LEIDSCH DAGBLAD 'Huizenhandel aan banden' MINIMUM BROODPRIJS 1.86 WD eist toch nieuwe verhoren Deetman belooft de universiteiten meer vrijheid Schouwburg directeur ontslagen 'Bio-science-park' in Leiden SER wil wettelijke regeling na klachtenregen FNV/CNV tegen plan voor wwv Leger des Heils zelf dakloos TERREUR Studenten bezetten academie Pekel tast de onderzijde van uw auto aan. DONDERDAG 7 FEBRUARI 1985 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37622 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: dra. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor fei nts.colofon (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - Hans van Dam is met ingang van 1 maart ontslagen als directeur van de Leidse Schouw burg. Het ontslag van de theater directeur werd gistermiddag door wethouder Schoute van cultuur bekend gemaakt. Van Dam meldde zich bijna een jaar geleden ziek en is sinds dien niet meer in het theater aan de Oude Vest teruggekeerd. Hij is blijvend arbeidsongeschikt verklaard. By de gemeente wordt op het ogenblik bekeken hoe de nieuwe organisatievorm van de Leidse Schouwburg moet worden. Dat onderzoek zal vermoedelijk be gin april zijn afgerond. Wethou der Schoute verwacht dat het komende seizoen - i wachting van een nieuwt heersstructuur - noodverban den moeten worden gelegd. Over de programmering van Nederlands oudste theater en het eigenzinnige optreden van de di recteur zijn in het verleden tal van conflicten ontstaan. (Zie ook pagina 23) Ruimte voor 15 tot 20 bedrijven in Leeuwenhoek (Van e r verslaggevers) LEIDEN - Biotechnologische be drijven krijgen in Leiden alle ruim te. De gemeente is bezig met de op zet van een zogenaamd 'bio-scien-. ce-park' van twintig hectare. Dat park moet komen in de Leeuwen hoek tussen de bestaande universi teitslaboratoria en de Plesmanlaan en tussen de Rijksweg A44 (Wasse naar-Amsterdam) en de Oude Rijn. Daar kunnen zich in de toekomst 15 tot 20 bedrijven vestigen die zich bezighouden met het maken van nieuwe produkten langs na tuurlijke weg. Het gebied was aanvankelijk be stemd voor de bouw van 2200 wo ningen in de verre toekomst. Enke le tientallen biotechnologische be drijven hebben de gemeente en universiteit inmiddels benaderd. De verwachting is dat in 1985 met vijf of zes bedrijven definitieve af spraken over vestiging in het park worden gemaakt. "Een ongekende ontwikkeling voor Leiden en voor de rest van het land is in gang gezet", zegt de Leid se wethouder Fase. In het gebied is al een Academisch Bedrijvencen trum van de universiteit in aan bouw. Beginnende bedrijven kunnen zich hier tijdelijk vestigen om de markt te verkennen. In dit cen trum wordt ook hét zogenaamde 'transferpunt' ondergebracht, dat als verbinding tussen bedrijven en universiteit gaat fungeren. Bedrij ven beschikken op die manier over goedkope laboratoriumruimte en wetenschappelijk onderzoek op contractbasis. DEN HAAG (GPD/ANP) Taxatie, koop en verkoop, huur en verhuur van onroerend goed zal alleen plaats mo gen hebben via de bemiddeling van beëdigde makelaars. Dat zegt de Sociaal-Economische Raad in een ontwerp advies, waaruit blijkt dat het grote aantal klachten over bemiddelaars in onroerend goed aantoont dat een wettelij ke regeling en de instelling van een tuchtcollege noodza kelijk is. Op het terrein van bemiddeling in geval een vervallen verklaring van onroerend goed zijn drie soorten de hoedanigheid van makelaar t DEN HAAG (ANP) - De vakcentra les FNV en CNV zijn tegen het gis teren ingediende wetsvoorstel van het kabinet om de uitkeringsduur van de wwv (wet werkloosheids voorziening) in te korten en het aantal wwv-gerechtigden te beper ken. Met de opbrengst van deze maatregelen wil het kabinet de ge- J^Sing lijkberechtiging van mannen vrouwen in de wwv financieren. bemiddelaars actief: georganisccr- jde makelaars, niet-georganiseerde makelaars en de niet-beëdigde be middelaars. Makelaars zijn altijd beëdigd door de rechtbank en moeten zich houden aan de make laarsbepalingen uit het Wetboek van Koophandel. Aan hen