VS hervat hulp aan Guatemala Crisissfeer in Anzuspact WIE KOOPT OP 78 OF 9 FEBRUARI, KRIJGT GELD! Bomi/Parijs: Europese aanpak van terrorisme Reagan geeft ook militaire steun Russen restaureren paleis Catharina I Omstreden Meese toch minister van justitie Riefenstahl voor rechter Nieuw-Zeeland en Australië maken het Reagan moeilijk WOENSDAG 6 FEBRUARI 1985 BUITENLAND PAGINA 7 WASHINGTON (AFP/Rtr./DPA/UPI) - De Amerikaanse regering heeft besloten de mili taire steun aan Guatemala te hervatten. Op de begroting, die de president bij het Congres heeft ingediend, prijkt een bedrag van 87,48 miljoen dollar voor hulp aan Guatemala. Daarvan is 10,3 miljoen exclusief gereserveerd voor militaire doeleinden. POESJKIN - Miljoenen roebels en bijna dertig jaar werk waren ervoor nodig om het paleis van Catharina in zijn oude glorie te herstellen. Het paleis, op 24 km afstand van Leningrad is een van de zeldzame herinneringen aan de levensstijl van de Russische adel vóór de Ok toberrevolutie van 1917, die een einde maakte aan het regime van de tsaar. door Carol Williams/AP Het paleis werd tijdens de Twee de Wereldoorlog geplunderd en in brand gestoken door de nazi's, maar het is nu hersteld in zijn oude glorie, 'omdat het een monument is van onze kunstgeschiedenis, cul tuur en architectuur,' zo legt een gids uit aan bezoekers van het uit gestrekte landgoed. Wie het paleis bezoekt wordt er op gewezen dat de restauratie van dit monument van keizerlijke praal de goedkeuring zou hebben weg gedragen van de stichter van de Sowjet-Unie: boven een deur in de grote entreehal is een silhouet aan gebracht van Lenin met daarnaast diens uitspraak dat 'schoonheid behouden moet blijven.' De opzichtige weelde van de gouden uivormige koepels en de onbetaalbare kunstwerken in het gebouw herinneren aan een tijd, dat de leidende elite verpozing zocht od dit landgoed, dat destijds Tsarskoje Selo heette, het dorp van de tsaar. Ambachtslieden hebben de fraaie houten parketvloeren, wand tapijten en handgeschilderde haardtegels uit die tijd nagemaakt. In een aantal kamers hangen weer de kuntswerken die destijds ook de wanden sierden. In 1941, toen de Duitse troepen naderden, wer den meer dan 100 kunstwerken van 17-de en 18-de eeuwse Neder landse, Franse, Vlaamse en Ita liaanse meesters verwijderd uit het paleis en verborgen. De barnsteenkamer, door toeris tengidsen en in literatuur over het dorp steeds in superlatieven be schreven, is een van de weinige vertrekken, waarvan de restauratie nog niet voltooid is. Het paleis werd genoemd naar Catharina I, de echtgenote van Peter de Grote. Het wordt echter ook wel in verband gebracht met keizerin Catharina de Grote, die regeerde van 1762 tot 1796. meer Het paleis werd in 1724 voltooid. Het werd gebouwd op de land bouwgrond die Peter de Grote ge schonken had aan zijn vrouw, de latere keizerin Catharina I. Het werd herhaaldelijk uitgebreid en verbouwd tot 1752, toen Catharina de Grote de Italiaanse architect Bartolomeo Rastrelli opdracht gaf het landgoed geheel te renoveren. Van over de hele wereld werden meubels en kunstwerken aange schaft voor de inrichting van het paleis en de verbouwing wérd pas halverwege de 19de eeuw voltooid. In 1977, ten tijde van de regering- Carter, werd de militaire hulp stop gezet vanwege de schendingen van de mensenrechten in dit Middena- daarover zijn nog gaande. Bijna vangt daarvan het meest: 325 mil- derde van de begrotingspost j oen dollar. voor militaire steun gaat den waar de Verenigde Staten mili- militaire steun merikaanse land. Het totale bedrag taire bases hebben: Spanje, Portu- economische en militaire steun aan andere landen is dit jaar begroot op 14,8 miljard dollar, on- vangen 75 procent derverdeeld in 9,5 miljard ;al, Griekenland, Turkije en de Fi ppijnen. Deze zeven landen ont ogen 75 procent van alle militai- uC1y«UCG.u iu „ityuiu vuui nu- ac steun die de VS het komende ^"Oosten litaire doeleinden en 5,3 miljard begrotingsjaar verstrekken.Ruim f JVJ® aan economische hulp. Het meeste 100 miljoen dollar aan