels te ma ken hebben. De nieuwe wet, hoe ingewik keld ook, belooft niet alleen kommer en kwel. Zo krijgen vrouwen zelfstandig recht op aow, ook als zij de oudere part ner in een huishouden zijn. Nu moet een dergelijk echtpaar nog wachten totdat de man 65 is, voordat het recht op aow ont staat. Met terugwerkende kracht vanaf 1 januari geldt dat ook de leeftijd van de vrouw bepalend is voor het ontstaan van een recht op uitkering. Het gaat hierbij om 21.700 ge huwde vrouwen, die op deze wij ze een meevaller krijgen van ma ximaal ruim 6250 gulden (vier keer 1564 gulden niet uitgekeer de aow). Aanvraagformulieren zijn verkrijgbaar bij de postkan toren en de Raden van Arbeid, voor de uitbetaling zorgt de So ciale Verzekeringsbank. Vanaf 1 januari volgend jaar zal de nieuwe regeling ook gel den voor twee ongehuwde be jaarden, die samenwonen. Nu heeft deze groep nog recht op twee keer 70 procent van het ge huwden pensioen. Op 1 januari wordt dit twee keer vijftig pro cent van de huidige aow, ofte wel zij worden gelijkgesteld met de gehuwden. Deze regeling zal echter alleen van toepassing zijn op 'nieuwe' bejaarden, niet dus op bejaarden die nu al een aow- uitkering ontvangen.

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 5