worden bovendien vakbekwaamheidsei- standen, die in de hand worden ge- 4. sen gesteld. Makelaars die zijn aan- werkt door de scheve verhouding deze gesloten bij de Nederlandse Ver- tussen de grote vraag en het kleine eniging van Makelaars in onroe- aanbod, aldus het advies. Er moet rende goederen moeten zich hou- volgens de SER een raamregeling den aan een erecode, een tuchtre- bemiddelaar-niet-make- laar een verbod zich nog verder op het niet-exclusieve werkterrein te begeven. Voor bemiddeling bij kamerver- huur moet er een aparte wettelijke regeling komen. Ook hier bestaan - vooral in de grote steden - Volgens de FNV ('een grof geling en aan voorwaarden en ta- schandaal') zal de nu voorgestelde, nieuwe wwv-regeling juist diel groepen treffen die toch al grote .- kans lopen werkloos te worden. i™nder eisen te voldoen. Over dat Werknemers in de bouw bijvoor- soort bemiddelaars komen nu juist komen waarin deskundigheidsei- sen worden gesteld. De gemeenten moeten de bevoegdheid krijgen bij verordening deze eisen verplicht te stellen. 24 PAGINA'S President Reagan 'troonrede': "Een revolutie is nodig". PAGINA 7 Niet elke gedragsstoornis bij kinderen kan worden verklaard uit een lichte hersenbeschadiging. PAGINA 5 CNV streeft naar halve ring van de werkloosheid in vijfjaar. PAGINA 9 Ex-UVS-trainer Melbi Ra- boen: "Ik ben in mijn eer gekrenkt". PAGINA 13 Bonden staan wat de ar beidstijdverkorting be treft, met de rug tegen de muur. PAGINA 17 UUUiUOl ,UMC11 de klachten, zoals slechte dienst- verschillende klussen door vaak verlening, slechte vakkennis^ beeld zullen, doordat zij tussen Volgens het CNV kan de gelijke WP-kamerlid Joekes vanochtend tijdens zijn antwoord aan de Kamer. Volgens hem is de enquêtecommissie zo zuinig met haar budget van 3,2 miljoen omgesprongen, dat er nog zo'n 600.000 gulden ovèr blijft. Wat beharTdeling daarmee gebeurt wist hij niet. de wwv ook 'anders *wördèn~gefi- Joekes. tweede ondervoorzitter van de commissie, stond vrij uitvoerig nancierd, namelijk door een ver stil bij de rol van de televisie tijdens de verhoren. „Het is nooit bij ons lenging van de ww-periode. De opgekomen om de tv te verbieden. Al twintig jaar geleden is de televisie kosten van de dan kortere wwv-pe- toegelaten tot het parlement. Ook tot de openbare commissievergaderin- riode worden daardoor automa gen. En wij zijn ook zo'n commissie. Geen enkele getuige heeft een beroep tisch lager. Het Algemeen Werk- gedaan op de wettelijke bescherming van de persoonlijke levenssfeer, al- loosheidsfonds kan de verlenging werkloos zijn, niet of heel moeilijk lelijke voorwaarden. De SER wil dan ook dat die bemiddelaars zich niet meer bezighouden met (ver- )koop, (ver)huur en taxatie van hui zen en winkels. Met bemiddelen en taxeren van bijvoorbeeld land bouwgronden, bedrijfspanden en onroerend goed in het buitenland mogen de bemiddelaars die geen makelaar zijn zich wel blijven be- kunnen voldoen s dat zij drie jaar voorafgaande aan de werkloosheid 130 weken moe ten hebben gewerkt. dus Joekes. v-periode betalen door uitstel van de stelselherziening van de sociale zekerheid tot 1986, aïdus het CNV. (Zie ook pagina 5) Gebleken wangedrag of onbe kwaamheid moet kunnen leiden tot een verbod nog verder te be middelen, of het nu gaat om een makelaar of niet. Als tuchtmaatre gelen stelt het ontwerpadvies voor: waarschuwing, berisping, geldboe te, schorsing van een makelaar voor een bepaalde periode uit het openbaar register of (Van e r verslaggevers) DEN HAAG (GPD) - De WD eist dat de parlementaire enquête-com missie alsnog de hoofdrolspelers in het RSV-drama uit '79 gaat verho ren. Daarmee trotseren de libera len het dreigement van commissie voorzitter Van Dijk dat hij zal op stappen als de Kamer dit verzoek steunt. Het gaat de WD om verklarin gen van oud-premier Van Agt en de ministers Wiegel en Andriessén, die hun licht moeten laten schijnen over de besluiten van het kabinet over de 'blanco chêque' die minis ter Van Aardenne (economische zaken) aan het concern gaf. Niet alleen de WD is van me