militaire Tv a geld gaat naar Israël en Egypte, hulp is bestemd voor de Filippij- Mjaden-Amerika Ongeveer de helft van het bedrag nen, ongeveer twee keer zo veel als Jr"»* dat is uitgetrokken voor militaire het vorige begrotingsjaar. De Oost-Azie/Pacific „frontlijnstaten" Pakistan, Thai- land en Zuid-Korea (door Washing ton zo genoemd omdat ze grenzen aan landen die de VS ongunstig ge zind zyn) krijgen van het totale be- Het bedrag van 9,5 miljard aan iilitaire steun is in de begroting als volgt onderverdeeld (in miljoen dollars): Zuid-Azië 4.907,6 2.077,1 Israël krijgt 1,8 miljard en Egyp te 2,1 miljard. Israël kan rekenen op nóg eens een bedrag van 1,2 mil- grotingsbedrag voor militaire jard maar de onderhandelingen steUn 14,7 procent. Pakistan ont- WASHINGTON - Na langdurige debatten heeft de Amerikaanse se naatscommissie voor juridische za ken zich verenigd met de voor dracht van Witte Huis-medewerker Edwin Meese tot minister van Jus titie, Met 12 tegen 6 stemmen be sloot de commissie de voordracht aan de voltallige senaat ter bevesti ging voor te leggen. door Henk Kolb Meese's benoeming is een jaar blijven liggen omdat hij het mid delpunt was van een reeks verden kingen ten aanzien van zijn finan ciële handel en wandel. Ook zou hij ten onrechte een promotie hebben gekregen als reserve-officier. Een speciale aanklager vond weliswaar geen strafbare feiten, maar behield zich een oordeel voor over de ethi sche kant van leningen die Meese had gekregen van mensen die hij later aan goedbetaalde overheids banen heeft geholpen. Met name van democratische kant zijn in de afgelopen dagen be zwaren gemaakt tegen Meese's ge ringe begrip voor de ethische eisen die aan overheidsfunctionarissen moeten worden gesteld. De aan staande minister, die in de senaat vrijwel zeker een meerderheid zal Nicaragua pakt verzet hard aan MANAGUA (AP) - Het Nicara guaanse leger is in het noorden van het land begonnen aan een fel of fensief tegen anti-sandinistische rebellen. Volgens woordvoerders van leger en ministerie van defen sie in Managua zijn bij zware ge vechten rond de berg Coyolito, 165 km ten noorden van de hoofdstad, al zeker 18 'contra's' gesneuveld. Hoeveel slachtoffers er aan san- dinistische zijde zijn gevallen, werd niet bekend gemaakt. In de provincie Zelaya Norte hebben re llen 9 bouwvakkers in gijzeling vrachtwagen President Reagan heeft een voor malige medewerker van president Nixon aangetrokken als 'directeur genomen die voor communicatie'. Het Witte op weg waren naar hun werk bij Huis heeft bekend gemaakt dat de een mijn. Volgens een officiële ver- conservatieve columnist en com- klaring vielen bij de actie twee do- mentator Patrick J. Buchanan, die den, een van de arbeiders en een voor Nixon redevoeringen schreef, regeringssoldaat die als bewakers m deze functie zal worden be- op de truck meereed. Verdere bij- noemd. Voor de betrekkingen met zonderheden werden in de verkla- het Congres wil Reagan een vete- ring „jet gegeven, raan uit de tijd van Nixon. Ford, Volgens een militaire zegsman Max Friedersdorf die al eerder wordt er ook rond de stad Mirailo- yoor hem werkte, opnieuw aanstel- res, 150 km ten noorden van Mana len. Edward J. Rollins, voorheen gua, zwaar gevochten tussen leger directeur voor politieke zaken van en contra's. Hij zei dat bij de strijd het Witte Huis en campagne-leider veel zwaar materieel wordt ingezet MARSEILLE fRtrJ - In Marseille in het zuiden van Frankrijk zijn gisteren vier mensen gedood brandweermannen gewond toen een gasontploffing het dak van een zeven verdiepingen hoog gebouw optilde en tegen de grond smeet. Een woordvoerder van de brandweer vertelde dat twee brandweerlieden, een politieman en een buspassagier op slag werden gedood toen brokstukken van het dak op een autobus en enkele brandweer wagens vielen. De brandweerwagens waren bezig met het bestrijden van een brand in het gebouw <foto AP) Saoedi-Arabië steunt Libanon BEIROET (AP) - Saoedi-Arabië heeft volgens berichten in de Liba nese pers toegezegd een bedrag van 500 miljoen dollar in de Liba nese schatkist te pompen om de snelle ontwaarding van de Libane-, se munt tot staan te brengen. De toezegging zou zijn gedaan door de Saoedische zakenman en Libanon-expert Rafik Hariri, die maandagavond een onderhoud had met president Amin Gemayel en premier Rashid Karami. De in Libanon geboren Saoedische afge zant was op uitnodiging van Ge mayel naar Beiroet gekomen nadat het Libanese pond maandag op nieuw 16 procent in waarde was gedaald ten opzichte van de dollar. De koers vertoonde gisterochtend weer een lichte stijging en de Liba nese staatsradio schreef het herstel toe aan de Saoedische hulp. Karami maakte na het onder houd met Hariri in een radiotoe spraak bekend, dat zijn regering Amerikaanse en Saoedische hulp vroeg om de Libanese economie op de been te houden. Hariri was gevraagd de boodschap over te brengen aan de Saoedische koning tientallen P-LJ in Hq Vinnn zlut <4io rib I iKuno. Fahd, in de hoop dat die de Libane- se zaak zal bepleiten tijdens zijn bezoek aan de Amerikaanse presi dent Ronald Reagan op 11 februa- Reagan en Bush, tieke en regeringszaken beheer. t poli- ïr zijn i dat daardoor aan beide kanten 'talrijke slachtoffers' waren geval- FREIBURG (DPA) - De nu 82-jari- fenstahl zigeuners tegen hun zin ge Duitse filmproducente en Hit- dwong te doen aan filmop- s favoriete regisseuse in het Der- namen om hen daarna, ondanks de Rijk Leni Riefenstahl, zou in de beloften, in Auschwitz aan hun lot zomer van 1940 in een concentra- over te laten. tiekamp persoonlijk zigeuners hebben uitgezocht voor haar film •'Tiefland". Dit vertelden enkele getuigen gisteren voor een recht bank in Freiburg in Baden-Würt- kriieen TCrie^ed^h'metde Riefenstahl voert een civiele pro- vernbër heeft RfefenstahTèrop ge- ^^•K^trSlemaS cedure '??en ^a-jange d°™" da' *en «UB- anders hebben gedaan.' De eiseres zegt dat zij nooit in het kamp Maxglan bij Salzburg in Oos tenrijk, waar zigeunerfamilies on dergebracht waren, is geweest. Aan het begin van het proces i mentairefilmer Nina Gladitz. Zij zou hebben gezegd dat Leni Rie- gelyk- soortig proces voerde tegen geïllustreerd blad en won. Carthago en Rome: vrede TUNIS (UPI) - Meer dan 2000 jaar na hun historische Puni sche oorlogen hebben Rome en Carthago zich gisteren einde lijk officieel verzoend. De bur gemeester van Rome, Ugo Ve- tere, en zijn collega van Cartha go, Chedli Klibi, tekenden sym bolisch een vriendschapsver drag in de ruïnes van het oude Carthago, ten zuidoosten van Tunis waar de twee stadstaten 2253 jaar geleden hun drie oor logen begonnen. Klibi, die ook secretaris-ge neraal is van de Arabische Li ga, sprak bij de ondertekening van een belangrijke datum in de ontwikkeling van de betrek kingen tussen Italië en Tunesië en de hele Arabische wereld. Carthago won de eerste Puni sche oorlog, maar verloor, on der Hannibal, de tweede en de derde. De stad die toen een mil joen inwoners telde, viel in 146 voor Christus. BONN - West-Duitsland en De koortsachtige activiteiten van de RAF-leden die acht weken gele- Frankrijk willen met andere EG- de opsporingsdiensten naar de den in hongerstaking traden hun landen „een gemeenschappelijk moordenaars van de wapenindus- actie stopgezet. Oorspronkelijk lie- front tegen het terrorisme opbou- trieel Ernst Zimmermann, die in ten de RAF-gevangenen verklaren wen". Met deze overeenkomst ein- zijn huis in München-Gauting door dat zij hun leefsituatie in de cellen digde gisterenjn Bonn besprekin- twee RAF-leden (een man en een wilden verbeteren, en gezamenlijk vrouw tussen de 25 en 30 jaar) in één gevangenis opgesloten wen- „geëxecuteerd" werd, hebben nog sten te worden en de status van mut Kohl evenals hun ministers geen spoor opgeleverd. De politie van binnenlandse zaken Pierre Jo- staan enkele zogenaamde „fan- Hét heeft even geduurd, maar de bom onder het Anzuspact - het uit 1952 daterende verdrag waarin mi litaire samenwerking tussen de VS, Australië en Nieuw-Zeeland is vastgelegd - is eindelijk gebar sten. De VS hebben laten weten niet mee te