ning dat de commissie tekort is ge schoten door een aantal ex-minis- ters niet te horen. Ook de PvdA liet eerder deze week weten, dat de commissie meer duidelijkheid had kunnen scheppen over de besluit vorming rond de 'blanco cheque' in het toenmalige kabinet-Van Agt. De oppositie heeft echter laten weten geen heil te zien in het als nog oproepen van getuigen en zal, evenals het CDA, een eventuele motie van de WD niet steunen. Vooral de twijfel die de WD heeft uitgesproken over de geloofwaar digheid van Van Dijk, die de be treffende notulen van de minister raad als enige heeft ingezien, heeft ergernis gewekt. Vice-voorzitter Joekes (WD) van de enquête commissie keerde zich vanochtend eveneens tegen de aantasting van de integriteit van zijn voorzitter. WD-woordvoerder Dees zei vanmorgen nog geen motie te wil len indienen, maar hij hield na drukkelijk de mogelijkheid open dat hij dat in derde instantie alsnog zal doen. Alphens kledingdepot leeggehaald LEIDEN - 'De universiteiten krij gen meer vrijheid. Zij kunnen zon- loue uu nei der toestemming nieuwe studie- het uiterste "chtmgen instellen en eigenhan- net uiterste dig de examenpakketten vaststel len. De relatie tussen overheid en universiteit zal beperkt blijven tot onderhandelingen over de finan- "Omtrent de details van deze kwa liteitsbewaking, zoals de organisa tievorm, de bevoegdheden en sancties zullen voorstellen worden bekend gemaakt in de beleidsno ta", zo kondigde minister Deetman In een reeks Europese i hoofdsteden wordt dezer 1 dagen overlegd over een gezamenlijke aanpak van de terreur- golf die de laatste weken is losgebar sten. Wat in de jaren zeventig maar niet lukte, moet ditmaal wel van de grond komen. Nu terreurbewegingen als de West- duitse RAF en de Franse Action Di recte openlijk samenwerken, kunnen regeringen, geheime diensten, justitie en politie niet achterblijven. Voorheen koos elke terroristische groep zijn ei gen doelwit, maar de laatste weken gaat het vrijwel louter om aanslagen tegen militaire of daarmee verwante objecten. In het verleden is herhaaldelijk de suggestie gewekt dat er zoiets be stond als een wereldwijd netwerk van terreur. De VS, die graag met de Eu ropese landen willen samenwerken, verwezen daar onlangs bij monde van minister Shultz (buitenlandse za ken) nog naar. De Rote Armee Frak- tion, Action Directe, de Baskische vrijheidsstrijders van de ETA, het Ier se Republikeinse Leger en de Ita liaanse Rode Brigades zouden elkaar hand- en spandiensten verlenen en dat alles dan onder de bezielende lei ding van erkende 'grootmeesters' als de Libische leider Gaddafi en PLO- voorman Arafat, een duo dat zijn or ders rechtstreeks uit het Kremlin zou ontvangen. Met andere woorden: alle ellende komt uit één hoek. De verleiding is groot het probleem in dergelijke overzichtelijke termen te schetsen, zeker als daarmee een propaganda-offensief tegen Moskou kan worden gediend. Tot dusver is echter niemand in staat gebleken fei ten te verzamelen die op meer wijzen dan een enkel gelegenheidsverbond. Vaststaat dat op Libisch grondgebied trainingskampen voor terroristen be staan, maar over Libische wapenle veranties aan Europese terreurgroe pen is veel minder bekend. Invallen in hoofdkwartieren van de IRA, de RAF en de Rode Brigades leverden door gaans wapentuig op, dat snel als le- germaterieel uit de respectievelijke thuislanden kon worden geïdenticifi- ceerd. Een gemeenschappelijke aanpak van terreur is van groot belang, maar dan wel een die op een realistische benadering is gebaseerd: een mini mum aan propaganda en bespiege lingen rond onbewezen stellingen en een maximum aan souplesse rond in formatie-uitwisseling en uitlevering van verdachten. Met name daaraan heeft.het in het verleden ontbroken. De recente Frans/Spaanse samen werking tegen de ETA-terreur kan daarbij tot voorbeeld strekken. Na ja ren niet thuis te hebben gegeven be sloot Frankrijk eind vorig jaar ETA-le- den die vanaf Frans grondgebied opereerden of zich daar schuil hiel den, niet langer ongemoeid te laten. Er is nog een