zullen doen aan de ge zamenlijke vlootoefening, Sea- Aegle genaamd, die de drie landen in maart zouden houden. En meer dan dat: de VS zullen de zin van de militaire samenwerking nader gaan bezien. door Leo Maat Aanleiding tot het conflict: de weigering van de Nieuwzeelandse regering om de Amerikaanse tor- pedobootjager Buchanan tot de ha vens van het land toe te laten, om dat de Buchanan is uitgerust met anti-duikboot kernraketten. Sinds vorig jaar is de sociaal-de mocraat David Lange premier van Nieuw-Zeeland. Lange ging de ver kiezingen in met een programma dat zich ondubbelzinnig uitsprak tegen kernwapens en kernenergie. Op grond daarvan weigert de rege ring-Lange categorisch elk met kernwapens uitgerust of door kernenergie voortgestuwd schip de toegang tot de havens. In feite is de huidige diplomatie ke uitbarsting dan ook niet meer dan de climax van een al maanden durend conflict tussen de VS lische premier, met zijn achter grond van vakbondsbestuurder, heelt in de eerste plaats oog voor economische belangen. De Austra lische uranium-winning en -export is niet zonder betekenis en een uit gesproken beleid anti-kernenergie zou Australië te veel kosten. Bovendien, een al te kritische opstelling ten opzichte van de VS zou de Laborpartij wellicht kwets baar maken in zijn strijd om de kie zersgunst met de belangrijkste po- \litieke rivaal, de liberale partij. Daarom vaart Hawke een voorzich tige middenkoers en nam hij de op positie tegen zijn beleid ter linker zijde tot dusver voor lief. Die oppo- I sitie is niet alleen afkomstig van de linkervleugel van zijn eigen partij, maar leidde ook tot de intrede van de NDP, de partij voor nucleaire ontwapening, in de Australische Senaat. Hawke's Labor slaagde er vorig jaar niet in om een meerder heid in de Senaat te verwerven. SÏÏÏÏSK °T. de kwft,e n,iet na Gisteren bleek echter dat ook defamilie-achtergrond van Lange Hawke beseft dat deze protesten hy is de zoon van een dominee niet zonder meer genegeerd kun- onder de aandacht te brengen. Om nen bllJven vorige week gaf zijn daarmee het Standpunt van Lange regering nog toestemming aan de morele beheptheid af te Amerikaanse luchtmacht om van Australische bases gebruik te ma- Opmerkelijk in dit bondgenoot- ke.n tÜde.ns Proefnemingen met de schappelijk treurspel is de opval- intercontinentale MX-kernraket. lende rol van de Australische pre- 70ng Jaar al Plaatsl,e de Amen- mier Bob Hawke. Zijn naam doet kaanse marine voor dit doe appa- wellicht vermoeden dat hij tot de ratuur ln de (internationale) wate- havikken gerekend moet worden, ren ten oosten van Australië. Maar maar binnen zijn Laborpartij zijn de weerstanden tegen kernwa] Friedrich Zimmermann. door Hannes Kopp Fabius - die de Bondsrepubliek voor het eerst officieel bezocht en met militaire eer werd ontvangen en kanselier Kohl maakten voor de pers duidelijk dat nog nauwere samenwerking ter bestrijding van het euroterrorisme een dringende vereiste is. „Door uitwisseling van informatie en directe en praktische samenwerking van opsporings diensten en recherche moeten de terroristische organisaties opge spoord en onschadelijk worden ge maakt", aldus beide staatslieden. Zij bevestigden verder de door hun ministers van binnelandse zaken getroffen regelingen. „Wij zijn be reid op ale sectoren samen te werken en met alle andere EG-lan- •den te coöpereren", voegde bonds- kanseler Kohl hieraan toe. De afspraken voorzien in het bij zonder de vorming van een „opera tieve werkgroep", de permanente uitwisseling van informatie, een di recte telexverbinding tussen de Duitse en Franse recherchedien sten en de coördinatie van de op sporingsacties. „Niets is effectie ver dan een supersnelle uitwisse ling van gegevens", zei minister Zimmermann. toom-portretten" ter beschikking. Er wordt vooral gezocht naar Bar- vermoorde industrieel Zim- wordt donderdag in München in aanwezigheid 1 bara Meyer en Werner Lotze, die Beierse minister-president Franz- op deze fotobeschrijving lijken en Josef Strauss begraven. De echtge note van Zimmermann en diens moeder vroegen in plaats van bloe men en kransen rouwgiften aan de w „Witte Kring" te sturen. Dit is een Intussen hebben ook de drie vereniging die rich om riachtoffers Hongerstaking laatsten van de 32 gevangen zitten- gewelddaden bekommert. Rabin geeft PLO de schuld TEL AVIV - Minister van defensie raëliërs te schieten, molotov-cock- Rabin van Israël heeft Jordanië er- tails te gooien en auto's op de beschuldigd dat de Palestijnse bevrijdingsorganisatie (PLO) in dat land ongestoord terroristische aanslagen op Israël kan beramen. door Theo Slagter Rabin zei dat gistermiddag in de Knesset (Israëlische parlement) naar aanleiding van een spoedde bat over het toenemend aantal aan slagen op kolonisten en Israëlische militairen op de bezette westelijke Jordaanoever. Volgens de minister hebben de PLO-activiteiten in Jor danië een weerslag op de Palestij- nen die in de bezette gebieden le ven. Met name Palestijnen uit vluchtelingenkampen nabij He- bron en Bethlehem worden ervan verdacht vanuit hinderlagen op Is- hoofdwegen met stenen te bekoge len. De afgelopen weken kwamen een kolonist en een Israëlische sol daat bij aanslagen om het leven. De joodse bewoner van een nederzet ting overleed aan de gevolgen van een benzinebom en een militair werd maandag in het legerhoofd- kwartier in Ramalah (bij Jeruza lem) door een kogel gedood. De PLO zowel in Jordanië als Syrië heeft daarvoor de verantwoorde lijkheid opgeëist. De rechtse oppositiepartij Te- hiaya, die eerder deze week om massale inzet van het leger op de Westoever had gevraagd, maar waaraan Rabin geen gehoor had gegeven, diende dinsdagmiddag een motie van wantrouwen in te gen de regering van Nationale Een heid. Maar een overgrote meerder heid steunde het kabinetsbeleid. ADVERTENTIE Hawke doen. gisteren keerde de premier op zyn uuieiiu cuiuuci lussen ue vo en de weerstanden tegen kernwapens schreden terug en trok hij zijn Nieuw-Zeeland. Immers, door het en kernenergie niet gering. Daar- bod aan de Amenkanen T - om zou het op het eerste gezicht voor de hand liggen, dat Hawke j partij kiest voor zijn sociaal-demo cratische geestverwant. beleid van Lange is tachtig procent van de Amerikaanse oorlogsvloot niet langer welkom in de haven van Wellington. Van beide zijden werd de afgelo pen tijd weinig begrip getoond, laat staan compromisbereidheid. De Amerikaanse pers liet in com- Uranium Niets is minder waar. De Austra- Voor driedaags bezoek op weg naar Washington, maakte hij zijn om mezwaai in een Brusselse hotelka mer aan verslaggevers bekend. Hawke gaf toe dat hij de druk van de linkervleugel in zijn eigen partij niet langer kon weerstaan. De proefraketten zouden in Cali- fornië, Reagans eigen staat, wor den afgevuurd om vervolgens neer te plonzen in de golven van de Tas man Zee, die Australië van Nieuw- Zeeland scheidt. Premier Lange zei gisteren vast besloten te zijn in zijn yver voor kernwapenvrije havens. "Ik heb erg weinig echt vaststaande over tuigingen in het politieke leven, maar tegenstand tegen kernbewa pening is daar één van", aldus Lan ge. Lange wist toen nog niets van het ingetrokken Australische aan bod, dat de komenden dagen zeker hoog op de agenda zal staan tijdens het overleg tussen Hawke en Rea gan. Het is de vraag hoe lang de muis Nieuw-Zeeland kan volhou den als de leeuw in Washington gaat brullen. De afloop van het conflict kan van betekenis zijn om te zien in hoeverre kleine bondge noten van de Verenigde Staten het zich kunnen permitteren om een eigenzinnig beleid op het gebied van kernbewapening te voeren. Zeker is dat de Australische koers wijziging Lange zal sterken in zyn besef dat dzijn beleid moet worden voortgezet. Koopt u donderdag, vrijdag of zaterdag bij Sanders Meubelstad voor 500 gulden of meer aan direct leverbare artikelen en u betaalt contant, dan krijgt u 100 gulden contant terug op deze reeds afgeprijsde artikelen. Deze kunt u dan direct meenemen*, of ze worden binnen een week bij u thuis bezorgd. m.u.v. vestiging Oosterhout

Leidsch Dagblad | 1985 | | pagina 7