historische fout, waarmee een Europese samenwer king dient af te rekenen. Terreur komt niet alleen van extreem links, maar ook van uiterst rechts, een door de justitie nogal eens verwaarloosde ca tegorie. Een geloofwaardige offensief van de Europese landen begint met de erkenning dat tussen links en rechts geen onderscheid mag wor den gemaakt. Terreur is terreur, daar kun je geen goed woord voor over hebben. ALPHEN AAN DEN RIJN - "Dit lijkt wel Bananasplit". Zo reageert Sonja van Ditten, korps secretaresse van het Alphense Leger des Heils op het feit dat het kledingdepot aan de Hooft- straat is leeggehaald. Heilssolda ten die gisteren de aanvoer van kleding voor de komende beurs wilde regelen ontdekten dat er in het bouwvallige gebouwtje geen broek of trui meer te bekennen was. Later werd de kleding te ruggevonden in een gebouw aan de Cornelis Vlamingstraat, dat tot voor kort door het Leger werd gebruikt. Onbekenden hebben auto's vol kleding daar naar binnen ge gooid nadat aan de achterzijde twee ruiten waren ingedrukt. De eigenaar van het pand, de firma Bezemer, een rijwielhandel was en is onbereikbaar voor com mentaar. Het Leger des Heils overweegt stappen te onderne men, vooral ook omdat het voor af niet op de hoogte is gesteld van de huisuitzetting. Voorzover Van Ditten bekend heeft het Leger zich altijd keurig aan zijn verplichtingen gehou den. Van huurachterstand is geen sprake. Kouder n bijna overal droog:. Waddeneilanden tot min 6 plaatselijk in het binnenland. Matige tot vrij krachtige noord oostelijke wind. 8 februari 1985 Zon op: 08.08 uur, zon onder: 17.41 uur. Maan op: 21.36 uur, maan onder: 09.47 uur. Waterstanden Katwijk: hoogwater 05.02 en 17.13 uur, laagwater 01.06 en 13.29 uur. De rechter heeft bepaald, dat Edah het Nederlands brood weer moet verkopen voor de minimumprijs van f 1,86. Edah gaat in hoger beroep, omdat wij vinden dat U recht heeft op Nederlands brood voor een prijs die kon- kurrerend is met buitenlands brood. Intussen blijven we er alles aan doen om de dagelijkse boodschappen zo goedkoop mogelijk te houden. Onze Toppers zijn daarvan het beste bewijs. Dat deelde minister Deetman (onderwijs en wetenschappen) vanmiddag mee tijdens een bijeen komst in het Academiegebouw in Leiden, ter gelegenheid van het 410-jarig bestaan van de Leidse universiteit. Deetman bekende dat de over heid niet meer in staat is om op een zelfde wijze de ontwikkelingen te begeleiden zoals nu gebeurt. Om die eigen verantwoordelijkheid van de instellingen, waartoe Deet man ook het hoger beroepsonder wijs en de Open Universiteit re kende, zullen enige bepalingen in de huidige wetten en statuten wor den ingetrokken. Binnen niet al te lange tijd zal daarover een beleids nota verschijnen... Ander punt in die beleidsnota is de controle op de kwaliteit van het wetenschappelijk onderwijs. De minister meent dat die controle op het moment geheel ontbreekt. LEIDEN - Ongeveer twintig stu denten hebben vanmiddag het Academiegebouw van de universi teit bezet. Om vijf voor half twee trokken de studenten het gebouw aan het Rapenburg binnen, kort voordat een bijeenkomst zou be ginnen ter viering van het 410-jarig bestaan van de universiteit, met minister Deetman als gast. Studenten hadden deze week al demonstraties aangekondigd bij de komst van de minister tegen de nieuwe wijze van studiefinancie ring en de verhoging van het colle gegeld. Denk daar aan als u hem laat wassen. Autowasstraat: vondellaan 80, Leiden, T6L: 071 -769313. Openingstijden: maandag t/m vrijdag van 8.15 tot 17.45 uur. De hele krant voor de Ja. ik neem een proefabonnement met 50% korting. Voor slechts 9,80 ontvang ik vier weken lang het Leidsch Dagblad vrijblijvend in de bus. Mijn voordeel 9,80. Ja, ik neem een kwartaalabonnement voor 65,70. Vóór het abonnement ingaat ontvang ik het Leidsch Dagblad 14 dagen GRATIS. Ook mijn voordeel is 9,80. Naam Adres Postcode ir het Leidsch Dagblad, In plaats van de bon op te sturen, kunt u ook even bellen (071-144941).

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 1